Сподели! ;) Škoda Motorsport слави успешна сезона – најуспешната во својата историја – а возачот Jan Kopecky подготви специјално изненадување на улиците на Прага! Замислете ситуација – чекате такси на редовна такси-постојка, и од „нигде-никаде“ се појавува рели автомобил со европски шампион зад воланот. Ќе влезете?
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Популарноста на Ford Fiesta расте – па Синиот Овал се соочува со убав проблем – ќе го зголеми производството на компактниот хечбек за 100 возила на ден. Според она што ни го кажуваат од Ford, заради зголемата популарност (и соодветно – зголемената побарувачка) на новата Fiesta, фабриката во Келн ќе произведува 100 возила повеќе секој ден – односно дури 1500 примероци ќе излегуваат од фабриката дневно. Најпродаваното возило во Обединетото Кралство минатиот месец беше токму Ford Fiesta, со 6434 регистрирани примероци. На домашниот, германски пазар регистрирани се 4660 возила. Новата Fiesta веќе може да се пофали и со неколку награди – меѓу кои Rally Car of the Year 2017 од Autosport Awards, и Best Supermini of 2017 од Top Gear Magazine. „Минатата Fiesta веќе беше навистина сакан автомобил – а ако на тоа ги додадеме многуте подобрувања кои ги носи новиот модел, овој успех и не е толку големо изненадување“ – изјави Roelant de Waard, одговорниот за маркетинг во Ford of Europe. Ние веќе ја возевме ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ако направиме малку брза математика – оваа година Bugatti испорачале дури 105.000 коњски сили! Иако Bugatti Chiron чини повеќе од 2.5 милиони долари, веќе се продадени повеќе од 300 примероци, а производството ќе биде ограничено на вкупно 500 возила. Ако сакате некој од преостанатите 200 автомобили, побрзајте! „Ова е огромен успех за целиот Bugatti тим – ја постигнавме целта од 70 возила за првата година на Chiron.“ – изјави претседателот на Bugatti, Wolfgang Durheimer, и додаде – „Овој извонреден успех е особено значаен бидејќи сакаме да го скратиме времето на чекање на нашите клиенти колку што е можно повеќе.“ 43% од нарачките се во Европа, и стариот континент е најголемиот пазар на Bugatti. На второ место се САД и Канада, каде се испорачани 26% од возилата, а 23% се од Средниот Исток. Последните 8% се од Азија и Пацификот. Колку за потсетување, наследникот на Veyron има 1500 коњски сили и 1600 Nm вртежен момент, кои ги добива од 8-литарски квад-турбо W16 мотор. Забрзува до 100 километри на час ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Hyundai започна агресивно да работи на промовирање на новиот Veloster! По неколкуте камуфлирани прототипови кои неодамна ги видовме , Hyundai сега ни го прикажува новиот Veloster во многу подинамично светло – погледнете!
| | веќе видена

Сподели! ;) Жирито кое го одбира Автомобилот на Годината во Македонија ја објави листата на автомобили кои влегоа во потесниот избор за титулата. Во согласност со условите за учество во изборот за Автомобил на Годината во Македонија, жирито ги избра возилата кои ќе се натпреваруваат. Ова се финалистите: Suzuki Swift Seat Ibiza BMW X3 Ford Fiesta Opel Insignia Kia Stinger Nissan Micra Citroen C3 Aircross Kia Stonic Dacia Duster Оваа година ќе биде избран и SUV на годината, а доколку SUV биде избран за Автомобил на Годината, тогаш нема да има засебна награда за SUV. Во согласност со досегашната динамика, победникот очекуваме да го дознаеме во Февруари следната година.
