Бумбар

Сите луѓе мечтаат за некаков секс кој го чуваат длабоко во својата фантазија. Стручњаците велат дека луѓето со помош на фантазиите ја откриваат својата вистинска природа и ги потиснуваат реалните желби и потреби. Време е да откриете што се крие зад вашите тајни сексуални фантазии. Фантазија 1: Замислувате дека гледате секс на друг пар Ако некогаш сте мечтаеле за тоа да, на пример, гледате некој ваш пријател како води љубов со својата девојка, можно е да сте љубоморни. Психолозите велат дека позади ваквата фантазија се крие желбата за натпреварување и споредување. Секако, би можело да станува збор и за чиста љубопитност. Но ако сепак сте љубоморни, стручњаците советуваат сето она што фантазирате дека тие го прават да го пренесете во вашиот кревет. На тој начин ќе се фокусирате повеќе на себе и сопствениот сексуален живот. Фантазија 2 : Замислувате дека некој ве гледа додека имате секс Дали некогаш сте фатазирале за тоа дека некои странци ве гледаат додека водите љубов? Ако да, значи дека сте помалку ...
| | веќе видена

Маркетинг агенцијата која работеше на изработка на најновата реклама на Дурекс повторно воодушеви со својата досетливост. Една слика, илјада зборови… Не се продава во аптека, нема да морате да го конзумирате во определени временски интервали и што е најважно, нема несакани ефекти. Што би можело да биде?:))
| | веќе видена

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров за Балкан Хендол даде обемно интервју кое со продолжение ви го пренесуваме во целост… - За мене е голема чест и задоволство кога ќе добијам награда од избор на навивачите. Затоа што навивачите не можеш да ги фолираш, ниту да ги лажеш. Тие знаат најдобро, тие се вистинското мерило на вредноста, на сето она што го направивме. Мило ми е поради тоа и затоа сум горд на оваа награда“ – го почнува интервјуто Кире Лазаров. ЕХФ има некое „чудно правило“ најкорисниот играч на турнирот да не го стави во идеалната постава. Како реагираше ти што не беше присутен во најдобриот тим на шампионатот? Лазаров: Искрено, не бев изненаден. При таквите избори, секогаш се работи за некоја компензација поради пропусти што се случуваат на големите натпреварувања. Го знаев тоа, го чувствував во себе, така што на некој начин бев психички спремен за тоа што се случи. Повеќе со тоа мое изоставување се оптоварија моите најблиски пријатели и луѓето околу репрезентацијата, ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативен ас Лестер Бо Меккејлеб ги предводи листите на најдобар стрелец и на најкорисен играч по четири одиграни кола во топ 16 фазата од Евролигата. Меккејлеб, кој е предводник на успешната серија на Монтепаски Сиена од 4-0 со која италијанскиот тим обезбеди пласман во четвртфиналето на најелитното кошаркарско натпреварување во Европа, има просек од 18,5 поени по натпревар, и се наоѓа на првото место, пред Костас Василијадис (Билбао) со 16,75 поени по натпревар, и Еразем Лорбек (Барселона) со 16,5 поени по натпревар. Тој е лидер и на листата на најкорисни играчи во фазата топ 16 со 23,5индексни поени, пред Еразем Лорбек со 21 и ѕвездата на ЦСКА Москва, Андреј Кириленко со 20 индексни поени во просек. Со одличните игри во последното коло, Меккејлеб и на капитенот на македонската репрезентација Перо Антиќ се најдоа на листата на најдобри 10 потези. Првото место е на ѕвездата на Монтепаски Сиена со фантастичното забивање во финишот на мечот против Унихака, кој уште еднаш е рангиран и на 9. ...
сите 3 | | | веќе видена

Тимот на македонскиот репрезентативец Горан Пандев, Наполи синоќа го загуби првиот полуфинален натпревар од фудбалскиот Куп на Италија. На гостувањето кај Сиена, Наполи загуби со 2:1. Пандев на теренот беше до 71.минута кога беше заменет со Едуардо Варгас. Головите за Сиена ги постигнаа Режиналдо во 42.минута и Гаетано Д‘Агостино во 66.минута. Наполи намали во 86.минута со автоголот на Емануеле Песоли. Во второто полуфинале во средата Јувентус како гостин го победи Милан со 2:1. Реванш натпреварите ќе се одиграат на 21.март во Торино и во Неапол.
сите 2 | | | веќе видена

