Биди Така

Како тоалетот се менуваше низ историјата и како тоа ја смени историјата? Погледнете и научете повеќе како од полско ве-це стигнавме до елегантен тоалет и како тоа го подобри здравјето на луѓето. Добро утро и пријатно кафе!
сите 6 | | | веќе видена

Сан Антонио Спарс ќе се соочи со Голден Стејт Вориорс во финалето на Западот Со победата над Хјустон Рокетс од 114-75, Сан Антонио Спарс си обезбедија финале во Западната конференција. Таму веќе подолго време ги чека Голден Стејт. Спарси без своите најдобри играчи, Тони Паркер и Каваи Ленард, само се „прошета“ низ Тексас. Улогата на лидер ја презема центарот Ламаркус Олдриџ, кој едноставно блесна на паркетот. Тој постигна 34 поени и забележа 12 скока. Во тимот на Хјустон најефикасен беше Тревор Ариза со 20 поени, додека нивниот најдобар играч, Џејмс Хардем успеа да постигне „едвај“ 10. Првиот натпревар од финалето на Западот ќе се одигра за два дена, а домаќин ќе биде Голден Стејт.
сите 176 | | | веќе видена

Нашата претставничка за Евровизија, Јана Бурческа блесна на втората полуфинална вечер. Годинашната Евровизија се одржува во Киев, главниот град на Украина, а вкупно 42 држави настапуваат. Австрија, Данска и Велика Британија, оваа година слават 60-годишнина од нивните први настапи во 1957-ма. Нашата Јана настапи со песната „Dance Alone“, но за жал не успеа да се квалификува во големото финале. Како и да е, иако Европа кажа „Не“ за Јана на финалната вечер, Јана го украде шоуто и таа кажа „Да!“ на нејзиниот партнер Александар. SHE SAID YES!!!!! pic.twitter.com/Kd7Xyu7dr9 — Eurovision (@Eurovision) May 11, 2017
сите 170 | | | веќе видена

Долга е листата на кандидати за потписот на Алексис Санчез Крилниот напаѓач на Арсенал, Алексис Санчез, ќе бира помеѓу градските ривали од Манчестер и Баерн Минхен. Веќе подолго време тој е незадоволен од амбициите кои ги покажува тимот на Арсенал, па сака да ја смени средината и да настапува за конкурентен тим. Сити на Гвардиола нема да бира средства за да го донесе Чилеанецот. Од друга страна пак, Мурињо има предолга листа на играчи кои ги посакува, но Санчез е меѓу првите на таа листа. Тимот на Баерн Минхен мора да размислува за иднината, бидејќи Франк Рибери наполни 34 години, па така нема уште долго да остане во Минхен. Карло Анчелоти сака да доведе крилен напаѓач од светска класа а Алексис ги исполнува неговите критериуми. Во трката за потписот на Санчез се и калчолигашите Јувентус и Милан. Милан под водство на новите сопственици, нема да штеди ова лето за да се засили. Единствен провблем со кој се соочуваат овие тимови е износот на платата која ја бара Чилеанецот. Тој бара да му бидат понудени ...
сите 65 | | | веќе видена

Опаѓањето на косата е сосема природна работа. Кај некои луѓе тоа се случува порано, кај некои покасно . Овие актери не биле од секогаш келави, но малкумина ги паметат со коса. Тие на почетокот на своите кариери, им се претставиле на своите фанови со коса. Со текот на времето, нивниот изглед почнал да се менува, а опаѓањето на косата било само еден дел од таа промена. Некој од нив и намерно така се шишаат. Другите пак, не ни имаат што да шишаат. Двејн Џонсон Дени ДеВито Џејсон Статам Брус Вилис Сер Патрик Стјуарт
сите 9 | | | веќе видена

