Биди Така

По кратко боледување од леукемија, на 88 годишна возраст, почина актерот Адам Вест. Иако имаше богата филмска кариера, тој ќе остане запаметен по улогата на суперхеројот Бетмен во тв-сериите од шеесететите. Токму оваа серија му донесе светска слава, па на прославата од 50 годишнината од истата, повторно го оживеа ликот кој го глумеше. Во последните години од негиовт живот, ги избегнуваше филмските улоги и се поретко се појавуваше во такви. Од друга страна пак, учествуваше во многу анимирани тв-серии каде го позајмуваше гласот. Таква е и хумористичната анимирана серија „Family Guy.“ Интересно е тоа што, Адам Вест е еден од актерите кои ја одбиле улогата на познатиот британски шпион Џејмс Бонд.
сите 27 | | | веќе видена

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски има намера да ја обедини рокенрол заедницата На трибината насловена како „Рокенролот како саундтрак за новото Министерство за култура“, учествуваа голем број истакнати уметници меѓу кои: Влатко Стефановски, Пеце Младеновски, Петрит Сарачини, Тошо Филиповски и Џабир Дерала. Овие уметници остро го нападнаа изоставувањето на рокенролот од нашата култура и форсирањето на турбофолкот. Според нив, рокенролот е непријател на секоја диктатура, па затоа и бил отстранет од нашата култура. Токму поради тоа, многу од нашите истакнати „рокери“ биле исфрлени од сцената. Најдобриот македонски гитарист, Влатко Стефановски излезе со свој предлог, да секој уметник кој има издадено авторски труд, да биде награден, со тоа што би се ослободил од данок. Пеце Младеновски, пак остро ги нападна честите посети на српските турбофолкери, Карлеуша, Цеца и Аца Лукас. Како што и самиот изјави: „Честите настапи на некакви Карлеуши, Аца Лукас, Цеца, се недозволиви. Точно е дека се масовно посетени, ...
сите 23 | | | веќе видена

Пејачот гостуваше во последното издание на „Carpool Karaoke“ во „Late Late Show“ и отпеа неколку свои, но и други песни. Џејмс Корден, кој е Британец, овој пат ја снимаше емисијата во Британија, бидејќи присуствуваше на настанот „One Love Manchester“ во чест на загинатите жртви од нападот во Манчестер. Неговото шоу ќе се емитува од Лондон до крајот на неделата. Фото CBS
сите 11 | | | веќе видена

Според медиумите, имало неколку вооружени напади на територија на Техеран, главниот град на Иран. Најпрво била уапсена жена која е осомничена дека поставила експлозив и пукала во храмот Ајатола Комеини што се наоѓа во јужниот дел на градот. Овој напад се случил истовремено со пукањето во иранскиот парламент, кадешто најмалку три лица биле повредени. Напаѓачот уште е непознат за јавноста. Уште не е познато како напаѓачот успеал да влезе во парламентот, бидејќи истиот е обезбеден на сите влезови. Исто така, поседувањето на огнено оружје во Иран е строго контролирано, затоа се верува дека истиот оружјето го поседувал нелегално.
сите 117 | | | веќе видена

Ела и Александар се имињата на новите членови на семејството на Амал и Џорџ Клуни. Според информациите за медиумите и Амал и бебињата се чувствуваат добро, а новиот татко морал да прими лекови за смирување за да ја намали возбудата. Неодамна, тој се пошегува со тоа што основа семејство на 56 години, велејќи притоа дека сите негови пријатели веќе имаат деца кои се или средношколци или студенти. „Возбудливиот дел за мене почнува наскоро“, изјавил тој во гостувањето во ТВ-шоу во Франција.
сите 54 | | | веќе видена

Патрола на француската полиција нишанела во едно лице во дворот на Нотр Дам во Париз, откако тој се обидел да ги нападне со чекан. Околниот плоштад веднаш бил евакуиран и започнала полициска операција. Според француските медиуми, се слушнале два истрела, по што напаѓачот бил забележан како лежи на земја, во близина на катедралата. Околината масовно се истражува од страна на полицијата и безбедносните сили , за во случај на соработници на напаѓачот.
сите 41 | | | веќе видена

