Бркај Работа

Сексипилната старлета и ријалити ѕвезда, Клои Кардашијан, го очекува своето прво дете со НБА кошаркарот, Тристан Томпсон. По повод доаѓањето на свет на малото бебе, традиција на американците е да прават забави со дарување подароци за бебето. Клои подготви забава како од бајките, каде розовата боја доминираше, бидејќи нејзиното бебе е женско. Најмладата сестра од кланот Кардашијан, 33. годишната Клои е во 9.от месец и нејзиното породување се очекува со големо нетрпение. Сите се многу возбудени и подготвени, а идната мајка блескаше на забавата, како од првиот ден на својата бременост. Со голема возбуда ја организираше забавата, а американскиот медиум "TMZ" пренесува дека забавата чинела повеќе од 200.000 долари. Таа и идниот татко, Тристан одлучиле прославата да биде во Лос Анџелес, во салата "Grand Ballroom", каде присуствуваа голем број на славни лица, пријатели и членови на семејството. Гламурозната забава беше полн погодок, а Клои беше онаа која го привлече најголемото внимание, не само поради трудничкото ...
сите 28 | | | веќе видена

Кардиологот Сашко Кедев кој прв во светот имплементираше нова метода за спречување на мозочен удар, повеќе не е во тимот на кардиолози на клиниката. -Сега сум вратен на позиција како пред 20-25 години. Сега сум обичен кардиолог-специјалист. Има нов директор, нов раководител, кои не се меѓу првите 5 интервентни кардиолози. Тоа Филипче го знае, но ништо не презема. Ќе биде тешко во иднина да објасни дека потпаднал под политички притисоци за назнаување на кадри, рече Кедев гостувајќи на телевизија Телма. Кедев е загрижен за состојбите во интервентната кардиологија и дека поради негрижата таа може да прејде во доменот на приватното здравство. -Клиниката за Кардиологија не е во состојба да гарантира безбедно лекување на пациентите, додаде Кедев. По ова следеа реакции на социјалните мрежи. - Др. Кедев и првиот тим интервентни хирурзи од Кардиологија целосно деградирани, со клиниката раководат луѓе кои не се во првите 5 стручњаци!, вели во својот статус на Фејсбук профилот потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар ...
сите 13 | | | веќе видена

На 12.03.2018 година во 14:25 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, од Градската општа болница “Свети Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив бил донесен повреден Р.Ш.(21) од с.Батинци-скопско. Тој се здобил со тешка телесна повреда, фрактура на лева клучна коска, при сообраќајна незгода во која управувајќи патничко моторно возило„Голф“ со скопски регистерски таблици излетал од коловозот и паднал во Маркова река. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР-Скопје. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 155 | | | веќе видена

Седумнаесетгодишен пешак е тешко повреден денеска околу 10:30 часот во Гостивар кога во него удрил автомобил „Фосфаген џета“. Поради тежината на повредите од гостиварската болница тој е пренесен во Клиничкиот центар во Скопје. Полицијата информира дека денеска околу 10:30 часот, на крстосницата на улиците „ЈНА“ и „Браќа Гиновски“ во Гостивар, автомобил „Фолсфаген џета“ со скопски регистерски ознаки, управувано од Б.И.(38) од Долна Бањица, Гостиварско, удрил во 17-годишен пешак од Гостивар. Пешакот се задобил со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во гостиварската болница, пренесен е во Комплекс клиники ”Мајка Тереза” Скопје.
сите 192 | | | веќе видена

Во 15 часот вчера во Секторот за внатрешни работи-Скопје од Итната медицинска помош е пријавено дека во селото Волково е пронајдена почината жена во куќа. Се работи за 71-годишната Г.В. како што информираат од полицијата. Увид на местото на настанот извршиле увидна екипа од Секторот за внатрешни работи Скопје и Јавен обвинител. По наредба на Јавен обвинител телото е предадено за обдукција.
сите 115 | | | веќе видена

На официјалната интернет страна на Министерството за финансии стои дека утре е планирана нова аукција на државни хартии од вредност. Имено, Министерството за финансии ќе се задолжува за вкупно 5.725.000.000 денари или вкупно 93 милиони евра. Ова е трето задолжување во рок од три недели, откако претходната недела државата се задолжи 56 милиони евра, а пред тоа 33 милиони евра. Планирана е аукција на 3 годишни државни обврзници без девизна клаузула во износ од 1.000.000.000 денари потоа 2 годишни државни обврзници без девизна клаузула во износ од 600.000.000 денари и 12 месечни државни записи без девизна клаузула во износ од 4.125.000.000 денари. Дополнително, само од почетокот на оваа година вклучително и задолжувањето закажано за утре владата ја задолжи Македонија и нејзините граѓани за огромни 818 милиони евра. Владата на Република Македонија и Министерството за финансии вртоглаво се задолжуваат. Притоа само од седнувањето на владејачката фотелја владата ги задолжи македонските граѓани за 1,5 милијарди евра ...
сите 14 | | | веќе видена

