Бумбар

Со црната боја едноставно не можете да згрешите. Тоа е основната порака на дизајнерите во чии колекции представени на модната недела во Мадрид доминираа елегантните и заводливи црни креации. Колекциите претставени на модната недела в Мадрид во потполност се во склад со трендовите кои за есен/зима 2012 ги предлагаат водечките светски дизајнери. Шпанските дизајнери експериментираа со чипка, крзно и перја. На прикажаните ревии највпечатливи беа црните креации кои изгледаа безвременски.
| | веќе видена

Акции на популарната интернет-социјална мрежа „Фејсбук“ првпат почнаа да котираат на берзата. Сепак, јавната продажба на овие хартии од вредност се очекува да почне во следните неколку месеци. Вредноста на делот од акциите на „Фејсбук“ кои се најдоа на берзата е проценета на пет до 10 милијарди долари, додека вкупната вредноста на компанијата се проценува на 75 до 100 милијарди долари.
сите 6 | | | веќе видена

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев изрази жалење и разочарување за поништувањето на чистиот гол во судиското надополнување со кој Наполи синоќа требаше да слави над Чезена во мечот од Серија А. Погодокот на Пандев беше поништен поради наводно играње со рака, иако на сите, освен на судијата, им беше јасно дека за такво нешто не станува збор. - Не знам што виде судијата, и што го натера да го поништи голот. Голот беше чист. Жалам за тоа, бидејќи ни е одземена победата која ја заслуживме. Чезена се бранеше во текот на целиот меч, не напуштајќи ја својата половина. На крајот требаше да бидат казнети за тоа, но од необјасниви причини тоа не се случи – изјави разочараниот Пандев за италијанските медиуми.
| | веќе видена

Во првите 90 минути од втората полуфинална двојка од „Кралскиот Куп“ одиграни синоќа меѓу Валенсија и Барселона немаше победник. Натпреварот заврши 1:1, па финалистот ќе биде познат по реваншот кој се игра на 8 февруари. На „Местаља“ во Валенсија први се радуваа домашните кои преку Јонас во 27.минута дојдоа во водство. Барселона изедначи во 35.минута со голот на капитенот Карлес Пујол. Во вториот дел Барселона преку Лионел Меси испушти шанса за победа откако не реализираше пенал. Во првото полуфинале одиграно во вторникот, третолигашот Мирандес на домашен терен загуби од Атлетик Билбао со 2:1. Реваншот од овој двомеч ќе се одигра на 7 февруари.
сите 4 | | | веќе видена

Колку што сме постари, толку сме подобри. Полесно предвидуваме каде ќе оди топката, полесно ги читаме противниците. Сето тоа доаѓа со годините. Не знам до кога ќе можам да бранам, се надевам уште долго, вели 33-годишниот чувар на голот на Металург. Голманот на ракометната репрезентација на Србија и на актуелниот македонски шампион Металург, Дарко Станиќ, беше прогласен за најдобар чувар на мрежата на штотуку завршеното европско првенство кај нашиот северен сосед. Станиќ е задоволен од освојувањето на сребрениот медал со “орлите”, кои во финалето беа поразени од Данска, но верува дека и тој и репрезентацијата на Србија можат подобро и повеќе. - Можеби ќе беше премногу ако го освоевме златниот медал. Не го дадовме максимумот на првенството, мислам дека има уште многу простор за напредување. Поаѓам од самиот себе, сметам дека можам подобро. Тренерот Лино Червар ми се смее кога ќе му кажам дека не сум задоволен со 16-17 одбрани на натпревар. Но, таков сум, сакам да бидам подобар на квалификацискиот турнир за ...
сите 7 | | | веќе видена

