Бркај Работа

Шведската актерка Алисиа Викандер која се прослави со улогата на роботот Ave во филмот Ex Machina, а ја игра и главната улога во новиот Tomb Rider. Оваа жешка актерка во својата кариера има снимено толку секси сцени, што тешко е да се издвои само една. Но, овие три сцени, сепак, се истакнуваат помеѓу сите други останати. Филмот Ex Mchina, во кој се појави целосно гола за да си се восхитува себеси пред огледало, за Викандер значеше номинација за Златен глобус. Во акциониот трилер The Man from U.N.C.L.E. имаше одлична глума во улогата на шпиунката Габриела Телер, во кој актерто Арми Хамер лежерно поминува со рака преку нејзините бедра за да ја провери дали има уред за следење. - Што правиш таму долу? - го прашува Габриела, додека тој одговара дека се обидува да не се изгуби. Одлична, а можеби и најдобра секс сцена сними во драмата Tulip Fever. 29-годишната актерка се раслече угул гола и заврши „во клинч“ со колегата, поради што трејлерот за филмот беше оценет како непримерен и доби забрана за прикажување на ...
сите 3 | | | веќе видена

Руските спортистки спаѓаат меѓу најубавите на светот, а меѓу оние кои посебно се истакнуваат е Љубов Ткач. Убавата Љубов во досегашната кариера има остварено бројни успеси во атлетиката, а посебно се издвојува сребрениот медал на Европското првенство. Многу таблоиди се согласуваат дека оваа атлетичарка моментално е и „сопственичка“ на најубавиот задник, кого често го фотографира на социјалните мрежи. Нејзините фотографии ги оставаат без здив нејзините обожаватели. on Mar 15, 2018 at 12:09am PDT on Mar 1, 2018 at 2:20am PST on Feb 15, 2018 at 7:09am PST #Выход «за рамки» не делает вас плохим человеком, так же как и посещение церкви не делает вас хорошим#
сите 3 | | | веќе видена

На доставените предлози од двете страни, посетата на Никос Коѕијас на Скопје и на ставовите на Зоран Заев и Никола Димитров, грчките медиуми акцентот го ставаат втз извештаите за последните случувања на релација Македонија- Грција. Коментарите се дека со официјално соопштените средби и во Скопје и во Виена, се интензивираат разговорите, а преговорите влегуваат во клучна фаза. Весникот „Катимерини“, анализира дека позициите на Атина во грчката нацрт спогодба се горе-долу познати и вклучуваат седуѕм точки, а за три од нив постои договор, „за името (веројатно „Горна Македонија“), за акронимите и за иредентистичките наводи“. -Во Атина, и понатаму веруваат дека решавањето на прашањето е нешто што мора да се стори за да се ослободи дипломатски капитал од еден долгогодишен случај. Меѓу премиерската палата и МНР постои едногласност за тоа дека скопското прашање е прашање на култура, историја, културно наследство, а не геополитичко и геостратешко како што се разликите со Турција. Проблемот за владата, секако, е дека ...
сите 386 | | | веќе видена

Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг, се уште се нема произнесено во јавноста во врска со кражбата на 50 милиони профили од страна на фирмата „Кембриџ аналитика“ која во 2016 работела во полза на кампањата на претседателот Доналд Трамп. Акциите на Фејсбук изгубија во вредност по обелоденувањето на скандалот викендот од страна на „Њујорк тајмс“ и лондонски „Обсервер“. Вредноста на акциите се намали за речиси седум отсто, и компанијата на Волстрит загуби 37 милијарди долари капитализација. Откритијата за „жнеењето“ на десетици милиони профили искористени за избор на еден претседателски кандидат, дојдоа од Кристофер Вајли, поранешен вработен во фирмата. „Кембриџ аналитка“ профилите ги користела и за победничкиот тим на кампањата за Брегзит, референдум за излез на Велика Британија од Европската Унија. Цукерберг и Шерил Сендберг, главниот директор на социјалната мрежа, беа повикани од редица медиуми и новинари да дадат изјави, откако „Њујорк тајмс“ синоќа објави дека еден од директорите на ...
сите 164 | | | веќе видена

