Бумбар

Трамвајот, кој во Скопје долги години се најавува како алтернативен јавен превоз, а којшто, според последната студија, е со траса од Ново Лисиче до Ѓорче Петров, во јуни конечно ја добива својата шанса за можна реализација. Градот до тогаш најавува објава на тендер за концесионер, кој треба да ја изгради трамвајската мрежа, да ја опреми со шински возила, а за возврат ќе стопанисува со трамвајот 35 години. Постои голема можност до крајот на годинава да се избере најповолен понудувач, како и дури да се почне со градежните активности. Градоначалникот, Коце Трајановски, најавува дека доколку сѐ оди според предвидените проекции, скопјани за две до три години ќе имаат трамвајски превоз. Досега интерес за концесионерство покажале повеќе компании од Франција, Полска, Чешка, Хрватска, Германија. Понудената траса според изработената студија на англиско-унгарската консултантска фирма, е во должина од 15 километри, а вредноста на инвестицијата се утврдува на 170 до 180 милиони евра. Почетната цена на билетот за ...
сите 2 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со умерен, а долж Повардарието со засилен, северен ветер, информираат од УХМР. Утринската температура ќе се движи од минус четири до три, а дневната од седум до 15 степени. Во Скопје и околината сончево и ветровито со утринска температура околу минус три и дневна до девет степени. Според метеоролозите, слично време не очекува и во првиот ден од викендот. Максималната дневна температура ќе достигне до 13 степени Целзиусови. Дожд и нешто постудено време ќе има в недела, кога температурата ќе се искачи максимално до 11 степени. Извор Канал 5
сите 30 | | | веќе видена

Писмо адресирано до светскиот рекет број 1 од четворица негови сограѓани кои имаат желба да го нагостат тенискиот маестро. Ви го пренесуваме во интегрална верзија… Писмо до Ноле Здраво друже (се надевам дека ова ќе го чита Ноле). Што има? Ние искрено не сме луди по тенисот, дури не ни знаеме каде е „Вимблдон“, но те бодриме бидејќи си наш, Србин, и никогаш не пропуштаме прилика да се напиеме кога играш финале! Да преминеме на главното. Ние сме борчанци, веројатно си слушнал за таа групација. Ти не можеш да замислиш колку бевме среќни кога во Борча се отворија тениски терени, конечно можевме да се испробаме во овој господски спорт, НО… ние немаме пари за рекети, ниту за термини, а ни за патики за тенис, а и за останатата потребна опрема, а и оној што нè вози на тенис секогаш ни бара 300 динари за бензин, од каде брату мој?! Да ја скратиме приказната… Ние не се јавуваме поради пари, туку имаме желба да те угостиме во Борча. Разбираме дека Монте Карло, Ибица, Мелбурн, Алпите и Стоунхенџ се кул места, но додека ...
| | веќе видена

Секогаш постојат фудбалери кои ги поместуваат границите. Па така, фудбалерот на бразилскиот Фламенго, Деивид де Соуса постави нови стандарди за позната фраза ’од тука беше потешко да погоди, отколку да се промаши. Гледајте и чудете се…
сите 2 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација по освојувањето на 5. место на ЕП во Србија бележи напредок на 13. место на најновата ранг-листа на ЕХФ од вкупно 52. земји во Европа. Благодарение на успехот на Европското првенство и скокот на ранкингот, „црвено-жолтите“ ќе бидат во вториот шешир за жрепката за квалификациите за ЕП 2014 во Данска, која ќе се одржи на 20 април во Копенхаген. Покрај Македонија, во вториот шешир се и селекциите на Унгарија, Норвешка, Шведска, Словенија, Чешка и Австрија. Водечка селекција на ранг-листата е европскиот шампион Данска, која како домаќин директно обезбедува пласман на континенталниот шампионат. Данците на ранкингот се пред селекциите на Хрватска, Шпанија, Франција, Исланд, Полска Србија и Германија, кои се наоѓаат во првиот шешир за жрепката. Квалификацискиот систем останува непроменет, натпреварувањето ќе се одивива во седум групи составени од четири селекции, а двете најдобропласирани обезбедуваат учество на завршницата на ЕП. Квалификациите ќе започна на есен и ќе ...
сите 14 | | | веќе видена

