Сподели! ;) Mercedes го претстави новиот GLC F-Cell, првиот автомобил коj комбинира водородни горивни келии со plug-in батерии. Новиот GLC F-Cell дебитираше како предпродукциски модел кој нуди комбиниран опсег на возење до 437 километри и електричен опсег од 49 километри. Иновативниот погон нуди комбинирана испорака на сила од 200 кс и 350 Nm вртежен момент. Mercedes вели дека системот на горивни келии во GLC е околу 30 проценти покомпактен од оној во B-Class F-Cell, овозможувајќи му за прв пат да биде целосно сместен во просторот за агрегатот – како конвенционален мотор. Mercedes исто така успеале да го намалат користењето на платина во горивните келии за 90 проценти, што резултира со намалување на трошоците за системот. Литиум-јонската батерија во предпродукцискиот модел има капацитет од 13.8 kWh и е сместена заедно со електричниот мотор во задниот дел од автомобилот. Кога е овозможен целосен капацитет на полнење, таа може да се наполни за 1 и пол час. Тука се два карбонски резервoари сместени во подот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Тркачките GT модели се базирани на сериски автомобили, но BMW побрза да го претстави новиот M8 GTE пред неговата сериска изведба. Новиот M8 GTE ќе ги замени тркачките модели M6 GTLM и Z4 GTE и ќе се натпреварува на трките за издржливост како 24 часа Ле Ман. Тој е погонуван од 4.0-литарски твин-турбо V8 агрегат кој произведува не повеќе од 500 кс, поради строгите регулативи на натпреварување. Користењето на елементи од карбон помогнало да се задржи ниска тежина од 1225 килограми, што е всушност 25 килограми помалку од она што го дозволуваат регулативите, а ова значи дека тимот ќе може да си игра со дополнителна тежина за да го прилагоди балансот на управување со возилото. BMW M8 GTE ќе дебитира на 24 часа Дајтона во Флорида во Јануари и ќе земе учество во IMSA WeatherTech SportsCar шампионатот во Северна Америка, како и FIA World Endurance шампионатот во Европа и во светот. Кога ќе настапи на Ле Ман, ќе биде прв пат кога BMW ќе учествува со фабрички тим откако M3 GT2 се тркаше во 2011. Ова е ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) HAGEN е германски производител на акумулатори под капата на познатиот бренд EXIDE, а од неодамна производите од овој бренд се достапни и кај нас. Компанијата HAGEN постои и произведува батерии од далечната 1910-та година. HAGEN е експерт за индустриски батерии, но своето искуство го пренесува и го користи за производство на високо-квалитетни автомобилски акумулатори. Целото име на компанијата е HAGEN Batterie AG од Берлин. HAGEN е една од најстарите фабрики за производство на индустриски и стартерни акумулатори, и е основата во 1910-та година кога започнала да произведува акумулатори наменети за подморниците на германската и други морнарици – како во Европа, така и светот. Потоа продолжува со производство на акумулатори за поморски возила, индустриски машини, железници и останатите автомобили и комерцијални возила. Во моментов HAGEN е една од најпознатите компании во Германија за производство на батерии за телекомуникациски и UPS системи. Во 1995-тата година HAGEN Batterie AG станува дел од EXIDE ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Volvo конечно го претстави својот најнов и најмал SUV – новиот XC40 – кој ќе пристигне кај првите сопственици на почетокот на следната година. Новиот XC40 многу верно го следи дизајнот на 40-концептите кои Volvo ги покажа пред некое време , но истовремено ќе препознате дизајнерски детали и од поголемите XC60 и XC90 . Веднаш ќе ги препознате дневните светла во обликот на чеканот на Тор, а тука се уште многу други детали. XC40 ќе може да се нарача во 17 комбинации на бои за каросеријата и кровот, а ќе можат да се добијат и големи тркала – кои се особено привлечни за помладите купувачи. Кабината е слична како и кај другите модели – на средината е поставен 9-инчен екран преку кој се контролираат повеќето функции, но според Volvo, новиот XC40 има „радикално различен пристап кон складирање на ситници внатре во автомобилот“ – па ќе најдете простор за тоа под седиштата, во