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ по освојувањето на титулата на Австралија опен не се симнува од насловните страници на светските медиуми. Старо-новиот шампион од Мелбурн деновиве “Спорт илустрејтед” го запраша дали и тенисерите треба да направат фотографии за додатокот за костими за капење на ова списание, на што Ноле со насмевка одговори. - Не се соблекувам за никого, освен за мојата девојка Јелена. Ќе морам внимателно да ги бирам зборовите кога зборувам за тоа дали мажите треба да се сликаат во костим за капење, како што го прават тоа жените. Најверојатно би требало да бидеме подеднакво застапени. Меѓутоа, се чини дека припадничките на понежниот пол се поатрактивни од нас, имаат многу повеќе да покажат, изјави Ѓоковиќ.
| | веќе видена

Дали знаете колку долго можете да издржите без сексуална активност, без тоа да влијае негативно врз вашето расположение и здравје? Може ли вашата потреба за секс да биде задоволена со нежен гест на вашиот партнер или ви е потребно цело сексуално шоу за да бидете комплетно задоволни? Со оглед на тоа дека многумина не си поставуваат вакви или слични прашања, често доаѓа до судир поради разликите во сексуалните потреби меѓу двата партнери. Кои се вашите приоритети? Сексот е без двоумење телесна потреба, базирана на репродукцијата и потребата за социјализација. Преживувањето и опстанокот се базирани на можноста луѓето да живеат во групи, а тоа подразбира и раѓање на односи, повеќе или помалку трајни и пријатни. Сексуалниот чин е едно од одбележјата на славењето на човековите односи. Како вашето тело ви укажува дека треба да имате секс? Лесно е да се предвидат телесните сигнали кои упатуваат на тоа дека ви треба секс бидејќи многу пати потсетуваат на проблемите со кои се носиме на дневна база. Кои се знаците ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали некогаш сте помислиле дека женските органи можат да произведуваат струја. Истражувањето спроведено на Универзитетот во Каиро ја докажа оваа теза. Направените студии покажаа дека женската вагина произведува електрична бранови кои предизвикуваат вагинални контракции при пенетрација. Брановите настануваат на почетокот на матката, па се шират се до влезот на вагината. Во истражувањето под име „Електровагинограм“, студија за електрична активност на вагината и нејзината улога во сексуалноста и сексуалното нарушување учествувале 24 жени, кои научниците ги мереле електрични бранови и вагиналниот притисок. Тие електрични бранови се „заслужни“ за контракција на вагиналните мускули кои го зголемуваат сексуалното возбудување кај подобрата половина. Изворот на електрични импулси е и Г-точката, најчувствително подрачје кое се стимулира во текот на сексуалниот чин. Резултатите добиени од ова невообичаено истражување се сметаат за многу корисни за понатамошното истражување на сексуалните нарушувања.
сите 2 | | | веќе видена

ралот на Австралија опен , Србинот Новак Ѓоковиќ, го одигра најдолгото финале на еден гренслен воопшто досега. Повторно беше поуспешен од својот најголем ривал Рафаел Надал, но по исцрпувачкото финале потенцираше дека не сака да слушне за тенисот најмалку еден месец. - Кога ќе се спомене тенис, навистина почнува да ми се лоши, изјави Новак Ѓоковиќ веднаш по големиот триумф над Надал. Ја распара маицата, собра нешто што преостана од силите и седејќи на столчето ги ислуша протоколарните говори на крајот од Австралија опен. Ниту Рафаел Надал не можеше до крај да ја издржи напорната битка. - Погледот постојано ми беше кон часовникот. Два, три, четири, пет… Мислев дека мечот никогаш нема да заврши. Страшно. Не ги чувствувам нозете, нагласи Шпанецот. Славниот тенисер Матс Филандер беше воодушевен од она што го прикажаа двајцата играчи во 5 часа и 53 минути игра: - Тенисот се игра поради ваквите дуели. Ова е вистинска убавина, прокоментира Виландер, кој против Австралиецот Кеш сега го чува второто најдолго ...
| | веќе видена

