Сподели! ;) Со новиот концепт, баварскиот производител го најавува новиот голем SUV кој ќе биде поставен на врвот на хиерархијата на теренците кои ги нуди. Дизајнот на големиот SUV е прилично храбар – почнувајќи од димензиите, па сè до многуте метални и хромирани детали – ова не е автомобил за оние кои сакаат да поминат незабележани. Вертикалната маска на ладилникот малку наликува на нешто што би го очекувале од Rolls Royce (кој е во сопственост на BMW). Авантгардниот дизајн продолжува околу целиот концепт, и кулминира со тенките хоризонтални задни светла кои се споени со широка хоризонтална линија. Слична е приказната и во ентериерот, каде преовладуваат хај-тек решенија, многу, многу различни дисплеи и врвни материјали. Сите детали би требало да ги имаме наскоро, но сега за сега се шпекулира дека концептот е придвижуван од хибриден погон кој секористи и во 740e iPerformance – кој вклучува турбо-бензинец со четири цилиндри, електромотор и батерија од 9.2 kWh.
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) Концептот кој MINI ќе го претстави на Франкфуртското Мотор Шоу е инспирирано од рели-успесите на брендот, особено од Монте Карло релито од 1967-ма година! Агресивниот концепт не само што има големи, 19-инчни тркала, туку има и агресивен бодикит со многу спојлери и додатоци за подобрување на аеродинамиката. Најекстремен пример се проширените задни крила кои помагаат во насочувањето на воздухот, а интересен е и големиот заден спојлер кој го надополнува централно-поставениот издув. Концептот е замислен како тркачки автомобил, па од кабината се извадени сите споредни системи. Сепак, кабината добива тркачки кафез, две тркачки седишта и безбедносни појаси во пет точки. Сега за сега од MINI не објавуваат што е задолжено за придвижување на малиот тркачки карбонски монструм, но кажуваат дека автомобилот е „забава во возењето во својата најчиста форма.“ Нема најава ни за евентуално сериско производство на малиот бетмобил – но ние би рекле – ајде MINI, ајде!
сите 25 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ford подготви значително освежување за компактниот кросовер EcoSport, во кој ќе започне да го вградува 1.5-литарскиот TDCi со 125 коњски сили. Измените кај EcoSport се неколкукратни – не само што добива нов, позатегнат лик, малиот кросовер на Ford добива и редизајниран ентериер кој сега наликува на оној кај новата Fiesta. Понатаму, Ford продолжува да ја проширува ST-Line гамата на возила со EcoSport ST-Line кој добива поспортски и подинамичен лик, како и ревидирана суспензија. Еден од најважните новитети кај освежениот EcoSport е можноста да се нарача со 1.5-литарскиот EcoBlue TDCi турбодизел. Економичниот турбодизел нуди 125 коњски сили и 300 Nm вртежен момент, и ветува просечна потрошувачка од само 4.5 литри дизел гориво на 100 изминати километри. Секако, EcoSport ќе може да се комбинира со погон на предните или на сите четири тркала, а понатаму ќе се нуди и послаба верзија од турбодизелот која ќе нуди 100 коњски сили и ветува уште подобра потрошувачка. Во кабината, купувачите покрај новиот ...
сите 20 | | | веќе видена

Сподели! ;) Електричниот автомобил на Nissan ја доби својата втора генерација – а со неа доаѓа нов погон кој нуди електрична автономија од дури 378 километри! Новиот дизајн на Leaf е значителен исчекор од досегашниот изглед на електричниот автомобил. Веќе ги нема „растечените“ линии – Leaf сега изгледа поостро, помодерно и значително „понормално“. Очигледни се дизајнерските детали позајмени од другите модели на брендот – особено на предниот дел каде Leaf наликува на новата Micra и освежениот Qashqai. Сепак, најважен новитет е новиот погон, кој вклучува литиум-јонска батерија со капацитет од 40 kWh, која соработува со електромотор кој испорачува 147 коњски сили и 320 Nm вртежен момент. Според американските мерења автономијата на електрична енергија е 150 милји (околу 250 километри), но според пооптимистичките европски мерења, автономијата на струја е 235 милји, односно 378 километри. Ова се одлични бројки кои сигурно ќе го направат Leaf попривлечен за купувачите кои се сè уште скептични околу автономијата на ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Магазинот EVO сними една несекојдневна драг споредба помеѓу тежок SUV со многу сила и мал роудстер со многу мала маса и доволно коњски сили под поклопецот. Натпреварувачот од едната страна – Range Rover Sport SVR располага со 5.0-литарски V8 бензинец, кој со помош на компресор произведува 550 кс и 680 Nm максимален вртежен момент кои ги испорачува кон подлогата преку погон на сите тркала. Од другата страна – Caterham Seven 360R е погонуван од мал 2.0-литарски четирицилиндарски атмосферски бензинец со 180 кс и 194 Nm вртежен момент, како и погон само на задните тркала. Она што ги прави овие бројки многу блиски е огромната разлика во маса: 2340 килограми кај Range Rover Sport SVR и 560 килограми кај Caterham Seven 360R. Останува да видиме кој ќе биде победникот. Затоа погледнете го видеото и уживајте!
