Сподели! ;) Инспирирани од успехот на 2008, 3008 и 5008, Французите подготвуваат нов додаток во SUV гамата – кој нема да биде традиционален SUV, туку ќе се бори во конкурентниот (и хипер-тренди) Coupe-SUV сегмент! Во интервју за британскиот AutoExpress, претседателот на Pugeot – Jean-Phillipe Imparato – изјави дека постои можност за лансирање на уште еден SUV во следните две години. „Се сеќавате кога пред две години рековме дека ќе лансираме 5 SUV модели за две години? Го направивме тоа – три модели во Европа и уште два во Кина. Време е да се вратиме кон нашата ДНК, а потоа ќе го продолжиме растот на нашата SUV гама – пазарот за тие модели е силен.“ Што значи тоа? Знаеме дека Peugeot оваа година ќе претстави нов голем седан – кој најверојатно повторно ќе ја носи ознаката 508, а следната година ќе дојде на ред новата генерација на 208. Според она што се најавува, новиот Coupe-SUV можеме да го очекуваме во 2020. Познавачите кажуваат дека веќе се работи на моделот, кој секако ќе биде базиран на 3008, но со ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) По долгата најава, Mercedes-Benz конечно ја претстави новата A-Class која доаѓа на нова платформа, со нов дизајн, нови мотори и многу нови технологии! Со претставување на новата A-Class, луѓето од Mercedes-Benz потенцираат две работи – дека повторно се први во многу сегменти, и дека новиот компактен хечбек сега е пораснат и созреан. Новиот дизајн е очигледна еволуција на дизајнот на претходната генерација, но пристапот е значително почист и поедноставен. Веднаш се забележува дека формите и површините се поедноставни – на предниот дел доминираат светлата кои наликуваат на оние кај новиот CLS, профилот е типичен за ваквите автомобили, а на задниот дел се истакнуваат големите задни светла. Сè на сè – дизајнот ни се допаѓа – модерен и авантгарден, без да биде вулгарен. Можеби најважен новитет е MBUX – односно Mercedes-Benz User Experience системот. Со двата големи дисплеи поставени пред возачот, новата A-Class добива можности за интеракција и персонализација кои ги нема ниту кај големите автомобили ...
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Audi во соработка со „матичниот“ тјунер ABT претстави мега-изведба на веќе мега-караванот RS6, кој во зависност од вашите желби може да има до 705 коњски сили! RS6 Performance Nogaro Edition го носи своето име по првиот RS модел во историјата – Audi RS2 од далечната 1994-та година. Ја носат истата сина боја, а RS6 Performance Nogaro носи и „црн пакет“ кој ги заменува хромираните детали со црни, титаниумски издувен систем, 21-инчни тркала, и уште многу други ситници. Audi RS 6 Avant performance Nogaro Edition mit Optikpaket Сепак, најважното е под поклопецот – каде во „стандардната“ верзија ќе добиете 605 коњски сили и 750 Nm вртежен момент, благодарение на кои ќе забрзате до 100 километри на час за 3.7 секунди и ќе постигнете максимални 305 километри на час. Одберете ја верзијата на која работеле инженерите од ABT Sportsline и ќе добиете моќни 705 коњски сили и 880 Nm вртежен момент, благодарение на кои ќе постигнете дури 320 километри на час. Audi RS 6 Avant performance Nogaro Edition Ќе бидат ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Покрај освежената Fabia, Skoda во Женева ќе претстави концепт за нов урбан кросовер кој денес го најави со неколку скици, а ќе го носи името Vision X. Концептот кој Skoda ќе го претстави во Женева е своевидна најава за трет SUV/кросовер во гамата на чешкиот производител – покрај новиот Karoq и големиот Kodiaq . Интересно – најавено е дека концептот ќе користи хибриден погон, и всушност е дел од планот на Skoda за електрификација на поголем дел од гамата – Чесите веќе најавија дека до 2025-тата година сакаат барем една четвртина од продадените возила да бидат плаг-ин хибриди или целосно-електрични. Според она што го кажуваат од Skoda, Vision X нуди нов дизајнерски јазик за брендот, а истовремено ќе биде со компактни пропорции, идеални за активен, урбан живот. Концептот ќе биде во FlexGreen зелена боја, со сив кров со панорамско стакло, и ќе вози на големи 20-инчни тркала. Повеќе ќе дознаеме во Женева, а сега за сега можеме да ги видиме скиците со кои Skoda го најавува концептот.
