Бумбар

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров убедливо е прогласен за најдобар ракометар на Европското првенство во Србија 2012 според резултатите на спроведената анкета на порталот „хендбол-планет.ком“. Фановите му дадоа огромна поддршка на најдобриот стрелец во историјата на Европските и Светските првенства, откако од вкупно 16 илјади гласови 63,3 проценти му припаднаа на Лазаров. На прашањето „Кој е најдобар ракометар на ЕП во Србија?“ точно 10.099 фанови гласале за Лазаров, скоро четири пати повеќе од второпласираниот Унгарец Габор Часар кој освои 2.829 гласови (17,7 %). Третото место му припадна на српскиот репрезентативен голман и чуварот на мрежата на македонскиот шампион Металург, Дарко Станиќ, кој освои 2.149 гласови (13,4%).
сите 14 | | | веќе видена

Остриот курс за штедење на штедење на владата натера десетици илјади Грци на улица, а кредиторите повторно бараат натамошни остри мерки за штедење, јави Дојче Веле. - Беше тоа „конструктивна средба“ меѓу грчката влада и претставниците на Меѓународното здружение на банки. Детали за во моментов договорениот отпис на долгот ќе бидат познати наскоро - изјави портпарол на приватните кредитори. Претходно илјадници штрајкувачи се собраа на централниот поштад во Атина , Синтагма. Демонстрантите го изразија својот гнев кон барањата за натамошно штедење кои доаѓаат од Европа. Дојде и до судири со полицијата. Штрајковите беа насочени кон планираните мерки за штедење на владата. - Тоа не се луѓе, тоа се варвари“.„Тие не осиромашија, комплетно. Се наоѓаме во буре што врие и само што не експлодирало“ - вели Јанис Цувалакис, жител на Атина. „Тие ја превртеа земјата наопаку во последните две години. На крајот нема да можеме да си дозволиме да се напиеме кафе. Тоа не се луѓе тоа се варвари - извикува Костас, 57 годишен жител ...
сите 2 | | | веќе видена

Лејди Гага, која на „Твитер“ прва собра 18.000 фанови, одлучила да креира сопствена мрежа. На адресата: www.littlemonsters.com можат да се регистрираат нејзините „мали чудовишта“ за да направат корисничка сметка и да бидат дел од мрежата на Гага. Имено, пејачката одлучила да почне со социјална мрежа на која главна тема ќе биде, секако, таа и нејзините фанови. Иако сè уште не е во функција, страницата веќе овозможува регистрација, а потоа дава порака: „Возбудени сме што ќе го делиме светот со вас наскоро, мали чудовишта, внимавајте на службената порака што ќе ја добиете во иднина“.
сите 5 | | | веќе видена

Коби Брајант го надмина поранешниот соиграч Шекил Онил и сега е пети на вечната листа на најдобрите стрелци во НБА лигата, но овој успех го расипа Филаделфија, која пред своите гледачи го совлада ЛА Лејкерс 95 – 90, во една од десете средби кои беа одиграни рано утрината, кога три од нив се решаваа по одигрување на продолжетоци. Брајант средбата ја заврши со 28 коша, по што вкупниот број погодоци во кариерата го зголеми на 28 601 поен, престигнувајќи го Онил, кој застана на 28 596. Најдобар стрелец на сите времиња е Карим Абдул Џабар (38 387 поени). Резултати: Филаделфија – Лос Анџелес Лејкерс 95:90 Вашингтон – Торонто 111:108 продолжение Орландо – Лос Анџелес Клиперс 102:107 продолжение Њу Џерси – Чикаго 87:108 Њујорк – Јута 99:88 Атланта – Феникс 90:99 Мемфис – Сан Антонио 84:89 Њу Орлеанс – Сакраменто 92:100 Денвер – Хјустон 90:99 Портланд – Оклахома Сити 107:111 продолжение
сите 31 | | | веќе видена

Вивијен Чериот од Kенија, Новак Ѓоковиќ од Србија и клубот “Барселона” се добитници на признанието “Лауреус”, кое им беше врачена на свеченост одржана во Лондон. Оваа награда ја нарекуваат спортски оскар, а се доделува од 2000 година под покровителство на фондацијата “Лауреус”. Таа годинава издвои 40 милиони евра за поддршка на млади спортисти од 91 држава. Жирито составено од светски легенди одлучи за најдобар спортист во светот да го прогласи српскиот тенисерски ас Новак Ѓоковиќ.
сите 8 | | | веќе видена

