Бумбар

Познатиот американски актер Ал Пачино беше удостоен со Национален медал за придонес во уметноста, кој му беше врачен од американскиот претседател Барак Обама на церемонија во Источниот салон во Белата куќа во присуство на првата дама Мишел Обама. Освен 71-годишниот Пачино, ѕвезда на филмовите „Кум“ и „Кучешко попладне“, медали добија и кантрипејачот Мел Тилис и уште 15 претставници од сферите на уметноста и науката. Обама доделувајќи ги медалите нагласи дека уметноста има сила да ги обединува луѓето. Во САД медалот за придонес во уметноста се смета за една од почетните награди во хуманитарната област.
сите 9 | | | веќе видена

Американскиот пливач Мет Гриверс, освојувач на златен медал во штафетата на САД од Олимпијадата во Пекинг, на оригинален начин ја побара за жена својата долгогодишна девојка и колешка Ени Чендлер. По победата на трка од гранпри митингот во Мисури, Гриверс ја донесе Чендлер на победничкиот подиум и почека освојувачите на второто и третото место да заминат. Потоа клекна и ја побара за жена, а воодушевената девојка потврдно му одговори. - Ми беше чудно кога Мет ме замоли да дојдам со него на подиумот. Кога падна на колена и извади црна кутија за накит, знаев. Тогаш почувствував дека ми треперат колената и мислев дека ќе паднам – изјави Ени Чендлер.
сите 12 | | | веќе видена

Со победата Олимпијакос има отворен пат да ја освои првата позиција пред почетокот на плејофот, оти има еден пораз помалку од Панатинаикос. Иако во текот на целиот натпревар Олимпијакос водеше на моменти и со 19 поени предност (61-42), на крајот домашните славеа тесна победа, со која се зацврстија на првата позиција во грчкиот шампионат. Антиќ во дербито одигра 15 минути во кои реализира седум поени (0/2 за два 2/2 за три и 1/2 за еден поен), две асистенции и по еден скок и блокада. Во 20. коло на италијанскиот шампионат, Лестер Бо Мекејлеб со Монтепаски славеше убедливо со 104-78, над Биела дома. Мекејлеб одигра 20 минути, а реализира девет поени, еден скок и две асистенции. Монтепаски е лидер на табелата со скор од 15-5. Во 17. коло од Втората италијанска лига тимот на Фортитудо Болоња, предводен од македонскиот стратег Заре Марковски, по долго време победи. Болоња славеше со 97-75 дома над Форли, со што со скор од 6-11 се искачи на 11-то место од табелата.
сите 3 | | | веќе видена

Апоел на македонскиот репрезентативец Иван Тричковски веќе ја испиша историјата како прв кипарски тим кој стигнал во нокаут-фазата од Лигата на шампионите. Францускиот шампион Лион ќе се обиде тоа да му биде последната станица. Апоел има импресивна сезона. Заврши прв во групата Г, а Лион беше зад Реал во групата Д. Се пласираше во наредната рунда со контроверзната победа од 7:1 во Загреб против Динамо. Таа „седумка на лото“ му донесе подобра гол-разлика од Ајакс. Лион има далеку поголемо искуство во ЛШ. Ова е негово деветто учество во осминафиналната фаза. Французите само еднаш на ова скалило имаат загубено на свој терен – и тоа од Рома во сезоната 2006/2007. Играчот од средниот ред на Апоел Хелио Пинто е свесен за силината на противникот. „Лион е одличен тим, има пасионирани фанови и долго искуство во Лига на шампиони. Но, ниту еден фудбалер не излегува на терен за да загуби. Нашиот сон се исполнува, да играме на ова ниво во ЛШ. Ќе дадеме сто отсто од нашите способности во двата меча, исто како и на ...
сите 60 | | | веќе видена

Дваесет и едногодишната Ирена Накова од Валандово во неделата наутро е пронајдена мртва во стан во Чикаго. Накова ја пронашло нејзиното момче, државјанин на Македонија, без знаци на живот, со модрици на главата. Министерството за надворешни работи било информирано за случајот од македонскиот Конзулат во Чикаго. Според првичните информации, Накова починала од мозочен удар. Таа во изминатиот период се жалела на здравствени проблеми, но поради тоа што немала здравствено осигурување не побарала лекарска помош. Ирена Накова во Чикаго пристигнала минатата година со студентска виза. Ова е втор смртен случај на македонски државјанин оваа недела во Чикаго. Во четвртокот животот го загуби дваесет и тригодишниот Дарко Миленковски од Делчево.
сите 9 | | | веќе видена