Роџер Федерер го доигра натпреварот против Аргентинецот Федерико Делбонис на Мастерсот во Индијан Велс и извојува победа од 2-0, откако го доби тај-брекот во вториот сет со 8-6. Во третото коло светскиот рекет број еден ќе се сретне со Србинот Филип Крајиновиќ. Првото големо изненадување го приреди Сем Квери од САД, откако го елиминира Германецот Миша Зверев во два сета (6-4, 7-5). Пласман во третото коло обезбедија Леонардо Мајер, кој во два сета го совлада Бемелманс од Белгија (6-4, 6-1). Меѓу 32 најдобри на турнирот место обезбедија и Шпанците, Фелисијано Лопез и Давид Ферер, по победите над Ескобедо и Сандгрен.
сите 98 | | | веќе видена

Откако на мечот во Грција помеѓу ПАОК и АЕК, во кој претседателот на домашниот тим, Иван Савидис, излезе на терен со пиштол и бараше правда од главниот судија, кој не призна погодок во корист на неговата екипа, грчката полиција денес издаде официјален налог за негово апсење и за четири други лица, кои најверојатно се неговите телохранители и кои заедно со него влегоа на теренот. Имено, потпретседателот на Министерството за Спорт и Култура, Јоргос Василиадис, изјави дека нема да биде дозволено една личност да го наруши имиџот на грчкото фудбалско првенство, најавувајќи и дополнително обраќање до УЕФА, алудирајќи на исклучување од првенството на екипата на ПАОК, доколку тоа е потребно. Савидис влета в терен и неколку пати довикнал кон главниот судија - „Готово е со тебе“! Целиот инцидент се случи во самата завршница од мечот кога главниот судија го поништи голот на Фернандо Варела, поради недозволена офсајд позиција. Подоцна, два часа по мешаницата на теренот, судијата Коминис го призна голот и му ја додели ...
сите 22 | | | веќе видена

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во документарниот филм наречен „Путин“, на новинарот Андреј Кондрашов, му откри дека на 7.ми февруари примил повик од безбедносните службеници одговори за Олимписките игри во Сочи, непосредно пред церемонијата на отворањето по што морал да донесе важна одлука. - Ми беше кажано дека авион од Украина кон Истанбул е под опсада, киднаперите барале да слета во Сочи - открива Владимир Путин во документарниот филм. Пилотите на турската авиокомпанија „Пегасус“ на авионот тип „Боинг 737-800“ кој што летал од Карков кон Истанбул, пријавиле дека еден од патниците има бомба и дека авионот мора да го промени курсот кон Сочи. Во авионот имало 110 патници, додека на стадионот на церемонијата на отворањето имало 40 илјади луѓе. Путин открива дека побарал совет од безбедносните експерти кои што му рекле дека според вондредните процедури, во слични ситуации е предвидено соборување на авионот. - Им реков - однесувајте се во рамките на тој план - изјави Путин и додаде дека непосредно ...
сите 58 | | | веќе видена

Компанијата Samsung ги претстави новите Galaxy S9 и S9+ паметни телефони во Македонија. Новите ударни смартфони на Samsung пристигнуваат со низа новитети и подобрувања како што се неверојатна камера за снимање при слаба осветленост со двојна бленда на објективот, супер бавен “slow-mo“ видео запис и пиктографи (AR emoji) за изменета реалност за поперсонализиран начин на изразување. Samsung Galaxy S9 е опремен со 5,8 инчи Quad HD+ Curved Super AMOLED екран, а екранот на Galaxy S9+ е со иста резолуција, со поголема дијагонала од 6,2 инчи, исто така со сооднос 18:5:9. Бесконечниот Super AMOLEDекран се вклопува во телефонот речиси директно во телефонот без рабови кои попречуваат. Со адаптивното подобрување на контрастот, корисниците можат да го користат нивниот уред дури и на директна сончева светлина. Галакси С9 и С9+ се први паметни телефони кои ја поддржуваат новата “SmartThings“ апликација и може да се поврзат со други Самсунг уреди, а новата генерација Samsung DeX е идеална за сите оние кои се константно во ...
сите 27 | | | веќе видена