Иако ЛА Лејкерси загубија на синоќешното гостување во Филаделфија (95-90), мегаѕвездата Коби Брајант има причини за радост бидејќи со 28-те постигнати поени се искачи на петтото место на вечната листа на најдобри стрелци во НБА лигата. Тој на 1.128 одиграни мечеви во својата НБА кариера постигна 28.601 поен, со што го прескокна поранешниот соиграч и ривал Шекил О’Нил во поредокот на најдобри поентери. - Да се каже дека ми е чест нема да биде доволно. Тоа е многу кошарка, а јас имав многу среќа за да го постигнам ова. За жал овој успех не го потврдив со победа, која вечерва ја посакувавме, но ни избега – изјави 33-годишниот Брајант, кој ја игра 16. НБА сезона.
сите 37 | | | веќе видена

Вака барем ни порачуваат од американското здружение на кардиолози. Ние немаме никакви причини да не им веруваме…:) Сексуалната активност позитивно влијае на работата на срцето, освен во случаите на болни кои имале отворена операција на срце или заболените од тежок облик на ангина пекторис, тврди американското здружение на кардиолози. Во истражувањето кое го спровеле американските кардиолози се наведува дека сексот е благотворен и во физичка и во психичка смисла, па затоа и се споредува со умерена физичка активност, пренесуваат француските медиуми. Интересно, американските научници пресметале дека редовен секс со постојан партнер согорува исто количество калории колку и качување до вториот спрат, додека возбудливите ад-хок или вонбрачни авантури се еквивалент на качувањето до третиот спрат. Сексуалната активност е ризична по здравјето исто онолку колку и умерената физичка активност, па затоа срцевите болни кои се уште не го изгубиле апетитот за креветски акробации, најмногу треба да внимаваат за време на ...
сите 2 | | | веќе видена

Британката која го шокираше светот со признанието дека спиела со над 1000 мажи и самата неодамна била…маж?! Освен што неодамна јавно призна дека е зависна од секс и дека легнала со преку 1000 мажи, британката Кристал Варен обзнани уште пошокантна тајна. Имено, оваа британка со растечка популарност пред седум години извршила хируршка интервенција за промена на полот. Родена е под името Кристофер Сноуден, а тврди дека отсекогаш се чувствувала како жена. Пред десет години започнала да зема хормони, а после операцијата за промена на полот легално ја променила и крстеницата на која јасно се гледаат новото име и пол.
| | веќе видена

Досега најобемното истражување откри пред колку години живеела “митохондралната Ева“ – прамајката на сите луѓе. Анализата на митохондралниот ДНК – геном кој се пренесува само по мајчината линија и кој води до една единствена жена сугерира дека нашата прамајка живеела пред 200.000 години, пишува Live Science. Овој временски период се поклопува со периодот во кој се верува дека се појавиле и првите модерни луѓе. За време на тригодишното истражување објавено во списанието “Theoretical Population Biology” Марк Кимел од Рајс универзитетот во Тексас и полскиот научник Кшиштоф Сиран ги споредиле податоците од претходно утврдените 10 генетски модели. Започнале со податоци за митохондралната ДНА претходно собрана од случајно одбрани донатори на крв. Добиените модели дале различни претпоставки. Според една од нив, која истражувачите ја сметаат за помалку веројатна, човечката популација растела рамномерно, приближно со експоненцијална стапка. Другиот, според научниците пореален модел, претпоставува дека човештвото ...
| | веќе видена

Социјалистичкиот пратеник Рене Досие во својата нова книга „Пари од државата“ тврди дека францускиот претседател Никола Саркози троши 12.000 евра дневно само за храна. Во книгата, тој го обвинува Саркози дека ги игнорира основните принципи на поделба на приватните и државните сметки. „Дејли Мејл“ пренесува дека буџетот на Елисејската палата, резиденцијата на Саркози, го надминува оној на британската кралица. Тој чува 121 автомобил, чие годишно осигурување чини 120.000 евра, а за гориво се одлеваат 330.000 евра. За патувања во странство, Саркози користи Ербас А330, популарно наречен „Ер Сарко Еден“, кој ги чинеше француските даночни обврзници 260 милиони евра и на патувањата постојано го следи делегација од 300 луѓе. Вкупно, францускиот претседател годишно троши 115 милиони евра. „Од овие бројки може да ве заболи глава“, вели Досие.
сите 5 | | | веќе видена

