Биди Така

Верувале или не, Адел не е апсолутен победник на годинашните „Билборд“ музички награди. Всушност, Дрејк си замина со 13 статуетки. За Дрејк може да се каже дека е дефинитивниот победник на „Билборд“ наградите, победувајќи во следните категории: Најдобар изведувач, Најдобар машки изведувач, Топ Билборд 200 изведувач, Хот Топ 100 изведувач, Најпродавана песна, Најстримуван изведувач, Најдобар рап изведувач, Изведувач со најдобра рап турнеја, Најдобар топ 200 албум, Најдобар рап албум, Најстримувана песна (аудио), Најдобра Р’н’Б песна и Најдобра Р’н’Б соработка. Помеѓу женските изведувачи, неколку награди освои Бијонсе, меѓу кои и за Најдобар Р’н’Б албум, Најдобар женски изведувач и Најдобар Р’н’Б изведувач. Комплетната листа на победници погледнете ја тука . Еден од настапите што привлече најмногу внимание е изведбата на „If I Could Turn Back Time“ на Шер.
сите 11 | | | веќе видена

Официјално е – Реал Мадрид ја освои 33-тата титула, откако го совлада тимот на Малага. Кристијано Роналдо постигна гол уште во втората минута. Добрата игра на Малага не беше доволна за да се спротисвтави на тимот на Зинедин Зидан. Вториот гол го постигна Карим Бензема во 55-тата минута, со што веќе титулата беше сигурна. За Реал Мадрид оваа е 33-та титула во шпанската Ла Лига. Последен пат тие ја освоија титулата во 2012, предводени од тогашниот тренер на екипата, Жозе Мурињо.
сите 96 | | | веќе видена

Крвните матични клетки, кои ги произведува нашиот организам, за прв пат се создадени во лабораторија. Ова медицинско откритие, еден ден би можело да послужи за лекување на луѓе кои имаат болести на крвта и леукемија, со сопствени клетки, наместо со транспланти од коскена срж на донатор. Исто така можат да послужат и за трансфузијана крв. “Ова е многу голема работа”, вели Каролина Гуибентиф од Универзитетот во Кембриџ, која не била дел од истражувањето. “Ако можат да се развијат [овие клетки] во лабораторијата на безбеден начин и во доволно голем број, нема да бидеме зависни од донатори.” Кај здрав возрасен човек, крвните матични клетки се наоѓаат во коскената срцевина, од каде што се надополнува снабдување на црвени и бели крвни зрнца и тромбоцити. “Тие се вид на главни клетки”, вели Џорџ Дејли на Медицинскиот факултет Харвард. Кога овие клетки не функционираат правилно, тие не успеваат да се одржат соодветна количина на крвни клетки. Како резултат на тоа, нема доволно кислород во ткивата на телото. Ова може ...
сите 2 | | | веќе видена

Тројца тинејџери од Мисисипи се уапсени откако шестгодишно момче е пронајдено мртво во украдениот автомобил на неговата мајка. Шестгодишниот Кингстон Фрејзер бил застрелан најмалку еднаш на задното седиште во автомобилот на неговата мајка, кој бил украден од паркингот на супермаркетот. Девет часа откако била пријавена кражбата и исчезнувањето, автомобилот е пронајден во слепа улица во блиска населба. Осомничените биле идентификувани благодарение на безбедносните камери и истите се приведени. За нив се бара максимална казна, односно смртна казна, во случај да се докаже вината. Извор/фото
сите 15 | | | веќе видена

Овој летен освежителен десерт со јагода, е погоден за на пикник или за подарок, бидејќи се прави во тегличка. Се подготвува многу едноставно … Одберети си ги вашите омилни чајни, бисквитни колачи, издробете ги на ситни парченца и измешајте ги со растопен путеп и шеќер во прав. Потоа промешајте нежно и распределете ја содржината во тегличките, на дното. Јагодите се мијат, се цедат и се сецкаат на мали парченца. Крем сирењето се мати со лимонов сок. Потоа се меша со убаво изматената слатка павлака. Сето тоа убаво се соединува, при тоа, не се меша многу долго, за да остане кремаста и воздушеста смесата. На крај се додаваат сецканите јагоди и се мешаат во кремот. Кремот од јагоди, лажица по лажица се додава во тегличките, врз бисквитите. На крај се декорира со јагоди и за затвараат тегличките со капачиња.
сите 23 | | | веќе видена

