Биди Така

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со особено задоволство најавува дека објави четири нови книги од докажани македонски автори. Еден роман, една поетска збирка, збирка расказа и книга за деца се дел од најновата продукција од домашни автори на оваа издавачка куќа. Непосредно пред годинашниот Саем на книгата од печат излезе романот Се гледаме наскоро. Е. од Драгана Евтимова и Владимир Лукаш. Во овој епистоларен роман, Евтимова и Лукаш, преку своите писмописци и раскажувачки гласови – Еписторија и Еписторие, соодветно успеваат, освен реалистичната постапка и секојдневјето, да вметнат и нота на надреализам, микрораскази од руски тип налик на оние на Хармс, извадоци од весници и од списанија, книжевни критики, па сè до делови што личат како репортажи од National Geographic. Сето ова придонесува овој роман да се чита и како дневник и како размена на електронска пошта и како лексикон на значења и долги прошетки по сферите на реалното, надреалното, магичниот реализам, чудесното и фантастичното. Убавината во овој ...
сите 6 | | | веќе видена

Идеите за поготовка на јајца никогаш не запираат, па така најновиот Instagram тренд е облак јајца. “Облак јајца” за прв пат ги има подготвено Рејчел Реј и рецептот е објавен на нејзиниот веб-сајт во 2012 година. Но сега добива на слава, бидејќи на Instagram е тренд со хаштакот #cloudegg, каде моментално има 895 фотографии од испробаниот рецепт, а на хаштагот #cloudeggs има 3,268. Што значи облак јајца? Во суштина тоа се одвоени изматени белки од јајце со прстофат сол, а во средина е ставена жолчката. Така поготвени, се печат на хартија и се добива крајниот ефект облак јајца. Всушност, шлагот од белките го дава тој изглед на облак. На крај добивате екстра крцкави облачиња, кои се како солени бакнежи, а на врвот имате вкусна кремаста жолчка. По ваш вкус, во белката можете да додадете и зачини, за да се добие уште поинтересен и поубав вкус. Зошто токму сега го сакаат сите овој рецепт? Тие изгледаат дека се доста компицирани за подготовка, а всушност се многу лесни и заради нивниот фенси изглед, сите се сакаат ...
сите 15 | | | веќе видена

Нарцизам не е само еден вид на личност , тоа е всушност збир од карактеристики, кои се класифицирани и испитувани од страна на психолози. Но, што е она што го предизвикува? В. Кит Кемпбел ја опишува психологијата зад нарцизмот, на неговото предавање за Ted-Ed. Нарцисоидноста е составена од широк спектар на карактеристики. Од една страна имаме спектар на харизматичен лидер со високо ниво на шарм. Од друга страна имаме лица со нарцисоидно растројство на личноста, чија грандиозност одеднаш е во такви височини, што тие се лесно манипулативни, особено кога не добиваат внимание, што сметаат дека треба да го имаат. Нарцисизам значи да се има надуено или грандиозно чувство на себе. Нарцисистот мисли дека е посебна, единствена личност и дека заслужува подобар третман од другите. Нарцистите не се посебно заинтересирани за околината и не се грижат за односите со другите. Уживаат да бидат меѓу луѓе, секако за да бидат возбудливи и допадливи. Влегуваат во врска само заради своите нарцисоидни потреби. Нарцисоидните ...
сите 9 | | | веќе видена

Тие што го изгледаа финалето на 10-тата сезона од „The Big Bang Theory“ знаат за неочекуваната одлука на Шелдон да внесе значајна промена во животот. Актерот Џим Парсонс, кој го глуми Шелдон, истата одлука ја донесе и во приватниот живот. Парсонс стапи во брак со неговиот долгогодишен партнер Тод Спивак. Иако се заедно 14 години, Парсонс излезе во јавност за својата сексуална ориентација во 2012-та, кога веќе беше популарен по неговата улога во „The Big Bang Theory“. Случајно или не, неговата приватна одлука се поклопува и со онаа од серијата, во којашто неговиот лик Шелдон се решава на истиот чекор. Dinner. I ❤u, Todd! A post shared by Jim Parsons (@therealjimparsons) on Apr 9, 2017 at 5:36pm PDT
сите 7 | | | веќе видена

