Бумбар

Ракометната репрезентација на Данска е нов европски првак по триумфот од 21-19 над селекцијата на домаќинот Србија. Играта на Данците, кои среќно славеа против македонската селекција, се покажа супериорна во финалната пресметка која имаше малку голови благодарение на одличните одбрани на голманите на двете селекции. Чуварот на мрежата на „орлите“ и на македонскиот шампион Металург, Дарко Станиќ беше повторно беспрекорен, за што беше прогласен за најдобар во финалето во српскиот тим, но неговите соиграчи во нападот не успеаја да ја скршат одбраната на Данска, која на крајот заслужено славеше. Претходно во битката за бронзен медал Хрватска со 31-27 ја совладаа Шпанија. Да потсетиме, македонскиот ракометен тим настапот на ЕП го заврши на петтото место, со што обезбеди квалификации за ОИ во Лондон годинава, а капитенот Кире Лазаров е прогласен за најдобар стрелец на ЕП со 61 постигнат гол, со што го собори рекордот за најголем број постигнати голови на сите континентални шампионати досега.
сите 9 | | | веќе видена

Во писмото кое панмакедонската асоцијација ( грчка асоцијација во САД ) му го испрати на американскиот претседател Обама отворено се протестира за присуството на екс американскиот амбасадор Рикер на прославата на победата против Чешка. Во писмото, покрај останатото, се наведува и дека приссутвото на толку висок американски претставник на прослава на која отворено се пеат експанзионистички песни ( Излези момче право на тераса…) и се веат симболи со иридентистичка содржина ( шеснаесеткракото сонце од Вергина ) е незамисливо… “Панамериканската асоцијација, една од најголемите грчки организации во САД заедно со Светската македонска асоцијација, што ја сочинуваат повеќе од 3,5 милиони Грци Ви пишуваме за да Ве информираме за случувањата на Европското ракометно првенство во Ниш, Србија. Во присуство на Вашиот заменик на помошникот-државен секретар Филип Рикер на мечот меѓу Република Чешка и ФИРОМ на 19 јануари беа искажувани иредентистички зборови за Грците од страна на македонските фанови. Ова без исклучок е ...
| | веќе видена

Најпопуларната игра на глобално ниво Angry Birds, која сигурно сте ја играле на разни платформи како Android или IPhone наскоро стигнува на Facebook. Играта е прилагодена на препознатливите бои на најпопуларната социјална мрежа Facebook. За сите корисници ќе биде достапна од 14. февруари, Денот на вљубените.
сите 3 | | | веќе видена

Американската филмска академија го објави списокот на номинации за „Оскар“ за оваа година, кој ќе се одржи на 26-ти февруари. Погледнете кој е номиниран во главните категории: Најдобар филм „The Artist“ – продуцент Томас Лангман „The Descendants“ – продуценти Џим Бурк, Александер Пејн и Џим Тејлор „Extremely Loud & Incredibly Close“ – продуцент Скот Рудин „The Help“ – продуценти Брансон Грин, Крис Колумбус и Мајкл Барнатан „Hugo“ – продуценти Греем Кинг и Мартин Скорсезе „Midnight in Paris“ – продуценти Лети Аронсон и Стивен Тененбаум „Moneyball“ – продуценти Мајкл де Лука, Рејчел Хоровиц и Бред Пит „The Tree of Life“ – номинациите не се објавени „War Horse“ – продуценти Стивен Спилберг и Кетлин Кенеди Најдобар актер Демијан Бичар во „A Better Life“ Џорџ Клуни во „The Descendants“ Жан Дужарден во „The Artist“ Гери Олдман во „Tinker Tailor Soldier Spy“ Бред Пит во „Moneyball“ Најдобра споредна машка улога Кенет Брана во „My Week with Marilyn“ Џона Хил во „Moneyball“ Ник Нолти во „Warrior“ Кристофер ...
сите 4 | | | веќе видена

