Бумбар

Македонскиот репрезентативец, Лестер Бо Мекејлеб, со својот тим Монтепаски Сиена, го освои Купот на Италија. До четвртата последовна титула во ова натпреварување, Монтепаски стигна со убедливата победа од 88:71, во финалниот натпревар против Канту. Мекејлеб во освојувањето на Купот учествуваше со 9 поени, 4 асистенции и 2 скока. Најефикасен во победата на тимот од Сиена беше Дејвид Андерсен со 23 поени, покрај него уште тројца играчи на Сиена постигнаа двоцифрен број на поени: Кшиштов Лавринович 16, Дејвид Мос 14 и Николаос Зизис 10. Ветеранот Џанлука Базиле беше единствената светла точка во екипата на Канту, постигнувајќи 15 поени. Ова е втор успех на еден тим во кој настапуваат македонски интернационалци викендов во куп-натпреварите. Вчера, до куп-пехарот дојдоа Дамјан Стојановски и Марин Докузовски откако нивниот Лукоил Академик беше подобар од Левски во финалето од Купот на Бугарија.
сите 5 | | | веќе видена

Шведските научници ја потврдуваат старата поговорка дека очите се огледало на душата, тврдејќи дека шарите на ирисот во окото покажуваат дали некој човек има топло срце и заслужува доверба, или пак е нервозен и избувлив по природа. Екипа научници од Оребро Универзитетот ги проучувале линиите на ирисите на 428 доброволци, сакајќи да ја оправдаат студијата на биолошката психологија која тврди дека некои аспекти од човековата личност се генетски детерминирани. Најнапред биле направени фотографии со крупен кадар на ирисите на сите испитаници а потоа им било дадено да пополнат еден прашалник, кој ги анализирал нивните лични особини. Научниците го задржале вниманието на вдлабнатините и контрактивните бразди, кои се формираат при проширувањето на зеницата. Резултатите покажале дека оние кои имаат повеќе вдлабнатини се чувствителни, пријатни и доверливи личности, додека оние со повеќе контрактивни бразди се невротични и импулсивни. Голема улога игра и генот наречен PAX6, за кој се знае дека ја помага контролата на ...
| | веќе видена

Вчера пејачката обзнани дека ја става музичката кариера на стенд бај, а веќе денеска се разбуди со веста дека нејзина добра пријателка го открила идентитетот на момчето во кое Адел била страсно заљубена… Извор близок на пејачката го открил идентитетот на момчето на кого му е посветена популарната песна “Rolling in the Deep”. Станува збор за музичарот и глумец Слинки Винфилд, кој се претставува и настапува под името Слинки Санбим. “Адел сака да го чува приватниот живот за себе, но јавна тајна е дека токму Слинки го инспирираше нејзиниот албум “21″. Тој е навистина згодно момче кое има незауздана коса како онаа на Џими Хендрикс”, изјавила блиска пријателка на пејачката за “New York Post”. Изворот верува дека токму прекинувањето на врската со Слинки е во основата на инспирацијата за песните “Rolling in the Deep” и “Someone Like You” кои станаа планетарни хитови. И додека Адел тврди дека таа и музичарот “едноставно се одалечиле”, нејзината пријателка открива дека Слинки се заљубил во девојка која е заштитно ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва во 20 часот во Рума игра натпревар од регионалната СЕХА лига. Металург гостува кај поранешниот европски шампион Металопластика. Победата за Металург е исклучително важна за да се врати во водечката четворка, особено по првиот пораз минатата недела од Нексе. Металург на овој дуел се очекува да настапи во комплетен состав, што значи дека иако доби црвен картон со Нексе, Филип Миркуловски сепак ќе има првао на настап, додека истиот играч утре се враќа за Скопје бидејќи од ЕХФ доби забрана на настап на еден натпревар за црвениот картон на дуелот со Копер во Лигата на шампионите. По одигрувањето на дуелот со Металопластика, експедицијата на Металург од Белград заминува за Полска, каде в недела во рамките на Лигата на шампионите игра со Висла. Овој натпревар требаше да се одигра во вторникот, но поради технички проблеми во салата во Шабац, Металопластика македонскиот првак ќе го пречека во Рума. Табела: Загреб 38 бодови (15 натпревари), Вардар Про 38 (16), Нексе 30 ...
сите 38 | | | веќе видена

