Биди Така

Нов гаф на американскиот претседател Доналд Трамп кој заборави да стави рака на срце додека ја интонираат американската химна Кога се интонира химна, се става рака на срце . Барем така не учеа нас. Американците па да не правиме муабет. Ајде да речеме дека било кој може да згреши и да го заборави тоа, ама прецедник? Доналд Трамп, откога стана претседател, вниманието на медиумите е 24/7 вперено во него и неговите гафови. Го фатија како си вежба говори на памет. Сега го уловија како заборава да ја става раката на срце за време на американската химна. Ај што заборава кај треба раката да стои, туку уште поголема бламажа му приреди неговата прва дама, Меланија. Таа откако го примети што работи прецедникот, го чукна по рачето и со поглед му рече: „Алооо номаду! А где ти је рука?“ Трампот се сети одма и ко попарен рачето на срце. Така треба, да се знае кој е муж у куќа.
сите 51 | | | веќе видена

Некогаш одамна живееше девојче што научи да се плаши. Бајките не почнуваат така, а Лумики не беше како другите. Среде арктичката зима, седумнаесетгодишната Лумики Андерсон во темната комора на своето школо пронаоѓа куп банкноти со флеки од гримизна боја. Илјадници евра оставени да се сушат – покриени со нечија крв. Лумики живее сама, не оди на забави и не ги следи озборувањата на училиште, уверена е дека го оставила минатото зад себе. Ама пронаоѓањето на крвавите пари менува сè. Лумики е вовлечена во вител од опасни настани. Кога ќе се посомнева во корумпираниот полицаец и брутален предводник на наркоманското подземје, ќе се најде во смртна опасност. Ноќните кошмари стануваат уште помрачни. Можеш да побегнеш ама не можеш да се сокриеш. „Интересот што го предизвика оваа книга е заслужен. Лумики е фантастична, приказната е возбудлива и првиот дел докажува оправдан успех. Сигурно ќе сакате да ги прочитате и продолженијата!“ СПИСАНИЕ VG Трилогијата Снежана (Црвена како крв, Бела како снег и Црна како абонос) ...
| | веќе видена

Побарај за да ти дадат! Твитерџија со необично барање до „Вендис“ – ресторан за брза храна . Картер Вилкерсон , решил да ги пинга „Вендис“ на Твитер и да им побара бесплатни начоси за цела година. Дечкиве од „Вендис“ се согласиле под услов да собере 18 милиони ретвити. Овој твит за кратко време стана вирален, па стигна и до Елен Деџенерес. Елен го дрижи рекордот за најмногу ретвити – 3,4 милиони за нејзиното оскаровско селфи. За Елен да остане на врвот, решила да му понуди на Картер награди доколку заедно со него таа собере 18 милиони ретвити. Not today, nugget boy. @carterjwm pic.twitter.com/UqLDEMp6OQ — Ellen DeGeneres (@TheEllenShow) April 13, 2017 Веднаш по овој твит, луѓе од цел свет решиле да ги пингаат компаниите и рестораните и да бараат бесплатни работи. Благодарение на Картер, сите сакаат нешто гратис. If only Bradley’s arm was longer. Best photo ever. #oscars pic.twitter.com/C9U5NOtGap — Ellen DeGeneres (@TheEllenShow) March 3, 2014 Картер брзо се доближува до Елен, овој твит е твитнат на 5-ти ...
сите 7 | | | веќе видена

Кои се најдобрите смартфони досега излезени оваа година? Ајфонот води во најголем дел од листите, но Самсунг знае да изненади во некои од „поважните“ листи. Еве како се подредени сега засега. Можеби нема да се согласите со редоследот во оваа листа, но овие 10 смартфони сигурно се и вашите топ 10. 1. Самсунг Галакси С8/С8 плус (Samsung Galaxy S8/S8 plus) Самсунг Галакси С8/С8 плус нуди неверојатна комбинација од зашита, дисплеј, издржливост на батерија, па се до меморија. Овој телефон е отпорен на вода и прашина, а за корисниците нуди и неверојатно искуство во виртуелната реалност. Телефонот сè уште не е во продажба, но може да се нарача по цена од 750 долари за С8 и 850 долари за С8 плус. 2. Епл Ајфон 7/7 плус (Apple iPhone 7/7 plus) Ајфон 7 е доста блиску до Самсунг 8 (можеби според вас е и подобар) поради тоа што нуди поголема меморија од претходните верзии, подобрена камера, како и тоа што е водоотпорен. Стерео звучници и подобра батерија се само дел од подобрувањата што Епл ги направи од Ајфон 6. Како и ...
сите 18 | | | веќе видена

