Биди Така

Доаѓа крајот на првата оригинална серија на „Нетфликс“, „House of Cards“, со Кевин Спејси во главната улога. Според стрим-сервисот, серијата завршува со шестата сезона во 2018-та. Што точно се случи? Според првични информации, „Нетфликс“ ова го планирале веќе подолго време, но не биле сигурни, па затоа не се изјаснувале во јавност по ова прашање. Зошто баш денес ја објавуваат одлуката? Кевин Спејси, кој во серијата го глуми Френк Андервуд, се изјасни дека и покрај тоа што се гледал со многу мажи и жени во текот на животот, одбира дека продолжува како хомосексуалец. Како дојде до ова признание? Ентони Реп е актер кој го обвини Спејси дека се обидел сексуално да го злоупотреби пред 30-тина години. Наводно, на журка во средината на 80-тите, Спејси го земал Реп (тогаш 14-годишен) во раце, „како невеста преку праг“ и го спуштил во кревет. Што има Спејси на ова да каже? Актерот се брани дека не се сеќава на таква случка и дека ако е вистина, тогаш му се извинува на Реп за непријатностите. Дали „Нетфликс“ поради ...
сите 83 | | | веќе видена

Секоја жена има различен вкус за накит и не секогаш може да го пронајде баш она кое што и се допаѓа. За љубителите на уникатното и за оние кои сакаат да имаат нешто различно, конечно и кај нас има 3D принтан накит кој можете да си го нарачате. A post shared by Figura (@figuramk) on Jul 14, 2016 at 2:09pm PDT „ Фигура “ нудат елегантени и впечатливи додатоци кои можете да си ги одберете или да ги нарачате едноставно и лесно. Овој уникатен накит може да ги задоволи сите вкусови и потреби, па на овој начин би можеле лесно да одберете што сакате за вас или за подарок на најблиските без притоа да треба да барате со часови. A post shared by Figura (@figuramk) on Jun 10, 2016 at 3:00pm PDT Начинот на изработка е сосема различен од класичниот. За оние кои сакаат да погледат дел од изработката, тоа можете да го видите овде. „Фигура“ изработува накит од не’рѓосувачки челик, месинг, бакар, бронза и пластика. Секој од овие метали содржи 80% метал и 20% пластика. Погледнете некои од прекрасните парчиња впечатлив накит ...
сите 5 | | | веќе видена

Секое дете заслужува да има свој простор во куќата. Дури и кога братот и сестрата треба да делат иста соба, важно е децата да се чувствуваат пријатно во нивниот простор. Детските соби прикажани во оваа статија почнуваат од идејата за магичност и разиграност, а потоа додадена е голема доза на софистициран стил. Крајните резултати се детски соби со забавни, шарени, практични и креативни елементи. Овие соби се повеќе од само место за преспивање , а во тоа можат да ве уверат и фотографиите во продолжение.
| | веќе видена

По децении служење како канцелариски простор, овој простор бил пренаменет во стан за живеење. Архитектите создале простор каде што светлината може слободно да игра, а со комбинацијата на бохемија, современи предмети и декоративни елементи, успеале да го вратат виталниот дух на просторот. Класичната белина на ѕидовите и дрвениот паркет овозможуваат да се истакнат удобниот, стилски мебел и украсите. Станот има боемски дух и нуди прилично значајна колекција на модерна уметност, а притоа с е истакнува со веселост и разиграност. Куќата навидум претставува место каде можете да се опуштите, а истовремено и да се забавувате.
| | веќе видена

Секогаш е восхитувачко кога прекрасни текстурални композиции се комбинираат со топли органски бои и палета на материјали, сите презентирани со динамичка модерна експресија. Овој стан е лоциран во Дњипер, Украина и во него може да се сретнат најразлични материјали – исполиран мермер, 3D панели, природно дрво, бетон и различни текстили и метали (вклучувајќи и трендовски месингани и бакарни декоративни елементи и сијалици). Комбинациите на бои ја носат органската и релаксирана сензација во внатрешноста. Шарените дизајн елементи и малите детали во зелена, златна, портокалова и жолта боја додадаваат игрива виталност. Дизајнерите успеаја да создадат динамичен модерен простор, а воедно и добро избалансиран амбиент каде што сјајот на полираниот бетон се менува со живописното присуство на дрвените облоги и мебелот. Дефинитивно, овој стан се одликува со стил.
сите 3 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „Њузвик“, принцот Хари открил дека е лут на семејството, но и дека никој од нив баш и не се тепа да седне на кралскиот трон. Да се биде член на кралско семејство значи и да се преземат обврски уште од најмлада возраст, што обичните луѓе можат лесно да ги избегнат. За такво нешто, принцот Хари го смета погребот на неговата мајка. Иако тогаш имал само 12 години, бил принуден да оди во поворката, веднаш зад возилото со ковчегот, додека целиот настан бил следен од милиони и милиони непознати лица. Вели, никогаш нема да им го прости тоа на своите. Меѓу другото, 34-годишниот принц, кој е петти во редот за наследување на кралскиот престол, открил дека ниту еден член од кралското семејство не е нешто особено расположен да седне во тронот. Според него, никој не сака да е крал или кралица, но доколку традицијата и должноста го бараат тоа, тогаш мора да се посвети на своите кралски обврски. Сепак, луѓето кои се родени и отсекогаш живееле во монархија, не се научени да функционираат поинаку, па ...
сите 28 | | | веќе видена

