Бркај Работа

Крива Паланка осамна со снежна покривка од околу шест сантиметри на местата над 1.000 метри надморска височина и три сантиметри во централното градско подрачје, а службите задолжени за зимско одржување при Јавно претпријатие „Комуналец“ досега фрлиле 10 тони абразивен материјал низ улиците во градот. – Нашите служби нанесоа абразивен материјал, сол и ризла, превентивно, пред паѓањето на снегот, кој во текот на ноќта направи покривка од околу три сантиметри. Постојано се работи на отстранување на снегот од коловозите, главната улица „Св.Јоаким Осоговски“ и пристапите до училиштата, кон основно училиште „Илинден“ и ООУ „Јоаким Крчовски“ се расчистени, како и пристапот кон детската градинка на главната улица и пристапот до итните служби. Тековно, машините работат во повисоките реони, во населба Баглак и кај Житен склад, како и на улица „8 Септември“ во Осичка Маала, изјави Драги Пешовски, раководитeл на зимска служба при ЈП „Комуналец“. Според информациите од Подрачната единица на Дирекција за заштита и ...
сите 19 | | | веќе видена

Момче е тешко повредено во сообраќајна несреќа која минатата ноќ околу 3 часот се случила на локалниот пат село Мраморани – село Дупјачани во Прилеп. -Велешанецот Д.П.(21) управувајќи возило „Сеат Ибица“ со велешки регистарски ознаки изгубил контрола над возилото, преминал на левата страна од коловозот, по што се превртел. Во незгодата со тешки повреди се здобил сопатникот Д.П.(20) од Велес, кој со возило на итна медицинска помош е пренесен во Општа болница-Прилеп, каде е задржан на лекување, информираат од МВР. Увид на лице место извршиле јавен обвинител и увидна екипа од Полициска станица Прилеп.
сите 136 | | | веќе видена

Вистинска медиумската бура се одвива околу разводот на Ана Севиќ и Дарко Лазиќ откако неговата околина почна да открива детали од нивниот брак кои до сега не беа познати на јавноста. Соседите на популарниот пејач проговорија и за скандалот околу неговото наводно конзумирање наркотици, а еден од нив изјавил дека оваа приказна која се појави во медиумите не го зачудила, бидејќи, како што тврди, порано имал обичај да конзумира марихуана. - Тој порано пушеше марихуана. Водеше бурен ноќен живот, менуваше девојки, што се вели, удираше рецки, раскажал соседот на Дарко Лазиќ од неговото родно место, Брестач. Соседите додале дека долго време ја немата видено Ана во Брестач, како и дека додека им цветале рози во бракот, не доаѓала често.
сите 9 | | | веќе видена

Мажот во ова видео тврди дека се вратил од иднината, поточно од 6000-та година и дека има многу информации за иднината на оваа планета, а како доказ за тоа покажал матна фотографија од футуристички град. Видеото е објавено на YouTube каналот “ApexTV” кој се занимава со паранормални појави, а досега има над 2,2 милиони прегледи. Наводниот патник низ времето тврди дека отпатувал во иднината со помош на напредна технологија која и денес постои, но властите не сакаат јавноста да знае за неа. - Морам да се кријам бидејќи тие не сакаат луѓето да го знаат ова. Доколку ме пронајдат, ќе бидам убиен - тврди тој. Анонимниот маж изнел бројни детали за тоа како светот се променил во текот на сите тие години. - Пронајдовме лек за рак, постои можност за телепортација, а патувањето низ времето е достапно за секој оној кој може да си го приушти тоа искуство. Луѓето можат да присуствуваат на историски настани, а за тоа време се невидливи со цел да не влијаат врз настанот - раскажал тој. Како доказ за неговото тврдење, тој ...
сите 2 | | | веќе видена