Доколку се одлучите да се храните по правилата на Доктор Алан Дeлабо во тој случај многу е важно да си го одредите вашиот морфотип, за да полесно ги ослабете оние делови во кои имате вишок. Кај него исклучително важно е мерењето на рачниот зглоб . Можеби ќе ви звучи чудно, но тој смета дека токму тоа е многу важна мерка за определување на точниот морфотип. Вашиот точен морфотип може да го пресметате на следниов линк: http://www.chrono-coaching.fr/index/morphotype/ Информациите кои се неопходни за внесување се: -вашето име и презиме -e-mail -обем на гради -обем на струк и колкови – ширина на рачен зглоб! -висина во сантиметри -вашата килажа Потоа се означува полот, Homme – е маж, Femme – е жена. Ако не го означите, автоматски ве смета за машка особа и тоа ќе влијае на резултатот. Бидејќи е на француски, еве мала помош за подобро снаоѓање Калкулатор за морфотипови Ширината на рачниот зглоб може најлесно да го измерите со шублер, а ако немате тогаш раката ставете ја на лист хартија и со пенкало означете ја ...
сите 7 | | | веќе видена

Сер Дејвид Атенбороу доби изненадувачки Велигденски подарок, за време на интервјуто на BBC Wildlife . Велигденскиот подарок за Сер Дејвид Атенбороу било специјално подготвено Велигденско јајце – направено од чоколадо, без палмино масло и додатоци. “Треба да се скрши во сто парчиња, а потоа да се залепени назад “, се насмеал Сер Атенбороу, за време на посетата во неговиот дом во Лондон. Оваа интересна идеа за подарок ја добиле откако Сер Дејвид Атенбороу бил на Мадагаскар во 2011 год, за време на снимањето на документарецот, Атенбороу и џиновските јајца . Парчиња од лушпите на овие јајца, се уште се наоѓаат на песочна земја на некои делови на островот, а Сер Дејвид Атенбороу има една од најмасивни јајца во својата приватна колекција. Реконструираните јајце во моментов се изложени во Horniman музејот во Лондон. BBC Wildlife Magazine со посета во Лондон, во домот на Сер Дејвид, разговараат за неговата долга и блескава кариера. Сер Дејвид Атенбороу е роден во Лондон на 8 мај 1926 год. Тој е англиски радио и ...
сите 6 | | | веќе видена

Експлозија од бои, направете го универзумот во тегла и имајте ја галаксијата при рака. За да го направите ова и да го имате универзумот во рака, потребно е само малку време и трпение. 1. Измешајте боја за храна со малку вода. 2. Земете празна тегла и наполнете ја со еден слој памук. Додадете ја првата комбинација од боја и вода. 3. Повторувајте го ова додека не ја наполните целата тегла со памук и боја. По желба можете да додадете светки. Добро утро и пријатно кафе!
сите 12 | | | веќе видена

Научниците развија генијален начин за конвертирање на нуклеарниот отпад, во одржливи дијамантски батерии . Овие долготрајни батерии можат да бидат чист и безбеден начин за напојување на вселенските летала, сателитите, па дури и медицинските помагала. ДИЈАМАНТСКИ БАТЕРИИ Научниците од Универзитетот во Бристол, во нивната лабораторија изработиле дијаманти кои можат да произведуваат електрична енергија и се направени со реупотреба на радиоактивен отпад. Во нуклеарните централи, радиоактивениот ураниум поминува низ процес наречен нуклеарна фисија. Кога атомите се делат (радиактивно распаѓање), се генерирана топлина. Таа топлината ја загрева водата до водена пареа, која служи како енергија за генерирање турбини. Недостатокот на овој процес е создавањето на радиоактивен отпад, што се складира во јадрото на графитот. Оваа нуклеарна контаминација безбедно се чува, се додека не престане радиоактивноста, чиј полуживот е 5.730 години или подолго. Научниците нашле начин како да го загреат на радиоактивниот графит и да ...
сите 18 | | | веќе видена