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Неколку месеци пред неговото светско деби, третата генерација на големиот SUV на Volkswagen беше уловена за време на официјално фотографирање. Од она што можеме да го видиме, Touareg навистина наликува нa T-Prime концептот кој Volkswagen го покажа во Мај минатата година . Концептот ја носеше и GTE ознаката, а тоа значеше хибриден погон со 2-литарски турбо-бензинец и електромотор за вкупно 375 коњски сили и 700 Nm вртежен момент. Инаку, во дизајнот ќе препознаете и детали кои влечат инспирација од Arteon. Опаѓачката кровна линија на новиот Touareg му дава подинамичен лик, а се очекува да ги добие сите најнови технологии кои Volkswagen групацијата ги нуди кај сите свои брендови. Понудата на мотори не е позната, но се очекува да се нудат неколку различни турбо-бензински мотори, неизбежниот турбодизел, како и хибридна верзија. Не е исклучена опцијата да се понуди и чисто-електрична верзија, но таа не би ја виделе барем уште неколку години. Производството на новиот Touareg се очекува да започне во ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Поминавме неколку дена зад управувачот на новото Polo – и ја искористивме можноста самите да се увериме во очекуваните квалитети, но и напредокот кај најновиот хечбек на Volkswagen. Ако мислите дека Polo не е значаен модел за Volkswagen – грешите. Германскиот производител досега има произведено и продадено повеќе од 14 милиони примероци, низ пет различни генерации на компактниот хечбек. Но во време кога Polo – но и конкурентите – значително пораснаа, притисокот кој Volkswagen го чувствува е голем, а Polo не смее да ги разочара купувачите. Нова платформа и значително поголеми димензии Но предизвикот со кој Volkswagen се соочува не е мал – со новото Polo, тие сакаат да привлечат помлади купувачи, а резултат на таа желба е поинтересниот дизајн и многуте технологии кои можат да се добијат. Новото Polo е поставено на модуларната MQB платформа на Volkswagen групацијата, а тоа резултира со поголем автомобил – новото Polo има 92 милиметри подолго меѓуоскино растојание во однос на неговиот претходник, а и ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот мотор први ќе го добијат Renault Scenic и Grand Scenic, а потоа ќе започне да се вградува и во други модели на Renault/Nissan, но и на Mercedes-Benz. Според она што го кажуваат од Renault/Nissan, новиот мотор е поекономичен и со пониска емисија на штетни гасови од 1.2-литарскиот TCe кој го заменува. Ќе се нуди во три различни варијанти – со 115 коњски сили и 220 Nm вртежен момент, со 130 коњски сили и 240 Nm вртежен момент и 160 коњски сили и 260 Nm вртежен момент. Моторот ќе го доживее своето деби кај Renault Scenic и Grand Scenic, а понатаму ќе се вградува и во друго модели на Renault/Nissan алијансата. Верзијата со 115 коњски сили ќе може да се добие само со мануелен менувач, онаа со 130 коњски сили ќе може да се добие со мануелен или автоматски менувач, а верзијата со 160 коњски сили ќе се нуди ексклузивно со автоматски менувач. Се очекува и Mercedes-Benz да ја следи истата насока. Претставник од Daimler веќе потврди дека следната генерација на A-Class ќе го користи новиот мотор, а ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Четири-тонска топка за рушење згради, против автомобили – во slow motion! Ајде да уживаме! Видеото е дело на The Slow Mo Guys, а е со цел да се промовира новата сезона на The Grand Tour. Уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот Leaf започна да се произведува во фабриката на Nissan во Сандерленд, а првите примероци ќе бидат испорачани во Февруари следната година. Возбудени сме што започнуваме со производство во Сандерленд, и што ќе го донесеме Nissan Leaf на европските пазари од Февруари“ – изјави подпретседателот одговорен за производство на Nissan Europe – Kevin Fitzpatrick. Leaf е важен модел за Nissan – само во Европа се продадени повеќе од 85.000 примероци, а новиот Leaf е уште еден чекор напред кон електричните возила. Според објавеното, Leaf ќе има автономија од 378 километри со едно полнење, а носи и нови технологии, како што се e-Pedal, ProPILOT системот, како и ProPILOT Park. Во Сандерленд се произведуваат и Qashqai и Juke, како и моделите Q30 и QX30 на луксузниот бренд Infiniti. Од следната година таму ќе се произведува и големиот Nissan X-Trail. Фабриката на Nissan во Сандерленд е најголемата фабрика за автомобили во Обединетото Кралство – годишно може да бидат произведени повеќе од 9 милиони ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Луѓето од Lamborghini сакаат светот да знае дека супер-спортски SUV веќе не е невозможен – бидејќи токму Lamborghini му го овозможи тоа на светот! Во ред, видеото е можеби малку преамбициозно, и го споредува Urus со некои од врвните достигнувања на нашата цивилизација, но сепак – вреди да биде видено. Колку за потсетување, Urus испорачува 650 коњски сили и 850 Nm вртежен момент кон сите четири тркала, забрзува до 100 километри на час за само 3.6 секунди и постигнува максимални 305 километри на час.
