Бркај Работа

Златан Ибрахимовиќ постигна два гола и донесе победа за Лос Анџелес Галакси во градското дерби во МЛС лигата и на најдобар можен начин и се претстави на публиката во САД. Еден од двата гола го постигна со шут од скоро 40 метри, откако го лобуваше гостинскиот голман, а причината за таа одлука Швеѓанецот ја објасни еден ден подоцна: - Искрено, бев уморен од жештината, па не ми се трчаше со топката кон голот. Во себе си реков дека ќе шутирам од далечина, бидејќи навистина не ми се трча - изјави 36-годишниот напаѓач. Галакси направи пресврт од 1-3 и со вториот погодок на Златан во продолжението од мечот запиша голема победа.
сите 40 | | | веќе видена

Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена на нафтените деривати. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 2,00 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 19.03.2018 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 19.03.2018 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 59,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 47,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,402 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 19.03.2018 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 28,038 ден/кг. КУРИР
сите 25 | | | веќе видена

Тиангонг-1 беше лансирана во 2011 година за да изврши експерименти во вселената. Кинеската непрофитна вселенска лабораторија Тиангонг-1 речиси се распаднала при влегувањето во атмосферата на Земјата, по што се урнала во јужниот Пацифик, се вели во кинеските и американските извештаи, јавува БиБиСи. Тиангонг-1 беше лансирана во 2011 година за да изврши експерименти во вселената. Таа беше дел од напорите на Кина за изградба на вселенска станица со екипаж во 2022. година, но престана со работа во март 2016. година. Според астрономот Џонатан Мекдоуел од Центарот за астрофизика на Харвард објави дека објектот се појавил северозападно од Тахити. Експертите се обидуваа да предвидат точно каде лабораторијата ќе влезе во земјината атмосфера, а кинеската вселенска агенција погрешно предвиде дека тоа може да се случи во близина на Сао Паоло, Бразил. КУРИР
сите 11 | | | веќе видена

Поради големото загадување на првиот и вториот крак на Халкидики, Касандра и Ситонија, во летните месеци ќе се плаќа еколошка такса. После консултациите на градоначалниците на овие општини, градоначалникот на Халкидики, Христос Донтис одлучи на крстосницата кај местото Неа Мудања да се постават рампи каде туристите ќе плаќаат еколошки такси. Рампата кај местото Неа Мудања е веќе поставена, а во следните неколку дена ќе бидат поставени и други, кои ќе се наоѓаат на останатите влезови на Ситонија. Еколошките такси ќе се наплатуваат од први мај до први октомври, за возилата и патниците посебно. -За мотори- 3 евра. -За патнички автомобили- 5 евра -За автобуси- 10 евра -За камиони- 12 евра. Освен тоа ќе се наплатува и еколошка такса по лице, која ќе изнесува едно евро. КУРИР
сите 3 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против М.Г.(20) од струмичкото село Просениково за сторено кривично дело „Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години’’. – Од 13 март вечерта околу 18:30 часот до 15 март изутрината во осум часот 13 годишно девојче откако го напуштило домот, било заедно со пријавениот, со кого биле во љубовна врска, при што тој извршил полови дејствија врз неа, информира Министерството за внатрешни работи во редовниот Билтен. КУРИР
сите 84 | | | веќе видена

46-годишниот М.Н. од Гостивар завршил во болница откако шетајќи се по кејот му се слошило и паднал во Вардар. Тој бил извлечен од случајни минувачи. По укажаната лекарска помош, М.Н. бил пуштен на домашно лекување. МВР посочува дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. КУРИР
сите 14 | | | веќе видена

Кинескиот сателит "Тијангонг 1", кој поради дефект почнал неконтролирано да паѓа кон Земјата, би можел веќе утре да влезе во атмосферата на нашата планета, но мала е веројатноста дека некој негов дел би можел да падне на земјата. Европската вселенска агенција проценува дека тоа ќе се случи утре, во текот на денот, додека претходните проценки на кинеската вселенска агенција биле дека тоа ќе се случи меѓу сабота и среда. "Тијангонг 1", 10,4 метри долга и 8,5 тони тешка вселенска лабораторија, била лансирана во 2011. година, како експериментална платформа за поголеми проекти во рамките на амбициозниот план на Пекинг до 2023. година да има постојана вселенска агенција во Земјината орбита. Се очекува дека "Тијангонг 1" ќе изгори при влезот во Земјината атмосфера, и дека нема да претставува закана по луѓето и имотите на површината. Западните експерти тврдат дека Кина ја изгубила контролата над својот сателит, но во Пекинг тоа го негираат. Местото на евентуалниот пад е тешко да се одреди, бидејќи покрива голем дел ...
сите 29 | | | веќе видена

