Бумбар

Altea XL Electric Ecomotive е целосно електричен автомобил со батерии сместени под задното седиште и багажниот простор. Seat Altea XL Electric Ecomotive е вториот проект од двете технологии што ги развива Seat , има само електричен погон и нула емисија на штетни гасови. Altea XL Electric Ecomotive , исто како и Leon TwinDrive Ecomotive ќе биде службено возило на владините институции во Мадрид и Барцелона, што ќе биде искористено за натамошно подобрување на оваа технологија. Seat Altea XL Electric Ecomotive од надвор по ништо не наговестува дека се работи за електричен автомобил, а исто така и од внатре неможе да се примети бидејќи батериите се сместени под задните седишта и под багажниот простор. Под предниот поколопец се наоѓа електичен мотор од 115 КС и 270 Nm, кој енергијата ја добива од 27 kWh батерии. Максималната брзина на овој MPV автомобил е 135 km/h. За да се наполнат батериите потребно е од 2 саати до 8 саати, во зависност од конекцијата, а автономијата е солидни 135 километри. Ова возило е ...
| | веќе видена

Рожер Федерер покажа дека е во застрашувачка форма во финишот на сезоната, откако со неверојатни 6:3/6:0 го “уништи” својот вечен ривал Рафаел Надал за 2-0 скор по првите два натпревари од Б групата на АТП Финалето во Лондон. Бранителот на трофејот Роже Федерер одржа едночасовна демонстрација на тенис од соништата, декласирајќи го Рафаел Надал со 6-3, 6-0 на „АТП ворлд тур фајналс“ во Лондон и си обезбедци место меѓу четворицата најдобри, иако му останува уште дуелот со Марди Фиш во рамките на групата. Околу 17.500 гледачи на исполнетите трибини на арената „О2“ очекуваа нешто подолго од долго најавуваниот 26. судир на лутите ривали, но 60. волшебни минути во изведба на Федерер ќе бидат присутни уште долго во нивното сеќавање. Истрелувајќи винери во сите агли на теренот, освојувачот на 16 гренд-слем титули беше, едноставно, незапирлив, забележувајќи ја својата најубедлива победа против човекот од кој има изгубено 17 пати во претходните меѓусебни тениски пресметки. „Оваа победа е од висок ранг, бидејќи е ...
сите 48 | | | веќе видена

Без разлика на годините, добриот изглед со цврсто затегнати мускули е цел на секој човек. Зголемувањето на мускулната маса зависи од начинот на исхрана во комбинација со вежби. Исхраната која ја предложуваат нутриционистите ширум светот, може да ви помогне во постигнување на саканиот изглед. Јајца Јајцата се богат извор на протеини. Едно јајце содржи од 6 до 8 грама протеини. Тие исто така се богати и со витамини, цинк, железо, калциум, па затоа претставуваат еден од основните продукти кои помагаат во исхрана на мускулот, а последователно и негово зголемување. Пилешки гради 100 грама пилешки гради содржат 30 грама на протеини и минимално количество на масти. Пилешкото месо е релативно евтино, лесно и брзо за подготовка. Лосос Лососот е исто така, богат извор на протеини, но содржи и голем процент на омега-3 масни киселини. Комбинацијата на протеини и омега-3 масни киселини е добра формула за градење на мускулната маса. Истражувањата покажуваат дека ваквата двојна формула може да помогне во забрзување ...
| | веќе видена

Наполи го победи Манчестер сити со 2:1 во најинтересниот натпревар од Лигата на шампионите вечерва. Со овој триумф, екипата на нашиот Горан Пандев ја има судбината за пласманот во нокаут-рундата во свои раце, бидејќи со победа против последнопласираниот Виљареал на гости во последното коло и дефинитивно ќе го елиминира вечерашниот противник од најелитното клупско натпреварување и заедно со Баерн Минхен ќе продолжи понатаму. Стрелец на двата гола беше Уругваецот Едисон Кавани, а за Сити погоди Марио Балотели. На другиот натпревар во групата „А“ Баерн Минхен го завери првото место на табелата со победата на домаше терен против Виљареал од 3:1. Стрелци беа Франк Рибери (двапати) и Марио Гомеш. Занимливо последно коло ќе има и во групата „Ц“. Манчестер јунајтед си ја искомпликува ситуацијата со нерешениот исход дома против Бенфика 2:2. Поведоа гостите со автоголот на Фил Џонс, „црвените ѓаволи“ направија пресврт преку Димитар Бербатов и Дарен Флечер, а Пабло Аимар го постави конечниот резултат. Ова го искористи ...
сите 30 | | | веќе видена