вратите, а ќе добиете и кукички за мали ќеси, па и „канта за отпадоци“ во просторот меѓу предните седишта. XC40 е поставен на CMA ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Поминавме неколку дена со темелно освежената Ford Kuga, опремена со 2-литарски турбодизел и автоматски менувач – ова се нашите впечатоци од фејслифтираниот германски SUV. Обично кога некој автомобил ќе добие фејслифт, визуелните измени не се толку забележливи – дискретно изменети браници, редизајнирана графика на светлосните групи – и тоа е тоа. Но со освежената Kuga, Ford реши да му посвети значително повеќе внимание на својот SUV и да го направи попривлечен за купувачите. Значително освежен и созреан дизајн Да започнеме од дизајнот – визуелните измени се толку драстични, што може да помислите дека се работи за целосно нова генерација на моделот. Веќе ги нема „острите“ и прекршени линии (особено на предниот дел) – Kuga сега има значително редизајниран лик кој го прифаќа корпоративниот дизајн на другите теренски-ориентирани модели на брендот и поради тоа изгледа позрело и посамоуверено. Големите светлосни групи се поставени околу маската на ладилникот, во средината на која пак се издвојува логото ...
сите 13 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германскиот бренд го претстави новиот кросовер T-Roc пред неколку седмици, а сега компанијата ја збогатува неговата гама со R-Line пакет. Дизајниран за купувачите кои сакаат да бидат повпечатливи, R-Line пакетот содржи поспортски браници во боја на каросеријата и R-Line ознака на решетката. Тука се и нов уникатен заден дифузер, пластики на вратите во боја на каросеријата и затемнети задни светла. За да ја разигра кабината, R-Line пакетот додава кожен волан и двобојни платнени/микрофибер седишта со детали од вештачка кожа. Пакетот исто така содржи црн тапацир на кровот, специјални патосници и педали од не’рѓосувачки челик. Измените завршуваат со R-Line ознаки на праговите од вратите и 18 или 19-инчни алуминиумски тркала. Покрај претставувањето на R-Line изведбата, Volkswagen ги откри деталите за гамата на T-Roc. Основен бензински агрегат ќе биде 1.0-литарскиот TSI кој развива 115 кс и 200 Nm вртежен момент. Едно скалило погоре ќе биде 1.5-литарскиот TSI со 150 кс и 250 Nm вртежен момент. На крај, ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Isabella Concept e модерна интерпретација на истоимениот класичен модел на брендот, која располага со револуционерен ентериер, флуиден дизајн и пространи димензии. Концептот се протега во должина од 5 метри, височина од 1.4 метри и широчина од 1.9 метри. Исто така се одликува со заоблени три-димензионални и скултурни дизајнерски елементи, поврзани со функционални елементи како отворите за ладење и аеродинамичките компоненти. Eнтериерот зема минималистички пристап, со стаклени површини и дигитални дисплеи и екрани со контрола на допир за речиси сите функции, покрај управувањето, забрзувањето и сопирањето. Бидејќи производителот го претставува како возило од иднината, изјавува дека погонот е електричен, но не објавува повеќе информации за него. Borgward исто така не објавуваат информации за тоа дали Isabella Concept ќе добие сериска верзија. Се шпекулира дека се зависи од успехот на брендот надвор од Кинескиот пазар, бидејќи тој е главниот фокус, а сега поизводителот планира да навлезе и на ...
| | веќе видена

Сподели! ;) Во салонот на македонскиот импортер на возилата на Ford – Ми Да Гранд Моторс – веќе е изложена новата Fiesta! Изложениот модел е во основното, Trend ниво на опрема – но веќе во основното ниво на опрема има менувач и управувач обложени со кожа, клима уред, USB влезови, електрично задвижување на предните прозорци и уште многу ситници. Ние веќе имавме можност да ја пробаме новата Fiesta, и тоа во неколку различни изведби за време на медиумската презентација во Валјадолид , Шпанија и малиот хечбек на Ford ги исполни и ги надмина нашите очекувања. Наскоро очекуваме да ја пробаме Fiesta и по македонските патишта и да ги пренесеме нашите целосни импресии. Во меѓувреме, за повеќе информации посетете го салонот на Ford.
