Бумбар

Шпанскиот ас Рафаел Надал успеа да ги надмине проблемите кои му ги создаде Чехот Томаш Бердих и да слави со 6-7, 7-6, 6-4, 6-3 во четвртфиналниот меч на Австралија опен. Шампионот од 2009 година имаше дефицит од еден сет и беше соочен со сет поен против себе во вториот, но сепак успеа да се извлече и да ја добие интересната пресметка против 7. носител. Со победата Надал обезбеди нов антологиски дуел со неговиот голем ривал Роже Федерер, кој претходно без никакви проблеми беше поуспешен од Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро со 6-4, 6-3, 6-2. На женскиот дел од турнирот бранителката на титулата Ким Клајтерс со 6-3, 7-6 славеше над светската тенисерка број 1 Каролин Вознијацки. Со победата на Белгијката, не само што ги урна соништата на Данката за освојување на првата гренслем титула, туку ја собори и од првото место на ВТА листата. Клајстерс за место во големото финале ќе се бори со Викторија Азаренка од Белорусија, која ја совлада Агњешка Радванска од Полска со 6-7, 6-0, 6-2.
сите 48 | | | веќе видена

По повод 31 година од раѓањето на Тоше Проески, денеска во Домот на АРМ во Скопје се организира крводарителска акција, која ја организира Црвениот крст на Град Скопје во соработка со „Тоше фан клуб форум“. Акцијата ќе трае до 18 часот. Во пресрет на неговиот роденден, пак, во саботата беше одржан и четвртиот меморијален концерт организиран од Фондацијата „Тоше Проески“ и Министерството за култура. Оваа година поинаков од претходните три – неговите поп-хитови беа испеани како арии, зашто идејата беше да се открие Тошевата прва љубов – операта. Владата на Република Македонија го прогласи за заслужен граѓанин на државата. Во неговото родно Крушево лани во април беше отворена Спомен-куќа, во која се собрани сите материјални сведоштва за Тоше како пејач, хуманист и верник. Во изминатите девет месеци овој музеј е најспосетуван во земјава и доби награда за најдобро архитектонско дело во 2011 на електронско гласање на светската јавност на Фестивалот за архитектура во Барселона.
сите 11 | | | веќе видена

Актуелниот победник Новак Ѓоковиќ имаше проблеми со ногата и со дишењето, но го совлада Давид Ферер во четврт-финалето на Отвореното тениско првенство на Австралија и во полуфиналето ќе се сретне со Енди Мареј. Светскиот рекет број еден славеше со 6:4, 7:6, 6:1 над Шпанецот на патот кон третата титула на првиот гренд слем во годината. Мареј, неговиот следен противник, го победи Кеи Нишикори со 6:3, 6:3, 6:1. „Ќе се обидам да ја повторам играта од минатата година. Но, изгледа ќе ми биде потребно повеќе од тоа, бидејќи Енди игра одлично. Тој покажа дека е во голема форма и го има Иван Лендл за тренер. Се гледа дека е физички подготвен да го освои својот прв гренд слем“, рече Ѓоковиќ, кој лани во финалето играше токму против Мареј. Во другото машко полуфинале, утре играат Рафа Надал и Роже Федерер. Кај дамите, во полуфиналето играат Ким Клијстерс-Викторија Азаренка и Марија Шарапова-Петра Квитова.
сите 46 | | | веќе видена

Сите доверители на денешното собрание во Основниот суд Скопје-2, гласаа А1 да се ликвидира. Тоа значи дека сега имотот ќе се продава, а со парите ќе се подмируваат долговите на телевизијата кои изнесуваат 15 милиони евра. Најголемиот дел од имотот на А1 е под хипотека од страна на Тутунска банка. Откако банката ќе си го наплати долгот од 1 ипол милион евра, ќе се наплатуваат и побарувањата од останатите доверители.
сите 22 | | | веќе видена

