Бумбар

Воислав Шешељ, кого Хашкиот трибунал го товари за воени злосторства, поднесе барање до Судот да му исплати отштета од два милиони евра поради непочитување на елементарните човекови права за време на неговиот деветгодишен притвор, соопшти Трибуналот. Поради обидот да му се наметне адвокат Шешељ бара отштета од 300.000 евра, а поради оневозможување да се запознае со правните извори на кои се повикува Судскиот совет бара дополнителни 100.000 евра. Покрај ова, тој бара уште 100.000 евра од Хашкиот трибунал, бидејќи одбивал да му доставува материјал на српски јазик и на хартија. За повеќегодишното кршење на правото на правна помош бара 200.000, а поради оневозможување на комуникација со правни советници плус 100.000 евра. Поради недозволувањето контакти со семејството, пријатели, лекари и слично побарал 200.000 евра, поради кршење на правата за финансирање на трошоците за одбрана 400.000, за одолговлекување на процесот 500.000 евра и на крајот уште 100.000 евра поради судење за делото непочитување на Судот”, дело ...
| | веќе видена

Фасциниран од животната сторија на големиот српски научник и иноватор Никола Тесла, америкаскиот актер Леонардо ди Каприо јавно призна дека би му претставувала огромна чест и задовиолство да се јави во главната улога во филмот кој ќе го екранизира животот на научникот. - Навистина уживам во снимањето на автобиографски филмови, како што беше оној за Џеј Едгар, кој што туку го завршив. Има голем број личности, чии животни приказни треба да се раскажат на филм. Убеден сум дека многу нешта од животот на научникот Никола Тесла не се познати. Би било добро да се направи филм за неговите достигнувања. Би сакал да го играм доколку се екранизира неговата животна приказна – изјави актерот за српското издание на магазинот “Глорија”.
| | веќе видена

Погледнете го феноменалниот гол постигнат со „скорпион“ удар на фудбалерот Ерлан Меала за боливискиот тим Насионал Потоси. Во минатото славниот колумбиски голман Рене Игита со ваков удар знаеше да одбрани шутеви кон својот гол, па ударот со „скорпион“ стана негов заштитен знак, но вистинска мајсторија е на ваков начин да се постигне гол.
сите 3 | | | веќе видена

Антиќ одигра 21 минута, за кои реализира 12 поени (4/6 за два, 1/3 за три и 1/2 за еден поен), 11 скока и две асистенции и беше најдобар играч на овој натпревар. По ова коло Олимпијакос со 14 победи и еден пораз е на делба на првото место со најголемиот конкурент за титулата, Панатинаикос. Во италијанското првенство, пак, тимот за кој настапува Лестер Бо Мекејлеб, Монтепаски, беше непријатно изненаден на гостувањето во Венеција, од истоимениот клуб, каде што загуби со 60-63. Мекејлеб за 27 минути игра реализира 13 поени, пет украдени топки и по четири скока и асистенции. Монтепаски и по овој пораз ја задржа лидерската позиција на табелата, со 13 победи и пет порази, пред Виртус Болоња со 12-6.
сите 21 | | | веќе видена

Македонија вечерва (околу 22 часот) ќе ги добие противниците за кошаркарскиот квалификациски турнир за Летните олимписките игри (ЛОИ) во Лондон 2012. Македонската делегација, составена од Даниел Димевски, претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Дејан Лекиќ, генерален секретар, и Илија Мерџановски, директор на репрезентацијата, е во Каракас (Венецуела) и ќе присуствува на влечењето на ждрепката. Три од 12-те репрезентации ќе обезбедат пласман на ЛОИ. Репрезентациите за ждрепката ќе бидат влечени од три барабани. Македонската селекција се наоѓа во третиот барабан заедно со Русија, Грција и со Литванија. Во вториот барабан се Доминиканската Република, Порторико, Нов Зеланд и Венецуела, а во првиот се Ангола, Нигерија, Јордан и Јужна Кореја. Турнирот ќе се одржи од 2 до 8 јули во Каракас. Првите две репрезентации од секоја група одат во четврт-финалето, победниците ќе се пласираат во полуфиналето, а на крајот ќе се игра само натпреварот за третото место, кое е и последно што од овој турнир води ...
сите 60 | | | веќе видена