сите 14 | | | веќе видена

Сподели! ;) Популарниот хибриден SUV повторно ни беше неколкудневен сопатник – а ние ја искористивме можноста да се увериме во не-баш-незначителните подобрувања кои со себе ги носи неодамнешното освежување на моделот. Ова не е прв пат да поминеме малку време со Lexus NX – минатата година го возевме во полуксузната Luxury изведба , а поминавме неколку дена и со директниот претходник на моделот кој сега го возевме – NX300h F-Sport. Пристапот кој Lexus го има кон луксузот ни е меѓу омилените – од несекојдневниот дизајн, па сè до беспрекорните материјали и завршна обработа – инженерите и дизајнерите на Lexus знаат одлично да го погодат „премиум моментот“ кој на многу други брендови им се чини надвор од дофат. Сепак – денес ќе зборуваме за фејслифтиран, освежен модел и за сите измени кои доаѓаат со него – па затоа да започнеме со ред. Дискретни визуелни измени, наменети да ја истакнат динамичноста и широчината на NX. На самиот почеток – да зборуваме за визуелните измени. За волја на вистината, тие се дискретни – ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Годинава пристигнува петтиот дел од популарната Француска комедија TAXI, а првиот трејлер ни прикажува што можеме да очекуваме во него. Филмот TAXI ја доживеа својата премиера во 1998, a поради одличните сцени со брканици со автомобили збогатени со хумор, стана култен филм за сите автомобилски ентузијасти уште пред да се појави франшизата The Fast & The Furious. Во првите три делови главната улога ја имаше модифицирано Peugeot 406, а потоа во четвртиот дел тоа беше заменето за поновиот 407. Во петтиот дел се гледа дека 407 сеуште ќе биде главниот јунак кој ќе ги води гледачите низ многу ситуации и ќе се бори против Италијанските криминалци кои возат Ferrari 458 Italia и Lamborghini Aventador. Погледнете го видеото и уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во салонот на Ми Да Гранд Моторс во Скопје пристигна врвната изведба луксузна изведба на Mondeo која ја носи ознаката Vignale. Ford ја резервираше ознаката Vignale за врвните изведби на своите модели – па покрај Mondeo Vignale, може да се добијат и Fiesta Vignale, како и Kuga Vignale. Врвните изведби добиваат дискретно изменет дизајн, но најважните новитети се во кабината, каде сите површини се обвиени со исклучително-квалитетни материјали, а достапни се и сите нови технологии со кои располага Ford. Во случајот на Mondeo Vignale, купувачите добиваат луксузни декоративни елементи, редизајнирана предна маска на ладилникот како и дискретно редизајниран заден браник, големи ексклузивни фелни и уште многу ситни детали на екстериерот – а во кабината добиваат комфорни седишта и ексклузивни декоративни елементи, како и многу, многу хај-тек додатоци. Според официјалниот ценовник, цените за Mondeo Vignale започнуваат од 39.900 евра за изведбата со 2-литарски TDCI со 150 коњски сили и мануелен менувач, а на ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Одвојте една минута и слушнете ги звуците на супер-спортскиот Audi RS4 како што не сте ги слушнале до сега! Колку за потсетување, Audi RS4 го користи истиот 2.9-литарски битурбо V6 кој се користи во RS5 – благодарение на кој има на располагање 450 коњски сили и 600 Nm вртежен момент кои ги испорачува кон сите четири тркала преку 8-брзински автоматски менувач и Quattro погон на сите четири тркала. „Стотка“ пристигнува за 4.1 секунда, а максималната брзина може да биде 250 или 280 километри на час.
