Бумбар

Со вкупна возраст од 193 години, Лилиен Хартли и Ален Маркс влегоа во книгата на Гинис како најстарите младоженци во светот откако пред два дена си го кажаа судбоносното „Да!“. 98-годишниот Ален и 95-годишната Лилиен биле во врска веќе 18 години и конечно решиле да ја крунисаат својата љубов со брак. Среќните младоженци се запознале во 1994 година, кога Ален ѝ дал комплимент на Лилиен за фустанот кој таа го носела. Лилиен изјавила дека досега биле многу зафатени (со патувања и гледање на натпреварите на нивниот омилен тим Лос Анџелес Лејкерс) и затоа го одложувале стапувањето во брак. „Со години разговаравме, но бевме толку зафатени што никогаш не се стигна до тоа. Решивме да одиме во Индио и да ја направиме свадбената церемонија во еден ден. Не знаеме што точно ќе се случи, па не сакам да ризикувам. Сакам да бидам со Ален до крајот на мојот живот“ – изјавила Лилиен. „Верувам во судбина по малку и мислам дека ова ни било пишано. Бев вдовица шест години и навистина си ја сакав слободата… велев дека не сакам ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи во соработка со НВО „Даја“ од Куманово, денес во 18,00 часот во просториите на поранешен комитет, сала на совет на Општина Куманово ул. „Народна Револуција“ бб, ќе го имплементира Проектот – “Стоп за злоупотреба на визна либерализација“ со целна група – граѓани, роми на Општина Куманово. Преку превентивно – проактивниот концепт на работа „Полицијата поблиску до граѓаните“, Регионалниот центар за гранични работи Север со Одделенијата за превенција при СВР Кумановово и претставници од Министерство за труд и социјална политика, ќе ја продолжат Кампањата за подигање на јавната свест кај граѓаните на РМ. Основната цел на Проектот е преку едукација за правилна употреба на визната либерализација, македонските граѓани денес и во иднина да патуваат во земјите од Европската Унија, без виза со биометриска патна исправа. На трибината ќе присуствуваат, Министерот без ресор Неџдет Мустафа, Директотот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу и претставници на Миграцискиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Завчера околу 17 часот на улицата Ѓорѓи Димитров во Велес извршено е кривично дело – “разбојништво“ над лицето Б.Ц. (77) од Велес на тој начин што непознато лице ја пресретнало оштетената и ја прашало каде живее лице по име Зоран за да потоа со употреба на сила со една рака ја фати за левото уво и и ја откинал златната обетка. Потоа посегнал и во левиот џеб од нејзиното палто од каде одзел една банкнота од 1.000 денари и качувајќи се во такси возило се оддалечил во непознат правец. Од страна на полициски службеници веднаш се превземени мерки и во 21 часот истиот ден сторителот С.Д. (32) од Велес е пронајден и приведен. Извршено е препознавање по што е задржан во просториите на Полициска станица Велес. Во текот на денешниов ден осомничениот заедно со кривичната пријава поради основи за сомнение за сторено кривично “разбојништво“ ќе биде изведен пред истражен судија. Инаку, С.Д. (32) и претходно е пријавуван за кривични дела против имотот, односно СВР Велес во моментов работи на целосно документирање и на ...
| | веќе видена

СВР Штип до Основното јавно обвинителство во Кочани поднесе кривична пријава против Љ.К.(60) од Виница, поради постоење на основани сомненија дека сторил кривично дело – “злоупотреба на службената положба и овластување“.Пријавениот, во својство на стечаен управник во АД “Шампињини“ во стечај од Кочани, искористувајки ја својата службена положба и со пречекорување на границите на своите овластувања во периодот од мај 2003 до август 2009 година незаконски од жиро сметката на правниот субјект си исплатил вкупно 664.000 денари како награда за својата работа и материјални трошоци за водењето на стечајната постапка во ова претпријатие.Наведениот паричен износ пријавениот си го исплатил без претходно да расправа и да донесе одлука и решение стечајниот совет при ОС-Кочани. Исто така пријавениот во периодот од 2003 до 2004 година дал налог од сметката на АД “Шампињони“ во стечај незаконски на повеќе правни и физички лица да се исплатат на име трошоци за репрезентација 163.191 денар без да постои решение од стечајниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Ж ените со зголемено ниво на естрадиол односно со “хормонот за секс” имаат чуство дека се попривлечни и поубави па влегуваат во акции на флерт и заведување на други мажи. Со најновите истражувања се утврдило дека нивото на естрадиол кај жените е тесно поврзан со мислењето за сопствената физичка убавина и привлечност. Жените кои имаат повисоко ниво на хормонот покажале голема спремност на флерт, бакнување и секс со непознат партнер за нив. Додека пак за жал нивото на естрадиол бил негативно поврзан со сексуалното задоволство кои жената му го дава на својот постоен партнер. Според истражувањата плодните жени ретко ги задоволуваат нивните постојани партнери поради што многу лесно се одлучуваат на “утеха и задоволство” со некој друг маж“. Сепак и покрај оваа тие не не влегуваат во секс за една ноќ туку одржуваат еден вид на сериска авантура со новиот љубовник. Истражувањето е направено од страна на психолозите од универзитетот Остин од Тексас над 52 студентки и истото е објавено во списанието Science.
| | веќе видена