„Модерното бугарско државно раководство е одговорно што сме заборавиле за нашите сонародници во Егејска Македонија. И додека ние забораваме на нив, Скопје ја продолжува својата активна пропаганда, којашто во Егејска Македонија почна во 1943 година“. Таква порака упати Георги Даскалов, професор на катедрата за историја на софискиот универзитет, во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“. „Како резултат на оваа пропаганда, Скопје успеа во сериозни размери да го поттикне Македонизмот во Егејска Македонија па сега таму има македонистичка партија, воспоставена од долгата рака на Скопје и наречена „Ураниос Токсо“, или на локалниот македонски дијалект „Виножито“. Треба да обрнеме внимание на фактот дека лидерот на оваа партија дипломирал во Белград, како очигледно бил подготвен за својата идна политичка кариера како Македонист во Егејска Македонија. Истовремено, кога во градот Воден, поединец, грчки државјанин, го крена гласот и кажа дека е Бугарин – а тоа е Никола Стојанов – и кој рече дека сака да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Анкетата која безбедносната компанија Sophos Security ја спровела помеѓу 4110 корисници на Фесјбук покажува дека најголем дел од нив имаат отворена одбивност кон Timeline, кој набрзо ќе стане обврзен. Имено, само осум проценти од корисниците одлучно изјавиле дека промените кои ги носи новиот концепт и дизајн на Фејсбук профил им се допаѓаат. Нешто повеќе од осум проценти сметаат дека веројатно ќе се прилагодат на Timeline многу бргу, додека 51% изјавиле дека промените кои ќе бидат воцедени сериозно ги загрижуваат. Од сите понудени опции можеби најинтересно е да се напомене дека дури 32,36% одговориле дека “воопшто немаат претстава зашто се се уште на Фејсбук”. “Повеќе од јасно е дека општиот став спрема Timeline е негативен. Луѓето се свесни за проблемите врзани со приватноста и сигурноста кои произлегуваат од новиот профил, а тоа е сериозен индикатор дека оваа промена не е општо одобрена“ – изјавил Грахам Клулеј од Sophosa, пренесува MSNBC. Најочигледна замерка која корисниците ја упатуваат кон ...
сите 3 | | | веќе видена

Американската космичка агенција во потполна тајност ја проучува неверојатната космичка појава која влијае на сите планети во сончевиот систем. НАСА веќе некое време во потполна тајност чува спектакуларно откритие. Имено, т.н. космички бран кои во моментов поминува низ нашиот сончев систем влијае врз сите планети, како и на животот на нив. Станува збор за необична појава која шири силна енергија низ Сончевиот систем, слично на моќен воден бран. Бранот се движи од средиштето на галаксијата и според сегашните пресметки Сончевиот систем доаѓа на секои 62 милиони години. Овој космички бран е само еден од показателите дека во нашата галаксија се случува нешто големо, тврдат упатените стручњаци. До сега се забележани неколку необични појави во близина на Земјата. Додека над Меркур беснеат страшни олуи, сјајот на Венера е засилен за неверојатни 2500%, Сатурновиот прстен станува се погуст, а температурата на Марс рапидно се зголемува. Упатените веруваат дека тоа е последица на глобалното затоплување кое не влијае ...
| | веќе видена

Водството на Реал Мадрид од 7 бода пред Барселона, па и евентуалната титула на Кралскиот Клуб на крајот од сезоната не му го гарантираат тренерското столче на Мурињо во клубот од Мадрид доколку повторно загуби од Барселона. Шпекулациите дека Португалецот ќе го напушти Мадрид и кој е неговиот следен клуб се најдоа и во обложувалниците кои од денес најмал коефициент му даваат на Манчестер Сити што според желбата на Мурињо да се врати во Англија и финансиите со кои располага клубот се смета за најреална опција за стратегот, додека замената на Алекс Фергусон во Јунајтед е на второ место според висината на коефициентот. Доколку сакате да се обложувате против шансите најдобра опција за тоа е да прогнозирате дека Мурињо по ангажманот во Реал ќе стане селектор на национален тим.
сите 3 | | | веќе видена

Угледниот француски спортски дневен весник „Лекип“ во својата анализа за штотуку завршеното Европско првенство во Србија го вметна нашиот капитен Кире Лазаров меѓу најдобрите тројца играчи на шампионатот. Сосема поразлично од официјалниот избор на ЕХФ во кој немаше место за Лазаров, според новинарите на „Лекип“ во најдобрата тројка на нашиот бомбардер му прават Микел Хансен и Дарко Станиќ. Во својата кратка анализа за тоа зошто токму триото Хансен-Лазаров-Станиќ било најдобро на Европското првенство, новинарите на „Лекип“ потенцираат дека не само што го соборил десет години стариот рекорд за најмногу голови на едно првенство, Лазаров блескал на сите натпревари со просек од речиси седум голови по натпревар. „Што друго? 13 голови против Данска, 9 против Полска, 18 на дуелите против Србија и Словенија. Неверојатно“ – се вели во коментарот на „Лекип“. За вистинските познавачи на ракометот, не е големо изненадување што во списокот на најдобри го нема официјалниот МВП на првенството, Момир Илиќ, како и уште ...
сите 10 | | | веќе видена