Како што пишувавме претходно, од НВО планираат четири спин-оф серии на „Game of Thrones“, но авторот на „Песна за огнот и мразот“ пребројал нешто повеќе. Џ.Р.Р. Мартин изјавил дека во неделата кога пристигнал во седиштето на НВО имало четири план-сценарија, но кога си заминал биле пет. Сепак, тој не открил повеќе детали околу ова. Она што тој мисли е дека терминот спин-оф не одговара на новите проекти и дека „секундарен универзум“ (терминот што Толкин го користел за „Хобит“) подобро опишува за што се работи.
| | веќе видена

Речиси секој од нас некогаш се почувствувал набљудувано, иако во близина не може да се забележи ни еден пар очи вперен во наш правец. Она што нашите очи го примаат како дразба се процесира во делот од мозокот наречен визуелен кортекс, но тука не завршува приказната. Визуелниот кортекс го перцепира светот како форми и бои, но остатокот се случува во други делови од мозокот. Така, може да се каже дека всушност во визуелниот кортекс се процесира свесното набљудување. Ако настане повреда на визуелниот кортекс, тогаш може да се изгуби сетилото за свесна перцепција, но очите ќе останат неоштетени, што значи ќе се процесираат само делови од визуелната дразба. Со тоа, личноста може да гледа со намален капацитет и мозокот да ги обработува само невизуелните дразби. Низа на истражувања направени на пациенти со и без оштетувања на визуелниот кортекс покажале дека и едните и другите можат да го имаат тоа чувство на набљудуваност, дури и кога нема ниту еден пар очи свртен накај нив. Кај оние со оштетен визуелен кортекс е ...
сите 7 | | | веќе видена

Најновите археолошки пронајдоци во Египет можеби се патот кон излезот од кризната економска ситуација во државата. Археологијата во Египет придонесува и за развој на туризмот. Со тоа што ќе се привлекуваат повеќе туристи, ќе се подобри и економијата. Властите од Египет знаат како да ја искористат богатата историја. Пред извесно време, пронајдени се 17 одлично сочувани мумии , недалеку од главниот град Каиро. Се верува дека телата припаѓале на високи свештени лица и дека се стари околу 3000 години. Поради историската вредност на археолошките откритија, жителите веруваат дека каде и да се почне со копање на територијата на државата, ќе се пронаоѓаат уште повеќе докази за древната цивилизација. Властите веруваат дека новооткриените артефакти ќе привлечат и туристи кои пак, ќе трошат пари и ќе го полнат буџетот. Во изминатите години Египет изгуби на популарност како туристичка дестинација, особено поради многубројните вооружени напади. Во моментов, безбедносната ситуација е доста постабилна, а жителите веруваат ...
сите 5 | | | веќе видена

Пред шеснаесет години, во една епизода на “Симпсонови” авторите предвиделе дека Доналд Трамп еден ден ќе стане претседател на САД. И ова не е прв пат авторите да ја предвидат иднината. “Симпсонови” се емитуваат повеќе од 25 години, па неизбежно е дека некои теми кои се појавиле во шоуто, можат да бидат реалност. Но некои од нив се многу блиску до настаните кои се случиле во светот. Ќе ви ги откриеме најчудните предвидувања на авторите на овој цртан филм, чии почетоци се во 1989 година. 1. Дефектни гласачки машини – Сезона 20, епизода 4 Во 2008 година, “Симпсонови” го прикажаа Хомер како се обидува да гласа за Барак Обама на општите избори во САД, но дефектната машина му го променила гласот. Четири години подоцна, машина за гласање во Пенсилванија морала да биде отстранета, бидејќи постојано ги менувала гласовите на луѓето за Барак Обама, на оние кои гласале за неговиот републикански ривал Мит Ромни. 2. Пронајдокот на растението ТоМако – Сезона 11, епизода 5 Во 1999 година, Хомер користи нуклеарната енергија ...
сите 10 | | | веќе видена

