Бумбар

Фудбалска европа вечер ќе ги добие првите четвртфиналисти во најскапото и најцетенотот клупско натпреварување Лигата на шампионите. Црвено црните од Милано на Емирати во Лондон ќе го потврдуваат пласманот во четврт-финалето од Лигата на шампионите. Арсенал со минус четири гола пред својата публика ќе тргна во невозможна мисија против гигантот од Италија. Пред реваншот на Емирати стратегот на топџиите од Лондон Арсен Венгер со своите изјави им влева надеж на неговите фудбалери за чудо против Милан. - На прв поглед тоа делува скоро невозможно, но моите фудбалери ќе мора де веруваат дека се способни невозможното да го направат возможно. Во фудбалот никогаш ништо не се знае однапред. Ние немаме што да загубиме. Со притисок по целиот терен ќе се обидеме да постигнеме голови, изјави за медиумите во Британија предводникот на Арсенал Арсен Венгер. Преку клупскиот сајт на Калчо шампионот предводникот на Милан Масимилијано Алегри внимателно порача – ќе мора да играме уште подобро отколку на првиот натпревар и покрај ...
сите 40 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен ас Кирил Лазаров се најде на второто место на листата на најдобри ракометари во првата групна фаза на Лигата на шампиони по спроведената анкета на порталот „Хендбал-планет“. На гласањето учествувале скоро 15 илјади фанови, а првото место му припадна на Михал Јурецки, член на полскиот вицешампион Киелце, кој освои 5511 гласови, само околу 350 гласови повеќе од капитенот на „црвено-жолтите“ и член на Атлетико Мадрид (5164). Третото место му припадна на Унгарецот Габор Часар од Веспрем (2129), додека како четврти е голманот на Металург Дарко Станиќ, кој освои 1099 гласови.
сите 4 | | | веќе видена

Конечно го дочекавме моментот разголените фотки на црвенокосата холивудска секс бомба да бидат објавени во јавноста. Ѕвездата на серијата “Момците од Медисон“ преку својот портпарол неодамна ја информираше јавноста дека нејзиниот мобилен телефон со неколку фотки во домашно релаксирана атмосфера бил хакнат. Она што црвенокосата убавица пропуштила да спомене е дека помеѓу фотографиите има неколку од нејзините разголени гради. Во продолжение следуваат и разголените фотки за кои портпаролот на познатата актерка денеска тврдеше дека биле подметнати. Ве оставаме да процените самите…
сите 6 | | | веќе видена

Македонските кошаркарски асови Перо Антиќ и Лестер Бо Мејккејлеб со своите тимови Олимпијакос и Монтепаски забележаа победи изминатиов викенд во националните шампионати на Грција и Италија, каде се наоѓаат на лидерските позиции. Монтепаски и Олимпијакос, кои меѓусебе ќе ги одмерат силите во 1/4-финалниот дуел во Евролигата, без особени проблеми славеа над Армани (77-68) и над Каод (73-55). По победата над Армани, Монтепаски има 32 поени на табелата во Лега А, 6 повеќе од група од пет тима предводени од Умана. Меккејлеб на теренот помина 21 минута и постигна за него скромни 10 поени, притоа забележувајќи по една асистенција и украдена топка. Капитенот на „црвено-жолтите“ Антиќ за 17 минути игра имаше учинок 9 поени, два скока и три асистенции во триумфот на Олимпијакос, кој има 39 поени на лидерската позиција на табелата во Грција, три повеќе од вечниот ривал Панатинаикос.
сите 4 | | | веќе видена

Кинезот Џиан Фенг од градот Хеганг се оженил со убава девојка и живееле среќно, се додека не им се родило првото дете. Како што тој самиот кажал „детето било ’грдо’“ и не личело на родителите, па Џиан полудел верувајќи оти сопругата го изневерила, и тоа со грд маж. Неговата сопруга, со надеж дека ќе го увери дека не го измамила, му покажала фотографии од себе пред големите естетски операции со кои се „разубавела“. Џиан полудел кога видел како неговата жена изгледала, побарал развод и ја тужел за 120.000 долари. Судот пресудил во негова корист бидејќи, неговата сега поранешна сопруга, се претворала дека е некој друг со цел со измама да го вовлече во брак. Сега неговата поранешна сопруга не само што потрошила 100.000 долари на естетски зафати, туку мора и на поранешниот сопруг да му исплати уште 120.000 долари.
| | веќе видена

