Сподели! ;) General Tire на македонскиот пазар лансираше три нови видови зимски пневматици – наменети за сите терени – за патничко и теренско возење. General Tire е компанија основана во 1915 година, со седиште во Fort Mill, Јужна Каролина. Компанијата беше купена од страна на Continental во 1987 и денес произведува гуми за автомобили, камиони и индустриски апликации, како и специјализирани гуми за 4×4 возила. Нови пневматици SNOW GRABBER PLUS Snow Grabber Plus ги заменуваат веќе докажаните пневматици Snow Grabber. Ова е пневматик кој овозможува цврстина и одлични зимски перформанси, карактеристични за SUV/4×4 возилата , а притоа го задржува високото ниво на комфорт типично за патничките возила. Snow Grabber Plus има поголема километража од веќе докажаните Snow благодарение на користење на нови технологии развиени од експерти. Една од новите технологии е и TracGen технологијата која се карактеризира со отворени шари на рамењата за самочистење и ефикасно одстранување на кал, снег и мраз, со што се добива ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Освежениот Range Rover Sport ќе го препознаете по редизајнираните браници, новата маска на ладилникот и новите Matrix Pixel LED предни светла. Покрај измените на екстериерот, ентериерот добива нов Touch Pro Duo систем за инфозабава со два 10-инчни дисплеи. Купувачите ќе добијат и дополнителни конекции за полнење мобилни уреди, како и новиот Activity Key кој го заменува класичниот клуч. Можеби најважен новитет е плаг-ин хибридот кој ја носи ознаката P400e. Хибридната изведба користи 2-литарски четири-цилиндерски турбо-бензинец и електромотор со литиум-јонска батерија со капацитет од 13.1 kWh. Вкупната системска моќност е 404 коњски сили и 640 Nm вртежен момент, кои овозможуваат забрзување до 100 километри на час за 6.3 секунди и максимални 220 километри на час. Дополнително, батеријата овозможува автономија на електрична енергија од 51 километар, а на соодветен полнач може да биде наполнета за 2 часа и 45 минути. Моќната SVR изведба добива за нијанса зголемена моќност и сега компресорскиот ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) „Убеден сум во освојувањето на титулата во ова натпреварување!“ – изјави Игор Стефановски Иџе пред неговото заминување во Чешка на последната FIA ETCC трка оваа година! Викендов во Чешка – на патеката Мост – од 6ти до 8ми Октомври ќе се вози последната трка од FIA ETCC шампионатот за оваа година. „Убеден сум во освојувањето на титулата на оваа трка. Ветувам дека јас и членовите на мојот тим уште еднаш ќе дадеме сè од себе. Патеката Мост е непозната за мене, но досега веќе докажав дека можам да ги совладам и непознатите патеки.“ – храбро изјави Иџе и дополни – „Сите мои стратешки мигови сега се фокусирани кон последниот настап. Во Чешка одам на сигурна победа!“ Игор Стефановски – Иџе – и неговиот Seat Leon се во топ четирите од девет возачи. Тој секако е во игра и за шампионската титула – од лидерот Петр Фулин го делат само осум бодови – во генералниот пласман води Фулин со 63 бода, пред Шрајбер со 57, Наѓи со 56 и нашиот Иџе со 55 бода. Му посакуваме среќа и успех на Иџе – а ние возбудено ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Сподели! ;) Octavia RS 245 е најбрзата Octavia на сите времиња. Pontus Tidemand е шампион во WRC2 категоријата, а Matěj Olmer е легендарен чешки графити-артист. Што значи сето тоа? Погледнете ја креативната страна на Skoda Octavia RS 245!
