Бумбар

Пораката е јасна: заборавете на салоните за убавина, скапите козметички третмани и ботоксот. Само немојте да заборавате на депилација…:))) Заради сексот сјаеме Научно е докажано, сексот и дава на нашата кожа божествен сјај кој тешко се постигнува на било кој друг начин. Сексот ја активира циркулацијата, ослободува кислород во нашата кожа и ја прави навистина сјајна. Освен тоа, покрај чистењето на организмот од токсини ги прави женските усни пополни. Ова последново звучи како одлична алтернатива на скапите третмани со ботокс. Ги балансира органските процеси Исто како и вежбањето, сексот помага во воспоставување на рамнотежа на хормоналното ниво. Резултат: Почиста кожа и поздрава коса, доволна причина за почесто практикување на оваа активност. Го успорува стареењето Во текот на сексот се чувствуваме помлади, а тоа чувство се продолжува и после самиот чин. сексуалната активност го стимулира лачењето на колаген во крвта, хормон кој спречува појава на брчки. Ја хидратизира кожата Циркулацијата е зголемена ...
| | веќе видена

Англиските медиуми ги разгореа шпекулациите за евентуалното заминување на Жозе Мурињо од кормилото на Реал Мадрид, откако португалскиот стратег вчера е виден во Лондон. Иако целта на посетата на британската престолнина на „Специјалниот“ е купување на куќа за неговата ќерка која ќе студира таму, таблоидите на Островот на големо пишуваат околу тајните преговори со првите луѓе на лондонските гиганти Челзи и Тотенхем и неговиот кам-бек во Премиерлигата. Самото присуство на Мурињо во Лондон создава дополнителен притисок врз неговиот сонародник Андре Вилјаш – Боаш, кој е се поблиску до излезната врата на „Стемфорд бриџ“. Португалецот, покрај со враќање во Челзи, се споменува и како прв кандидат на претседателот на Тотенхем Даниел Леви за кормилото на „спарси“, во ситуација кога Хари Реднап би ја преземал селекторската позиција на Англија. Самиот Мурињо неколкупати ги негира тврдењата во фудбалските кулоари дека се спрема претстојново лето да замине од „Сантијаго Бернабеу“. Покрај овој став, во прилог против ...
сите 5 | | | веќе видена

Вечерва вечните скопски ривали МЗТ Скопје и Работнички повторно ќе ги одмерат силите во рамките на 6. коло од кошаркарската Суперлига. Големото градско дерби е закажано за 18,30 часот во „Јане Сандански“, а домаќинот е фаворит за победа, иако во овие пресметки кои секогаш биле неизвесни и интересни, честопати не била пресудна моментната форма и позицијата на табелата за одлучувањето на победникот. Работнички ги загуби шансите за влез во плеј-офот и овој дуел за него нема големо резултатско значење, додека за МЗТ Скопје победата значи задржување на првото место на табелата. Во вториот денешен дуел актуелниот шампион Фени индустри во Кавадарци го пречекува тимот на Куманово (19 ч.). Избраниците на Емил Рајковиќ се фаворити за победа, со која остануваат во трката за првото место. Колото ќе се комплетира утре кога Лирија го пречекува Торус СЦБТ (18,30 ч.). Табела: МЗТ Скопје и Фени индустри по 38, Торус СЦБТ 35, Лирија 34, Куманово 30 и Работнички 28.
сите 45 | | | веќе видена

…или во превод, Лионел Меси никогаш не симулира. Ви треба доказ? Ѕирнете го видеото и веднаш ќе ви стане јасно зошто е омилен меѓу фудбалските фанови…
| | веќе видена

Денешната жрепка во Копенхаген одреди македонскиот ракометен шампион во Топ 16 фазата од Лигата на шампиони да одмерува со Загреб. Според очекувањата на тимот од Автокоманда, хрватскиот претставник во натпреварувањето беше најповолната опција, прку која ќе се бара и настап во ? финалето. Металург и Кроација Осигурување одиграа еден натпревар во регионалната СЕХА лига, кој заврши без победник, што е дополнителна најава за неизвесноста која следува. Првиот натпревар ќе се одигра во терминот од 14 до 18 март, а на истиот домаќин ќе биде Металург додека реваншот е една недела подоцна. Останатите двојки се: Берлин – Хамбург, Монпеље – Барселона, Кадетен Шафхаузен – Атлетико Мадрид, Висла Плок – Кил, Савехоф – Копенхаген, Киелце – Цимос Копер и Адемар Леон – Веспрем.
сите 31 | | | веќе видена