Иако оваа информација не е официјално потврдена, јавноста никогаш не може да биде изненадена кога се во прашање претприемничките амбиции на Илон Маск. Идејата за музички стрим сервис во сопственост на „Тесла“ постои веќе извесно време, а од компанијата веќе разговарале со некои од најголемите продукции, како и со музичари кои ексклузивно ќе ги стримаат нивните продукти на новиот сервис. Ниту вработените во компанијата не откриваат ништо повеќе за овој проект , но секако дека им се допаѓа идејата нивните клиенти да имаат неповторливо возачко искуство и да можат да слушаат музика што ним им се допаѓа. Среќата на потрошувачот е најбитна за „Тесла“. Доколку оваа идеја се оствари, тогаш Маск ги „замешува“ своите прсти и во уште едно поле на индустријата, кое што е доста помало од оние со кои веќе се занимава. Сепак, сè е возможно со него.
сите 14 | | | веќе видена

Оукланд, Калифорнија е место каде што се сместени едни од најимпресивните домови во САД. Една од нив е т.н. Панорамска куќа којашто освојува со извонредниот видик и локација. Сместена е на околу 1.800 метри надморска висина и има отворен поглед кон целиот град. Применет е концептот на отворен простор во којшто се сместени кујна, дневна соба и трпезарија. Кривата линијата на покривот ја следи природната линија на самото земјиште на планината каде е сместена. Подот и плафонот се изработени од дрво, што му дава посебен шмек и топлина на целиот дом. На овој начин куќата останува во хармонија со природниот пејзаж.
сите 16 | | | веќе видена

Иви Клер е 13-годишна девојка која го освои светот со својата трогателна изведба на шоуто „America’s Got Talent 2017“. Пред да започне со својата изведба, Иви ја сподели тажната приказна на нејзиниот татко и неговата борба со рак на дебелото црево. Како изгледаше целата атмосфера во салата, пред и за време на нејзиниот настап, погледнете на видеото во продолжение.
сите 9 | | | веќе видена

Секогаш постои длабока љубопитност во врска со приватниот живот на познатите личности, што прават кога не се пред камера, како се однесуваат и што е најважно-каде живеат? За среќа, понекогаш можеме да погледнеме во домовите на добро познатите холивудски ѕвезди и да добиеме одредена претстава за нивниот животен стил. Токму на овој начин обичните луѓе имагинарно уживаат во сјајот на луксузот. Па, како многумина така и славната актерка Натали Портман „ги отвори вратите“ од својот дом којшто се наоѓа во близина на Санта Барбара. Дизајнирана од страна на архитектот Бартон Маерс, куќата зафаќа површина од 370 метри квадратни, а истата располага со 4 спални соби и 5 бањи и прекрасна кујна. Како изгледа „скромниот“ дом на актерката погледнете сами.
сите 7 | | | веќе видена

Кога се дизајнира една детска соба, лесно може да се прифати стандардниот традиционален пристап со користење на сина, розева или жолта боја. При дизајнирањето на детските соби коишто се прикажани во оваа статија, користена е една сосема поинаква концепција . Станува збор за тематски детски соби, каде се користат јаки и темни бои, а со тоа се истакнува нивната персонификација. Секоја прикажана детска соба е специфицира според детето или тинјџерот којшто во неа живее, спие, учи и се забавува. Во продолжение погледнете неколку примери кои ќе ви бидат од корист пред да започнете со дизајнирање и декорирање на собата на вашите најмили.
сите 2 | | | веќе видена

