Сподели! ;) Со една фотографија на која можеме да ја видиме само силуетата на новиот A7 Sportback, германскиот производител ја најавува втората генерација од популарниот модел! Дизајнот не се ни очекува да биде некаква револуција – туку внимателна еволуција на дизајнот на тековниот модел. Големиот А7 се покажа како успешен модел за Audi, па сосем е очекувано дека челниците на брендот сакаат да го продолжат овој тренд. Се очекува A7 да користи дизајнерски елементи од големиот А8, но и елементи од импресивниот Prologue концепт кој Audi неодамна го претстави. Поставен на MLB Evo платформата, A7 Sportback ќе дели голем дел од „основата“ со големиот Q7. Се очекува A7 Sportback да се нуди со неколку различни турбо-бензински и турбодизел мотори, но не е исклучен ниту плаг-ин хибрид, ниту пак можноста RS7 да го добие истиот 2.9-литарски твин-турбо V6 кој се користи во RS4/RS5 варијантите. Сепак, можно е RS7 да го задржи и 4-литарскиот твин-турбо V8 кој веќе се вградува во врвниот RS7, кој би испорачувал повеќе од ...
сите 17 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика одлучи да ги намали цените на горивата. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 0.42%. Од вечерва на полноќ за половина денар се намалуваат цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОДИЗЕЛ, и еден литар од овие горива ќе чини 63 односно 51 денар. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 останува непроменета, и еден литар од ова гориво ќе чини 65 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.
сите 28 | | | веќе видена

Сподели! ;) Јужнокорејскиот гигант LG Chem ќе ја прави најголемата европска фабрика за литиум-јонски батерии во Полска следната година. Чекорот на LG го следи трендот на автомобилската индустрија и одлуката на производителите да го зголемат производството на електрични возила. Намалувањето на цените на батериите ги мотивира производителите да ги прифатат и да ги произведуваат електричните возила. Сега за сега најголем дел од батериите кои се користат во европските електрични возила доаѓаат од Кина или Јужна Кореја, па логичен е чекорот на LG да започне да произведува батерии на стариот континент. Според најавите, LG Chem планира да инвестира 1.63 милијарди долари во погонот кој ќе биде изграден близу до Вроцлав. Амбициите на LG се да прозведат до 100.000 батерии наменети за електрични возила годишно. Фабриката ќе вработи 2500 работници, меѓу кои и експерти за автоматизација, електроника, хемија и IT. Планот е во прво време материјалите да бидат увезени од Кореја, за понатаму да бидат набавувани од локални ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Поминавме неколку дена со првиот SUV на Alfa Romeo – новиот Stelvio, опремен со 2-литарски турбо-бензинец кој испорачува 280 коњски сили кон сите четири тркала! Во ред, можеби споредбата со Ferrari е опасно блиску до прехрабра , но дозволете да објасниме… Alfa Romeo е на вистинскиот пат. По неколкугодишно стагнирање, легендарниот италијански производител започна полека но сигурно да ја проширува својата гама – и по одличната Giulia ( која ние веќе ја возевме ), ред е да го добиеме она што е најтренди во моментов – а тоа е секако, SUV. Базиран на истата платформа со Giulia, Stelvio не само што ги дели механичките делови со својата сестра, туку добива и сличен ентериер и дизајн кој очигледно влече инспирација од спортскиот седан. Поларизирачки, но несекојдневен и храбар дизајн. Кога за прв пат ќе го здогледате Stelvio, првата работа која ќе ја забележите е неговата големина. Иако Stelvio се SUV со средна големина, сепак при првиот контакт изгледа голем. За да ви објасниме колку е навистина голем – ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Како и секогаш, Синиот Овал се подготвува за сериозен настап на SEMA – а оваа година тоа ќе биде со неколку доработени примероци на Ford Focus RS и ST! Ford се подготвува за сериозен настап на SEMA – најавуваат дека оваа годин аќе имаат преку 50 модифицирани возила на својата изложба. Секако, бидејќи се работи за американски настан, можеме да очекуваме многу модифицирани примероци од Ford Mustang, но и Focus ST и RS се повеќе од интересни – особено за европските купувачи. Оваа година ќе бидат изложени неколку модифицирани примероци на Focus ST и RS, а најавените четири примероци убаво ја покажуваат насоката во која ќе се движат овие автомобили. Меѓу изложените примероци ќе биде Focus ST доработен од Blood Type Racing кој има преработена суспензија, голем Borg Warner турбополнач, големи тркала и хелиодром наменет за дрон поставен на кровот. Другите три најавени автомобили се преработени примероци од Focus RS, и тоа од VMP Performance, Universal Technical Institute и Rally Inovations. Сите ...
