Бумбар

Македонскиот кувар Рене Реџепи е повлијателна личност од Обама, Меркел и Ѓоковиќ, покажала листата на 100 највлијателни луѓе во светот која ја објави американскиот неделник ‘Time’. Триесетгодишниот Реџепи кој е на 11 место на листата е син на македонски албанец и данкиња. Неговиот ресторан “Noma” во Данска во текот на 2010 и 2011 година британското списание Ресторан магазин го прогласи за најдобар ресторан во светот. Во погоре споменатиот избор за Реџепи гласале повеќе од 800 кувари, новинари и експерти за храна ширум светот, а неговиот ресторан е окарактеризиран како место на врвни гастрономски специјалитети. РЕџепи во кујната користи само скандинавски производи. Според листата на ‘Time’, Новак Џоковиќ се наоѓа на 14 место, америкаскиот претседател Обама на 65 а германската канцеларка Меркел на 83 место.
сите 6 | | | веќе видена

Илјада години стари саркофази откриени на југот на Мексико можат да дадат одговор за исчезнувањето на Маите, изјави археологот кој е одговорен за нивното пронаоѓање. Гробот кој бил пронајден во ноември од страна на тамошниот Национален институт за археологија (INAH) во градот Тонини на границата со Гватемала бил чуван во тајност се до денеска. - Камениот надгробен споменик датира од периодот помеѓу 840 и 900 година од новата ера, кога и започнало пропаѓањето на цивилизацијата на Маите, откри Хуан Јадеум на конференцијата за новинари. Остатоците пронајдени внатре укажуваат на тоа дека припаѓаат на жени. Саркофагот е опишан како уникатен мексикански антиквитет, а неговото пронаоѓање треба да помогне да се открие кој е одговорен за колапсот на Маите, дали тоа се локалните жители под влијание на доселениците, или пак оние кои пристигнале од Централна Америка. Цивилизацијата на Маите датира од периодот од 2000 години пред новата ера па до 1546 година на нивата ера, што е пола век по доаѓањето на шпанските ...
| | веќе видена

Глобалното затоплување предизвика стаклените гасови да бидат толку штетни за Земјината атмосфера така што неа ќе и требаат 100.000 години закрепне, предупредија геолозите. На конференцијата во Лондон се собраа научници од сите краеви на светот со цел да ги утврдат начините на кои нашата планета порано се борела со климатските промени. Со анализата на античките седименти стари неколку милиони години, геолозите пронашле модел според кој зголемувањето на стаклените гасови води до промена на температурата на Земјата и истребување на животинските видови. Професорот Џим Зачос од Универзитетот Калифорнија тврди дека пред 55 милиони години вулканската активност предизвикала испарување на околу 4.500 гигатони стаклени гасови во атмосферата, а тоа траело илјадници години. Поради тоа планетата се загреала за шест Целзиусови степени, предизвикувајќи адаптација и изумирање на целиот екосистем. Ако се продолжи со емисијата на штетни гасови, научниците проценуваат дека за неколку стотина години во атмосферата ќе бидат ...
| | веќе видена

На Иван Тричковски му се исполни желбата за противник во четвртфиналето од Лигата на шампионите да го добие најтрофејниот европски клуб Реал Мадрид. На македонскиот репрезентативец му е јасно дека со својот АПОЕЛ важи за тотален аутсајдер во конкуренцијата на европските гиганти, па посака барем да добие можност да одигра меч против составот на Жозе Мурињо. Денешната ждрепка ги спои токму овие два тима, па Реал Мадрид беше добитник на џек-потот наречен АПОЕЛ, ако се знае дека кипарскиот првак беше убедливо најпосакуваниот ривал во четвртфиналето. На „кралевите“ во корист им оди и фактот дека во полуфиналето ќе се сретнат со подобриот од четвртфиналната двојка Олимпик Марсеј – Баерн Минхен, што значи дека „пулените“ на Мурињо би можеле да се сретнат со лутиот ривал Барселона дури во големото финале. Актуелниот европски првак немаше премногу среќа во ждрепката, бидејќи за место во полуфиналето ќе мора да се бори со италијанскиот шампион Милан. Златан Ибрахимовиќ ќе претставува главна пречка за својот поранешен ...
сите 44 | | | веќе видена