Утрово во 4 часот 15 годишниот Б.И. со пиштол си пукал во десното колено по што е пренесен во болница во тетово. Полицијата не открива многу детали за случајот. Не сe знае дали детето намерно или случајно си пукало во ногата. Инцидентот се случил во семејната куќа во с. Требош – тетовско. Родителите на 15 годишното момче се во странство. Случајот сe расчистува.
сите 2 | | | веќе видена

Марјан Лазовски е предлогот за селектор на машката македонска кошаркарска репрезентација. Функцијата треба да ја добие по состанокот на Управниот одбор на МKФ. Лазовски во претходните пет години беше помошник-селектор, добро ги познава играчите, има искуство и како селектор на младинската репрезентација, и затоа тој е логичен предлог кога веќе челниците на федерацијата решија националниот тим да го води домашен стручњак. - Пред неколку дена се видов со раководството на МKФ, но го чекаа спортскиот директор Врбица Стефанов да се врати од САД. Ова е голема чест, но и обврска за мене. Се надевам дека ќе ја оправдам довербата. Нема да биде лесно, голем товар ми оставија претходниците кои направија одлични резултати – вели Лазовски. Договорот на Лазовски ќе биде на две години, ист договор каков што имаа и претходните два селектори Јовица Арсиќ и Марин Докузовски. Тоа значи дека Лазовски ќе го води националниот тим на квалификациите за Олимписките игри, дај боже на Игрите во Лондон ако се пласираме, и потоа на ...
сите 7 | | | веќе видена

Неодамна објавивме статија која збори за лошите момци и зошто една девојка би одбрала некој токму таков кога во варијанта би бил и некој добар дечко. Добро позната ви е ситуацијата кога жената не сака да биде со добриот маж бидејќи не е доволно интересен и прави сѐ како што таа ќе каже. Но зошто е тоа така? Ова би можело да им биде познато на многу жени. Едноставно, не знаат зошто добрите дечки им се досадни и неинтересни, а лошите привлечни и покрај тоа што се свесни дека со нив не можат да имаат сериозна врска. Дали се добрите момци навистина толку досадни или станува збор за нешто кај жените поради што ќе побегнат од оној кој е спремен да им ја пружи љубовта која тие, барем декларативно, толку долго ја чекале? Направени се многу истражувања на оваа тема и изгледа дека во повеќето случаи проблемот е во т.н. искрички од кои срцето чука побргу, а не во изгледот, сметката во банка или кариерата… Таквата појава некои ја опишуваат како „недостаток на она нешто“ или како „достапното е неинтересно“. Многу ...
| | веќе видена

Книгата World Book of Happiness е амбициозен проект на белгискиот журналист и писател Лео Борман. Овој господин сакал да дознае што е она што среќните луѓе ги прави среќни. За таа цел, консултирал сто еминентни светски стручњаци од различни области. Од нивните опсервации составил амалгам, кој го излеал на страниците од неговата најнова книга. Дел од неговите препораки… 1. Прифатете што имате – истражувањата покажале дека среќните немааат преголеми очекувања и аспирации. Едноставно го сакаат тоа што мислат дека можат да го имаат. Несреќните луѓе од друга страна пак, како никогаш да не го добиваат тоа што го сакаат и секогаш сакааат нешто друго. Стручњаците препорачуваат да ги прифаќаме работите онака како што доаѓаат. Да не трошиме време за жалење и да уживаме во тоа што го имаме. 2. Уживајте во тоа што го работите – среќните луѓе го работат тоа што ги усреќува и уживаат во истото. И тоа не го прават заради пари или слава. Нема никаква смисла да работите нешто само заради парите, а да го запоставувате ...
сите 2 | | | веќе видена