Во Русија денеска се одржуваат претседателски избори, шести во модерната историја на земјата, на кои меѓу петте кандидати, фаворит е актуелниот премиер и лидер на партијата Единствена Русија, Владимир Путин. Кандидати на изборите, освен Путин, се и лидерите на Комунистичката партија на Русија Генадиј Зјуганов, националистичката Либерално демократска партија на Русија (ЛДПР), Владимир Жириновски, Праведна Русија (СР), Сергеј Миронов и независниот кандидат Михаил Прохоров. Претседателот за прв пат се избира на мандат од шест години, што беше овозможено со амандманот на Уставот, усвоен во декември 2008 година. Претседателот на Централната изборна комисија (ЦИК) Владимир Чуров соопшти дека се испечатени 111.072.000 гласачки ливчиња, а освен тие во Русија, право да гласаат за претседател ќе имаат и 1,8 милиони Руси во странство кои тоа ќе можат да го направат на 400 гласачки места во 147 дипломатски и конзуларни претставништва. Централната изборна комисија вети дека првите официјални резултати ќе ги соопшти ...
сите 79 | | | веќе видена

Во зависност од карактерот на човекот зависи и самиот сексуален чин. Но процентуално е докажано дека мaжите повеќе уживаат во сексот поради тоа што не се грижат премногу. Нив им е важно само задоволството и уживањето. Кај жените пак, ситуацијата е значително поразлична. Иако и жените се повеќе го прифаќаат машкото однесување во сексот, факт е дека многу жени се’ уште не може потполно да се опуштат за време на односот. Секогаш се грижат за својот изглед и се плашат дека партнерот ги забележува и нивните најситни недостатоци. Меѓутоа, од машка перспектива, се изгледа поразлично. Го обожаваат и своето и вашето меѓуножје За разлика од жените, мажите со своето меѓуножје имаат близок однос и уживаат во него. Сметаат дека се убави т.е. дека се е баш како што би требало да биде. Кај жените приказната е сосема различна па мажите многу често не може да сфатат зошто таа не сака да ги симне гаќичките. Мажот не може да го прифати како доволен фактот дека вие не сте депилирани, па не треба да имате секс поради тоа. Тоа ...
| | веќе видена

Не е лесно да се справите со неколкуте особено иритирачки навики на партнерот. Затоа, ви нудиме неколку излезни решенија… Вродена глувост Вие му велите: ” Ти и јас како да сме две различни планети! Креветот ниеднаш го немаш раскренато, забораваш да купиш половина од намирниците кога одиш во продавница, упорно забораваш да го спушташ капакот во wc и сега ми е навистина доста”, а тој слуша: “Ти и јас…кревет….сега!”. Веројатно веќе сте забележале дека мажите имаат неверојатно развиена способност за селективно слушање, односно впивање само на оние информации кои во моментот им годат. Но, немојте да ги обвинувате само мажите. Бидете свесни за фактот дека им сервирате работи кои звучат само како постојано приговарање и нешто што не сакаат да го слушнат. Затоа тие се концентрираат само на одредени зборови кои ги изговарате и си ги толкуваат онака како што ним им одговара. Кога сакате да разговарате на тема која ви е навистина важна, внимавајте на тајмингот, скратете го монологот што е можно повеќе и изговорете ...
| | веќе видена

Фудбалерот на Милан Кевин-Принс Боатенг е исплашен од многубројните фанови што ги има неговата девојка Мелиса Сата. Загрижениот полушпиц на италијанскиот првак најмил телохранител да ја чува сексапилната манекенка плашејќи се од оние “најзапалените” фанови кои често знаат да ги следат и малтретираат ѕвездите. Боатенг е заедно со Мелиса неколку месеци, но очигледно е многу заљубен во неа штом решил таа да биде придружувана насекаде од огромен човек во црн костум. Вест
| | веќе видена

Гласачите во американската сојузна држава Вирџинија меѓу бројните кандидати ќе имаат шанса да гласаат и за мачорот по име Ханк. Ханк има голем број приврзаници на социјалните интернет страници Фејсбук и Твитер, но и сопствен веб сајт. На неговата официјална интернет страница „Ханк“ се наведува дека, доколку би требало да ги сумира своите чувства за иднината на Вирџинија, кусо рекол: „ мјау“. - Кога ќе бидат избран во Сенатот ќе работам напорно за да обезбедам да има млеко во секоја чинија ширум оваа убава земја, наведува Ханк. Негови противкандидати се двајцата поранешни гувернери на Вирџинија, републиканецот Џорџ Ален и демократот Тим Кејн. Вакви кампањи не се невообичаени во САД и биле успешни. Во текот на 80-тите години од минатиот век црното куче, мешавина од расите лабрадор и ротвајлер, по име Боско Рамос беше градоначалник на Сунол во Калифорнија. Вест
| | веќе видена

