Бумбар

Геомагнетна бура, најсилна во последните шест години, денеска ќе го погоди земјиното магнетно поле- бурата би можела да влијае на сателитите, авионите и на целокупната електрична мрежа, предупредуваат од американскиот центар за временски прилики во вселената. Геомагнетната бура привремено го попречува земјиното магнетно поле а е предизвикана од активности на Сонцето. - Големо парче од атмосферата на Сонцето е исфрлено во неделата кон Земјата, па енергетските сончеви честички се движат со брзина од 2.000 километри во секунда, што е пет пати побрзо од нормалното движење на сончевите честички. Кога ќе ја погоди Земјата силната енергија ќе предизвика осцилации во нашето магнето поле. Поради тоа мже да дојде до пречки во радио-врските кои се користат за навигација на авионите во близина на Северниот пол, на летовите меѓу Северна Америка, Европа и Азија, а можно е некои рути да бидат и променети, изјавил Тери Онсагер од центарот за предвидување на временски прилики во вселената. Предвидувањата се дека бурата ќе ...
сите 14 | | | веќе видена

Во координирана акција на неколку македонски градоначалници во основните и средните училишта ширум Македонија професорките се сериозно предупредени за недоличен дрес код. Како што јавува скопската телевизија со национална концесија Канал 5, ваквото решение било донесено како резултат на повеќето регистрирани случаи на несоодветно и слободно облекување на дел од професорките во училишните клупи. Официјалниот правилник кој забранува носење на маички и кошули со отворено деколте и гол грб, како и прозирна гардароба под која се гледа долната облека, а посебно тангата ( замислете! ), барем за сега не предвидува казни и санкции за евентуалните прекршителки. Дали навистина професориците не стигнуваат да ја сменат гардаробата после вечерните излегувања во град или експертскиот тим кој се занимава со оваа проблематика ќе утврди дека и очилата за вид предизвикуваат блудни мисли кај малолетните ученици, па и нив ќе ги забранат, останува да видиме во продолжението на најновата македонска образовна сапуница…
| | веќе видена

Македоннската ракометна репрезентација ја забележа втората победа на европското првенство во ракомет во Србија, совладувајќи ја силната селекција на Полска со 27-25. Македонскаѕта репрезентација одигра одличен натпревар во сите 60 минути и не ги повтори грешките од претходните натпревари, кога или ремизиравме или губевме веќе добиени натпревари. Јунак на мечот беше извонредниот македонски голман Борко Ристовски кој имаше 19 одбрани и заслужено беше прогласен за играч на натпреварот. Колективниот дух, одличната одбрана, смирениот и ефикасен напад, како и реализацијата на контрите и полуконтрите беа главна одлика на нашата репрезентација на овој натпревар. Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен во нашиот тим, постигна 10 голови и маше стоотстотна реализација на ударите од седум метри. Конечно покажавме дека не само играчки, туку и резултатски можеме да се носиме со најсилните ракометни селекции во Европа. Да се надеваме дека резултатите на натпреварите во групата кои следуваат ќе ни одат во пресрет, па ...
сите 160 | | | веќе видена

Добро скроениот костум може да се носи на многу начини затоа што совршено се комбинира со најразлична облека. Ви ја претставуваме неговата моќ на трансформација… Како дама Женствена блуза со висока крагна убаво им прилега на постарите дами затоа што ги покрива борите на вратот. Меѓутоа, ако имате краток, оваа крагна не е вистинскиот избор за вас. Едноставно Трикотражниот или штофениот елек може да биде одлична замена за сако. Оваа комбинација можете да ја збогатите со блуза и чорапи во силна боја. Лежерно За опуштена варијанта облечете фармерки, џемпер и сако, а комбинацијата дополнете ја со високи чевли на врзување. Атрактивно Сакате да изгледате атрактивно, ама не претерано? Со кратко здолниште или шорцот облечете сако и дебели чорапи. Ќе изгледате прикладно… Шик Ако чизмите ви се главниот моден адут за зимата, носете ги со пантолони со должина до половина од листовите. Ќе бидете шик…
| | веќе видена

