Биди Така

Секој што пробал сангрија, може да потврди дека се работи за уживање за сите сетила. Сангрија е ароматично вино, кое се базира на овошје и е како пунч. Тоа е типично за Шпанија, Португалија и Аргентина. Обично се состои од црвено вино, сецкано овошје, шеќер, мала количина алкохол и сода вода. Од овошје се вклучува: портокал, лимон, лимета, јаболко, праска, диња, ананас, грејпфрут, киви или манго. Сангријата го добила името по шпанскиот збор “sangre” што во превод значи крв, заради типична темно црвена боја. Сангријата се служи во цела Шпанија и Португалија во текот на летото. Често се служи со дрвена лажица. Во некои земји може да се купи и флаширана сангриа. На видеото можете да видите 4 едноставни начини, како да го подготвите овој прекрасен пијалок и да уживате заедно со друштво.
| | веќе видена

Дали среќата е вистинска? Дали постои среќа и што всушност е тоа? Можеби имате чувство дека тоа е мистична сила која нè носи кон нешто добро или лошо, но среќата е само во нашите мисли. Доколку научите нешто повеќе за среќата од страна на математиката или психологијата, ќе можете и сами да си ја креирате среќата. Добро утро и пријатно кафе.
сите 17 | | | веќе видена

Последните проценки од страна на Обединетите нации велат дека околку 36,7 милиони луѓе во светот имаат ХИВ . Од нив, околу 1,2 милиони луѓе се во САД, според Центарот за контрола на болести и превенција . Овие алармантни броеви всушност растат секоја година, а соодветен третман и лек е сеуште не е откриен. Една од главните причини поради што тоа е така, е бидејќи ХИВ како болест е „тврд орев“. Вирусот е способен за „криење“ во латентна форма, што го прави исклучително тежок за развивање на еден постојан лек. Научниците од Луис Кац – медицински факултет на Универзитетот Темпл и на Универзитетот во Питсбург, објавиле студија во списанието Молекуларна терапија ( Molecular Therapy ) која покажува дека е можно хируршки да се отстрани ДНК на ХИВ вирусот, од геномот на животните. Ова е прв пат со ваков метод се покаже дека е можно и да се зголемат шансите за елиминирање на ХИВ-инфекцијата. Тајната е во CRISPR/Cas9 , ефикасна и ефективна алатка за уредување на гени, којa ја направи возможна методата на бришење на ...
сите 11 | | | веќе видена

Доказ дека не се гради аеродром кај ќе ти текне, туку битна е локацијата Овој аеродром се наоѓа на островот Света Елена. Тамошните власти решеле да градат аеродром уште во 2005 година. Арно ама, имале многу проблеми. Прво, не можеле да најдат инвеститор, а второ немале локација. Тогаш кога нашле инвеститор и локација, фатила големата светска економска криза, па морале да ги одложат своите планови на неодредено време. Ситуацијата конечно се средува во 2011 година и тие почнуваат со изградбата. Конечно во 2016 завршува изградбата, но како беше онаа стара поговрка: „Кога немаш во главата имаш во нозете“, во случајов во џебот. Локалциве пуни со себе среќни ќе им доаѓаат туристи ќе се богатат, ќе враќаат пари. Превид е направен во неколку важни моменти: Местото е пусто и за да стигнеш до цивилизација ќе ти треба фериброд, а фериброд во секој момент нема. Ама има уште. На ова место дуваат ветришта ко луди и поголеми авиони, не можат да слетаат. Откога била веќе направена штетата, тестирале со Боинг 737-800, но ...
сите 29 | | | веќе видена

Алкохол измешан со енергетски пијалоци е далеку поштетен од самото конзумирање На една студија направена на универзитет во Канада, се покажало дека мешањето на алкохол со енергетски пијалоци, може да биде фатално. На универзитетот Викторија во Канада, се спроведувале вакви слични истражуања уште од 1981 година. Докажано е дека мешаните пијалоците како: вотка и ред бул, еспресо мартини и јегер бомбите, му приредуваат шокови на организмот. Клучната состојка тука е кофеинот. Кога се конзумираат алкохолни пијалоци, во одреден момент, организмот чувствува замор и потреба за спиење. И тоа е сосема нормално. Но, алкохолот помешан со кофеин, му дава отпорност на организмот и ние не го чувствуваме заморот. Напротив, тогаш имаме желба за уште повеќе алкохол. Така доаѓа до токсификација на организмот, која е неизбежна во овој случај. Научниците од овој универзитет предупредуваат дека треба да се избегнува конзумирањето на алкохолни со енергетски пијалоци. Тие велат дека е подобро да се конзумираат посебно, односно или ...
сите 2 | | | веќе видена