Најефикасен кај „гризлите“ беше Руди Геј со 20 поени и 13 скокови, а кај гостите се истакна Ал Харингтон со 23 поени и 10 скокови. Во НБА лигата ноќеска се одиграа седум натпревари, а најнеизвесно беше во Мемфис каде домашната екипа и Денвер мораа по дополнителните пет минути да го решат победникот, откако во регуларниот дел беше 91:91. По петте минути во продолжението, Мемфис забележа од победа од 100:97. Најефикасен во Мемфис беше Руди Геј со 20 поени и 13 скокови, а кај гостите се истакна Ал Харингтон со 23 поени и 10 скокови. Кошаркарите на ЛА Лејкерс имаа лесна задача против за нив секогаш незгодните, но оваа сезона најслабиот тим во лигата, Шарлот Бобкетс. Коби Брајант постигна 18 поени само во првата четвртина, односно вкупно 24 по првото полувреме, па тренерот Мајк Браун реши да го одмори во второто полувреме. Бајнам со 20 поени и 11 скокови ги предводеше Лејкерс до победата од 106:73, а најефикасен кај гостите беше Вокер со 12 поени. На другите натпревари беа постигнати следниве резултати: Торонто – ...
сите 28 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Владо Иливески од денеска е нов член на рускиот прволигаш Локомотив Кубан. Челниците на рускиот тим на својата интернет страница соопштија дека постигнале договор со Анадолу Ефес плејмејкерот на „црвено-жолтите“ до крајот на сезоната да настапува како позајмен играч во Локомотив Кубан. - Потребно ни беше засилување на плејмејкерската позиција, кое дефинитивно го добиваме со Владо Илиевски. Тој е искусен и квалитетен кошаркар кој досега има играно во повеќе силни клубови во Европа. Исто така беше и еден од главните кошаркари во македонскиот тим, кој постигна голем успех на Европското првенство во Литванија. Илиевски знае да постигнува поени и да ги разигрува своите соиграчи. Со неговото доаѓање добивме големо засилување со кое нашиот тим ќе игра на повисоко ниво во преостанатиот дел од сезоната – се вели во изјавата на претседателот на Локомотив Кубан, Андреј Ведишчев. Илиевски веќе подолго време не добиваше шанса од тренерот Уфук Сариџа за настапи во првиот тим на ...
сите 11 | | | веќе видена

Kиното „Милениум“ денеска и утре нема да прикажува филмови зашто ќе ја подготвува салата за премиерата на првата дигитална 3Д-проекција во Македонија. Опремата по најсовремени светски стандарди ќе биде промовирана со проекцијата на документарниот филм „Пина“ на Вим Вендерс. Филмот е приказна за познатата кореографка, професорка по танц Пина Бауш. Веќе од наредниот ден (5 февруари) премиера ќе има и хорор-филмот „Најмрачниот час“ во режија на Kрис Горак, кој ќе се прикажува во терминот од 20 часот, а „Пина“ ќе остане на репертоар од 22.30 часот.
сите 17 | | | веќе видена

Софија Вергара ja доби титулата во изборот на повеќе од милион читатели на порталот AskMen.com.Анџелина Џоли воопшто ја нема на листата од 100 најпосакувани жени на светот. AskMen.com избира „Најпосакувана жена на годината“ од 2000 година и до сега титулата не и припаднала на жена која ја заокружува четвртата деценија од животот.Колумбијската актерка во јуни ќе наполни 40 години. - Мислам дека многу мажи се изненадија кога дознаа дека таа има скоро 40 години бидејќи не изгледа така – изјави уредникот на порталот Џејмс Базил. По Софија најпосакувани жени се манекенката Кејт Аптон, актерката Руни Мара, моделот на Викторија Сикрет Миранда Кер и раперката Ники Минај. Кејт Мидлтон е на 11 место, Лејди Гага е на 18 место, а Пипа Мидлтон која беше многу популарна по кралската венчавка на нејзината сестра се најде дури на 98 место. Анџелина Џоли и Џенифер Анистон воопшто не се на листата 100 најпосакувани жени на светот.
сите 11 | | | веќе видена