ФИБА ги објави носителите за ждрепката за квалификациите за Европското првенство 2013 кое ќе се одржи во Словенија. Ждрепката ќе се одржи на 4. декември во Минхен – Германија. Прв шешир: Србија, Турција, Германија, Финска, Грузија, Хрватска Втор шешир: Украина, Бугарија, Полска, Босна и Херцеговина, Израел и Италија Трет шешир: Црна Гора, Летонија, Белгија, Португалија, Унгарија и Шведска Четврт шешир: Чешка, Естонија, Холандија, Швајцарија, Австрија и Азербејџан Петти шешир: Белорусија, Словачка, Романија, Албанија, Луксембург и Кипар Шести шешир: Исланд Со ждрепка ќе бидат одредени пет групи од по пет екипи и една група од шест тима. По две првопласирани репрезентации од секоја група, како и четири најдобро третопласирани екипи од квалификациите, ќе изборат пласман на Евробаскетот 2013. година, кој ќе се одржи во Словенији. Квалификациите ќе се одржат од 15. август до 11. септември следната година. Директни учесници на следното ЕП се: Македонија, Шпанија, Франција, Русија, Литванија, Грција, Велика ...
сите 49 | | | веќе видена

Постојат дезодоранси кои можат да се подготват и на природна база. Доколку ви е смачено од постојаната миризба и се плашите да се доближите до некого и да кренете рака тогаш ние ви подготвивме три fancy natural методи за остранување на непријатната мизирба под пазувите. 1. Fancy магична прав – Магијата се раѓа во љубовта! Состојки: сода бикарбона и густин Во длабок сад измешајте ги овие 2 состојки, потоа затворете го садот и потресете го за да се измешаат добро состојките. Со помош на козметички апликатор нанесете ја смесата во делот под пазувите. Сега магијата се раѓа, а вие можете безгрижно да танцувате! 2. Fancy стик-дезодоранс Состојки: 3 кафени лажици путер, 3 кафени лажици сода бикарбона, 3 кафени лажици густин и 2 маслени таблети со Витамин Е. Растопете ги сите состојки освен маслoтo и измешајте ги, така што на крајот ќе го додадете маслото и убаво ќе промешате. Смесата ставете ја во фрижидер да се здрви. Откако ќе се здрви нанесете ја со врвот од прстите. Надворешната убавина сите ја забележуваат, но ...
| | веќе видена

Да не постоеа вакви приказни, вистинитоста на сеопшто повторуваната реченица ‘кучето е најдобар пријател на човекот’ ќе беше дискутабилна. Старецот кој починал бил самец и го имал само кучето. Ама и кучето го имало само старецот… Имено, жителите на селото Панијатун во кинеската покраина Шандонг, толку се погодени од верноста на кучето кое веќе седум дена трпеливо го чува гробот на починатиот сопственик што сериозно размислуваат да му изградат куќичка. Кучето му припаѓало на кинезот Лао Пан, самец кој починал во 65-тата година од животот. После смртта на старецот, мештаните забележале дека кучето повеќе не може да се види во селото. На општо изненадување, четвороножецот бил пронајден до гробот на сопственикот, гладен и жеден. Како што пренесуваат светските медиуми, мештаните се обиделе да го однесат назад во селото и да го нахранат, но сеедно, кучето секогаш одново се враќало на гробот. Како единствено решение на проблемот е изградба на живеалиште во болизина на вечното почивалиште на старецот, каде што на ...
сите 2 | | | веќе видена