Ѕвездата на Далас Дирк Новицки се најде во изборот како резерва за олстар-викендот и покрај тоа што сезонава му е најслаба во НБА-лигата. Дирк по 11 пат ќе настапува на олстарот. Ѕвездата на Бостон Пол Пирс и тој имаше лош старт на сезоната, но по 10 пат ќе се најде на олстарот. Тренерите, кои го прават овој избор, им прогледаа низ прсти. Kевин Гарнет и Тим Данкан нема да ги видиме на олстар-викендот во Орландо (27 февруари) зашто не се на списокот на резерви. Падот на нивните показатели пресуди овие двајца кошаркари да отсуствуваат. Меѓу резервите на „западот“ се најдоа: Новицки, Ламаркус Олдриџ (Портланд), Kевин Лав (Минесота), Марк Гасол (Мемфис), Стив Неш (Феникс), Тони Паркер (Сан Антонио) и Расел Вестбрук (Оклахома Сити). На истокот резерви се: Kрис Бош (Мајами), Пирс, Рој Хиберт (Индијана), Андре Игудала (Филаделфија), Џо Џонсон (Атланта), Дерон Вилијамс (Њу Џерси) и Луол Денг (Чикаго).
сите 6 | | | веќе видена

Се до појавувањето на Роџер Федерер на големата сцена, американецот Пит Сампрас важеше за најдобар тенисер во историјата на белиот спорт. Има освоено 14 грен слем титули, што е втор најдобар скор после оној на Федерер. Токму овој великан ја оцени измината година на Ѓоковиќ како просто фасцинантна… Уште поинтересно, големиот тениски ас е цврсто убеден дека ѓоковиќ би можел и оваа година да ги повтори успесите од лани… „Минатата сезона која ја одигра Ѓоковиќ, е најдобрата сезона на еден тенисер која ја имам видено. Сигурен сум дека може да ја повтори оваа година. За време на последните два меча во Мелбурн на теренот мина повеќе од 10 часа и покажа дека се наоѓа на вистинскиот пат“, рече популарниот Пистол Пит. „Напредокот на Ѓоковиќ беше бавен, но тој најде вистински решенија. Ментално е многу силен, тоа особено се виде во петтиот сет против Надал на Аустралијан Опен. Неверојатен е“, нагласи легендата на светскиот тенис.
| | веќе видена

На интернет страната на ФБИ е објавено тајното досие на основачот на најмоќната технолошка компанија на светот Епл, Стив Џобс. Досието е изработено во моментите кога администрацијата на американскиот председател Џорџ Буш постариот сериозно размислувала са го постави Џобс на “многу осетлива позиција”. Тајниот документ открива дека пријателите го обвинувале Џобс дека е лажго, дека зема наркотични средства и дека покажува негрижа спрема семејството. ФБИ изработил досие на 191 страна откако тогашниот председател ја разгледувал опцијата Џобс да стане дел од највисокиот тим . Целиот документ се темели на изјавите на Џобсовите пријатели и неговите колеги. Буш размислувал за поставување на Џобс во претседателството на комисијата за извоз, која имала советодавна улога за меѓународната трговија. Еден од долгогодишните пријатели на Џобс,колега уште од факултетските денови, на агентите на ФБИ им го опишал Џобс како “лажлива личност која не е потполно искрена и чесна”, па додал дека Џобс неретко ја извртувал вистината ...
сите 19 | | | веќе видена

Научниците од CERN се покажаа успешни и како диџеи, односно успеаа да го реплицираат звукот на Хигсовиот бозон или т.н “Божја честичка“ и да ни покажат како звучело настанувањето на вселената, а планираат и настапи во живо. Истражувачите од CERN користат информации од компјутерските модели за пресметување на создавањето на звукот на честичките во процес кој се нарекува sonification. Главната цел на овој музички програм кој е наречен “Звукот на науката“ е популаризација на најскапиот научен експеримент во светот. Исто така, LHC Sound планира да изведува настапи во живо со добиените податоци.
| | веќе видена