Од УНЕСКО најавуваат бришење на Котор од списокот на културно-историски наследства доколку продолжи интензивната урбанизација. Котор е познат по многуте историски градби и тврдини, коишто останале да сведочат за средновековниот период во градот. Но, со оглед на тоа што туризмот е примарна дејност во Црна Гора, во градот се случува интензивна урбанизација и неконтролирано градење на пристаништа и туристички ресорти. Поради тоа, УНЕСКО се закануваат со бришење на бисерот на Бока Которска од нивната листа на градови со културно-историска вредност. Досега неколку пати биле носени одлуки за запирање со градење, но истите не траеле долго . Предупредувањата на УНЕСКО започнале уште во 2003 година, но од тогаш многу пати се продолжувало со градежните работи без оглед на препораките.
сите 7 | | | веќе видена

Хумористичната серија „Last Man Standing“ нема да добие седма сезона Популарниот американски сит-ком „Last Man Standing“ нема нова сезона . Тие само што ја завршија шестата, дознаа дека ABC и FOX не се договриле околу тоа, кој ги носи правата на серијата. Овие две компании веќе одамна „војуваат“, а работата отиде дотаму, што сега комуницираат само преку адвокати. Тие веќе одамна се спорат за правата на сериите. Тоа е многу важно бидејќи оној кој го има правото на серијата, е должен и да ги плаќа актерите, екипите, даноците и сите оние трошоци што ги сноси оваа дејност. Со последната одлука на судот, трошоците паднале на терет на FOX, по што тие не чекале многу, па се решиле и да ја откажат седмата сезона на оваа серија. Ова ќе биде голем удат за ABC, бидејќи „Last Man Standing“ беше многу профитабилна серија која успешно се емитува веќе шест сезони.
сите 3 | | | веќе видена

Инаугурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе се одржи во недела на 14 мај. Инаугурацијата ја најави претседателот во заминување, Франсоа Оланд. Церемонијата ќе се одржи во Елисејската палата. На изборите во Франција, Макрон освои 66,1% од гласовите, додека неговата противничка Марин Ле Пен освои 33,9% од гласовите. Во вториот круг не гласале 25,44% од граѓаните на Франција кои имаат право на глас.
сите 128 | | | веќе видена

Во Каиро се подготвува египетска полнета пица ( Feeter ), која се разликува од класичната италијанска пица. Со името Feeter, се поврзува египетска пита, египетко лиснато тестои сл . Се прави од едноставно тесто, кое се тегне во тенка кора, потоа се преклопува и полни со фил, а врз тоа доаѓа уште еден слој тесто, тегнето и преклопено. Сето тоа се пече и се сече на осмини, како бурек. Таа е карактеисточна за Каиро и по тоа се многу познати. Рецепт за оваа полнета пица може да најдете тука.
сите 13 | | | веќе видена

Истражувачите сметаат дека во иднина операциите ќе се извршуваат со помош на роботи, особено сложените операции на мозокот. Роботот може да го намали времето на операциите, од 2 часа на 2,5 мин. Операција на мозокот е многу прецизна и една мала грешка може да биде фатална за пациенот. Таа е една од најквалификуваните работни места во светот, но човечка грешка се уште може да биде ризик фактор. Истражувачите од Универзитетот во Јута, бараат начин како да се изврши операција, со што е можно помалце грешки. Тимот работи на развивање на робот , кој ќе го намали времетраењето за 50 пати од потребно, за да се заврши комплицирана процедура. Според CNN , роботот може да го намали времето кое е потребно за операција на черепот од два часа на две и пол минути. Истражувањето е објавено во списанието за неврохирургија Focus и тимот вели дека е “доказ на принципот” дека роботот е способен за вршење на сложени операции. Робот се води/движи околу чувствителните области на черепот, со податоци собрани од CT-скенови, со кој ...
сите 4 | | | веќе видена