Оваа недела, својата премиера ја доживеа еден од филмовите кои нетрпеливо ги очекуваме во 2012-та и очекувано, беше најпосетуван во кината на северноамериканскиот континент. Покрај „Underworld: Аwakening“, одличен старт имаше и „Red Tails“, како и „Haywire“. Четвртиот филм од франшизата „Underworld“, „Underworld: Awakening“ успеа да се искачи на првото место на бокс офисот, по премиерата која се случи во петокот.Оваа хорор акција со Кејт Бекинсејл, во својата каса собра 25,4 милиони долари и доминираше по гледаност за изминатиов викенд. Уште еден филм имаше доста успешна премиера минатиот викенд. „Red Tails“, авантуристичката драма со Куба Гудинг Џуниор се искачи на второто место по гледаност во кината во САД и Канада, заработувајќи 19,1 милиони долари. На третото место добро се држи „Contraband“, кој овој викенд на својата сметка дополнително донесе 12,2 милиони долари, а веднаш зад него е „Extremely Loud & Incredibli Close“ со заработени 10,6 милиони долари. Топ пет листата ја заокружи уште една премиера. ...
| | веќе видена

Кајсијата е многу вкусно и здраво овошје. Таа е слична на праската. Има вкусен плод со портокалова боја. Плодот на касијата има семка. Семките може да бидат благи или горчливи. Тие содржат амигдалин (витамин Б17), за кого, некои научници, сметаат дека има антиканцерогени својства. Кајсијата често ја нарекуваат „кралско овошје“. Долго време се сметало дека нејзина татковина е Ерменија. Подоцна е утврдено дека најпрвин се одгледувала во Кина, од каде Александар Македонски ја донел во овие подрачја. Во тој период кајсијата била позната како „златен плод на Сонцето“. Кајсијата е добар извор на бета-каротин, па помага при инфекциите и кожните проблеми. Бета каротинот е еден од најпознатите антиоксиданси и исклучиво се наоѓа во растенијата. Тој се нарекува и „природен чадор за сонце“, бидејќи ја штити кожата од штетните ултравиолетови зраци, намалувајќи ја активноста на слободните радикали, кои настануваат поради емисијата на УВ зраци т.е. при сончањето. Резултатите од голем број студии покажале дека бета ...
| | веќе видена

Еден од најголемите хеви-метал бендови во историјата на музиката Металика нејеви концерт кај нашиот северен сосед на 8 Мај во Белград. Во најавата за концертот членовите на бендот најавуваат вистински спектакл, а ветуваат дека на репертоарот ќе се најдат некои од најголемите хитови од нивниот најпознат и најпродаван “Black album”, како што се “Enter Sandman”, “Unforgiven”, “Nothing Else Matters”. Со оглед на фактот дека во догледна иднина не можеме да очекуваме култниот бенд да гостува и во Македонија, уште отсега почнете да штедите средства и да ги пакувате куферите…
сите 8 | | | веќе видена

На гостувањето против Сиена, нашиот препрезентативец Горан Пандев го спаси Наполи од пораз во италијанското калчо. Со тоа Пандев повторно се запиша во листата на стрелците од почетокот на натпреварите во 2012 година. Сиена преку Калаио поведе во 67. минута, а Кавани од гостинскиот тим во 79. минута промаши пенал. Пандев го извлече тимот во 86. минута со што му донесе реми и еден бод на Наполи.
сите 9 | | | веќе видена

За неколку часа (16.20) во Белградска Арена ќе почне натпреварот во кој нашата ракометна репрезентација ќе се соочи со репрезентацијата на Полска на ЕП во Ракомет. Повеќе илјади наши навивачи заминаа за Белград да ги бодрат македонските репрезентативци. После несреќниот пораз од Данска, во нашиот тим завладеа разочараност, но како тоа веќе е минато и тимскиот дух кај репрезентативците повторно е на високо ниво. Мојсовски вели дека никогаш не ги напушта чувството дека играат за земјата, за народот, за навивачите. - Се треба да се поклопи. Овој тим не е од вчера, 90 отсто од нас заедно работиме уште од младинските школи. Ги поминавме пионерската, младинската, сениорската категорија. Веќе 15 години сме заедно. Тоа не е гради преку ноќ. Се што се гради, се гради со тимскиот дух. Ни се чудеа и Германците и Швеѓаните како толку еден за друг гинеме. Такво залагање за земјата кај нив го нема велат. Кај нас навистина е изразено тоа чувство дека играме за земјава, за народот, за навивачите – вели Мојсовски. За да ...
сите 2 | | | веќе видена