Кога ќе се покачат температурите, прва асоцијација ни е сладолед, за да се разладиме. На видеото имате 4 едноставни начини како да си поготвите домашен сладолед, во комбинација со јогурт и овошја. Многу е едноставно, си бирате овошја што ви се допаѓаат, јогурт, мед (или друг природен засладувач), блендирате и замрзнувате. За кратко време ќе имате прекрасен и вкусен домашен сладолед.
сите 6 | | | веќе видена

За сите вистински љубители на кафето , пристина најновиот сируп од кафе. Вкусот буквално ќе ви го помати умот со неговата убавина. Жителите од Род Ајленд можат да ја потврдат магијата на сирупот од кафе, особео кога ќе се помеша со чаша млеко. Трговецот Џо тврди дека тој е добиен со чиста комбинација на кафеав шеќер, вода и кафе, но со сериозна надградба на брендови на вашето детство. Тој сугерира дека со помош на сирупот од кафе, може да се направи милкшејк, сладолед или пак да донесе сладок и автентичен вкус на кафе во многу десерти. Се што треба да направите, за да уживате во овој сируп, е само да го помешате со млеко. Густиот, темно-кафеав сируп, помешан со млеко дава неодолив мирис и вкус, на оваа прекрасна комбинација. Изгледа како чоколадно млеко, но не е. Ова е кафемлеко , прифатено како официјален пијалок во Род Ајленд.
сите 13 | | | веќе видена

Можеби бракот на Ким и Канје пропаѓа, но според Крис Џенер, тоа е начин да се спаси „KUWTK“, па дури и да се заработи некоја пара на таа сметка. Веќе извесно време бракот на Ким Кардашијан и Канје Вест е доведен до точка од којашто нема враќање, но тоа не ја спречува Крис да се посвети на враќање на некогашниот успех на шоуто. Изминативе неколку години рејтингот на „KUWTK“ значајно опаѓа, па Крис Џенер сега смета дека би било добро Ким јавно да проговори за бракот во следната сезона. Ситуацијата ескалирала до таму што веќе се пуштиле гласини дека шоуто ќе престане да се снима, освен ако не се случи некоја приватна драма што ќе се реемитува и под рефлектори.
сите 16 | | | веќе видена

Пејачката Кели Кларксон ќе биде нов судија во 14-тата сезона на „The Voice“. Блејк Шелтон и Адам Левин остануваат на своите места. Кларксон одамна преговарала за ангажман во „The Voice“, но секогаш имала други обврски со настапи и снимања. Таа и самата е победничка на првото издание на американската верзија на „Идол“. Кели Кларксон вели дека едвај чека да го сврти својот стол за да може да ги види новите ѕвезди на Америка. Во 13-тата сезона што почнува наесен, покрај Шелтон и Левин, судии ќе бидат Џенифер Хадсон и Мајли Сајрус.
сите 3 | | | веќе видена

„Војна и мир“. Книга од Толстој. Долга книга. Предолга. Книга која што не треба да ја читате во кревет затоа што ако заспиете и ако падне врз вас може да добиете потрес на мозок. Да, „Војна и мир“ е предолга книга, но и премногу добра. Книга која што ќе ве запознае со едни од најдлабоките и најреалните ликови кои што можете да ги сретнете во било која друга книга. Погледнете зошто оваа книга морате да ја прочитате! Добро утро и пријатно кафе!
сите 8 | | | веќе видена