Бегалецот Ѓорѓе Прелиќ, осуден на 15 години затвор поради организирање на убиството на францускиот навивач Брис Татон, според сознанија на српската полција, се крие во Македонија, пишува српскиот весник „Ало!” Според весникот, српската полиција пред седум месеци открила дека Ѓорѓе Прелиќ најверојатно се крие во Македонија, откако во јули на охрискиот аеродром пристигнал и Милош Радисављевиќ – Кими, водач на навивачката група „Алкатраз”, кој пред два дена беше уапсен во Скопје. Прелиќ, инаку, е член на оваа навивачка група. „Ние пуштивме писмо до македонската полиција одамна и за двајцата (Радосављевиќ во Македонија мина седум месеци – н.з.). Кими е уапсен во вторникот и веднаш е екстрадиран, додека за Прелиќ се уште не сме добиле никаков одговор од колегите од Македонија“, велат во српското МВР. За Прелиќ, српската полиција трага од 17 септември 2009 година, и според изворот, тој постојано се движи во земјите од поранешна Југославија под лажен идентитет. Неодамна српските власти, апсејќи го еден од ...
сите 11 | | | веќе видена

42 годишен американец од Лас Вегас доживел инфаркт додека јадел хамбургер „Троен бајпас“, во ресторанот за брза храна „Heart Attack“ (Срцев удар), објави Fox 5. Троен бајпас бургер Ситуацијата се одвивала во ресторанот чие мото е „Вкусете го јадењето за кое вреди да се умре“. За среќа, гостинот кој доживеал инфаркт не го исполнил во целост мотото на ресторанот. Ова е прв случај на инфаркт на некој гостин во ресторанот. „Човекот почна да се поти и да се треси. Се чувствува ужасно, бидејќи туристите го фотографираа како да изведува некаква забавна точка. Иако имаме морбидна смисла за хумор, никогаш не би им приредиле нешто вакво на гостите“, изјави сопственикот на ресторанот Џон Басо. Мажот, после инфарктот е хоспитализиран и успешно заздравува.
| | веќе видена

Како во бизнис животот, така и во љубовниот живот, првиот впечаток за некоја личност е важен. Иако првиот впечаток е само површен и може да ги забележи физичките атрибути, сепак е пресуден и создава слика за личноста. Што забележуваат мажите во првите десет секунди? Насмевката Според истражувањата, насмевката е првата работа која мажите ја забележуваат кај жените. Нивниот мозок се обидува да открие дали насмевката е природна или вештачка. Одглумените насмевки се лесни за препознавање, а на оние од срце е тешко да им се одолее. Ставот на телото Дали одите згрбавено или испрчено како целиот свет да е ваш? Вниманието на мажите го привлекуваат жени кои се движат така што јасно се гледа дека им е удобно во сопствената кожа. Доколку сакате да оставите впечаток на личност која е сигурна во себе, одете исправено и со подигната глава, но не претерувајте за да не изгледате укочено. Косата Океј, мажите не ја анализираат косата како жените дали врвовите и се расцветани и во која боја се прамените, туку ја ...
| | веќе видена

Доколку се наруши внатрешниот ритам на организмот потребни се неколку денови за да се отстранат последиците од промените. Истражувачите утврдија дека померувањето на природниот ритам предизвикува промени во мозокот. Проблемот им е добро познат на посадите на авионите и службените лица кои многу патуваат – кога еднаш ќе се наруши дневниот ритам потребно е доста време организмот да се врати во нормала. Во меѓувреме на луѓето им се случува со часови да спијат како издрогирани, но во погрешно време, а по спиењето не се чувствуваат одморни. При тоа најмногу страда моќта на концентрацијата. Според најновото истражување честите нарушувања на вообичаениот ритам, т.н. џетлег, не доведуваат само краткотрајно до замор и заборавност. Долгите патувања со авион оставаат негативни последици врз мозокот кои траат по неколку недели. Слични последици оставаат и зачестената работа во ноќни смени или во друго невообичаено време, заклучија научниците од калифорнискиот универзитет Беркли. „Без оглед да ли некој е член на авионска ...
| | веќе видена

За средината на оваа година се планира одржувањето на тениски спектакл, хуманитарен меч меѓу Рафаел Надал и Роже Федерер, пред 80.000 гледачи на фудбалскиот стадион “Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид. Тоа ќе биде убедливо најгледаниот тениски меч во историјата, а целата заработка ќе биде дадена во хуманитарни цели. Надал и Федерер начелно дале согласност за одржување на еден ваков тениски спектакл, а Рафа избрал да се игра на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ затоа што е голем фан на Реал Мадрид. На средината на игралиштето ќе биде поставен тениски терен, се разбира, на тревната подлога, а дефинитивно е јасно дека трибините ќе бидат преполни за да го проследат спектаклот на двајцата врвни мајстори на тениската игра. Се очекуваат околу 80.000 гледачи, „Сантијаго Бернабеу“ да биде исполнет со максимален капацитет, а со тоа ќе биде поставен и нов рекорд за најпосетен тениски меч. Досега рекордот е во сопственост на Серена Вилијамс и на Ким Клајстерс кои во 2010 година исто така играа на фудбалски стадион, пред точно ...
| | веќе видена

