Сподели! ;) Новата најмоќна изведба од популарниот 911 го уништи рекордот на Lamborghini Huracan Performante и стана најбрзиот сериски автомобил со заден погон на оваа патека. Porsche 911 GT2 RS успеа да заврти еден круг од 20.6 километри за само 6 минути и 47.3 секунди. Во обидот за поставување на нов рекорд Porsche користеше два примероци од моделот, возени од Ларс Керн и Ник Танди. Првиот од нив беше заслужен за рушење на рекордот и поставување на нов, на 20ти Септември со просечна брзина од 184.11 км/ч. Благодарение на ова импресивно достигнување, суперавтомобилот докажа дека е само 1.4 секунди побавен на Нирбургринг од електричниот NextEV Nio EP9, и побрз од Radical SR8LM, Lamborghini Huracan Performante и поточно сите останати машини со високи перформанси.
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Врвот на понудата на „караванската“ Porsche Panamera е иста како и кај седанот – хибридниот погон нуди вкупно 680 коњски сили и забрзување до 100 километри на час за 3.4 секунди! Погонот на Panamera Turbo S E-Hybrid вклучува 4-литарски твин-турбо V8 кој испорачува 550 коњски сили и плаг-ин хибрид кој користи батерија со капацитет од 14.1 kWh и електромотор кој испорачува 136 коњски сили. Системската моќност е 680 коњски сили и 850 Nm вртежен момент. Преведено во перформанси тоа значи „стотка“ за 3.4 секунди и максимална брзина од 310 километри на час. Но и покрај перформансите, уште поимпресивна е официјалната потрошувачка – која според Porsche и NEDC таа изнесува 3 литри на 100 километри и автомобило има автономија на струја од 49 километри. Батеријата може да се наполни за некаде меѓу 2.4 и 6 часа, во зависност на каква електрична мрежа е поврзната. Panamera Sport Turismo се нуди во „4+1“ конфигурација за седење, а на располагање стојат 425 литри багажен простор кои нараснуваат на 1295 со ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) Wireless полначот на BMW овозможува полнење на батериите на хибридниот 530е iPerformance за само 3.5 часа и ќе може да се купи од следната година. Технологијата која BMW ќе ја користи за безжично полнење на 530е iPerformance е слична на онаа која ја користат мобилните телефони. Платформата која се поставува на подот под автомобилот се поврзува во стандарден 220-волтен приклучок, а сензори вградени во автомобилот ќе ви помогнат да го паркирате токму каде што треба. Според она што го објавуваат од BMW, батеријата со капацитет од 9.4 kWh која се вградува во 530е iPerformance ќе може да се наполни за околу 3.5 часа, а полначот ќе троши околу 3.2 kW на час. На почеток технологијата ќе се нуди само кај 530е iPerformance, а понатаму ќе се понуди и кај другите плаг-ин хибридни модели на BMW – 330e, 740e, хибридниот X5, како и електричните i3 и i8.
сите 13 | | | веќе видена

Сподели! ;) Британскиот бренд ќе претстави целосно ново семејство на модели со ознака Road Rover до 2020 година. Според магазинот Autocar, првиот модел од гамата на Road Rover ќе биде целосно електрично возило со способности за секаков терен и луксузен ентериер со кој ќе му конкурира на Mercedes-Benz S-Class. Благодарение на електричните мотори, би требало да понуди импресивни перформанси и управување па се очекува опсег од околу 480 километри и забрзување од 0-100 км/ч за помалку од 5 секунди. Не се познати повеќе детали за првиот модел на Road Rover, но тој најверојатно ќе биде лансиран на автомобилскиот саем во Лос Анџелес при крајот на 2019 пред да излезе на пазарот во почетокот на 2020. Исто така ќе биде придружен од други модели кои ќе бидат наменети за патиштата и ќе имаат некакви теренски способности. Името „Road Rover“ има поодамнешна историја за Land Rover. Во 1950-тите, тоа име беше користено за експериментален модел кој беше создаден да ја пополни празнината помеѓу автомобилите Rover и возилата ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Земете го Ken Block, дајте му го неговиот Hoonicorn Ford Mustang со погон на сите четири тркала и 1400 коњски сили, монтирајте Toyo пневматици и пуштете ги на легендарниот Pikes Peak… … и го добивате ова. Навистина нема потреба премногу да објаснуваме.
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Традиционалниот „Distinguished Gentleman’s Ride“ вчера повторно се одржа во Скопје, и со тоа се покажа дека префинетоста и хуманоста им „лежат“ на жителите на нашиот главен град. Овој настан паралелно се одвиваше на целата планета и учествуваа повеќе од 70.000 мотоциклисти во 600 градови. Настанот се вози со цел да се подигне гласот и свеста за болестите кај мажите – првенствено за рак на простатата како и свеста за менталните заболувања. За таа цел се донациите кои глобално се собираат од сите учесници, а оваа година достигнаа до 4.4 милиони долари. Донациите ќе бидат наменети токму за истражувања и кампањи за овие заболувања. Скопје кон оваа глобална бројка се вклучи со 120 учесници и собрани донации од 2004 долари, со што се докажа и оваа година како една од најуспешните организации на Балканот и пошироко. Ентузијазмот кај сите учесници и спремноста за настанот со навистина префинета гардероба и моторцикли, покажа дека во Скопје има потреба од убави настани кои треба да се случуваат повеќе од ...
сите 2 | | | веќе видена

next