Иса беше чуварот на гробиштата. Тој со едната нога кривеше. Не му сметаше тоа што криви туку го нервираше единствено тоа што со ногата не можеше да ја згасне цигарата. Пикавецот. Откако се исели во Истанбул негов единствен пријател му беше Хамит, кој му ги носеше за да ги закопа луѓето што ги убиваше. Хамит беше најдобриот стрелец, убиец во подземниот свет. Беше познат по својата работа која си ја извршуваше многу чисто и правилно. Меѓутоа како што старееше, новата технологија, ослабениот вид, промената на животот во светот, почнаа многу да го задушуваат. Се жалеше што работите повеќе не се средуваа според старите правила. Сам живееше во животот и немаше никого освен внук му – Лутви. Лутви беше младич кој сакаше многу бргу да напредува во подземјето. Имаше еден ѓаволест шарм и сите многу бргу го засакуваа. Одеше во кампусот на Универзитетот за да продава дрога и беше многу очигледно дека таму имаше многу повеќе пријатели од Фуат, кој беше студент на катедрата по математика. Фуат беше личност која беше ...
| | веќе видена

Кога јапонците ќе направат реклама со познати рагбисти излегува… зачудувачки добра реклама . Ол Блекс (All Blacks) се новозелански рагби тим кој што постои од 1892-ра година, а нивната креативност се гледа и на теренот и на малите екрани. Овој тим е познат на сите оние кои што го сакаат овој спорт и знаат дека на момциве им нема рамни. Тие држат неколку рекорди – најмногу победени натпревари од 2011-та, најмногу светски првенства во рагби (3). Нивниот поранешен капитен, Ричи Мекав го држи рекордот за најмногу изиграни натпревари (148, а победиле 131 од тие натпревари). Овие рагбисти не се познати само по нивната неверојатна игра на теренот, туку и по неверојатното шоу кое што го прават пред секој натпревар. Ол Блекс го изведуваат Хака-танцот, маорски танц преку кој се предизвикува противникот. Погледнете го ова видео каде што се спојуваат јапонската креативност и рагбито.
| | веќе видена

Сите сме слушнале дека јаткастите плодови се здрава ужинка во умерени количини и покрај нивната висока количина на масти. 1 рака јатки на ден, се сосема доволни за задоволување на дневните потреби. Едно истражување од 2015 година покажа дека јадењето мал грст на ореви дневно, може да ви помогне да живеете подолго, заради мастите кои се добри за нашето здравје. Здрава ужинка со јаткасти плодови Најважните информации во врска со хранливите состојки на јаткастите плодови се прикажани на следнава табела: 1. Бадеми Здравствени придобивки: -го намалува шеќерот во крвта -го намалува крвниот притисок -помага во намалување на ризик од рак на дебело црево Извор на: калциум, цинк, магнезиум и витамин Е 2.Индиски ореви Здравствени придобивки: -превенција од создавање на камен во жолчка -помага во борба против срцеви болести -ја подобрува меморијата Извор на: витамин Е, К и Б6, магнеиум и железо 3. Ф’стаци Здравствени придобивки: -одржување на тежината -ја подобрува дигестијата -антиинфламаторно Извор на: витамин К и Б6, ...
сите 4 | | | веќе видена

И покрај шпекулациите, Леа нема да се појави во деветата епизода од „Star Wars“ Претседателот на Лукасфилм, Кејтлин Кенеди, потврди дека ликот на Кери Фишер, Принцезата Леа, нема да се појави во деветата епизода. Како што таа изјави: „За жал Кери прерано не напушти. Секако дека имавме идеи да ја вклучиме и во деветата епизода. Сценариото е сè уште недовршено. Се сретнавме со продуцентите неколку пати до сега. На нашиот последен состанок во јануари, одлучивме да го исклучиме ликот на Кери од сценариото“. Откако братот на Кери Фишер, Тод Фишер, ги подгреа шпекулациите дека Лукасфилм и Дизни, дигитално ќе го оживеат ликот на принцезата, сепак тоа нема да се случи. Актерката пред да почине во декември минатата година, веќе ги имаше снимено своите сцени за осмата епизода од сагата. Оваа вест наиде на големо разочарување кај фановите, кои сега се во исчекување да видат како Леа ќе си замине од серијалот.
сите 5 | | | веќе видена