Модерниот и брз начин на живот, при кој секогаш е тешко да се пронајде малку време за себе и за она што нè радува, ги поттикнал Јапонците да ги поврзат двете работи што ги сакаат најмногу – традицијата и модерната технологија. Така настанал Smart BonsAI, автономно подвижно растение со вградена вештачка интелигенција, што истовремено е растение, домашен миленик и животен тренер. Не само што ќе ве следи во чекор благодарение на низа сензори и камери туку и ќе ве предупреди да го полеете кога е жедно, а ако се затекне во студено или во мрак, самото ќе „отиде“ на сонце. Ако се почувствувате осамени, секогаш можете да поразговарате со БонсАИ. Но, за разлика од другите растенија, ова ќе ви одговори. Најмногу сака да одговара на прашања од типот „која е смислата на животот“ и своите одговори ќе ги поткрепи со цитати од познати мислители. Како што истакнуваат од TDK, јапонската компанија што го претстави овој концепт, Smart BonsAI е многу „мудро“ растение и бидејќи на сите им е познато дека дрвцето бонсаи живее ...
сите 21 | | | веќе видена

Ливерпул се соочи со големи проблеми на денешното гостување на „Селхрс парк“ кај Кристал Палас, не само поради тоа што имаше негатива во првото полувреме, туку и поради фактот што имаше за противник навистина мотивиран тим кој ако реално се гледа и суди на работите, заслужи барем бод на овој меч. Сепак, со таквиот “компромис“ не се согласи Мохамед Салах кој постигна уште еден гол во Премиер лигата, а со истиот му донесе пресврт победа на својот тим во 84-та минута. Погодокот на Салах за 1:2 пристигна по едно уфрлање од страна на Робертсон, а претходно погодоците ги постигнаа Мане за Ливерпул, односно Миливојевиќ од пенал во првиот дел за водство на Кристал Палас. Пред погодокот на Салах кој беше 29-ти за него во Премиер лигата, две одлични шанси за домаќините пропушти Бентеке непосредно по голот на Мане на старот на вториот дел, а на крајот овие промашувања се покажаа како одлучувачки за поразот на домаќините кои и натаму остануваат во долниот дел од табелата во Премиер лигата.
сите 13 | | | веќе видена

30. коло на Серија А започна без победник, откако на „Ренато Дел'ара“ екипата на Рома со голот на Един Џеко успеа да стигне само до бод на мечот со Болоња (1-1) кој се одигра денеска. Ди Франческо ги изненади фановите со одлуката на клупата за резерви да го остави својот најдобар фудбалер Един Џеко и на терен да истрча со Шик во нападот, кој пак одигра солиден натпревар и на неколку пати се закани кон голот на Болоња. „Волчицата“ подобро го отвори натпреварот и ја контролираше играта, но само до 17. минута кога поради повреда теренот го напушти Наинголан, а една минута подоцна Болоња поведе со 1-0. Голема домашна радост донесе Пулар, откако на асистенција на Ди Франческо, бише неодбранливо за Алисон. До крајот на првиот дел Рома преку Кевин Стротман имаше голема прилика да израмни на 1-1, но Холанѓанецот успеа да промаши празен гол од само еден метар. На стартот на вториот дел Џеко го замени Ел Шарави и го освежи нападот на Рома, а тоа вроди со плод во 76. минута кога Пероти испрати прецизен центаршут од ...
сите 43 | | | веќе видена

Грчкиот остров Крит се најде на петтото место меѓу најдобрите дестинации во светот во 2018 година според Travel Awards Choice Awards на туристичката страница „TripAdvisor“. Островот е поздравен поради својата „богата археолошка и митолошка историја, рефлектирана во античките урнатини и културни знаменитости“, објавија грчките медиуми. Грчкиот остров, исто така, е рангиран на четвртото место меѓу најдобрите дестинации во Европа во 2018 година. Корисниците на „TripAdvisor“ наведеле пет од неговите најважни знаменитости – градовите Ханија, Ретимно и Хераклион, семејното пристаниште Херсонисос и пристанишниот град Агиос Николаос. Во рангот на светските дестинации, која ја мери популарноста на 402 дестинации во 42 меѓународни листи, Крит доаѓа по Париз, Лондон, Рим и Бали. По него се наоѓаат Барселона, Прага, Маракеш, Истанбул и Њујорк.
сите 5 | | | веќе видена

