Бумбар

Со победата над Лацио од 3:1 синоќа на „Сан Сиро“ во Милано, „росонерите“ се пласираа меѓу четирите најдобри во фудбалскиот Куп на Италија. Гостите од Рим поведоа со голот на Џибрил Сисе во 5.минута, Робињо изедначи на 1:1 во 15.минута, а Кларенс Сидорф во 18.минута и Златан Ибрахимовиќ во 84.минута ги постигнаа конечните 3:1 за домаќините. Во полуфиналето Милан ќе игра со Јувентус, а двојката за другото полуфинале е Сиена – Наполи. Првите полуфинални натпревари ќе се одиграат на 8 февруари, а реваншите се на програмата на 21 март.
сите 2 | | | веќе видена

Со двата синоќешни натпреварa се комплетира 2.коло од Евролигата во кошарка, коло во кое македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб беше најкорисен кошаркар за својот тим. За разлика од Мекејлеб (25 поени, 3 скокови и 6 асистенции) кој оствари победа со Монтепаски над Реал Мадрид, капитенот на македонската репрезентација Перо Антиќ синоќа со својот Олимпијакос загуби на гостувањето кај Галатасарај со 78:77. Во салата „Абди Ипекчи“ во Истанбул Антиќ за 19 минути игра постигна само два поени со шут 1/2 за двојка и 0/4 за тројка. На вториот вчерашен дуел Барселона како гостин го победи Макаби со 71:57. Табели во групите по одигрување на 2.коло од „Топ 16“ фазата во Евролигата: Група „Е“: ЦСКА Москва 4 бодови, Галатасарај 3, Анадолу Ефес 3, Олимпијакос 2. Група „Ф“: Монтепаски Сиена 4 бодови, Билбао 3, Реал Мадрид 3, Уникаха 2. Група „Г“: Уникс Казан 4 бодови, Панатинаикос 3, Фенербахче Улкер 3, Армани 2. Група „Х“: Барселона 4 бодови, Канту 3 бода, Макаби 3, Жалгирис 2.
сите 3 | | | веќе видена

Во полупразна сала веројатно ќе играат ракометните репрезентации на Македонија и Словенија, откако српските навивачи, како што пренесуваат српски медиуми, ги купиле речиси сите влезници за полуфиналето со Хрватска, кое се игра исто така денеска во Белградска арена. Освен тоа, капацитетот во гледалиштето беше намален за околу 5.000 седишта, поради стравувања од пресметки меѓу српските и хрватските навивачи. Сето ова се случува поради тоа што постојат само блок влезници за сите натпревари во денот и нема никаква опција да се купи влезница само за еден натпревар. Српската публика уште од рано наутро во колони чекаше пред арената за влезници, а со тоа тешко дека нешто ќе остане и за нашите навивачи. Овојпат нема и организиран превоз со воз, кој во претходните натпревари носеше околу 1000 навивачи за нашата репрезентација.
сите 3 | | | веќе видена

По извојуваната синоќешна победа над домаќинот на ЕП, селекцијата на Србија, со која се пласираа на најмалку 6. место во Европа, ракометните репрезентативци ги исполнија критериумите да добијат спортска стипендија од меѓународен ранг од Агенцијата за млади и спорт (АМС). Секој ракометар ќе добие месечна стипендија од 1,3 просечни плати во наредните две години, или вкупно по нешто повеќе од 10 илјади евра, распределени на 24 месечни рати од по околу 27 илјади денари. Селекторот Звонко Шундовски ќе биде награден со еднократна парична награда од околу 4.000 евра. Доколку македонските ракометари имаа малку повеќе среќа во дуелите против Шведска, Германија и Данска, па успееја да се пласираат во полуфиналето, покрај големиот успех и радоста на македонските фанови, ќе си обезбедеа и далеку поголема парична награда. Стипендијата од рангот на светски спортист, која ја добија кошаркарските репрезентативци со освоеното 4. место на ЕП во Литванија, изнесува околу 42 илјади денари месечно во времетраење од 4 години.
сите 9 | | | веќе видена