Истражувачките археолози, Џејмс Табор и Симка Јакобовиц, издупчиле дупка во крипта во Ерусалим со помош на роботска рака и со камера монтирана на истата откриле неколку сакркофази од 1 век. Во еден од тие саркофази бил погребан Исус, тврдат двајцата истражувачи. Во една од криптите на капакот од ковчегот откриле антички грчки натпис кој започнува со “О, Боженствен господе, стани, стани..”. Иако натписот во поголемиот дел е нечитлив, овие први зборови јасно се гледаат. Овие двајца истражувачи пред две години добиле дозвола од израелските власти на оваа локација да користат роботска рака низ пробушените дупки. На таа рака поставиле камера за да откријат какви саркофази има во криптата. Освен споменатиот саркофаг, кој истражувачите најмногу ги развеселил на еден имало и цртеж на риба со стап во устата, тие веднаш ја поврзале приказната на Јона и китот од Библијата. Оваа гробницата во која се најдени саркофазите била запечатена и над неа е изграден блок со кула. Новооткриената локација е оддалечена на 60 метри ...
сите 5 | | | веќе видена

Најдобриот шпански тенисер Рафаел Надал ќе одигра хуманитарен натпревар во чест на прославата на 110 години од основањето на неговиот омилен фудбалски клуб Реал (Мадрид). Противникот на второпласираниот играч на светската ранг-листа ќе биде одреден дополнително, а натпреварот е закажан за 14 јули 2012 година на стадионот “Сантијаго Бернабеу”. Целиот приход ќе биде за финансирање на хуманитарната акција на фондациите Реал (Мадрид) и Рафаел Надал. Надал и неговиот најомилен клуб со својата иницијатива ќе се обидат да влезат во Гинисовата книга на рекорди во категоријата на најголем број гледачи на еден тениски меч. Моментно рекордот го држи дуелот што го одиграа Ким Клајстерс и Серена Вилијамс. Мечот на некогаш првите тенисерки на светот во 2010 година на стадионот “Крал Бодуен” во Брисел во живо го следеа 35.861 гледач. Капацитетот на “Сантијаго Бернабеу” е 85.454. Фудбалскиот клуб Реал (М) е основан на 6 март 1902 година и е еден од најтрофејните на светот.
| | веќе видена

Од Камасутра (најважниот текст напишан за сексот кога и да е) избравме некои класични сексуални положби и ги прилагодивме за употреба на места каде што најчесто го минуваме поголемиот дел од времето – во канцеларија, во бања, во автомобил… Автомобил Положба на кобила Во оваа положба, што е незначително променета од онаа во Камасутра (во оригиналната положба тој седи, а таа седи врз него), и вие и девојката лежите за да не си ги удирате главите од кровот на автомобилот. Не заборавајте да ја кренете рачната и да пуштите фина музика. Спуштете ги седиштата. Положбата е многу забавна, а единствен услов за уживање, нека ни простат дебелките девојки, е виткоста. „Тежината на девојката може да ви направи проблеми со половината“, вели нашиот стручњак. Девојката мора да биде свесна за важноста на љубењето, зашто многу повеќе ќе го возбуди партнерот ако го опсипе со бакнежи. Канцеларија Положба на рак Оваа положба е коњак-положба за порно филм и сигурно би ја примениле ако некој ви понуди сценарио за таков ...
| | веќе видена

„Црно и бело“ е насловот на песната со која Калиопи оваа година ќе ја претстави Македонија на на претстојниот Евросонг во Азербејџан кој ќе се одржи од 22 до 26 мај во Баку. Текстот за Црно и бело го напиша Калиопи, а автор на музиката е Ромео Грил. Во текот на ноќта друштвените мрежи беа преплавени од коментари за песната и Калиопи, од редовните негативни, до (за чудо) позитивните критики. Имаше и такви кои велат дека песната е “баш Калиопи”, а тоа до сега се покажало како успешно. Несомнено песната во Македонија ќе доживее огромна популарност и слушаност, а како ќе помине на Евросонг ќе видиме од 22-26 мај во Баку, Азербејџан.
| | веќе видена

Маслото добиено од семките на грозјето е многу здраво и треба почесто да се кориси во секојдневната исхрана. Готвачите често го користат поради неговиот немасен и благ вкус. Одличен е за приготвување на салати и преливи, но и за готвење. Маслото од семките од грозјето благотворно делува на нашето здравје, бидејќи содржи високи концентрации на антиоксиданси, витамин Е и омега-6 масни киселини. Го спречува згрутчувањето на крвта, настанувањето на хипертензијата предизвикана од вишокот на натриум, помага во нормализирањето на лезиите кои се јавуваат поради дебелина и шеќерна болест, го зголемува нивото на добриот холестерол, а го намалува нивото на лошиот холестерол. Штити од кардиоваскулатни заболувања, од срцев и мозочен удар и го зајакнува имунитетот. Бидејќи содржи високи концентрации на витамин Е, маслото од семките на грозјето е многу добро за одржување на здравјето на кожата. Го забавува старењето на кожата, има регенеративни својства и го намалува создавањето на стриите. Богато е се антиоксиданси, па ...
| | веќе видена