Меснатиот дел од плодот на тиквата изобилува со бета каротен и витамин Е. Тие се силни антиоксиданси и се важни за превенција и борба против разни болести во кои спаѓа и ракот. Благодарение на целулозата која ја содржи тиквата, таа поседува и пургативно својство, односно способност за прочистување на организмот од штетните отпадни материи. Тиквата е добар лаксатив и помага при лекувањето на воспалителните промени на цревата и го спречува ракот. Се препорачува и за лекување на акните. Богатството на природно избалансираните витамини и минерали во ткивата придонесува за зајакнување на отпорноста на телото и за поголема ментална свежина и виталност. Семките од тиква содржат околу 30% незаситени масни киселини и богати се со минерали, као железо, цинк, фосфор и селен, кои се јаки антиоксиданси. Најважното лековито декство на маслото од семки од тиква е подобрување на функцијата на простатата. Се препорачува да се користи како нерафинирано масло за салата и да биде често присутно во исхраната кај мажите. Покрај ...
| | веќе видена

Jennifer Lopez иако 42 годишна, покажа дека сеуште изгледа одлично застанувајќи пред објективот на славниот фотограф Mario Testino во Мајами во бел костум за капење. Уште еднаш докажала дека заслужено ја носи титулата за една од најпосакуваните холивудски тела. Додека Jennifer подготвено позирала нејзиното момче Casper со трпение ја чекал за време на паузите заедно да се дружат. Освен овој ангажман J.Lo ја има улогата како член во жирито на шоуто за таленти „Американски идол“, и со според истражувањата на американските медиуми гледаноста на ова шоу оваа година паднала за 30%. Освен овој ангажман таа ќе учествува во снимањето на продолжението на шоуто „Q’Viva The Chosen“ во кое ќе се појави и нејзиниот поранешен сопруг Marc Anthony.
| | веќе видена

Кристал Ворен (40) од англискиот град Брајтон призна дека спиела со повеќе од 1.000 мажи. Таа до својата седумнаесета година веќе имала 40 љубовници. Менаџерката на малопродажба својата зависност од секс ја припишува на тоа што во својата петта година присуствувала на тешкиот развод на своите родители. - Луѓето вообичаено не ја поврзуваат сексуалната зависност со жени. Обично се мисли дека ние жените сме тие кои измислуваат изговори кога ќе се изгаснат светлата, но со мене е поинаку. Јас за секс размислувам по цел ден, изјави Кристал за „Дејли меил“. Таа вели дека за време на викендите често оди по барови и кафулиња во потрага по маж кој ќе го одведе дома. И се случувало во рок од 24 часа да спе со седум различни мажи, и тоа и бил „лош ден“. Понекогаш во сексот учествуваат неколку партнери истовремено. Ворен својата невиност ја изгубила кога имала 15 години и верува дека веднаш станала сексуален зависник. Чувството некој да ја посакува, кое го искусила со својот прв љубовник, ја наведува секогаш да сака уште ...
сите 7 | | | веќе видена

Во епски меч кој ќе влезе во аналите на поновата тениска историја српскиот рекет бр.1 му нанесе нов пораз на шпанецот Рафаел Надал и на тој начин ја одбрани титулата на Австралија Опен освоена минатата година. Во финале за кое уште долго ќе се прераскажува и уште подолго ќе се помни, после неверојатни шест часа игра, со конечен резултат од 3:2 (5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5) Новак Ѓоковиќ му нанесе нов, седми по ред пораз на второрангираниот тенисер во светот, шпанецот Рафаел Надал. Во меч кој изобилуваше со исклучителна драматика, остри и неочекувани пресврти и исцрпеност и изнемоштеност на двете страни воопшто немаше да биде незаслужено ако и шпанецот ја понесеше титулата. Но, како што кажа Новак на свечената церемонија на доделувањето на трофеите, вечерва можеше да има само еден победник. Со овој триумф Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Австралија Опен освоена минатата година и стана само трет тенисер во историјата кој го има освоено овој турнир три пати, после легендарните Матс Виландер и Роџер Федерер. Во ...
сите 39 | | | веќе видена