Саботниот дуел од Втората ракометна лига во Хрватска меѓу Млади Рудар и Мославина не го дочека својот крај поради хаос и масовна тепачка која траела скоро пет минути. Инцидентот започнал на 10 секунди пред крајот на мечот во Лабин, кога гостинскиот ракометар Јуриќ го нокаутирал домашниот Матуљ, кој завршил со скршен нос во локалната болница. На теренот и на трибините настанува општ хаос, а во масовната тепачка покрај ракометарите на двата тима, се приклучуваат и стручните штабови и навивачите.
| | веќе видена

Остри критики за предложениот закон за странски дописништва упатува организацијата „Репортери без граници“. Предлог-законот во прво читање, минатата недела, доби зелено светло од мнозинството во парламентот. Од „Репортери без граници“ оценуваат дека се работи за закон кој е порестриктивен и од оние наследени од поранешниот социјалистички систем и дека се работи за авторитарни тенденции кои се граничат со апсурд. „Законот му дава преголеми овластувања на Министерството за надворешни работи и му дозволува на судскиот систем опасно ниво на интерпретација на законот. Пратениците мораат да го преиспитаат и прочистат законот или во спротивно странските медиуми ќе бидат подложни на арбитрарен режим кој не е во согласност со европските и меѓународни конвенции чиј потписник е Македонија“ – се наведува во соопштението на организацијата. Со законот, кој го предложи македонската влада, Министерството за надворешни работи е единствено овластено да дава акредитации на странските дописници и новинари, а на странските ...
сите 7 | | | веќе видена

Со 20 години имате право безгрижно да уживате и да се забавувате, но веќе десет години подоцна повеќето ваши пријатели се во стабилни врски и живеат семеен живот.И вие сакате да најдете сродна душа, некој со кого ќе уживате и заедно ќе се враќате дома. Она што го истакнуваат стручњаците е: состаноците во триесеттите се поинкави од оние во раната младост. Луѓето повеќе не сакаат да губат време на погрешни партнери. Заборавете на игри и не го трошете своето, но и неговото време. Ова се совети кои се „во игра“: Прво на кафе Првиот состанок не мора да биде секогаш фантастичен, затоа потрудете се да помине во опуштена атмосфера, а најдоба избор е да се напиете кафе. Безгрижен разговор и ненеаметливо откривање на поединостите на партнерот ќе остават впечаток како да не сте на состанок. Ако биде сè во ред, следниот пат отидете на концерт, или во театар. Ако добро го запознаете партнерот, тогаш следниот чекор, секс, нема да преставува проблем. Што после сексот? Дали да преспиете, или да се искрадете – најчеста ...
| | веќе видена

На свечената церемонија на Американската филмска академија, која се одржа денес рано наутро, најмногу златни статуетки (по пет) освоија немиот, црно-бел филм „The Artist“ и драмата „Hugo“. Францускиот црно-бел филм „Уметник“ го доби Оскарот за најдобар филм, на свеченото доделување на наградите на американската филмска академија во Лос Анџелес. Немиот филм „Уметник“ (The Artist) му донесе Оскар, за најдобра режија на Мишел Азанавучијус и на Жан Дижарден за најдобар актер. Францускиот филм доби вкупно пет Оскари, вклучувајќи ги и оние за оригинална филмска музика и за костимографија. Дижарден е првиот Французин кој освоил Оскар за најдобра машка улога, а истовремено и првиот актер воопшто кој ја добил оваа награда за само две изговорени реченици во наградената ролја. „Уметник“ е првиот нем фил кој победил на доделувањето на Оскарите уште од првата ваква манифестација на американската филмска академија која се одржа пред 83 години. Пет Оскари доби и филмот „Иго“ (Hugo) на режисерот Мартин Скорсезе, но сите беа ...
сите 9 | | | веќе видена

Откако Лорна Бејли доживеала срцев удар, лекарите констатирале дека таа е мртва. На големо изненадување за докторите и целото нејзино смејство, оваа британка се разбудила во моментот кога сопругот и шепнал дека ја сака. Повеќе од три часа траела борбата за живот на 49 годишната Лорна кога докторите сепак се откажале, а целото семејство останало во шок. Иако таа технички била мртва, лекарите ја одржувале во живот со помош на електрошокови и апарати. Никој не помислувал дека таа може да се разбуди. Семејството со огромна тага почнало да се поздравува со неа, но кога нејзниот сопруг седнал до нејзниот кревет, ја фатил за раката и шепнал „те сакам“, таа се разбудила. Жената веднаш била префрлена на одделението за интензивна нега, а нејзината здравствена состојба почнала да се подобрува.
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте од оние кои тешко се будат наутро, денот треба да го започнете со овошје, мед и житарици, советуваат нутриционистите. Организмот во текот на ноќта троши енергија, па затоа не смеете да го прескокнувате појадокот, кој е и најважен оброк во денот. Наутро пијте многу течности, а тешките намирници, како масните сирења, месото, месните производи, путерот, оставете ги за подоцна, препорачува Dr. Joachim Westenheffer , нутриционист од Хамбург. Тој нагласува дека секој од нас треба да појадува според својот внатрешен будилник, бидејќи не постои идеален оброк за сите луѓе. Овошје и житарици за поспаните Спанковците, т.е лицата кои доцна стануваат и тешко се будат, треба да јадат лесно сварлива храна со малку масти и доста јагленохидрати. Идеален појадок за нив е овошје, мед и житарици, чај или кафе со млеко. Предлог: Еден грејпфрут или два портокали, еден помал ананас, 40 грама житарици, мусли, две лажици пченични никулци, лажица мед, 100 милилитри витамински сок. Исецкајте го овожјето, помешајте го со ...
| | веќе видена