Рафаел Надал ќе игра со Новак Ѓоковиќ или Енди Мареј во финалето на Отвореното тениско првенство на Австралија, откако го совлада Роже Федерер со 6:7, 6:2, 7:6, 6:4 на арената “Род Лејвер” во Мелбурн. Тоа беше петта последователна победа на Шпанецот над Швајцарецот на гренд слем, а Федерер последен пат триумфираше на Вимблдон 2007 година. „Секогаш е чест да играш против Роже Федерер. Фантастично е да се соочуваш со таков комплетен играч. Целата моја кариера учев, бидејќи имав еден играч пред мене, кој беше малку подобар од мене“, кажа скромниот Надал. Во женскиот дел од турнирот, во саботното финале ќе се сретнат Марија Шарапова и Викторија Азаренка. Шарапова ја совлада Петра Квитова со 6:2, 3:6, 6:4, додека Азаренка ја елиминираше ланската победничка Ким Клијстерс со 6:4, 1:6, 6:3.
сите 38 | | | веќе видена

Две фази од Европското првенство се зад нас, а повеќето репрезентации одиграа 6 натпревари. Интересен факт е кога ќе ја погледнете поединечната статистика на ракометарите, на скоро сите табели на чело е фантастичниот Кире Лазаров. На табелата за најдобар стрелец, на прво место е Лазаров со 53 постигнати погодоци од 97 обиди. Следи Словенецот Гајиќ со 47, па Унгарецот Чазар со 43, па Сигурдсон од Исланд со 41 постигнат гол. Една од причините зошто Лазаров е на врвот на табелата е бидејќи упати најмногу удари на голот (97) или 30 помалку од второпласираниот Чазар. Најдобар процент на оваа табела има Драган Гајиќ, со 75% прецизност, додека на второ место е Иван Чупиќ со 74%. Кире во просек постигнува по 8.6 гола по натпревар, на второ место се Гајиќ и Мамелунд со 7.3, додека Чехот Јиха е позади нив со 5.5 постигнати голови по натпревар. Најдобар асистент на првенството е Словенцот Урош Зорман со 34 подавања, втор е ПОлјакот Јурецки со 26, трети Атласон од Исланд. Лазаров е на четвртото место. На табелата голови ...
сите 117 | | | веќе видена

И реванш дуелот од четвртфиналето во шпанскиот куп понуди многу возбудувања, голови и шанси, но не и целосен пресврт на Реал Мадрид. Реал Мадрид остана на чекор од голем подвиг. Барселона е во полуфиналето од купот на кралот. Каталонците водеа со 2-0, на крајот 2-2. Триумфот во Мадрид ги води фудбалерите на Барселона во полуфиналето. Со вкупни 4-3 Барселона го елиминираше Реал Мадрид, ланскиот освојувач на куп титулата. Од „кралскиот клуб“ велат дека судијата го кроеше резултатот, поништи гол и му даде црвен картон на Серхио Рамос. Касиљас прати порака – судијата сега може да оди на забава со фудбалерите на Барселона. Жозе Мурињо вели дека е невозможно да се победи на „Камп ноу“.
сите 15 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски ас Лестер Бо Меккејлеб го предводеше тимот на Монтепаски Сиена до значајна и убедлива победа нагости против Реал Мадрид од 69-88 во фазатат топ 16 од Евролигата. Репрезентативниот плејмејкер прикажа одлична партија, одржувајќи им лекција на „кралевите“ со учинок од 25 поени, 6 асистенции, 3 скока и една украдена топка за 30 минути игра. По триумфот во дербито од групата Ф Монтепаски е првопласиран со скор од 2-0. Владо Илиевски не беше во составот на Анадолу Ефес, кој очекувано убедливо загуби на гостувањето во Москва против ЦСКА со 96-68. Третиот македонски претставник во елитното кошаркарско натпреварување, капитенот на „црвено-жолтите“ Перо Антиќ со Олимпијакос вечерва гостува во Истанбул против Галатасарај. Резултати (2. коло) Група Е: ЦСКА Москва – Анадолу Ефес 96-68, (вечерва, 19 ч.) Галатасарај – Олимпијакос. Група Ф: Реал Мадрид – Монтепаски Сиена 69-88, Билбао – Уникаха 85-70. Група Г: Фенербахче – Армани 65-63, Панатинаикос – Уникс Казан 83-89. Група Х: Канту – ...
сите 22 | | | веќе видена

