Сподели! ;) The Grand Tour – новата серија на Џереми Кларксон, Ричард Хамонд и Џејмс Меј започна минатата седмица – а со објавеното видео тие најавуваат што сè ќе можеме да видиме оваа сезона. Од суперавтомобили до тенкови, од рели-возила до амфибиски автомобили – ќе видиме навистина многу! Уживајте!
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во моментов во Есен, Германија, се одржува едно од европските најголеми тјунинг шоуа – а ние ви пренесуваме ексклузивна мега-галерија од фотографии од некои од автомобилите кои се таму изложени! На фотографиите ќе видите тјунирани примероци од Alfa Romeo, Audi, Seat, Honda, Lamborghini, Pagani, Fiat, BMW и многу, многу други брендови, но и интересни олдтајмери, концепти и разни спортски верзии на автомобилите. Сипете си шолја кафе и уживајте во фотографиите кои ни ги обезбеди нашиот Кристијан Ивановски.
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – од вечерва ќе купуваме малку поскапи бензини и дизел. РКЕ повторно ги објави новите цени на горивата – и од вечерна на полноќ цените на бензините и дизелот се зголемуваат. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени се зголемуваат во просек за 0.74 проценти. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за 0.5 денари и еден литар од овие горива ќе чини 66.00 односно 67.50 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 0.50 денари и еден литар дизел гориво ќе чини 54.50 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици. До крајот на годината ќе имаме уште една рекалкулација на цените.
сите 41 | | | веќе видена

Сподели! ;) Не знаеме за вас – но нам комбинацијата од Ferrari GTC4Lusso, неговиот врескачки 6.3-литарски V12 со 680 коњски сили и овие огромни тркала од PUR ни изгледа одлично! Инженерите од PUR ги подготвија овие тркала специјално за италијанскиот семеен (??) супер-автомобил. Семеен, бидејќи има четири седишта, супер-автомобил бидејќи располага со 680 коњски сили и 700 Nm вртежен момент благодарение на 6.3-литарски атмосферски V12 кој ги испорачува сите тие коњи преку 7-брзински менувач со двојна спојка и иновативен погон на сите четири тркала. Да не должиме…
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Најновиот член на Ultimate Series возилата на McLaren го носи името на легендарниот F1 возач и со тоа ја покажува сериозноста на перформансите кои ги нуди! Луѓето од McLaren го опишуваат новиот автомобил како најекстремниот уличен автомобил на брендот во неговата историја – а тоа значи дека иако Senna е развиен и наменет за тркачките патеки, сепак целосно легално може да се вози и на улиците. „McLaren Senna е како ниту еден друг автомобил – персонификација на тркачката ДНК на McLaren, легализирана за користење на улиците но од самиот старт дизајнирана и развиена да доминира на тркачката патека“ – изјави челникот на McLaren, Mike Flewitt – „секој елемент од овој Ulimate Series McLaren е безкомпромисно фокусиран кон перформансите и внимателно изработен за да ја гарантира најчистата врска меѓу возачот и машината, и да понуди врвно тркачко искуство.“ McLaren Senna тежи само 1198 килограми, а благодарение на 4-литарскиот твин-турбо V8 располага со 800 коњски сили и 800 Nm вртежен момент. Ова резултира ...
сите 21 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новата KIA Stinger е еден од најинтересните нови автомобили – а ние поминавме неколку дена токму со новиот корејски спортски седан! Дискусијата за Stinger секогаш неизбежно започнува со прашањето „Што е ова?“, одговорот „KIA“ и заклучокот „Бреееј, браво!“ Понатаму дискусијата оди во насоката на дизајнот, опремата, технологиите, задниот погон, педигрето и – неизбежно – цената. Ќе зборуваме и за тоа, секако, но прво малку да ги ставиме работите во вистински контекст. Ова не е прв „излет“ на KIA во полуксузните сегменти. Не смееме да заборавиме (иако многу од македонските, па и европските купувачи не го знаат тоа) дека KIA на домашниот, корејски пазар и во Соединетите Американски Држави нуди вистински луксузни седани – големите Kadenza и K900. Секако – и таму идејата е иста – да се понудат луксузни седани кои нудат технологии и играчки како Германците, но по значително поприфатлива цена. Сега KIA реши да влезе во – за себе – нов сегмент. Односно, реши да понуди спортски купе-седан (или купе со пет ...