Нов Зеланд и Ангола ќе бидат први противници на Македонија на квалификациите за кошаркарскиот турнир од Олимписките игри во Лондон. Квалификациите ќе се играат од 2 до 8 јули во главниот град на Венецуела, Каракас. Ако го освоиме првото или второто место во оваа група Д, одиме во четврт-финале со првиот или вториот од групата Ц во која се Русија, Доминиканска република и Јужна Кореја. Ждрепката е според на желбите на новиот селектор Марјан Лазовски и челниците на МКФ кои посакуваа да ги избегнеме американските селекции во првата фаза, а потоа да вкрстуваме со групата на Русија. Сепак, евентуалниот клучен меч од полуфиналето за историски прв пласман на ЛОИ за кошаркарската репрезентација ќе го играме (ако сме први во групата) со првиот од групата Б во која се Литванија, Венецуела и Нигерија, или (ако сме втори) со лидерот од групата А каде фаворит е Грција во однос на Порторико и Јордан.
сите 13 | | | веќе видена

Аукциската куќа Хенри Олдриџ енд санд оф дивајзес ангажираше експерти да ја проучат познатата виолина за да ја докажат автентичноста на инструментот на Валас Хартли, кој заедно со својот бенд свирел додека тонел познатиот број „Титаник“. Доколку се докаже дека тоа е виолината на Хартли, инструментот ќе биде највредниот предмет од познатиот брод кој потона во 1912 година, а кој некогаш бил понуден на аукција, објави „Телеграф“. Хардли и неговиот бенд продолжиле да свират и откако, дотогаш најголемиот брод на светот, удри во санта мраз, а кога било пронајдено телото на Хартли новинските извештаи тврдат дека виолинанта му била врзана на градите. Славниот бенд, наводно додека бродот тонел ја свирел познатата химна „Neare my God to Thee“. Аукциската куќа Хенри Олдриџ санд оф дивајзес е најпозната по тоа што се занимава со продажба на предмети од „Титаник“. Сопственикот на аукциската куќа тврди дека виолината била испратена на вереницата на Хартли, Марија Робертсон. На виолината се втиснати иницијалите WHH и ...
сите 3 | | | веќе видена

Спортот како и секоја друга физичка активност, бара активирање на мускулите. Фитнесот е спорт кој бара исклучителен психофизички напор ако сакаме да го добиеме максимумот од него а тоа се: психофизички здрав организам и тело кое изгледа убаво. Но, за овие две клучни цели не е доволно само да вежбаме. Исхраната е од непроценливо значење. Тоа е затоа што за да можат мускулите да го издржат тренингот потребни им се јагленохидрати, протеини и масти. Наспроти предрасудите дека за изградба на мускули се потребни само протеини, вистината е дека за да можат мускулите да работат, а со тоа да синтетизираат протеини од храната, потребни се пред се – јагленохидрати. Многу амбициозни вежбачи во теретаните, но и рекреативци кои не се доволно информирани за правилната исхрана, без причина ги избегнуваат јагленохидратите затоа што веруваат дека тие дебелеат. Но, ова е само делумно вистина. Дебелеат само оние јагленохидрати кои нема да ги потрошиме со мускулната активност. Тие се депонираат како масно ткиво. Преработената ...
| | веќе видена