| | веќе видена

Сподели! ;) Технологиите кои овозможуваат автономно возење кај автомобилите земаат сè поголем замав, па ајде малку да дискутираме за различните нивоа на автономност кои постојат. Сакале ние или не, автономните технологии кај возилата земаат сè поголем замав и стануваат сè попопуларни. И ние самите имавме можност неколку пати да пробаме системи за автономно возење (на пример кај новата BMW Серија 5 , но и големиот Volvo S90 ), па решивме малку подетално да ги разгледаме опциите. Нивоа на Автономност За најдобро да ги разбереме што точно значи „автономно возило“, да ги разгледаме неколкуте нивоа на автономност кои постојат: Ниво 0 – Никаква Автоматизација Во оваа категорија влегуваат возилата кои немаат никаков систем за автоматизација, дури ни темпомат. Ниво 1 – Погонска Асистенција Возилата кои имаат автоматизација од Ниво 1 асистираат во забрзувањето, сопирањето и делумно на управувањето. На пример, во оваа категорија припаѓа темпоматот како технологија за автоматизација, или пак некои системи за следење на ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Технологиите кои овозможуваат автономно возење кај автомобилите земаат сè поголем замав, па ајде малку да дискутираме за различните нивоа на автономност кои постојат. Сакале ние или не, автономните технологии кај возилата земаат сè поголем замав и стануваат сè попопуларни. И ние самите имавме можност неколку пати да пробаме системи за автономно возење (на пример кај новата BMW Серија 5 , но и големиот Volvo S90 ), па решивме малку подетално да ги разгледаме опциите. Нивоа на Автономност За најдобро да ги разбереме што точно значи „автономно возило“, да ги разгледаме неколкуте нивоа на автономност кои постојат: Ниво 0 – Никаква Автоматизација Во оваа категорија влегуваат возилата кои немаат никаков систем за автоматизација, дури ни темпомат. Ниво 1 – Погонска Асистенција Возилата кои имаат автоматизација од Ниво 1 асистираат во забрзувањето и сопирањето. На пример, во оваа категорија припаѓа темпоматот како технологија за автоматизација. Ниво 2 – Делумна автоматизација Ова значи дека барем еден ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новата серија ќе биде произведена во само 1499 примероци наменети за Обединетото Кралство и ќе оддава почит на класичното MINI 1275 GT! Задолжен за придвижување на MINI 1499 GT е Twin Power три-цилиндерски мотор со 102 коњски сили, кој му овозможува на забавниот мал компакт да забрза до 100 километри на час за 10.1 секунда. Купувачите ќе можат да одберат меѓу Pepper White бела боја или Midnight Black црна боја, а во зависност од бојата, автомобилот ќе добие или црни декоративни детали, или златни странични линии. Сите произведени примероци стандардно ќе добијат 17-инчни тркала, затемнети прозорци и провидни трепкачи. Дополнително, ќе ги добијат и спортските браници од John Cooper Works изведбата, но и спортски странични прагови, мал заден спојлер и заштитни панели на внатрешноста од праговите. Дел од приказната е и спортска суспензија и спортски седишта, како и JCW значки и JCW управувач. Ентериерот ќе биде дополнително украсен со Chilli Red опшивки, детали во пијано-црна боја, како и карбонски ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германскиот производител тукушто објави видео со кое кажува дека новата Insignia GSI е цели 12 секунди побрза од минатата брза Insignia која ја носеше ознаката OPC. Моделот кој неодамна се пензионираше носеше 2.8-литарски турбо V6 кој испорачуваше 325 коњски сили и 435 Nm вртежен момент, додека новиот користи 2-литарски 4-цилиндерски мотор кој испорачува „само“ 260 коњски сили и 400 Nm вртежен момент. Но она што е важно кај новиот автомобил е дека и покрај „негативата“ од 65 коњски сили и 35 Nm вртежен момент, автомобилот е значително побрз на легендарната патека, а тоа се должи на намалената тежина – Insignia GSi е 160 килограми полесна од Insignia OPC! Погледнете го видеото каде Volker Strycek – директорот на Opel Performance – зборува за новиот автомобил и неговите резултати.