По долги преговори со актерската екипа, продуцентите на „Modern Family“ ја обновија серијата со најмалку две сезони. Моментално се емитува осмата сезона, а финалето е најавено за 17 мај. Со новите договори, актерите Софија Вергара, Џули Боуен, Џес Тајлер Фергусон, Ерик Стоунстрит и Тај Барел ќе добијат покачување од 150.000 долари за секоја епизода од сезоните 9 и 10. Ед О‘нил досега цело време има повисок хонорар за разлика од останатите. Не се знае дали ќе добијат покачувања актерите кои ги толкуваат децата и тинејџерите во серијата, но и да го добијат, нема да биде толку високо како на нивните ТВ-родители. „Modern Family“ заедно со „The Big Bang Theory“ се на врвот на ТВ-комедии со највисоки оценки и најдобар рејтинг кај публиката. Досега, серијата има собрано доста ЕМИ награди, меѓу кои и наградата за Најдобра серија комедија и тоа неколку години последователно.
сите 4 | | | веќе видена

Според „Холивуд Репортер“, седмата сезона од „Scandal“ ќе биде последна. Од каналот „Еј Би Си“ уште не излегле со официјално соопштение. Една од најпопуларните политички драми, креирана од Шонда Рајмс, се наближува кон крајот. Во моментов се емитува шестата сезона од „Scandal“, со Кери Вашингтон во главната улога. Неодамна, таа за „Холивуд Репортер“ изјавила дека иднината на шоуто може да биде попречена од актуелната политичка ситуација во САД : „Знаев како да ја завршам приказната и тогаш, Доналд Трамп ни стана претседател.“ За да може да биде во тек со реалните случувања, продукцијата ја одложи премиерата на шестата сезона и наместо во октомври, истата започна со емитување неколку месеци подоцна. Исто така, Шонда Рајмс одамна тврди дека идејата за „Scandal“ била да се сними политички трилер со седум сезони. Благодарение на улогата во оваа серија, Кери Вашингтон стана прва номинирана актерка со афро-американско потекло за ЕМИ по цели 18 години, во категоријата Женска улога во драмска серија. Сепак, првата ...
| | веќе видена

Научниците користеле CRISPR технологија за да го уништат “командниот центар” на ракот кај глувците, со што ја зголемиле стапката на преживување од 0 на 100% и ги намалиле агресивните тумори, без да им наштетат на здравите клетки. Изминатите неколку месеци научниците биле восхитени од алатката за генско уредување CRISPR . Во септември 2016 година, истражувачите во Германија откриле начин како да се користи CRISPR технологија , за генско уредување на мутации од рак. Во ноември, кинески истражувачи користеле CRISPR технологија за прв пат кај човек. Потоа, во јануари, ако оваа година, истражувачите откриле два различни анти-CRISPR протеини кои можат да доведат до CRISPR “исклучување”, како и поголема контрола на алатката за уредување гени, во човечки субјекти. Научниците од Универзитетот во Питсбург ја користат CRISPR технологијата за да го уништат “командниот центар” на ракот, со што се зголемува стапката на преживеани, бидејќи се намалиле агресивните тумори, без да им се наштети на здравите клетки кај ...
сите 13 | | | веќе видена

Најновиот сингл на „The Rasmus“ е насловен „Paradise“, а албумот „Dark Matters“ ќе излезе во септември. Финскиот бенд со новиот сингл го најави и новиот албум. За песната „Paradise“ е снимен и спот, којшто според режисерот Густав Олсон, бил инспириран од тоа дека секоја личност живее во сопствен, внатрешен рај . Новите песна и албум доаѓаат по речиси петгодишна пауза. За да го промовираат „Dark Matters“, бендот ќе замине на турнеја во втората половина од оваа година.
сите 12 | | | веќе видена

Животот го чувстуваме преку светлината, не само преку допир, вкус и мирис. Но, како стигнавме до тоа? Како е откриена светлината? Погледнете ја историјата на светлината преку физиката! Добро утро и пријатно кафе!
сите 13 | | | веќе видена