Германските научници пронајдоа остатоци од супернова, во форма на железо-60, во магнетофосили од магнетотактилни бактерии. Научниците го совпаѓаат настанот на истребување на мекотелите со времето на супернова. Магнетофосили Фосилите се еден од главните начини како научниците можат да имаат доказ за она што се случувало во минатото. Основите и почетоците на сите биолошки и хемиски процеси на Земјата се „затворени“ во тие примитивни временски капсули, кои даваат голем увид во она што се случувало пред милиони години. Германските научници пронајдоа остатоци од супернова затворени во фосилизираните синџири на магнетофосилите, извлечени од седиментот на Тихиот Океан. Студијата e објавена во Зборникот на Националната академија на науките , во која се пронајдени траги од железо-60 , благо радиоактивен вид на железо, што супернова го содржи во големи количини. Природно железо-60 не се наоѓа толку често, па повеќето траги обично се припишуваат на активноста на супернова. Железо-60 е пронајден биолошки спакуван во ...
| | веќе видена

Близнаците, особено еднојајчните близнаци, најчесто сакаат да се шегуваат со луѓето околу нив кои што не можат да ги разликуваат. Овие близначки ја усовршиле шегата и ја однеле на сосема ново ниво. Погледнете го видеото кое што ќе ве расположи и насмее, видете што се случува кога близначките се расположени за тролање. Добро утро и пријатно кафе.
сите 11 | | | веќе видена

Понекогаш и не е така комплицирано да изгледаме средени и дотерани, особено ако идејата за фризура е инспирирана од само неколку плетенки. Плетенка стилот отсекогаш бил актуелен кај помладите девојки, па затоа овој тип на фризура е познат и како „училишна“. Секако, тоа не е правило. На видеото во продолжение можете да видите интересни фризури кои се прават за само неколку минути, а притоа ќе ви помогнат да изгледате елегантно и тренди.
сите 5 | | | веќе видена

Факт е дека не сме сите талнетирани уметници, па така кога имаме потреба од графика за некој проект често правиме пребарување на „клипарти“ на интернет.Сега тоа може да биде минато, бидејќи новата алатка на Google, неречена AutoDraw ќе ги претвори грдите „шкртаници“ во чиста графика. Алатката е неверојатно едноставна за користење, а истовремено е и многу забавна. Започнете со цртање и Google започнува да погодува што ви е намерата да нацртате преку понудени опции во горниот банер. Во основа, замислете робот кој се труди да игра цртајќи. http://i.imgur.com/lwen9Gk.mp4 Кликнете на една од понудените „клипарти“ и апликацијата ќе го замени вашиот цртеж со убаво чисто парче уметност. Освен тоа, ќе понуди и други „клипарти“ кои асоцираат или приближно личат на тоа што ви треба. Резултатите се импресивни. Доколку го нацртате ова: Една од понудените примери е: Или доколку нацртате нешто монстуозно како на пример ова: Понудената опција е: Можете и целосно да ги обоите фигурите, а потоа и да ги ескпортирате во PNG ...
сите 2 | | | веќе видена

Без дилеми, Винс Картер е еден од најдобрите и најатрактивните кошаркари кои некогаш играле во НБА. Видеото го следи негвиот подем од периодот кон крајот на деведесетите, па се до ден денес. Иако има 40 години, сè уште е активен и игра во тимот на Мемфис. Ако немате намера да го гледате целото видео, премотајте на 59 секунда од истото. Има мало изненадување кое го вметнале во него.
сите 7 | | | веќе видена

Долгите преговори конечно завршија и Милан доби нов сопственик Италијанскиот калчолигаш, Милан од денес има нов сопственик . Кинескиот бизнисмен Јонгхонг Ли, ја уплатил и последната рата од 340 милиони и сега неговата групација е доминатен сопственик на 99,9% од акциите на клубот. Досегашниот сопственик на клубот, Силвио Берлускони по 31 година го продаде клубот, на кој му донесе многу слава и успех. Целата трансакција се одвиаше многу споро. Првичниот договор беше потпишан уште во август минатата година. Но, кинезите имаа проблем при трансферот на финансиите, па целата работа се одолговелкуваше до денес. Вкупната договрена сума за продажбата на клубот е 740 милиони евра. Веќе со години Милан се измачува да обезбеди пласман во некој од европските купови, а новиот сопственик го ветува токму тоа. За почеток, тој вели дека обезбедил трансфер буџет од 150 милиони евра, со кои клубот ќе може да ангажира нови играчи. До сега, тимот се составуаше главно од играчи без ангажман или со позајмици.
сите 22 | | | веќе видена

next