Нема промени на позицијата на НАТО во однос на одлуките од Самитот во Букурешт за членството на Македонија во Алијансата, изјави во Скопје заменик-помошникот генерален секретар за јавна дипломатија на НАТО, Стефани Бабст. - Позицијата на НАТО е непроменета. Се држиме до одлуката од Букурешт. Би сакале прашањето за името да се реши меѓу Атина и Скопје и потоа да се разгледа можноста за прием на ПЈРМ. НАТО-Алијансата сака ова прашање да се реши, рече Бабст, која денеска се обрати на регионалната конференција „Цели на Резолуцијата на ОН 1325 – степен на остварливост“, што ја организира Евроатлантскиот совет на Македонија. Според неа, проширувањето на Алијансата ќе биде една од точките на претстојниот Самит во Чикаго во мај. Таа се осврна на обраќањето на премиерот Никола Груевски на Амбасадорскиот совет на НАТО на крајот од јануари во Брисел, на кој тој информираше за постигнувањата на земјата на планотна одбранбените реформи, како и за пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Според неа, земјата има ...
сите 26 | | | веќе видена

Сега е веќе во врвот на Холивуд, но што работел Бред Пит пред да почне со глумата и стане мега популарна ѕвезда? – Возел стриптизети на забави, односно бил нивна придружба и бил задолжен за музиката и парите. Имено, пред да стане филмска sвезда, сопругот на Анџелина Џоли некое време заработувал така што превезувал стриптизерки. Гостувајќи во TV емисијата “Inside the Actors Studio”, актерот изјавил дека тоа е прилично “интересна” работа која ја добил благодарение на тоа што имал автомобил. ”Мојата работа беше да ги однесам стриптизерките на закажаната забава”, објаснил холивудскиот срцекршач. Тој, истотака, бил задолжен да пушта музика и да ги собира парчињата облека кои стриптизерките ги соблекувале, така што мажите во публиката не би можеле да ги украдат. ”На крајот требаше да ги собирам парите и да се извлечам од таму жив, што секогаш не беше толку лесно”, изјавил Пит. На прашањето дали уживал во својата работа, актерот одговорил: “Да, како и на секое машко ми беше доста забавно кога ги гледав настапите ...
| | веќе видена

Борко Ристовски, голманот на македонската ракометна репрезентација и на Вардар про, веројатно ќе потпише две ипол годишен договор за германскиот прволигаш Гумерсбах. Денешен „Дневник“ пренесува дека останува уште двата тима да се договорат околу обесшетувањето за неговиот трансфер. Доколку Вардар про и Гумерсбах постигнат договор, Ристовски се очекува да потпише договор во траење од 2,5 години. Чуварот на мрежата на македонскиот национален тим прикажа одлични игри на Европското првенство во Србија, а со своите одбрани освен што го привлече вниманието и симпатиите на европската јавност, беше и еден од најзаслужните за големиот успех и освојувањето на 5. место.
сите 13 | | | веќе видена

Дали пороците делуваат позитивно или пак негативно на сексот, тешко е да се заклучи со сигурност знаејќи дека самиот сексуален чин луѓето го доживуваат индивидуално, а зависи и од многу фактори. Сепак да погледнеме како одредени пороци делуваат на сексот, и запомнете: Нема ништо подобро од секс при трезна и свесна состојба. Алкохол Алкохолот е „депресор“ на централниот нервен систем. Ја зголемува сексуалната желба, либидото се засилува, но неговото дејство врз сексот неретко е негативно. Алкохолот предизвикува ширење на малите капилари по телото па може да влијае на ерекцијата и пенетрацијата кај мажите бидејќи во пенисот не доаѓа доволно крв. Кај мажите и жените може да влијае кон непостигнување на оргазам. Кај жените може да доведе до недоволно навлажнување на вагината, што е многу непријатно и предизвикува болка при пенетрацијата. Координацијата, рамнотежата и концентрацијата се нарушени, а за лошиот здив и да не зборуваме. Марихуана Марихуаната не би требало да има директно влијание на репродуктивните ...
| | веќе видена

Досега се сметаше дека “свиркањето“ е главен начин на комуникација меѓу делфините, меѓутоа новата студија за големите делфини кои живеат на Сардинија покажа дека пулсирачките гласови се од големо значење за социјалниот живот на овие исклучително интелегентни животни. „Големите делфини користат пулсирачки гласови за дружење и одржување на позицијата во друштвената хиерархија за да избегнат физички конфликти и да ја зачуваат енергијата“, објасни Бруно Дијаз, водачот на студијата од Институтот за истражување на големи делфини (BDRI). Според научниците, делфините го користат најмелодичното тонално свиркање за да останат во контакт – пред се’ мајките и младенчињата – и за ускладување на стратегиите на лов. „По сложените и по разновидните пулсирачки гласови се користат за избегнување на агресијата во возбудливите моменти како, на пример, кога се натпреваруваат за исто парче храна“, објаснува Дијаз и додава дека големите делфини испуштаат подолги пулсирачки гласови кога ловат, односно при напад. „Ги испуштаат кога ...
| | веќе видена