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ова утро го започнуваме со видео од прекрасните патишта на Италијанските Алпи, извозени од неколку модели на спортскиот Германски бренд. Фотографот Стефан Богнер и авторот Јан Карл Баедекер веќе објавија импресивна и успешна книга наречена “Porsche Drive – 15 passes in 4 days”, во која го дефинираат перфектниот пат за долга трка низ Алпите. Со нивната нова книга “Porsche Drive – Stelvio” тие сега испорачуваат величествено визуелно дело посветено на преминот Stelvio, документирано во над 300 страници од спектакуларни воздушни слики, анегдоти и интервјуа. За уште подобра презентација на книгата, тие го создадоа ова извонредно видео. Погледнете ги прекрасните снимки и нека ви започне убаво денот!
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Subaru ја претстави целосно новата генерација на Impreza на европскиот пазар. Најновата Impreza е вториот модел поставен на глобалната платформа на Subaru, која ќе придонесе за подобра респонзивност, управување и забрзување. Исто така го зголемува меѓуоскиното растојание за 25 милиметри, со што придонесува и за поширока кабина и значително повеќе простор за нозете. Визуелно, новата генерација претставува еволуција на досегашниот модел со помал акцент на спортската нота. Најизразени промени на екстериерот се новите предни и задни светла и поиздолжениот заден дел на покривот. Моделот најпрво ќе биде понуден со 1.6-литарски боксер агрегат, а потоа во гамата ќе се придружи и посилен 2.0-литарски боксер мотор. Според Subaru, 70% од компонентите на 1.6-литарскиот агрегат се редизајнирани и сега тој испорачува 114 кс при 6,200 вртежи и 150 Nm при 3,600 вртежи во минута. За споредба, 2.0-литарскиот мотор ќе произведува 156 кс при 6,000 вртежи и 196 Nm вртежен момент при 4,800 вртежи во минута. Двата ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Дионис Пашлаков е пензиониран професор по Биологија и главниот лик во документарецот наречен Avec l’amour кој е посветен токму на него – и неговата невообичаена љубов кон автомобилите! „Ова е моето царство“ – кажува чичко Дионис – „овде спијам, овде го минувам сето време. Морам да ги чувам автомобилите.“ Царството на Дионис Пашлаков од Неготино во моментов брои 111 автомобили, неколку десеттици моторцикли, едрилица и уште цел грст други очекувани и неочекувани работи. Кога за прв пат ќе пристигнете во Музејот на Олдтајмери ќе ве пречека еклектична колекција од автомобили, наредени еден до друг и чекаат подобри времиња. Но кога ќе погледнете малку поубаво, ќе ја видите животната приказна на човек кој едноставно одбива да се откаже од својот сон. А што е тој сон, прашувате? Музеј за Олдтајмери – ќе ви одговори чичко Дионис, и ќе дополни дека и покрај тоа што едниот објект е веќе изграден, сепак тој планира уште многу повеќе. Во моментов собира донации, а наскоро ќе започне и Crowdfunding кампања ...
| | веќе видена

Сподели! ;) Ferrari објави видео од новиот Portofino, кој ќе го замени моделот California T и се стреми да биде крал во GT сегментот. Portofino го задржува агрегатот од неговиот претходник, што значи дека продолжува да го користи 3.9-литарскиот твин-турбо V8 мотор, но засилен на 600 кс и 760 Nm вртежен момент, кои ги испорачува кон задните тркала. Неговото забрзување од 0-100 км/ч трае 3.5 секунди, односно 0.1 секунда пократко од California T, додека максималната брзина изнесува 320 км/ч. Сепак, главната цел на ова видео е да го прикаже автомобилот како изгледа во различни средини, со нагласување на неговата практичност и чиста сила. Видеото е снимено во Словенија и истоименото село во Италија – Portofino, и го претставува моделот како перфектен крстосувач со високи перформанси. Погледнете го основниот модел на Ferrari во движење и уживајте!
