Биди Така

Заборавете на одмор покрај море, замислете си одмор над и во беспрекорната морска ширина. Навистина возбудливо, нели!? Дизајнерите на овие градби создадоа хотели и вили коишто се удобни и луксузни, а притоа успеаат да ја доловат и истакнат блескавата убавина на подводниот свет. „Manta Resort“ Овој уникатен хотел плови на 300 метри од брегот на островот Пемба, во топлите води на Индискиот Океан, како дел од Манта ресортниот комплекс во Занзибар, Танзанија. Станува збор за вториот подводен проект на шведсткиот дизајнер Михаил Генберг. Апартманот е поделен на два дела – под вода и над вода. Спалната соба е сместена четири метри под нивото на океанот, а бањата и собата за релаксирање е сместена над нивото на океанот. Пристапот е преку сплав направен од локално дрво. Ноќе, екстериерот на спалната соба е осветлен за да ги привлекува морските жители кон прозорецот. „SeaScape floating villas“ При дизајнирањето на „SeaScape“ вилите, „BMT Group Asia Pacifik“ се фокусираше на изработка на проект кој целосно го доловува ...
сите 3 | | | веќе видена

Мајкрософт објави дека новите верзии на оперативниот систем Windows 10 ќе работат на ARM базирани процесори. Асус, Ха Пе и Леново ќе бидат првите производители на компјутери коишто ќе понудат на пазарот т.н. мобилни персонални компјутери кои ќе работат на Qualcomm Snapdragon 835 процесор. Новите уреди со Windows 10 оперативен систем и ARM процесор на пазарот ќе се појават најрано во последниот квартал од оваа година. Главната придобивка на овие уреди е значително зголеменото времетраење на батеријата.
сите 4 | | | веќе видена

Концертот на Стинг во Скопје носи префикс на ексклузивен, не само поради фактот што Стинг е првиот од А листата на артисти од светската музичка индустрија којшто доаѓа во Скопје, туку и поради тоа што концертот се одржува во сала со капацитет два до три пати помал од останатите сали низ Европа и светот каде што Стинг настапува. Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од петок (2-ри јуни), точно во 09 часот наутро, преку продажната мрежа на Купи Карти За Се и Југотон, по следниве цени и категории: ПАРТЕР- 1990 денари ФАН ПИТ- 3000 денари (само 1000 влезници) SILVER SEATS- 2.990 денари GOLDEN SEATS- 3.500 денари VIP ПАКЕТ кој вклучува влезница и примерок од новиот албум на СТИНГ „57th & 9th“- 6.000 денари (исклучиво со резервации на телефон: 077/945-505, секој ден од 10 до 16 часот освен сабота и недела).
сите 66 | | | веќе видена

Популарната поп-дива, Никол Шерцингер, очигледно има и други квалитети покрај пеењето и играњето. Верувале или не, таа знае и одлично да имитира. Нејзиното шоу ги насмеа до солзи публиката и останатите гости во емисијата. Па како изгледа Никол во улога на Бритни Спирс, Аланис Морисет и Шакира погледнете сами.
сите 9 | | | веќе видена

Летото е на само чекор од нас, а ние веќе во мислите почнуваме да се пакуваме за летниот одмор и нашата следна дестинација. Па, како и секоја година, така и оваа се разгледуваат понудите на сите агенции, се прават резервации и со нетрпение се чека моментот на заминување. Сепак, мора да се признае дека во одредени моменти стануваме премногу еуфорични околу летувањето, па целото тоа гледано од страна може да изгледа и навистина смешно. Некој имал слободно време на претек, па одлучил да направи видео во кое на еден сосема поинаков и комичен начин успеал да ги долови 9-те фази низ кои поминува човекот кога е во прашање летниот годишен одмор. Како изгледа целото тоа погледнете сами.
сите 5 | | | веќе видена

Интел го претстави „Compute Card“ – уред со големина на кредитна картичка, кој во основа е комплетен персонален компјутер. Интел официјално го прикажа уредот на овогодинешниот „CES“ саем. Голем број на партнери коишто се заинтересирани за овој продукт, како на пример Шарп, ЛГ и други, преку овој уред може да понудат сѐ во едно решенија. Малку чудно е тоа што најпознатите партнери на Интел, Леново, Ха Пе и Дел сѐ уште немаат објавено дека ќе го импленетираат овој продукт во своите решенија. Уредот „Compute Card“ официјално започнува со продажба во август и истиот ќе биде достапен во следниве четири варијанти: Дополнително, уредот ќе се продава и како „направи сам комплет“, којшто ќе биде наменет за девелопери.
сите 4 | | | веќе видена