Во финалето на Лигата на шампиони, што ќе се одигра на 3 јуни во Кардиф, ќе се сретнат Јувентус и Реал Мадрид. Иако Атлетико Мадрид вчеравечер остварија победа против Реал Мадрид, со резултат 2-1, билет за Кардиф обезбеди токму кралскиот тим. Тие поведоа со два гола во првото полувреме, но пред истекот на 45-тата минута, Реал Мадрид ја намалија разликата. Во второто полувреме, иако и двата тима имаа доста шанси за поведување, односно израмнување, резултатот остана ист. На 3 јуни во Кардиф ќе се одигра финалниот меч помеѓу Реал Мадрид и Јувентус. #APorLa12 Hemos llegado a la Final de la Liga de Campeones! Nos vemos pronto, Cardiff! #HalaMadrid pic.twitter.com/bquMNcBB5E — Real Madrid C. F. (@realmadrid) May 10, 2017
сите 79 | | | веќе видена

Бостон Селтикс успеа да го совлада Вашингтон и да поведе со 3-2 Тимот на Бостон Селтикс успеа да извојува победа на Вашингон Визардс со 123-101. Сега, тие водат со 3-2 во серија. Кај Бостон блескаше Ејвори Бредли со 29 поени. Плејот на Бостон, Ајзеа Томас, постигна „само“ 18 поени, но успеа да запише 9 асистенции. Кај Визардси, очекувано најефикасен беше нивнио плеј, Џон Вол, кој за 34 минути игра, успеа да постигне 21 поен. Следниот натпревар ќе се игра за два дена во Вашингтон. Доколку Бостон победи, ќе му се приклучи на тимот на Кливленд Кавалирс, кој веќе одамна си обезбеди финале на Истокот.
сите 89 | | | веќе видена

Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола во периодот од 5 до 7 мај 2017 година зеде учество на Светскиот шампионат во боречки вештини кој и годинава се одржа во Сер а на покана на Грчката федерација за боречки вештини и градоначалникот на општина Сер. Тимот кој ја претставуваше Република Македонија броеше 18 спортисти кои се натпреваруваа во борби и демонстрации во техники на самоодбрана и музички форми со традиционално оружје. Со оглед на финансиската можност македонскиот тим броеше помалку членови од оние кои ги поминаа подготовките но секој спортист засебно се натпреваруваше во неколку дисциплини. Спортистите од Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола за три дена на Светскиот шампионат во боречки вештини во Сер се врати со успех од 28 титули Светски шампион – златни медали – 9 Светски вицешампиони или носители на сребрен медал и едно трето место – сребрен медал. “Конкуренцијата како и секогаш кога се работи за нашиот јужен сосед е огромна дотолку повеќе што географската ...
| | веќе видена

“Допаминот е невротрансмитер кој ја помага во контролата на центрите на мозокот, за награда и задоволство. Допаминот ни помага во регулирањето на движењето и емоционалниот одговор, а со тоа ни овозможува не само да ја видиме наградата, туку и да преземеме акција за да ја добиеме. “- Психологија Денес Допаминот е моќен невротрансмитер во мозокот. Овој хормон е директно одговорен за мотивација и фокус на мозокот. Начини како да се стимулира лачење на допамин и да се зголеми нивото на продуктивност: 1. Не станувајте зависен Многу луѓе се зависни од нешто, бидејќи тоа им дава некој вид на инстантно задоволство – дрога, алкохол, секс, порнографија, шопинг, благо и други. Всушност, тие имаат спротивен ефект врз нивото на допамин на долг рок. Во суштина, кога ние сме долго зависни од нешто, нашиот мозок брзо се заситува и потоа бараме поголемо ниво на стимулација, за да се задоволиме. Ова не е одржливо решение за синтеза на допаминот, кој треба да се стимулира по природен пат. Затоа внимателно со зависностите. 2. ...
сите 6 | | | веќе видена

На 47-годишна возраст, по долги години боледување, почина познатиот диџеј Роберт Мајлс. На музичката естрада е препознатлив по неговата „Children“, музичко остварување што остави траен белег на транс-сцената од 90-тите. Според првичните информации, тој починал на Ибица. Неговите колеги изразија сочувство на нивните официјални социјални профили.
сите 14 | | | веќе видена

next