Шампионите на Европа, нашиот тим Вардар се врати! Откако во финалето на 3 секунди до крајот Чупиќ го даде победничкиот гол и дојде до посакуваната победа, Македонија на нозе ги пречека европските шампиони. Во продолжение можете да ја погледнете галеријата од дочекот на нашиот победнички тим на скопскиот аеродром, а потоа да видите што се случуваше на плоштадот во Скопје. http://biditaka.mk/wp-content/uploads/2017/06/video-1496756881.mp4 http://biditaka.mk/wp-content/uploads/2017/06/video-1496756957.mp4 http://biditaka.mk/wp-content/uploads/2017/06/video-1496756948.mp4 Целосното видео од дочекот на нашите ракометари можете да го видите на нашата Фејсбук фан страна или да кликнете овде .
сите 4 | | | веќе видена

Во одредени ситуации навистина е супер да се биде во врска со големо момче или „џин“. Може без проблем да ве префрли во спалната соба кога ќе заспиете на креветот во дневна, го користите како перница, ги дофаќа работите за коишто вас ви треба стол и с è е тоа супер. Проблемот е што покрај него се чувствувате како мало дете коешто излегло на прошетка со родителите, поконкретно со таткото. Артистката Маласијан одлучила да направи една паралела на овие ситуации, па низ своите стрипови на едноставен начин прикажала како е да се живее со „џин“ .
сите 3 | | | веќе видена

Генералниот директор на Епл, Тoм Кук, официјално го претстави новиот оперативен систем „iOS 11“. Новата верзија на популарниот оперативен систем којшто работи на милиони ајфони и ајпади ќе донесе подобрување во перформансите и ќе има голем број на нови функционалности, вклучувајќи и подобрени продуктивни решенија наменети за „iPad“. „iOS 11“ официјално ќе биде пуштен во продукција оваа есен – најверојатно со новиот „iPhone 8“ телефон. Првата функционалност којашто беше презентирана е синхронизацијата на пораки помеѓу „iOS“ и „macOS“ оперативните системи. Ако избришите порака на вашиот „iPhone“ или „iPad“, тоа ќе се рефлектира на вашиот „Mac“ компјутер. Подобрувања се направни во интеракцијата со гласовниот помошник „Siri“, со цел тој да делува поприродно во комуниакцијата со корисниците. „Siri“ ќе зборува на англиски, италијански, шпански, кинески, француски и германски јазик. Комплетно е редизајниран контролниот центар, преку којшто корисниците управуваат со најчесто користените поставувања, а и едноставно ...
сите 23 | | | веќе видена

Со својата препознатливо руса коса и впечатливиот црвен кармин, Мерлин Монро , била една од најмаркантните икони на своето време. Покрај нејзиниот драматичен и турбуленден живот, малкумина знаат за детството на Мерлинка и начинот на живот којшто таа го имала пред да стане популарна. Нејзиното родено име е Норма Џин Мортенсон. Детството и поминало во неколку домови за деца без родители, а во скоро ниедно од нив немала добро искуство. Во раната младост била сексуално злоставувана до степен што почнала да пелтечи. На 16 години го склучила првиот брак со Џејмс Доерти, но ни тоа не и донело некоја голема среќа. Тие се развеле по само неколку години, во 1945-тата година, откако Џејмс не ја поддржал Монро во својата нова кариера како модел. Во продолжение погледнете како изгледала таа пред да стане светски позната ѕвезда.
сите 4 | | | веќе видена

Кога радиумот бил откриен, неговата убава зелена боја ги инспирирала луѓето да го додаваат во производи за убавина и накит. Подоцна биле откриени и неговите негативни ефекти. За жал, радиумот не бил единственото нешто кое што луѓето го користеле за да добијат визуелно убави нешта со фатални последици. Погледнете кои се најсмртоносните бои низ историјата. Добро утро и пријатно кафе!
сите 5 | | | веќе видена

Вардар ја покори ракометна Европа. Вардар го победи ПСЖ во големото финале на фајнал фор турнирот за титулата европски шампион со резултат од 24:23 (11:12). Клубот покажа одлична колективна игра, цврста одбрана, и пред сѐ одличен тимски дух. Жарот во очите кај сите ракометари на Вардар ја искажуваше вербата во себе дека може да победат. Иако сите се подеднакво заслужни за трофејот, херој на натпреварот е десното крило Иван Чупиќ со голот во последната секунда. Победата беше на повидок со голот на Илија Абутовиќ за предност од 2 разлика, а тоа даде дополнителен импулс и сила да се издржи во последните 10 минути, да се зачува водството и да се триумфира. Сосема заслужено, дебитантот на фајнал фор турнирите – Вардар е европски шампион. Радувај се Македонијо, Вардар е европски шампион!
сите 145 | | | веќе видена