Немања Павлов ја однесе победата во првата сезона на реалното шоу „Преживеан“. Намања е бармен од Ваљево, а остана запаметен и по инцидентот кој го предизвика по победата. Имено, по победата и освоените 100 илјади евра, тој отвори кафуле во Нови Сад. Во кафулето дојде до тепачка меѓу него и актерот Сергеј Трифуновиќ и тоа поради девојка. - Имавме конфликт, но не беше ништо сериозно, изјавува Павлов за инцидентот со актерот. Сергеј и тој се скараа бидејќи Немања се гледал со неговата тогашна девојка. Инаку, Немања денес има две деца и доста активен на социјалните мрежи. on Mar 19, 2018 at 10:43am PDT on Oct 26, 2016 at 9:00am PDT on Apr 15, 2017 at 6:24am PDT
сите 7 | | | веќе видена

31. годишната Бетрикс Војант од Франција на социјалната мрежа Инстаграм има повеќе од 40.000 фанови, со кои редовно дели слики во танги и тоа на егзотични и преубави локации. Се почнало како хоби пред пет години, но откако ги објавила сликите на Инстаграм добила одлични реакции од луѓето, па одлучила да тоа го претвори во нешто повеќе. - Мојот дечко сака да слика, па јас му позирам. Прво ги држевме фотографиите во приватност, но кога ги ставив на Инстаграм добив многу лајкови и следбеници, па почнав да објавува редовно. on Mar 14, 2018 at 4:43am PDT Бетрикс не е модел, но вели дека е побарале од многу агенции. Иако не открива со што се занимава, таа тврди дека одлично заработува. - Се фотографирам за себе, не за Инстаграм. Објавувам само приватни фотографии за успомен - заклучува Инстаграм ѕвездата. on Mar 30, 2018 at 6:40am PDT on Feb 26, 2018 at 12:07pm PST on Feb 25, 2018 at 10:01am PST on Feb 13, 2018 at 3:56am PST on Jan 23, 2018 at 7:36am PST on Jan 20, 2018 at 5:28am PST on Dec 31, ...
сите 7 | | | веќе видена

Студентите во студентските домови во Скопје не живеат, тие преживуваат. Наместо нормална храна им се сервира храна полна со бубачки и отпушоци. Студентите во Стив вчера наместо ориз со месо, за ручек имаа ориз со бубачки. Медиумите објавија слика од која се гледа дека наместо јадење на студентите им се сервираат бубачки е згрозувачка. Пред само еден месец студентите во таблата со лебот добија отпушок од цигара. Ова е недозволиво. Ова е нечовечки, истакна денес Филип Ѓорѓиев од ВМРО-ДПМНЕ. – Недозволиво и трагично е во студентски дом, каде студентите плаќаат за својот престој, да се соочуваат со крајно нехумани услови за живот. Студентите не плаќаат за да јадат бубачки и отпушоци. Студентите заслужуваат нормална храна. Студентите заслужуваат нормални услови за престој и студирање. Родителите кога ги праќаат своите деца во студентски дом ги праќаат со мислата дека таму ќе бидат сместени и дека ќе добијат нормална исхрана. Наместо тоа тие добиваат бубачки и отпушоци во јадењето. Зоран Заев, Рената Дескоска и ...
сите 11 | | | веќе видена

На 30.03.2018 година околу 09:30 часот во с. Десово–Прилеп, во дворот од семејната куќа на А.Ф., двегодишното дете Х.Ф. влегло во помошен објект во изградба, при што од засега непознати причини врз него паднал преградниот ѕид. Таткото А.Ф. и неговите браќа Е.Ф и Ш.Ф. го извадиле детето од урнатините и со сопствено возило тргнале кон Прилеп, за да му се укаже медицинска помош. Попатно, на влезот во градот пресретнале возило на Итна медицинска помош, побарале интервенција, но екипата на Итна медицинска помош констатирала смрт кај детето. Заедно со персоналот на Итна медицинска помош, детето е вратено во с. Десово, каде увид извршила екипа од надворешната канцеларија за криминалистички работи-Прилеп. Со одобрение на Јавен обвинител , телото е предадено на семејството. КУРИР
сите 13 | | | веќе видена

