Сподели! ;) The Grand Tour ја започнаа потрагата по нов возач по напуштањето на „Американецот“ – и тоа со поранешниот F1 возач Марк Вебер. Првиот возач на аудицијата се појави на патеката со Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid. Џереми, Џејмс и Ричард му даваат задача да постави најбрзо време позади воланот на Porsche 911 GT2 RS, а потоа и со Mercedes-AMG GT R. Да не ви расипуваме од забавата и да ви ги откриеме најинтересните детали, погледнете го видеото и уживајте!
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Со неколку објавени фотографии, Mercedes-Benz ја најавува најновата, трета генерација на успешниот купе-седан со ознаката CLS! На фотографијата од предниот дел на новиот CLS можеме да го забележиме обликот на предните светла и маската на ладилникот, а на фотографијата од ентериерот можеме да препознаеме неколку детали од централната конзола и мултимедијалниот уред. Мултимедијалниот уред е поврзан со панелот со инструемнти пред возачот – и за разлика од другите модели на брендот кои користат по два различни дисплеи за инструментите и централниот екран, нам ни изгледа како CLS да ќе користи еден, екстремно-широк дисплеј. Понатаму, со желба да го издвои од другите модели, Mercedes-Benz на CLS ќе му ја додаде и придавката Coupe – со што уште понагласено ќе ја дефинира силуетата на новиот автомобил. Наскоро ќе имаме повеќе детали за Mercedes-Benz CLS – премиерата е закажана за 27-ми Ноември.
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Од македонскиот импортер на Citroën нè информираа дека пристигна новиот компактен SUV на францускиот производител – C3 Aircross. Со новиот C3 Aircross, францускиот производител продолжува да ја усовршува својата дизајнерска насока, но и да нуди креативни решенија. Од Citroen гордо кажуваат дека C3 Aircross е најпространиот во класата и нуди багажен простор од дури 520 литри, а може да се нарача во дури 90 комбинации на бои на каросеријата и пет дизајни на ентериерот. Кај C3 Aircross се достапни неколку различни PureTech бензински и BlueHDi турбодизел мотори кои нудат добитна комбинација од перформанси, потрошувачка и еколошка прифатливост. Дел од опремата е и Grip Control системот за контрола на тракцијата кој овозможува совладување на препреки и надвор од асфалтот. Цените започнуваат од 13.990 евра за Citroën C3 Aircross PureTech 82 во Live ниво на опрема, а врв на понудата е Citroën C3 Aircross BlueHDI 120 S&S со автоматски менува во Shine ниво на опрема за 20.090 евра. Се надеваме дека наскоро ...
сите 18 | | | веќе видена

Сподели! ;) Увозникот на премиум користени автомобили – Premium Auto Zentrum – прослави една година од промената на својот бизнис модел и се пофали со постигнатите резултати. Премиум Ауто Зентрум пред една година направи еден голем и одлучен чекор напред, менувајќи го концептот на работа, од импортер во директна врска со принципал, до самостоен мулти бренд продажен центар за нови и користени автомобили. Изјавија дека се горди на постигнатите резултати – продадени се 75 автомобили, а амбициите се оваа бројка следната година да биде зголемена за 20-25%. Истовремено, располагаат со лагер од најбараните модели на македонскиот пазар. Критериумите по кои ПАЗ ги набавува и нуди автомобилите се следните: Старосна граница од 3 години Ограничен број на поминати километри Состојба на автомобилите која е подобра во однос на останатите понудувачи Ниво на опременост во горната половина на вклучени опции Од ПАЗ изјавуваат дека се горди што успеале да го скршат мразот и да ги подигнат критериумите за начинот на работење со ...