Лидерката на десничарската Национален фронт, Марин Ле Пен, најавила дека нејзината партија ќе биде најголема опозициска сила во Франција. Откако на претседателските избори изгуби од социјалистичкиот независен кандидат Емануел Макрон, Марин Ле Пен уште не е спремна да ја предаде борбата. Таа најавила дека се кандидира за пратеничко место во градот Енен-Бомон во северниот дел на државата, регион каде веќе двапати губи парламентарни избори од Социјалистичката партија. Исто така, тврди дека ќе се избори да ја извлече Франција надвор од ЕУ, како и дека ќе работи против актуелната мигрантска политика на Унијата. На неодамнешните претседателски избори во Франција, Ле Пен изгуби од Емануел Макрон, кој пак стана најмладиот претседател во историјата на државата.
сите 15 | | | веќе видена

26-годишен припадник на воените сили на САД вчера со возило влетал во пешачка зона на Тајмс Сквер, при што повредил најмалку 23 лица. Една 18-годишна девојка загинала во инцидентот, а нејзината помлада сестра е повредена. Полицијата го идентификувала осомничениот како Ричард Роџас, припадник на воените сили на САД, а по првите испитувања е покажано дека тој имал наркотици во крвта и дека бил растроен. Според сведоците, воопшто не изгледало како тој по грешка да влетал на тротоарот, бидејќи продолжил да вози низ пешаците, удирајќи ги. Целата голгота завршила кога се удрил во метална бариера на крајот на тротоарот. При полициското испрашување, Роџас тврдел дека ова е последен ден на Земјата и дека гласовите во главата го контролирале.
сите 32 | | | веќе видена

Фронтменот на „Soundgarden“, Крис Корнел, извршил самоубиство. Медицинските испитувања потврдиле дека тој се обесил. Неговото тело било пронајдено неколку часа по настапот на концертот во Детроит. Според колегите и блиските, откако ја напуштил сцената се однесувал „сосема нормално“ и се поздравувал со фановите надвор. Од неговиот ПР-тим најпрво објавија дека смртта била неочекувана и ненадејна, но ги оставила сите негови блиски шокирани. Според полицијата, сопругата на Корнел се јавила на семеен пријател да го провери пејачот, по што пријателот морал да ја отвори вратата во хотелот насилно. Фановите кои биле на концертот во Мотор Сити Фокс театарот успеале да ги овековечат последните моменти на ѕвездата, во вистинска смисла на зборот. Soundgarden A post shared by Paul Maricic (@pmaricic) on May 17, 2017 at 10:39pm PDT
сите 33 | | | веќе видена

Високата европретставничка и потпретседателка на ЕУ, Федерика Могерини, поканила шест лидери на балкански земји на неформална средба. „Ќе разговараат за состојбата во регионот и заедно ќе ги разгледуваат следните чекори“, потврдила портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ. Одлуката на Могерини за средба со балканските лидери доаѓа по нејзината идеја за, како што самата вели, повторно обединување на Европа.
сите 136 | | | веќе видена

Во екот на сезоната на јагодите, најдобар предлог за нивна комбинација е сладолед од јагоди. На следното видео можете да видите едноставен начин на подготовка на домашен сладолед, во кој можете да уживате во прекрасниот вкус на јагоди.
сите 10 | | | веќе видена

Конечно публиката може да има претстава како ќе изгледа спин-офот на „The Big Bang Theory“, посветен на Шелдон Купер. Наратор на серијата ќе биде самиот Џим Парсонс, кој го глуми Шелдон во „The Big bang Theory“. Мајката на младиот Шелдон ја глуми Зои Пери, која всушност е ќерка на Лори Меткалф, која пак ја глуми мајката на Шелдон во „TBBT“.
сите 3 | | | веќе видена

