Сподели! ;) Британскиот теренец ги нападна 99-те застрашувачки свиоци и 999-те стрмни скали до Вратата на Рајот на планината Тианмен во Кина. Главен јунак во предизвикот бил Кинескиот возач на Formula E Хо-Пин Тунг, кој со помош на 398-те хибридни коњски сили и 640 Nm успеа да го постигне тоа што никој друг не се ни обидел поради тежината на задачата. Погледнете го обидот и уживајте во способностите на новиот Range Rover!
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Пред само неколку моменти, националното жири кое го одбира автомобилот кој ја носи титулата Автомобил на Годината во Македонија го соопшти овогодинешниот победник! Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ годинава по 23-ти пат го организира изборот. Од моделите пристигнати на македонскиот пазар помеѓу двата избора, националното жири во согласност со правилникот и критериумите на изборот, одреди десет финалисти кои годинава конкурираа за титулата. Листа на финалисти ја сочинуваа Suzuki Swift Seat Ibiza BMW X3 Ford Fiesta Opel Insignia Kia Stinger Nissan Micra Citroen C3 Aircross Kia Stonic Dacia Duster Критериумите по кои се води жирото се следните: Адекватност и понуда на домашниот пазар Економичност и еколошка прифатливост Безбедност и примена на технолошки достигнувања Возни својства Дизајн Комфор и опременост Во согласност со критериумите и гласовите од жирито, овогодинешен победник е Dacia Duster со три освоени гласа, и еден глас доби Ford Fiesta. Признание ...
сите 19 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новата генерација на Opel Corsa ќе пристигне следната година, а година покасно ќе добиеме и целосно-електрична варијанта! Вестите за новата генерација на популарниот компактен хечбек доаѓаат директно од Opel – тие објавија дека првата целосно-електрична Corsa ќе се произведува во фабриката на PSA во Zaragoza, Шпанија – каде што ќе се произведува и обичната Corsa. „Ова е значаен чекор напред за фабриката во Zaragoza, и означува почеток на нова ера“ – изјави претседателот на Opel, Michael Lohnscheller. Премиерата на новата Corsa е всушност одложена една година по купувањето на Opel од страна на PSA, за таа да биде развиена врз основа на платформа на францускиот концерн. Новата, електрична Corsa е значајна за Opel и PSA, бидејќи е еден од четири различни електрифицирани модели кои се во подготовка во Opel. Дел од тие модели ќе биде и електричен SUV, како и плаг-ин хибридна изведба на Grandland X. Opel настапува амбициозно под капата на PSA – најавени се девет нови модели до 2020-тата година, но и ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Mercedes-Benz во Женева ќе ја претстави освежената C-Class во регуларна седан, но и караванска изведба – а популарниот модел ќе добие нови технологии кои влечат потекло од големата S-Class. Визуелните измени се дискретни, но сепак забележливи – ги добиваме очекуваните редизајнирани браници и изменети светлосни групи кои го освежуваат дизајнот и го доведуваат во линија со поновите модели на брендот. За прв пат, C-Class ќе може да се нарача со Multibeam LED предни светла кои имаат Ultra Range долги светла. Секој фар има 84 засебни LED диоди благодарение на кои брзо и прецизно може да се контролира светлината во сите услови. Кабината добива преработени материјали, но главниот новитет е во форма на 12.3-инчен дигитален панел со инструменти пред возачот. Новитет е и поголемиот, 10.25-инчен централен дисплеј за мултимедијалниот уред. Освежената C-Class ги добива и сите нови системи за асистенција за полу-автономно возење. Автомобилите ќе добијат подобрени камери и радарски системи кои можат да „видат“ ...
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) BMW ја претстави втората генерација на својот популарен кросовер-купе модел – новиот X4! Втората генерација на германското Sports Activity Coupe е 81 милиметри подолга и 36 милиметри поширока, и со 54 милиметри подолго меѓуоскино растојание. Истовремено, новиот автомобил е и до 55 килограми полесен, со пониско тежиште и идеална дистрибуција на тежината од 50:50. Предниот дел е скоро сит како кај X3, но задниот дел сега е значително попривлечен во однос на моделот кој е во заминување, а опаѓачкиот кров не влијаел премногу на багажниот простор – X4 има повеќе багажен простор отколку седан од Серијата 3. Ентериерот е целосно нов, и сега е ориентиран кон возачот. X4 ги добива истите технологии како и X3 (кој неодамна го возевме) , па тука вбројуваме активен темпомат, Lane keep assist, асистент за паркирање, мал милион камери, систем за автономно управување – итн. Новиот X4 ќе се нуди со три бензински и четири турбодизел мотори, кои нудат меѓу 184 и 360 коњски сили. Бензинската понуда ја сочинуваат ...
сите 39 | | | веќе видена