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) По освежувањето за Range Rover, луѓето од JLR го претставија и освежениот Range Rover кој исто така добива нов плаг-ин хибриден погон. Формата на луксузниот теренец не е изменета, но освежениот модел добива ревидирана предна маска, Pixel-Laser LED предни светла и редизајнирани задни светла. Кабината го добива новиот Touch Pro Duo инфозабавен систем со два 10-инчни дисплеи (како во Velar), а добива и нови седишта и редизајнирани детали во ентериерот. Нови се и задните седишта кои сега можат да бидат навалени за дури 40 степени и имаат 25 различни програми за масажа. Интересен е и Connect Pro системот кој овозможува поврзување на вашиот Range Rover со паметен уред или часовник, преку кој можете да контролирате некои од функционалностите во вашиот луксузен теренец. Под поклопецот, Range Rover добива нов хибриден погон кој комбинира 2-литарски турбо-бензинец со четири цилиндри, електромотори и батериски модул со капацитет од 13.1 kWh. Системската моќност е (исто како и кај Range Rover Sport) 404 ...
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Hyundai ги објави првите детали за интересниот HyperEconiq Ioniq развиен во соработка со Bisimoto Engineering кој ќе биде претставен на SEMA. Луѓето од Hyundai го претставуваат HyperEconiq Ioniq како „иновативен концепт кој ги комбинира најдобрите технологии за хајпермајлинг, економичност и намалено триење.“ Специјално-доработениот Ioniq добива Bisimotor Dream Aero пакет кој ја подобрува аеродинамичноста – а тоа вклучува карбонски преден сплитер, странични прагови и поклопци на задните тркала. Дополнително, вграден е и заден спојлер како и 19-инчни тркала изработени од карбон кои се обвиени во пневматици со низок отпор на вртење. Освен аеродинамичните подобрувања, Bisitmoto Engineering на овој Ioniq му вградија и Buddy Club алуминиумски шепи за сопирачките и специјална пониска суспензија. Суспензијата го приближува автомобилот до подлогата за да се намали отпорот на воздух. Од Hyundai не кажуваат дали има некакви модификации во однос на перформансите, но потврдија дека се вградени специјални ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ken Block во својата ергела има и специјално-доработен Ford Escort Cosworth кој своевремено се натпреварувал во Group A – погледнете како тој ужива во својот монструозен рели-автомобил! Автомобилот кој го започнал животот како Group A натпреварувач сега има мотор по WRC спецификации кој испорачува околу 400 коњски сили кон сите четири тркала преку секвенционален менувач. Погледнете како сето тоа изгледа и функционира!