| | веќе видена

Сподели! ;) Elon Musk кажува дека сака Tesla Roadster да биде послениот клинец во ковчегот на автомобилите со класични мотори со внатрешно согорување – и најави перформанси кои изгледа како да ќе бидат ненадминати уште многу долго време! Новиот Tesla Roadster не е базиран на Lotus, туку е направен „од нула“ – и веднаш се забележува тоа. Дизајнот е модерен, флуиден – дури секси, а тарга-кровот лесно се отстранува и добиваме вистински роудстер. Веќе се објавени голем дел од најважните бројки – батериите се со капацитет од 200 kWh, кон тркалата ќе се испорачуваат 10.000 (!!!) Nm вртежен момент, забрзувањето до 60 милји на час (96 километри на час) ќе трае само 1.9 секунди, а 160 километри на час ќе се постигнуваат за 4.2 секунди. Максималната брзина се очекува да биде повеќе од 400 километри на час, a електричниот роудстер ќе има автономија од 620 милји, односно 1000 километри. Мајко мила. Цените се веќе објавени – основната изведба ќе чини 200.000 долари, а за да резервирате примерок треба да оставите депозит ...
сите 21 | | | веќе видена

Сподели! ;) Mercedes неодамна го претстави моделот S650 со 620 кс, но бидејќи на Brabus тоа не им беше доволно тие ја зголемија силата на 888 кс. Инженерите на Германскиот тјунер ова го постигнале со зголемување назафатнината на 6.0-литарскиот твин-турбо V12 агрегат на 6.3 литри и го опремиле со нови турбополначи, коленесто вратило, клипови, клипници и издувен систем. Заедно со надградбите на моторот, тие исто така нудат и цела палета на визуелни и аеродинамички надградби, како и персонализиран ентериер. Благодарение на овие модификации, времето на забрзување од 0-100 км/ч изнесува 3.7 секунди, додека максималната брзина е 350 км/ч. Тоа се навистина импресивни перформанси за седан со тежина од три тони. Brabus ќе ги понуди истите надградби и за моделите S600 и AMG S65 кои доаѓаат со истата погонска единица. Исто така ќе може да бидат надградени и помалите агрегати како S560, кој ќе може да се засили на 650 кс, и AMG S63 кој ќе може да се засили на 691 кс. Бидејќи доаѓа со погон на сите четири тркала и ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Имавме несекојдневна можност да поминеме неколку часа со супер-луксузниот Lexus LC500h и барем накратко да го искусиме јапонскиот пристап кон GT автомобилите! „Ова е дефинитивно различно“ – си помислив додека ја отворав вратата на големото и ниско купе. Се спуштив во возачкото седиште и ги искористив тие првите неколку моменти вистински да го апсорбирам јапонскиот карактер на несекојдневниот Lexus LC500h… LC500 не е автомобил за оние кои сакаат да бидат незабележани Несекојдневен? Во најмала рака. Ајде прво да зборуваме за дизајнот – LC500h е толку различен и уникатен, што слободно можеме да кажеме дека е од друга планета. Да, дизајнерскиот јазик на Lexus не е по сечиј вкус, но во нашите очи секогаш бил интересен, а интерпретацијата на LC500h е меѓу најмоќните изведби. Многуте остри линии кои се преплетуваат, ниската и широка силуета и навидум-безбројните мали детали го прават LC500h не само несекојдневен – туку и доминантен. Доминантен, бидејќи едноставно не сме навикнати на вакви форми на ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) Магазинот Motor1 ја улови следната генерација на Ford Focus со многубојна камуфлажа, која речиси целосно ја открива формата на хечбекот. Новиот Focus доаѓа со поиздолжен поклопец на моторот и кабина која е повлечена наназад, а задниот дел завршува со позакосено стакло. Над тркалата се забележуваат понабабрени странични крила кои му даваат поизразени облини на автомобилот. На предниот дел се истакнуваат нови LED светлосни групи со подинамична и поостра форма, како и поскулптуриран поклопец на моторот. Решетката е слична на онаа на актуелниот модел, но е порасната