сите 23 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германскиот производител потенцијално ќе ја прошири својата гама на електрични возила со помали конвенционални, но и големи SUV модели за да биде во чекор со пренасочувањето кон ваквите автомобили. BMW веќе ги регистрираше имињата од i1 до i9, како и од iX1 до iX9 – и оваа информација доаѓа директно од претседателот Harald Krueger. Тие сега за сега продаваат само две возила со ознаката i – и тоа градскиот i3 и спортскиот i8. Во план се најмалку уште две електрични возила (кои најверојатно ќе ги носат ознаките i5 и i9) – но според Krueger, следното електрично возило на BMW ќе биде брз основа на X3 (кој тукушто беше претставен и кај нас) и ќе се вика iX3. Krueger изјви дека „Во 2020 ќе го лансираме новиот целосно-електричен X3. Во него, i и X ќе се соединат.“ Тој не сакаше да коментира за другите електрични модели, но веќе се шират гласини дека знаменосецот на електричната гама ќе ја носи ознаката i9. BMW уште во Мај оваа година потврди дека знаменосецот на i-брендот ќе се произведува во фабриката ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Јапонскиот премиум производител наскоро ќе лансира нов знаменосец во својата гама на SUV модели – и ќе го најави со концептот LF-1. Lexus конечно ќе го замени стариот LX знаменосец (кој во суштина е ребрендиран Toyota Land Cruiser) со нов знаменосец – а концептот кој ќе дебитира во Детроит ќе биде најава за новиот, голем, луксузен SUV. Концептот се вика LF-1 Limitless, и е развиен во соработка со CALTY, истите луѓе кои стојат позади Toyota FT-1 . Според најавеното, Lexus планира да ги замени конзервативните линии на Land Cruiser со нешто многу, многу помодерно. Според она што го кажуваат од Lexus, новиот концепт е „следниот жанр во луксузните кросовер возила“ и нивниот знаменосец „ќе ги редефинира границите на луксузот“. Сега за сега не знаеме повеќе, но очекуваме Lexus да понуди освежена интерпретација на дизајнерскиот јазик кој ни е добро познат благодарение на NX и RX Има само уште еден месец до Саемот на Автомобили во Детроит, кога ќе дознаеме повеќе. Од она што можеме да го видиме, LF-1 ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Најновата, трета генерација на популарниот германски SUV пред само неколку моменти беше официјално претставен пред македонската публика. Новиот BMW X3 е полесен, поголем, поекономичен и помоќен од својот претходник, но доаѓа и со цела гама на нови технологии. Дизајнерски, новиот X3 ги следи насоките од минатата генерација, но од секој агол изгледа поново, подинамично и позатегнато. Новитет е и рекалибрираниот xDrive систем кој е понаклонет кон погонот на задните тркала. xDrive погонот на сите четири тркала ќе може да се добие со 8-брзински автоматски менувач, а во понудата на мотори се неколку турбо-бензински и турбодизел мотори. Врв на бензинската понуда е новиот M40i кој има на располагање 360 коњски сили и 500 Nm, па забрзува „до стотка“ за само 4.8 секунди. Понудата на турбодизели ја сочинуваат X3 xDrive20d и X3 xDrive30d. Помалиот турбодизел е со четири цилиндри и располага со 190 коњски сили и 400 Nm вртежен момент. Забрзува до 100 километри на час за рамно 8 секунди и според официјалните ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) Иако се повлече од WRC, Volkswagen ќе продолжи да нуди тркачка верзија на Polo – базирана на најновиот модел и во согласност со R5 спецификациите. Volkswagen Polo GTI R5 е предвиден да се натпреварува во R5 класата каде директни конкуренти ќе му бидат Citroen DS3 R5, Skoda Fabia R5 и Ford Fiesta R5. Во согласност со спецификациите, Polo GTI R5 е придвижуван од 1.6-литарски турбо-бензинец со четири цилиндри кој испорачува 272 коњски сили и 400 Nm вртежен моемнт. Моќта се пренесува кон сите четири тркала преку секвенцијален менувач со пет брзини и перманентен погон на сите четири тркала. Благодарение на сето ова, хечбекот тежок 1320 килограми забрзува до 100 километри на час за само 4.1 секунда! Хомологацијата на новиот тркачки хечбек ќе биде завршена до следното лето, и првите испораки ќе започнат набргу потоа. Тркачкото деби се очекува на есен следната година.