„Голот на Кристијано Роналдо беше неверојатен, фантастичен и верувам дека ќе се врти во светот во наредните неколку недели“, изјави Мурињо. По победата од 4:2 на натпреварот против Леванте на „Сантијаго Бернабеу“, Реал Мадрид стигна до огромни десет бода предност во однос на Барселона во трката за шампионската титула во шпанската Примера. Кралскиот клуб и покрај тоа што имаше негатива уште од 5. минута, по погодокот на Кабрал, со хет-трик на Кристијано Роналдо дојде до комплетен пресврт за три бода кои по саботниот пораз на Каталонците кај Осасуна значат сериозен исчекор кон шампионскиот трофеј. Португалецот погоди од пенал во 45. минута, а потоа беше стрелец и во 50. и 57. минута за Реал. Откако Коне во 63. минута го намали резултатот на 3-2, три минути подоцна Бензема ги постигна конечните 4-2. Многумина веќе го прогласија Реал за шампион, но Жозе Мурињо сака неговиот тим да остане фокусиран и вели дека титулата не е освоена се додека таа не биде и математички заверена. „Има уште многу бодови до крајот, ...
сите 7 | | | веќе видена

Лидерот на табелата во кошаркатската Суперлига, МЗТ Скопје е соочен со проблеми откако репрезентативниот центар Тодор Гечевски заработил незгодна повреда на мечот против Торус, по што е неизвесен неговиот настап на гостувањето во 3. коло в среда во Куманово, пренесува спортскиот портал „Екипа.мк“. Гечевски се повредил во првиот дел од саботниот меч, но се жртвувал и решил да му помогне на својот клуб да ја забележи значајната победа. Сепак кошаркарскиот ас чувствувал болки, по што веројатно е дека ќе паузира в среда против Куманово. Повреда во пресметката со Торус заработил и Дејвис, но за среќа таа е од помал карактер и Американецот ќе му биде на располагање на тренерот Александар Тодоров.
сите 11 | | | веќе видена

Избраниците на Лино Червар на десет секунди до крајот преку Георгиевски имаа шанса да поведат, но неговиот удар заврши во стативата. На ова Цимос Копер одговори преку Кривокапиќ, кој на три секунди до крајот биеше само во конструкцијата на голот на Станиќ. Македонскиот шампион Металург пропушти голема можност да слави, но во исто време и се спаси од пораз на гостувањето кај Цимос Копер во 8. коло од Лигата на шампионите. Избраниците на Лино Червар во драматичен и неизвесен натпревар ремизираа 22:22 (11:11). Металурзите сепак треба да жалат, а не да се радуваат на бодот од Копер, бидејќи во текот на целиот натпревар не успеаја да го искористат маестралниот Дарко Станиќ на голот, кој нанижа 20 одбрани. Но, и покрај одличните одбрани на Станиќ, македонскиот шампион на пет минути пред крајот беше на работ од бездната. Домаќинот за прв пат во целиот натпревар успеа да се одлепи на три разлика (22:19), но Станиќ повторно ги врати во живот со три одбрани во низа, а потоа Козлина, Алушевски и Георгиевски го вратија ...
сите 4 | | | веќе видена

Боксерскиот меч во Буенос Аирес меѓу Филипинецот Џонреил Касимеро и Луиз Лазарте заврши со масовна тепачка откако фановите предизвикаа хаос во рингот, фрлајќи столици, шишиња и физички пресметувајќи се со филипинскиот боксер и неговиот тим по победата над нивниот миленик. Мечот за ИБФ титулата во категоријата „суперфлај“ заврши во 10. рунда со победа со нокаут за Касимеро, но публиката беше гневна на конечниот исход и одлучи физички да се пресмета со несреќниот боксер и неговиот тим. Полицијата за жал не успеа да ги спречи во нивните намери, а новинарите кои сведочат за немилиот настан се згрозени од бруталноста на напаѓачите. На организаторите на мечот, но наводно и на домашниот боксер Лазарте, им се закануваат ригорозни казни.
сите 4 | | | веќе видена

Маскирани вооружени разбојници утринава околу 4,30 часот ја ограбиле бензинската пумпа на улицата Моша Пијаде во Велес. Според информациите на полицијата, двајца маскирани крадци, од кои едниот имал пиштол, му се заканиле на вработениот дека ќе го убијат доколку не им ги даде парите. Така крадците од вработениот на бензинската зеле 820.000 денари или околу 13.000 евра, по што веднаш избегале. Полицијата презема мерки за расчистување на грабежот и трага по разбојниците.
сите 24 | | | веќе видена