Сениорската машка ракометна репрезентација денеска ги почнува настапите во втората фаза на Европското Првенство во Хрватска. Прв противник за избраниците на Раул Гонзалез е селекцијата на Шпанија. Натпреварот што ќе се игра во Вараждин Арена е закажан да почне од 20:30 часот, а се очекува голем број македонски навивачи да ги бодрат нашите ракометари од трибините. Селекторот Гонзалез пред овој натпревар направи една измена во составот, го вклучи Филип Лазаров кој ќе биде дел од 16-те ракометари на местото на Никола Маркоски. Македонија со 3 бода моментално се наоѓа на третото место на табелата, со бод помалку но и натпревар помалку од Данска и Германија кои веќе го одиграа своето прво коло во главната фаза. Шпанија се наоѓа веднаш зад Македонија на табелата со 2 бода, откако во првата групна фаза славеше убедливо над Чешка (32-15), додека од Данска доживеа пораз (25-22). Денеска покрај средбата Македонија – Шпанија, во Вараждин ќе се одигра и натпреварот Германија – Данска кој ќе почне од 18:15 часот. ...
сите 6 | | | веќе видена

Иако поминаа неколку дена од натпреварот со Германија, Веселин Вујовиќ, селекторот на Словенија, не може да се помири со „кражбата“, со која тој инеговите ракометари се соочија во завршницата. Имено на 11 секунди до крајот, Блаж Јанц постигна гол за 25-24, а потоа следуваше драма и прегледување на видео снимка. По тоа, арбитрите од Литванија донесоа одлука да му доделат црвен картон на Благотиншек и да досудат пенал кој и донесе реми на Германците. - Кога претставниците на ЕХФ доаѓаат во нашата земја, ги пречекуваме како лордови - скапи автомобили, хотели, храна, музика... Но, на ова Европско првенство премногу ни наштетија на дуелот со Германија. Правилото е доколку физички му посметаш на својот противник во последните 30 секунди, дури тогаш ќе биде досуден седмерец. - Нас ни зедоа 1.000-2.000 евра за жалба, а потоа не известија дека немаме право на жалба. Голманот на Германија го влечеше судијата за маичката и буквално со сила го натера да ја прегледа снимката. Директорот на репрезентацијата се симна на ...
сите 37 | | | веќе видена

Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот, вели аналитичарот Јоргос Пападакис за Канал 5. -Не би се согласил дека постои разлика или разни изјави од страна на Грција, дури од почетокот на тој апсурден спор оклу името на Македонија, изјавив неколку пати дека ставот на Грција е многу едноставен – Грција не ја интересира толку да се реши спорот за името, бидејќи не ја интересира како ќе се вика Македонија. Проблемот на Грција е единствено идентитетот на македонскиот народ и тоа постојано се гледа во последните 25 години, вели Пападакис за Канал 5. Тој вели дека промена на името на Република Македонија за Грција би значело и промена на идентитетот. -Тоа е нешто за Македонците во светот, нешто свето, не може да се допира тоа. Затоа мислам дека нема суштинско ништо ново за да се промени ништо и да отидеме еден чекор понапред за прашањето на името, истакнува аналитичарот Пападакис. Аналитичарот нагласува дека прашањето за името кое постои 25 години, не може да се реши за три месеци. -Од друга ...
сите 31 | | | веќе видена

Што е запишано во ѕвездите за 2018 година? Дознајте како ќе влијае движењето на небесните тела врз вашите желби и планови и дали вашите соништа ќе станат реалност. Најсреќен знак Близнаците во текот на годината ќе ги прати среќа на секој чекор. Ќе бидат полни со оптимизам, а во тоа ќе помогнат и поволните прилики. Често ќе се најдат на вистинското место во вистинско време, така да од секоја прилика ќе можат да извлеча нешто. Најмоќен знак Најможен знак за 2018 ќе биде Риба. Пред нив се бројни предизвици и препреки кои Рибата подготвено ќе ги дочекаат, бидејјќи астролошките прилики и се такви што Рибата многу лесно од сето тоа може добро да профитира. Најзаводлив знак Овените можеби не се секогаш најслатки, но затоа имаат енергија за извоз, што им дава неодолив шарм. Во 2018 година нема да им недостасуваат заводнички потези. Најдоверлив знак Сосема очекувано, најмногу можете да и верувате на Девицата. Нејзе најлесно ќе и боде да се грижи за другите. Ќе покаже завидно ниво на сочуство, емпатија и ...
сите 7 | | | веќе видена