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Иако луѓето од Toyota кажуваат дека FT-AC е само дизајнерска студија, сепак е повеќе од извесно дека во следните 2-3 години ќе видиме сериски модел базиран на робустниот концепт прикажан во Лос Анџелес! Ознаката FT-AC всушност значи Future Toyota Adventure Concept, и замсилата е да биде бензински SUV со напреден систем за дистрибуција на вртежниот момент. Серискиот автомобил најверојатно ќе биде поставен на TNGA платформата која веќе се користи за Prius и C-HR. „FT-AC е наменет за Outdoor ентузијастите кои сакаат да уживаат во екстремни авантури за време на викендот“ – рече Jack Hollis од Toyota и додаде – „без разлика на патот, на активностите или на луѓето, FT-AC поттикнува автентична забава и дискусија.“ Како што можеме да видиме, концептот доаѓа со теренски пневматици, широки крила и добра оддалеченост од подлогата. Системот за погон на сите четири тркала се контролира преку систем кој овозможува заклучување на дистрибуцијата на вртежниот момент. Интересен е и интегрираниот носач за ...
сите 19 | | | веќе видена

Сподели! ;) По многуте најави, Lamborghini конечно го претстави наследникот на LM 002 – супер-моќниот SUV кој го носи името Urus и со себе носи 4-литарски твин-турбо V8 со 650 коњски сили! Ајде да започнеме со најважните бројки – 4-литарскиот твин-турбо V8 испорачува импресивни 650 коњски сили и 850 Nm вртежен момент! Оваа моќ се испорачува кон сите четири тркала преку 8-брзински автоматски менувач, и му овозможува на супер-спортскиот SUV да забрза до 100 километри на час за само 3.6 секунди, но и да постигне максимална брзина од 305 километри на час! Моќта може да се дистрибуира независно кон предната и задната оска. До 70% од вртежниот момент може да биде насочен кон предните тркала, односно до 87% кон задните тркала. Urus добива и систем за управување на задните тркала, а за да се истакнат спортските карактеристики и да се спушти тежиштето, моторот е поставен што е можно пониско. Адаптивната шасија нуди неколку режими на возење – Strada, Sport, Corsa, Neve (наменет за снег), Terra (за теренско возење) и ...
сите 13 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во време кога SUV и кросовер моделите се сè попопуларни и нивната продажба зема сè поголем замав, KIA нуди модел кој е привлечен не само со дизајнот и опремата, туку и интересната цена! Живееме во интересни времиња – продажбата на компакти и субкомпактни хечбекови, како и седани е во постојан пад, а продажбата на SUV и кросовер модели од скоро сите сегменти е во непрекинат пораст. Сите производители сакаат да заграбат дел од тој колач и сите забрзано исфрлаат на пазарот модели кои ќе ги привлечат купувачите. По сè изгледа дека во вистински момент и со вистинскиот продукт KIA влегува во сегментот на субкопактни кросовери. Кандидатот на KIA кој ќе се натпреварува со докажаните германски и француски конкуренти се вика Stonic. Ни ние не знаеме што точно значи името (според KIA е комбинација од зборовите Speedy и Tonic), но ни се допаѓа како звучи – некако, гордо. На самиот старт ни се допаѓа и бојата на нашиот тестен модел – во морето од бели, металик сребрени и варијанта-на-сиво модели кои се ...