Од денеска во Турција треба да биде воведен спорниот „филтер за интернет“, со кој владата сака да ги заштити граѓаните од порнографски содржини и сепаратистичка пропаганда, се вели во анализата што ја објави Дојче Веле. Наспроти бројните критики од земјата и странство, турските корисници на интернет од денеска веројатно ќе имаат ограничен пристап до светската компјутерска мрежа. Т.н. „филтер“ требаше да биде воведен уште пред три месеца. По најавата на владата во Анкара се крена голем јавен протест, во чии рамки на улица излегоа повеќе десетици илјади лица. И во медиумите и интернет-форумите најавата наиде на остра критика. Со оглед дека во јуни во Турција се одржуваа и избори, воведувањето на „филтерот“ беше откажано за 22 ноември, наводно поради технички причини. „Недолични содржини“ Подлогата за ваквото филтрирање на содржините на интернет е уредбата на владата на полето на заштитата на потрошувачите, а во рамките на Законот за електронска комуникација. Таа предвидува заштита на децата и младите од ...
сите 2 | | | веќе видена

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ се изнамачи за победата над Томаш Бердих во својот прв меч на „АТП вордл тур фајналс“. Шансите на Енди Мари, пак, да триумфира на завршниот тениски турнир во сезоната не изгледаат големи откако повредата на ципите придонесе за шокантниот пораз од Давид Ферер. Ѓоковиќ, кој дојде во Лондон со прашалници во врска со неговото десно рамо, ги покажа сите квалитети што го направија доминантна сила годинава, извлекувајќи се од проблемите и на крајот триумфирајќи со 3-6, 6-3, 7-6, откако спаси меч-топка при крајот на решавачкиот сет. Мари, во голема форма по Ју-Ес опен што наведе многумина да типуваат на него за титулата во Лондон, по поразот од 6-4, 7-5 од Шпанецот Ферер го очекува тешка задача за да се пласира во полуфиналето, ако воопшто може да го продолжи настапот на турнирот. Британецот на возраст од 24 години изјави дека бил „уништен“ по повредата што ја доби додека се подготвуваше за последниот турнир сезонава, која му правеше проблеми за време на двочасовниот дуел полн ...
сите 48 | | | веќе видена

Екипата на Тотнем со победата од 2-0 против Астон Вила постигната синоќа во последниот натпревар од 12.коло од Премиер лигата и со новите три бодови изби на третото место на табелата, пред Њукасл кој има ист број бодови, но послаба гол- разлика. Победата на Тотнем му ја донесе Емануел Адебајор со двата гола, постигнати во првото полувреме. Гостите од Бирмингем, и покрај поразот останаа на 8. место на табелата. Табела: Манчестер сити 34 бода, Манчестер јунајтед. 29, Тотнем 25 (натпревар помалку), Њукасл 25, Челси 22, Ливерпул 22, Арсенал 22,..
сите 4 | | | веќе видена

Марко Блажевски се наметнува како прв пливач во тимот на американскиот универзитет Вингејт. Студентот на втора година на овој универзитет од Северна Каролина, на вториот митинг од НЦАА првенството на САД освои три злата и едно сребро и беше најдобар во својот тим во натпреварот со тимовите на уште 9 други универитети. Тој беше прв на 200 јарди пеперутка, 400 мешано и 1.650 слободно, а беше втор на 500 слободно. Блажевски покажува дека е во подем на формата затоа што на три од овие дисциплини, 200 пеперутка, 1.650 слободно и 500 слободно постигна свои лични рекорди. Блажевски и во првиот митинг сезонава пред две недели имаше неколку први места. Сезонава приоритет на македонскиот пливач е да постигне норма за учество на Летните олимписки игри во Лондон 2012.
| | веќе видена

“Тоа што Ноа го напиша е чиста глупост. Тој подобро од сите други би требал да знае дека е непримерено и несериозно да се објавуваат такви инсинуации. Тој знае колку пати во текот на една сезона тенисерите поминуваат низ допинг-тестови и разни контроли. Неговите коментари се детски и во целост неточни”. Вака ги коментираше Рафаел Надал сомневањата на поранешниот француски тениски шампион Јаник Ноа во за начинот на кој се реализирани спортските достигнувања на повеќе шпански спортови – тенисот, велосипедизмот, кошарката, фудбалот. На овие негови зборови се надоврза и Давид Ферер, кој исто така настапува на Мастерсот во Лондон. - Неговиот син Жоаким Ноа настапува во НБА-лигата, каде што не постојат допинг-контроли како во тенисот. Тој последен би требал да дава вакви изјави. Тврдам дека е невидено личност која толку години била дел од тенисот да дава такви изјави – рече Ферер. Според Ноа успесите на шпанскиот спорт се должат на една “волшебна напивка”. - Се има впечаток дека како Обелиск, тие паднаа во котелот ...
| | веќе видена