Болницата во Битола личи на се, само не на здравствена установа. Најавените реформи во здравството останаа на хартија. Во програмата на СДСМ токму болницата во Битоа е наведена како приоритет. Во истата се вели „ќе започне реконструкција и опремување, вклучително и неопходен кадар, на општите и клиничките болници низ Македонија. Се наведува дека првата фаза ќе ги опфати Битола и Струга. Но, фотографиите од болницата во Битола и во нејзината околина говорат дека болницата е заборавена. Условите во кои се лечат пациентите се во најмала рака очајни. Заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски, пак, доаѓа токму од Битола. Но, очигледно ни тој не мисли за условите во кои се лечат граѓаните од неговиот роден град. КУРИР
сите 2 | | | веќе видена

Вистинска бомба одекна од Виена. Според грчкиот медиум Скаи, грчката страна се повлекла од барањата за слеано име кое ќе биде без превод односно наместо понуденото име „Горнамакедонја“ се дискутирало за предлогот „Горна Македонија“ или преведено на англиски „Upper Macedonia“. За возврат грчката страна побарала егра омнес решение кое имплицира промена на уставот, особено на Членот 49 кој е најважен за Грција каде што се наведува дека „Републиката се грижи за положбата и правата на припадниците на македонскиот народ во соседните земји и за иселениците од Македонија, го помага нивниот културен развој и ги унапредува врските со нив“. Преговорите, според Скаи, ќе продолжат по Велигден кога ќе има нова средба Заев-Ципрас и Коѕијас-Димитров. КУРИР
сите 24 | | | веќе видена

Манекенката и поранешна Мис, Оливија Кулпо, за кои многумина велат дека е една од најубавите жени на светот, ја раскина две годишната врска со американскиот фудбалер Дени Амендола. Прекрасната манекенка, која се прослави со титулата во 2012 година за Мис на Универзумот, го потврди раскинувањето во интервју за магазинот "Access Hollywood". - Се разделивме. Сè уште ми е ново. Не се чувствувам пријатно да зборувам за тоа. Сите поминуваат низ вакви периоди од животот. Секој има свој начин како да се справи со тоа. И сигурна сум дека сите знаат како е кога срцето е скршено - вели Оливија. Оливија и Дени беа заедно од февруари 2016 година, а својата врска ја криеле од медиумите. Се појавуваа заедно на разни холивудски настани, а исто така патувале заедно низ светот. Манекнеката му беше голема поддршка на фудбалерот и постојано го бодреше од трибините.
сите 4 | | | веќе видена

Џорџ Р. Р. Мартин ја стекна светската популарност со серијата од книги „Песна за оган и мраз“. Но, навистина познат стана поради научно фантастичната серија „Game of Thrones“. И покрај стагнацијата во книгите за Џон Сноу, Денерис и компанија, авторот реши да нè изненади. Овој пат – со друга приказна, без змејови и нивните мајки. Првиот трејлер на „Nightflyers“ е тука и дава увид што може да се очекува од СФ-серијата во продукција на Netflix.
сите 4 | | | веќе видена

Тројца лекари кои завршиле специјализација по медицинска биохемија, кадар кој го нема во поликлиниките, наместо да бидат распоредени во лабораториите тие се преместени во службата за итна помош. Едниот е на работно место диспечер, друг оди на терен во домашна посета или итна помош, третиот е прераспределен во ноќна служба или на дежурства во поликлиника Чаир. Практично од десетина организациони единици на Здравствен дом Скопје во само една од нив има доктор специјалист по медицинска биохемија и тое е во Ѓорче Петров, а во останатите работат само биохемичари. Во здравствената установа во Ченто, која покрива четири општини Гази Баба, Илинден, Петровец и Арачиново, кои имаат околу 120 илјади жители пак нема ниту биохемичари. Таму работи биолог, па дел од испитувањата воопшто не се реализираат. Специјализантите откако ќе ги завршат сите турнуси од специјализацијата, на крај полагаат специјалистички испит. Но, на истите не им се плаќа испитот, а тоа е обврска бидејќи станува збор за специјализанти финансирани од ...
сите 10 | | | веќе видена

next