сите 16 | | | веќе видена

Сподели! ;) Доаѓаат ниски температури и повторно се во фокусот дискусиите за автомобилските акумулатори – па токму за тоа зборувавме со Анџело Василевски од Exide, кој ни ја објасни потребата за вистинскиот акумулатор за нашето возило. Здраво Анџело, ти благодариме за одвоеното време. Да започнеме со Battery Evolution – колку долго постои твојата компанија на македонскиот пазар? Здраво! Батери Еволушн ДООЕЛ Скопје е основана во 2011 година, наменски како преставник, екслузивен увозник и дистрибутер на EXIDE Technologies Group од Соединетите Американски Држави за Република Македонија.Ова е семеен бизнис кој се заснова на 20 годишно искуство на сопствениците во акумулаторската индустрија, како во земјава и интернационално. Јас лично сум дел од Exide од 2008 година, а од 2011 сум предводник и на Батери Еволушн. Зошто одлучивте да работите токму со Exide? Знаете, како компонент од електрониката на секое возило, акумулаторот е многу специфичен сам по себе бидејки не е чист метален или пластичен резервен дел, туку ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Работниот ден ќе го започнеме со официјално видео за новиот Renault Megane RS, во кое францускиот производител ни ја објаснува генезата за новиот спортски хечбек! Во видеото ќе имате можност да дознаете нешто за сите аспекти на францускиот хот хеч – од дизајнот, па до ентериерот, па сè до погонот и филозофијата позади Megane RS. Колку за потсетување, новиот RenaultSport Megane го придвижува 1.8-литарски турбо-бензинец (кој за прв пат се појави кај Alpine A110) кој испорачува 280 коњски сили и 390 Nm вртежен момент кон предните тркала. Купувачите ќе можат да изберат меѓу 6-брзински мануелен или 6-брзински автоматски менувач со двојна спојка, а дел од приказната е и 4Control системот за управување на сите четири тркала. Кафето во раце, сместете се комфорно во вашето столче – и уживајте!
сите 32 | | | веќе видена

Сподели! ;) Корејскиот производител на робустни теренци најави дека ќе учествува на овогодинешното Dakar рели со специјално-подготвен Tivoli DKR! Задолжена за развој на тркачкиот Tivoli DKR беше шпанската дивизија на SSanngYong. Горди се што тркачкиот автомобил се подготвува токму за јубилејното, 40-то издание на Dakar релито кое треба да започне на 6ти Јануари следната година во Перу. Рецептот на инженерите на SsangYong е интересен – Tivoli DKR користи голем V8 кој испорачува 405 коњски сили и одлични 550 Nm вртежен момент. Големиот теренец кој според најавите „во полна спрема“ тежи повеќе од 2 тони е подготвен да забрза до 100 километри на час за само 4.4 секунди и да постигне максимална брзина од 193 километри на час. Можеби не сте знаеле, но ова не е прво излегување на Dakar за SsangYong – тие дебитираа на легендарното рели уште во 1994-та година со Korando. Тогаш беа првиот корејски бренд во историјата кој учествувал на Dakar и имаа и завиден успех – стигнаа од 8-мата позиција во генералниот пласман. ...