Наполи синоќа импресионираше со одлични перформанси и победа над Челзи од 3-1. Тимот на Горан Пандев можеше да победи уште поубедливо но шансите на Кавани, Лавеци, Маџо останаа нереализирани. Мацари кој поради суспензија не можеше да биде на клупата на Наполи, е презадоволен од перформансите на своите фудбалери но знае дека треба да се одигра одлично и на Стемфорд Бриџ. “Можевме да постигнеме и четврти гол но немавме среќа што шутот на Маџо во финишот не заврши во голот” – вели Мацари. “Штата бидејќи ќе бевме помирни со водство од три гола. Челзи е многу силен на домашен терен па ќе треба уште еднаш да прикажеме одлични перформанси”. “Денес имавме лош период само десет минути откако го примивме голот по несреќната грешка на Канаваро”. “Овој тим продолжува да ме изненадува. По одличниот старт, успеавме и да се вратиме по примениот гол. Оваа сезона играме одлично на големите натпревари”. “Целосно сме свесни дека сеуште не сме во 1/4 финалето. Дури и денес видовме дека Челзи има одлични фудбалери кои лесно ...
сите 9 | | | веќе видена

Вчера околу 14 часот попладне во едно од скопските кафулиња во координирана акција на македонската и српската полиција беше уапсен Милош Радисављевиќ-Кими, водачот на навивачката група Гробари, по кого беше распишана меѓународна потерница за издржување на затворска казна. Како што пренесува српскиот весник Блиц, водачот на најозогласента навивачка група во Србија Алкатраз, веќе неколку месеци со помошта од логистичката подршка од навивачката група Комити веќе неколку месец се сокривал во Скопје. Инаку Радисавњевиќ од српското обвинителство е гонет заради насилничко и хулиганско однесување, како и заради загрозување на безбеноста на новинарката на телевизијата Б92, Бранкица Станковиќ, која е автор на серијалот Инсајдер, во кој посочи на длабоките врски помеѓу навивачките групи, српското подземје и политиката. Експресен демант пристигна од навивачката група Комити кои до јавноста испратија официјално соопштениеи демант на пишувањата на српскиот медиум и најавија тужби за медиумите кои некритички ја пренесоа ...
сите 47 | | | веќе видена

Нови големи протестни собири пред зградата на Парламентот во Атина, како и во центарот на Солун за денеска најавија грчките синдикати. Протестите се закажани за 16 часот на плоштадот „Синтагма“ во главниот град на Грција и се организирани од двата главни синдикати во приватниот и државен сектор ГСЕЕ и АДЕДИ, јави грчката телевизија „Антена“. Причина за демонстрациите е гласањето по итна постапка на предлог-законот, со кој се предвидува намалување на платите и пензиите. Намалувањето на приходите е едно од барањата за одобрување на новиот пакет помош, со кој на Грција и беше доделен кредит во износ од 130 милијарди евра. Во соопштението по повод протестите АДЕДИ ја обвинува Владата дека ги води работниците и општеството кон беда и мизерија. Синдикатот ПАМЕ, пак, организира демонстрации на плоштадот „Омонија“ во центарот на Атина, како и во Солун.
сите 14 | | | веќе видена

Вчера попладне во тетовското село Теарце пријавен е случај на семејно насилство при што 17 годишно девојче го избодела својот брат со нож. При семејна расправа настанала тепачка помеѓу мајката и синот при што сестрата на својот брат со нож му нанела два убода во пределот на левото рамо. Повреденото 21- годишно момче е пренесено и задржано во Клиничкиот центар во Тетово. На лице место излегла екипа на СВР Тетово при што е пронајден и подигнат ножот заради вештачење.
сите 14 | | | веќе видена

Татко и син од Тетово се уапсени во Италија откако тамошната полиција ги фатила со 299 килограми марихуана. Според првичните информации, уапсените дрогата ја набавиле во Албанија и ја транспортирале во Италија, каде требало да се продава. Италијанската полиција ја извела акцијата по дојава од македонската полиција.
сите 20 | | | веќе видена