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) За време на лансирањето на новото Polo GTI, Martin Hube од Volkswagen изјавил дека компанијата веќе има прототип за Arteon R кој има околу 400 коњски сили! Во разговор со колегите од Car Throttle, портпаролот на Volkswagen – Martin Hube – изјавил дека германската компанија веќе подготвува прототип за Arteon R. Автомобилот најверојатно ќе биде придвижуван од 3-литарски твин-турбо VR6 бензинец кој ќе испорачува околу 400 коњски сили кон сите четири тркала. „Убеден сум дека оваа комбинација е екстрено добра – го комбиниравме со најновата генерација на Haldex погонот на сите четири тркала. Тука можете да испровоцирате и малку надуправување – ова е агилен, моќен автомобил.“ – изјавил Hube. Интересно е што Hube додал дека би очекувале подобри перформанси и од некои верзии на Porsche Panamera – што и не е баш најизненадувачки – основната Panamera користи 3-литарски турбо V6 кој испорачува 325 коњски сили, а не смееме да заборавиме дека Panamera е значително поголем и потежок автомобил. Останува да ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) И покрај продажбата на Opel, Vauxhall и Saab, General Motors не ја исклучува можноста за амбициозно враќање на европскиот пазар. По долгогодишни и релативно големи загуби, GM во текот на оваа година го продаде Opel. Претходно, во 2013 ја згаснаа европската продажба на Chevrolet (односно, она што порано го познававме како Daewoo), а Saab беше продаден уште во 2010-тата година. Сепак, General Motors не се откажува од Европа – всушност, тие инсистират дека вратата кон Европа уште не е затворена. Во моментов GM нема свој бренд – иако некои модели на Cadillac се продаваат кај дури 45 дилери ширум стариот континент – примарно во Германија и Швајцарија, а се нудат и ограничени количини на Camaro и Corvette. Според претседателот на GM – Mary Barra – враќање „на голема врата“ во Европа би можело да се случи во иднина. Во изјава за Detroit Automotive Press, Barra потврди дека GM „апсолутно би размислил за перманентно враќање во Европа“ и дека „ништо не ги спречува да се вратат.“ Сепак, според Barra, за ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Pagani во соработка со Lapo Elkann подготви специјална изведба на Huayra – која го носи името Lampo и оддава почит на концептот Fiat Turbina! Автомобилот е направен специјално за Garage Italia Customs и влече инспирација од Fiat Turbina концептот од 1954-тата година. Концептот на Fiat користел турбина за придвижување, а најзабележливата врска меѓу двата автомобили е токму комбинацијата на бои кои ги користат. Зборот Lampo на италијански значи молња, а под бојата на Huayra Lampo можете да ја видите карбонската плетка на целата каросерија. Дополнително, Huayra Lampo добива карбонски елементи преземени од Huayra BC, а добива и поголеми отвори за воздух на предниот дел. На фотографиите ќе забележите и детали кои ги носат боите на италијанското знаме, а кабината добива уникатен ентериер обвиен во кафена кожа која е рачно изработена од мајстор во Торино. Специјалната Huayra Lampo го користи истиот 6-литарски AMG V12 твин-турбо бензинец кој испорачува 730 коњски сили и 1000 Nm вртежен момент. Сосем ...
сите 14 | | | веќе видена

Сподели! ;) Пред официјалното деби на S8, Audi претстави спортски додатоци за својот знаменосец, кои би требало на A8 му дадат малку подинамичен лик. Static photo, Colour: Daytona grey metallic Sport пакетот ќе чини 1950 евра во Германија и ќе биде достапен за A8 50 TDI – и доаѓа со алуминиумски додаток за маската на ладилникот, изменети отвори за воздух со нова графика, пошироки странични прагови и дискретно редизајниран заден браник. Кабината добива ревидирани спортски седишта со „оптички-интегрирани наслони за главата“ со електрично нагодување, како и пневматско зајакнување од страните. Спортските седишта имаат до 15 милиметри подлабоко профилирање од вообичаените. Audi A8 sport seat Купувачите кои сакаат да ги добијат само седиштата со било која верзија на A8, ќе мораат да избројат околу 4500 евра.