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Големиот SUV на KIA ќе добие освежување на Франкфуртското Ауто Шоу, а корејскиот производител ги објави првите фотографии. Освежувањето вклучува ревидирани браници, нови LED предни и задни светла, нови бои и нови дизајни за тркалата кои можат да бидат со димензии од 17 до 19 инчи. Во кабината, освеженото Sorento добива нови и поквалитетни материјали за попремиум чувство, редизајнирани управувач и панел со инструменти, како и нови контроли за разните системи во автомобилот. Новитет е и 8-инчниот мултимедијален уред кој вклучува навигација, Apple CarPlay и Android Auto, безжично полнење на мобилни уреди и други ситници. Купувачите ќе можат да нарачаат и Harman/Kardon аудио уред. Дополнително, купувачите ќе можат да нарачаат и нов, 8-брзински автоматски менувач доколку го изберат 2.2-литарскиот турбодизел. Кај Sorento, KIA ќе понуди и Drive Wise ADAS (Advanced Driver Assistance System) функционалност, кои треба да го олеснат возењето и да го спречат невниманието на возачот. Системите следат неколку ...
сите 31 | | | веќе видена

Сподели! ;) Знаменосецот на Opel – големата Insignia Grand Sport – добива нов моќен турбодизел со два турбополначи кој испорачува 210 коњски сили и 480 Nm вртежен момент. Новата Insignia Grand Sport, како и нејцините Country Tourer и Sports Tourer верзии ќе можат да се нарачаат со нов 2-литарски турбодизел! Новиот мотор ќе ја носи ознаката BiTurbо, бидејќи – погодувате – има два турбополначи. Благодарние на двата турбополначи, моторот испорачува одлични 210 коњски сили при 4000 вртежи во минута и моќни 480 Nm вртежен момент достапни од 1500 вртежи во минута. Благодарение на двостепенското, секвенцијално турбо-полнење, според NEDC Insignia Grand Sport опремена со овој мотор ќе троши 8.7 литри дизел гориво во град, односно 5.7 литри на отворен пат. Комбинираната емисија на CO2 изнесува 183 грама на изминат километар. Ниту перформансите не се за занемарување – опремена со новиот мотор, Insignia Grand Sport ќе може да забрза до 100 километри на час за 7.9 секунди, и да постигне максимални 233 километри на час. ...
сите 18 | | | веќе видена

Сподели! ;) Со 310 коњски сили извлечени од 2-литарскиот турбо-бензинец, новиот Leon Cupra R е најмоќниот автомобил во историјата на шпанскиот бренд! SEAT конечно го претстави новиот Leon Cupra R, само неколку дена пред неговата официјална премиера на Франкфуртското Мотор Шоу. Луѓето од SEAT се директни, и кажуваат дека новиот LCR е најмоќниот уличен автомобил во историјата на брендот. Автомобилот има 310 коњски сили доколку го одберете со мануелен менувач, и секако – силата се пренесува кон предните тркала. Leon Cupra R добива и неколку додатоци – како што се изменетата геометрија на предната оска, адаптивна суспензија, Brembo сопирачки и нов издувен систем. Дополнително, ќе го препознаете по карбонските детали на предниот и задниот спојлер, страничните прагови и задниот дифузер, но и бронзени странични ретровизори и специјални алуминиумски фелни. Купувачите ќе можат да изберат меѓу три бои – Midnight Black, Pyrenees Grey и Matte Grey. Бодикитот вклучува и проширувања на предните и задните крила – ...
сите 18 | | | веќе видена

Сподели! ;) Погледнете како изгледа кога Sebastian Vettel, Kimi Raikkonen и Antonio Giovinazzi ќе седнат зад воланот на три примероци на Giulia Quadrifoglio! Нема потреба да зборуваме многу.. Уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ford и Domino’s работат на заеднички проект – тестираат само-возечки автомобили кои во Мичиген ќе ги испорачуваат пиците до крајните купувачи! Во следните неколку седмици, случајно-избрани купувачи на Domino’s од Ann Arbor во Мичиген ќе можат да изберат пицата да им биде испорачана со Ford Fusion Hybrid (односно, она што ние во Европа го познаваме како Ford Mondeo) – но тука има уште еден специјален додаток – возилото самото ќе се вози. Во ред, во секое возило ќе има по еден Safety Engineer од Ford, како и други истражувачи – кои ќе имаат цел да го забележат и истражат целосното корисничко искуство. Според Sherif Marakby, одговорниот за Автономни Возила и Електрификација во Ford, ова е сосем логичен чекор. Тој во интерјву за Verge изјави дека проектот е етнографско истражување и објасни „Ние не сакаме да чекаме сè да биде завршено и целосно да го изземеме возачот. Ние го започнуваме истражувањето. Сè уште работиме на технологиите, бидејќи тие не се подготвени да бидат пуштени на улиците – но ќе ...
| | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторна објави дека од вечерва на полноќ ќе се зголемат цените на бензините, додека дизелот ќе продолжи да се продава по истата цена како и досега. Согласно методологијата за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 0.61%. Преведено во цени, тоа значи дека цената на ЕУРОСУПЕР-95 ќе се зголеми за 1 денар, и еден литар од ова гориво ќе чини 63.50 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 ќе се зголеми за 0.5 денари, и еден литар 98-октанско гориво ќе чини 64.50 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото останува непроменета и еден литар дизел гориво ќе продолжи да чини 48 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 27 | | | веќе видена

Сподели! ;) Mercedes-Benz ја објави првата фотографија од новиот EQ A концепт – кој ќе биде дел од новиот EQ бренд на електрични возила, и е дело на македонскиот дизајнер Славче Таневски! Концептот ќе дебитира на Франкфуртското Мотор Шоу, и е своевидна најава за еден од моделите на EQ дивизијата на Mercedes-Benz која ќе содржи само електрични возила. Сега за сега не можеме да препознаеме многу, но можеме да препознаеме несекојдневен дизај на предните светлосни групи и осветлено Mercedes-Benz лого. Според некои гласини, концептот ќе биде хечбек со пет седишта, и ќе биде поставен врз MEA платформата на брендот која е наменета за електрични возила. Дизајнот на концептот е дело на македонскиот дизајнер Славче Таневски – кој ние веќе добро го знаеме , и кој стои и за Mercedes-Benz GLC Coupe Mercedes-Benz веќе потврди дека помалите EQ модели (меѓу кои ќе биде и EQ A) ќе се произведуваат во Rastatt, Германија – и се очекува дека првите автомобили ќе пристигнат веќе во 2019.
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Хипер-автомобилот на Mercedes-Benz ќе ја види светлината на денот за само неколку седмици на Франкфуртското ауто-шоу! Со објавата која пристигна од Mercedes-AMG, дојде и една затемнета фотографија од хипер-автомобилот кој го носи името Project One. На фотографијата не можеме да видиме ништо – освен широките крила, отворот за воздух поставен на кровот и агресивните LED предни светла. Според она што го знаеме, мега-проектот на AMG-дивизијата ќе користи F1 технологии, како и хибриден погон. Вкупната моќност е повеќе од 1000 коњски сили, а таа се добива од комбинација од 1.6-литарски турбо-бензинец (кој се користи во F1 возилото на Mercedes-Benz) и четири електромотори кои ги придвижуваат предните тркала, турбо-полначот и коленестото вратило. Сето ова ќе му овозможи на вонземскиот автомобил да постигне повеќе од 350 километри на час, а моторот „ќе се врти“ до преку 11.000 вртежи во минута.
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Шведскиот производител ја проширува својата гама на SUV модели – наскоро ќе го претстави новиот XC40. Најмалиот кросовер на Volvo – новиот XC40 – ќе ги има сите безбедносни системи кои ги имаат поголемите XC60 и XC90. XC40 ќе биде првиот модел поставен на новата CMA платформа на брендот – и благодарение на тоа ќе може да ги има сите системи кои Volvo ги нуди – од 360-степенска камера, па сè до полу-автономното возење кое шведскиот прозводител го нарекувa Pilot Assist. Новиот XC40 е развиен токму за возење низ град и ќе ги има сите безбедносни системи кои се потребни за возење во урбана средина – Cross Traffic Alert со автоматско сопирање, и многу други. Погледнете го видеото и дознајте повеќе!
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Британскиот огранок на BMW веќе најави дека ќе претстави целосно-електричен автомобил во 2019, а овој концепт е најава токму за тоа! Концептот – кој се вика едноставно Electric – ќе дебитира на Саемот за Автомобили во Франкфурт. Наменет за оние кои живеат во урбаните средини, новиот концепт на MINI „нуди поглед во како електричната мобилност би можела да изгледа во годините кои доаѓаат.“ Автомобилот – иако е концепт – наликува блиску до сериско производство. Веднаш се забележуваат деталите од тековните модели на брендот, но сето тоа е изведено за да му прилега на електричен автомобил. На предниот дел доминира големата предна маска, а лево и десно од неа има „симулирани отвори за воздух.“ Нам омилен детал ни се задните светлосни групи во кои не-баш-најдискретно-на-светот е интегрирано британското знаме. Сега за сега, MINI не објавува детали околу погонот на Electric, но кажуваат дека концептот е „придвижуван од моќен мотор“ а автомобилот реагира подготвено и нуди возење како во картинг-возило.