Веселин Вујовиќ, тренерот на Вардар про не сака да чуе да го даде Стојанче Стоилов во некој странски клуб, по неговите одлични настапи за репрезентацијата на ЕП во Србија. Македонскиот пивотмен, кој пред почетокот на сезоната беше во немилоста на тренерот на Металург, Лино Червар, и беше ослободен, бидејќи не „влегуваше во концепцијата“ на хрватскиот стручњак, се вдоми во СРЦ „Kале“. На ЕП „носеше по двајца на грб“, се бореше лавовски, а кога ќе добиеше топки или постигнуваше гол или судиите досудуваа пенал за нас. Веќе се појавија информации дека менаџери на неколку германски и француски екипи се заинтересирани за него, и тоа веќе сега доколку е можно, или за следната сезона. Имиња никој не спомнува, нормално, за да не се расипе работата. Но, засега од Скопје стигнуваа смирувачки тонови. - Не го давам Стоилов никому. Тој има уште три години договор со Вардар и сега не сакам некој друг да го има во тимот, туку Вардар, вели Веселин Вујовиќ, тренерот на скопскиот тим. Тимот од СРЦ „Kале“, плати 25.000 евра ...
| | веќе видена

Капетанот Сашо Аврамовски од АРМ е одликуван со медал за посебни заслуги на Либанската армија заради беспрекорното извршување на задачите, стручноста, несебичното залагање и професионализмот, како и огромниот придонес кон мисијата „УНИФИЛ“ во Либан. Медалот претставува високо одликување, а капетанот Аврамовски е втор припадник на АРМ на кого ова одликување Либанската армија го има досега доделено. Како посебно значајни настани заради кои капетанот Аврамовски ги добил признанијата се издвојуваат учество во спасувачките мисии на „УНИФИЛ“ во Средоземното море, покажаната умешност, обученост и професионализам во примената на стандардните процедури во услови на прекин на оган и раздвојување на завојуваните страни. АРМ во мисијата на ООН учествува од 2007 година, а капетанот Сашо Аврамовски должностите во рамки на оваа мисија ги извршуваше во периодот од мај 2010 година до мај 2011 година.
сите 5 | | | веќе видена

Без промени во својот став е Грција која и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името. Грчкиот амбасадор Трифон Параскевопулос по говорот на македонскиот премиер Никола Груевски истакна дека официјална Атина останува на најтврдата позиција „ерга омнес“ за севкупна употреба. Турскиот амбасадор Хајдар Берк, пак, побара НАТО на Самитот во Чикаго да ги редефинира позициите во однос на Македонија. Премиерот Никола Груевски вчера во обраќањето пред Северноатлантскиот совет апелираше до сите земји-членки на НАТО да го преиспитаат прашањето за членство на Македонија во првата наредна прилика и пред Самитот на НАТО во Чикаго. Рационално и исправно е, потенцира Груевски, на Самитот во Чикаго да биде доделена покана за членство на Република Македонија во НАТО.
сите 15 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација во петок во 15.15 ќе игра со селекцијата на Словенија за пласман на Олимписките игри. Во последниот натпревар од вечерашнава програма Македонија ја совлада селекцијата на Србија со 22-19. Лидер во нашата репрезентациј повторно беше капитенот кирил лазаров кој постигна 10 гола, а повторно имаше 100% реализација на ударите од 7 метри. Заслужено беше прогласен за играч на натпреварот. На овој начин пропуштивме полуфинале кое според прикажаната игра секако го заслуживме, но затоа ќе играме натпревар за петтото место и пласман на Олимписките игри. На целиот свет, а најмногу на самите себе си докажавме дека рамноправно можеме да се носиме со најсилните селекции во Европа. Па на следниот голем турнир нека се бориме за медал…
сите 190 | | | веќе видена