Позитивните реакции од манифестацијата „Водици“ не стивнуваат дури и по неколку дена од нејзиното завршување. Освен по успешната организација, рекордната бројка на пријавени кандидати и масовната посетеност, манифестацијата ќе остане запаметена и по учеството на единственото девојче Ангела Симоноска. Сепак, „Нова Македонија“ дознава дека пред десет години, во 2002-та, кога кум на традиционалната прослава за Богојавление-Водици за прв пат бил Сашко Станинов, по крстот скокале двете сестри Марија и Христина Миневски. Девојчињата тогаш имале 15 и 13 години, а идејата да скокаат по крстот била на помалата сестра Христина. - Дента кога ние скокавме по крстот врнеше снег, но нас не ни беше воопшто ладно, мислам дека во тој момент не мислев на ништо друго, туку само како да дојдам до крстот. И јас и сестра ми бевме пливачки, па поради тоа немавме никаков проблем – раскажува Марија. Таа вели дека тоа што скокале по крстот и благословот од архиепископот им донело среќа, но велат дека тогаш биле деца и дека петките на ...
сите 2 | | | веќе видена

Граѓаните на Хрватска вчера дадоа зелено светло за зачленувањето на земјата во Европската унија. На референдумот што се организираше ширум Хрватска, за влезот на земјата во Унијата гласале 66 отсто. - Ова е голем ден за Хрватска. Голем по значење, голем по резултатот. Хрватска избра европска заедница со демократски држави кои се стремат кон подобар живот – рече претседателот Иво Јосиповиќ во Саборот каде се собра државниот врв во очекување на резултатите од референдумот. Тој изрази и големи очекувања од влезот во ЕУ. - Денешната одлука ја одреди Хрватска како држава со европска иднина, рече Јосиповиќ. Членството треба да биде одобрено од парламентот на Хрватска и на сите 27 држави од Унијата.
сите 15 | | | веќе видена

Фудбалерите на Интер со пресврт успеаја да дојдат до победа од 2-1 против Лацио во последниот меч од 19. коло во италијанската Серија А Гостите од Рим поведоа преку Томазо Роки (30’), а на паузата двата тима заминаа со нерешен резултат откако Диего Милито беше прецизен во 44. минута. Победата на „нероаѕурите“ им ја донесе Џампаоло Пацини (63’). И покрај победата, тренерот на домаќините Клаудио Раниери воопшто не беше задоволен од играта на своите избраници. - Единствено нешто што ми се допадна на мечот е резултатот. Со Милан победивме и одигравме одлично, но вечерва мислам не можевме да одиграме полошо. Лацио ни создаде многу проблеми и победивме поради индивидуалните потези на двајца одлични фудбалери. Ако сакаме да ги стигнеме водечките, мораме да играме многу подобро – изјави Раниери за италијанските медиуми. Со трите освоени бода Интер се искачи на 4. место на табелата со вкупно 35 бода, прескокнувајќи го Лацио, кој остана на 33 бода. Водечки е Јувентус со 41 поен, еден повеќе од Милан, додека трет е ...
сите 5 | | | веќе видена

Шпанските гиганти Барселона и Реал Мадрид со идентичен резултат од 4-1 забележаа победи во мечевите од 19-то коло во шпанската Примера и ја оставија ситуацијата статус-кво на врвот. Каталонците предводени од феноменалниот Лионел Меси, кој постигна хет-трик, славеа нагости против Малага. Резултатот беше отворен во 33-та минута кога по асистенција од Адриано, Лео Меси со глава погоди за водство од 1-0. По три минути игра во второто полувреме Алексис Санчез најдобро се снајде во една мешаница и го зголеми водството на Барса на 2-0. Веќе во 51-та минута Барселона постигна нов гол, прекрасен пробив на Меси и погодок за 3-0. Во 81-та минута нов соло пробив на Меси и гол за негов хет-трик и предноста на шампионот од 4-0, а на пет минути до крајот од натпреварот Рондон погоди за конечни 4-1. Реал стартуваше несигурно и по 13-та минути имаше негатива од 0-1 откако Љоренте ја затресе мрежата на Касиљас . Но потоа четата на Мурињо ја покажа својата сила и со головите на Марсело (25), двата гола од пенал на Роналдо (47 ...
сите 7 | | | веќе видена