Гугл е најголемиот пребарувач во светот, а воедно и најпосетувана страна во светот. Сето тоа ни е веќе познато, но она што малкумина го знаат е дека Гугл го памти секој збор од сите ваши пребарувања. Број 1 пребарувачот во светот Гугл, вчера воведе големи промени во својата досегашна политика на приватност, со кои компанијата може да создава детални профили за сите свои корисници. Досега тие одделно ги собираа податоците од е-адресите на корисниците, како и оние од нивната историја на пребарување. Но, почнувајќи од вчера, сите минати пребарувања на Гугл, прегледи на Јутјуб или на мапите на гигантот ќе бидат споени во еден кориснички профил. На тој начин Гугл може да дознае приватни податоци за возраста, локацијата, сексуалната ориентација, религиското определување и за здравствениот статус на корисниците. Корисниците делумно може да се спасат од оваа ситуација со бришење на нивната историја на пребарување на Гугл. Така, потребно е да се пристапи на сајтот www.google.com/history и да се одбере опцијата за ...
сите 2 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров и во наредните две сезони ќе го носи дресот на шпанскиот Атлетико (Мадрид). Со продолжување на договорот капитенот на македонската репрезентација стави точка на шпекулациите од типот каде ќе ја продолжи кариерата по завршувањето на сезоната по која му истекуваше договорот со Атлетико. -Воопшто немав дилема дали треба да останам или да ја сменам средината. Атлетико е идеално место и клуб каде еден играч може да си го исполни својот сон. Атлетико е еден од најтрофејните клубови во светот последниве десет години. Со преселбата од Сиудат Реал во Мадрид клубот стана постабилен и има искуство и квалитет за големи достигнувања. Тимски дух, меѓусебно почитување, професионалност и победнички менталитет придонесуваат клубот да функционира беспрекорно, изјави Лазаров. Освен забелешката дека е презадоволен, но и оти парите не му се пресудни во изборот, Кире не откри детали од финансискиот дел на договорот со Шпанците. За услугите на македонскиот интернационалец, покрај ...
сите 4 | | | веќе видена

Погледнете ги шпанските фудбалски ѕвезди Икер Касилјас и Андрес Иниеста во сменети улоги, како бараат автограми и се фотографираат со „обични“ смртници низ улиците на Мадрид. Во промотивната рекламна кампања на шпанската Примера дивисион голманот на Реал Мадрид и играчот од средниот ред на Барселона се однесуваат идентично како нивните фанови кон нив. На случајните минувачи едноставно не им се верува што ги снашло.
сите 8 | | | веќе видена

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на силниот АТП турнир во Дубаи откако во српската пресметка со 6-1, 7-6 го совлада Јанко Типсаревиќ. Беше тоа петти дуел меѓу двајцата тенисер и четврта победа за Ѓоковиќ, со тоа што првпат се случува Типсаревиќ да не освои ниту сет против сонародникот. Иако, беше блиску до тоа во вториот сет кога во тај-брекот имаше водство од 4-1, а потоа и сет топка на 6-5 но ништо не успеа да искористи. Ѓоковиќ е третиот полуфиналист во Дубаи каде во борбата за финалето ќе игра против Енди Мареј. Во второто полуфинале Рожер Федерер го чека подобриот од дуелот меѓу Цонга и Дел Потро.
сите 20 | | | веќе видена

„ТАВ Македонија“ вчера ја промовираше новата автобуска линија од центарот на Скопје до аеродромот „Александар Велики“. Од вчера на оваа релација сообраќаат автобуси на превозникот „Вардар Експрес“ со кого ТАВ склучи договор за да го реши долгогодишниот проблем со превозот на патниците од аеродромот до Скопје. На свеченоста, покрај Мурат Орнекол, генералниот оперативен директор на ТАВ и генералниот директор на „Вардар Експрес“ Мунир Колашинац, присуствуваа и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на општина Петровец, Борче Митевски. Патот на преговарање беше долг. По една година ние успеавме да се договориме. Сега го има единственото нешто што недостасуваше – изјави Орнекол. Предвидено е автобуската линија да сообраќа со возен ред кој ќе биде приспособен според распоредот на летовите. Автобусите што ќе ги превезуваат патниците ќе застануваат на неколку попатни станици од центарот на Скопје, до аеродромот „Александар Велики“. Автобусите на „Вардар Експрес“ ќе тргнуваат од платото пред ...
сите 3 | | | веќе видена