Млад хокеар кој гаси свеќи поставени на голот со удари на пакот претставува хит на Јутјуб. Момчето восхитува со неверојатната прецизност, а според ова видео, најсилната хокеарска лига во светот, американската НХЛ во блиска иднина би требала да добие нова ѕвезда. Малиот хокеар со леснотија го гаси пламенот на трите свеќи, две на гол – линијата на мразот, и една на рамката од голот, што е просто неверојатно.
| | веќе видена

Арсенал доживеа големо разочарување во Милано, загуби со убедливи 4-0 и може да се каже дека во 1/8 финалето ќе ја заврши сезоната во Лигата на Шампионите. Венгер вели дека тоа биле ужасни перформанси од неговиот тим и најлоша ноќ во Европа за Арсенал. “Ова беше шокантен резултат и шокантни перформанси од наша страна. Ноќ која никогаш не може да се заборави, наша најлоша ноќ во Европа” – изјави Венгер по натпреварот. “Влегувавме од грешка во грешка и бевме казнети за тоа, заслужено”. “Никогаш не влеговме во натпреварот. Бевме многу лоши и офанзивно и дефанзивно. Ниту во еден момент во 90. минути не влеговме вистински во натпреварот”. “Тешко е сега да се анализира. Подобро е да не зборуваме премногу, да анализираме со ладна глава и да регрупираме”. “Да бидеме реални. Не играме во некој свет на соништа. Можеби имаме 2% или 5% шанси статистички, но реално испаднавме”.
сите 6 | | | веќе видена

Експертите на Обединетите нации побараа воведување на македонскиот јазик во образовниот процес во Бугарија и почитување на одлуките на Европскиот суд за човекови права за регистрација на партијата на Македонците во оваа земја. Ова е објавено во извештајот на Независните експерти за малцински прашања на ОН за ситуацијата во Бугарија, изготвен по посетата на соседите, објави вчера Канал 5 телевизија. Во извештајот меѓудругото се вели дека бугарската влада со негирањето на македонско малцинство и на заедницата на Помаците, покрај меѓународното право го крши и членот 54 од бугарскиот Устав, според кој сите имаат право да ги користат националните и универзалните човечки културни вредности и да ја развиваат сопствената култура. Експертите на ОН препорачуваат почитување на правото за етничко самоопределување и внесување на македонскиот јазик во бугарскиот образовен систем. Со користење на мајчиниот јазик, децата ќе го задржат својот етнички и јазичен идентитет, а тоа ќе им помогне на учениците од малцинствата да ...
сите 9 | | | веќе видена

Британската пејачка Адел кој пред неколку вечери се закити со 6 Греми награди ја шокираше светската јавност откако неочекувано објави дека ќе се повлече од музичката сцена на неодреден период. Во наредниот период сакала на приватните работи во животот да им додели приоритет. “Некогаш кариерата ми беше врвен приоритет, па доживеав тотален крах на приватен план”, изјавила Адел за за списанието Вог. “Постојано работам и моите врски не успеваат. Сега ќе имам доволно време да бидам сакана и среќна и да напишам весел албум. За потоа не знам. сакам да се омажам и да имам деца. Ја сум добра девојка, сакам да готвам, да се смеам и да уживам во сексот”, кажала шесткратната добитничка на Греми награди. Адел ( 23 ) и Сајмон Конечки ( 37 ), сопственик на хуманитарна организација, во врска се веќе неколку месеци.
сите 3 | | | веќе видена

Семките од сончогледот се многу здрави за целиот организам. Тие содржат многу хранливи и корисни состојки. Сончогледови семки се богати со омега-3 масни кисeлини, кои помагаат да се зачува влажноста на кожата и го спречуваат нејзиното сушење, ја зголемуваат нејзината елaстичност и цврстина. Омега – 3 масните киселини од сончогледот ја подобруваат текстурата на кожата и го спречуваат појавувањето на пигментациите на кожата и ги ублажуваат брчките. Едно истражување покажало дека кожата на луѓето, кои во текот на 6 недели јаделе дневно само 2 грама семки од сончоглед, значително се подобрила, исчезнале лузните од акните и другите кожни проблеми (флеки и други разни кожни иритации). Кожата им станала поеластична, помека, посјајна и помлада. Покрај големата количина на омега-3 масни киселини, во семките на сончогледот има и големо количество на витамин Е и селен, кои исто така се важни за здрава и убава кожа. За чистење на лицето, како некој вид пилинг, се користи брашно од сончогледови семки, помешано со вода. ...
| | веќе видена