Кога би се проценувала неговата вредност, најверојатно предвид би се земала неговата заработувачка од минатата сезона помножена со бројот на годините што му останале до 33. роденден, изјави портпаролот на компанијата Том Фокстон. Светски познатите ѕвезди имаат различни идеи и желби, а некои од нив ги осигуруваат деловите на телото во милиони долари, главно во осигурителната компанија Лојдс. Најголема осигурителна полиса има американската пејачка Мараја Кери, која ги има осигурано своите нозе на милијарда долари, додека целото тело на еден од најпопуларни фудбалери, Англичанецот Дејвид Бекам, вреди 200.000.000. Но, своја голема вредност има и светскиот тениски рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ. Сепак, не може да се процени колку вреди раката, ногата или некој друг дел од телото на Ноле, но може да се верува дека станува збор за голема сума пари. Верувале или не според компанијата Лојдс, Србинот има буквална вредност изразена во долари. Неговото тело вреди 100 милиони долари. -Кога би се проценувала ...
| | веќе видена

Наполи и Горан Пандев вечерва (20,45) го пречекуваат Челзи во првиот 1/8-финален дуел од Лигата на шампионите. Италијанскиот тим ќе се обиде да ја искористи слабата форма на лондонските сини и притисокот под кој се наоѓа нивниот менаџер Андре Вилјаш – Боаш, за да дојде до посакуваната победа пред реваншот на „Стемфорд бриџ“. Сепак, тренерот на Наполи Валтер Мацари со голема претпазливост му приоѓа на вечерашниот меч. - Се соочуваме со Челзи, кој има над 100 мечеви во ЛШ, а ние имаме само шест во модерната ера, па затоа не сакам да чујам дека ние сме фаворити. Челзи е голем клуб со големо искуство, но се надевам дека вечерва нема да ја пронајдат својата игра, бидејќи во спротивно ќе бидеме соочени со тежок проблем. Инсистирам на максимална концентрација на моите фудбалери, кои треба перфектно да одиграат во текот на целиот меч Значајно е да не му дозволиме на Челзи да постигне гол. Очекувам интересен и динамичен меч во кој на крајот ќе славиме заедно со нашата верна публика на Сан Паоло – изјави Мацари. И ...
сите 60 | | | веќе видена

Најпознатиот македонки топ модел Катарина Ивановска во најновата колекција костими за капење на светски познатиот бренд “J Crew”. Погледнете…
| | веќе видена

Аргентинецот Лионел Меси уште еднаш потврди зошто во моментов е најдобриот светски фудбалер. Со четирите гола во својот 200. настап во дресот на Барселона, Каталонците ја декласираа Валенсија со 5:1 во дерби натпреварот од 24. коло во шпанската Примера. Иако гостите со голот на Пиати во 9. минута поведоа со 1:0, сепак во продолжението од средбата на сцена стапи Меси и со головите во 22, 27, 76 и 85. минута продуцираше комплетен пресврт кој беше заокружен со голот на Чави во последната минута. На останатите натпревари одиграни вчера: Гранада – Реал Сосиедад 4:1, Атлетик Билбао – Малага 3:0, Спортинг Хихон – Атлетико Мадрид 1:1, Мајорка – Виљареал 4:0 и Леванте – Рајо Ваљекано 3:5 Во саботата: Реал Мадрид – Расинг Сантандер 4:0, Хетафе – Еспањол 1:1 и Севиља – Осасуна 2:0. Колото ќе биде комплетирано вечерва, со дуелот Сарагоса – Бетис, кој ќе започне во 21 часот. Табела: Реал Мадрид 61 бодови, Барселона 51, Валенсија 40, Атлетик Билбабо 33, Еспањол 33, Атлетико Мадрид 32, Леванте 32…
сите 13 | | | веќе видена

Македонскиот првак Металург постигна победа од 24:20 на гостувањето кај Висла во Плоцк во натпревар од 9.коло од Ц групата. Во текот на целиот натпревар се водеше изедначена борба, а на крајот Металург имаше повеќе расположени поединци и сосема заслужено ја постигна петтата победа во групата. Со овој триумф екипата од Автокоманда ги задржа шансите за втрото место во групата. Најефикасни кај Металург беа Жарко Марковиќ со 8 голови и Миладин Козлина со 7. Голманот Дарко Станиќ имаше 20 одбрани. По девет одиграни натпревари во Ц групата води Хамбург со 17 бодови, Металург е втор со 12, Копер има 11, Висла 7, Санкт Петербург 5, а последна е Констанца со 2. Во последното 10.коло од групата на 26.февруари Металург во Скопје во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ја пречекува германската екипа Хамбург.
сите 12 | | | веќе видена

next