Ракометната репрезентација на Полска ни помогна да го исполнме првиот од двата услови на патот кон толку посакуваното полуфинале. Сега уште… Со резултат од 32-21 (18-17) селекцијата на Полска ја совлада соодветната селекција на Германија и на тој начин, покрај тоа што не остави во игра за полуфиналето, ни овозможи и гарантиран натпревар за пласман на олимписките игри ако вечерва ја победиме Србија. Клучниот натпревар во групата помеѓу Данска и Шведска се игра во моментов, а нас ни е потребна победа на Шведска . Да се надеваме дека нема да се случи скандинавски пазар…
сите 198 | | | веќе видена

Извонреден познавач на економските прилики во светски рамки. Што има кажано, тоа се има остварено… Овој 81 годишен вели дека порадо би останал жив отколку богат кога светот ќе се соочи со “злиот” период, а европа ќе се бори да не западне во хаос и конфликт. Сорос се обиде да и помогне на европската економија така што купи две милијарди обврзници, но нагласува дека состојбата е слична на онаа од 30 години на минатиот век позната како “Големата депресија”. - Еврото мора да преживее, зошто во спротивно Европа и светот ќе се соочат со проблеми кои не можат да си ги дозволат. Се соочуваме со сеопшт хаос во современиот свет – изјавил Сорос за списанието Њусвик. Инаку Сорос е познат како човек кој многу прецизно знае да ја предвиди флуктуацијата на вредноста на банките и големите компании на светските пазари, а од сето тоа да извлече милионска заработка. Тој економската криза ја споредил со распадот на Советскиот Сојуз и потенцирал дека луѓето немаат најјасна претстава што всушност се случува. - Доколу дојде до ...
сите 2 | | | веќе видена

Секоја втора или трета жена глуми оргазам, а како најчест разлог се наведува желбата да се зачува постојната врска, покажуваат најновите светски истражувања. Американските истражувања покажуваат дека жените симулираат оргазам за да му угодат на машкото его, а на тој начин индиректно спречуваат неверство. Половина од испитаничките чувствуваат грижа заради “лажирањето”, но ја прикриваат вистината за да го задоволат партнерот. Истражувањето пак спроведено во Британија покажало дека повеќе од 40% од жените глумат оргазам. А како најчест разлог за истото биле наведени нерасположението, слабеењето на емоциите, угодувањето на партнерот по секоја цена, досадниот љубовен чин… Често се случува мажите да инсистираат на секс кога жените не се расположени. Во таквите ситуации жените заради чувството на должност стапуваат во сексуални односи, но заради сопственото незадоволство и нарасположение не можат да доживеат оргазам. Постои и поинакво сценарио. Во ситуација кога партнерот не е сјаен љубовник преку глумење на ...
| | веќе видена

Спектакуларна поларна светлост можела да се види во вторникот навечер над делови од Северна Европа, после силната соларна олуја која ја погоди Земјата. Според зборовите на еден сведок на настанот, на небото на Северна Ирска светлоста изгледала како “зелена и црвена магла”. Северната светлина понекогаш може да се види на небото на северниот дел на Шкотска, но ваквата појава е невообичаена за североистокот од Англија и Ирска. А вчера вечерта и тие имаа можност да уживаат во спектакуларната глетка… Поларната светлина (Aurora borealis) настанува кога магнетен соларен ветар удира во магнетното поле на Земјата, побудувајќи електрони на кислород и азот. Геомагнетните олуи произведуваат неверојатни призори, но може да предизвикаат и голем број проблеми – прекин на струјата, пречки во радио, телевизорските и телефонските сигнали. За среќа, вчера вакви проблеми не беа регистрирани…
| | веќе видена