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Минатата седмица имавме одлична можност да учествуваме на JLR Above & Beyond турнеата во чии рамки можевме да возиме неколку различни возила на британските брендови – меѓу кои и новиот хај-тек Range Rover Velar и супер-спортскиот Jaguar F-Type! Возилата на британските премиум брендови Jaguar, Land Rover и Range Rover секогаш изнудуваат посебно внимание – делумно заради нивната реткост на нашиот пазар, но и заради статусот на своевидни легенди на скоро сите модели на овие брендови. Благодарение на Automobili Group – македонскиот импортер за возилата од овие брендови – минатата седмица имавме и ние можност да бидеме дел од Above & Beyond турнеата на JLR и самите да седнеме зад управувачот на некои од најновите возила на овие брендови – а особено интересни ни беа новиот Range Rover Velar кој се истакнува со својот хај-тек пристап кон нештата, како и монструозниот Jaguar F-Type V6 Coupe 400 – кој погодувате – има 400 коњски сили и погон на сите четири тркала. Турата за македонските медиуми започна во ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ се зголемуваат цените на бензините и дизелот. Согласно методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 2.36 проценти. Преведено во цени, тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за 0.5 денари, и сега овие горива ќе се продаваат по цена од 63.50 односно 65.00 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 1.5 денари, и еден литар дизел гориво ќе чини 49.50 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 23 | | | веќе видена

Сподели! ;) Нашите пријатели од македонскиот импортер за возилата на Peugeot – Еуроимпекс – нè известија дека пристина освежениот Peugeot 308! Освежениот Peugeot 308 носи позатегнат дизајн, гордо го истакнува логото на францускиот бренд и е подготвен да продолжи да се бори со конкурентите. Од Peugeot кажуваат дека „308 отсекогаш бил еден од најпродаваните модели на брендот, што по извршените модификации на дизајнот, технолошки напредните системи и ултра ефикасните мотори се предвидува дека така и ќе остане во иднина. Дополнително овој модел е опремен со напредни системи за асистенција во возењето, уште поголемо ниво на безбедност и уживање, за што подобро искуство во возењето.“ Во внатрешноста, PEUGEOT i-Cockpit® му овозможува на возачот целосна контрола со 9.7-инчен екран на допир, со 3D навигација и функционалниот Mirror Screen®. Кога станува збор за моторите новиот 308 доаѓа со три 3-цилиндерски PureTech мотори кои се уште поефикасни благодарение на заштедите во однос на нивната големина и тежина. ...
сите 23 | | | веќе видена

Сподели! ;) Базиран на I-Pace Concept, I-Pace eTrophy е електричен автомобил со високи перформанси кој ќе се натпреварува во новиот eTrophy шампионат. Овој шампионат ќе биде организиран покрај FIA Formula E шампионатот и ќе започне при крајот на 2018 година како прва тркачка серија со електрични автомобили на батерии. Тука ќе земат учество 20 примероци од моделот I-Pace eTrophy, кои ќе се натпреваруваат на улиците на Хонг Конг, Париз, Сао Пауло и Њу Јорк. Автомобилите ќе бидат произведени од специјалната дивиција на Jaguar Land Rover – Special Vehicle Operations (SVO) во Варвикшир, Велика Британија. Секое од овие возила ќе се одликува со агресивен преден дел со големи отвори за воздух и истакнат сплитер, а тука се и отвори на страничните крила и аеродинамични прагови. Тврдокорниот третман продолжува и на задниот дел, така што дизајнерите инсталирале масивен заден спојлер и голем дифузер. Други приметливи елементи се вентилирачки поклопец на моторот и екстра лесни алуминиумски фелни под кои се наоѓаат ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) Британскиот бренд го откри новиот Discovery SVX, кој е дизајниран да биде тврдокорен теренец со многу сила. Создаден од Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations, новиот SVX е најмоќниот Discovery модел благодарение на неговиот 5.0-литарски V8 агрегат, кој со помош на supercharger произведува 525 кс и 625 Nm вртежен момент. Моделот е опремен со Hydraulic Active Roll Control систем кој помогнува да се подобри движењето на тркалата, контролата на каросеријата и тракцијата на погруби терени. Аглите на пристап се исто така подобрени благодарение на повисоката воздушна суспензија и амортизерите со долг од. За подобар контакт со подлогата SVX вози на 20 инчни алуминиумски фелни обвиени во Goodyear Wrangler пневматици за секој терен. Теренските модификации не застануваат тука, бидејќи моделот располага со централен и заден заклучувачки диференцијал. Land Rover исто така го опремил моделот со специјален софтвер на трансмисијата, како и оптимизиран Terrain Response 2 систем. Тука се и Hill Descent ...
