Биди Така

Како што се стоплува така доаѓа период на свадби, матури, дипломски и други свечени пригоди. Еве неколку идеи за гламурозни фризури кои што можете лесно да ги направите дома или да му ги покажете на вашиот фризер. Погледнете го видеото и уживајте!
сите 10 | | | веќе видена

Знаеме дека облеката направена од волна се смалува кога ја переме, но зошто овците не се собираат кога врне? Тоа што волната е мокра не е она што прави таа да се собере. Кога волната влегува во машината за перење, го влошува триењето помеѓу влакната, па тие одат повеќе во една насока. Овој процес на мигрирање на влакната направени од волна се нарекува „филц“. Погледнете што всушност се случува и зошто овците не се собираат кога се мокри. Добро утро и пријатно кафе!
сите 9 | | | веќе видена

Доколку сте љубител на диви и недопрени места, кои ги има низ Светот, оваа галерија е за вас. Прекрасните фотографии ќе ве воодушеват и инспирираат да ги посетите овие места. Ѕирнете ги прекрасните фотографии од совршените патувања, кои се дел од новата книга на National Geographic, Wild Beautiful Places . Молокаи, Хаваи Некои велат Молокаи е она како изгледаа Хавајските Острови пред 50 години. Други велат дека тоа е она кон што треба светот да се стреми во иднина. Недопрена природа на 10-километарски широк остров, кој има повеќе од сто милји крајбрежје, скриени водопади, античките урнатини и е гордо наследство на Хаваите. Фотографија на PETER FRENCH, PACIFIC STOCK/ALAMY STOCK PHOTO 2. ЏАСПЕР НАЦИОНАЛЕН ПАРК, Алберта, Канада Најголемиот национален парк во Канада на Карпестите Планини, е дива убавина во секоја смисла на зборот. Впечатливата сина вода на реката Атабаска, тече низ овој дел на пустината во западна Алберта. Таа е како резба на меѓу кањонот и ги привлекува истражувачите, туристите и фотографите. ...
сите 3 | | | веќе видена

Има еден нов тренд за убавина на Инстаграм, кој е апсолутен хит- кварц нокти . Инспирирани од розе кварцот, минерал познат по резонирање на својата љубовна енергија во неговата околина, овие светло розова нокти ќе ги направат вашите раце да изгледаат супер заносно. Тие изгледаат толку слично на розе кварц минералот, што ќе се чувствувате како со себе да ги носите сите добри вибрации, насекаде каде и да одите. За жал, премногу тешко е да се направат дома, па затоа треба да закажете кај најдобрите техничари за нокти. Можете да ги разгледаме во некои од занесните дизајни подолу. 1# 2# 3# 4# 5# 6# 7# 8# 9# 10#
сите 3 | | | веќе видена

Клипот е малку постар. Добро не баш малку, едно 30 години, ама човеков збори со 300 на саат. Во еден момент му даваат весник, од каде ја чита и рецитира „Bad“ на Мајкл Џексон и сето тоа го прави буквално за 20 секунди. Замислете да треба да го надзборите човеков или да се обидете да го побиете во некоја теза. Едноставно невозможна мисија. Да му дадеме некои од нашите брзозборки да ги каже да видиме како ќе се снајде. На пример: „Секој петок, урда јадам“.
сите 10 | | | веќе видена

Долгата хибернација на бактериите и вирусите, заробени во вечниот мраз, ќе возобноват нови болести, заради наглите климатски промени и загревањето на Земјата. Низ историјата, луѓето стоеја рамо до рамо со бактериите и вирусите. Од епидемијата на чума, до големите сипаници, ние сме еволуирале да им се спротивставиме и како одговор на тоа, тие имаат развиено нови начини за преживување и повторно инфицирање на нас, луѓето. Имавме антибиотици повеќе од еден век, уште од времето на Александар Флеминг, кога го открил пеницилинот. Како одговор на тоа, бактериите развија отпорност на антибиотици. Битката е бесконечна, затоа што откако ќе се открие лекот, тие веќе еволуирале во поотпорен вид на микоорганизам. Сепак, што ќе се случи ако одеднаш сме изложени на смртоносни бактерии и вируси, кои биле отсутни илјадници години, а ние никогаш не сме се сретнале со нив? Климатските промени доведуваат до топење на вечниот мраз од илјадници години и почнуваат да се ослободуваат античките вируси и бактерии, кои хибернирале ...
сите 8 | | | веќе видена