Уште пред да стане кандидат за претседател, Донал Трамп можеше да заврши како Кенеди Лесно можеше да се докаже дека патот до тронот е трнлив, ако навреме не беше спречен атентат врз Доналд Трамп. Сегашниот претседател на Америка, уште пред да стане кандидат за таа позиција, требало да одржи говор во Лас Вегас 18-ти јуни, 2016 година. Говорот како говор поминал супер (барем за неговите поддржувачи), меѓутоа, ни самиот не знаел што го чека. Едно младо 21-но годишно момче од Англија, по име Мајкл Сендфорд се спремало да го спречи Трамп да стане претседател на Америка. Тој често разговарал со своите пријатели кои имале лошо мислење за Доналд Трамп. Тие сметале дека мора да се спречи тој да дојде на власт во Америка. Но имало една работа која тие не ја знаеле за младиот Мајкл: Тој боледувал од неколку болести. Секако не знаеле дека нивните разговори можат толку негативно да влијаат на него, па Мајкл се чувствувал како тие потајно да го тераат да преземе нешто. Инаку, Мајкл боледува од психичко растројство, ...
сите 220 | | | веќе видена

Загадувањето на океаните и морињата со пластика е голем проблем! Милиони тони пластичен отпад се фрла секоја година во океаните и таа се пренесува во морињата. Погледнете колку всушност пластика има во водите на планетата и како таа влијае на морскиот свет. Добро утро и пријатно кафе!
сите 16 | | | веќе видена

Луѓе ко луѓе, сакаме да пукаме сеир кога на некој му се случува нешто лошо. Погледнете ја оваа видео-компилација од манекенки кои што паѓаат на сред модни писти. Има шанси дел од видеава да ги знаете, ама потсетете се и насмејте се. Пазете како се движите подоцна, затоа што кој се смее ќе му се навее.
сите 9 | | | веќе видена

Сер Дејвид Атенбороу е роден во Лондон на 8 мај 1926 год . Тој е англиски радио и телевизиски новинар, водител и натуралист. Најпознат е по сценаријата и водењето на деветте дела од серијата „Живот“ (Life, 2005). Документарецот е снимен заедно со природнонаучниот отсек на BBC, која постојано истражува за животинскиот и растителниот свет на планетава. Тој е и поранешен менаџер на BBC, каде во 1960 и 1970 год, бил контролор на каналот BBC Two и директор на програмата на BBC телевизијата. Сер Дејвид Атенбороу е единствената личност кој ја има освоено наградата BAFTA за црно-бела програма, во боја, HD и 3D. Среќен 91ви роденден Сер Дејвид Атенбороу! Ова се најдобри цитати на Сер Атенбороу: 1. “Јас само посакувам светот да би бил двојно поголем и половина од тоа сеуште да не е истражен”. 2. “Откако сме создадени на планетава како вид, сме ја копале, гореле и труле. Денес тоа го правиме во поголем обем од било кога. ” 3. “Постојат околу четири милиони различни видови на животни и растенија во светот. Четири ...
сите 4 | | | веќе видена

Шишањето не е само сецни ваму, сецни таму. Сите го имаме научено тоа на полошиот начин (нема човек кој што барем еднаш во животот не пробал сам да „ги сецне врвовите“). Како и да е, дечково покажува како да се пристапи на шишањето од една друга перспектива. Погледнете ја геометријата во шишањето!
сите 24 | | | веќе видена

Наш предлог за вашата денешна закуска е лепче кое што е меко и воздушесто како облак. Овој леб се прави со само 3 состојки, а можете да го користите за сендвичи, да го намачкате со путер и мед или едноставно како прилог на главното јадење. Погледнете го рецептот и пријатно јадење!
сите 5 | | | веќе видена

Погледнете ги овие 11 неверојатни работи за во кујна кои не знаевте дека ги сакате, а сега со сигурност ќе ви требаат. Дел од овие гаџети можете да ги најдете и кај нас, а за останатите постои онлајн шопинг и чичко Али.
сите 2 | | | веќе видена