сите 17 | | | веќе видена

Сподели! ;) Концептот кој Audi го нарече Aicon е екстремно хај-тек визија за автономен, луксузен, електричен седан од иднината! Концептот кој германскиот производител го прикажа, всушност го претставува врвот на технолошките на Audi. Автомобилот кој е долг 5.444 метри, широк 2.1 метар и висок 1.5 метри одлично влегува во D-сегментот, но благодарение на меѓуоскиното растојание од 3470 милиметри во кабината нуди повеќе простор од големиот А8. Всушност, големите 26-инчни тркала кои не изгледаат преголеми ги издаваат димензиите на огромниот концепт. Дизајнот е одлучно футуристички, но притоа не изгледа како нешто што воопшто не можеме да го замислиме на улиците. Карактерната линија ја истакнува должината на концептот, силно-исфрлените крила ги покриваат големите тркала, а наопаку-поставената Singleframe маска ќе се најде кај сите електрични возила на Audi. Со Aicon, Audi ги претставува и своите достигнувања во сферата на LED осветлувањето. Концептот нема традиционални предни и задни светла – тие се заменети со ...
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Поминавме викенд со новата SEAT Ibiza опремена со 1-литарскиот турбо-бензинец со 95 коњски сили и динамичното FR ниво на опрема – дознајте повеќе за компактниот шпански хечбек со не-баш-компактни амбиции! Кога го имавме првиот контакт со новата Ibiza за време на регионалното претставување во Србија , компактниот шпански хечбек ни остави мошне позитивни впечатоци – привлечниот дизајн, просторната понуда и храбриот шпански дух беа доволни да ни го привлечат и задржат вниманието. Сепак, со нетрпение ја очекувавме можноста и на „домашен терен“ да поминеме малку време со Ibiza, токму за да видиме како ќе успее да се усогласи со македонските услови на патиштата. Нова платформа? Пред да зборуваме во повеќе детали за новата Ibiza, вреди да напоменеме дека токму шпанскиот компактен хечбек прв ја добива MQB A0 платфората. A0 е варијанта на MQB наменета за помали автомобили, а со себе носи намалена тежина, можност за грст нови технологии и вградување на нови, поекономични и помоќни мотори. Во ред, ајде да ...
сите 17 | | | веќе видена

Сподели! ;) Toyota претстави Freestyle изведба од караванската верзија на Auris, која добива поробустен изглед со дизајнерски елементи карактеристични за теренските возила. Моделот го следи трендот поставен од Volvo и Subaru кои им даваат на караваните поспособен теренски изглед. Тоа вклучува црни заштитни панели на крилата, страничните прагови, заштитни елементи под каросеријата, затемнети задни стакла, светло-сребрени капаци на ретровизорите и уникатен сет од 17-инчни фелни. Останатиот дел е ист како стандардниот Auris караван – па добивате 530 литарски багажен простор и избор од бензински, дизел и хибридни погонски единици. Хибридот до сега се покажа како најпопуларен избор, со оглед на тоа дека две третини од купувачите на Аурис се одлучиле за електрифицирана верзија наместо конвенционална. Toyota Auris Touring Sports Freestyle ќе биде понудена во Европа од Декември како лимитирана верзија, а деталите за производство и цена треба наскоро да бидат објавени.
сите 7 | | | веќе видена

next