Сподели! ;) Hyundai го претстави својот нов автомобил придвижуван од горивни ќелии и го нарекува „технолшки знаменосец“ – ќе може да помине дури 595 километри со едно полнење! Nexo е дел од амбициозниот план на Hyundai да претстави 18 еколошки возила до 2025. Новиот Nexo ќе се понуди на одредени пазари во текот на оваа година и доаѓа со цела гама нови технологии за асистенција во возењето. Воедно, Nexo ќе биде првиот автомобил на Hyundai кој ќе понуди Lane Following Assist – и според корејската компанија, ова ќе му помогне на Nexo да остане во коловозната лента. Дополнително, тука е и Highway Driving Assist функционалноста која користи сензори и мапи од навигацискиот систем за автоматски да ја прилагоди брзината на автомобилот. Луѓе од Hyundai се фалат и со Remote Smart Parking Assist функцијата која ќе им овозможи на купувачите да го паркираат автомобилот без да бидат во него. Nexo е поставен на засебна платформа – а директната придобивка од ова е дека е полесен, побрз и попросторен од Tucson FCV кој го ...
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Иако луѓето од KIA кажуваат дека Niro EV сега за сега е само концепт – сепак она што го гледаме скоро директно ќе биде пренесено во серискиот модел кој треба да пристигне наскоро на пазарот. Niro EV е дело на дизајнерското студио на KIA во Јужна Кореја и го претставува „следниот чекор во патот кон електрификацијата. Да, она што го гледаме е концепт, и серискиот автомобил ќе биде „поцивилизиран“ – но сепак ќе наликува многу на она што KIA го претстави на CES. Најважниот новитет доаѓа на предниот дел – веќе ја нема традиционалната маска на ладилникот – бидејќи не е потребна – и сега таму е поставен интерактивен панел кој може да прикажува разни пораки. Дизајнерите додале и нови предни светла, подинамичен преден браник и редизајниран заден дел кој е поостар и овозможува полесно струење на воздухот. Храбриот дизајнерски јазик продолжува и во кабината – па ентериерот е воден во насока на минимализмот. Управувачот има сензори кои овозможуваат „лизгачки“ наредби – па возачот ќе може преку него да ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Mercedes-Benz подготви и претстави два кампер-концепти поставени на новиот X-Class пик-ап. Според она што го кажуваат од Mercedes-Benz, со камперските концепти тие сакаат да ги претстават можностите на X-Class. Кабината – која може да биде отстранета доколку е потребно – е изработена од Tischer и ја покажува насоката во која би можеле да одите доколку сакате вашиот луксузен камионет да го однесете некаде далеку. „За нас е важно нашите возила да бидат привлечни и за конструкторите на камп-опрема, како и на крајните потрошувачи. Новиот X-Class одлично се вклопува во нашата гама на продукти, и горди сме што го претставуваме првото вакво решение со Tischer и VanEssa, само два месеци по лансирањето на моделот“ – изјав Volker Mornhinweg, челникот на Mercedes-Benz Vans. Кабината која ја подготвија инженерите на Tischer нуди многу простор, комфорен кревет и сè што е потребно за кампирање. Интересно е што нуди и кујна со место за седење за тројца, која може да се конвертира во уште еден кревент. Вториот ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Популарноста на компактните кросовери и SUV модели непрестајно расте, а ние поминавме неколку дена со новиот, фанки Citroën C3 Aircross кој треба да ги привлече токму купувачите на вакви автомобили! Citroën ја препозна предноста која ја имаа неговите француски ривали – и со мало закаснување понуди свој компактен SUV со кој ќе се обиде да ги привлече купувачите. Но сепак, Citroën не би бил Citroën доколку не го направи тоа на свој уникатен и препознатлив начин – затоа, да дискутираме малку за C3 Aircross. На прв поглед, C3 Aircross изгледа како концепт Кога за прв пат ќе го погледнете C3 Aircross, ќе помислите дека се работи за некакво концептно возило кое не би требало да биде на обичните улици. Дизајнот е авантгарден и футуристички – C3 Aircross ги презема сите дизајнерски детали од „обичниот“ C3 (кој патем, во нашите очи веќе изгледа како компактен кросовер) и ги „навива до 11“ за да понуди уште понесекојдневно визуелно искуство. На предниот дел најзабележителни се светлосните групи – високо се ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) На овогодинешниот CES во Лас Вегас, Hyundai ќе го претстави своето ново возило кое за погон користи електромотори и горивни ќелии. Иако ни името не е објавено сега за сега, сепак од Hyundai најавуваат дека покрај новиот автомобил кој ќе дебитира во Лас Вегас, ќе видиме и грст нови технологии – меѓу кои и новите системи за автономно возење. Интересно – од Hyundai најавуваат дека новиот FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) ќе има и интересен ентериер. Пристапот кој ќе го користат го нарекуваат Intelligent Personal Cockpit, и системот ќе користи вештачка интелигенција за да препознава витални знаци. Централната конзола ќе користи два дигитални дисплеи за да ги прикаже сите информации и за да се постигне ефект на авионска кабина. Според некои гласини, новата технологија за придвижување на концептот работи со ефикасност од 60%, односно 9% подобро од системот во Tucson кој користеше горивни ќелии. Ова му овозможува на автомобилот автономија од преку 800 километри.