Додека трае расправата околу тоа дали новиот филм на Анџелина Џоли е добар или не, една Босанка својата опседнатост со познатата актерка ја доведе до екстремност, бидејќи се подложи на низа пластични операции за повеќе да наликува на неа. Бесима Нешиќ од малото место Живинци покрај Тузла има 31 година. Се подложи на бројни пластични операции за да личи на Анџелина Џоли, а првпат „под нож“ отишла на 19 години кога ги зголемила градите. При гостувањето на една босанска телевизија Бесима рече дека 50 отсто природно изгледала како Анџелина, додека другите 50 проценти се заслуга на еден пластичен хирург од Сараево. Бесима, која има осумгодишна ќерка, рече дека не планира да престане со операциите, но не сакаше да открие кои точно зафати ги имала на своето лице. Освен тоа, на рамото на десната рака има иста тетоважа како славната Анџелина.
сите 11 | | | веќе видена

Јувентус со 2-1 славеше над Милан на „Сан Сиро“ во првата полуфинална пресметка од Купот на Италија, обезбедувајќи значителна предност пред реваншот на 21 март на домашен терен. Победата на „Старата дама“ и ја донесе Мартин Касерес со головите во 53. и 83. минута, додека единствениот погодок на домаќинот го постигна Стефан Ел Шарави во 62. минута. Вечерва во втората полуфинална пресметка од „Копа Италиа“ Наполи на македонскиот фудбалски ас Горан Пандев и гостува на Сиена (20,45 ч.).
сите 21 | | | веќе видена

Екипата на Барселона е вториот финалист во фудбалскиот Куп на Шпанија, откако синоќа на својот „Камп Ноу“ со 2:0 ја победи Валенсија. Стрелци на головите за Каталонците во реванш полуфиналето од Купот беа Фабрегас во 16.минута и Чави во 81.минута. Првиот натпревар одигран во Валенсија заврши нерешено 1:1, па Барселона со вкупни 3:1 се пласира во финалето. Противник на Барселона во финалниот дуел кој ќе се одигра на 25 мај ќе биде Атлетик Билбао, кој во полуфиналето со вкупни 8:3 беше подобар од тимот на Мирандес.
сите 4 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалска репрезентација на Англија, Фабио Капело поднесе оставка по судирот што избувна меѓу него и англиската Фудбалска асоцијација (ФА) околу случајот со капитенот на репрезентацијата Џон Тери. Во соопштението на ФА се вели дека е прифатена оставката на Капело и се оценува дека станува збор за вистинското решение. Во изјава за италијанската државна телевизија РАИ, Капело, меѓутоа, рече дека бил понижен од ФА и дека по таквиот гест останал без авторитет меѓу играчите во репрезентацијата. Оставката доаѓа по едночасовниот состанок на претседателот на ФА Дејвид Бернстин и на генералниот секретар на асоцијацијата Алекс Хорн, со досегашниот селектор, на кој не беа надминати разликите околу сменувањето од капитенската функција во репрезентацијата на играчот на „Челзи“ Тери. ФА му ја одзеде капитенската лента на Тери, без знаење и согласност на Капело. Италијанскиот експерт претходно одбиваше да го казни Тери, кој е обвинет за „расистички напад“ врз фудбалерот на „Квинс Парк Ренџерс“ Антон ...
сите 65 | | | веќе видена

Во главниот град на Чешка денеска беше пуштена во употреба нова улица која го добие името „Македонска“. Македонскиот амбасадор во Чешка, Игор Илиевски го изврши свеченото откривање на таблата со новоименувата улица во Прага. Како прилог на оваа информација ви претставуваме и едно видео со македонска музика од центарот на Прага.
сите 12 | | | веќе видена

Сексипилниот британски модел и актерка Кели Брук неодамна креираше сопствена линија на долна облека. Бонус: Не мораше да ангажира модел за промоција на колекцијата. Самата влезе во неоддоливите парчиња долна облека и уште еднаш покажа и докажа дека е една од најсексипилните жени на планетава. Уживајте во вистинска женственост…
сите 5 | | | веќе видена