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Популарноста на плаг-ин хибридните возила е сè поголема, а луѓето од Mitsubishi се пофалија дека за само 4 години на стариот континент се продадени 100.000 примероци од Outlander PHEV. По само 4 години од лансирањето на првиот plug-in хибрид SUV возило во светот, Mitusbishi Outlander PHEV, во Европа се продадени вкупно 100.000 возила од овој модел. Mitsubishi Outlander PHEV силно ги привлече купувачите во Европа и стана најпродаваниот plug-in хибриден SUV во Европа, во три последователни годиин, во 2015, 2016 и 2017 година. Најпродаван е на пазарот во Британија, каде се испорачани над 34 илјади возила, a потоа следуваат Холандија и Норвешка. Благодарение на прецизниот систем за погон на 4 тркала кој Mitsubishi го нарекува „Super-All Wheel Control“, високата ефикасност на комбинираниот погонски систем, одличната доверливост, добрите пакети на опременост и ниските трошоци при експлоатација, Outlander PHEV стана популарен избор меѓу европските купувачи. Mitsubishi Outlander PHEV претставува ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Баварците објавија неколку фотографии и едно видео од новата Серија 8 – каде можеме да видиме како еден дискретно-камуфлиран прототип минува низ последните тестирања. Големото луксузно купе ќе ја дели платформата со тековната Серија 7, а тоа значи најверојатно ќе добие и неколку од моторите од големиот седан. На самиот врв ќе биде V12 верзија која ќе биде лансирана набргу по официјалната премиера, а за прв пат ќе добиеме и вистинска М-верзија во форма на M8. Оваа изведба се очекува да го користи истиот 4.4-литарски битурбо V8 кој се вградува во најновата генерација на М5. Според најновите гласини, новата Серија 8 може да биде официјално претставена за само неколку недели (најверојатно во Женева), а производството и испораката би започнале кон крајот на летото.
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Преку едно кратко видео, германскиот премиум производител продолжува да открива детали за новата A-Class пред нејзината премиера која е закажана за само неколку дена. Краткото видео открива детали од светлата, предната маска на ладилникот и уште неколку ситници на автомобилот – но веќе знаеме дека новата A-Class влече инспирација од одличниот Concept A Sedan. Значително ќе биде преработен и ентериерот, за подобро да одговара на имиџот на премиум бренд – па ќе добиеме многу, многу нови дигитални технологии, но и амбиентално осветлување и целосно новиот MBUX инфо-забавен систем. Премиерата е закажана за 2ри Февруари, а официјалното претставување пред пошироката јавност ќе биде на Саемот на Автомобили во Женева кој ќе започне на 6ти Март. Mercedes-Benz вложува многу во новата A-Class, бидејќи и тековниот модел се покажа како особено успешен. Секако, на самиот врв ќе бидат AMG-изведбите кои се очекува да имаат по 400 коњски сили.
сите 25 | | | веќе видена

Сподели! ;) BBC го објавија и вториот треилер од 25-тата сезона на Top Gear, кој ни прикажува исечоци од многу возбудливи епизоди. Веќе сме сведоци дека втората сезона на The Grand Tour е масовно подобрување од првата, а новото најавно видео на Top Gear ветува уште поинтересни претстојни епизоди. Од тука можеме да откриеме дека во новата сезона ќе ги видиме BMW M5, Chevrolet Camaro ZL1 Le, Mclaren 720S, Lexus LC и уште многу други модели, проследени со несекојдневни предизвици. Погледнете го видеото и уживајте!
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Верувале или не, Nissan Micra постои повеќе од 35 години, а ние поминавме неколку дена со најновата, петта генерација на компактниот јапонски хечбек. Micra е дел од приказната на Nissan од далечната 1982-ра година – веќе 36 години јапонскиот производител не се откажува од еден од своите најмали автомобили, туку напротив, се обидува да одговори на побарувањата на пазарот и да понуди автомобил кој ќе успее да биде конкурентен со најдобрите. Единствената врска која новата Micra ја има со минатите генерации е името – ова е драстична промена на пристапот Сепак, со најновата генерација Nissan направи сериозен исчекор и понуди автомобил кој има само една единствена врска со минатите генерации – а тоа е името. Новата Micra не е баш толку микра – напротив, ова е просторен, комфорен и динамичен автомобил кој научи на грешките на минатата генерација и настапува самоуверено и храбро. Како и секогаш – прво да зборуваме за дизајнот. Заборавете на заоблените, меки линии – сега Micra изгледа динамично и модерно ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во најава за новиот филм на Marvel универзумот – Black Panther – Lexus гордо ја најавува соработката со видео кое ќе биде пуштено на Super Bowl! Во краткото видео, главните улоги ги имаат новиот крал на Wakanda – T’Chala и двата врвни модели на јапонскиот луксузен бренд – LC500 и LS 500 F Sport . Филмот наскоро пристигнува во кино-салите, а луксузните модели на Lexus совршено одговараат на хај-тек идентитетот на скриеното кралство Wakanda. Нема потреба да одолговлекуваме – уживајте!