Причина повеќе зошто оваа година да се отиде на најпознатиот фестивал во Нови Сад. Мега популарната хард рок група од Лос Анџелес “ Guns N’ Roses ” ќе настапат во јули на главната бина на “EXIT” фестивалот во Нови Сад. Од својот деби албум “Уништување”, од 1987 година, па се до последниот “Кинеска демократија” во 2008, “Ганси” беа мисионерите на рокерската филозофија на слободата на чело со фронтменот Аксел Роуз. Својата светска популарност ја стекнаа во осумдесеттите и почетокот на деведесеттите години со својата мешавина на хард рок, блуз рок, хеви метал и глем метал, но и со спектакуларните концерти, скандали и тепачки. “Егзит” годинава ќе се одржи од од 12 до 15 јули. Своето учество веќе го потврдија легендарните “Њу ордер”, “Бурака сом система”, Лучано, Рибут, Кени Ларкин. Во јануари оваа година “Ганси” најавија дека во моментов нивниот приоритет е седмиот по ред студиски албум.
сите 4 | | | веќе видена

Американската убавица Џеси Хинтон е новата муза на спортистите. Убавицата ги лансира своите атрибути во најпознатото машко списание Плејбој минатата година. Но, убавото лице и фигура не е се што има да им понуди на спортистите и вљубениците во спортот. Таа е најпознатото лице на телевизијата ЕСПН, односно на Топ ранкинг боксинг” и Виктори покер”. Таа ги коментира сите поголеми борби и е голем фан на ММА. Џеси за себе вели дека како дете повеќе наликувала на момче и мажите ретко се интересирале за неа, што е тешко да се поверува денеска доколку се видат нејзините атрибути. -Ако треба да бирам маж со кој ќе излезам, без двоумење тоа би бил Дејвид Бекам. Сте го виделе ли неговото тело? Тој е прекрасен спортист и никого не остава рамнодушен, изјави Џеси. Блондинката истакна и дека не се плаши кога треба да прави интервју со боксерите на крајот од борбите. -Ренди Кутур е мојот фаворит. Тој не само што е голем господин туку е и легенда во ММА, искоментира убавицата за една од најголемите ѕвезди во слободните борби.
| | веќе видена

Колумбијката Karen del Kastiljo е прогласена за победничка на изборот “Miss Reef” во Чиле, на кој главни атрибути се газињата. Традиционалниот избор “Miss Reef”, на кој не излегуваат такмичарките во фустани или во костуми за капење, туку тие се презентираат во танга гаќи. Погледнете ја овогодишната победничка за најдобро газе во светот.
| | веќе видена

Откако пред помалку од две недели Витали Кличко ја одбрани титулата светски шампион во тешка категорија против контроверзниот Дерек Чисора, сега на ред е неговиот брат Владимир кој на 3ти март ќе ги вкрсти ракавиците со французинот Жан Марк Мормерк. Бокс спектаклот ќе се одржи во Дизелдорф – Германија, а борба ќе се води за четирите титули (WBA Super World , IBF, WBO и IBO) кои припаѓаат на украинецот Владимир. За оние што сеуште не знаат, овој меч требаше да се одржи на 10ти декември 2011 година, но поради операцијата на Владимир Кличко (вадење камен од бубрег) мечот е беше одложен за 3ти март оваа година. Триесет и пет годишниот Кличко до сега има 50 победи со нокаут од 60 мечеви, додека пак французинот Мормек има само 3 мечеви во тешка категорија откако во 2007та ја изгуби титулата во ВБЦ и ВБА од некогашниот светски шампион британецот Дејвида Хеј.
сите 6 | | | веќе видена

После вчерашниот неочекуван ( дали беше неочекуван? ), срамен и понижувачки пораз од Луксембург, веќе денеска Македонија е мета на потсмев на социјалните мрежи… “Луксембург го победи фудбалскиот гигант Македонија со 2-1. Светско првенство, еве не доаѓаме!“ – е пораката која осамна на официјалната Фејсбук страница на Луксембург. Потценувачкиот и саркастичен тон на изразите ’фудбалски гигант’ и ’Светско првенство, еве не доаѓаме’ прават целокупната македонска спортска јавност да црвенее од срам… После клупскиот, сега и репрезентативниот фудбал дефинитивно го допре дното. Веќе неколку месеци сме надвор од првите сторангирани репрезентации на ФИФА листата, аквизицијата на високо платен странски селектор доживеа целосно фијаско, Луксембург ни станува кошмар, а повторно се будат и шпекулациите за обложување на играчите на штета на сопствената репрезентација… Како што изјави нашиот најдобар фудбалер Горан Пандев по повод срамниот пораз од Луксембург, дојдено е крајно време фудбалерите да се погледнат во очи… - ...
сите 6 | | | веќе видена