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Gran Turismo серијалот на возачки симулатори е легендарен – а во него ќе го најдете и тукушто објавениот Peugeot L750 R Hybrid! Gran Turismo Sport наменет за Playstation 4 пристигнува на пазарот за само неколку дена, а дел од симулаторот ќе биде и новиот концепт на Peugeot наречен 750R Hybrid Concept. Концепт-возилото на Peugeot е еволуција на L500 R Hybrid претставен минатата година. Новиот концепт е специјално направен за да го прослави успехот на Dario Resta кој победи на Indy 500 во 1916, со просечна брзина од 135 километри на час – вистински успех со оглед на тоа кога е поставена просечната брзина. Новиот концепт ги следи насоките од минатиот Vision Gran Turismo автомобил направен за Gran Turismo 6 – ниска линија со големи тркала кои кријат огромни сопирачки. Според официјалните податоци, ова е едносед кој користи карбонска монокок шасија. Концептот тежи само 825 килограми и е 175 килограми полесен од автомобилот кој го заменува. Погонот е – како што и погодувате – хибриден. Конвенционален ...
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Следното Renault Clio се очекува да пристигне на пазарот за две години, и Renault најавува дека популарниот хечбек ќе биде полн нови технологии! Одговорниот за Renault за Европа – Jean-Cristophe Kugler – во изјава за Autocar кажа дека компактниот хечбек не само што ќе биде електрифициран, туку ќе добие и Level 2 (второ ниво) автономни технологии. Тоа значи дека не само што Clio најверојатно ќе ги добие хибридните технологии од новиот Scenic (но нема да биде плаг-ин хибрид), туку ќе може и самиот да преземе контрола врз педалата за гас, сопирачките и управувањето. Сепак, возачите нема да можат да му го препуштат управувањето целосно на Clio, но сепак францускиот хечбек најверојатно ќе биде првиот автомобил во овој сегмент со автономни технологии. Дополнително, најавено е дека Clio ќе добие и најмодерни системи за поврзување, попремиум ентериер и вертикално-поставен централен мултимедијален уред (слично на оној кај Megane, Talisman и други модели на Renault). Сега за сега нема најава кои и какви ...
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Поминавме неколку дена со новиот, освежен Volkswagen Golf опремен со 1.6-литарски турбодизел кој испорачува 115 коњски сили и ветува ниска потрошувачка! Golf од седмата генерација е на пазарот веќе неколку години (ние првиот контакт го имавме пред неколку години со Golf VII 2.0 TDI Highline , па потоа и со 1.2-литарскиот TSI Trendline ), а со неодамнешното освежување Volkswagen го „затегна“ својот бест-селер, му додаде некои технологии кои беа достапни само кај поголемите модели и го направи уште попривлечен и поконкурентен. Дискретен фејслифт – if it’s not broken, don’t fix it. Визуелните измени не се премногу очигледни – многумина најверојатно нема ниту да ги забележат. Но сепак, вреди да се спомене дека Golf добива редизајнирани предни и задни светла, затегнати и подинамични браници, неколку нови бои и дизајни на фелни – но генералната форма останува иста. Golf никогаш не бил најавантгардно-дизајнираниот автомобил во класата, но токму тоа го прави привлечен за широк спектар на купувачи. Нам ни ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Citroen C3 Aircross, новата Ford Fiesta, новата Honda Civic, Opel Grandland X, новата SEAT Ibiza и Volkswagen T-Roc се финалистите за европскиот AUTOBEST 2018 – а признанија веќе добија SEAT, PSA и Toyota! Жирито составено од 31 член ќе ја донесе својата финална одлука и ќе гласа во наредниве неколку недели, а победникот ќе биде прогласен на 15 декември. „Овие шест извонредни автомобили годинава ги убедија членовите на жирито да ги номинираат во финалето. Значи, имаме шест финалисти за Best Buy Car of Europe in 2018“, рече Дан Варди, основач и претседател на AUTOBEST организација. Во согласност со правилата на AUTOBEST, жирито може да одлучи колку финалисти ќе има секоја година. AUTOBEST го објави и логото European AUTOBEST 2018 Finalist. Шестте производители имаат право да го употребуваат во целокупната своја комуникација и промотивни кампањи во пресрет на прогласувањето на AUTOBEST 2018 победникот. На 29 и 30 ноември, европското AUTOBEST жири ќе се собере на патеката Ваирано покрај Милано, ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Дами и Господа – имаме нов рекордер во 0-400-0 дисциплината – рекордот на Chiron е победен, нов рекордер е Koenigsegg Agera RS! Моќниот шведски мега-автомобил кој има има на располагање 1360 коњски сили и 1371 Nm вртежен момент и неговиот возач – тест возачот на Koenigsegg, Niklas Lilja – поставија нов рекорд во забрзување од 0 до 400 километри на час и повторно сопирање до 0 километри на час. На шведскиот тим му беа потребни само 36.44 секунди да го постигнат овој успех – минатиот месец на Bugatti Chiron и Juan-Pablo Montoya им требаа „дури“ 41.96 секунди. Дополнително, на Koenigsegg Agera RS и беа потребни само 2441 метар, додека на Bugatti Chiron му требаа 3112 метри. Новиот рекорд е поставен на 1ви Октомври оваа година.