Доколку се сомневате дека возбудаата и страста помеѓу вас и вашиот партнер полека згаснува, време е одново да ја запалите. Искористете некој од следниве трикови. Спијте голи Легнувајќи во постелата покрај Вашиот партнер, без облека, е првиот чекор кон разбудување на страста. Блискоста на голата кожа, случајните допири и топлината, ќе успеат да го заведат. Умерен флерт Понекогаш страста избледува поради фактот што еден од партнерите не се чувствува убаво или пак посакувано. Во тој случај, можеби треба да се обиде со безопасен флерт со други луѓе, како чекор кон повраќање на самодовербата. Комплетна нега За да се почувствувате убаво, мора да се разгалите себеси. Одвојте си еден ден за комплетна нега на телото. Размислете за маникир, педикир, депилација и сите други третмани кои Ви причинуваат задоволство. Направете нова фризура, купете си парфем, дозволете си ги ситниците кои долго време сте ги одложувале. Заокружете го денот со средба со партнерот. Кога веќе ќе сте полни со самодоверба, страста ќе си најде ...
| | веќе видена

Сезоната во НБА лигата мора да биде спасена, е заклучокот во писмото на Унијата на тренери. Извршниот директор на асоцијацијата на тренери, Мајкл Голдберг (на фотографијата во преден план), во писмото побара од Унијата на играчи и газдите на клубовите да продолжат со преговорите со цел ставање крај на локаутот и претстојната сезона да биде спасена. - Ако не заврши локаутот, последиците по оваа лига која е светски бренд ќе бидат огромни. Во време на глобална финансиска криза, ќе се уништат многу години работа на сите во лигата кои придонесоа за популаризацијата – додава Голдберг на кого не му се допаѓа стратегијата на играчите кои сега на суд ќе ја бараат правдата. Наместо тоа, тренерите предлагаат преговори помеѓу двете страни, што е можно побрзо почнување на сезоната, бидејќи губењето натпревари е голем проблем кој ќе бара многу време за надомест на загубеното.
сите 3 | | | веќе видена

Холивудската актерка Анџелина Џоли ја доби улогата на британската авантуристка Гертруда Бел во новиот филмски проект што го подготвува продукциската куќа на Ридли Скот, пишува специјализираниот магазин Hollywood Reporter. Станува збор за биографски филм кој се снима од продукцијата куќа „Scott Free“ за животот на британскиот археолог, полиглот и авторка на патеписи којашто соработувала со прочуениот Лоренс од Арабија во одредувањето на идните граници на Јордан и Ирак. Во текот на Првата светска војна, Гертруда Бел работела за британската разузнавачка служба а подоцна го поддржувала арапското востание против британската империја, и заедно со Лоренс од Арабија ги исцртувала границите во регионот на Месопотамија. Сценариото за овој филм го напиша Џефри Кејн познат по филмот „Грижливиот градинар“ од 2005 година. Од продуцентската куќа „Scott Free“ којашто е во сопственост на Ридли Скот и неговиот брат Тони, засега не ја коментираа оваа информација.
| | веќе видена

Француските научници создадоа нова пластична материја која може бесконечно да се обликува и да се користи како стакло, таа е многу лесна и ефтина за производство. Сегашните пластични материии не можат да бидат топлени и преобликувани, еднаш откако ќе се стврднат, единствено стаклото кое е со минерален состав ја имаше таа карактеристика. Екипата на хемичарот Лудвик Леиблер од Националниот центар за научни испитувања, чии истражувања беа објавени во петокот во американската ревија „Сајнс“ успеа да пронајде една нова материја која може да се преобликува на висока температура (како стаклото). За да дојдат до откритието, тие работеа поаѓајќи од состојки кои веќе се користат во индустријата како смолите епкси кои стврдунуваат на висока температура или пак кога ќе им се додаде катализатор. Катализаторот игра важна улога, бидејќи тој го олеснува поминувањето на енергетскиот праг меѓу течната и тврдата состојба, без притоа да се ослаби молекуларната мрежа, објасни за весникот „Фигаро“, шефот на екипата Леиблер. ...
сите 3 | | | веќе видена