Неодамна објавивме статија во која беа разработени неколку точки и совети за тоа како мажот треба да се однесува кон партнерката доколку сака да ја задржи подолго. Овој пат страните се сменети, следат неколку совети за жените и тоа, како треба да се однесуваат кога се во негово присуство. Селекција на зборови Зборовите со кои се користите додека сте во негова близина се клучни за неговата желба да помине повеќе време во вашето друштво. Ова е уште познато и како вербална привлечност која резултира со тоа многу да му се допаднете, а тој ни самиот да не е свесен зошто е тоа така. Кога сте во негово друштво користете се со реченици од типот „Баш е убаво што се видовме повторно“ или „Ова е прекрасно место“. Таквите зборови патуваат директно до неговата подсвест, така што нема да знае зошто точно му е убаво со вас, но ќе се осеќа супер во ваше друштво. Тонот на гласот Освен изборот на зборови, важен е и тонот со кој зборувате. Многу жени не знаат дека на мажите им е исклучително привлечен женскиот глас. ...
| | веќе видена

МЗТ Скопје убедливо до 88-69 славеше против Работнички во првото коло од кошаркарската Суперлига на Македонија. Клубот од Градски парк на полувреме замина со предност од 46-38, но во вторите 20 минути екипата од Аеродром направи позитива од 27 и заслужено ја прослави втората победа во третото големо скопско дерби во оваа сезона. Најефикасни во победничкиот тим беа Игор Мијаиловиќ со 23, Ѓорѓи Чековски со 19 и Тодор Гечевски со 14 поени и 11 скокови. Кај Работнички се истакна Немања Јелесијевиќ со 20 коша и 10 скока.
сите 27 | | | веќе видена

Дали станува збор за обичен трик или игра на светлост во Фотошоп воопшто не е важно. Оваа слика стана хит на Фејсбук и Твитер… На прв поглед оваа слика изгледа како најобична дневна соба. Кафена софа, фотелја, прозор, завеси. Зошто тогаш оваа слика стана хит на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер? Затоа што на неа е скриено застрашувачко лице… Потеклото на сликата не е познато, ниту пак со сигурност може да се утврди дали е во прашање само Фотошоп или реална личност со изострена смисла за хорор сценарија…
| | веќе видена

Од 20 до 25 ти февруари ќе се одржи најмасовната работилница на Балканот, организирана по трет пат во соработка на студентската организација EESTEC и македонската секција на IEEE. Станува збор за Робомак, семинар по роботика, каде 100-тина учесници од цела Европа ќе имаат можност да ги следат тренинзите од страна на македонски експерти во областа на роботиката, во текот на четири дена. На финалниот натпревар, кој ќе се одржи на 25 февруари во Македонска Опера и Балет, учесниците ќе можат да ги покажат своите вештини и успешната работа на роботи во 4 категории и тоа: • Роботска трка • Хуманоид • Сумо • Напредно програмирање Можноста за практична работа на роботи не е честа појава кај нас, па учеството на овој настан е ретка прилика за студентите да се здобијат со практично искуство од областа на роботиката. Со оглед на тоа дека станува збор за интернационален настан, придобивките од овој проект се и размена на искуства и подобрена комуникација помеѓу студентите од европските универзитети, работа ...
| | веќе видена

Врховниот суд не ја прифати жалбата на 31-годишниот Виктор Карамарков за намалување на казната доживотен затвор која му беше изречена за извршени четири убиства и два обида за убиство. Највисоката судска инстанца ја потврди доживотната казна откако не нашла доволно аргументи кои би оделе во прилог на осудениот за намалување на казната која што на Карамарков му беше изречена кон средината на јуни 2010 година. Сега, откако е искористена и оваа, последна можност, Карамарков сосема извесно до крајот на својот живот ќе остане зад решетки. Случајот на Карамарков ќе остане запаметен поради серијата брутални убиства врз неколку постари жени кои што ги извршил овој млад човек. Првото убиство, кое што го извршил момчето, се случило на 15. октомври 2009 година, кога ја нападнал скопјанката Вера Богоевска. Таа почина од повредите ки и биле нанаселни ри нападот. По ова злосторство Карамарков посегнал по животите и на Љубица Христовска, Саније Сулејмани и Елена Миовска, а се обидел да ги убие и Марија Атанасовска и Смиља ...
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот англиски репрезентативец Дејвид Бекам заработил неверојатни 3,5 милиони американски долари за рекламата која ја снимил за модниот бренд H&M, а која трае 30 секунди. Познат е фактот дека со нетрпение се очекуваат рекламите за време на американскиот Supebowl, скоро подеднакво како и самиот натпревар. Оваа реклама ја чекале жените од целиот свет. “David Beckham Bodywear” е линија на долна облека која ја дизајнирал токму тој и тоа за модниот бренд H&M. Во црно-белото видео кое трае половина минута, со песната ‘Don’t let me be Misunderstood’, од Animals, Бекам го покажува своето прекрасно тело прекриено со тетоважи. 36-годишниот Бекам бил возбуден што добил ваква можност, а тоа неколку пати и го нагласил. “Возбуден сум што рекламата ќе биде видена, мојот дизајнерски тим и јас 18 месеци работевме на колекцијата. Тоа беше фантастично искуство и многу сум среќен од резултатите.”, изјавил Бекам.
| | веќе видена