Македонските ракометари денеска попладне го преминаа граничниот премин Табановце, а оттаму па се до плоштадот Македонија од своите сограѓани добија величествен пречек. Лазаров и се заблагодари на целокупната македонска јавност, а посебно на навивачите за кои нагласи дека биле нашиот осми играч. На крајот не пропушти да им порача нешто и на Данците, кои токму благодарение на победата над Македонија утре ќе играат во големото финале. „Заедно сплотени можеме многу, да сте ми живи и здрави, да останеме скромни како и досега и дај Боже, ќе одиме и на Олимписките Игри во Лондон. Голема благодарност до овие ракометни лавови, рекордот не е само моја заслуга, туку на цела Македонија. „Леле луѓе, што направивме“, рече легендата Владо Илиевски, а јас ја повторувам неговата изрека и нека даде Господ да ја повторуваат уште многу, многу спортисти, кошаркари, ракометари, фудналери, одбојкари и сите други“, изјави Кире, пред преполниот со народ плоштад Македонија. Во името на македонскиот народ, ракометната голгетерка – ...
сите 12 | | | веќе видена

Ливерпул успеа да слави над Манчестер јунајтед со 2-1 во најинтересниот дуел од четвртото коло во ФА Купот на Англија. Ова големо дерби во најстарото европско натпреварување го реши „резервистот“ Дирк Кајт, кој што со гол во 89. минута од средбата му ја донесе победата на својот тим, воедно исфрлуваќи го лутиот ривал од ФА Купот. Натпреварот почна одлично за Ливерпул, откако Даниел Агер со глава ги доведе домаќините во водство и ја најави победата на својот тим. Сепак, јунајтед потоа заигра далеку подобро и заслужено стигна до израмнување преку Парк, кој одлично шутирање по додавањето на Рафаел. Во второто полувреме Кени Далглиш реши да ја отвори играта, ги уфрли во игра Кајт и Белами, а токму холандскиот ас беше човек на одлука постигнувајќи го во најдобар можен момент својот јубилеен 50. гол во дресот на Ливерпул. Претходно, пласманот во петтото коло од ФА Купот на Англија го осигура и Челси, со минималната победа од 0-1 на гостински терен против Квинс Парк Ренџерс. Хуан Мата беше стрелец на единствениот ...
сите 8 | | | веќе видена

Српскиот тенисер новак Ѓоковиќ ќе се обиде да ја одбрани титулата на Австралија Опен, а противник во финалето ќе му биде шпанецот Рафаел Надал кој минатата година доживеа шест порази од србинот во исто толку финалиња. Новинарите ги интересирало дали шпанецот би можел да го изненади Ноле со некои нови потези кои ги вежбал во текот на паузата помеѓу двете сезони: “Се трудам да играм што поагресивно и да освојувам повеќе винери. Не можам да кажам дека тоа ќе биде доволно за да го совладам. Ова е сјаен почеток на сезоната за мене, ми претстои најголемиот тест и ќе се борам за да победам “, изјавил шпанецот. Рафа ги прокоментирал и наводните проблеми на Новак со дишењето, на кои се жалеа и другите тенисери. “Тоа е смешно, зар не? Го гледав неговиот меч против Мари на телевизија и очигледно беше дека се движи фантастично во петиот сет, после 4 часа и 50 минути игра. Заради тоа ми е многу тешко да поверувам дека има такви или слични проблеми”, навел Надал.
сите 37 | | | веќе видена