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Пред неколку седмици беа објавени финалистите, а сега и официјално е прогласен овогодинешниот добитник на титулата Autobest – која оди кај Citroën C3 Aircross! Citroën C3 Aircross ја освои титулата AUTOBEST 2018 за Best Buy Car of Europe 2018, односно автомобил кој нуди најмногу за својата цена. Со вкупно 1.423 бода, C3 Aircross се избори за првото место со комфорни 121 бод предност пред Opel Grandland X. Volkswagen T-Roc стана трет со вкупно 1.205 бода, а во финалното рангирање следат Seat Ibiza, Ford Fiesta и Honda Civic. Како што Citroën C3 беше избран во 2003 од страна на Autobest, новиот компактен SUV Citroën C3 Aircross се истакна над конкурентите и се наметна на ова седумнаесетто издание на доделување на награди, благодарение на оригиналниот изглед, неговиот силен и моќен карактер и свежината што ја донесува во сегментот. Новиот компактен SUV Citroën C3 Aircross е претставник на светската офанзива на марката со веќе заведени повеќе од 30.000 нарачки во Европа. Ги воодушевува клиентите со ...
сите 20 | | | веќе видена

Сподели! ;) Со првиот промо-филм за i8 Roadster, BMW кажува дека иднината е веќе започната! Иднината започнува сега – барем според BMW. Со обновениот BMW i8, пристигна и i8 Roadster. Колку за потсетување, обата автомобили нудат 369 коњски сили благодарение на хибридната погонска единица. На купето му се потребни 4.2 секунди до 100 километри на час, додека на малку потешкиот роудстер му требаат 4.4 секунди, а обата автомобили можат да поминат до 28 километри на електрична енергија.
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) VW се подготвува да ја претстави најновата генерација на моделот Jetta – премиерата е закажана за следниот месец во Детроит, а веќе се објавени неколку скици од новиот автомобил. Според она што го најавуваат од Volkswagen, целосно-новиот седан ќе добие нов дизајн, но и нов ентериер кој со поквалитетни материјали и поспортски дух во однос на претходникот. Новата Jetta ќе биде поставена на MQB платформата и ќе биде неколку сантиметри подолга од тековниот модел. Од скиците можеме да видиме дека ќе добие чист дизајн и изразени карактерни линии кои би требало да му дадат подинамичен лик на автомобилот. Можеме да видиме дека Jetta ќе го добие и дигиталниот панел со инструменти пред возачот, а со сигурност ќе ги добие и сите нови технологии кои VW веќе ги нуди во Golf. Според најавеното, Jetta ќе пристигне на пазарот во втората половина од 2018. Основен мотор во САД ќе биде 1.4-литарскиот TSI со 150 коњски сили и 250 Nm вртежен момент, а европските купувачи ќе имаат многу повеќе избор. Не е најавено, но ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Еден од најлегендарните автомобили во историјата наскоро ќе добие сериозно обновување – а една од најголемите забелешки беше токму во насока на ентериерот – па затоа G-Class добива целосно нова кабина! Стратегијата позади новата кабина е едноставна – повеќе простор, повеќе луксуз, повеќе технологии. Приказната започнува со новата централна конзола која сега е „преземена“ директно од новите E и S-Class модели. Купувачите ќе добијат два големи, 12.3-инчни екрани преку кој се прикажуваат сите информации, а некои нивоа на опрема ќе добијат традиционални аналогни инструменти пред возачот и само еден 12.3-инчен дисплеј на средината. Благодарение на попаметно „пакување“ на ентериерот, кабината сега нуди значително повеќе простор – иако самиот автомобил нема поголеми димензии. Сега возачот и совозачот имаат по околу 4 сантиметри повеќе простор за рамената, а на предните седишта има уште толку повеќе простор за нозете. Многу повеќе простор за нозете сега ќе имаат патниците на задната клупа – дури 15 ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Францускиот производител повторно ја пронаоѓа својата вистинска насока – а најдобар пример за тоа е токму новиот и популарен Peugeot 3008 со кој ние поминавме неколку дена! Трансформацијата на Peugeot зема замав – по претставувањето на новиот дизајнерски јазик кој ќе го имаат сите нови модели на брендот, францускиот бренд не престанува да граби кон нови височини каде обично не сме навикнати да го гледаме. Очигледно, SUV-офанзивата вродува со плод, а најдобар пример за тоа е токму автомобилот со кој поминавме неколку дена – новиот 3008. 3008 e своевидно олицетворение на амбициите на Peugeot. Во хиерархијата на PSA, Peugeot е брендот кој постепено се издигнува нагоре и како што напоменавме кога за прв пат го возевме големиот 5008 во Лисабон , сака и да се искачи скалило-две нагоре во традиционалните сегменти на автомобилските производители. 3008 го манифестира авантгардниот нов дизајн на Peugeot Па така, 3008 го добива дистинктивниот нов дизајн на брендот – гордата, скоро вертикална предница со ...
сите 4 | | | веќе видена

next