Голем број на настани и случувања го обележаа крајот на годинешната фудбалска сезона. Шпекулациите за можни трансфери во новата сезона веќе почнаа да кружат, а секако тука се и предлог дизајните за новите дресови. Во продолжение погледнете како ќе изгледаат дресовите на дел од најголемите фудбалски клубови за престојната сезона. Click to view slideshow.
сите 13 | | | веќе видена

Луѓето најчесто почнуваат да ја анализираат нивната врска дури откако истата ќе заврши. Во такви ситуации се фаќаме себеси како размислуваме за тоа што се случило и каде сме згрешиле. Но, да бидеме реални, скоро секогаш ни е потребен подолг временски период за да ги разрешиме ваквите дилеми. Многу често луѓето влегуваат во врска, без да успеат да сфатат дека започнуваат интимен однос со психички и емотивно растроена личност. Секако, не секој е способен да ги забележи знаците на емотивно растројство кај партнерот, но многу често таквото однесување ја доведува врската до крај. Во продолжение прочитајте кои 5 начини на однесување се карактеристични за луѓето со емотивно нестабилен карактер. Ве обвинуваат за сѐ во врската Немојте да се излажете дека станува збор за личност која не може да сфати што се случило. Напротив, емотивно нестабилните личности се свесни дека згрешиле, меѓутоа тие не се способни да го признаат тоа, па многу полесно им е за сторената грешка да обвинат некој друг. Константно лажат за да ...
сите 4 | | | веќе видена

Ако сте од оние што обожаваат книги во било каков формат, „Анонимус Њуз“ направија листа за вас. 100 легални веб-страници од коишто може да се симнуваат книги со најразлични теми, од класични романи до стручна литература на англиски јазик. Клик тука , заблагодарете ни се подоцна.
сите 10 | | | веќе видена

По неколку месеци исчекување, како и по интригантниот тизер од минатата недела, ко-основачот на Андроид, Енди Рубин, го откри долго очекуваниот „Essential“ паметен телефон, и тој е апсолутно неверојатен. Премиум моделот има „раб-до-раб“ дисплеј, титаниумско куќиште, керамичка позадина и „Gorilla Glass 5“ заштита од напред. Можеби највоочлив детаљ е местото каде е сместена предната камера – таа се наоѓа во средина на врвот од екранот. Click to view slideshow. Освен минијатурните рамки и импресивниот однос на екранот во однос на телото, теефонот се одликува со 5.71 инчен дисплеј со QHD резолуција од 2560 x 1312 пиксели, распределени во невообичаен 19:10 однос. Телефонот работи на најновата верзија на Андроид. Поседува „Qualcomm Snapdragon 835“ процесор, 4GB RAM, 128GB дисковен простор и 3040 mAh батерија. Уредот доаѓа со 13 мегапискелна предна камера со технологија на фузија на сликите и 8 мегапискелна предна камера со подршка за 4K видео. ...
сите 10 | | | веќе видена

Братското трио што во 1997 ја сними мегапопуларната „MMMBop“ се враќаат на музичката сцена со спот за новата песна „I Was Born“. Исто така, Ајзак, Тејлор и Зак најавија издавање на албум со најдобрите нивни песни, со наслов „Middle of Everywhere“, како подарок за нивните фанови. Во спотот се појавуваат и нивните деца, а многумина фанови се прашуваат дали можеби во синовите на „Hanson“ се крие новиот бој-бенд?
сите 5 | | | веќе видена

Речиси секој што испил две, три, четири пијачки забележал дека во даден момент се појавува некаква чудна потреба за никотин. Оваа појава е забележана и кај оние кои не се пушачи или кај оние кои не палат ниту цигара со недели, но кога ќе испијат неколку пијачки, излегуваат на површина никотинските желби. Имено, никотинот делува како супернапојување на формирањето на спомени. Затоа, цигарите може да се поврзат со две состојби: уживање и правилно поврзување на спомените во мозокот. Интересно, сите тие спомени на уживање со пријателите и пијачките остануваат во мемориските траги што никотинот ги остава во мозокот. Ова важи доколку се консумираат одделно, бидејќи заедно, може да ја направат личноста несреќна. Теоретски, најпрво алкохолот пробудува среќно чувство, па цигарите го намалуваат допаминот, по што се појавува потреба за нова пијачка, а потоа за цигара и т.н. Сепак, најавжно е овој циклус на пијачка-цигара да не премине во секојдневна навика.
сите 12 | | | веќе видена