YouTube ја заостри контролата на објавување на содржини на својот сајт кои можат да се наплаќаат. Компанијата најави дека ќе воведе правило со кое каналите кои можат да наплаќаат реклами мора да имаат најмалку 1000 следбеници и минимум 4 илјади часови прегледан видео материјал во изминатите 12 месеци. - Целта на ваквите промени е да се намали бројот на оние кои заработуваат преку YouTube со имитација и непримерно однесување, а во истовреме да се продолжи да се наградуваат оние кои со својата работа ја прават нашата платформа толку добра - вели Нил Мохан, еден од челниците на YouTube. Од компанијата се одлучиле на овој чекор откако големите компании почнале да ги повлекуваат своите пари бидејќи нивните реклами се појавувале на неадекватни видео содржини. Помеѓу нив се нашле и компаниите AT&T, Verizon, McDonald’s и L’Oreal. Неодамна изби и огромен скандал поврзан со “јутјуберот” Логан Пол поради неговото објавено видео на кое тој снима обесен човек во една јапонска шума. Логан имаше речиси 16 милиони ...
сите 2 | | | веќе видена

Славната пејачка Дара Бубамара веќе е искусна со провокативни фотосесии, особено онаа со голите фотографии кои завршија во таблоид, а таа му ги праќаше на фудбалер. Овој пат, во секси пози на креветот Дара порачува „Љубов, те чекам“. Во црна долна облека, Дара легна, се намести и се фотографираше „слефи“. Се претпоставува дека пејачката пораката му ја праќа на својот 17 години помлад партнер, за кого периодов изјавува дека е доста вљубена. Сега, внимаваше да не испрати голи фотографии, но кога е Дара во прашање, никогаш не се знае.
сите 9 | | | веќе видена

Хароината со која во почетокот на 2000-ти се прослави славната актерка Анџелина Џоли, во март се враќа на големото платно. Во улогата на Лара Крофт овојпат ќе ја видиме младата шведска актерка Алисија Викандер која, судејќи по новиот трејлер за филмот, нема да ги изневери обожавателите на „Tomb Raider“. Улогата на Лара Крофт ја прифатила поради фактот дека дури и мајка ѝ знаела што е „Tomb Raider“, благодарение токму на Џоли која од хероината од видеоигра направи незаборавен женски акционен јунак. Дополнителен мотив за прифаќање на оваа улога што бара голема физичка подготвеност, била можноста да го прикаже овој легендарен лик од различни агли. Новиот филм ќе пристигне во кината во март годинава.
сите 5 | | | веќе видена

Познатиот британски музичар Ед Ширан објави дека се верил со својата девојка Шери Сиборн, со која е заедно од 2015 година. 26 - годишниот Ширан, го направил предлогот кон поранешната хокеарка пред Нова Година. - Ние сме многу среќни и вљубени - напиша тој на Instagram. Минатата година Ед Ширан стана носител на почесниот Орден на Британската империја за постигнувањата во областа на музиката.
сите 3 | | | веќе видена

Откако објави дека таа и Кејни Вест во понеделникот добија ќерка која ја роди сурогат мајка, Ким Кардашијан тоа го прослави така што се соблече гола. Старлетата на својот Инстаграм профил објави фотографија на која е гола во кревет и го запали интернетот. Убавицата за само неколку часа доби 2,5 милиони лајкови. on Jan 18, 2018 at 11:53pm PST
сите 30 | | | веќе видена

Почнало со вербална пресметка на демонстрантите и група Македонци кои, облечени во маици со македонски национални обележја, седеле на кафе. Грчка организација во Мелбурн вчера организирала протест под мотото „Не за продажба на името Македонија и Македонија секогаш ќе биде грчка“. На протестот со транспаренти и грчки знамиња, се извикувало „Македонија е грчка“, „Скопјани“, а учествувале над 2000 луѓе. Протестите се одржале во центарот на Малбурн, кога дошло првин до вербална пресметка на учесници на демонстрациите и група Македонци кои, облечени во маици со македонски национални обележја, седеле на кафе во близина на грчкиот конзулат. Потоа дошло и до физичка пресметка, по што интервенирала полицијата која употребила и солзавец.
сите 12 | | | веќе видена

Утре е првиот работен ден од второто полугодие на учебната 217/2018 година. По тринеделен зимски распуст, на настава ќе се вратат околу 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и 20.000 првачиња.
сите 34 | | | веќе видена