Со свирежи од илјадници гледачи беше дочекан рускиот премиер Владимир Путин на боречки натпревар во Москва. Видео-снимката се појави утринава на Јутјуб и за само неколку часа се рашири низ интернет порталите. Путин присуствуваше на натпреварот во ултимејт фајт во кој рускиот борач Фјодор Фјодор Јемјељањенк извојува победа над Американецот Џеф Монсон. Фијаското се случи кога Путин се качи на рингот за да му ја честита победата на рускиот борач. Поради силните свирежи од публиката, премиерот мораше и за миг да го прекине говорот за да се разбере што му кажува на победникот. Зборовите на Путин речиси воопшто не можеа да се слушнат. Публиката го поздрави само оној дел од говорот кога Путин го нарече Јемјељањенк национален херој на Русија.
сите 17 | | | веќе видена

Веќе се познати носителите на наградите на АТП за 2011 година. Ѓоковиќ и официјално е прогласен за најдобар тенисер сезонава. Роџер Федерер пак освои две награди – деветта последователна година тој го освојува признанието за најомилен тенисер помеѓу фановите а исто така го доби и признанието за ферплеј кое го носи името на легендата Стефан Едберд. Од 2003. година па до денес Федерер веќе има 22 АТП награди. Шпанецот Надал исто така не остана без награда, тој ја доби наградата за хуманитарност за хуманитарните акции на својата фондација која им помага на децата. Две награди заслужија и американските близнаци Боб и Мајк Брајан. По рекоерден седми пат тие се определени за двојка на годината и за миленици на фановите. Наградата за кам-бек отиде во рацете на Хуан Мартин дел Потро, додека играч со најголем прогрес оваа година е Алекс Богомолов Јуниор. 20-годишниот канадски талент Милош Раониќ пак е избран за новајлија на годината.
сите 3 | | | веќе видена

Фени Индустри остана единствената непоразена екипа во Првата кошаркарска лига, а Торус СЦ Борис Трајковски ја доби битката за второто место во 9. коло кое беше едно од најизедначените во историјата на македонското првенство. Викендов од четирите меча, на дури три победникот извојува минимална победа од 1 поен разлика, а најубедливиот триумф од шест поени разлика беше обезбедена во последните 30 секунди од средбата. Кавадарчани среќно победија во Сарај против Лирија. Трагичар на средбата е Џејмс Лајф, кој во последната секунда имаше можност да изедначи. При резултат 69-66, екс-играчот на Фени, а сега еден од подобрите кај Лирија, во последната секунда застана на линијата за слободни и требаше да шутне трипати. Но, раката на Американецот затрепери во првото и славјето на гостите можеше да почне по конечните 69-68. Николовски со 18 поени и 11 скока беше најзабележителен поединец кај гостите, а кај Лирија најефикасен беше Филиповиќ со 16. Драма имаше и во спортскиот центар “Борис Трајковски”, каде што домашниот ...
сите 18 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен репрезентативец во дресот на Атлетико Мадрид, Кирил Лазаров, е избран во тимот на петтото коло на Лигата на шампионите според ЕХФ. Лазаров на натпреварот од оваа рунда постигна 8 гола за својата екипа на гостувањето кај Киелце. Лазаров го зазеде своето место на позицијата десен бек, а на другите шест места се најдоа: лево крило – Немања Илиќ (Партизан), лев бек – Михал Јурецки (Киелце), плејмејкер – Далибор Чутура (Адемар Леон), десно крило – Виктор Томас (Барселона), пикер – Јеспер Нодесбо (Барселона) и голман – Мирко Алиловиќ (Веспрем). Во претходното коло во тимот на колото беше избран и Наумче Мојсоски играч на Металург. На листата на стрелци по 5.кола прв е Наумче Мојсоски од Металург со 40 гола, пред Франтишек Шулц од ПИК Сегед со 39, Кирил Лазаров (Атлетико Мадрид) и Вид Кавтичник (Монпелје) имаат по 35.
сите 9 | | | веќе видена

next