Волтер и Џеси „готвеле“ за Хитлер и му помогнале да ја покори пола Европа Нормално дека Волтер и Џеси се измислени ликови од хит серијата „Breaking Bad“, арно ама, многу пред нив имало некои други што тоа го правеле за чичко Хитлер. Всушност, не е тајна дека германските војници користеле наркотици. И тоа не било какви. Чисти, дотерани и налицкани се со цел да бидат што е можно поефикасни на бојното поле. Една таква хемиска компонента што ја конзумирале била метанфетаминот или денес познат како кристалниот мет. Метамфетаминот што тие го конзумирале, бил во најчиста форма. Тоа правело од нив вистинско „ѕверови“. Како? Многу едноставно. Тие биле многу побрзи, ретко осеќале глад и имале се помала потреба од сон. Во една прилика, Винстон Черчил ги тешел Французите пред нападот на Германија. Тој велел дека, во рок од 12 часа, гермнаските војници ќе се уморат и дека токму тука Франција ја има својата шанса да извојува победа. Сепак, тогаш нивните доушници и шпиони, немале појма што се сè спрема во лабараториите на ...
сите 8 | | | веќе видена

Во серија од неколку твитови, хорор-новелистот Стивен Кинг откри што е пострашно дури и од неговата „The Shining“. Според него, она што е пострашно од било која негова новела има жолта коса и живее во Белата куќа. „Тој е школски пример за пореметување со нарцистичка природа.“ „Тоа што овој лик го има својот прст на копчето за нуклеарка е поголем хорор од било која моја книга.“ Стивен Кинг уште од стартот на претседателската кампања беше критички настроен кон Трамп. Уште тогаш, тој твитнал: „Мојата најнова хорор приказна: Си беше еднаш еден човек по име Доналд Трамп и тој се кандидираше за претседател. Некои дури и гласаа за него.“
сите 5 | | | веќе видена

Скоро и на сите да ни се има случено да заборавиме нечие име, макар тоа да е и на соговорникот. Навистина, ситуацијата може да е сериозно непријатна, но за среќа, постои еволуциско објаснување за тоа зошто не паметиме имиња. Доктор Дин Буономано е професор по невробиологија на УКЛА и тој објаснува зошто некогаш не паметиме имиња? „Човековиот мозок е една од најкомплексните творби на Универзумот, но исто така има и багови и ограничувања. Сите луѓе имаат проблем со паметење на некаков тип на информации. Некои паметат долги низи од броеви, а некои имиња. Но, луѓето всушност не се предодредени да си ги паметат имињата, бидејќи именувањето потекнува од поновата еволуциска историја. Самата градба на човечкиот мозок е да памети информација што е поврзана со некоја друга, а податок како што е нечие име, во принцип, не е поврзан со некоја друга информација. Овој феномен се нарекува Бејкеров парадокс. Ако запознаете некој што кажува ’Јас сум Бејкер’, а сте нативен говорител на англискиот јазик, тогаш мозокот може да ...
сите 4 | | | веќе видена

Плановите на НВО за периодот по завршувањето на „Game of Thrones“ се четири нови спин-оф серии. За да се задржи публиката (и профитот), НВО најдоа начин како да го извлечат максимумот од популарната „Game of Thrones“ со веќе проверен рецепт – снимање на спин-оф серии. Само што, тие не планираат една или две, туку четири различни приказни, развиени и напишани од четворица автори. Овој чекор значи проширување на универзумот што го создаде Џ.Р.Р. Мартин со неговите „Песни за мразот и огнот“, серијал од книги по коишто се снима „Game of Thrones“. Мартин е инволвиран во два од овие четири планирани проекти. Идеите за спин-оф шоуата се на Макс Боренстајн („Kong: Skull Island“ и „Minority Report“ на Фокс), Џејн Голдмен („Kingsman: The Secret Service“ и „X-Men: First Class“), Брајан Хелгленд („A Knight’s Tale“ и „L.A. Confidential“) и Карли Вреј („Mad Men“). Од НВО не откриваат ништо повеќе од тоа дека решиле да истражат во подлабокиот универзум што го создал Мартин.
сите 8 | | | веќе видена