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Koenigsegg објавија видео од краш тестовите кои ги поминува новата Regera, заедно со тестовите за испитување на издржливоста на нејзината каросерија. Покрај тестирањето на тркачки патеки и долги патишта, дел од развивањето на моделите на Koenigsegg вклучува возење преку ивичњаци, удирање на панелите од карбон со чекан, како и челно и странично судирање во објекти. Како благодарност за добиените 1 милион фанови на инстаграм, Шведскиот бренд објави видео исечоци од тој процес. Погледнете како изгледа тоа! THANK YOU FOR 1 MILLON FOLLOWERS! Thats SMASHING!
| | веќе видена

Сподели! ;) KIA ќе го искористи Consumer Electronics Show саемот во Лас Вегас за да претстави концепт со кој ќе ја најави електричната изведба на моделот Niro. Од KIA не кажуваат многу, но најавуваат дека концептот ќе користи „високо-ефикасен електричен погон“ и дека ќе нуди „досега невиден интерфејс меѓу човекот и автомобилот, и напреден нов систем за осветлување.“ Сепак, најверојатно Niro EV ќе го користи истиот погон кој го користи и електричниот Hyundai Ioniq. Niro EV ќе го препознаеме по изменетиот преден дел кој вклучува конектор за полнење, редизајнирани светла за магла и редизајнирани браници. Концептот ќе го видиме за само неколку дена, а серискиот автомобил се очекува до крајот на оваа година.
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот G-Wagen е замислен да биде уште поспособен од својот претходник, па легендарниот теренец заврши уште една тура тестирања, и тоа на 1445-метри високиот Schöckl близу австрискиот град Graz каде и се произведува! За да може да се соочи со најпредизвикувачките терени, новиот модел е поставен врз класична рамка, и повторно е опремен со три диференцијали кои можат 100-процентно да бидат заклучени, а тука е и редукторот кој дополнително ги подобрува можностите на G-Wagen. Новитет е целосно новата, независна предна суспензија и нова предна оска која му овозможува на новиот автомобил да ги надмине можностите на предходникот, а новата задна оска овозможува „поробустна контрола“ врз автомобилот. Новиот автомобил има агли на пристап и заминување од 31, односно 30 степени, а може да вози во вода длабока до 70 сантиметри. Дополнително, има агол на прекршување од 26 степени и зголемено вертикално движење на суспензијата. Новитет е G-Mode режимот на работа кој автоматски се активира кога е вклучен ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) TCR шампионатот станува сè поинтересен и поинтересен – а најновиот автомобил кој ќе се натпреварува е францускиот Peugeot 308 TCR! Екстремниот Peugeot 308 TCR носи голем бодикит кој ги исполнува условите на TCR шампионатот, но и нов преден сплитер, нов заден дифузер и огрооомен заден спојлер. Контактот со подлогата го овозможуваат пневматици во димензии 270/65, поставени на големи 18-инчни тркала, а за запирањето се задолжени 378-милиметарски предни дискови и 270 милиметарски задни дискови. Сепак, најинтересен е 1.6-литарскиот турбо-бензинец кој во согласност со TCR спецификациите испорачува 350 коњски сили и 420 Nm вртежен момент кон предните тркалка преку шест-степен секвенцијален менувач. Peugeot веќе ги отвори нарачките за новиот тркачки автомобил кој ќе чини 109.000 евра. Сите автомобили ќе бидат испорачани целосно склопени, а првите купувачи ќе ги добијат своите болиди во Април оваа година. Peugeot 308 TCR оваа година ќе се соочи со Honda Civic Type R, Volkswagen Golf GTI, Hyundai i30 N, ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) По успехот на