Ќерката на владетелот на Дубаи, 33-годишната Латифа Мохамед ал Мактум, исчезнала во Индија, а постои сомнение дека била во друштво на поранешниот шпион Жан Пјер Жобер. Таа е ќерка на шеикот Мохамед бин Рашид ал Мактум, потпретседател и премиер на Обединетите Арапски Емирати и владетел на емирот Дубаи. Во видеото кое го објавила „принцезата на Дубаи“, како што ја нарекуваат, објаснува дека нема слобода да живее сопствен живот и дека е мачена, претепувана и цензурирана целиот свој живот. Таа вели дека е едно од 30 деца на овој шеик. Таа на 4. март се јавила во една агенција која дава помош на луѓе кои имаат одредени проблеми во Емиратите или во странство. Тој ден пратила вознемирувачка порака во која рекла дека ја чекаат некои мажи, дека слушнала пукање и дека се крие со еден пријател. Нагласила дека не и било дозволено да го напушти Дубаи од 2000. година и дека не смее да вози автомобил. Исто така, рекла дека ја следат во секој чекор. Иако е Дубаи една од најпопуларните дестинации на светот во која многумина ...
сите 5 | | | веќе видена

Повремени врнежи од снег и намалување на температурите за десетина степени најавуваат од утре метеоролозите во наредните денови. Од утре под влијание на студена воздушна маса времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд. Локално ќе има услови и за појава на замрзнат дожд. Најмногу врнежи ќе има во четврток, кога на повеќе места се очекува да наврнат околу 20 л/м2. Во поголем дел од земјава ќе се формира помала снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три, а дневната од минус два до шест степени. Во петок се уште ќе има повремени врнежи од дожд и снег, но кон крајот на денот ќе престануваат. В сабота ќе биде променливо облачно со провејување на слаб снег. В сабота и в недела во утринските часови на повеќе места температурите ќе бидат под и околу нула, во интервал од минус четири до еден степен. Постепено затоплување ќе има од недела во текот на денот, кога ќе има локални врнежи претежно од дожд. ...
сите 250 | | | веќе видена

Карим Бензема не е подготвен стави крај на конфликтот со Матју Валбуена по кој почна неговиот „егзил“ од француската репрезентација. Напаѓачот на Реал Мадрид, Бензема студено одговори на можното помирување со играчот на Фенербахче, Валбуена, откако тој изјави дека е подготвен да се ракува со Бензема доколку се сретнат на фудбалските терени. Бензема беше уапсен пред две и пол години околу неговата (уште целосно непотврдена) улога во обидот за уцена со секс-лента на Валбуена. Се тврдеше дека Бензема е посредникот меѓу уценувачите и Валбуена, кој во ноември 2015 изјави дека Бензема „индиректно“ му порачал дека треба да плати за видеото во кое беше Валбуена и неговата девојка. Бензема, кој оттогаш нема играно за Франција, постојано тврдеше дека е невин и доби на суд минатото лето, кога францускиот суд го отфрли полицискиот извештај во кој се тврдеше дека Бензема се однесувал „неискрено“. - Јас би се ракувал со него, тука нема проблем“, изјави Валбуена во интервју за францускиот весник „Паризиен“. На ова, Бензема ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) објави листа од 50 фубалери чии потенцијални трансфери на клубовите би можеле да им донесат најмногу пари. Единствен и основен критериум е разликата помеѓу сумата за која играчот дошол во клубот и сумата за која би можел да замине. Истражувањето на ЦИЕС во прв план ги става играчите кои се продукт на клупските школи, поради тоа високо на листата котираат Хари Кејн, Лионел Меси, Маркус Рашфорд, Лоренцо Инсиње, Саул Нигес, Коке… На првото место на оваа листа не се ниту Лионел Меси, ниту, пак, Кристијано Роналдо туку е Хари Кејн. Најдобриот стрелец на Тотенхем токму со овој клуб го потпишал првиот професионален договор во кариерата, а неговата вредност сега се проценува на 198 милиони евра. На второто место е Меси, продукт на школата на Барселона (197 милиони евра), а трет е уште еден играч на Тотенхем, Бамиделе Али. Партнерот на Кејн во нападот, во Тотенхем пристигнал за 7 милиони евра, а неговата вредност сега се проценува на 171 милиони евра. Следува Антоан ...
сите 13 | | | веќе видена

Доколку не сте сигурни дали вежбате ефикасно, истото можете да го воочите согласно бројот на срцеви отчукувања и чувството на глад после тренингот. Болките во мускулите кои се појавуваат после вежбањето се показател дека тренингот бил добар. Таквата болка може да трае од 2-4 дена после тренингот и значи дека телото се прилагодува на моменталниот режим. Во тие моменти не треба да мирувате и да чекате да помине болката. Наместо тоа, продолжете да вежбате и ако имате потреба напијте се апче против болки. Максималниот број на срцеви отчукувања во минута се одредува според формулата: 220 минус бројот на години. Луѓето кои имаат 30 години, ќе имаат максимален број од 190. отчукувања во минута. Рекреативците треба да вежбаат во зоната помеѓу 60 и 85% од сопственото максимално оптеретување. Во овој пример, тоа би значело помеѓу 114 и 160 отчукувања во минута. Уште еден знак за добар тренинг е и зголемениот апетит. Зголемената потреба за храна, без оглед дали станува збор за глад неспоредно после тренинг или општо, е ...
сите 13 | | | веќе видена