МЗТ Скопје третпат сезонава го совлада отпишаниот Работнички, откако на домашен терен го демолира во дербито на вечните ривали со 78:58, во рамките на шестото коло од кошаркарската Супер лига. Полни трибини, силно обезбдување, френетично навивање и со очекувана доминација на „сино-белите“ на теренот,измина новата епизода од вечното дерби. Покрај двете навивачки групи, кои ја исполнија салата „Јане Сандански“, разделени со полициски коридор, имаше место само за уште некој неутрален љубител на кошарката. На паркетот, плус 15 поени акумулираа популарните металци на полувремето. Работнички имаше обид да се врати во игра во третата четвртина, но МЗТ не дозволи противникот посериозно да се доближи и со рутински 21:16 во последниот период, запиша триумф од 20 поени разлика (78-58). Гечевски со 19 поени, Огнен Стојановски со 18 и Чековски со 11 беа најефикасни во домашнио тим, додека Јелесијевиќ со 21 кош беше најсветла точка кај Работнички. МЗТ Скопје доби уште една епизода од вечното дерби против Работнички, за ...
сите 27 | | | веќе видена

На 14 март годинава Кривичниот суд во Скопје ќе ја донесе пресудата за сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски и останатите обвинети во судскиот процес „Пајажина“, информираат од Основниот суд Скопје 1. Рамковски заедно со уште седуммина управители на фирми од Перо Наков од 25 декември 2010 година се во притвор во истражниот затвор во Шутка, додека дел од останатите 15 обвинети за затајување на данок, перење на пари, злосторничко здружување и измама на доверители се во домашен притвор, некои се бранат од слобода, а дел од нив се во бегство. Вчера во судот завршија излагањата на обвинетите и нивните завршни зборови па затоа бил прецизиран датумот кога треба да се објави пресудата. Првообвинетиот Велија Рамковски во своето последно излагање пред судот рече дека за 40 години искуство во бизнисот, никогаш не работел незаконски. Тој истакна дека владата на чело со Никола Груевски решила да бидат затворени критички настроените медиуми А1 и А2 телевизија, весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“, па затоа ...
сите 10 | | | веќе видена

Иво Санадер поднесе оставка поради заканите од мафијата, која наводно му поставила ултиматум – или оставка или ќе почнат да му го убиваат семејството. Ова известување го објави Викиликс под наслов „Организиран криминал“, како дел од петте милиони објавени електронски пораки на американската приватна истражувачка служба „Стратфор“. Во соопштението се наведува „изворот тврди дека Иво Санадер се вмешал во организиран криминал и бил принуден да поднесе оставка.
сите 12 | | | веќе видена

Прволигашите од англиската пример лига, Арсенал и Манчестер Сити на 27. јули во Пекинг, ќе одиграат пријателски натпревар, на денот кога ќе започнат и Олимписките игри во Лондон. Фудбалерите на Арсенал и Манчестер Сити ќе играат пријателски натпревар на стадионот во Пекинг 27 јули, и овој натпревар ќе биде увертира на свеченото отворање на Олимписките Игри во Лондон. Извршниот директор на Арсенал Иван Газдис изјавил дека “доликува два англиски клубови да играат на стадион, кој пред четири години беше домаќин на Олимписките Игри во Пекинг.” Летните олимписки игри, кои ќе се одржат по 30 пат, ќе започнат на 27 јули и ќе траат се до 12 август во Лондон, а церемонијата на свеченото отворање е закажана за 20 часот и 12минути.
сите 4 | | | веќе видена

Како што сооошти полицијата од регионот Вроцлав, двајца пољаци украле мост кој го користеле рударите од таа област и го продале на делови. Мостот, бил расклопен во неколку делови кои крадците ги однеле во фабрика за рециклирање метал. Крадците биле фатени сосема случајно, наведува агенцијата “РИА Новости”. Тие ги превезувале последните делови од мостот, кога им се расипал камионот. Обезбедување на рудникот забележало сомнителен камион паркиран покрај патот и повикало полиција. Не е јасно како обезбедувањето не забележало како мостот полека исчезнува. Крадците се соочуваат со пет години затвор доколку бидат осудени.
| | веќе видена

next