M-Sport и Sebastien Ogier во WRC, Ford објави дека ќе се врати во Светскиот Рели Шампионат! Синиот Овал се повлече од WRC по 2012, но M-Sport продолжи да користи рели возила од Ford – па по освојувањето на титулата, Ogier изјави дека би сакал да добие фабричка поддршка од Ford за себе и M-Sport тимот. Желбата на Ogier се оствари – Ford потврди дека ќе се врати во WRC, а името на тимот сега ќе биде M-Sport Ford World Rally Team. Шефот на M-Sport – Malcolm Wilson – изјави дека е голем оптимист за новото партнерство. „Одлично е да го видиме името на Ford повторно покрај M-Sport во WRC. Благодарни сме за зголемената поддршка од Ford Performance, и бранењето на светските титули ќе биде голема работа следната година.“ – изјави тој. За M-Sport Ford World Rally Team ќе возат Sebastien Ogier и Elfyn Evans. Ogier е неколкукратен WRC шампион – тој ги освои титулите во 2013, 2014, 2015, 2016 и 2017. Титулите од 2012 до 2016 ги освои со Volkswagen, а најновата во 2017 е зад воланот на Ford ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Водени од интересот за големиот A8 и понудата на конкуренцијата, Audi размислува да понуди големо луксузно купе кое ќе одговори на ваквиот предизвик, но и поголем Q2 со електричен погон кој би се понудил во Кина. Во разговор со Autocar, Marc Lichte од Audi откри дека е голем обожувател на возилата со две врати, но дека во овој момент нема толку голема побарувачка. „Ги сакам формите на купеата со две врати, но вистината е дека продажните бројки ќе бидат многу помали од оние со четири врати. Но во иднина? Не се знае, имаме многу идеи во таа насока.“ Изјавата на Lichte – иако намерно двосмислена – оди во прилог на гласините кои кажуваат дека Audi сака да понуди директен конкурент на Mercedes-Benz S-Class Coupe и новата Series 8 на BMW. Ако големото купе (кое би влечело инспирација од Prologue концептот кој Audi го прикажа во 2014 ) добие зелено светло, би го виделе на пазарот во 2019 или 2020 – Audi во меѓувреме има поважни модели кои треба да ги лансира, вклучувајќи го и големиот Q8. Static photo, ...
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Porsche ги искористи тркачките шари од успешните модели од Le Mans за да украси пет примероци од Macan. Првиот од нив ја носи најпознатата Martini Racing шема со црвена, светло сина и темно сина линија над бела боја. Вториот е во класичната Rothmans шара од бел горен и темно син долен дел, кои ги делат златна и црвена линија. Тука е и еден модел со Gulf шема – светло сина боја со портокалови линии. Последните примероци ги носат Salzburg design во црвена и бела боја, како и чудната Pink Pig (розево прасе), со испрекинати линии кои покажуваат каде касапот треба да сече.
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германскиот производител забрзано открива нови детали околу новиот хечбек – а денот ќе започнеме со видео од тестирањето на новата A-Class на екстремно ниски температури! Mercedes-Benz подготвува неколку нови модели за оваа година, а еден од моделите кои со сигурност ќе го видиме е новата A-Class. Премиерата на новиот хечбек е закажана за Саемот на Автомобили во Женева во Март, но се очекува да ги видиме првите фотографии и сите детали уште во Февруари. Со најновото видео, Mercedes-Benz го прикажува зимското тестирање на новиот хечбек – и тоа во ладната Шведска. Во моментов се одвиваат последните тест-возења, а автомобилот се тестира на температури кои достигнуват и -28 степени според Целзиус. Наскоро ќе имаме повеќе информации, а во меѓувреме – погледнете го краткото видео.