Брајан Џонсон, пеачот на австралиската хард рок група AC/DC најави дека до крајот на оваа година ќе го пуштат својот нов, седумнаесети по ред албум. Групата е подготвена да влезе во студио, но поради сериозната болест на еден од членовите, почетокот на снимањето мора малку да се пролонгира. „Се надеваме дека оваа година повторно ќе се вратиме заедно. Еден од момците е малку болен. Не можам ништо да кажам, освен дека тој се чувствува се подобро, а се чекаме потполно да се опорави“ изјави Брајан Џонсон во радио емисијата “Cowhead show”. Групата AC/DC последниот студиски албум „Black Ice” го објави во октомври 2008 година, по што тргнаа на 18-месечна светска турнеја која беше завршена во јуни 2010. година. Инаку групата следната година ќе слави 40 години постоење. Во прилог на текстот, одвоивме еден од многубројните хитови на AC/DC. Thunderstruck. Уживајте!
| | веќе видена

Тригодишното момче од Перу е вистински научен феномен бидејќи во утробата носи фетус од својот брат близнак. Момчето има силни болки, а лекарите кои денеска ќе го оперираат се надеваат дека неговата состојба после интервенцијата значително ќе се подобри. Тригодишниот Избак има надприродно надуен стомак, а папокот под силен притисок му е излезен надвор. тим од 13 доктори по хируршки пат ќе го отстрани делумно развиениот фетус од телото на момчето. Близнакот паразит нема мозок, срце, ниту бели дробови, тежок е 700 грама и долг 25 сантиметри. Престанал да се развива во моментот кога во мајчината утроба во своето тело го примил Избак. Според зборовите на Карлос Астонкондор, шеф на лекарскиот тим, близнакот паразит нема развиени внатрешни органи, но има коса, очи и неколку коски. Статистичките податоци покажуваат дека деформацијата позната како “фетус во фетусu” се јавува еднаш на 500 о00 случаи.
сите 11 | | | веќе видена

Фејсбук е гигантска социјална мрежа која ја користат преку 800 милиони корисници ширум светот. Благодарение на овој сервис можете да стапите во контакт со старите пријатели, да ги разгледате фотографиите од патувањето на вашите роднини и пријатели, да споделите со остатокот од светот нешто што ви се случило и слично… Но сепак Фејсбук има и своја темна страна. Но фејсбук има и темна страна. Освен тоа што вашата приватност станува јавна и достапна за секого Фејсбук ги чува сите ваши податоци, слики и постови иако вие сте ги избришале. Соработката со ЦИА и Интерпол не е повеќе тајна откако Марк самиот призна дека би соработувал со нив, „во името на народот“! Фејсбук и љубовниот живот Фејсбук се непресушен извор на информации за личноста која што ви се допаѓа и не е лесно да одолеете на искушението да не го рагледате нејзиниот профил… Но, Фејсбук може да се претвори и во “минско поле”, па затоа морате да бидете внимателни. Значи, пред да стиснете на “refresh” по кој знае кој пат во текот на денот, запрашајте ...
сите 2 | | | веќе видена

Грабеж на обложувалницата на „Спорт лајф“ се случила синоќа на улицата Сава Ковачевиќ во скопската населба Кисела Вода, поточно кај кулите Расадник. Според сведоштвото на единствениот вработен кој во моментот на грабежот бил во обложувалницата, двајца маскирани разбојници со пиштол влегле во обложувалницата, му се заканиле, по што од дневниот промет украле 300.000 денари. Крадците кои биле снимени од безбедносните камери, освен парите, со себе одзеле и исплатени тикети за обложување. Полицијата направила увид и трага по сторителите. Според информацијата на Канал 5 телевизија, синоќа се случил грабеж на обложувалница и во Кавадарци. Маскиран разбојник со нож влетал во обложувалницата „Ас-спорт“ од каде украл 30.000 денари, по што избегал. Полицијата трага и по арамијата од Кавадарци.
сите 11 | | | веќе видена

На дерби натпреварот од синоќешните дуели во Источната конференција на НБА лигата Мајами славеше над Чикаго со 97-93. Иако Мајами во текот на дуелот имаше и двоцифрена предност, сепак на крајот сето тоа можеше да го прокоцка доколку во последните секунди Дерек Роуз погодоше при резултатот 95-93. Откако не реализираше го фаулираше Бош кој потоа од слободни фрлања го донесе конечниот триумф за домашните. Леброн Џејмс со 35 поени и 11 скокови беше најдобриот во Мајами, а Крис Бош забележа 24 поени и 12 скокови, додека Двејн Вејд заврши со 15 поени и 7 асистенции. Во составот на Чикаго најефикасен беше Дерик Роуз со 34 поени. Шампионот Далас забележа нова победа, совладувајќи го по едно продолжение Сан Антонио со 101-100. Дуелот во регуларниот дел заврши 91-91, откако кошаркарите на Сан Антонио во последната четвртина стигнаа и предност на домашните од цели 18 поени разлика. Предводник на победата на Далас беше Џејсон Тери со 34 поени, додека Винс Картер постигна 21 поен. Во екипата на Сан Антонио најефикасен ...
сите 32 | | | веќе видена