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Одвојте 10-тина минути и погледнете како вонземскиот Ford GT вози до Арктикот и поставува рекорд на Arctic Circle Raceway! Steve Sutcliffe вози по прекрасниот Atlantic Ocean Road во Норвешкаи вози северно сè до Arctic Circle Raceway – каде постави рекорд на патеката. Интересно е дека оваа патека е најсеверна во светот, и е неколку километри од Арктикот. Долга е цели 3.7 километри и.. изгледа прекрасно!
| | веќе видена

Сподели! ;) Во изјава за Automobilwoche, Gilles Le Borgne од PSA изјави дека постепено ќе започнат да се користат платформи и мотори од PSA за моделите на Opel. Овој потег не е воопшто изненадувачки – веќе е најавено дека следната Corsa ќе ја дели платформата со следната генерација Peugeot 208 и Citroen C3. Сепак, ова се веќе конкретни најави – одговорниот за развој во PSA – Gilles Le Borgne изјави дека постепено ќе започнат да се користат PSA платформи и мотори за моделите на Opel. Секако, ова нема да се случи „од денес за утре“ – и од PSA веќе објаснија дека процесот ќе трае неколку години – всушност, како што автомобилите ќе бидат заменувани со нови. Според Le Borgne „сите мотори на PSA ги исполнуваат сите легални услови на сите пазари каде работиме, и ќе се обидеме да бидеме сигурни дека ист е случајот и со моторите на Opel.” Сега за сега ништо не е одлучено, но јасно е дека кај Opel мораат да бидат постигнати значителни подобрувања во ефикасноста. Le Borgne додаде дека „Opel ќе ги искористи искуствата ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку минути ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ, дизелот поскапува! Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 2.80 проценти. Тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 не се менуваат, и еден литар од овие горива ќе продолжи да чини 63.50 односно 65 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 2 денари, и еден литар дизел гориво ќе чини 51.50 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.
сите 23 | | | веќе видена

Сподели! ;) Минатата седмица своето деби го имаше врвната изведба на „караванската“ верзија на Porsche Panamera – па оваа седмица ја започнуваме токму со неа! Веќе пишувавме за моќниот супер-спортски супер-караван со супер-перформанси – а сега дел од тоа можеме да го видиме и во движење – на видео. Да не должиме многу – навистина нема потреба.
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Неодамна во Македонија ја посети Above & Beyond карванот на Jaguar & Land Rover – па попладнево ви го пренесуваме официјалното видео од настанот. Веќе пишувавме за Above & Beyond турнеата на JLR и времето кое ние го поминавме со неколкуте различни модели на британските брендови – па попладнево нема да должиме многу и само ќе ви го пуштиме официјалното видео од настанот. Погледнете низ видео како тоа изгледаше!
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Поминавме неколку дена со неконвенционалниот и интересен нов хибрид на јапонскиот гигант Toyota – прочитајте повеќе за привлечниот C-HR! Toyota се соочува со интересен проблем – изминативе децении (заслужено) гради имиџ на доверлив и квалитетен производител, каде долготрајноста, квалитетот и издржливоста на автомобилите се на прво место. Дополнително, со своите хибридни модели се наметна како храбар пионир во електрификацијата на автомобилите – онаму каде некои производители дури сега експериментираат, Toyota нуди хибриден автомобил веќе 20 години! Но за волја на вистината – Toyota некако го изгуби имиџот на производител на забавни автомобили. Сите со задоволство се сеќаваме на легендарната Supra (која, патем, наскоро се враќа!), но со благонаклонетост гледаме и кон MR2, Celica, па и GT86. Ова се автомобили кои остануваат врежани во срцата на автомобилските ентузијасти, но регуларните – цивилните, ако веќе така сакате – возилан на Toyota како да го изгубија својот грув. На сцената настапува ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Британскиот производител го враќа еден од најпрепознатливите детали – најавува концепт со централно возачко седиште! McLaren во моментов развива нов хипер-модел кој се очекува на пазарот во 2019 – и кој ќе има три седишта! Во моментов користат модификуван 720S како развојна платформа за хипер-автомобилот кој во моментов ја носи внатрешната ознака BP23. Според најавеното, новиот автомобил би требало да биде вистински гранд турер во Ultimate серијата на McLaren. Еден од најважните детали ќе биде централно-поставеното возачко седиште, и две седишта за патниците поставени зад него. Според она што го кажуваат, ова ќе биде најбрзиот McLaren на сите времиња, ќе бидат произведени само 106 примероци – кои погодувате, веќе се распродадени – а ознаката BP23 значи Bespoke Project 2 with 3 Seats. Иако не знаеме ништо за погонот на BP23, познавачите шпекулираат дека ќе има хибридна моторизација која се очекува да испорачува меѓу 1000 и 1100 коњски сили, а се очекува максималната брзина да ја надмине онаа на ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во навистина интересно време живееме, ако два спортски супер-седани можат да се натпреваруваат со Nissan GT-R! Да не одолговлекуваме – погледнете ја оваа монументална драг-трка меѓу монструозниот Nissan GT-R и луксузните и супер-спортски Audi RS7 и Mercedes-AMG E63 S!