Откако изненадувачки беа елиминирани уште во фазата по групи во Лигата на шампионите, избраниците на сер Алекс Фергусон уште еднаш непријатно ја изненадија англиската јавност, овојпат бидувајќи елиминирани од Атлетико Мадрид уште во осминафиналето од Лига Европа. Во продолжение следуваат изјавите на разочараниот Фергусон по завршувањето на натпреварот. “Секогаш можете да научите лекција од секој фудбалски натпревар, без разлика дали ќе победите или ќе изгубите.” – рече Фергусон по вчерашната средба. “Секако дека сум разочаран. Бевме елиминирани од Лигата на Шампионите, а иста судбина сега доживеавме и во Лига Европа.” “Мислам дека подобриот тим се пласираше во следната рунда. Не можеме да се жалиме.” Шкотот потоа додаде: “Во првото полувреме дозволивме тие да постигнат многу лесен погодок. Не ми се верува дека примивме таков погодок.” “Првото полувреме беше прилично изедначено, но Билбао одигра многу подобро во вториот дел. Можеа да постигнат два или три погодоци.” “Кон финишот на средбата ние го подигнавме ...
сите 4 | | | веќе видена

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ не наиде на никакви проблеми во четвртфиналниот натпревар со Николас Алмагро на Мастерсот во Индијан Велс. Српскиот тенисер го надигра 12-тиот носител со 6:3, 6:4 и ја продолжи успешно борбата за одбрана на минатогодишната титула. Ѓоковиќ направи брејк за 3:1 во првиот сет, но веднаш потоа загуби на свој сервис. Следи нов брејк на Ѓоковиќ, кој овој пат беше потврден и тој поведе со 5:2. Ноле го затвори со леснотија првиот сет со 6:3. Во вториот резултатот одеше гејм за гејм без брејк до 4:4, кога Ѓоковиќ победи на сервис на противникот и потоа на свој сервис го затвори дуелот во своја полза. Во полуфиналето лидерот на светската АТП листа ќе се соочи со 206-сантиметри високиот Џон Иснер. Американецот го победи со 6:3, 1:6, 7:5 Французинот Жил Симон. Втората полуфинална двојка денеска ќе се комплетира откако ќе одиграат Роџер Федерер и Рафаел Надал. Прв на теренот излегува Швајцарецот против Хуан Мартин Дел Потро, а веднаш по завршувањето на овој дуел ќе се одигра и ...
сите 20 | | | веќе видена

Во 14 часот пред Школка во градскиот парк во Скопје ќе се одржи мал концерт на мирот кој ќе го изведат наши познати музичари, а потоа почнува маршот на мирот преку Илинденска и Камениот мост, покрај владата пак до паркот. Сите граѓани кои сакаат да ја испратат пораката за мир, заедништво и општество без насилство, се добредојдени! Маршот за мир е манифестација преку која граѓаните ќе ја испратат пораката за мир, заеднички живот и почитување, како одговор на тензичните денови во кои се случија насилнички инциденти. Тензиите да се смират, за пријателство наместо насилство, ќе порачаат граѓаните кои ќе маршираат за мирот, поддржани од бројни јавни личности, колумнисти,актери, спортисти,невладини организации – сето активно граѓанство кое ќе покаже дека во Македонија се живее заедно и мирно. Актерите Сабина Ајрула, Висар Вишка и Билјана Беличанец ќе прочитаат манифест на мирот во 14 часот. Во 14 часот почнува Маршот – од паркот преку Илинденска, мостот Гоце Делчев, кон Музејот на Холокаустот и Камениот мост кој ...
сите 48 | | | веќе видена

Штипјаните С.Ѓ.(23), Д.Ј.(20) и Е.Д.(20), според пријавата во полиција на седумнаесетгодишната Е.П., на 17 февруари годинава околу 8 часот, на улицата Страшо Пинџур ја пресретнале и насилно ја внеле во автомобил. Според она што девојката го кажала во полиција, тројцата ѝ ги врзале рацете, со шприц ѝ вшприцале непозната течност во рака и во нога, по што насилно ја исфрлиле од возилото и девојката паднала во бессознание. Потоа таа била пренесена на лекување во Клиничките центри во Штип и во Скопје. Од страна на СВР-Штип извршени се разговори со наведените лица и по целосно расчистување и документирање на случајот, против тројцата штипјани ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.
сите 16 | | | веќе видена