Маскирано лице околу 5:40 часот утринава ограбило казино лоцирано во центарот на Струга. -Непознато маскирано лице со закана со пиштол од вработените одзело околу 600.000 денари, по што го напуштило местотото на настанот, информираат од МВР. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 99 | | | веќе видена

Секторот за Внатрешни работи Битола до Основното јавно обвинителство Битола поднесе кривична пријава против С.С.(36) и А.Т.(24), и двајцата од Република Албанија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, предвидено и казниво по член 215 став 1 од КЗ на Република Македонија. Од МВР информираат дека двајцата пријавени откако набавиле опојна дрога марихуана, ја спакувале во вкупно 47 најлонски паковки, ја ставиле во две транспортни торби и од Албанија се упатиле преку Македонија со намера дрогата да ја транспортираат во Грција. -Ноќта меѓу петок и сабота (19/20.01) околу 00,30 часот по претходно добиени оперативни сознанија за неовластено вршење на транспорт на поголема количина на опојна дрога марихуана, од страна на полициски службеници од ПС за ГП и ГН „Меџитлија“, преземени биле оперативно тактички мерки и во село Лажец, односно во близина на тамошната црква биле забележани двете лица ...
сите 33 | | | веќе видена

Вчеравечер две лица упаднале во угорстителски објект во дебар маало и го претепале 59- годишниот сопственик . Еден од тепачите пријавил дека веднаш потоа бил претепан. Oколу 21:20 часот во СВР-Скопје, М.В.(59) пријавил дека истиот ден околу 20:30 часот во угостителски објект во Дебар Маало, кој бил негова сопственост, дошлe Љ.С.(33) и Д.С.(23) и физички го нападнале удирајќи го со тупаници во пределот на главата и телото, а потоа почналe да му упатуваат закани. -Во еден момент Д.С. почнал да го удира со електро шок и да му пушта струја, нанесувајќи му видливи повреди во вид на црвенило во пределот на целото тело. Истовремено, според пријавата, напаѓачите почнале да кршат чаши и шишиња, како и дел од инвентарот во локалот во присуство на гости. Причина за физичкиот напад било несогласување околу плаќање сметка во локалот. Се работи на расчистување на случајот. Поврзано со ова, во исто време, Љ.С.(33) пријавил во СВР Скопје дека истиот ден околу 20:45 часот пред угостителскиот објект во Дебар Маало бил физички ...
сите 30 | | | веќе видена

Малверот Skygofree еволуира уште од 2014 година и денес користи методи на шпионирање што многумина не знаеле дека постојат. Овој малвер се населува во телефонот на корисникот преку лажна веб-страница и потоа го користи како центар за шпионирање. Skygofree може да го вклучи микрофонот и да снима звуци на точно дефинирани локации, тој го следи сообраќајот на безжичните мрежи и, секако, може да ја пушти камератa кога сака. Како и кај сите малвери до денес, неговото избегнување е релативно едноставно - двапати проверувајте ги веб-страниците во линковите и гледајте тие да се официјални, пишува Касперски на својот блог.
| | веќе видена

Уште во Антиката, Хипократ и Херодот препорачувале купки во морска сол при различни здравствени заболувања, особено кај реумата и ишијасот, како и кожни заболувања, воспаленија и рани. Поради своите чудотворни својства, морската сол е главна состојка на многубројни препарати за нега, здрваје и разубавување на кожата и телото. Балансирачка маска за лице Солта во комбинација со медот може да има анти-инфламаторно дејство на кожата, која ги смирува иритациите кои настануваат на кожата од различни влијанија. Постапка: Измешајте 2 лажички сол со 4 лажички мед (мешајте додека смесата не се соедини). Нанесете ја маската на лицето, избегнувајќи го делот околу очите и оставете да дејствува околу 15 минути, а потоа исплакнете со топла вода. Пилинг за тело Солта е природен и нежен ексфолијант кој помага во отстранувањето на мртвите клетки, а минералите кои се содржани во неа ќе се погрижат за омекнување и хидрација на кожата. Постапка: измешајте 1/4 шолја сол со 1/2 шолја маслиново масло. Користете го како пилинг ...
сите 21 | | | веќе видена

next