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ghost Games со видео ги прикажаа можностите во најновото издание на видео играта Need for Speed наречено Payback. Најновата видео игра од популарната франшиза ги сместува возачите во градот Fortune Valley, кој е всушност дигитална репликација на Las Vegas. Концептот на отворен свет им дава на возачите бескрајни можности за истражување на патиштата и прекрасните предели – вклучувајќи шуми, пустини, како и градски области. Играчите ќе можат да одберат помеѓу многу модели на автомобили, кои ќе нудат опции за многу измени и засилувања на перформансите. Need for Speed Payback ќе биде лансирана на 10ти Ноември оваа година и ќе биде достапна за Ps4, Xbox One и PC.
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Audi сака да ги направи своите нови RS-модели уште попривлечни, па понуди специјална Carbon Edition изведба која – погодувате – користи многу карбонски влакна! RS4 и RS5 Carbon Edition користат многу компоненти изработни од карбонски влакна, но и од CFRP (Carbon-Fiber Reinforced Polymer) – како на пример предниот спојлер, делови од крилата, дифузерот, страничните ретровизори, кровот и многу детали во ентериерот. Дополнително, автомобилите добиваат и уникатни, едноделни 20-инчни тркала кои се со помала тежина. Сè на сè – RS4 Carbon Edition е 80 килограми полесен од стандардниот модел, а RS5 Coupe Carbon Edition е 60 килограми полесен од обичниот модел. Дополнително, Carbon Edition возилата ќе добијат и уникатна маска на ладилникот, Matrix LED предни светла, Quattro спортски диференцијал и Nappa кожа во ентериерот. Моќноста останува иста – за придвижување е задолжен 2.9-литарски твин-турбо V6 кој испорачува 450 коњски сили и 600 Nm вртежен момент – па RS5 Coupe забрзува „до стотка“ за 3.9 секунди, ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новата најмоќна изведба од популарниот 911 го уништи рекордот на Lamborghini Huracan Performante и стана најбрзиот сериски автомобил со заден погон на оваа патека. Porsche 911 GT2 RS успеа да заврти еден круг од 20.6 километри за само 6 минути и 47.3 секунди. Во обидот за поставување на нов рекорд Porsche користеше два примероци од моделот, возени од Ларс Керн и Ник Танди. Првиот од нив беше заслужен за рушење на рекордот и поставување на нов, на 20ти Септември со просечна брзина од 184.11 км/ч. Благодарение на ова импресивно достигнување, суперавтомобилот докажа дека е само 1.4 секунди побавен на Нирбургринг од електричниот NextEV Nio EP9, и побрз од Radical SR8LM, Lamborghini Huracan Performante и поточно сите останати машини со високи перформанси.