Холандски научници дојдоа на идеја од земјата во која расте цвеќе и овошје или зеленчук да произведат струја, со цел со неа да може да биде и осветлена. Можеби звучи неверојатно, но остварувањето на идејата е можно. На покривот на еден истражувачки институт на Универзитетот во Вагенинген во Холандија, во тек е необичен експеримент. Во две квадратни кади се сместени по 12 пластични канти со вода и кал во кои научниците негуваат разновидни растенија. „Меѓутоа, растенијата не се во главна улога”, вели Давид Сирк. Тој не е биолог, туку биохемичар, а за што се работи, ни откриваат жиците кои излегуваат од кантите: „Тука имаме растенија и бактерии кои работат заедно. Принципот е едноставен: растенијата со фотосинтеза произведуваат јаглерод и околу 40 насто од таа органска материја ја транспортираат во почвата каде што живее мноштво микроорганизми – бактерии и мувла. А што направивме ние -ние во почвата сместивме т.н. билошка батерија. Тоа се две електроди, во кои растат бактерии што можат да произведуваат ...
| | веќе видена

Вршителот на должност менаџер на Челзи, италијанскиот стратег Роберто ди Матео во еуфоријата при синоќешната победа најпрвин ќе се испотепаше крај клупата, а откако обезбедија понатамошен пласман по победата од 4-1 во продолженијата, тој му се фрли во прегратка на Дидие Дрогба и го бакна в уста!
сите 4 | | | веќе видена

Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје и официјално стана член на регионалната Јадранска АБА лига, каде ќе се натпреварува во наредните три сезони. Договорот за учеството на „штрковите“ во реномираното натпреварување бил потпишан во вторникот во седиштето на АБА лигата во Љублања меѓу градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, и претседателот на клубот Сашо Босилков, и првите луѓе на Јадранската лига. - Со овој потег МЗТ Скопје успеа да ја врати македонската клупска кошарка таму каде што и е местото, меѓу најдобрите од бившите југословенски простори. Се надеваме дека вистинските љубители на кошарката ќе можат од октомври да уживаат во настапите на МЗТ Скопје против врвни екипи како Макаби, Партизан, Цибона, Олимпија, Црвена Звезда – изјави Сашо Босилков, претседателот на МЗТ Скопје.
сите 9 | | | веќе видена

Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се пласираа во четвртфиналето на турнирот во Индијан Велс. Надал без поголеми проблеми со 6:3, 6:2 го елиминира Александар Долгополов (Украина), додека Ѓоковиќ и Федерер имаа потреба од три сетови за да продолжат понатаму. Светскиот тенисер број 1 имаше одличен прв и трет сет, а на крајот победи со 6:0, 6:7, 6:2 над Пабло Андухар (Шпанија). Швајцарецот имаше доста лош прв сет, но сепак успеа да ги сврти настаните во своја полза на натпреварот со Томас Белучи (Бразил) и на крајот победи со 3:6, 6:3, 6:4. Во другата интересна средба, Давид Налбандијан го елиминираше шестиот носител на турнирот Жо-Вилфред Цонга со 3:6, 7:5, 6:3. Николас Алмагро пак исфрли друг носител – 7-тиот Томаш Бердих (Чешка) со 6:4, 6:0. Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) го елиминираше во три сета Денис Истомин од Узбекистан по 7:6, 6:7, 6:2. Во другите два натпревари Џон Иснер (САД, 11-ти во шемата) го победи Метју Ебден од Австралија со 6:4, 7:5, а 13-тиот Жил Симон (Франција) оди во ...
сите 19 | | | веќе видена