Екс американскиот претседател Двајт Ајзенхауер наводно во присуство на бројни сведоци барем во три прилики комуницирал директно со вонземски посетители. Со вакво тврдење во јавноста неодамна излезе предавачот и автор Тимоти Гуд кој смета дека состаноците се одвивале во американските воени бази. Овие средби се оствариле во режија на Федералното истражно биро, кое успеало да стапи во контакт со вонземјани, кој и ден денеска го одржува. Според неговите тврдења, редовен контакт со вонземјаните не се одржува само во САД, туку и во други земји од светот. За Тимоти Гуд, кој долги години работел во Стејт Дертментот, вонземјаните претпочитаат контакт со официјалните државни структури на земјите, додека многу поретко со одлучуваат за контакт на индивидуална основа.
сите 8 | | | веќе видена

Уредниците на едно од највлијателните спортски списанија во светот создадоа совршена комбинација: шпанскиот тенисер Рафаел Надал и сексипилната израелска манекенка Рафаели заедно на фото сесија…
сите 5 | | | веќе видена

Заминувањето на Борко Ристовски во германски Гумерзбах ќе му донесе на Вардар околу 100.000 евра екстра пари, а репрезентативниот голман за неговиот 2,5 годишен престој во Германија треба да добие околу половина милион евра. Со тоа тој е најскапиот играч што од македонското првенство заминал во странство, и според отштетата што клубот ќе ја добие, но и според сумата за неговиот ангажман, односно платата. Ристовски денеска патува за Германија и веднаш се приклучува на новите соиграчи, а неделава би требало да дебитира. - Имам притисок уште денеска да бранам на мечот со Мелсинген. Но сметам дека тоа нема да се случи, зашто ми треба барем некој ден приспособување. Најверојатно тоа ќе се случи на следните мечеви, вели Ристовски. Гумерзбах в сабота гостува во Норвешка, кај Арендал во КПК, и тоа би требало да биде формалност зашто на првата средба Германците победија со 40-27.
сите 6 | | | веќе видена

Натпреварот како подготовка за предолимпискиот турнир би се одиграл во Лас Вегас каде што дрим-тимот на САД со Kоби, Хауард, Џејмс… ќе се подготвува за настапот на игрите во Лондон. На промоцијата на новиот кошаркарски селектор Марјан Лазовски беше обелоденета можноста од 23 до 26 јуни македонската репрезентација да одигра контролен натпревар против селекцијата на САД, која на Олимписките игри во Лондон ќе биде главен фаворит за златниот медал. Дуелот на Мекејлеб, Антиќ, Гечевски, Самарџиски, браќата Стојановски и останатите во македонскиот национален тим против Kоби Брајант, Леброн Џејмс, Двајт Хауард и другите големи НБА-ѕвезди би се случил во Лас Вегас, каде што „дрим-тимот“ ќе биде на подготовки за Игрите во Лондон. Олимпискиот турнир во Лондон на кој САД ќе ја брани титулата, е целта и на македонската селекција. - Моја желба како селектор е да продолжиме со новите историски исчекори и за првпат да се пласираме на Олимписките игри. Се надевам дека ќе го продолжам континуитетот на добри резултати. Пет ...
сите 4 | | | веќе видена

Барселона и Лион остварија победи на првите средби од осминафиналето во Лигата на шампионите. Актуелниот европски шампион беше убедлив на гостУвањето во Германија, иако Баер пружи сосема солидна партија и создаде доста поволни прилики. Сепак, прецизни беа напааѓачите на Барселона, кои знаеја да ја искористат речиси секоја шанса, меѓу кои беше и Меси, запишувајќи го седмиот погодок во годинашнава Лига на шампионите. Од тука Баер ќе има „немозможна мисија“ на реваншот, бидејќи ќе треба да надокнади голема негатива. Кипарски АПОЕЛ може да биде задоволен откако дома се враќа само со еден гол во мрежата и се уште има реална шанса пред своите гледачи евентуално да обезбеди пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Првото полувреме мина со доста промашени шанси, додека во вторите 45 минути, фудбалерите на Лион ја презедоа иницијативата. Единствениот погодок беше дело на Лаказет, кого идеално го запосли Крис. Кипраните за кои сите 90 минути ги одигра Тричковски, само во финишот од средбата се ослободи од ...
сите 9 | | | веќе видена