50.000 Германци биле евакуирани од нивните домови откако во Хановер се пронајдени бомби, вкупно три, што потекнуваат од Британија, а датираат од Втората светска војна. Според првичните информации, биле пронајдени пет бомби, но за две се покажало дека се бескорисни парчиња метал. Две од останатите биле за кратко време деактивирани, додека за третата била потребна експертска екипа за да ја провери. Бомбите биле откриени пред неколку седмици, но морало да се спроведе евакуација на населението пред истите да бидат било како допрени или помрднати од местата каде што се најдени. Според властите, граѓаните ќе може да се вратат во своите домови во недела навечер. Општинските работници од Хановер целосно се потрудиле да им обезбедат пријатен престој на граѓаните, како и да ги смират поради фактот дека во близина на нивните домови се пронајдени бомби.
сите 3 | | | веќе видена

За своите фанови, но и фановите на Боуви во Стокхолм, „Depeche Mode“ приредија трибјут изненадување и ја изведоа песната „Heroes“. Бендот што моментално е на турнејата „Global Spirit“ настапуваат со нивните најголеми хитови, но и го промовираат најновиот албум „Spirit“. Покрај веќе познатите „Personal Jesus“ или „It’s No Good“, за фановите од Стокхолм изведоа кавер-верзија на „Heroes“ од Дејвид Боуви.
сите 6 | | | веќе видена

Во вториот круг на претседателските избори во Франција, Емануел Макрон убедливо води пред противничката Марин Ле Пен. Центристот Емануел Макрон ја победи екстремната десничарка Марин Ле Пен со 65,5% наспроти 34,5% од гласовите. Со тоа тој стана најмладиот француски претседател што ќе ја преземе канцеларијата во Елисејската палата. За својата победа, Макрон вели дека носи нова страница во историјата на модерната и европска Франција, додавајќи дека сака истата да биде испишана со надеж и верба. Поддржувачите на Макрон слават пред музејот Лувр, каде што подоцна се придружи и тој. „Вечерва победивте вие, победи европска Франција. Велеа дека е невозможно, но очигледно не ја познаваат Франција. Имаме и сила и енергија и желба – затоа нема да се предадеме на стравот“, изјавил новиот француски претседател во победничкиот говор.
сите 215 | | | веќе видена

Дани Педроса е победник во „кралската класа“ на трката за Големата награда за Шпанија. Во Ксерес, тој извозе фантастична соло трка, одлично искористувајќи го стартот од првата позиција, освоена на вчерашните квалификации. Победата не беше доведена во прашање во ниеден момент, бидејќи неговиот клубски колега од Хонда, Марк Маркез – кој завши втор, не успеа да се доближи доволно блиску за да го предизвика Дани Педроса на дуел. Хорхе Лоренцо, по слабо извозените трки од почетоток на годинашниот шампионат, повторно потсетува на моторциклистот кој беше светски шампион, завршувајќи на третото место. Слаба трка имаа двајцата возачи на Јамаха, Маверик Вињалез – завршувајќи на шестото место и Валентино Роси – завршувајќи на десеттото место. Во генералниот поредок води Валентино Роси со 62 бодови, пред клубскиот колега Маверик Вињалез со 60 бода и Марк Макрез од Хонда со 58 бода. Не очекува мртва трка за титулата светски шампион до крајот на сезоната.
сите 10 | | | веќе видена

Темните завеси не се само за тинејџери кои што ја сакаат приватноста. Тие повторно се во мода ! Порано тие најчесто се употребувале за заштита на приватноста и за избегнување на сонцето. Сега тие додаваат посебна убавина на просторот. Овие завеси ќе го претворат секој прозор во преубава панорама, а во исто време ќе ја осветлат собата доволно. Погледнете ги овие завеси и одберете кои ви се омилени!
| | веќе видена

Погледнете ги овие 10 „направи сам“ проекти од цевчиња за пиење. Со веќе употребени цевчиња можете да направите корисни и кул работи кои ќе ви го разубават домот. Можете да ги користите и за накит! Внимание: Бидејќи се направени од пластика, цевчињата ја загадуваат природата. Немојте да купувате нови, користете ги само оние кои веќе сте ги искористиле. Внимавајте каде и како ги фрлате.
сите 9 | | | веќе видена

next