Возбудлива ноќ во НБА лигата, каде Вашингтон Визардс ги понижија Бостон Селтикс Екипата на Вашингтон Визардс успеа да го совлада тимот на Бостон Селтикс со 116-89 и да го намали резултато во серија на 2-1. Џон Вол заедно со Марсин Гортат и Бојан Богдановиќ одиграа одлична партија. Тие го натераа тренерот на Селтикс последната четвртина да ја одигра со втората петорка. Вол постигна 24 поени и додаде уште 8 асистенции. Гортат царуваше под својот кош и оствари 16 скока. Од друга страна пак, кај Селтикс целосно потфрли нивниот најдобар играч, Ајзеа Томас, кој едвај постигна 13 поени и 4 асистенции. Во вториот натпревар што се одигра вечерва, Голден Стејт ја совлада Јута со 115-104 и поведе со 2-0 во серија. Најефикасен кај Вориорси беше Кевин Дурант со 25 поени, 11 скока и 7 асистенции. Кај Јута, Гордон Хејворд имаше своја ноќ, но недостасуваше поддршката од соиграчите. Тој постигна 33 поени, 5 скока и 4 асистенции. Наредниот натпревар ќе се одигра за два дена, во Јута.
сите 167 | | | веќе видена

Име: Министерство за љубов (Ministarstvo ljubavi) Режисер: Паво Маринковиќ Жанр: комедија Улоги: Стјепан Периќ, Дражен Кухн, Еција Ојданиќ, Олга Пакаловиќ Времетраење: 103 мин Година: 2016 Дрзажава: Хрватска Кратка содржина: Државата одлучува да стави крај на финансирањето на вдовиците на хрватските бранители, кои живеат во вонбрачна заедница, а примаат пензија од покојниот маж. За да се фатат на дело, на терен се испраќа голем тим, распределен по различни делови на Хрватска. Во тимот е еден сосема погрешен човек, на погрешно место и време. Крешо е невработен биолог, полн со самодоверба и е во брачна криза. Филмот изобилува со класични сплетки, неочекувани пресврти и многу смеење, а својата премиера ја имал на филмскиот фестивал во Пула, каде бил испратен со воодушевување и овации.
сите 5 | | | веќе видена

Со несекојдневна разиграна атмосфера во АТК Премиум Клубот, на 3-ти мај се одржа промоцијата на првиот македонски „Бебе Готвач“. Авторите Елена Петковска и Ирина Наков ги открија сите детали околу овој проект, почнувајќи од Фејсбук-групата „Здрава храна, здрави деца“, преку блогот и Андроид апликацијата, па до печатеното издание. Најголема инспирација за „Бебе Готвач“, секако, се бебињата и децата, а истиот може да послужи и како водич за здрава исхрана за целото семејство. „Бебе Готвач“ го издадовме во партнерство со Идеал Шипка, Алпско млеко и Президент и Био Култ и сме им неизмерно благодарни што заедно созздаваме доверба и негување на вредноста на домашно подготвената храна, вели Елена Петковска. Од денес, „Бебе Готвач“ може да се најде на повеќе продажни места, меѓу кои и: – Издавачки центар ТРИ – Клуб Матица – Тримакс – Сите продавници за здрава храна на Био Култ по цена од 990 денари. Исто така, книгата е достапна и за онлајн порачки и тоа: – Само за Македонија тука . – За Македонија и надвор од неа ...
сите 9 | | | веќе видена

Чувствителност или интолеранција на глутен е состојба која предизвикува низа рекации кај сензибилни лица, по консумација на храна богата со глутен. Глутен е протеин кој може да се најде во пченица, јачмен и ‘рж. Симптомите варираат во голема мера и може да се гастроинтестинални проблеми, придружени со болка, замор и депресија. За глутенот и интолеранција на глутен -целијакија , веќе имам објавено статија, во која детално може да се информирате, а тука ќе ги наведам поделно знаците на интолеранција на глутенот и целијакија. Пченицата е житарица најчесто употребувана за правење на леб и тестенини и таа содржи најмногу глутен. Јачменот содржи помалце глутен од пченицата и се користи за правење на леб, но почесто за подготовка на храна или како додаток за збогатување на вредноста на производот. ‘Ржот е најмалце употребувана житарица и содржи најмалце глутен. ‘Ржот се наоѓа во житарици, пиво и леб. Целијакија е болест која се јавува при сериозна нарушеност на организмот, при интолеранција на глутенот. ...
сите 10 | | | веќе видена