Сподели! ;) Имавме одлична можност да поминеме малку време со новиот, високо-технолошки знаменосец на Audi и можевме самите да се увериме во хај-тек пристапот кон луксузот на големиот А8! Пристапот на Audi кон луксузот секогаш бил малку различен од оној на директните конкуренти – инженерите и дизајнерите на Audi секогаш сакале нивните автомобили да бидат малку порезервирани, дури и подискретни, но да импресионираат со технологиите кои ги нудат. Токму таква е приказната и со новиот знаменосец од Инголштад. Новиот А8 ја продолжува традицијата од своите претходници – односно, она што го добиваме е голем, луксузен седан кој не настапува премногу агресивно, а притоа ги нуди сите најнови технологии со кои располага Audi. Дизајнот е комбинација од внимателна еволуција и дискретна револуција. Дизајнерски, новиот А8 е интересна комбинација од внимателна еволуција на силуетата и формата, но и забележителна револуција во деталите. Збунети? Да појасниме. А8 верно ги следи правилата за тоа каква форма треба да има еден ...
сите 28 | | | веќе видена

Сподели! ;) Toyota објави фотографија од новата Supra и потврди дека долго-очекуваното спортско купе ќе дебитира во Женева! Иако од Toyota не потврдија дека токму новата Supra ќе пристигне во Женева, сепак кажуваат дека „на Мотор Шоуто во Женева, модерен тркачки концепт ќе ја сигнализира посветеноста на Toyota да го врати на пазарот својот нај-иконски спортски автомобил.“ Веќе знаеме дека Toyota и BMW заедно работат на развој на спортски автомобил – резултатот на таа соработка ќе го видиме во две форми – Toyota ќе ја врати Supra, а BMW ќе ја претстави следната генерација на роудстерот Z4. Сепак, треба да бидеме трпеливи – од Toyota кажуваат дека ќе претстават „модерен тркачки концепт“ – па можеби она што ќе го видиме во Женева ќе биде концепт кој ќе биде блиску до серискиот модел – но ние би сакале да мислиме дека ќе ја видиме токму новата Supra. Според протечени информации кои доаѓаат од Best Car Magazine од Јапонија, новата Supra би требало да користи 3-литарски турбо-бензинец со линиски-поставени шест ...
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Нашите пријатели од Peugeot ги информираат своите потенцијални клиенти дека овој месец е во тек акција за возила кои се достапни веднаш, по навистина привлечни цени! Во акција која трае само во месец февруари, сите заинтересирани клиенти можат да ја искористат оваа неодолива понуда и да купат Peugeot возило од лагер! Клиентите можат да изберат помеѓу Peugeot 208, 308, 301, 508, 2008 и 3008 па дури и дел од товарната гама по неодоливи цени! Сè што треба да направат е да се обратат во еден од двата продажни салони на Еуроимпекс Генералиот увозник на Peugeot или кај овластената дилерска мрежа во Скопје, Тетово, Штип и Гевгелија, каде ќе бидат целосно запознаени со понудите – моделите, техничките карактеристики, моторите, цените како и богатата опрема со која располагаат моделите на Peugeot. Секако, на клиентите им е овозможено и бесплатно тест возење на Peugeot моделите, кое можат уште веднаш да го закажат на веб страната на Peugeot Без разлика дали станува збор за мали градски автомобили или големи ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Името можеби малку збунува, но Mercedes-Benz конечно ја потврди четири-вратната изведба на AMG GT! По навистина многу шпекулации, Mercedes-Benz конечно потврди дека во Женева ќе го претстави новиот спортски седан – кој ќе го носи името Mercedes-AMG GT Coupe. Покрај потврдата за името и премиерата на новиот автомобил, Mercedes-Benz ни испрати и неколку фотографии од новиот седан. За жал, автомобилот е камуфлиран, но можеме да ги препознаеме барем најважните форми. Познавачите кажуваат дека AMG GT Coupe ќе го земе местото на CLS 63 AMG во гамата на германскиот бренд. Тоа значи дека автомобилот ќе има супер-спортски перформанси, но и супер-луксузна кабина. AMG GT Coupe најверојатно ќе го користи истиот 4-литарски твин-турбо V8 кој се користи кај другите модели на брендот, но во оваа конфигурација ќе испорачува повеќе од 600 коњски сили, а се шпекулира и за можна хибридна изведба која би располагала со околу 800 коњски сили.
сите 22 | | | веќе видена