Ах, романтична љубов, убави дејствија, „кршење“ на срцето и душата …и често пати се случуваат сите во исто време ! „Зошто сакаме?“- филозофско истражување на Скај Ц. Клири, презентирано на „Ted-Ed“
сите 22 | | | веќе видена

Поранешниот пејач на „Soundgarden“ и „Audioslave“, Крис Корнел, почина во Детроит, на 52-годишна возраст. Во соопштението за јавност се вели дека починал ненадејно и неочекувано, а неговата смрт ги шокирала целото семејство, пријателите и фановите. Од семејството на Крис Корнел замолуваат за сочувство и приватност. Причините за смртта ќе бидат познати по медицинските испитувања. Неколку часа пред да почине, тој твитал дека настапот на „Soundgarden“ во Детроит, како дел од турнејата, бил целосно распродаден. Помеѓу „Soundgarden“ и „Audioslave“ Крис Корнел има снмиено еден соло албум, а во 2006 беше ангажиран за филмот „Casino Royale“ за чии потреби ја сними „You Know My Name“. „Soundgarden“ е значаен бенд од гранџ-сцената од 80-тите и 90-тите, додека пак „Audioslave“ ја одбележа алтернативната сцена во доцните 90-ти и рани 2000-ти.
сите 58 | | | веќе видена

Сигурно го знаете чувството после изеден главен оброк , да се чувствувате прејадени и тогаш некој да ви понуди десерт. Иако сте прејаден и не можете веќе да јадете од главниот оброк, сепак за десертот секогаш се наоѓа место. Сето ова се сведува на малку познат феномен на сензорите специфични за ситост. Доколку сте консумирале одреден тип на храна, која во моментот ви била убава и сте уживале, а после одреден внес се заситувате и се решавате да застанете. Всушност, потоа кога ќе ви се понуди десерт, вие повторно ќе уживате во друг вид на храна и ќе го вратите она почетно чувство. На англиски сe користи терминот „room for dessert“. Синтија Зас го објаснува овој феномен, во Health.com: “Кога ќе се јаде еден вид на храна, се намалува апетитот за тој вид на храна, во споредба со друга храна со различни вкусови, текстури и бои. Сензорите специфични за ситост, го помагаат сето ова и зошто не можеме да одолееме на предизвикот десерт и затоа секогаш се чини дека имаме простор и за него. ” Всушност, во текот на една ...
сите 12 | | | веќе видена

Чешки лингвист и универзитетски професор работи на проект на креирање на универзален метасловенски јазик за комуникација меѓу словенските народи. Војтех Мерунка е професор на Факултетот за технологија во Прага. Тој ќе го презентира неговиот проект за интернословенски јазик во селото Старо Место кај Злина на 1 јуни годинава. „Напорно работам на јазична структура уште од мојата младост. Уште од тогаш бев воодушевен од концептот на Есперанто и така добив идеја за креирање на универзален јазик формиран на основа на словенската јазична група“, изјавил Мерунка. Лингцистот соработува со хрватскиот антрополог Емил Хершак. Според Хершак, словенските јазици ги зборува 32,3% од населението во Европа. Универзалниот интерсловенски јазик би се користел за олеснување на комуникацијата помеѓу сите кои зборуваат некој јазик од словенската група. Мерунка укажува дека доколку успее овој проект и интерсловенскиот јазик влезе во официјална употреба, преводите од еден во друг словенски јазик преку „Гугл Транслејт“ ќе бидат доста ...
сите 4 | | | веќе видена