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Врвот на понудата на „караванската“ Porsche Panamera е иста како и кај седанот – хибридниот погон нуди вкупно 680 коњски сили и забрзување до 100 километри на час за 3.4 секунди! Погонот на Panamera Turbo S E-Hybrid вклучува 4-литарски твин-турбо V8 кој испорачува 550 коњски сили и плаг-ин хибрид кој користи батерија со капацитет од 14.1 kWh и електромотор кој испорачува 136 коњски сили. Системската моќност е 680 коњски сили и 850 Nm вртежен момент. Преведено во перформанси тоа значи „стотка“ за 3.4 секунди и максимална брзина од 310 километри на час. Но и покрај перформансите, уште поимпресивна е официјалната потрошувачка – која според Porsche и NEDC таа изнесува 3 литри на 100 километри и автомобило има автономија на струја од 49 километри. Батеријата може да се наполни за некаде меѓу 2.4 и 6 часа, во зависност на каква електрична мрежа е поврзната. Panamera Sport Turismo се нуди во „4+1“ конфигурација за седење, а на располагање стојат 425 литри багажен простор кои нараснуваат на 1295 со ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) Wireless полначот на BMW овозможува полнење на батериите на хибридниот 530е iPerformance за само 3.5 часа и ќе може да се купи од следната година. Технологијата која BMW ќе ја користи за безжично полнење на 530е iPerformance е слична на онаа која ја користат мобилните телефони. Платформата која се поставува на подот под автомобилот се поврзува во стандарден 220-волтен приклучок, а сензори вградени во автомобилот ќе ви помогнат да го паркирате токму каде што треба. Според она што го објавуваат од BMW, батеријата со капацитет од 9.4 kWh која се вградува во 530е iPerformance ќе може да се наполни за околу 3.5 часа, а полначот ќе троши околу 3.2 kW на час. На почеток технологијата ќе се нуди само кај 530е iPerformance, а понатаму ќе се понуди и кај другите плаг-ин хибридни модели на BMW – 330e, 740e, хибридниот X5, како и електричните i3 и i8.
сите 13 | | | веќе видена

Сподели! ;) Британскиот бренд ќе претстави целосно ново семејство на модели со ознака Road Rover до 2020 година. Според магазинот Autocar, првиот модел од гамата на Road Rover ќе биде целосно електрично возило со способности за секаков терен и луксузен ентериер со кој ќе му конкурира на Mercedes-Benz S-Class. Благодарение на електричните мотори, би требало да понуди импресивни перформанси и управување па се очекува опсег од околу 480 километри и забрзување од 0-100 км/ч за помалку од 5 секунди. Не се познати повеќе детали за првиот модел на Road Rover, но тој најверојатно ќе биде лансиран на автомобилскиот саем во Лос Анџелес при крајот на 2019 пред да излезе на пазарот во почетокот на 2020. Исто така ќе биде придружен од други модели кои ќе бидат наменети за патиштата и ќе имаат некакви теренски способности. Името „Road Rover“ има поодамнешна историја за Land Rover. Во 1950-тите, тоа име беше користено за експериментален модел кој беше создаден да ја пополни празнината помеѓу автомобилите Rover и возилата ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Земете го Ken Block, дајте му го неговиот Hoonicorn Ford Mustang со погон на сите четири тркала и 1400 коњски сили, монтирајте Toyo пневматици и пуштете ги на легендарниот Pikes Peak… … и го добивате ова. Навистина нема потреба премногу да објаснуваме.
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Традиционалниот „Distinguished Gentleman’s Ride“ вчера повторно се одржа во Скопје, и со тоа се покажа дека префинетоста и хуманоста им „лежат“ на жителите на нашиот главен град. Овој настан паралелно се одвиваше на целата планета и учествуваа повеќе од 70.000 мотоциклисти во 600 градови. Настанот се вози со цел да се подигне гласот и свеста за болестите кај мажите – првенствено за рак на простатата како и свеста за менталните заболувања. За таа цел се донациите кои глобално се собираат од сите учесници, а оваа година достигнаа до 4.4 милиони долари. Донациите ќе бидат наменети токму за истражувања и кампањи за овие заболувања. Скопје кон оваа глобална бројка се вклучи со 120 учесници и собрани донации од 2004 долари, со што се докажа и оваа година како една од најуспешните организации на Балканот и пошироко. Ентузијазмот кај сите учесници и спремноста за настанот со навистина префинета гардероба и моторцикли, покажа дека во Скопје има потреба од убави настани кои треба да се случуваат повеќе од ...
сите 2 | | | веќе видена

next