Направивме историски успех, успех на нашиот спорт. Тоа го направивме со заеднички сили на нашиот стручен штаб и со вашата огромна поддршка, истакна капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров, по пристигнувањето на граничниот премин Табановце. - Вие бевте нашиот осми играч и се надевам дека и во иднина ќе продолжиме така. Го оставивме срцето на терен, се боревме максимално и се надевам дека ќе продолжиме така, истакна Лазаров. Селекторот Ѕвонко Шундовски нагласи дека и покажавме на цела Европа како се игра со срце на терен и како се бодри својата репрезентација. - Препознатливи сме по тоа во цела Европа. Горд сум на овие момци што го оставија своето срце на терен. Горд сум и на ваквата прекрасна публика која не бодри секаде и секогаш, рече Шундовски. Македонските ракометари придружувани од неколку стотина македонски граѓани од граничниот премин Табановце се упатија кон плоштадот „Македонија“ во Скопје.
сите 40 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска ги пушти во употреба двете двојни тениски игралишта во општина Илинден, изградени по највисоки стандарди на светската тениска асоцијација, како дел од владиниот проект за изградба на 100 тениски игралишта низ Македонија. - Сакавме годинава да почне и Академијата за тенис, но сè уште не најдовме целосна подготвеност кај тениските работници во Македонија, чие што инволвирање е многу значајно, затоа што учениците мора да имаат дополнителна настава и работа со познати тенисери од сегашноста и од минатото – изјави Груевски. Тој се надева дека в година и оваа федерација ќе биде подготвена да се основа Академија за тенис, со што овој спорт ќе стане многу подостапен за младите, за разлика од минатото кога со него можела да се занимава само одредена категорија лица. На свеченото отворање на двете двојни тенсики игралишта во општина Илинден, Груевски најави дека Владата ќе продолжи со проектите за изградба на 100 повеќенаменски игралишта, кои би можеле целосно да бидат завршени оваа ...
сите 19 | | | веќе видена

Својата кариера ја изгради како невина и прекрасна Дизни принцеза, а пота се претвори на Хана Монтана. На сликатва што ви ја претставуваме, Мајли Сајрус (19) некако доста скривнала од нејзиното јас. Всушност, оваа слика ги шокира сите нејзини помлади фанови, а на неа може да се види како Мајли провокативно позира со тортата во форма на пенис, а му била направена на нејзиниот дечко за роденден. Мајли е готова со јазикот да ја лижне тортата која личи на пенис, а на некои слики ја има како држи алкохол во рацете. Според странските медиуми, таа пиела цел ноќ и се забавувала до бесвест.
| | веќе видена

Голем број на повозрасни мажи патат од проблемот со постигнување или пак одржување на ерекцијата, но разни анкети укажуваат дека дури и дел од помладите мажи имаат пробелм со ерекцијата па се одлучуваат за вијагра или слични медикаменти. Ви претставуваме неколку природни начини со кои можете да му се спротиставите на проблемот, а воедно и да ја подобрите ерекцијата. 1. Лесно месо и риба Протеините кои се наоѓаат во пилешкото месо и рибата ќе ја зголемат вашата сексуалната моќ, но освен тоа, редовното конзумирање на оваа храна ќе ви помогне да го намалите и “појасот за спасување”, што сигурно ќе го зголеми вашиот сексуален нагон. Кога изгледате подобро, сигурно и ќе се чувствувате подобро. 2. Чоколадо Црното чоколадо ќе го подобри вашето расположение, а со тоа ќе ве направи и порасположени за водење љубов. Кога сте веќе во продавница и посегнувате по кондоми, не заборавајте да се почастите и со едно квалитетно чоколадо. Ќе ви се исплати. 3. Алкохол – црвено вино Алкохолот во мали количини не може да ви ...
| | веќе видена

Капитенот на Македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров го надмина рекордот на Олафур Стефансон од 58 постигнати погодоци на едно Европско првенство па новиот рекорд изнесува 61 погодоци. Кире пред почетокот на средбата со Словенија имаше постигнато 53 погодоци од 97 упатени шутеви кон противничките голмани, односно 55% реализација. Уште во првото полувреме од дуелот против Словенија, нашиот капитен го изедначи рекордот на Стефансон забележан на Европското првенство во 2002. година одиграно во Шведска а до крајот на средбата истиот го зголеми за три погодоци. Да потсетиме, Лазаров го држи и рекордот за најмногу постигнати погодоци на Светските првенства со 92 погодоци со што е единствен играч во историјата на големите ракометни првенства што успеал да биде најдобар стрелец на Европско и на Светско првенство.
сите 20 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација го свои петтото место на Европското првенство во Србија и на тој начин го оствари најголемиот успех во историјата на ракометот во Македонија. Со конечен резултат од 28-27 македонската ракометна репрезентација ја совлада соодветната селекција на Словенија и на тој начин стана петорангирана ракометна репрезентација на Стариот континент. Во натпревар кој беше докрај неизвезен и драматичен, титулата играч на мечот ја понесе најдобриот ракометар н асветот Кирил Лазаров кој постигна осум голови. Ќе треба да го почекаме крајниот пласман на Србија и Шпанија, па дури потоа да правиме калкулации околу олимписките игри. Првенството за нас е веќе завршено. Не бевме надиграни од никого, ние ги надигрувавме сите противници, дури и оние од кои на крајот губевме. Зад нас оставивме велесили со огромно ракометно педигре. репрезентации како Франција и Германија ќе ни гледаат во грб. Одлична база на некое следно натпреварување да се бориме и за медал. Секоја чест и огрмни успеси во иднина ...
сите 78 | | | веќе видена