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во салонот на Volkswagen во Скопје веќе е изложен новиот кросовер на германскиот производител, кој се вика T-Roc! Само неколку месеци по официјалното претставување, во Скопје пристигна новиот Volkswagen T-Roc. Целосно-новиот T-Roc ја дели платформата со Volkswagen Golf и поголемиот Tiguan, и може да се добие со неколку различни турбо-бензински и турбодизел мотори, како и со мануелен или автоматски DSG менувач со двојна спојка, и погон на предните или на сите четири тркала. Цените за T-Roc започнуваат од 19.987 евра за T-Roc во основно ниво на опрема, со мануелен менувач, погон на предните тркала и 1-литарски TSI турбо-бензинец со 150 коњски сили. Врв на понудата е T-Roc Sport со DSG менувач, погон на сите четири тркала и 2-литарски TDI турбодизел со 150 коњски сили кој чини 31.861 евро. Инаку, T-Roc може да се нарача и со 1.5-литарски TSI Evo со 150 коњски сили, како и 1.6-литарски TDI со 115 коњски сили. T-Roc го одликува храбар дизајн во однос на неговите поголеми браќа, а може да се добие во ...
сите 21 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот супер-автомобил кој доаѓа од Соединетите Американски Држави се вика Aria FXE – и сака да биде конкурент на европските великани. Aria претстави две варијанти на својот автомобил на Саемот на Автомобили во Лос Анџелес. „Основната“ верзија користи 6.2-литарски атмосферски V8, за кој не кажуваат со колкава моќност распоплага, но знаеме дека ќе ја испорачува силата кон задните тркала. Сепак, поинтересна е Aria FXE која ќе комбинира 720-коњски V8 со два електромотори кои испорачуваат дополнителни 540 коњски сили. Ова би требало да значи вкупна системска моќност од 1150 коњски сили и скоро 1800 Nm вртежен момент. Се претпоставува дека ќе користи 7 или 8 брзински Xtrac менувач со двојна спојка. Според најавеното, би требало да забрзува до 100 километри на час за 2.7 секунди и да постигне максимални 340 километри на час. Сега за сега се планирани само 400 примероци од FE и FXE. Испораката би требало да започне во втората половина од 2019, а цените би требало да започнуваат од 1 милион долари.
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Со отворањето на новиот салон во Штип, нашите пријатели од Киа Моторс Македонија ја најавуваат експанзијата на својата продажна мрежа и во други градови ширум Македонија. „Денес во Штип ја започнуваме нашата експанзија.“ – со овие зборови претставниците од Киа Моторс Македонија го отворија новиот продажен салон кој се наоѓа во Штип, и ќе биде задолжен за претставување на KIA и нејзините модели во тој регион. Салонот на KIA е дел од ПСС центарот во Штип и токму затоа е идеално позициониран да ги привлече купувачите. Во салонот ќе бидат изложени најновите и најинтересни модели на KIA – новите RIO и Stonic, како и секогаш-популарните Sportage и Ceed. Купувачите ќе имаат можност одблиску да ги погледнат автомобилите, како и да повозат некое од достапните тест-возила. Експанзијата на Киа Моторс Македонија ќе продолжи и во други градови ширум државата. Веќе се најавени уште два салони – во Битола и Струмица – кои ќе бидат отворени во следните шест месеци и ќе бидат концепциски исти како отворениот во ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Toyota сака нешто да докаже со хибридниот каравански Auris – а тоа е дека хибридните автомобили можат да бидат исто толку практични и секојдневно-корисни како и нивните конвенционални браќа. Auris не е нов автомобил на нашите патишта – а не е нов ниту на нашите страници – ова е четврта верзија на Auris од тековната генерација која „била во наши раце.“ Приказната започна со стандардниот, бензински Auris со 1.6-литарски атмосферски бензинец , потоа се дружевме со Auris Hybrid , па на крајот со „основниот“ Auris и неговиот 1.33-литарски бензинец . Конечно, во наши раце е можеби најнесекојдневната варијанта – Auris Hybrid во караванска изведба. Караван? Секако! Караван? Да, секако! Иако не се премногу популарни на нашиот пазар, караваните се неизмерно практични и корисни, без притоа да морате да купите кросовер или SUV. Практичноста доаѓа во форма на голем багажен простор, но и помали трошоци за одржување во однос на SUV. Линијата на Auris добро ја познаваме – единствено задниот дел е продолжен (и ...
сите 4 | | | веќе видена

next