Со резултат 1-4, Реал Мадрид ја совлада екипата на Јувентус и со тоа станаа новите носители на титулата во Лигата на шампионите. Првото полувреме заврши со резултат 1-1, откако Роналдо даде гол во 20-тата минута, а Манџукиќ го израмни резултатот во 27-мата. Во второто полувреме Реал Мадрид доминираа на теренот, постигнувајќи уште три гола и тоа во 61-ва, 64-та и 89-та минута. За Реал Мадрид ова е 12-та шамипионска титула, а за Јувентус 7-ми пораз во големите финалиња. Со ова, познати се двете екипи за Супер купот што ќе се одигра во Скопје на 8 август, односно ќе се гледа натпревар меѓу Манчестер јунајтед и Реал Мадрид.
сите 73 | | | веќе видена

Вардар го постигна најголемиот успех во историјата на македонскиот машки клубски ракомет со пласманот во финалето на Лигата на Шампиони. Во еден неизвесен, интересен, возбудлив и квалитетен натпревар, Вардар ја победи Барселона со резултат 26:25 (13:12). Лука Циндриќ е херојот на мечот со голот за победа постигнат во последните секунди од средбата. За истакнување е и одличната игра на голманите на двете страни од теренот Перез Де Варгас кај Барса и Арпад Штербик кај Вардар. Кај поразениот клуб, одлична игра прикажа капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров којшто постигна 6 погодоци. Вардар „закажа“ финале против Пари Сен Жермен, коешто ќе се одигра утре.
сите 167 | | | веќе видена

ПСЖ е победник во првото полуфинале на фајнал фор турнирот од Лигата на Шампиони во ракомет во Келн. Во преполната Ланксес Арена, Пари Сен Жермен го победи Веспрем со резултат 27:26 (11:11). Сосема очекувано, натпреварот беше изедначен до самиот крај, иако во поголемиот дел од второто полувреме, контролата на резултатот ја имаше ПСЖ. Во последната минута, Веспрем имаше напад за изедначување, но не успеа да го реализира.
сите 70 | | | веќе видена

Националниот парк Јосемити во Калифорнија е едно од најубавите места на светот. Големата долина претставува храм на човековата предвидливост, моќта на глечерите, но и спокојна беспрекорност на природата. Јосемити е најпознат по своите водопади, но во рамките на својата површина од речиси 310 илјади хектари, може да се најдат длабоки долини, големи ливади, па дури и огромна пустинска област. Фотографот Рајан Берг одлучил да направи еден навистина интересен проект, па преку своите фотографии успеал да прикаже како би изгледал паркот Јосемити доколку го гледате преку инфраред спектар. Како изгледа целото тоа погледнете на фотографиите во продолжение. Другите 5 фотографии погледнете ги на следната страница.
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот селектор на Чиле, Сампаоли, официјално ја прекина соработката со Севиља и официјално објави дека ќе стане нов селектор на Аргентина. Хорхе Сампаоли неколку месеци беше поврзуван со овој ангажман и ќе го замени досегашниот селектор Едгардо Бауза. Сампаоли на аргентиската клупа ќе дебитира на натпреварот против Бразил на 9-ти јуни. Репрезентацијата на Чиле ја водеше до освојување на титулата во Копа Америка. Со екипата на Севиља годинава го освои четвртото место во шпанската Примера.
сите 15 | | | веќе видена

Правењето скара е забавно, го собира семејството заедно, ве прави попопуларни помеѓу пријателите, со еден збор скара во двор е одличен избор. Најдобриот дел е приготвувањето на оброците во природа, на здрав начин преку чадење и печење. Процесот на изработка на скара не е тежок и скара може да направи секој којшто има малку повеќе слободно време и вешти раце. Во прилог погледнете неколку чекори коишто ќе ви помогнат при изработката:
сите 2 | | | веќе видена

Дарси Лин и нејзината симпатична кукла Петунија блеснаа на сцената на „America’s Got Talent“. Малата вентрилокистка од Оклахома беше вистинско освежување за публиката, а членовите од жирито ја гледаа без да трепнат. Мел Б, којашто очигледно беше најпогодена од целиот настап, стана и го притисна копчето познато како „Golden Buzzer“. Како изгледаше атмосферата за време и по настапот на Дарси погледнете сами.
сите 7 | | | веќе видена

„80Fitz“ е генијален битбокс мајстор и дефинитивно ужива во она што го прави. Со ова видео тој ќе успее да ве врати 20-тина години наназад кога нинтендото беше вистински хит. Во продолжение погледнете.
| | веќе видена

next