Гласањето за “All Star – от” е завршено, а со тоа познати се и петорките на Западот и Истокот за овогодишниот All Star Weekend кој ќе се одржи на Флорида во Орландо. Малку фалеше западната конференција да ја предводат играчи од Лос Анџелес, но местото меѓу стартерите го зазема најдобриот играч на Оклахома Кевин Дирант. Покрај него, првата петорка на Запад ја сочинуваат двајца од Лејкерс Коби Брајант и Ендру Бајнам, какои тандемот од Клиперс Крис Пол – Блејк Грифин. Најмногу гласови на Исток добија Дерик Роуз од Чикаго, Двејн Вејд и Леброн Џејмс од Мајами, најдобриот играч на Никс Кармело Ентони и центарот на Орландо Двајт Хаурд. “All Star” натпреварот ќе се одржи на 26 февруари во “Емвеј центарот” во Орландо. Минатогодишниот дуел помеѓу двете конференции заврши со победа на Запад со 148:143, а титулата за MVP му припадна на Коби Брајант.
сите 21 | | | веќе видена

Македонскиот шоумен Бојан Јовановски се навикнал на лошите коментари и навреди и на истите да одговори со насмевка, но неодамна добил сериозна закана на која не можел да остане рамнодушен, пишува српски “Пулсонлајн“, пренесува Нетпрес. Боки минатата недела бил во шок кога на својот “Фејсбук“ профил видел порака на наводно Српско четничко движење, во кое му се закануваат со убиство. “Него никогаш не го плашат негативни, па ни лоши коментари на негова сметка, но кога некој ќе ви напише дека ќе ве убие, воопшто не е сеедно. Пораката од прилика гласела: ’Српска пушка ќе ти помине низ стомак. Наскоро ќе се најдеме и ќе се сретнеме од близу’. Боки веднаш ја блокирал таа група и контактирал со надлежните органи за да се посоветува какви мерки треба да преземе. Тој не е тип на човек кој паничи, но одлучил дека е подобро да се заштити од претпазливост. Боки ретко излегува без обезбедување, така што на тој начин злонамерните и опасните луѓе не може да му пријдат“, раскажува добро упатен извор за српски “Пулсонлајн“, ...
сите 4 | | | веќе видена

Позната им е на многу жени ситуацијата кога тие зборуваат, а мажите не само што не ги слушаат туку и ги превртуваат очите и сето тоа го прифаќаат со негодување. Но зошто е тоа така, и дали причината е до мажите или пак жените? „Зошто не ме слуша? Зошто не може да запамти што му реков?“ – ви звучи познато? Не е невообичаено многу жени да имаат чувство дека нивните партнери не ги слушаат. Не дека сите мажи одбиваат „послушност“, но често придонесуваат за ваквите проблеми. Зошто е ова воопшто така? Еве некои забелешки кои ги навеле мажите како причина за неслушање, а во прашање е комуникацискиот стил на нивната партнерка кој не им одговара: -Жените зборуваат премногу -Мажите претпоставуваат дека сето тоа веќе го слушнале -Имаат чувство дека партнерката вика или се гневи поради нешто -Темата не им е интересна -Поради нешто им се врши притисок Според некои истражувања кои се направени, женскиот мозок е виновен за ова бидејќи функционира поразлично од машкиот. Мажите помалку го користат делот од мозокот кој е ...
| | веќе видена

Меѓународен тим астрономи соопшти денеска дека открил четврта планета надвор од нашиот Сончев систем, на која би можело да постои живот. Тоа е откритието до кое дојдоа астрономи од Универзитетот во Калифорнија кои ја најдоа планетата наречена GJ 667Cc. Станува збор за планетаа која е 4,5 пати поголема од Земјатаи која би можела мошне лесно да биде населива. Оваа планета се наоѓа во соѕвездието на Скорпион и е можно на својата површина да има течна вода, а можеби дури и живот каков ние го познаваме. Стивен Вогт, астроном од Универзитетот во Калифорнија за порталот „Space.com“ објасни дека новооктриената планета се наоѓа во погодна зона во однос на своето сонце. Тоа значи дека планетата не е блиску до своето сонце, што значи дека водата не испарува, а исто така не ниту далеку од изворот на светлина така што на најзината површина не би требало да е студено. На оваа планетa, која поради нејзината големина веќе почнаа да ја нарекуваат Суперземја, и се потребни 28 денови да направи еден орбитален круг околу своето ...
сите 2 | | | веќе видена

next