Паралелното паркирање знае да биде навистина иритантно. Освен ако знаеш да возиш и ако без врски си ја земал возачката. Добро де и така да си ја земал, зезнато е. Е сега; луѓево оделе доттаму, да направат кола што ќе може човек паралелно да си ја паркира каде сака. Со овој автомобил ќе можете паралелно да се паркирате каде сакате. Канадскиот изумител, Вилијам Лидиард, си ги направил тркалата да се движат хоризонтално на неговата „Тојота Ехо“. Не е некое ауто, ама е измислено за „нубови“.
сите 3 | | | веќе видена

Сан Антонио не дозволи уште еден „кикс“ на домашен терен Тимот на Сан Антонио успеа да го совлада тимот на Хјустон и да го изедначи резултатот на 1-1 во серија. Тимот на Хјустон Рокетс не личеше на себе низ текот на целиот натпревар. Нивниот играч број 1, Џејмс Хардем, комплетно потфрли и уфрли „само“ 13 поени, 7 скока и 10 асистенции. Кај Спарси, брилијантниот Каваи Ленард уфрли 34 поени, 7 скокови и 8 асистенции. Натпреварот го одбележа повредата на плејот на Спарс, Тони Паркер, кој поради болки во коленото, мораше да го напушти натпреварот во четвртата четвртина. Следниот натпревар се игра во Тексас за два дена. Во Кливленд ништо ново. Леброн и другарите ги поразија Торонто Репторс и поведоа со 2-0 во серија. Најефикасен кај Кавалирс беше Леброн Џејмс со 39 поени, 6 скока и 4 асистенции. Кај Репторси, најпрецизен беше нивниот центар, Јонас Валанчиунас со 23 поени и 5 скока. Неверојатно лошо издание имаше нивниот лидер, Демар Дерозан, кој за 31 минута успеа да постигне само 5 поени.
сите 169 | | | веќе видена

Здравствените бенефиции на сокот од брусница вклучуваат спречување на инфекции на уринарниот тракт, респираторни нарушувања, камења во бубрези, рак и болести на срцето. Тој е корисен и за превенција од заболувања на желудникот и дијабетес, како и за болести на непцето, предизвикани од денталниот плак. Фитокомпоненти , се соединенија кои природно се синтетизираат и се присутни во голема концетрација кај брусницата и можат да спречат широк спектар на здравствени нарушувања. Брусницата спаѓа во групата на црвени бобинки и тие освен што се корисни во исхраната, од нив се направени и многу медицински препарати. Латинското име за брусница е Vaccinium macrocarpon. Таа има голем антиоксидативен капацитет во споредба со други зеленчуци и овошја, како што се брокула, спанаќ и јаболка. Една чаша брусница има 8983 вкупен антиоксидативен капацитет. Хранлива вредност на сокот од брусница Сокот од брусница е богат со антиоксиданси, витамин Ц и салицилна киселина. Со тоа што содржи само 45 калории по чаша, сокот од ...
сите 16 | | | веќе видена

Невообичаен итен состанок во Бакингемската палата; Сите членови на кралското семејство и вработениот персонал се свикани на итен состанок во Бакингемската палата. Повикани се преставништва и од останатитите делови на Велика Британија. Никој не знае што точно се случува и остануваат само шпекулации. Лондон стравува од најлошото, односно можно влошување на здравствената состојба на кралицата Елизабета II. Други пак велат дека се работи за нејзиниот сопруг, Војводата од Еднибург – Принцот Филип. Таа пред неколку дена се врати дома, откако велигденските празници ги помина во посета на Виндзор. На социјалните мрежи е вистински хаос и сите се обидуваат да дознаат што се случува. Од Лондон, велат дека никој од Бакингемската палата не бил достапен за изјава. Ние веќе ја објаснивме процедурата, односно што се случува доколку кралицата почине. Доколку сакате, прочитајте тука , каков е протоколот и кои мерки се преземаат по нејзината смрт.
сите 63 | | | веќе видена

Пејачката и актерка се прошета низ улиците на Њујорк, но заборави на еден мал детал. Таа „заборавила“ да облече прслук. Можеби се надевала дека папараците нема да ја забележат, ама се излажала. Само што излегла од кола се „нацртале“ на лице место и и го овековечиле секој можен детал. Наводно пејачката одела на фотосесија, па затоа и така „кревко“ се припремила. Од друга страна, можеби не сака да оставни ништо на имагинацијата.
| | веќе видена

next