За таа цел тие објавија видео со инструкции за оние кои сакаат да учествуваат во рушењето на најголемата социјална мрежа на светот… “Иако Фејсбук има најмалку 60 000 сервери, сепак е можно да се сруши. Сакате ли да станете дел од најголемиот интернет протест на сите времиња? On line војната помеѓу Anonymous, обичните граѓани и владата на САД започна” Дали на овој начин сајбер војната која туку што започна добива сосема нова димензија. Повеќе не е потребно да бидете комјутерски образовани за да учествувате во сајбер напад. Се што ќе биде потребно е доследно да ги следите приложените инструкции. И да се согласувате со политичката визија на Anonymous, разбира се… Донесувањето на законот за рестрикција на неавторизираните интернет содржини во САД е само иницијална каписла. Сосема извесно е дека ваквиот чекор ќе го следат речиси сите земји во светот. Тоа ќе ни донесе едно поинакво, многу понепријатно интернет искуство. Ќе не премести од личните монитори, пред кино прожекторите. Ќе го направи нашето интернет ...
сите 5 | | | веќе видена

Визија која на патниците на задната клупа, послебно на децата, ќе им овозможи патување, во кое досегашното досадно седење со часови ќе го замени со разни интерактивни апликации, игри и сл. General Motors во соработка со студентите од Израелската Bezalel Academy of Art and Design , во работилницата Future Lab го создадоа новиот концепт за интерактивно мултимедијално задно стакло Windows of Opportunity (WOO). Во овој момент Windows of Opportunity (WOO) е сеуште во почетна фаза, и за пример се нудат четири апликации: Otto - виртуелна амимирана личност која е во координација со надворешната околина и брзината на движење. Foofu - овозможува цртање на стаклото, слично како при кондензација. Pond - овозможува слушање и размена на музика со други корисници на оваа апликација, како и пишување на различни пораки на стаклото. Spindow - овозможува real-time приказ на тоа што другите го гледат, во други држави. Во моментов сеуште нема планови за сериско производство, но во блиска иднина може да се очекува оваа ...
| | веќе видена

Симболот на Англија, Биг Бен, зграда позната како седиште на британскиот парламент можно е наскоро да биде сменета со модерен и подобро опремен објект, пишува „Дејли мејл“. Причината поради промената на локацијата е тоа што зградата почнала полека да тоне во Темза, а состојбата на ѕидовите и инсталацијата претставуваат сериозен проблем. Така на пример, бојлерите се ставени уште во времето на Втората светска војна, а се во толку лоша состојба што можат во секој миг да експлодираат. Дури и туристите почнале да забележуваат како Биг Бен, главниот симбол на Лондон, е опасно накривен поради разнишаните темели. Се разбира, постои и друга опција, реставрација, но тој проект би чинел милијарда фунти. Доколу Британците се решат на тој чекор, зградата ќе мора да биде напуштена најмалку две години, за да може целосно да се обнови. - Пресметките ни кажуваат дека не е логично да потрошиме милијарда фунти за реставрација на зграда што чини милијарда фунти – објаснува Џон Барклоу на Долниот дом на парламентот. Една од ...
сите 2 | | | веќе видена

Казна до 11 години затвор, може да добие студентот демонстрант Игит Ерѓун, бидејќи бил уапсен со три јајца во џебот за време на протест против турскиот претседател Абдула Ѓул. Според Си-Ен-Ен-Турк, пресудата која ја бара обвинителството за 19-годишниот студент, практично значи 44 месеци затвор за секое јајце!? Ова барање на обвинителството студентот Ерѓун го оквалификува како смешно: “Каде што завршуваат зборовите, таму почнуваат јајцата… Во џебот имав јајца. Да не беше можеби подобро да носев оружје”?, запраша студентот. Ерѓун беше уапсен при протест на Истанбулскиот универзитет за време на посета на Ѓул на 14 декември минатата година. Освен што носел јајца, студентот “скандирал и против владејачката партија”!
сите 2 | | | веќе видена