сите 14 | | | веќе видена

Сподели! ;) Едно од најлегендарните имиња во модерната историја на автомобилите – Evolution – ќе се врати на Саемот на Автомобили во Токио со концептот кој Mitsuibishi го нарекува e-Evolution! Почитувачи на животот и делото на Mitsubishi Lancer Evolution и вљубеници во бензинот – ве замолуваме, насочете го погледот на друга страна. Јапонскиот производител објави нови информации и неколку најавни фотографии за концептот кој ќе го претстави на домашниот авто-салон. Според најавеното, она што ќе го видиме е „електричен кросовер со високи перформанси.“ Во време кога популарноста на кросовер и SUV моделите е во незапирлив пораст – ова и не е толку неочекувано. Всушност, токму Mitsubishi го врати Eclipse името во употреба со – погодувате – уште еден кросовер. Концептот кој Mitsubishi ќе го претстави во Токио „ги комбинира најдобрите технологии од Mitsubishi Motors со флексибилноста на SUV моделите.“ Електричниот концепт ќе користи три електромотори – еден на предната оска и два на задната. Сите системи за ...
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Jaguar и олимпискиот скијач Graham Bell поставија Гинисов Рекорд за „највисока брзина на скии со влечење“ – а таа е дури 189 километри на час! Заедничкиот подвиг на скијачот Graham Bell и Jaguar се одвиваше во Arctic Revi тест-центарот на JLR во Arjeplog, Шведска, и тоа на температури од -28 степени. На Graham Bell и одличниот Jaguar XF Sportbrake (кој патем, испорачува 380 коњски сили кон сите четири тркала) им беа потребни неколку обиди да постигнат просечна брзина од 189 километри на час и комфорно да го надминат постоечкиот рекорд за дури 76 километри на час! Погледнете како тоа изгледаше!
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Првиот SUV на Rezvani Motors се вика едноставно Tank – и навистина така и изгледа! Луѓето од Rezvani Motors (истите оние кои продаваат „препакуван“ Ariel Atom и го нарекуваат Beast) за Tank кажуваат дека е „екстремно возило направено за било кој предизвик на асфалтот и надвор од него.“ Ние можеме да забележиме дека изгледа интересно и има многу јасни и чисти линии, кои дури имаат и (очекувано) милитаристички пристап. Ентериерот и кабината се релативно поцивилизирани – има место за петмина, седишта обвиени во кожа и сосем доволно технологија. Задните врати се отвораат „наназад“ за малку поголема драматичност. Сепак, кон драматичноста ќе придонесе и 6.4-литарскиот V8 кој испорачува 500 коњски сили кон сите четири тркала. Сега за сега немаме информации околу перформансите – но 500 коњски сили се во територијата на супер-SUV. Купувачите кои се подготвени да одвојат намалку 178.000 долари за Rezvani Tank, ќе можат (со доплата, секако) да добијат термални камери и балистичка заштита. Интересно!
сите 3 | | | веќе видена

next