Селекцијата составена од играчи од Западната конференција од НБА лигата со 152:149 (по четвртини 39:28, 49:41, 36:43 и 28:37) го победи „Истокот“ во синоќешниот „Ол стар“ натпревар. Вкупниот скор во победи е 36:25 за селекциите составени со играчи од „Источната конференција“. На главниот настан од „Ол старот“ кој се одржа во „Амвеј Центар“ во Орландо, најефикасен играч во победничкиот состав беше Кевин Дурант кој реализира 36 поени, имаше и седум скокови и три асистенции, со што го освои признанието „МВП“ кое се доделува на најкорисниот играч. Голем придонес во победата на „Западот“ имаше и Коби Брајант кој даде 27 поени, доволни да стане најефикасниот играч во историјата на „ол стар“ натпреварите. Ѕвездата на Лејкерси сега има 271 поен или девет повеќе од досегашниот рекордер Мајкл Џордан. Леброн Џејмс со 36 поени, седум асистенции и шест скокови беше најдобар играч кај „Истокот“. Кај поразените Двејн Вејд оствари трипл – дабл (24 поени, 10 скокови и 10 асистенции). На кошаркарскиот фестивал во Орландо ...
сите 13 | | | веќе видена

Посетителите на Градскиот трговски центар во Скопје од многу скоро ќе бидат во можност да се возат и со лифт. Лифтот кој е во завршната фаза од изградбата ќе биде примарно наменет за лицата со посебни потреби, како и за оние на кои најмногу им е потребен. Се очекува лифтот да биде пуштен во употреба за скоро време…
сите 7 | | | веќе видена

Украинските безбедносни служби потврдија дека осуетиле заговор за убиство на рускиот премиер Владимир Путин, објави руската новинска агенција Рија Новости. Двајца осомничени се уапсени во украинското пристаниште Одеса, објави државниот руски ТВ Канал 1. Уапсените беа покажани на телевизија признавајќи ја нивната инволвираност во заговорот, по експлозијата во стан во јануари во која еден осомничен го загуби животот. Нападот требаше да се случи по претседателските избори закажани за следната недела. Путин се очекува да победи на изборите и да го освои третиот претседателски мандат. Дописникот на Би-Би-Си од Москва јави дека двајцата осомничени биле покажани на руската телевизија, едниот како го испрашуваат, а другиот како дава интервју. На снимката, и двајцата признаваат дека ковале завера за напад врз Путин. Едниот, идентификуван од Рија Новости како Илја Пјанзин, вели дека бил ангажиран од чеченскиот милитантен лидер Доку Умаров да го изврши убиството, исто така и од Руслан Мадајев осомничениот кој загина ...
сите 17 | | | веќе видена

Вчераутро околу 5 часот во село Иванковци, велешко, е убиен 61-годишниот Санде Т. од страна на неговиот 31-годишен син. Убиството било пријавено вчера попладне откако сестрата на починатиот забележала дека тој има рана во пределот на градите, а претходно внукот и кажал дека братот починал од природна смрт. Велешката полиција констатирала дека синот на починатиот утрото пукал во таткото со ловечка пушка додека тој станувал од постелата, нанесувајќи му смртоносна рана во пределот на градите од левата страна. Против синот полицијата ќе поднесе кривична пријава за убиство. Мотив за убиството е меѓусебно нетрпение помеѓу синот и таткото. По наредба на Истражен судија телото на убиениот е предадено на обдукција во Институтот за судска медицина во Скопје. Во една од просториите од куќата пронајдена е ловната пушка која сега убиениот ја поседувал со дозвола како и испуканиот патрон, истите се одземени и испратени на вештачење во слушбата за крим-техника при МВР.
сите 9 | | | веќе видена