Кристи Шин веројатно е најмладата пензионерка на светот, бидејќи во 2014 година, на само 31. годишна возраст, замина во пензија и ја напушти кариерата на компјутерски инженер. Таа заштедила 1 милион долари во банка и сватила дека тие пари се доволни за во наредните 50 години да може удобно да живее, без да работи ништо. Сега опуштено патува по светот и ужива со својот сопруг Брус. Попатно пишува и блог со наслов Millenial Revolution. Кристи објаснува зошто според неа пензијата е најголемата заблуда во која веруваат луѓето. - Луѓето, во суштина, не се свесни колку трошат за да работат. Тоа е смешно. Колку пари издвојувате за да одите на работа и назад? Колку ве чини купувањето на работна облека и хемиско чистење? За луѓето кои имаат деца – колку трошите на градинки и дадилки? - вели Кристи гостувајќи во „So Money“. - Единствена работа која луѓето не ја разбираат - вели таа, „е дека кога сте во пензија, вашите трошоци неколкукратно се намалуваат бидејќи исчезнуваат сите оние давачки кои ги имате за и додека ...
| | веќе видена

Давид Клајдермахер, шефот за безбедност на Android при Google, вели дека овој оперативен систем денес е безбеден исто колку што се безбедни и „оперативните системи на конкуренцијата“. Кога станува збор за безбедносните проблеми, речиси секогаш се зборува за Android. Иако iOS на Apple не е недопирлив, сепак најголемиот дел од пропустите и нападите се забележани кај телефоните кои што работат на оперативниот систем Андроид. Проблемот кај Android уредите е во тоа што пронајдените безбедносни пропусти тешко се поправаат, односно надградбите не можат да бидат испорачани на сите модели истовремено. Исто така, сопствениците на Android телефоните можат да инсталираат и апликации кои што не се наоѓаат на Google Play Store, па со тоа и полесно да превземат некоја малициозна програма. Кога Google ќе пронајде некој пропуст, истиот веднаш се решава, меѓутоа Google мора да им го испрати на сите производители на паметни телефони кои што потоа тие мора да ги надоградат уредите, а тоа е процес кој што трае долго. Сепак, ...
сите 3 | | | веќе видена

Синиша Михајловиќ моментално е слободен после отказот во Торино и го нема во италијанските медиуми, но затоа во центарот на вниманието е неговаа ќерка Викторија (21). 21-годишната Викторија е вистинска убавица и често објавува „провокативни“ фотографии на Инстаграм. Поради тоа често се наоѓа во италијанските медиуми и измамува воздшки кај посилниот пол. on Feb 20, 2018 at 3:00am PST on Jul 26, 2017 at 8:06am PDT on Jul 19, 2017 at 5:56am PDT on Jun 29, 2017 at 7:30am PDT
сите 3 | | | веќе видена

Доколку зборуваме за бескомпромисност во изразување на сексапилот и провокативноста на социјалните мрежи, британската манекенка и актерка Емили Ратајковски едноставно нема конкуренција. Иако пред извесно време го кажа судбоносното „Да“ и заплови во брачните води, статусот на мажена жена ни за миг не ја поколеба да продолжи со своите жешки Инстаграм фото сеанси. Една од нејзините последни фототграфии со кои го запали интернетот е од нејзината бања, каде Ратајковски позира во топлес издание, само со танга на себе. on Mar 16, 2018 at 2:07pm PDT
сите 15 | | | веќе видена

Згодната Николина Пишек со рака на песокот нацрта срце со што уште еднаш потврди дека ужива во големата љубов со својот сопруг Видоје Ристовиќ. Николина важи за една од најубавите дами на малите екрани, но јавноста ретко има можност да ја види прилично разголена. Меѓутоа, Николина реши да ги загрее своите фанови на ова студено време па на својот Инстаграм се потсети на летото. on Mar 19, 2018 at 2:12am PDT Имено, водителката со рака на песокот нацрта срце со што уште еднаш потврди дека ужива во големата љубов со својот сопруг Видоје Ристовиќ. Коментарите само се нижат, а како што велат нејзините фанови, изгледа брутално.
сите 7 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој во четврок и петок се очекува да пристигне во Македонија. „Изработивме текст со нашите предлози во целост како во однос на отворените проблеми што ги имаме со ПЈРМ, така и за идната агенда на соработка што ќе им донесе корист и на двете страни. Овој текст го имам пратено пред повеќе денови во Скопје“, изјави шефот на грчката дипломатија во изјава за државната телевизија ЕРТ.
сите 225 | | | веќе видена