Иран престана да снабдува со сурова нафта шест земји од Европската унија: Шпанија, Италија, Франција, Грција, Португалија и Холандија, извести иранската „Прес ТВ.“ Со ова, Техеран ја исполни заканата дека ќе се одмазди за нафтното ембарго кое ЕУ го договори на 26 јануари. Според овој договор, ЕУ си даде на себеси време до јули да се подготви да најде нови снабдувачи. Надлежните во Техеран веднаш повикаа да се запре испораката на црното злато за Европа и тоа ваквиот чекор да биде насочен кон економиите кои се ослабени заради продолжената должничка и финансиска криза. Денес, овие закани станаа реалност. Италија, Шпанија и Грција сочинуваат 68 отсто од иранската нафта која се троши во Европа. Половина од увозот на нафта во Шпанија доаѓа од Иран. Кога станува збор за Македонија, дневникот „Капитал“ пред две недели објави дека „Хеленик Петролеум,“ кој е сопственик на скопската рафинерија ОКТА, 40 отсто од своите потреби за нафта ги снабдува токму до Иран. Од друга страна, пак, со рафинираната нафта од ОКТА се ...
сите 13 | | | веќе видена

Во Скопје утрово во 6 часот се измерени рекордни за оваа зима минус 22 степени Целзиусови. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, по Скопје најстудено било во Тетово со минус 19 степени, Куманово минус 15 и Крива Паланка каде се измерени минус 14 степени. За утре се предвидуваат послаби врнежи од снег, а во петок и сабота ќе биде стабилно, суво и студено. Затоплување и дневни температури над нулата се очекува од недела. Метеоролозите за денеска во Македонија најавуваат сончево време со умерена облачност. Попладне ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец, а облачноста ќе се зголемува особено во западните делови.
сите 95 | | | веќе видена

Многу пријатни вести пристигнаа од научните кругови: Активноста која во Македонија се практикува како национален спорт имала благопријатно влијание врз здравјето на човекот. Ако утрово невообичаено смирени пристигнавте на работа, тоа е сигурно така зошто во сообраќајниот метеж на некого му изредивте се’, од колевка до бастун… “Постои добра причина зошто во речиси сите култури луѓето пцујат кога трпат болка и фрустрации: извикувањето на забранетите зборови носи олеснување”, тврди американскиот психолингвист Тимоти Џеј од факултетот за слободни уметности во Масачусец и автор на книгата “Пцуењето во Америка”. Тој навел дека најделотворни се токму најзабранетите фрази и изрази. Пцуењето не само што го намалува психичкиот стрес, туку ја ублажува и физичката болка. “Користете го умереното пцуење како лесно достапно и ефикасно средство за ублажување на болката. Но, треба да знаете и дека прекумерното користење на прост вокабулар го намалува аналгетскиот ефект”
| | веќе видена

Мајката и членовите на сектата „Движење за гралот“’ во подрумот на домашната куќа врзани со ланци ги чувале нејзините два сина на кои повремено им сечеле месо кое подоцна го јаделе. Мајката имала инсталиран монитор во подрумот за да може од кујната да го следи злоставувањето. Злоставувањето и канибализамот биле откриени сосема случајно. Имено, мајката имала инсталирано монитор во подрумот за да има постојан мониторинг над состојбата на момчињата, но соседот, кој го користел истиот мониторинг систем за да внимава на новороденчето случајно фатил еден сигнал. Следувал повик до полицијата која ги ослободила двете момчиња и една жена, за која првично се верувала дека е жртва на канибализам, а подоцна се докажало дека е една од злоставувачите. Чешката јавност која е згрозена од целиот случај, очекува во судската постапка која набрзо следува на злоставувачите да им бидат одредени максимални затворски казни.
сите 3 | | | веќе видена

Битански научник тврди дека тој е првиот човек во светот кој е инфициран со компјутерски вирус. Доктор Марк Гасон од Универзитетот во Рединг го заразил компјутерскиот чип вграден во неговата рака. Направата која овозможува поминување низ сигурносните врати и активација на мобилниот телефон е софистицирана верзија на ID чип за означување на куќни миленичиња. Гасон со помош на експерименти покажал дека чипот може да пренесе компјутерски вирус на надворешните контролни системи. Тој вели дека другите и другите вградени чипови поврзани со системот биле заразени. Марк признава дека ова било само тест, но смета дека неговиот експеримент ќе има важни последици во иднина, кога медицинските помагала, како пејсмејкерот ќе бидат изложени на ризик да бидат заразени со друг човечки имплант. - Со предностите на ваквата технологија доаѓа и одреден ризик. Ние самите можеме да се унапредиме со помош на другата технологија, меѓутоа онаа, како мобилниот телефон, може да биде изложена на ризик како што се сигурносните проблеми и ...
| | веќе видена

next