Роже Федерер уште еднаш покажа дека се враќа во својата препознатлива форма на стартот од оваа 2012 година, решен да не му се повтори ланската година во која не освои ниту една гренслем титула. Тој го продолжи својот победнички поход на Австралија опен, откако во осминафинален меч му одржа лекција на младиот Австралиец Бернард Томиќ, декласирајќи го со 6-4, 6-2, 6-2. Домашниот миленик успеваше некако да му се спротивстави на големиот ас само во првиот сет, а во преостанатиот дел од мечот можеше да се проследи целосна доминација на Швајцарецот, кој на крајот сосема заслужено ги собра аплаузите од главниот терен во Мелбурн. Сепак, се чини дека вистинскиот предизвик Федерер ќе го има во четвртфиналето, кога против себе ќе го има Хуан Мартин дел Потро. Сосема очекувано, Рафаел Надал без никакви проблеми го доби шпанското дерби со Фелицијано Лопез со максимални 3-0 во сетови, па вториот носител во четвртфиналето го очекува пресметка со Томаш Бердих, кој утрово беше подобар од Николас Алмагро со 4-6, 7-6, 7-6, ...
сите 42 | | | веќе видена

Откако го срушија сајтот на ФБИ и неколку други сајтови на американските државни институции, Anonymous за утре најавија рушење на најголемите социјални мрежи. Навистина ќе им бидеме благодарни ако ни дадат прилика да видиме како е да се живее без Фејсбук, Гугл плус и Твитер. Оти многу одамна беше, сме заборавиле. Хакерската група соопшти дека ќе се одмазди на рушењето на Megaupload.com и апсењето на сопственикот на овој сајт и објави нова видео порака во која најави рушење на најголемите социјални мрежи на земјата на неколку часа преку нападот кој во хакерските кругови е познат како Distributed Denial of Service ( DDoS ). Тоа е како што велат дел од планот за одмазда на ФБИ кое во соработка со полицијата во неколку држави го згасна сајтот Megaupload.com и сите сестрински сајтови и го уапси сопственикот на тој сервис, пренесуваат светските новински агенции. Anonymous во видео пораката ги повикале сите граѓани на светот да “отворат очи” и истакнале дека социјалните мрежи во огромна мерка влијаеле на ...
сите 4 | | | веќе видена

Преку изведба не неговите дела во верзија на оперски арии, музиката која му лежеше на срце, вчера вечерта во Домот на армијата на Македонија во камерна атмосфера беше одбележен 31 роденден на македонската пејачка легенда Тоше Проески. Под диригентската палка на маестро Саша Николовски- Ѓумар настапија македонските оперски пејачи Ѓорги Цуцковски и Весна Гиновска Илкова, српските Сања Керкез и Иван Томашев, како и Еделина Кнева од Бугарија, Иве Гамулин Џани од Хрватска и Аленка Готар од Словенија. Покрај оперските првенци вечерта ја збогатија и македонскиот виртуоз на пијано и голем пријател на Тоше, големиот Симон Трпчевски, кој во инструментална верзија ја изведе песната Љубена, како и македонскиот бисер на гитара Влатко Стефановски, кој ја имаше честа да ја изведе песната Арија која Тоше ја испеа во дует со италијанската пејачка Џана Нанини. Тоше Проески беше роден на 25. Јануари 1981 година, животот го загуби во трагична сообраќајна несреќа во 2007-та. Сите средства собрани од концертот одржан во негова ...
сите 5 | | | веќе видена