Лионел Меси е најсериозниот кандидат за освојување на наградата „Златна копачка“ Фудбалерот на Барселона и Аргентина, Лионел Меси, е најсериозен кандидат да ја освои наградата „Златна копачка“ за оваа сезона. Тој води со 35 постигнати голови. Веднаш зад него е холандскиот напаѓач од Спортинг, Бас Дост, со 31 постигнат погодок. Веднаш зад нив, се наоѓа напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски, но веќе е сигурно дека тој не може да го подобри своето салдо за оваа сезона, бидејќи Бундес лигата заврши изминатитот викенд. Останува уште по еден натпревар и во Шпанија и во Португалија, за да се види кој од овие двајца ќе го понесе ова признание за сезоната 2016/2017. На листата уште се наоѓаат и Пјер Обемјанг, Луис Суарез, Един Џеко и Андреа Бељоти.
сите 16 | | | веќе видена

Новинарите и поморските работници од Грција денес протестираат и не се на своите работни места. Како причина за протестот се наведуваат новите мерки на штедење. Сите траекти на целата територија на државата се наоѓаат на пристаништата. Новинарите денес не работат, а од утре продолжуваат само со информативна програма. За среда е најавен национален генерален штрајк. Во истиот ќе учествуваат вработените во јавните служби, вклучувајќи ги медицинските лица, докторите, наставниците, како и возачите на јавниот превоз. Извор Слободен печат
сите 6 | | | веќе видена

Шпанскиот тренер Пеп Гвардиола со свој осврт на катастрфалната сезона Хосеп „Пеп“ Гвардиола покажа дека е и тоа како самокритичен. Тој во едно интервју изјави дека, доколку имал ваква сезона со Барселона или со Баерн, тој веќе ќе бил без ангажман. Пеп не се штедеше воопшто: „ Да имав ваква сезона во Барселона или во Баерн, тие веќе ќе ме избркаа од клубот. Дојдов овде со намера да освојувам трофеи, а одигравме просечна сезона. Нема оправдувања. Ќе разговарам со играчите, со тренерите, со спортскиот директор и со претседателот на клубот. Се надевам дека ќе ми излезат во пресрет и дека ќе се спремиме подобро за наредната сезона. Нема да останам тука само затоа што јас сум Гвардиола. Ќе останам затоа што знам каде згрешивме и ќе работиме напорно цело лето за да ги отстраниме недостатоците во играта.“ За кратко тој се присети и на деновите во Барселона и Баерн: „ Во Барселона имав преголем притисок. Доколку во тој клуб не освоиш ништо во првата сезона, тогаш се знае каков ќе биде епилогот на крајот од истата. ...
сите 31 | | | веќе видена

Сите сме поминале низ таа фаза во животот, кога ни е страв од стоматолошки прегледи и бегаме како од оган. Сега можеме да се увериме дека кај животните не е така. Нилсково коњче е изложено на задолжителна рутинска проверка. Стоматологот откри дека му растат забчиња и бидејќи беше многу умно и мирно реши да го награди. Обично на мали деца им даваат лижавчиња. Ова Нилско коњче си доби една масажа, во која едноставно уживаше. Погледнете за што се работи:
сите 10 | | | веќе видена

Комплетирано и финалето на Истокот; Бостон и Кливленд ќе ги одмерат силите Со победата над Вашингтон Визардс од 115-105, Бостон Селтикс им се приклучи на Кавалирс во финалето на Истокот. Селтикси беа доминантни првите две четвртини, додека Визардс во третата успеаја да постават рамнотежа и да поведат. Сепак, играчите на Бостон беа доволно мотивирани од домашната публика, па преку одличните Томас и Олиник направија пресврт. Ајзеа Томас постигна 29 поени и даде уште 12 асистенции, додека Кели Олиник имаше учинок од 26 поени, 5 скока и 4 асистенции. Кај Вашингтон, доминираше Бредли Бил, кој постигна 38 поени, а Џон Вол, покрај 18-те поени, 11 пати асистираше и имаше уште 7 скока. Иако експертите веќе го видоа Кливленд во финалето. Но, доколку Селтикси покажат игра како оваа вечерва, тогаш на Кавалирс ќе им биде многу тешко. Првиот натпревар се игра за два дена на теренот на Селтикс.
сите 135 | | | веќе видена

next