Претседателот и главен извршен директор на Интел, Пол Отелини, на Светскиот конгрес за мобилна телефонија што се одржа на 27-ми февруари во Барселона, Шпанија ги објави деталите за плановите и соопштенијата кои се однесуваат на збогатувањето на портфолиото за смарт-телефони. Претседателот и главен извршен директор на Интел, Пол Отелини, на Светскиот конгрес за мобилна телефонија што се одржа на 27-ми февруари во Барселона, Шпанија ги објави деталите за плановите и соопштенијата кои се однесуваат на збогатувањето на портфолиото за смарт-телефони, како и еко-системите на потрошувачите, вклучувајќи ги новите стратешки партнерства со Orange, Lava International Ltd., ZTE и Visa. “Ни претставува задоволство што ќе додадеме нови и важни клиенти и способности на нашите понуди за мобилни телефони. Остануваме фокусирани кон пронаоѓање нови, поинтересни карактеристики и неверојатен перформанс за сите корисници на смарт-телефони низ целиот свет,“ изјави Отелини. Отелини го соопшти ова за време на Интел конференција на ...
| | веќе видена

Семејството на полицаецот кој завчера, брутално сред бел ден, по банална расправија околу паркинг простор со службениот пиштол уби две момчиња од Гостивар не е во нивниот дом. Каде е, не знае ни полицијата. Денес и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, го осуди овој настан и изрази жалење до семејствата на двете убиени момчиња, повикувајќи на трпеливост, се додека не бидат земени исказите и на другите евентуални сведоци и да му се овозможи на судот да даде реална оценка за околностите во кои се случило кривичното дело. “Според информациите со кои досега располага МВР мотивите за немилиот настан што се случи во Гостивар, кога две лица беа убиени, не се поврзани со меѓуетничките односи, односно станува збор за банална расправија”, рече Јанкулоска по потпишувањето на меморандум за соработка со амбасадорот на Велика Британија, Кристофер Ивон. Вест
сите 2 | | | веќе видена

Жените кои имаат висок глас и мажите со подлабок глас се смета дека се повеќе наклонети кон неверство, соопштија канадски научници во најновата студија објавена во медицинското списание „Evolutionary psychology“. Испитаниците во текот на студијата слушале две верзии на електронски модифициран машки и женски глас. Научниците констатирале дека жените мислат дека мажот со подлабок глас има повеќе можности да биде неверен. Мажите изјавиле дека жените со висок глас имаат поголема шанса да ги изневерат. Врската глас, неверство, хормони Поврзаноста помеѓу гласот и неверството се објаснува со хормоните, сметаат научниците од Универзитетот Макмастер во Хамилтон. „Мажите со високо ниво на тестостерон (машки хормон) имаат подлабок глас, а жените со високо ниво на естроген (женски хормон) имаат висок глас”, изјави научникот Дејвид Фајнберг. Неверството има цена „Неверството има емотивна и финансиска цена, а често доведува до растурање на семејството. Поради тоа во текот на еволуцијата, научивме како да избегнеме ...
| | веќе видена

Од 5 март започнува продажбата на влезниците за концертот на францускaта пејачка Заз кој ќе се одржи на 28.05.2012 во Универзална сала во Скопје – објавија од „Пасворд продукција“. Влезниците ќе имаат различни цени: 800 денари (Блок 1), 1.000 денари (Фан пит, стоење), 1.200 денари (Блок 2) и 1.500 (ВИП ложа) и истите можат да се купат во МК Тикетс. Заз доаѓа со својот бенд како би ги претставила своите мегахитови на македонската публика и таа за прв пат настапува со концерт кај нас.
сите 6 | | | веќе видена

Лаптоп украден од NASA минатата година немал електронска заштита и ги содржел командите и контролните шифри за Меѓународната вселенска станица, изјави вчера генералниот инспектор на Агенцијата пред американскиот Конгрес. Реалната бројка на украдени компјутери и уреди можеби е уште поголема, бидеќи NASA се потпира врз вработените и нивните изјави и пријави на изгубени уреди. Портпаролот на NASA, Трент Перото дека во ниту еден момент операциите на Меѓународната вселенска станица не биле загрозени. „NASA направи значаен пресврт и подобрување во заштитата на IT системите, како и усвојување на сите препораки од инспекторите и инженерите кои работеа на заштита на компјутерските системи“, рече Перото. Инспекторот Мартин ја нарече NASA логична мета на сајбер напади. Трошоците за легалните хакерски напади минатата година надминаа сума од 7 милиони долари. Вкупно се регистрирани 5.408 напади во периодот помеѓу 2010 и 2011 година. Поголемиот број напади се правени од територијата на Кина. НАСА е постојана цел на ...
сите 5 | | | веќе видена

next