Првата дама на Мадрид, односно претседателката на регионот, г-ѓа Есперанса Агире, на ракометарите на Атлетико Мадрид им организираше пригоден пречек по освојувањето на шпанскиот ракометен куп. Укажаната чест се должи на фактот што Атлетико Мадрид кој до пред некоја година настапуваше под името Суидад Реал ја немаше освоено оваа ласкава титула точно 25 години. Викендов во финалето на шпанскиот куп со резултат 37:31 Атлетико го совлада најлутиот ривал, Барселона. Нашиот Кире Лазаров на овој меч постигна 7 голови и беше прогласен за играч на натпреварот. Сепак, фотките од приемот кои пристигнаа денеска ќе останат запаметени по модниот гаф на нашиот најдобар ракометар. Имено, единствен од сите присутни, Лазаров на свеченоста се појавил во невообичаен стајлинг, сако и спортски патики. Како и да е, честитки за Лазаров за освоената титула и за титулата најдобар играч во финалето на шпанскиот куп. Му посакуваме многу успех и титула од шпанското првенство и Лигата на шампионите.
сите 15 | | | веќе видена

Денеска се обележува годишнина од раѓањето на еден од најголемите научни гении на сите времиња, физичарот Алберт Ајнштајн. Ајнштајн е роден на 14 Март 1879 година во Улм во Германија. Освен во Германија, се школувал и во Италија и Швајцарија. Иако е најпознат по теоријата на релативитетот, во 1921 година добива Нобелова награда за објаснувањето на фотоелектричниот ефект. Почина на 18 Април 1955 година во Принстон, САД. Во продолжение, во чест на раѓањето на најпознатиот научник на сите времиња, погледнете го документарецот под наслов „Како гледам на светот“ и научете нешто повеќе за филозофскиот и животен светоглед на научниот гениј…
сите 3 | | | веќе видена

Сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски е осуден на 13 години затвор. Пресудата беше изречена денеска во Основниот суд Скопје еден. Неговиот син Хеди Рамковски во отсуство е осуден на 7 години затвор, а ќерката Емел на 6 години затвор. Братот на Велија Рамковски, Амди Рамковски доби 6 години затвор. На поранешниот директор на А1 телевизија Дарко Перушевски му е изречена затворска казна од пет и пол години, а на Анета Кочишки затвор во траење од две години и три месеци. Останатите обвинети во случајот „Пајажина“ добија затворски казни во траење од три и пол до седум години. Поранешниот директор на весникот „Време“ Сашо Дамовски доби условна казна од две години, а ослободени се Јасмин Латифовиќ, Марјан Танчевски и Муарем Амди. Обвинетите имаат право на жалба. Во овој судски процес беа обвинети 23 управители и основачи на фирми на „Перо Наков“ за затајување данок, перење пари, злосторничко здружување и измама на доверители. Според обвинението затаен бил данок од околу пет милиони евра. Велија Рамковски е ...
сите 40 | | | веќе видена

Горан Пандев беше во тимот на Интер што го елиминираше Челзи на “Стемфорд бриџ” во осминафиналето на Лигата на шампиони пред две години, но, овојпат македонскиот репрезентативец ќе го почне дуелот во Лондон од клупата на Наполи, во корист на напаѓачкото трио: Кавани, Лавеци и Хамшик. Реваншот од осминафиналето е историската шанса за избраниците на Валтер Мацари, бидејќи ниту во златната ера на Марадона, Наполи не успеа да влезе помеѓу најдобрите осум тимови во Европа. На патот им стои ранетиот Челзи, за кого ова е последна шанса да ја спаси катастрофалната сезона. Лондонскиот тим е последниот англиски претставник во ЛШ по елиминацијата на Арсенал и двата тима од Манчестер. „Од првата минута ќе напаѓаме. Знаеме дека тие (Наполи) имаат добри напаѓачи и мораме да бидеме вниматетелни, но мораме да притиснеме од првата минута“, рече крилото на Челзи Хуан Мата, кој беше стрелец за “сините” во поразот од 3:1 на првиот меч во Неапол. На дуелот во Мадрид, неверојатната форма на Кристијано Роналдо и доминацијата на ...
сите 4 | | | веќе видена