Познатата српска пејачка Светлана Цеца Ражњатовиќ веќе два месеци е во страсна врска со поранешниот ракометар Александар, кој инаку е близок пријател на Владимир Мандиќ, пишуваат српските медиуми. „Цеца и Александар се познаваат неколку години, но нивната љубовна врска започнала пред два месеци, кога дошол во нејзината куќа во друштво на негова пријателка. Тој одамна не игра ракомет, и живее на релација Белград-Виена, бидејќи во Австрија води приватен бизнис. Порано имал кратка врска со Катерина Ребрача, но никогаш таа врска не била експонирана“, изјавил анониен извор близок на српската пејачка за српски „Курир“. По смртта на нејзиниот сопруг Аркан, пејачката во јавноста никогаш се нема појавено со некое момче иако ја поврзуваа со некои манекени и фудбалери, з акои никогаш Цеца нема официјално потврдено. Но овој пат изгледа станува збор за нешто сериозно, затоа што пејачката е заљубена . „Со Цеца се гледаат се почесто, и како стојат работите изгледа ова ќе биде голема љубовна романса. Иако не е воодушевена ...
сите 10 | | | веќе видена

Доколку познавате човек кому му е потребно прифатилиште за да ја презими студената зима, јавете се на телефоните кои ги објави Црвениот крст. Заради ниските временски температури, Црвен крст на град Скопје од денеска ги отвори вратите на пунктот за бездомници во Момин поток да работат 24 часа, со цел бездомниците да можат да преноќат во прифатилиштето, да се стоплат и да добијат оброк, се додека траат ниските температури. Доколку некои од граѓаните познаваат лица кои имаат потреба од прифатилиштето нека се обратат на следниве телефони: 070 250 054 070 317 822 071 261 787 070 317 601 Животот на бездомниците на поларните температури кои ја зафатија земјава е во опасност. Доколку познавате човек кому му е потребно прифатилиште за да ја презими студената зима, јавете се на телефоните кои ги објави Црвениот крст./kanal5.com.mk
сите 10 | | | веќе видена

- Квентин Тарантино започнал да го пишува сценариото за овој филм уште пред „Кил Бил 1“, но не можел да се одлучи како да заврши и затоа првин го направил „Кил Бил 1“ со Ума Турман. За тој проект се подготвувал уште од „Pulp Fiction“. - Тарантино имал намера од овој филм да направи комбинација на воен и шпагети вестерн. Размислувал за името „Once Upon a Time in Nazi-Occupied France“, но потоа се решил така да го нарече првото поглавје на филмот. - На ова сценарио Квентин Тарантино работел речиси 10 години. - Леонардо ДиКаприо бил прв избор за улогата на полковникот Ханс Ланда, но подоцна Тарантино се одлучил таа улога да му ја додели на Кристоф Валц, во што и не погрешил, со оглед како си ја одигра својата улога. - На германските промотивни материјали за филмот свастиката е отстранета или е покриена, затоа што дистрибутерот на филмот не бил сигурен дали така го крши законот за забрана на прикажување на нацистички симбол (што е дозволено само во случај кога се сака вистинито да се прикаже определен историски ...
| | веќе видена

Секој маж сака да остави добар впечаток кај својата партнерка, како во секојдневниот живот така и во сексуалниот. Мерило на неговиот успех е секако бројот на постигнати оргазми на својата партнерка. Но, дали секој нејзин оргазам е вистински или пак тоа го поради добродушност и желбата да не го повреди. Секоја жена во животот барем еднаш изглумила оргазам. Ако сме потполно искрени, некои тоа го прават многу често. Меѓутоа, тоа не мора да значи катастрофа за вашиот љубовен живот по секоја цена, туку едноставно некогаш може да биде под влијание на бројни околности. Зошто жените глумат оргазам? Постојат многу причини, а ние наведуваме некои од најчестите. За да бидете сигурни дека вашата партнерка навистина ужива во сексот со вас, ќе биде најдобро со неа да поразговарате за тоа. Квалитетната и отворена дискусија ќе ви ги реши сите недоразбирања во креветот. Сопствени блокади Постојат жени кои се трудат повеќе од другите да дојдат до оргазам. Зошто? Нема особено стручно објаснување. Обично зад ова стои ...
сите 4 | | | веќе видена

next