Дали знаевте дека азиските жени ретко имаат проблем со целулитот? Азискиот режим на исхрана е богат со здрави состојки, а на неговото мени покрај оризот се наоѓаат и главните борци против килограмите: овошјето и зеленчукот. Тајната лежи во јадење на вистинската храна и кај овој режим на исхрана не е важно колку јадете туку што ќе јадете на дневна, неделна и месечна база. Оваа диета е многу здрава и ако сте дисциплинирани, можете да очекувате неверојатни резултати. Секојдневна храна Оризот се наоѓа на секојдневното мени на исхрана. Ако сепак сакате некогаш да го замените со нешто друго, тоа може да бидат интегрални тестенини, интегрален леб или пченка, но во мали количини. На секојдневното мени се наоѓа и разновиден зеленчук и тоа во големи количини. Акцент се става на моркови, зелка, спанаќ, кељ, блитва, кромид и лук. Пробајте да ги јадете свежи како салата, со малку оцет и масло, иако може да ги консумирате и варени. Разновидно овошје исто така може да јадете во големи количини. Сојата и оревите се многу ...
сите 9 | | | веќе видена

Американката Шерон Стоун отпатува за Мајами заедно со својот 19 години помладиот маж. Патувањето во Мајами беше по повод 60 роденден на холивудската ѕвезда. Тие двајца го прославија роденденот, а топлото сончево време го искористија за сончање на плажа, но и за "жешки" допири кои ги снимиле папараците. Нејзиниот 19 години помлад маж, италијанскиот бизнисмен Анџело Бофа и Шероун биле прв пат видени во јавност во јануари оваа година во Њујорк. После тоа, филмската ѕвезда во едно интервју напомена дека таа е повторно среќна во љубовта, но дека не сака да го открие идентитетот на својот избраник. Според пишувањата на медиумите, 41 годишниот италијанец и Шероун веќе неколку месеци се во врска, а многумина се сомневаат и дека се вериле поради дијамантскиот прстен кој го носи Шероун. on Mar 10, 2018 at 4:43am PST on Mar 10, 2018 at 3:26am PST
сите 7 | | | веќе видена

Пред неколку дена, пејачката Јелена Розга се појавила на утринската програма на српската телевизија Прва. Срѓан Предојевиќ и Јована Јоксимовиќ зборувале со пејачката на разни теми. Но, една специфична тема довела до тоа регионот со денови да зборува што овие две дами поразговарале во тој момент. Јоксимовиќ со најдобри намери сакала да ја посоветува Розга околу раѓање на деца. - Мораш да најдеш некого. Мислам, не е ни тоа забавување толку едноставно. Доколку не ја најдеш љубовта до одредени години, тогаш мора да бидеш малку прагматична. Најди некого, кажи – “ОК, јас имам толку и толку години ... Ајде да најдам некого со кого ќе имам дете - ѝ посочила Јована на пејачката. Додека едни ја виделе добрата намера во тоа, други сметаат дека нејзиниот коментар воопшто не е на место. За овој момент во утринската програма пишувале и хрватските медиуми.
| | веќе видена

Славната манекенка Адриана Лима повторно е „сингл“. Иако нејзината врска со Метин Хара, турскиот Њу Ејџ гуру, изгледаше многу силна минатиот ноември, кога Лима објави на својот Инстаграм профил: Точно денес пред 5 месеци ја запознав/избрав својата љубов. Почеток на нов почеток! Но, со оглед на тоа колку кратко траеше врската, изгледа дека тоа беше само почеток на крајот. Лима, која е инаку мајка на две дечиња, подолг период од февруари помина во Рио де Жанеиро, за време на карневалот. На Денот на вљубените таа објави пост на Инстаграм преку кој ја величеше силата на жените. А на забавата на Оскарите, се појави без придружник. Меѓу минатите љубови на топ моделот се вбројуваат и Лени Кравиц, српскиот професионален кошаркар Марко Јариќ, Дерек Џитер, бејзбол ѕвездите Џулијан Еделман и Мет Харви. on Mar 4, 2018 at 2:19pm PST
| | веќе видена

Lost and Found е песната која ќе нè претставува на годинешниот избор за најдобра песна на Евровизија. Музиката и текстот за песната ги напиша фронтменот на Eye Que, Бојан Трајковски, а аранжманот е на Дарко Димитров. Режисерот на спотот е Јован Коцировски, додека огромен тим бил задолжен за тој да изгледа беспрекорно бидејќи е снимен во еден непрекинат кадар, односно т.н. one shot спот.
сите 15 | | | веќе видена