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Сегментот на достапни мали седани е навистина конкурентен – и сè повеќе производители влегуваат во играта. Какви се талентите на францускиот кандидат? Достапните автомобили се голем бизнис – новите и растечките пазари ги бараат, а оние производители кои нема да понудат ваков автомобил ризикуваат да не земат дел од профитабилниот колач. Токму затоа, францускиот производител Peugeot го нуди својот 301. Peugot 301 e автомобил наменет токму за ваквите пазари – каде купувачите се ценовно-осетливи и сакаат да го извлечат максимумот за своите пари. Со фејслифтот, Peugeot ги „затегна брчките“ на 301 Со неодамнешниот фејслифт, Peugeot ги „затегна брчките“ на компактниот 301 и го му даде лик сличен на останатите модели во гамата. Сега 301 изгледа посериозно, а линиите (особено на предниот дел) се позатегнати и почисти. Страничните линии не се изменети, но оние кои забележуваат детали, ќе препознаат редизајнирани задни светлосни групи со LED технологија и некои други поситни измени. Сè на сè, измените не се ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) BMW прашува – дали тивкото е новото гласно? Новиот BMW i3S забрзува до 60 километри на час за само 3.7 секунди – а за урбаните средини за каде баварскиот електричен автомобил е наменет, можеби оваа бројка е идеална!
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот гранд турер на Bentley има една едноставна цел – да биде најдобриот интерконтинентален крстосувач во светот! Дизајнерите на Bentley очигледно добиле инспирација од одлично-прифатениот EXP 10 Speed 6 и дизајнирале автомобил кој е многу подинамичен, но истовремено го задржува достоинството кое треба да го има еден ваков автомобил. Целосно се ревидирани пропорциите – па новиот автомобил е подолг и понизок – всушност, предната оска е поместена нанапред за цели 135 милиметри, а тоа овозможило предниот дел да е значително поиздолжен. Нам особено интересно ни изгледаат задните светлосни групи, кои остапуваат од она што Bentley досега го правеше кај Continental GT. Задните светла ја „копираат“ формата на завршетоците на издувниот систем и оформуваат интересна целина. Новиот автомобил е 85 килограми полесен од досегашниот (но сепак тежи 2250 килограми) и користи 82 проценти уникатни делови. Каросеријата е направена од алуминиум и е користена Super Formed технологија која овозможува да се псотигнат ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Романскиот производител на буџет-автомобили го претстави новиот Duster само неколку денови пред неговата официјална премиера во Франкфурт! Од Dacia уште не ги објавуваат деталите околу погонските единици кои ќе се вградуваат во популарниот мал теренец, но можеме да претпоставиме дека ќе се вградуваат добро-познатите турбо-бензински и турбодизел мотори од Renault/Nissan алијансата. Официјалната премиера е закажан за 12ти Септември, и тогаш ќе ги имаме сите детали. 2017 – Nouveau Dacia DUSTER Во меѓувреме, можеме да го погледнеме новиот дизајн – кој е еволуција на постоечкиот, но модернизиран и затегнат. Особено се интересни задните светлосни групи, а ќе забележите многу различни детали – алуминиумски кровни носачи, 17-инчни тркала, итн. 2017 – Nouveau Dacia DUSTER Според она што го кажуваат од Dacia, ветробранското стакло е поместено нанапред за 100 милиметри и е поисправено – а тоа ослободува повеќе простор во кабината. Сега за сега нема фотографии од ентериерот – и тие ќе ги добиеме за време на ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новата генерација на луксузниот германски SUV на почетокот ќе се нуди во две варијанти – Cayenne има 340, а Cayenne S дури 440 коњски сили! Како што веќе знаеме од фотографиите кои протекоа минатата седмица, дизајнот на новиот Cayenne е повеќе еволуција отколку револуција. Сепак, сега можеме да видиме повеќе детали и поубаво да ја забележиме пониската кровна линија која на Cayenne му дава подинамичен став. Но веќе знаеме дека поголемите разлики се „под кожата“ и внатре во кабината. Основниот Cayenne ќе доаѓа со 3-литарски турбо-бензински V6 кој испорачува 350 коњски сили и 450 Nm вртежен момент, кои му овозможуваат на големиот SUV да забрза до 100 километри на час за 5.9 секунди (доколку е опремен со Sport Chrono пакетот). Отидете скалило погоре и ќе го добиете Cayenne S кој го носи истиот 2.9-литарски твин-турбо V6 како и Panamera, и располага со 440 коњски сили и 550 Nm вртежен момент. Со овој мотор, забрзувањето до 100 километри на час трае само 4.9 секунди. Сето ова се должи и на полесната ...
сите 8 | | | веќе видена

next