Екипата на Милан го совлада Каљари со 3:0 синоќа на „Сан Сиро“ во Милано во последниот натпревар од 20.коло на Италијанското фудбалско првенство. Златан Ибрахимовиќ (32.минута), Антонио Ночерино (39.минута) и Масимо Амброзини (75.минута) ги постигнаа головите за домашната екипа. По оваа победа „миланезите“ остануваат на чекор од лидерот Јувентус. На останатите натпревари одиграни вчера беа постигнати следниве резултати: Фиорентина – Сиена 2:1, Чезена – Аталанта 0:1, Рома – Болоња 1:1, Лече – Интер 1:0, Киево – Лацио 0:3, Џенова – Наполи 3:2 и Палермо – Новара 2:0. Ден порано во дербито на оваа рунда од Серија А, Јувентус го победи Удинезе со 2:1, а Катанија и Парма одиграа без победник 1:1. Табела: Јувентус 44 бодови, Милан 43, Удинезе 38, Лацио 36, Интер 35,..
сите 20 | | | веќе видена

Јамајчанецот Асафа Пауел, деновиве е во центарот на вниманието, затоа што за осум стотинки не успеа да собори светски рекорд, и тоа во сала на 50 метри, но најави добра година во пресрет на ЛОИ во Лондон и двобојот со својот сонародник Усаин Болт. Пауел во „Медисон Сквер Гарден“ во Њујорк истрча 50 метри за 5,67 секунди, што е најбрзо време на оваа делница во последната деценија. „За прва трка ова е одлично“, рекол Пауел, кој се очекува да му биде еден од главните конкуренти на сонародникот Болт во најбрзата трка во Лондон, на 100 метри, каде јавноста очекува нов светски рекорд.
сите 2 | | | веќе видена

Австрија е послабо рангирана репрезентација од нас. Сепак, тоа е атрактивен ривал кој можеме да го добиеме - вели капитенот на нашата ракометна репрезентација Кире Лазаров. Ждрепката во Белград одлучи бараж натпреварот за Светското првенство во ракомет, што во 2013 ќе се игра во Шпанија, да го играме против селексијата на Австрија. Бараж натпреварите ќе се играат во првата половина на јуни годинава. - Мислам дека е подобро што првиот натпревар го играме во Скопје, иако според првите најави требаше реваншот да го играме дома. Се надевам на добар резултат на првиот дуел со Австрија и на конечен пласман на Светското првенство во Шпанија - вели Лазаров. Репрезентацијата на Австрија на европските првенства има едно учество во 2010 година кога беа домаќини, а на светските првенства четири учества и еден сребрен медал.
сите 10 | | | веќе видена

Жената потсвесно може да препознае на кој маж сексуално му се допаѓа по мирисот на неговата пот, покажа последното истражување. Научниците тврдат дека машката пот различно мириса при различни емоционални состојби. Женскиот мозок пак има способност преку машкиот мирис да одгатне дали му се допаѓа или не. Ова откритие ги натера научниците да веруваат дека и луѓето, како и животните, можат со помош на мирисот да комуницираат меѓусебно. Со студијата, предводена од професорката по психологија Дениз Чен, на „Rice“ универзитетот во Тексас, биле опфатени 19 девојки во своите 20 години од животот. Испитаничките мирисале два типа на машка пот, „обична“, собрана при гледање на едукативен документарец и „сексуална“, собрана во моментот кога мажот бил сексуално возбуден. Чен, скенирајќи го мозокот на учесничките во истражувањето заклучила дека мозокот не само што го препознал мирисот на сексуално возбудениот маж, туку и веднаш реагирал. - При мирисање на „сексуална“ пот, се активираат различни делови од женскиот мозок, ...
| | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација ќе брка пласман на Олимписките игри во Лондон на квалификацискиот турнир во Шведска, каде што покрај нас и домаќинот ќе учествуваат Унгарија и Бразил. Шведска и Унгарија обезбедија настап на овој на турнир преку Светското првенство минатата, а Бразил доаѓа како второпласиран од Панамериканските игри. Пласман на Олимпијадата им следува на двете првопласирани селекции на турнирот, што ќе се одржи од 6-8 април. ОИ во Лондон се закажани за периодот од 27 јули до 12 август.
сите 23 | | | веќе видена

next