Сподели! ;) Jeep објави самообјаснувачка реклама за новиот Wrangler на Super Bowl, каде без многу зборови ни кажува навистина многу за тврдокорниот теренец. Наместо мотивациони говори на какви што сме навикнати во повеќето промотивни видеа за автомобили, Jeep ни прикажува преминување преку несекојдневна препрека, која речиси ниеден сериски модел не би можел да ја премине. Секако, оваа задача Wrangler ја исполнува без капка пот, бидејќи е создаден за да се справува со вакви предизвици. Погледнете ја рекламата и уживајте!
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Малиот, компактен спортски SUV на Jaguar пристигна во Скопје, во салонот на Automobili Group. Малиот Jaguar E-Pace е достапен со пет мотори – три дизел и два бензински. Сите мотори имаат зафатнина од два литра и четири цилиндри. Дизел моторите доаѓаат нудат 150, 180 или 240 коњски сили, додека бензинските погонски единици нудат 249 или 300 коњски сили. Дизајнирана за да го направи возењето побезбедно и со поголемо уживање, најсовремената технологија на E-PACE го вклучува системот за информации и забава Touch Pro со 10-инчен дисплеј кој е чувствителен на допир. Може да се добие и Head-up дисплеј кој ги прикажува клучните податоци за возилото врз ветробранското стакло а 12.3 инчниот интерактивен дисплеј за возачот со висока резолуција може да прима и прикажува информации за возењето, забавни содржини и податоци за активната безбедност вклучувајќи ги навигацијата, телефонот и медиумите. Врвниот систем од британските експерти за звук Meridian со опкружувачки звук со технологијата Trifield™ емитира ...
сите 30 | | | веќе видена

Сподели! ;) Растечката популарност на SUV моделите не покажува никакви знаци на успорување – а ние поминавме неколку дена со еден од најпопуларните модели во премиум сегментот – новиот BMW X3! Пред скоро 20 години BMW го започна трендот на спортски SUV модели – со тоа што понуди SUV кој не „возеше како теренец“, туку зад управувачот беше скоро како обичен автомобил со спортски карактеристики. Со тоа купувачите ги добија сите придобивки од ваквите автомобили – практичноста, просторноста и можноста да се напушти асфалтот, без притоа да мораат да се справуваат со незграпноста на традиционалните теренци. Пуристите гласно протестираа против ваквите автомобили – но сега веќе знаеме дека сето тоа беше залудно – SUV доминацијата е во полн ек, а токму BMW X3 е меѓу најдобрите автомобили во овој сегмент. Секако, баварците не престанаа со зголемување на палетата на X-модели – она што започна со X5, продолжи со X3, а сега веќе имаме X-модели од X1 до X6, а наскоро ќе имаме и X7 – па токму X3 е „златната средина“ во оваа ...
сите 34 | | | веќе видена

Сподели! ;) Пред само неколку моменти, чешкиот производител ги објави деталите околу освежената Fabia. Еден од најважните новитети кај освежената Fabia се редизајнираните предни и задни светла кои користат LED технологија. Новите предни светла се дел од редизајнираниот преден дел, кој според дизајнерите на Škoda сега „зрачи со свежа енергија и елеганција.“ Секако, ќе забележите многу ситни изменети детали на екстериерот – редизајнирани се и браниците, а дел од фејслифтот се и нови бои и нови алуминиумски тркала, кои сега можат да бидат во дијаметар до 18 инчи. Редизајнирана е кабината – па сега има нови материјали и бои, нови функционалности и нови практични додатоци – редизајнирани се инструментите, има нови можности за материјали во кабината, а Škoda додаде и неколку Simply Clever додатоци – патниците на задната клупа ќе добијат USB конекции за полнење на разно-разни уреди, како и држач за таблети, а во багажникот ќе можете да добиете двостран патосник и LED батериска ламба. Основен мотор и понатаму ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Корејскиот производител во Женева ќе ја претстави најновата, трета генерација на својот хечбек, кој ќе добие и ново, поедноставно име. Апострофот во името на Cee’d ќе оди во пензија, па новиот модел ќе се вика едноставно Ceed. Од објавената скица, можеме да забележиме дека дизајнот е затегнат и модернизиран – дури детали наликуваат и на седанот Stinger. Ceed е дизајниран во центарот на KIA во Франкфурт, Германија, а од KIA најавуваат дека во Женева ќе видиме и „втор член на Ceed семејството“. Што ќе биде тоа, не знаеме – но веќе се шпекулира дека се работи за Sportwagon изведба на Ceed. Новиот Ceed ќе се нуди со 1-литарски турбо-бензинец со 120 коњски сили, 1.4-литарски турбо-бензинец со 140 коњски сили, како и 1.6-литарски турбодизел со 110 коњски сили. Најверојатно во понудата ќе остане и 1.4-литарскиот атмосферец кој би требало да нуди меѓу 90 и 100 коњски сили. Во гамата ќе биде додадена и хибридна верзија, а продажбата ќе започне во текот на оваа година.
сите 20 | | | веќе видена