во големина и поместена малку пониско, со цел да биде поодделена од светлата. Се чини дека целиот автомобил е малку поголем од сегашниот Focus. Во внатрешноста, тоа растење ќе резултира со поголем простор за пожестоко да се натпреварува со Honda Civic и Volkswagen Golf. Покрај зголемувањето на димензиите, се очекува и значително подобрување на квалитетот на материјалите. Комплетната палета на мотори не е сеуште објавена, но се очекува ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Спортското луксузно купе на јапонскиот премиум производител Lexus денес беше претставено пред македонските медиуми. Според она што го кажуваат луѓето од Lexus, луксузното купе кое ја носи ознаката LC е олицетворение на новата архитектура на брендот која ветува исклучителни перформанси и динамика. Ние мораме да додадеме дека LC500h изгледа вонземско, како да потекнува од друга планета и дефинитивно се издвојува од скоро сè друго на нашите улици. Серискиот автомобил е базиран на LF-LC концептот од пред неколку години, и има задржано многу од екстравагантните детали. Во понудата се две изведби – верзијата LC500 која користи 5-литарски атмосферски V8 кој испорачува 477 коњски сили и 540 Nm вртежен момент, како и хибридниот LC500h кој комбинира 3.5-литарски атмосферски V6 со електромотор за вкупно 360 коњски сили – и забрзување до 100 километри на час кое трае помалку од 5 секунди. Интересен новитет кај LC500h е и Multi-Stage Hybrid трансмисијата која нуди интересна комбинација од CVT менувач и ...
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Двата нови модели на Volkswagen постигнаа извонредни резултати во сегментот, со одлична активна безбедност и заштита на патниците. Новата генерација на Polo освои 96% од вкупните бодови за заштита на возрасни, додека заштитата на деца патници беше исто така многу добра со 85%, што е најдобар резултат во сегментот. Заштитата на пешаци заслужува 76% и 59% одат на системите за активна безбедност. Коментарот на Euro NCAP за краш тестот со странична бариера и краш тестот со страничен столб е дека заштитата на сите критични места на телата на куклите е добра, а Polo освои максимум поени. Слична е приказната и кај T-Roc, кој беше тестиран како мал кросовер. Тој освои 96% за заштита на возрасни и 87% за заштита на деца патници, што го прави за нијанса подобар од помалиот брат Polo. Исто така и тука заштитата на сите критични места од телата на децата кукли е добра. Слично како кај Polo, и тука сите критични места на телата на возрасните кукли биле добри во тестот за страничен удар.
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германската тјунинг компанија ги засили перформансите на ‘Ѕверот од зелениот пекол’ и го претвори во ‘Портокалов Ѕвер’. Благодарение на инсталирањето на воздушни филтри со висок проток, надградба на компјутерската единица и нови турбополначи, силата на Mercedes-AMG GT R е подигната на 772 кс и 857 Nm вртежен момент, споредена со стандардниот модел кој произведува 585 кс и 700 Nm вртежен момент. Како резултат на овие измени, забрзувањето од 0-100 км/ч трае само 3.0 секунди, што е подобрување за 0.5 секунди. Моделот е способен да помине растојание од четвртина милја за 10.7 секунди со целна брзина од 219 км/ч, на регуларна патна површина со стандардните Michelin Cup Sport 2 пневматици. Renntech не ги објави цените на овие модификации, па затоа сопствениците на Mercedes-AMG GT R ќе треба да го исконтактираат тјунерот за да ги добијат овие информации.
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Колку за потсетување, големиот мега-караван на Audi доаѓа со 605 коњски сили и 750 Nm вртежен момент, и забрзува „до стотка“ за само 3.7 секунди! Голем, практичен, комфорен и брз мега-караван со 605 коњски сили, и издувен систем до Akrapovic? Зошто да не..