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Големиот SUV на Hyundai наскоро ќе влезе во својата најнова, четврта генерација – а премиерата на популарниот модел е закажана за Саемот на Автомобили во Женева. Сепак, од Hyundai најавуваат дека нема да треба да чекаме до Март да го видиме новиот SUV – интернет-премиерата ќе се случи во Февруари. Santa Fe е значаен модел за Hyundai – првата генерација се појави во 2001, втората во 2007, а третата – онаа која сега е на пазарот – во 2013. Сега за сега не се објавуваат премногу детали – но од Hyundai најавуваат дека Santa Fe ќе ги нуди најновите безбедносни системи кои се нудат. Меѓу другото, Santa Fe ќе добие и систем за предупредување пред задни незгоди кој има и автоматско кочење, како и систем кој ќе го информира возачот дали има некој на задните седишта. Од скицата можеме да забележиме дека Santa Fe ќе преземе дизајнерски елементи од другите вакви модели на Hyundai – поточно, супер-успешниот Tucson и новата Kona. Секако, повеќе ќе знаеме кога и официјално ќе биде претставен новиот SUV.
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Баварците не губат време – наскоро би требало да ја видиме уште помоќната изведба на M5 која ќе доаѓа со неколку различни модификации – и најважно – 625 коњски сили! Не престанува војната меѓу германските производители и нивната желба за уште помоќни автообили. Баварците наскоро ќе го претстават M5 Competition Package кој треба да ги исполни желбите на оние кои сакаат уште подобро искуство зад управувачот и уште повеќе моќност. Според некои добро-информирани извори, производството на хардкор-изведбата на M5 ќе започне веќе во Април, а се очекува да добие неколку доработки, меѓу кои и зголемена моќност на 625 коњски сили. Ова е незначително зголемување кое не е ни 5% од моќноста на автомобилот, но сепак е доволно за да направи некаква разлика. Сепак, се очекува модификациите да бидат поекстензивни – па ќе добиеме и доработена шасија со ревидирана суспензија, најверојатно дел од приказната ќе бидат и нови, полесни тркала, можеби неколку визуелни модификации – и секако, неизбежните значки за да се ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Испириран од класичната форма и облини на 911, францускиот дизајнер Роман Говин го создаде футуристичкиот концепт за хиперавтомобил 9е1. Тоа очигледно значи дека визијата ги презема стилските елементи како кружните предни светла, нежно заоблен преден дел, долг преден поклопец, поисправено ветробранско стакло и заден дел кој благо се навалува наназад кон споените задни светла во форма на линија. Мускулестите задни крила изгледаат како прикладна еволуција на 911, а Говин исто така ја позиционирал главната батерија во задниот дел од автомобилот, со цел да го задржи оргиналното тежиште на 911, кое е карактеристично за овој модел. Германскиот бренд изјави дека нема да произведе друг хиперавтомобил се додека технологијата не направи значителен чекор напред од 918 Spyder. Бидејќи 918 е хибрид, не би било неочекувано неговата замена да биде погонувана од целосно електрична конфигурација.
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Француската групација веќе работи на модели кои ќе ги продава во САД, а за тоа ќе ја искористи експертизата на инженерите од Opel. Француската групација планира да се врати во САД – бидејќи токму тој пазар ќе биде еден од круцијалните за глобалниот успех на сите брендови под капата на овој концерн. Интересно, Groupe PSA ќе го користи знаењето и искуството кое инженерите од Opel го имаат со американскиот пазар – неколку модели на Opel се продаваа токму таму – своевремено, Opel Astra H во Америка се продаваше како Saturn, а Cascada и Insignia се продаваат под капата на Buick. 2009 Saturn Astra XR 3-door. X09ST_AS009 (United States) Зборувајќи во Детроит, претседателот на PSA – Carlos Tavares – изјави дека планот на компанијата за враќање во Америка е составен од три дела. PSA веќе започна да работи на ова минатата година со Free2Move услугата во Сиетл – тоа е апликација која им овозможува на корисниците да закажат транспорт преку неколку различни сервиси, меѓу кои Car2Go, Lime Bike и Zipcar. ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новата KIA Forte е компактен седан со динамичен лик и спортски претензии – но како се споредува со еден од најекстремните суперавтомобили на планетата – монструозниот Lamborghini Aventador? И ако веќе ги споредуваме, зошто да не ги споредиме на тркачка патека?
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика објави дека од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за еден денар. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ, малопродажните цени на горивата ќе се зголемат во просек за 1.71%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95, ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата ќе се зголемат за еден денар. Соодветно на тоа, бензините ќе чинат 67.50, односно 69.50 денари за литар, а еден литар дизел гориво ќе чини 60.50 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 45 | | | веќе видена

next