Француската полиција денеска го приведе на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози во рамки на истрагата за илегално финансирање на неговата предизборна кампања, јавуваат светските медиуми. Тој е на распит во полиција поради пари кои во 2007 година за својата кампања ги добил од Либија. Саркози е приведен, откако досега неколкупати одбиваше да се јави на поканата за распит во случајот што беше актуелизиран лани во ноември, кога еден бизнисмен признаа да „испорачал три куферчиња“ од либискиот лидер, како негов придонес за кампањата на поранешниот француски претседател. Според извори во француската полиција, во врска со истиот случај денеска бил сослушан и поранешниот министер Брис Ортефо, кој беше член на Владата на Франција во време на претседателскиот мандат на Саркози. Распитот на 63-годишниот Саркози се спроведува откако во јануари во врска со овој случај во Лондон беше уапсен неговиот поранешен соработник Александар Џури. Џури, кој беше приведен по налог издаден од Франција, минатиот ...
сите 61 | | | веќе видена

Педесет и три годишна туристка од Јужна Кореја која со својата група правела обиколка на Плитвичките Езера во Хрватска, на незаграден дел од стазата се лизнала и паднала во провалија длабока 70 метри. Веднаш била префрлена во Карловачката болница, но од тежината на повредите набрзо починала. Неофицијално пишуваат хрватските медиуми, се лизнала додека правела селфи фотографија. Во овој национален парк досега поради селфи фотографии смртно настрадале 6 лица. КУРИР
| | веќе видена

Делчевецот Дејан Димитровски-Зиле почина вчера во Мајами, САД, а семејството бара донации од хуманите луѓе, како би го транспортирале неговото тело во родната земја, пренесува delcevo365.mk. Во овие тешки времиња семејството Димитровски има потреба од молитва и поддршка бидејки се потребни 20.000 долари за транспорт на неговото тело дома, во Македонија каде што Дејан ќе почива во неговиот вечен дом. Сите донации ќе бидат искористени за транспортот и околу тој процес. Донациите се доброволни, а средствата можат да се донираат на линкот подолу каде детално е опишан начинот како да им се помогнеме на унесреќеното семејство Димитровски, кои од срце им се заблагодаруваат на сите кои ќе учествуваат во обебзедувањето 20.000 долари, средства кои се повеќе од неопходни во овој тежок момент за нив. Линк за помош на семејството Димитровски https://www.gofundme.com/we-love-you-zile КУРИР
сите 9 | | | веќе видена

Ги очекуваме коментарите и забелешките на другата страна по испратената нацрт спогодба и очекуваме да се направат чекори кон напредок, рече портпаролот на грчката Влада Димитрис Ѕанакопулос на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописникот на МИА од Атина, во однос на очекувањата на Грција во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на Скопје. – Очекуваме да се направат чекори на напредок. Ги очекуваме коментарите и забелешките на Владата на поранешната југословенска Република Македонија и се надеваме дека ќе успееме да најдеме заеднички терен на следните средби. Сепак, ова во голема мера зависи и од другата страна, рече Ѕанакопулос. Со оглед на тоа дека во изминатиот период, во Атина сѐ почесто се споменува ревизија на македонскиот Устав, меѓутоа без да постои појаснување што точно значи тоа, дописникот на МИА од Атина, побара одговор од портпаролот на грчката Влада, дали грчкото барање за уставни промени се однесува само на името или и на некои ...
сите 232 | | | веќе видена

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 17:15 часот и ќе трае до 21 јуни во 11:07 часот кога календарски почнува летото. Летното сметање на времето пак, почнува во последниот викенд во март 2018-та година, односно ноќта во 2 часот меѓу 24 и 25-ти март. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот , ќе се смета како да е 3 часот. До крајот на март денот ќе се зголеми и ќе се стемнува околу 18 часот, а со поместувањето на стрелки, ден ќе имаме се до 19 часот, додека на почетокот на летото и до 20 часот. Преминувањето на времето од зимско кон летно и обратно првпат почнало во 1916 та година во државите на северот во Европа, а денес е практика во 70 земји од Светот. Европските земји веќе се подготвуваат за конечно укинување на оваа практика.
сите 83 | | | веќе видена

next