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Нашите пријатели од Ми-Да Гранд Моторс Ве канат и овој петок на Blue Friday – пробајте некој од моделите нa Ford и добијте награди и ексклузивни попусти! Со секое купено возило, покрај одличните цени можете да добиете и посебни подароци – како што се зимски пневматици или кровни носачи. Дополнително, за секое купено возило, Ми Да Гранд Моторс во ваше име ќе донира средства на Детската Амбасада „Меѓаши“. Подароци ќе добијат и сите оние кои ќе направат било какво тест возење со некој од автомобилите на Ford. Можете да ја пробате новата Fiesta , но и новото Mondeo , робустниот Ford Ranger, одличните Focus и Kuga , како и други возила. Одлична можност да пробате некој од моделите на Ford а можеби и да го купите своето ново возило. Во меѓувреме – погледнете како изгледаше Blue Friday минатиот петок!
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ цените на бензините и дизелот се зголемуваат меѓу 2 и 3 денари! Согласно методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и дизелот се зголемуваат во просек за 5.10 проценти. Преведено во цени, тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за 2.50 односно 3.00 денари, и еден литар од овие горива ќе чини 66.50 односно 68.50 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 2 денари, и еден литар дизел гориво ќе чини 54 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 91 | | | веќе видена

Сподели! ;) Покрај поставувањето на нов брзински рекорд за сериски автомобил, Koenigsegg Agera RS го подобри и својот рекорд за 0-400-0 км/ч во истиот викенд. Пред еден месец, Шведскиот бренд го совлада 0-400-0 км/ч рекордот на Bugatti Chiron за шест секунди, со време од 36.44 секунди. Незадоволни од поставеното време поради проблеми со пролизгување на пневматиците при забрзувањето, Koenigsegg направија нов обид. Настапувајќи на перфектно мазен, сув и прав пат во Невада, Agera RS го подобри својот рекорд, комплетирајќи го целото забрзување и стопирање за само 33.29 секунди. Тоа време е за околу 20 проценти побрзо од она што Bugatti го има постигнато. Она што е уште поневеројатно е дека според зборовите на вработените во Koenigsegg, новиот модел Regera ќе може да го направи 0-400-0 км/ч подвигот за помалку од 30 секунди. Односно, производителот вели дека Regera ќе може да забрза од 0-400 км/ч за 20 секунди, речиси четири секунди побрзо од Agera RS.
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Најбрзата и најмоќна Corvette на сите времиња доаѓа со 6.2-литарски компресорски V8 кој испорачува 755 коњски сили и 968 Nm вртежен момент кон задните тркала! Новата Corvette ZR1 е самиот врв на понудата на Chevrolet – големиот, 6.2-литарски компресорски V8 бензинец испорачува 755 коњски сили и 968 Nm вртежен момент, кои се испорачуваат кон задните тркала преку 7-степен мануелен или 8-степен автоматски менувач. Не се потврдени сите детали, но од Chevrolet потврдија дека максималната брзина е „повисока од 337 километри на час.“ Corvette ZR1 добива агресивен бодикит со големи отвори за воздух (кои според нас, не изгледаат баш напривлечно, но барем се функционални) и многу додатоци од карбон. ZR1 ќе може да се нарача со два различни аеро-пакети – првиот е „стандардниот“ Low Wing пакет кој овозможува постигнување на максималната брзина, додека ZTK Performance пакетот додава преден сплитер и прилагодлив заден спојлер, како и Michelin Pilot Sport Cup 2 пневматици, доработена шасија и преработена ...