Maкa во прав се добива од коренот на растението мака или на латински Lepidium meyenii . Потекнува од Перу и изгледа како пашканат. Нуди неверојатна енергија и поттик, за оние со пониска енергија. Ако сте зависници од кафе, слободно можете да го замените со мака во прав. Таа се разликува од кафето, бидејќи нуди некофеинска енергија. Вистинскиот вкус на мака во прав потсетува на вкусот на кафето, какаото и цикорија и затоа многу лесно може да се консумира. Може да се користи во комбинација со брашно, за да се подготви вкусен леб, мафини или колачи. Може да ја искомбинирате со пасирана банана, мед, растопено чоколадо и со цимет или ванила. Перу е татковината на жолтата мака која е малку поголема од останатите и со посладок вкус. Темната мака или црната е природен извор на јод и многу добар извор на енергија, а црвената е најпопуларна и го подобрува целокупното здравје на луѓето. Коренот на мака помага во балансирање на хормоните, бидејќи ги поттикнува и негува хипоталамусот и хипофизата. Тие всушност ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Се ближи фудбалскиот преоден рок и најголемите европски клубови веќе се спремаат да излезат на „мегдан“. Фудбалските стручњаци никогаш не мируваат, а така ќе биде и за време на преодниот рок ова лето. Додека целиот тим е на одмор, тренерите заедно со својот стручен штаб треба да подготват листа од играчи, кои би сакале да ги видат со своите редови. Најголемите и најбогатите тимови, нема да штедат и тоа е сигурно. Ним не им е важно колку ќе чини еден играч, тие само сакаат да го видат во својот тим. Во Англија, речиси да нема тим кој „штеди“ секој летен преоден рок. Така, Манчестер Јунајтед и Сити, Челзи, Арсенал ќе имаат задача да задржат дел од костурот на тимот и да ги појачаат слабите точки. Ливерпул ретко кога троши многу пари, но кога ги троши тоа го прави многу паметно. Сега пак кога го имаат и Јирген Клоп кој е искусен и точно знае кој играч му е потребен, ќе се вмешаат во борбата за играчи кои би го појачале тимот. Никако не смее да се заборави и Тотенхем, кој ја одигра својата најдобра сезона во ...
сите 11 | | | веќе видена

Миодраг Здравковиќ ја започнал својата спикерска кариера во 1960. Тој е еден од напознатите ТВ-презентери од бивша Југославија. Постарите генерации го паметат по неговото специфично соопштување на жалните вести, меѓу кои и атентатот на Џон Кенеди. Она што ја обележа неговата кариера е дека нему му се паднало да ја соопшти веста за смртта на југословенскиот лидер Јосип Броз Тито, во 1980.
сите 8 | | | веќе видена

Затоа што луѓето од Јужна Кореја знаат како да си направат интересно додека ги чекаат резултатите од изборите. Кандидатите анимирани како ликови од „Game of Thrones“ и хип-хоп артисти ги водеа граѓаните низ ТВ-програмата, додека во позадина графички се прикажуваа проекциите на изборните резултати. Едно е сигурно – баш им е интересно.
сите 3 | | | веќе видена

Еден од највозбудливите и најквалитетни бендови од светската концертна индустрија, „Thievery Corporation“ доаѓа во Скопје, како специјално отворање на фестивалот „Skopje Calling 2017“. Авалон Продукција како и за секој свој избор за концерт во Македонија, секогаш настојува да ги задоволи апетитите на публиката од сите генерации и со различна жанровска определба. Се разбира, заедно со личните апетити и музички вкусови на продукцијата. Така и овој пат се одлучивме за бенд којшто е маестрален во живо и можеби единствениот во светот кој со својот уникатен музички стил спојува повеќе музички жанрови со елементи на електронска музика. Концертот ќе биде на отворено и ќе се одржи на 20-ти јуни на Скопското Кале со почеток од 21 часот. Влезниците по цена од 990 денари ќе бидат пуштени во продажба од 15-ти мај, преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија, Југотон и онлајн. „Thievery Corporation“ во Скопје доаѓаат во комплетен состав, со над 20 музичари на сцена. Скопје може да очекува вистински ...
сите 105 | | | веќе видена

Три масовни гробници со тела на цивили и припадници на вооружените сили се пронајдени во Анбар, провинција во западниот дел на Ирак. Точниот број на пронајдени тела е непознат. Според форензичарите, сите се убиени од страна на екстремистите на Исламската држава, со прострелни рани во пределот на главите. Се работи на земање примероци за форензичко истражување, со цел идентификација на телата.
сите 24 | | | веќе видена

Иако Мајкрософт со мобилните телефони не успеаја да постигнат комерцијален успех како Андроид телефоните и Ајфоните, тие сепак сакаат да помогнат за нивно подобрување. Тие напорно работат на ефикасно поврзување на најпопуларните мобилни платформи со нивниот оперативен систем, односно корисникот да може да користи апликации и програми и преку Виндоус и преку Андроид или iOS. Од Мајкрософт најавуваат многу промени и надоградувања со коишто на корисникот ќе му се понуди извонредно корисничко искуство, без разлика каков мобилен уред има.
сите 6 | | | веќе видена

next