И покрај тоа што победија со 2-1, Нероаѕурите се збогуваа со најелитното европско натпреварувањеа поради голот на Марсеј на гости. Иднината на Раниери подолго време беше под знак прашалник, и многумина веруваа дека стратегот ќе добие отказ доколку Интер не обезбеди пласман во четврт-финале од Лигата на Шампионите. епак, претседателот на Интер, Масимо Морати вели дека во овој момент позицијата на Раниери е сигурна. “Во ваква вечер, чувствувам дека не можам да превземам никаква акција.” – рече Морати. “Не можам да го обвинам Раниери за она што ни се случи; повеќе се должи на среќата што ја имаше неговиот колега од Франција, Дешамп.” “Доколку загубевме со 4-0, можеби ќе гледав на работите поинаку, но откако примивме два погодоци во судиското надоплнување (во текот на двата натпревари), мислам дека не можам да дадам негативна проценка.” “Раниери не го заслужува тоа.” По елиминацијата од Лигата на Шампионите, Морати веќе почна да се фокусира на иднината, и сопственикот на Интер признава дека размислува за ...
сите 8 | | | веќе видена

Филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски продолжува со интернационалните успеси, скоро две децении после премеирата. Неодамна тој се појави на пазарот во Бразил во издание на Лума филмс, дистрибутер кој специјализира во работа со врвни авторски имиња од светот. Директорот на Лума, Фредерико Мачадо вели дека е голема чест за нив да го дистрибуираат овој македонско-британско-француски филм, која во 1995 беше филм на годината во Бразил и победник на Меѓународниот фестивал во Сао Пауло. Според Мачадо, досегашната продажба на филмот ги надминува нивните очекувања. „Пред дождот“ се појави дури и на пазарот во Кина. Куриозитет е што во Кина овој македонски филм нема официјален дистрибутер, и тој се продава „на црно“ како едно од пиратските изданија во оваа земја. И покрај тоа што „Пред дождот“ званично не е прикажан во Кина (освен на фестивалите во Хонг Конг и Шангај), тој е еден од највлијателните филмови на тамошните филмски академии. Филмот е исто така вброен во циклусот „Големи филмови во кусиот век“ во ...
сите 4 | | | веќе видена

Во својата најнова книга, Реј Џеј тврди дека неговата бивша девојка Ким Кардашијан била како животно во кревет и дека токму со него го изневерувала својот прв сопруг Дејмонд Томас. Откако ја направи планетарно популарна, објавувајќи го домашното порно видео со неа, раперот Реј Џеј во својата најнова книга “Death of the Cheating Man” повторно се навраќа на односите со Ким Кардашијан и открива нови скокотливи пикантерии… - Ми даде до знаење дека ме посакува. Го напушти сопругот веднаш откако стапивме во редовен сексуален однос. Бевме како животни, сексуално слободни да експериментираме до бескрај – пишува во дел од неговата книга. Како што се наведува во продолжението, врската не успеала затоа што Ким станала параноична, мислејќи дека раперот ја изневерува. - Нејзината параноја премина во екстрем, дури започна и да ме надгледува – стои во книгата. Иако рапрерот на крајот признал дека ја изневерувал, уверен е дека и таа него не му била верна. - Воопшто не ја почитував. сакав повеќе од животот, сакав да ...
| | веќе видена

Дон Џеоманс, шеф на програмата за следење на објектите во близина на Земјата, објаснил дека мајанскиот календар не завршува на 21-ви декември 2012 година, туку тој датум означува само крај на еден циклус и почеток на нов. “Тоа е како нашиот 31 декември, нашиот календар завршува и почнува нов од 1-ви јануари”, појаснил научникот од НАСА. Тој тврди дека нема потреба од страв од катаклизма која ќе ја предизвика планетата Нибиру која ќе дојде од длабочината на космосот и да се удри во Земјата. “Доколку таква голема планета се движи кон Земјата ние ќе ја видевме или ќе почувствуваме гравитациони ефекти кои планетата би ги направила на останатите планети. Илјадници астрономи секојдневно го гледаат небото такво нешто не виделе”, вели научникот. Тој тврди дека не постојат шани НАСА да крие некакви тајни бидејки не е возможно теорија на заговор да опфати илјадници астрономи.
| | веќе видена

next