Македонија во последниот меч од групата 1 на ЕП во ракомет вечерва се среќава со Србија (20:15). Кој ќе биде влогот за Македонија од оваа средба не се знае во моментов. Можеби ќе играме за полуфинале на ЕП, можеби за пласман кој би не однел на квалификациски турнир за ЛОИ. Се ќе зависи од другите мечеви во групата како и мечевите во Групата 2. Ако Полска ја победи Германија со еден или два гола разлика, а потоа ако Шведска ја победи Данска во претхдните денешни мечеви во оваа група, ќе одиме во полуфинале. Зависно од пласманот и во другата група, може да играме и за пласман во квалификациска група за Летните олимписки игри. Неколку опции се отворени, а разврската ќе се знае на крајот на денот. Според Филип Миркуловски, ракометарите се подготвени да играат со Србија како и досега, со сто отсто капацитет иако има проблем и со повредите, Миркуловски заработи повреда на зглобот на левата шака, но ќе игра со Србија. Тој тренираше денеска претпладне, заедно со целата репрезентација. - Со раката се е во ред. ...
сите 128 | | | веќе видена

Грција му постави задача на штотуку избраниот европски комесар за човекови права Нилс Мужњиекс – да се заложи за признавање на 100.00 Грци во Македонија. Во рамките на дебатата за заштита и почитувањето на Европската конвенција за човекови права, грчкиот пратеник од Лаос, Костас Аивалиотис рече дека пописите во Албанија и во Македонија не ги регистрирале Грците и тој предвидува дека ќе има илјадници апликации пред Судот за човекови права поради тој проблем. Зборувајќи за проблемите со кои се соочува Турција со прашањето на Курдите и за „геноцидот врз Ерменците, Аивалиотис топката ја префрли сосема на друг терен. - Постои, исто така, потенцијалана опасност од многу нови апликации од Албанија и од Република Македонија – каде 100.000 Грци живеат само во Скопје – и затоа е од голема важност за Советот на Европа да преземе натамошни акции по тие прашања-рекол Аивалиотис, според стенограмите од дебатата. Пратеникот од македонскиот парлемнт, Александар Николоски рече дека претходно истиот пратеник се јавил за ...
сите 5 | | | веќе видена

Во сообраќајна несреќа што се случи утрово во јужниот дел од Србија, загинаа три лица, државјани на Македонија. Несреќата се случила на магистралниот пат Врање – Скопје кај селото Жујинце, општина Прешево. Во многу силниот судар помеѓу камион со грчки регистерски ознаки и автомбоил ауди со тетовски таблички, според последните информации, загинале три лица кои патувале со автомобилот, кој е целосно уништен – „сомелен“ во подвозјето на камионот, кој пак се превртил. Според Радио Телевизија Врање, во несреќата настрадале Бесим Фетаи, Османи Осман и уште еден македонски државјанин чиј идентитет се уште не е утврден. Возачот на камионот не бил повреден и е задржан во притвор. Возачот на грчкиот камион го преживеал сударот, изјави портпаролот на СВР Врање Драган Стаменковиќ. Несреќата веројатно се случила поради лизгавиот пат и неприлагодената брзина според условите на патот.
сите 18 | | | веќе видена

Ќе се проверува дали кодошеле само функционерите и новинарите. За поранешните носители на јавни функции, поповите, оџите, невладините организации и фондациите – уставните судии се сомневаат дали треба да поднесуваат изјави за соработка со тајните служби Според судијката известител за законот Вера Маркова делови од законот веќе биле оспорени од Уставниот суд и дека со нив се нанела повреда на моралот и интегритетот на личноста. Според неа Законот треба да го опфаќа периодот од АСНОМ до 1991 а не до ден денешен. Поранешни носители кои во моментов не вршат јавни функции не треба да поднесуваат изјави, смета Маркова, освен доколку екс функционерите и во иднина сакаат да вршат јавни функции. -Останува нејасно која е потребата да се утврди дали го исполнуваат дополнителниот услов за вршење на јавна функција односно која е смислата на нивната лустрација имајќи во предвид дека лустрацијата значи процес на справување со минатото со цел да се одбележат и отстранат можностите за натамошно кршење на човековите права во ...
сите 55 | | | веќе видена

next