Кога бараме храна богата со антиоксиданси, за која се верува дека штити од појава на рак и други заболувања, обично размислуваме за егзотично овошје и редок зеленчук. Но, докажано е дека и житариците, а особено пченката, се богати со антиоксиданси. Пченката е богата со: диететски влакна, кои го намалуваат холестеролот во крвта, со фолна киселина, која ги чува крвните садови, со витамин Б1, кој е важен за добрата работа на мозокот. Варена и печена пченка За разлика од зеленчукот, кој е поздрав сиров отколку варен, пченката е поздрава кога термички ќе се обработи. При термичката обработка на пченката, при варење или печење, од неа се ослободуваат молекули кои го штитат телото од штетните ефекти на слободните радикали, што ја прави пченката природен заштитник против низа дегенеративни заболувања како што се: рак, Алцхајмерова болест, болести на срцето и крвните садови и други. Термичката обработка на пченката ја зголемува и активноста на антиоксидативните молекули и нивото на фитоматериите со кои пченката ...
| | веќе видена

Една Кинеска роди бебе тешко 7,04 килограми што веројатно е најтешко новороденче од основањето на државата од 1949 година. Весникот „Тијанџин пост“ наведе дека 29-годишна жена од провинцијата Хенан роди момче со царски рез. Породувањето траело 20 минути, а мајката и синот, кој се вика Шун Шун, се добро. Весникот наведува дека родителите на Шун Шун се со просечна висина и тежина и оти за време на бременоста ништо не укажувало дека бебето би можело да биде толку тешко. Според Гинисовата книга на рекорди најтешко новороденче родила една жена во Охајо во 1879 година и тоа било тешко 10,77 килограми.
сите 5 | | | веќе видена

Лестер Бо Меккејлеб со Монтепаки Сиена вечерва (20 ч.) ја пречекува екипата на Уникаха во рамките на 4. коло од топ 16 фазата во Евролигата, а со победа македонскиот репрезентативен ас и неговите соиграчи ќе обезбедат место во 1/4-финалето на елитното натпреварување. Италијанскиот тим, кој е прв во групата Ф со 100-процентен учинок од 3-0, е убедлив фаворит против гостите од Шпанија, кои пак немаат ниту една победа во оваа фаза. Половина час претходно (19,30 ч.) капитенот на „црвено-жолтите“ Перо Антиќ со Олимпијакос има тешко гостување во Истанбул против поранешниот тим на Владо Илиевски, Анадолу Ефес. На грчкиот тим му е потребна победа за да ги зачува шансите за понатамошен пласман. Олимпијакос, исто како и Галатасарај и Анадолу Ефес има скор од 1-2 во групата Е, каде неприкосновена е ЦСКА Москва (3-0). Уникс Казан, каде под македонско знаме настапува Мајк Вилкинсон, (20,45 ч.) гостува во Милано кај Емпорио Армани. Русите со победа исто така ќе се најдат меѓу најдобрите осум тима во европската елитна ...
сите 40 | | | веќе видена

Пирс има вкупно 21,797 поени во кариерата или шест повеќе од Лери Бирд. Џон Хавличек со 26,395 поени е најдобар стрелец во клупската историја на Бостон. Кевин Гарнет уфрли 22 коша, Реј Ален беше стрелец на 17, а Ражон Рондо оствари 14 коша и 10 асистенции за петта победа во низа за Селтикси. Кевин Дурент одново беше најзаслужен за триумфот на Оклахома од 119:116 на гостувањето против Голден Стејт. Дурент беше прецизен на 14.2 секунди до крајот и мечот го заврши со 33 коша, 10 скока и седум асистенции за четврта победа на последните пет меча за Тандер. Резултати: Индијана – Јута 104:99, Бостон – Шарлот 94:84, Мајами – Кливленд 107:91, Милвоки – Феникс 105:107, Минесота – Сакраменто 86:84 и Голден Стејт – Оклахома Сити 116:119. Вечерва играат: Торонто – Милвоки, Филаделфија – Сан Антонио, Вашингтон – Њујорк, Орландо – Мајами, Кливленд – Лос Анџелес Клиперс, Њу Џерси – Детроит, Атланта – Индијана, Мемфис – Минесота, Њу Орлеанс – Чикаго, Денвер – Далас и Портланд – Хјустон. ИСТОК: Чикаго 21-6, Мајами 19-6, ...
сите 16 | | | веќе видена

next