Триесет и деветгодишен жител на Свети Николе загина во сообраќајна несреќа што се случила на патот Штип-Кочани, а во која учествувале два мотоцикла и еден автомобил. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во 16.55 помеѓу „фолксваген голф“ со кочански регистарски ознаки, управуван од Ж.Г. (19) од Кочани, во кое имало тројца сопатници, мотоцикл „сузуки“ со светиниколски регистарски ознаки, управуван од В.Ц. (39) од Свети Николе и мотоцикл „хонда“ со бугарски национални ознаки, управуван од В.Ј. (33) и сопатник К.Г. (22), двајцата од Свети Николе. Од добиените повреди на самото место на настанот починал В.Ц., а В.Ј. и сопатникот К.Г. добиле телесни повреди и се пренесени во Медицинскиот центар во Штип за укажување лекарска помош. Извршен е увид на местото на настанот.
сите 215 | | | веќе видена

Тринаесет годишно дете пешак вчера околу 19 часот било прегазено од автомобил „Шевролет“. Од полицијата информираат дека несреќата се случила на улицата „Коце Металец“ кога автомобилот со кој управувал К.А. (23) од Скопје удрил во детето. -Од незгодата со повреди се здобило детето кое со возило на Итна медицинска помош е пренесено во Градска општа болница “Св. Наум Охридски” за укажување лекарска помош, информираат од МВР. Полициски екипи извршиле увид на местото на настанот.
сите 216 | | | веќе видена

Слободата на медиумите во Македонија е мисловна именка, а присуството на владините функционери на протестот на новинарите е дополнителен притисок врз медиумите. СДСМ денес се обиде да го задуши огромното незадоволство на новинарите и медиумите од нивното деветмесечно владеење. На истиот начин на кој што се задушуваа протестите за загадувањето, со присуство на голем број владини функционери, се обидоа да го задушат незадоволството на новинарите. Протестот беше организиран од страна на Здружението на новинари на Македонија поради заканите кои стигнаа до претседателот на здружението, Насер Селмани, од страна на братот на Бекир Асани. Селмани по својот Фејсбук пост во кој ја критикуваше владата за начинот на кој се справи со физичкиот напад на полицајката од висок функционер на ДУИ, добил низа закани по неговиот живот. Селмани добил закани по живот од братот на Бекир Асани, претседател на општинската организација на ДУИ во општина Чаир поради критиката за случајот со Асани кој ја нападна полицајката која откако ...
сите 23 | | | веќе видена

Мина Басаран (28) од Турција и нејзините седум другарки загинаа во авионска несреќа. Се враќале со приватен авион во Турција од Дубаи, каде ја прославиле моминската вечер на Мина. Сите 11 патника, меѓу кои биле и 3 члена на посадата загинаа кога леталото се сруши во планините на Иран. Приватниот авион бил во сопственост на компанијата „Басаран Холдинг“, на чие чело е турскиот бизнисмен, Хусеин Басаран, таткото на Мина. Мина инаку била член на управниот одбор на Басаран Холдинг и наследничка на оваа компанија. Басаран Холдинг се занимава со градежништво, туризам, авијација, хотели, енергија… Нејзиниот татко Хусеин е поранешен заменик претседател на фудбалскиот клуб „Трабзонспор“. Покрај тоа поседува луксузни станбени блокови кои ги нарекол по ќерката, „Кулите на Мина“. Мина требало да ја наследи работота со недвижнини. Дипломирала на отсекот бизнис администрација на Универзитетот Коц, а магистрирала во Лондон. Се појавувала и во модни списанија, како што е Вог Турција. Со Мина во авионот биле 7 нејзини ...
сите 7 | | | веќе видена

15. годишно девојче речиси починало од смртоносен ендокардитис откако посетило стоматолог и ѝ ставил протеза на забите. Докторите од Хала, источен Јоркшир во Велика Британија претпоставуваат дека краевите на металот од протезата пренеле бактерија од нејзината уста во нејзиниот крвоток, која потоа успеала да се пренесе и до нејзиното срце. Леа Кичен е девојчето кое откако посетило стоматолог речиси нејзиниот живот бил на ивица. Кога се разболела, докторите сметале дека се работи за обична настинка, бидејќи нејзините симптоми биле зголемена телесна темепература, главоболка, треска и болки во мускулите. Меѓутоа, нејзината мајка Андреа ја одвела во болница, каде било дијагнозирано дека Леа има менингитис. - Снимањето со магнетна резонанца требаше да трае 20 минути, но се задржаа два и пол часови - рекла г-ѓа Кичен. - Открија дека има инфекција на половината и мозокот, што значи дека имала два мали мозочни удари. На нејзиното срце исто така биле присутни и бактерии, кои успеале да стигнат до мозкот. Металот на ...
сите 2 | | | веќе видена

next