Родителите на 16-годишното австриско момче Ервин Унтерлехнер ќе добијат снаа по мерка. Се работи за 43-годишната хрватка Рената Јутрос, која му била ракометен тренер во еден од локалните клубови. Подоцна се покажало дека покрај ракометните, оваа госпоѓа на момчето му држела и малку поинакви предавања… Да биде скандалот поголем, вљубените гугутки ја започнале врската кога момчето имало само 13 години. Заради сексуални односи со малолетник хрватката добила затворска казна од 22 месеци условно. Австриското законодавство предвидува дека со навршени 14 години личноста влегува во полнолетство, па од тогаш до сега парот живее под ист покрив. - Сега сум во 20 недела од бременоста и сите анализи за сега беа добри – изјавила Рената. Рената неодамна објавила книга за тоа низ што се минала откако се заљубила во момчето. Во книгата со наслов “41 и 14 – мојата невозможна љубов со тинејџер”, која по сите најави ќе стане бестселер, таа го опишала почетокот и текот на врската која наскоро ќе биде крунисана со принова. - ...
сите 7 | | | веќе видена

Водењето љубов е задоволство кое не може да се опише со зборови. Но, да се води љубов не значи само да се задоволи желбата и страста, туку делува позитивно и здраво врз човековото тело. Погледнете неколку причини зошто водењето љубов е неопходно. Ќе го заштитите неговото срце Мажите, кои имаат секс 3 или повеќе пати неделно, го намалуваат на половина ризикот од срцев удар. Ја намалува болката Доживувањето на оргазам го стимулира производството на ендорфин. Поголемото присуство на ендорфин во телото, ја намалува болката од артритис и менструалните болки. Го намалува стресот Ако сте под стрес и изнервирани, наместо да му врискате на вашиот партнер без причина привлечете го во кревет. Сексот е одличен начин да ја намалите напрегнатоста и ви помага да се опуштите. Ве прави среќни Сексот ве прави посреќни, отколку парите. Според истражување на Националното биро за економски истражувања во Америка, бракот во кој партнерите имаат редовно секс носи исто среќа, колку што и заработката на дополнителни 100 000 ...
сите 2 | | | веќе видена

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е во поход да стане прв стрелец на европските првенства на сите времиња. Тој досега на петте дуели на континенталниот шампионат во Србија има постигнато вкупно 43 погодоци, а му недостасуваат 14 гола за да го стаса рекордот на Швеѓанецот Стефан Ловгрен и на Олафур Стефансон од Исланд од 57 гола на едно Европско првенство. Двојката го постигна рекордот на ист шампионат пред 10 години. Во прилог на македонскиот ас му оди фактот што покрај утрешниот меч против Србија, Македонија ќе игра најмалку уште еден меч во понатамошната финална фаза, па рекордот на Ловгрен и Стефансон е достижен. Инаку Лазаров е актуелен сопственик на светската титула најдобар стрелец од СП во Хрватска пред три години, каде постигна 92 гола.
сите 13 | | | веќе видена

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент денеска треба да гласа за нацрт резолуцијата за напредокот на Македонија откако на вчерашната дебата европратениците постигнаа компромисни решенија за амандманските измени во кои доминира барањето за брз почеток на преговорите со ЕУ. И покрај разликите меѓу европратениците по многу прашања за Македонија, тие успеаја од 164 амандмани да преточат шеесетина од нив во 21 компромисен амандман. - Важно е ние и Парламентот при гласањето на резолуцијата да кажеме дека статус кво не може повеќе да трае, рече Ховит. На почетокот од амандманската расправа, како што јави Дојче веле, која повеќе наликуваше на политичка дискусија, предлагачот на резолуцијата Ричард Ховит нагласи дека тој сакал да биде позитивен во пристапот и оценувањето на земјата и затоа користи позитивни формулации, како поздравувањето на извештајот на Светска банка за Македонија, оценката на Транспаренси интернешнл, и резултатот на кошаркарите, што според него треба да стои во резолуцијата. ...
сите 22 | | | веќе видена