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) BBC го објавија првото видео за најавување на најновата сезона од култното автомобилско шоу. Во ова видео, Мет, Крис и Рори возат Ford Mustang GT350R, McLaren 570GT и Jaguar F-Type SVR. За зачинување на акцијата тука е Кен Блок кој е во потера по нив со полициско баги. За жал не е објавена датата на која ќе дебитира емисијата, но според видеото се очекува многу акција. Погледнете како тоа изгледа и уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Најновата генерација на Kia Cee’d е уловена во возење – и тоа целосно откриена – на улиците во Русија. Според фотографиите, претстојната трета генерација на Kia Cee’d ќе биде видливо поширока, со поагресивен дизајн и поизразени карактерни линии. Исто така се забележуваат и целосни LED светлосни групи кои наликуваат на останатите понови модели од гамата на производителот. Се очекува новиот Cee’d да биде понуден со три и четири-цилиндарски турбо-полнети мотори. Палетата ќе започне со 1.0-литарски мотор со 120 кс, а потоа ќе следат 1.4-литарски со 140 кс и 1.6-литарски мотор со 136 кс. Покрај шест-степениот мануелен менувач, истите погонски единици ќе бидат достапни и со седум-степенна DCT трансмисија. Новиот модел нема да добие три-вратна изведба. Наместо неа, тука ќе биде Shooting Brake верзија. Во план е и варијанта со изглед на кросовер, но не е јасно дали ќе добие погон на сите тркала. Уште една мистерија е колку моќен KIA ќе го направи новиот Cee’d – односно дали 2.0-литарскиот турбо-бензинец ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Се ближат новогодишните празници и секоја година се повторуваат истите слики – сообраќајни незгоди каде директен виновник е возач кој под дејство на алкохол седнал зад управувачот на своето возило. Според Републичкиот Совет за Безбедност на Сообраќајот на Патиштата, токму возењето во алкохолизирана состојба е една од водечките причини за предизвикување сообраќајни незгоди со загинати и со повредени лица. Токму затоа, во овој период на новогодишни прослави треба да бидеме повнимателни, и да запомниме дека возењето под дејство на алкохол е прекршок кој може да има многу сериозни последици. Имајте во предвид дека: Алкохолот сериозно ги намалува возачките вештини, ги нарушува психомоторните способности на возачите и ја намалува нивната способност за брзо и за ефикасно дејствување во случај на непредвидени ситуации и закани во сообраќајот. Алкохолот делува на централниот нервен систем и ја намалува способноста за рационално расудување и способноста за препознавање на ризиците и на заканите во ...
сите 30 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот SUV во понудата на чешкиот производител пристигна – и новиот Karoq е веќе изложен во салонот на Skoda! Новиот Karoq веќе буди интерес не само кај фановите на Škoda, туку и кај сите други кои ги интересираат автомобилите. Karoq е помалиот брат на големиот Kodiaq и исто како и Kodiaq, го карактеризира модерен дизајн со чисти површини и остри линии. Како и Kodiaq, Karoq може да се комбинира со турбо-бензински или турбодизел мотор, со мануелен или автоматски менувач и со погон на предните или на сите четири тркала. Понудата на Karoq започнува со Karoq 1.0 TSI Ambition со 115 коњски сили кој чини 17.751 евро. Основниот дизел доаѓа во форма на Karoq 1.6 TDI со 115 коњски сили кој чини 20.263 евра. Доколку сакате повеќе опрема, тука е Karoq Style кој со 150-коњски бензинец чини 22.814 евра, а врв на понудата е Karoq 2.0 TDI Style со 150 коњски сили и 7-брзински автоматски DSG менувач со двојна спојка кој чини 29.822 евра. Karoq е веќе поставен во салонот на Skoda во Скопје и можете и самите да го ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Дали ви е неопходен теренец за возење низ град? Секако дека не. Сепак, рекламата на Range Rover прикажува што би се случило во една необична ситуација. Видеото направено од страна на Британскиот бренд ни покажува како би било во случај легнатите полицајци да беа десетина пати поголеми. Дали вашиот автомобил би можел да надмине ваква препрека?
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Знаменосецот на Lexus – големиот LS500h – пристигна и во Македонија, а големиот хибриден седан може да се пофали со врвни технологии и беспрекорен луксуз. Големиот седан на Lexus комфорно може да се носи рамо до рамо со луксузните конкуренти од Германија. Но Lexus не би бил Lexus доколку не отиде чекор понатаму, па конкрениот автомобил може да се пофали со хибриден погон во форма на 500h, кој всушност користи 3.5-литарски V6 со аткинсонов циклус и електромотор за вкупно 354 коњски сили. Хибридниот погон му овозможува на големиот (и тежок) седан да забрза до 100 километри на час за 5.5 секунди и да постигне максимални 250 километри на час. Се радуваме што ваков автомобил ќе се движи по нашите улици – во салон изгледа несекојдневно, а низ градскиот метеж ќе изгледа како да е од сосем друг свет.
сите 7 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во последната рекалкулација на цените за оваа година, Регулаторната Комисија за Енергетика одлучи да ги зголеми цените на горивата за половина денар. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1.10%. Тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95, ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ се зголемуваат за половина денар, и еден литар од овие горива ќе чини 66.50, 68.00 и 55.00 денари, соодветно. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 94 | | | веќе видена

next