сите 18 | | | веќе видена

Сподели! ;) Челниците на Opel конечно ја дефинираа иднината на брендот – германскиот бренд побрзо ќе се интегрира во PSA и ќе инвестира во електрификација на својата гама. Стратегијата на Opel е да се врати кон профитабилноста и да обезбеди одржлива иднина – а начинот да се постигне тоа е подлабока интеграција во структурите и платформите на PSA, но и електрификација на целата гама. Целта е едноставна – PSA сака да го направи Opel профитабилен што е можно поскоро – германскиот бренд континуирано пријавува загуби од 1999. Според најавеното, Opel целосно ќе се префрли на платформи на PSA четири години порано од планираното. Тоа значи дека Opel забрзано ќе ги отфрли платформите (и најверојатно и моторите) кои се останати од времето на GM, и ќе понуди нови модели изградени врз платформи од PSA. Веќе е најавено дека низ целата гама на продукти на PSA и Opel ќе се користат само две модуларни платформи – наместо вкупно девет платформи кои сега се користат во двете компании. Ќе се намали и бројката на различни ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Porsche неодамна ја лансираше најновата, трета генерација од популарниот Cayenne – а ние ја искористивме одличната можност подобро да го запознаеме новиот SUV од Штутгарт! Ако едноставно кажеме дека Cayenne е важен модел за Porsche, нема да кажеме доволно. Двете досегашни генерации на германскиот SUV се вистински успех – првата генерација е продадена во над 250.000 примероци, а втората во повеќе од 500.000 примероци. Очигледно, пристапот на Германците е успешен, а рецептот погоден. Повторно и повторно, Cayenne се покажа како компетентен SUV кој успева да ги исполни очекувањата како на асфалтот, така и надвор од него. Сепак, тој успех и таа компетентност има и свој „товар“. Тој товар доаѓа во форма на високи очекувања на купувачите – тие едноставно очекуваат Cayenne со секоја итерација и генерација да станува сè подобар – а кога веќе еднаш сте понудиле импресивен продукт, треба навистина да се потрудите за следниот да биде уште подобар. Дизајнот е еволуција… При првиот контакт со новиот Cayenne, ...
сите 20 | | | веќе видена

Сподели! ;) По создавањето на Polar Hilux, Toyota повторно се обрати до истиот тим да ја создаде оваа единствена верзија од популарниот пикап камионет. Наречен Hilux Bruiser, моделот оддава почит на далечински контролираниот модел во намален размер, направен од Tamiya во 1980, кој доаѓа со многу интересни додатоци што му го даваат уникатниот изглед. Базиран на верзијата со дополнителна кабина, новиот Toyota Hilux Bruiser доаѓа со Arctic Trucks AT35 конверзија, надградена суспензија, нов однос на диференцијалот, и набабрени странични крила кои прават место за џиновските 35-инчни теренски тркала. Најзаслужна за изгледот на каросеријата да одговара на изгледот на популарната играчка направена пред повеќе од 30 години е металик Diamond Blue обвивката. Покрај неа, рачно биле додадени помалите налепници, а како финален елемент е додадена големата антена позади кабината. Придвижувањето доаѓа од четири-цилиндарски турбодизел агрегат кој испорачува 148 кс кон сите четири тркала преку шест-степена мануелна ...
| | веќе видена

Сподели! ;) Баварскиот производител претстави нова лимитирана серија од само 1200 примероци од BMW M3, која доаѓа со 453 коњски сили и 50 килограми помала тежина – и ќе ја носи ознаката CS! Бидејќи конкуренцијата во оваа класа од ден на ден станува сè пожестока, BMW создаде нова пофокусирана CS изведба од популарниот M3. Срцето на моделот – 3.0-литарскиот реден шест-цилидарски мотор со 453 кс и 600 Nm сега испорачува 28 кс и 10 проценти поголем вртежен момент од стандардната изведба. Оваа надградба му овозможува на моделот да забрза од 0-100 км/ч за само 3.7 секунди кон електронски ограничената максимална брзина од 280 км/ч. Целата сила се испорачува кон тркалата преку седум-степен менувач со двојна спојка, кој е усогласен со електронски-контролиран Active M диференцијал со ограничено пролизгување. За пожестока нота на звукот, додаден е спортски издувен систем со четири издувни цевки и вентили за контролирање на гласноста, која се селектира преку разните режими на возење. Моделот вози на лесни ковани ...
сите 18 | | | веќе видена

next