Очила со специјално изработени монитори со чија помош пораките, електронската пошта и интернет страниците ќе ни бидат на неколку сантиметри од очите би можеле да бидат пуштени во продажба веќе до крајот на оваа година. Цената на овие очила на компанијата Гугл ќе изнесува помеѓу 200 и 600 долари. Очилата ќе имаат сензори за детекција на движењата и систем за навигација како GPS што ќе им овозможи на корисниците да сознаат информации за објектите во кои се наоѓаат или како полесно да пронајдат извесна локација. Достапноста до интернет сервисите ќе биде овозможена преку 3G или 4GD мобилната мрежа. Очилата ќе имаат интегрирано процесор од еден гигабајт, мемориска карта и камера, како и се останато што поседува еден смартфон. Ќе функционираат на оперативниот систем Андроид, а за навигација ќе може да послужи само едноставно придвижување на главата.
сите 3 | | | веќе видена

Научниците Томас Веилер и Чуи Ман Хо тврдат дека имаат теорија која најголемиот акцелератор на светот (LHC) би можеле да го искористат за создавање на прва временска машина. Научниците велат дека нивниот предлог е сепак можност која не им пркоси на законите на физиката. Тие велат дека станува збор само за теорија, која нема да вклучува луѓе, туку честички. „Нашата теорија беше доста долг процес, и е малку веројатна“, признава професорот Веилер, кој предава физика на Универзитетот во Вандербилт, но, продолжува тој: „таа не ги крши законите на физиката или експерименталните ограничувања“, пренесува Huffington Post . Предлогот на истражувачите е најголемиот, 17 километри долг, акцелератор, кој се наоѓа во Швајцарија, да се искористи за да се испратат честички назад или напред во времето. Една од целите на тимот е да се открие дали постои т.н. Хигсонов бозон – мистериозна елементарна честичка, која би требало да објасни зошто другите честички, како протонот, неутронот и електронот имаат маса. Доколку ...
| | веќе видена

Текст наменет за женската популација. Добро треба да се извагаат разлозите и евентуалните последици пред да иницирате ваква релација во вашите животи… Зошто доаѓа до секс? Најчестиот разлог зошто бившиот се уште ви е привлечен е потребата за љубов, стравот од самотија, обид повторно да го придобиете или љубомора насочена кон нова личност во неговиот живот. Чести разлози можат да бидат и чувството на вина ( или некој друг алкохолен пијалок ) или сочувствувањето. Што носи сексот со бившиот? Сексот со бившиот ја носи возбудата на забранетото овошје, задоволството без обврски, напнатост и враќање на старите страсти и емоции. Задоволство носи и помислата дека не можел да ви оддолее, исто како и обидот да му се покаже што се’ пропушта. Кој се последиците? Во конкретниот случај не постои правилно или неправилно однесување. За двата партнери особено е важно да знат што тој секс претставува и што можете и треба да очекувате. Значи ли помирување или само задоволување на физичките потреби? Обата партнери ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација ќе одигра пријателски натпревар против репрезентацијата на Португалија, предводена од најскапиот фудбалер на сите времиња Кристијано Роналдо, и тоа на 26 мај во Лисабон. Ова го потврди генералниот секретар на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Игор Климпер, кој очекуваше финалниот договор меѓу двете селекции да биде потпишан во текот на вчерашниот ден. - Можам со сигурност да потврдам дека договоривме пријателски дуел со Португалија, на 26 мај во Лисабон. За овој период, поточно за терминот 30 мај, бараме уште некој противник за да можеме да направиме десетдневен камп во овој португалски град. Ако тоа се изјалови, има можност да заминеме и во близината на Полска или Украина, а можеби и во Австрија, каде што ќе има многу репрезентации што ќе се подготвуваат за претстојното Европско првенство – објасни Климпер. Португалската репрезентација е една од најсилните во светот и во моментов се наоѓа на 6-то место на ранг-листата на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА). ...
сите 3 | | | веќе видена

На последните дуели пред Ол Стар викендот во НБА лигата одиграни синоќа, Мајами успеа да го најде „лекот“ за новата ѕвезда на Њујорк Никс Џереми Лин. Тотално „отфрлајќи“ го од игра, Мајами дојде до триумф од 102-88. За разлика од досегашниот негов просек од 23,9 поени по натпревар синоќа Џереми Лин постигна скромни девет поени со катастрофално лош шут од игра, само еден погодок од 13 обиди. До победата Хитси ги предводеа Крис Бош со 25 поени, Двејн Вејд со 22 поени, додека Леброн Џејмс заврши со 20 поени, девет скока и осум асистенции. Кевин Дурент со 33 поени ја однесе Оклахома до 12-та победа во серија на домашен терен, овој пат совладувајќи ги ЛА Лејкерс со 100-85. Најефикасни кај Лејкерси беа Коби Брајант забележувајќи 24 поени и По Гасол со 22 поени. НБА РЕЗУЛТАТИ (24 февруари 2012) Мајами – Њујорк 102:88 Атланта – Орландо 83:78 Денвер – Сан Антонио 99:114 Оклахома – ЛА Лејкерс 100:85
сите 9 | | | веќе видена

next