Иран ги засили морнарските сили во Персискиот залив и подготви бродови што може да бидат употребени во самоубиствени напади, но американската морнарица може да го спречи да го блокира Ормутскиот теснец, изјави командантот на американските морнарички сили во тој регион, Марк Фокс. Иран во текот минатите недели повеќе пати се закануваше дека ќе ги блокира бродовите што пловат во Персискиот залив или ќе ги нападне американските сили, ако заради санкциите биде прекината неговата трговија со нафта или ако биде нападната неговата спорна нуклеарна програма. - Тие го зголемија бројот на подморници и бродови за брзи напади. Некои од помалите бродови се опремени со големи боеви глави што можат да бидат употребени како експлозивни направи за самоубиствени напади. Иранците имаат голем мински инвентар - рече вицеадмиралот Фокс. - Ние со големо внимание следиме како ги развиваат ракетите со голем и мал дострел, балистичките ракети за среден и голем дострел и секако, развојот на нивната нуклеарна програма, рече Фокс, кој ...
сите 9 | | | веќе видена

Снежните врнежи од попладне постепено се очекува да престануваат, ќе дува умерен ветер од северен правец, а температурата ќе се движи од -6 до 2 степена, велат од Управта за хидрометеоролошки работи. Времето утре ќе биде променливо облачно и студено со услови за повремен слаб снег и температура од -16 до -4, а дневната од – 8 до 0 степени. Во среда променливо облачно и студено со сончеви периоди, но и со услови за слаб снег претежно на планините. Утринската температура ќе се движи од -18 до -5, а дневната од -7 до 2 степена. Во четврток времето ќе биде облачно со повремени, умерени врнежи снег. Ќе дува умерен, попладне засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе биде од -10 до -4, а дневната од -7 до 0 степени.
сите 73 | | | веќе видена

Малопродажните цени на нафтените деривати од полноќ поскапуваат во просек за 1,57 отсто, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за 1,50 денари и ќе се продава по 81 денар за литар. Цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за еден денар и ќе изнесува 82,50 денари за литар. За еден денар поскапуваат и ЕУРОДИЗЕЛОТ и Екстра лесното масло за домаќинство и ќе чинат 71,50 односно 60,50 денари за литар. Поскапува и мазутот М-1 НС за 0,718 денари. Новата цена изнесува 45,761 денари за килограм. Причини за корекција на цените на нафтените деривати, според Регулаторната комисија за енергетика, се зголемената просечна цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена за 4,43% и промената на курсот на денарот во во однос на доларот.
сите 31 | | | веќе видена

Маж и жена од Тенеси биле брутално убиени во својот дом поради тоа што избришале пријателка на Фејсбук, а ги убиле таткото на избришаната жена и уште еден човек, соопшти полицијата. “Она е најстрашното нешто што сум го видел досега”, изјави шерифот на округот Џонсон, Мајк Риз, кој работи за локалната извршна служба цели 27 години. “Сме виделе секакви убиства, но ниту едно слично на ова. Ова е бесмислено”. Тој изјави дека Били Клеј Пајн Џуниор и Били Џин Хејворт биле убиени минатиот месец откако ја избришале Џенел Потер, ќерката на едниот од осомничените, од листата на пријатели на Фејсбук. Двајцата биле застрелани во главата, а и грлото на мажот било пресечено. Осуммесечното бебе на двојката било во рацете на мајка си, неповредено, кога телата биле пронајдени. Марвин Енох “Бади” Потер Џуниор (60) и Џејми Лин Курд (38) беа обвинети во Маунтин Сити во североисточно Тенеси, според две обвиненија за убиство од прв степен и тие се уапсени. Овој случај не е првиот случај на насилство поврзан со Фејсбук. Минатата ...
сите 3 | | | веќе видена

Саaди Гадафи, син на убиениот либиски водач Моамер Гадафи, во телефонско интервју за телевизијата Ал Арабија изјави дека Либија е пред бунт. -Постојано сум во контакт со луѓе во Либија, со граѓани, војници, полицајци. Тие велат дека се многу незадоволни од новите власти и дека им „мириса“ на скорешен бунт. Ако дојде до бунт, тој нема да биде ограничен на одредена територија, туку ќе ја зафати целата Џамахирија, изјави Сади. Тоа е негово прво излегување во јавноста откако пребегна во Нигер. Сaади Гадафи изјави дека се кае што побегна и дека секој ден мисли на тоа да се врати во Либија.
сите 15 | | | веќе видена

next