Пиењето на кафе е утринска навика на многумина, но дали сте знаеле дека мирисот на кафето всушност прави луѓето да бидат пољубезни едни со други? Веројатно не, но за волја на вистината иако повеќето од нас се кафепијачи, тоа не значи дека треба да ја знаеме секоја информација која е поврзана со кафето. Како и да е, во продолжени можете да погледнете 5 факти за кафето кои се навистина интересни и дефинитивно вреди да ги знаете. Потребата или желбата за кафе која ја имаат редовните кафепијачи во текот на денот е всушност за нијанса помала од желбата за секс , а е нешто поизразена од желбата за алкохол . Во принцип кафето не ги освестува кафепијачите, тие едноставно се врзуваат за идејата дека во моментот им е потребно кафе. Па така, стратешкото конзумирање на дневната доза на кафе всушност може да ве направи и попродуктивни. Мирисот на кафе ја зголемува желбата на жената да го даде својот телефонски број . Ако нешто го зголемува адреналинот и ја зголемува сексуалната желба кај жените, тоа се дефинитивно кафето ...
сите 5 | | | веќе видена

Кога доаѓа викендот во кој се одигрува ракоментиот „фајнал фор“ од Лигата на шампиони, сите приказни губат смисла. Крај е на сезоната и последните атоми од силата се користат за да се издржи и овој викенд, бидејќи настанот во Ланхес Арена, сто пати кажано, му дава на ракометот нова димензија. Тоа е место кое секој вистински заљубеник на ракометот треба да го посети барем еднаш во животот. Оваа година конечно ќе учествува и македонски тим. Македонската ракометна еуфорија добива различна силуета после повеќегодишното ривалство помеѓу Вардар и Металург. Постигнувањето на големи резултати на Вардар оваа година стана нормално. Веќе никој не се изненадува на победите, без разлика кој е противникот на другата страна на теренот. Изреката дека секој може да победи секого е ракометен закон на „саемот“ во Келн, каде ќе се мешаат сите бои и различни јазици, па дури и германскиот. Најдобрите четири екипи од оваа сезона се потрудија годинава навивачите на Кил, кои сигурно ќе исполнат барем третина од салата, потполно да ...
сите 51 | | | веќе видена

Мобилните уреди на Мајкрософт „Lumia 950“ и „Lumia 950 XL“ имаа пазарен неуспех откако беа лансирани на пазарот пред повеќе од една и пол година. Сепак изворите наведуваат дека тие би можеле да постигнат поголем успех доколку Мајкрософт се решеше да биде поамбициозен и да ги имплементира идеите кои биле зацртани во оригиналната визија на овие два уреда. Кон крајот на минатата недела, „Windows Central“ објави видео со концепт како биле замислени уредите – вклучувајќи поддршка за паметна футрола, паметни пенкала како и паметни гестови. Најинтересниот елемент е паментното пенкало. Според приложеносто видео, може да се забележи истата поддршка за пенкало која сега ја имаат „Surface“-уредите. На видеото е прикажано и како може да се маркира една фотографија и истата веднаш, преку „OneNote“, да се појави на „Surface“-таблетот. Доста веројатно ова концептно видео ќе стане реалност кога ќе го имаме вистионскиот „Surface“ мобилен телефон. „Windows Central“ објави и слики од паметна футрола за телефонот. на којапто се ...
сите 3 | | | веќе видена

Повеќе од седум милијарди луѓе ја нарекуваат оваа наша мала, сина планета дом. Како и да е, тоа се многу жители и логично е дека на секој му е потребно соодветно живеалиште. Со незапирливиот пораст на урбаното население, обезбедувањето на градежен простор претставува премија. Токму од таа причина, последниве неколку години, микро домовите станаа огромен хит. Вака концепираните мали простори се архитектонски светски одговор за пренаселеноста. Со внимателно планирање и паметен програмски пристап, овие компактни станбени единици ги нудат сите функции потребни за остварување на современите животни потреби. Во продолжение можете да погледнете пет микро домови коишто докажуваат дека пристапот кон големи нешта не е секогаш и најдобарото решение. „ÁPH80“ – Шпанија
| | веќе видена