Можеби е крајно време да престанеме да ја обвинуваме лошата среќа и судиите и да почнеме да работиме на отстранување на очигледните недостатоци во играта. Подобра реализација на зицерите, поголема присебност и смиреност во моментите кога имаме високо водство, концентрирана одбрана во текот на сите 60 минути ( имавме воопшто одбрана во периодот кога Хансен забиваше од каде стигне? ) и промена на фаталистичкиот светоглед. Вистина е дека среќата на крајот ни го сврте грбот, ама само затоа што ние и дадовме прилика… „Што да се каже а да биде паметно? Игравме фантастично во првото полувреме, имавме пад на стартот од вториот дел, не успеавме да се вратиме во средината на вториот дел, бевме побркани“. „Незнам какво е ова проклетство? Незнам кому што сме му згрешиле па ни враќа на овој начин. Нашиот настап на ЕП може да се искористи и да се напише некоја книга, ќе биде бестселер“. – изјави после натпреварот Лазаров. Со слични тонови се огласи и откровението на првенството Стоилов: „Немам што да изјавам, незнам ни ...
сите 4 | | | веќе видена

Видна разочараност провејуваше низ изјавите на нашите ракометни репрезентативци после поразот од Данска. Да видиме што по тој повод изјавија дел од нив… „Поставеноста во одбраната беше одлична, функционираше во првиот дел. Па, луѓе, Хансен е способен да ја урне секоја одбрана. Тој е најдобриот лев бек во светот. Честитки за Данците кои успеаја да се врата во игра по лошото прво полувреме. А ние…ние бевме одлични, дадовме се од себе. Што да се каже после еден ваков пораз. Едно е јасно, не треба да паѓаме во очај, нема време за тагување и за плачење, затоа што за два дена следи натпреварот со Полска. Можеби и уште потежок меч од овој вечерашниот“ – изјави голманот Ристовски, кој во првиот дел имаше извонредни интервенции. „Сме губеле и ќе губиме, но кога се губи пред ваква публика, тогаш е уште потешко. Бев цврсто уверен дека имаме шанси за медал, но сега веќе не верувам во тоа. Можеби, доколку ни се поклопат останатите резултати, уште можеме да се бориме за полуфинале“, разочаран беше Ангеловски. „Немавме ...
сите 4 | | | веќе видена

Светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ се пласира во четвртото коло на Австралија опен по убедливата победа од 6-0, 6-1, 6-1 над Французинот Никола Мау. Српскиот ас на теренот мина само 74 минути, а во досегашниот тек на турнирот загуби само 10 гема, по два против Мау и Паоло Лоренцо и шест во дуелот со Сантијаго Хиралдо. - Му посакувам среќен роденден на Мау и се надевам дека поразот нема да му го расипе расположението. Тој играше со повредено колено, тешко се движеше и тоа е причината за ваквиот пораз – изјави Ѓоковиќ. Кај жените, Марија Шарапова, Петра Квитова и Серена Вилијамс не дозволија изненадувања. Турнирот заврши за Вера Звонарева и за Марион Бартоли. Резултати: Мажи: Ѓоковиќ – Мау 6-0, 6-1, 6-1, Мареј – Лодра 6-4, 6-2, 6-0, Цонга – Жил 6-2, 6-2, 6-2, Монфилс – Кукушкин 2-6, 5-7, 7-5, 6-1, 4-6, Гаске – Типсаревиќ 6-3, 6-3, 6-1, Ферер – Чела 7-5, 6-2, 6-1, Нишокори – Бенето 4-6, 7-6 (3), 7-6 (4), 6-3. Жени: Квитова – Кириленко 6-0, 1-0 (предадено), Шарапова – Кербер 6-1, 6-2, Макарова – Звонарева ...
сите 12 | | | веќе видена

Откако српски „Курир“ објави дека холивудската актерка Анџелина Џоли планира да побара укинување на Република Српска, бројни познати во Србија се свртеа против неа. Анџелина Џоли (36) се најде на удар на пилитичарите, актерите, пејачите и медиумите. Многумина рекоа дека не сакаат да ја видат во Србија. Бата Живоиновиќ рече дека дури би ѝ забранил доаѓање во државата, а Eмир Кустурица рече дека нејзиниот филм „Во земјата на крвта и медот“ нема врска со разумот. На сето ова реагираше и актерката. -Како е можно целата нација да верува на приказните кои ги измисли „Курир“, обично ѓубре од весник, засновани на лажен имејл кој го испратила измислена личност – напишала Анџелина на твитер и додала дека луѓето не треба да веруваат на сè што ќе прочитаат. -Ги убиваат прекрасните и добри дрвја за да произведат хартија на која го печатат својот лош весник – напишла Анџелина мислејќи на „Курир“.
| | веќе видена

next