Во меч што траеше нешто помалку од два часа, а Федерер доминираше против Мартин дел Потро во сите три сета и ги доби со 6-4, 6-3 и 6-2. Швајцарскиот тенисер, моментно треторангиран на светската АТП листа, Роже Федерер, обезбеди место во полуфиналето на „Австралија Опен“, откако денеска во четвртфиналето го победи Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро. Мечот траеше нешто помалку од два часа, а Федерер доминираше во сите три сета и ги доби со 6-4, 6-3 и 6-2. Швајцарецот искористи пет од осум брејк топки, додека спаси пет од шесте брејк можности на Дел Потро. Во Мелбурн, Федерер стигна до полуфиналето и во деветата година по ред, а го подобри својот скор во кариерата на 814 победи и 186 порази. Роже Федерер досега четири пати победувал на Австралија Опен. За пласман во финалето на Грен Слемот во Мелбурн, Швајцарецот ќе игра со победникот од мечот меѓу Рафаел Надал и Томаш Бердих кој исто така се игра денеска. Другите две четвртфинални двојки на програмата се утре: Новак Џоковиќ – Давид Ферер и Енди Мареј – Кеи ...
сите 69 | | | веќе видена

Ракометната федерација соопшти дека Миркуловски и Јоноски се чувствуваат добро, по повредите што ги здобија на натпреварот со Полска. По направените снимки, не е утврдена скршеница кај Филип Миркуловски. Дланката е само набиена, и Миркуловски ќе настапи во среда против Србија. Кај Аце Јоновски се работи за напукната носна коска и тој најверојатно нема да настапи на натпреварот со Србија.
сите 18 | | | веќе видена

„Им се случувало тоа и на Зидан и на Роналдо, па може и на мене“, изјави тренерот на Реал Мадрид. Реал Мадрид во неделата го совлада Атлетик Билбао со 4:1 (Марсело 25. мин., Роналдо 46. од пенал и 67. од пенал, Калехон – Лјоренте 13. мин.), но првиот човек на клупата на мадриѓаните го дочекаа свирежи. Поголемиот дел од стадионот со тоа покажа што мисли за минатонеделните случувања. Поточно за поразот од Барселона во првиот меч од Купот на кралот од 1:2, по кој, наводно, во соблекувалната дошло до судир меѓу две групи на играчи. „Тоа ми се нема случено ниту во Порто ниту во Челзи, ниту во Интер, но за се’ постои првпат. Тука им свиреле на Зидан, на Роналдо, на Кристијано Роналдо, тројцата играчи што ја имаат освоено ’Златната топка’. Па, зошто тогаш не и мене? Тоа не ми е никаков проблем. Зидан им одговори со својот фудбал, исто како и Роналдо и Кристијано. Можеби и јас ќе им одговорам еден ден“, порача португалскиот стручњак. По својот 600. настап за Реал, голманот Икер Касилјес ги коментираше наводите за ...
| | веќе видена

Лидерите на Истокот и на Западот од најсилната светска кошаркарска лига – НБА, екипите на Чикаго и на Оклахома победија со висока разлика на домашен терен против Њу Џерси, односно Детроит. Постигнати резултати на ноќешните 10 натпревари од НБА лигата: Филаделфија – Вашингтон 103:83, Бостон – Орландо 87:56, Чикаго – Њу Џерси 110:95, Милвоки – Атланта 92:97, Њу Орлеанс – Сан Антонио 102:104, Оклахома – Детроит 99:79, Минесота – Хјустон 92:107, Далас – Феникс 93:87, Портланд – Сакраменто 101:89 и Голден Стејт – Мемфис 90:91. Табела Источна конференција: Чикаго 16-3 (победи-порази), Индијана 11-4, Атланта 13-5, Филаделфија 12-5, Орландо 11-5, Мајами 11-5,…. Табела Западна конференција: Оклахома 14-3 (победи-порази), Денвер 12-5, Јута 10-5, ЛА Клиперс 9-5, Мемфис 10-6, Сан Антонио 11-7, Далас 11-7,… За вечерва предвидени се пет натпревари: Шарлот – Њујорк, Индијана – Орландо, Мајами – Кливленд, Феникс – Торонто и Портланд – Мемфис.
сите 27 | | | веќе видена

next