Сподели! ;) По неверојатниот успех на F-150 Raptor, момците од Ford одлучија да додадат уште еден Raptor пик-ап во својата гама – а Ranger Raptor ќе располага со 210 коњски сили и 500 Nm вртежен момент! Моќта на Ranger Raptor доаѓа од целосно нов 2-литарски турбодизел кој има два турбополначи, благодарение на кој, спортскиот пик-ап располага со 210 коњски сили и 500 Nm вртежен момент. Сега за сега не се објавени податоци околу перформансите, но очекуваме да бидат повеќе од адекватни. Ford Ranger Raptor е примарно развиен од инженерите на Ford во Австралија, секако во соработка со колегите од Raptor тимот во САД. Спортскиот пикап ќе добие специјална Fox суспензија како и редизајнирана задна оска – сето ова за да може со повеќе ентузијазам да покорува теренски предизвици ( а верувајте, и самите можевме да се увериме дека Ranger е повеќе од способен надвор од асфалтот ) каде дополнителна улога ќе имаат и BF Goodrich теренските пневматици поставени околу ексклузивни 17-инчни тркала кои кријат 332-милиметарски ...
сите 31 | | | веќе видена

Сподели! ;) Големиот SUV на Hyundai влегува во својата најнова генерација – а ние ви ги пренесуваме првите официјални фотографии пред официјалната премиера. По долго најавување, Hyundai ги објави првите официјални фотографии од својот нов голем SUV. Новата генерација доаѓа со целосно нов дизајн и воопшто не наликува на претходната генерација – всушност, новиот Santa Fe наликува на помалиот SUV на Hyundai – малата Kona. На предниот дел доминира маска на ладилникот која потсеќа на онаа кај новиот i30, а околу неа се поставени светла кои наликуваат на оние кај Kona. Немаме фотографии од задниот дел, но страничните површини ги дефинираат чисти и јасни линии. Целосно е нова и кабината – па можеме да забележиме нови инструменти, нов централно-поставен мултимедијален уред и по она што можеме да забележиме – висококвалитетни материјали. Интересно – изгледа како и панелот со инструменти пред возачот да е целосно-дигитален. На домашниот пазар, новиот Santa Fe ќе се нуди со неколку различни турбо-бензински и турбодизел ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Освежената Mazda 6 ќе пристигне во Женева – и тоа во караванска изведба, а со неа ќе дебитира и Skyactiv-X технологијата која ветува зголемена моќност и значително намалена потрошувачка. Визуелните измени не се драстични – сепак пристапот кој Mazda го има со своите модели е да понуди чести, инкрементални подобрувања. Ќе забележите малку изменети браници, малку подзатегнати линии – и тоа е тоа. Она што е многу важно е она што наскоро ќе се крие под поклопецот. Бензинскиот мотор ја носи ознаката Skyactiv-X и „воведува иновативен систем за согорување кој се нарекува Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI)“ и е „првиот комерцијален бензински мотор кој користи притисок за палење на смесата.“ Односно – како дизел! Технологијата ги комбинира придобивките од дизел моторите со придобивките од бензинците – а истовремено ја намалува потрошувачката и ги подобрува емисиите на штетни гасови. Освежената Mazda 6 ќе добие и ревидирана кабина, подобрена звучна изолација, нови i-ActivSense технологии за ...
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во најновото видео за 718 Boxster GTS, луѓето од Porsche го разгледуваат ефектот кој спортскиот роудстер го има на вашите чевли! 718 Boxster GTS добива 365 коњски сили и 430 Nm вртежен момент од 2.5-литарскиот турбо-боксер. Одберете PDK менувач и ќе можете да забрзате „до стотка“ за само 4.3 секунди, но секако можете да добиете и мануелен менувач, со кој бенчмаркот се постигнува за само 4.6 секунди. Но каков ефект има тоа врз вашите обувки? Погледнете.
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ поскапува 95-октанскиот бензин, а поевтинува дизелот! Согласно методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика ја користи за пресметка на цените, од вечерва малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.21%. Од вечерва на полноќ за половина денар ќе се зголеми цената на ЕУРОСУПЕР-95, и еден литар од ова гориво ќе чини 68 денари. Непроменета останува цената на ЕУРОСУПЕР-98, и еден литар од ова гориво ќе продолжи да се продава за 69.50 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за еден денар, и еден литар дизел гориво од вечерва ќе чини 59.50 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 40 | | | веќе видена

next