Светскиот рекет бр. 1 Новак Ѓоковиќ ќе има можност да ја брани титулата на Австралија Опен откако во епски дуел со 6-3, 3-6, 6-7, 6-1, 7-5 го совлада Енди Мари во Род Лејвер Арената. Мечот траеше речиси пет часа и беше исполнет со поени кои траеа исцрпувачки 20, 30 или 40 удари. По завршувањето на мечот Ѓоковиќ изјавил дека бил ставен на еден огромен тест: “Беше физички меч. Еден од најдобрите кои некогаш сум ги одиграл.“ “Навистина сум почестен што стигнав до финалето. Зарем има поголем предизвик од тоа да се игра со Рафаел Надал?” – изјавил најдоброрангираниот светски тенисер. Што се однесува до шкотланѓанецот Мари, тој ќе мора да почека некоја друга прилика за да дојде до позиција да се бори за освојување на својата прва гренд слем титула.
сите 28 | | | веќе видена

Селтикси стигнаа до четвртата победа на последните пет натпревари, совладувајќи го Орландо со 91:83, и покрај тоа што во текот на мечот имаа негатива и од 27 поени. Кошаркарите на Бостон и ЛА Клиперс забележаа победи во натпреварите кои се одиграа во НБА лигата. Селтикси стигнаа до четвртата победа на последните пет натпревари, совладувајќи го Орландо со 91:83, и покрај тоа што во текот на мечот имаа негатива и од 27 поени. По водството на “магичните” од 72:54, Бостон направи феноменална серија од 25:4 и на крајот стигна до победата. Пол Пирс беше лидер со 24 поени, 10 асистенции и шест скока, а голема помош имаше од Етван Мур, кој постигна 16 коша, погодувајќи ги сите четири шута за три поени. ЛА Клиперси брzo се опоравија од поразот во градското дерби против Лејкерси, забележувајќи победа над Мемфис од 98:91. Блејк Гирфин беше на чекор до трипл дабл ефект, мечот го заврши со 20 поени, 9 скока и 8 асистенции, поддршка имаше во Крис Пол (18 поени, 7 скока и 7 асистенции) и Морис Вилијамс (18 поени) и Кирон ...
сите 13 | | | веќе видена

Портпаролот на Жозе Мурињо го нападна дефанзивецот на Барселона Дани Алвеш, и го нарече магаре. Меѓутоа десниот бек на Барселона веднаш одговори на критиката. Еладио Парамеш, човекот кој е портпарол на Жозе Мурињо предизвика нови контроверзии на релацијата Реал Мадрид – Барселона со своите последни изјави.Имено, Парамеш го нападна Дани Алвеш и неговото однесување на последното „Ел Класико“, споредувајќи го Бразилецот со магаре. „Што е сменето од моментот кога Дани Алвеш дојде во Шпанија. Тој ги оперираше ушите да ги направи помали и почна да носи очила како да е интелектуалец. Сепак, магарето со мали уши и очила не може наеднаш да стане доктор, секогаш ќе биде магаре“, вели Парамеш. Десниот бек на Барселона веднаш одговори на ваквите коментари. „Признавам дека потекнувам до бедна и сиромашна фамилија, но имам големо срце кое ми го подари Бог“, вели Бразилецот.
сите 5 | | | веќе видена

next