Режисерите на спин-оф филмот за Хан Соло решија да одат во далечна галаксија, многу подалечна од онаа на „Star Wars“. Неочекувано, режисерите Фил Лорд и Кристофер Милер најавиле дека се откажуваат од нивните режисерски ангажмани за спин-оф филмот за Хан Соло, пет месеци откако почна продукцијата на истиот. Остатокот од екипата уште не знае како снимањето би продолжило, бидејќи иако има уште многу работа, сепак голем дел е веќе сработен и не може да се занемари. Некои пак, сметаат дека да се сними филм за Хан Соло било многу голем предизвик, особено што публиката е навикната да го гледа и сака Харисон Форд во таа улога. Други од екипата воопшто не биле возбудени уште од почетокот: „Која е поентата на младиот Хан Соло, кога во првиот филм Хан Соло е доволно млад?“ Останува да се види дали некој ќе ја преземе режисерската улога или пак филмот ќе се одложи за некое подобро време. Меѓу потенцијалните имиња за замена се Рон Хауард и Џо Џонстон.
сите 27 | | | веќе видена

Од НАСА постојано откриваат егзопланети во вселенскиот простор, притоа истражувајќи дали ги имаат најосновните услови за преживување на луѓето. Со помош на Кеплеровиот телескоп во сопственост на НАСА , откриени се 219 кандидати за планети, од кои барем 10 се со големина на Земјата и со оддалеченост од нивното „Сонце“ доволна за на површината да има вода. Од почетокот на мисијата на Кеплеровиот телескоп, откриени се најмалку 4000 потенцијални кандидати за планети, а само половина се доволно истражени. Заедно со новите 10, во вселената има околу 50 небесни тела што може да бидат планети, а што со своите карактеристики се слични на Земјата.
сите 19 | | | веќе видена

Екстремистички припадници на Исламската држава држеле неколку ученици како заложници во јужниот дел на Филипините. Според локалната полиција, најмалку 300 вооружени лица влегле во училиште во областа Пигкавајан, во покраината Северен Котабато и држжеле ученици како заложници. Целата заложничка драма завршила по преговорите на војската со припадник на Исламската држава. Властите ја прогласиле областа за безбедна. Според некои медиуми, информацијата дека биле држени ученици не е точна, туку се работело за наставници и дел од вработениот персонал. Фото Макфакс
сите 15 | | | веќе видена

Инспирацијата е една од главните движечки сили на човештвото. Без разлика дали станува збор за сликар, композитор или сметководител, сите ние бараме некој којшто ќе нѐ сака, разбира или инспирира. Артистот Џозеф Ли во обид да допре до туѓите соништа одлучил да ја сподели својата цртана приказна „The Loudest Whisper in The Universe“. „The Loudest Whisper in The Universe“ е кратка цртана приказна за една осамена девојка чија песна никој не може да ја слушне, се до оној момент додека таа не научи да слуша. Преку овие цртежи, авторот се обидува да ја пренесе својата порака, а тоа е: „Одговорите коишто ги бараме најчесто ги чуваме во себеси.“ Како изгледа неговата инспиративна мини-сликовница погледнете во продолжение.
| | веќе видена

Нема сомнеж дека моделите на Викторија Сикрет изгледаат неверојатно, сепак вредно е да се напомене дека нивната совршена форма е резултат на напорно вежбање. Веројатно нема поголема инспирација да влезете во теретана или да започнете со вежбање од тоа да го гледате популарното „Victoria’s Secret Fashion Show“. Па, доколку сакате да изгледате како „ангелите“, ние ќе ви дадеме некоја идеја плус. Во продолжение погледнете кои се трите најефикасни Викторија Сикрет вежби за рамен стомак, коишто ќе ви помогнат на ефикасен начин да го тонирате своето тело.
сите 5 | | | веќе видена

Оваа левитирачка модерна саксија со вградени магнети може да додаде магија во просторот. Едноставно е, посадете цвеќе, одберете најдобро место каде ќе ја поставите и уживајте во коментарите од гостите коишто ќе останат вчудоневидени од нејзиниот дизајн.
| | веќе видена

Рафаел Надал, со освојувањето на 10-тата титула на Ролан Гарос стана првиот што освоил 10 титули на ист гренд-слем турнир. Во финалето тој го победи Швајцарецот Стен Вавринка и со тоа се искачи на второто место на АТП-листата, веднаш зад Енди Мареј. Досега само Маргарет Корт има освоено 11 титули на „Австралија опен“. За својот противник, Вавринка изјавил дека игра подобро и од кога и да е.
сите 15 | | | веќе видена

Откако пред неколку месеци имавте можност да чуете мал дел од нашиот „Свет без граници“, со Дуке Бојаџиев решивме да ви ја подариме и целата песна, притоа направивме и едно симпатично lyric видео за кое ни помогнаа цртежите на првачињата од ОУ „Љубен Лапе“ од Скопје и рачето на нашата Дариа Милошеска, порачува Каролина Гочева.
сите 24 | | | веќе видена

next