Каталонскиот клуб соопшти дека поранешниот шеф на Атлетик Билбао ќе го замени Луис Енрике на Камп Ноу ова лето. Барселона потврди дека Ернесто Валдерде ќе биде нов тренер во новата 2017/18 сезона. 53-годишниот Ернесто го напушта Атлетик Билбао по 4 сезони поминати таму и со голем ентузијазам го презема кормилото на најголемиот каталонски клуб. Новиот тренер потпиша договор на две години, а Барселона оваа вест ја соопшти после финалето на Шпанскиот Куп. Луис Енрике, во изминатите ти сезони, ја предводеше Барса до освојување на девет трофеи, вклучувајќи го третиот последователен Шпански Куп, по победата над Алавес со резултат од 3:1. Валверде, беше избран од страна на управата на Барселона, пред Сампаоли, Куман и досегашниот помошник тренер Унзуи. Роден во Екстрамадура, Ернесто Валдерде бил играч на Барселона под водство на Кројф во периодот од 1988-ма до 1990-та година. Како менаџер, најголмиte успеси ги достигнал со Атлетик Билбао токму по победата над Барселона кога ја освојува титулата на Шпанскиот ...
сите 34 | | | веќе видена

„Неаполските новели“ се приказна од четири дела, напишани под псевдонимот Елена Феранте. Наскоро, ова дело ќе добие и ТВ-екранизација. Новинар на „Њујорк Тајмс“ ја контактирал Феранте (вистинскиот идентитет уште не е познат) за да дознае што повеќе детали за како ќе се одвива снимањето и дали авторката се надева дека може да постигне популарност слична на „Game of Thrones“. Феранте изјавила дека е огромен чекор ликовите на Лила и Лену да се преселат од пишани зборови во ТВ-слики. Нејзе ја интригира фактот што се ангажираат актери кои никогаш не прочитале ниту една од книгите. Сепак, серијата снимена по „Неаполските новели“ може да биде отскочна даска за многу од децата-актери кои сега не знаат ниту за Елена Феранте, ниту за „Мојата генијална другарка“, но еден ден ќе откријат дека сето тоа почнало со книга. На прашањето дали би учествувала на кастингот кога ќе се бираат актерите, Феранте вели дека таа не ја поседува вештината на бирање и дека би давала непотребни замерки иако е свесна дека ниту една реална ...
сите 3 | | | веќе видена

Свежо подготвените колачиња можат да направат секој да се чувствува подобро, но дали и готвењето како такво може да му помогне на нашето ментално здравје? Според одредени истражувања, самиот чин на готвење може да предизвика позитивни психолошки ефекти, особено кога подготвувате јадење за некој друг. Експертите објаснуваат дека не станува збор само за фактот дека месењето на тестото нѐ ослободува од стресот, во случајов тие потенцираат дека ефектите од готвењето се за нијанса покомплицирани. Готвењето може да биде еден вид на форма за креативно изразување, но и одлична вежба за мозокот. Самото следење на рецептот додека готвиме претставува еден вид на ментален тренинг. Како плус на целото тоа се додава и смислата за продуктивност. За време на приготвувањето на оброците вашиот мозок спонтано се ослободува од негативните мисли. Џон Вајт, победникот на „The Great British Bake Off“ во 2012-та година, изјавил дека готвењето му помага да се справи со маничната депресија. Истражувачите потенцираат дека готвење за ...
сите 4 | | | веќе видена

Италијанецот Лучијано Спалети ја напушта Рома, клубот кој го водеше до освојување на второто место во Серија А оваа сезона. Од Рома изјавуваат дека менаџерот Спалети ќе го напушти клубот веднаш. Имено, Рома заврши втора во сезоната во која тие се збогуваа и со иконата на клубот – капитенот Франческо Тоти. Клубот обезбеди директно учество во Лигата на Шампиони во следната сезона, а Спалети сѐ почесто го поврзуваат со Интер од Милано. Интересно е тоа што Спалети беше обвинет дека многу ретко го става во игра капитенот Тоти за време на неговата последна играчка сезона, но претседателот на Рома, Џим Палота, сепак, испрати заслуги за сѐ што направил тој во периодот додека бил менаџер. Престедателот на Интер, Масимо Морати верува дека Спалети би бил одличен избор.
сите 14 | | | веќе видена

next