Биди Така

Доколку се прашувате кои се главните трендови за дизајнирање на дневна соба за оваа година, едно е сигурно, 2017-та дефинитивно нема да ве разочара. Експлозија на бои, жив и разгиран стил, тоа гарантира дека овогодинешното декорирање нема да ви биде воопшто здодевно. Во центарот на вниманието се смелите тонови. Фотелјите, софите и сите декорации се нудат во жирок опсег на бои, а самиот стил е естетски моќен и карактеристичен. Исто така, забележливо е и влијанието на брендовите коишто го презентираат силното и разиграно присуство на пастелните бои. Немојте да се збуните доколку ваквиот „фазон“ на дизајнирање за брзо време стане норма во уредувањето. Што е ин за оваа година погледнете во продолжение.
сите 13 | | | веќе видена

Втората светска војна, видена низ една поинаква перспеткива Точно е дека Втората светска војна донела многу жртви насекаде. Најголемите се радувале дека победиле, а всушност сите изгубиле, само што не биле свесни за тоа. На следниве фотографии, се прикажани девојки/жени кои си ги испраќаат партнерите во војна. Сите тие кога заминувале не се надевале на тоа дека постои можност да не се вратат. Сепак, многу од овие луѓе не се вратиле назад во своите домови. За жал, тоа е болната вистина која е последица на такви монструозни војни.
сите 11 | | | веќе видена

Таи Чи Чуан – анг. Tai Chi Chuan (Кинески 太極拳) е кинеска вештина за намалување на стресот и анксиозноста и зголемување на флексибилноста и рамнотежата на телото. Ако сте во потрага по начин за да го намалите стресот, вистинскиот избор е дека Таи Чи (Тај-чи). Првобитно оваа вештина била развиена за самоодбрана, но подоцна таи чи се развила во форма на вежбање и сега се користи за намалување на стресот и разни други здравствени проблеми. Често се опишува како медитација во движење, бидејќи Таи Чи промовира мирни, нежни, флуентни движења. Таи Чи е древна кинеска традиција која денес се практикува како добра форма на вежбање. Вклучува серија на бавни движења и се фокусира на начин на длабоко дишење. Таи Чи е произлезено од Таи Чи Чуан и таа техника е неконкурентен, само-интензивен систем на нежни физички вежби и истегнувања. Секоја поза се прелева во следна без пауза, за да вашето тело е во постојано движење. Има многу различни стилови. Секој стил може да се нагласи дека е суптилно различен принципи и метод. ...
сите 5 | | | веќе видена

Сигурно мислите дека најчестите причини за разделба на партнерите се всушност финансиските проблеми и неверството. Според светски познатиот експерт за љубов и психолог вие сте во голема заблуда. Таа објаснува дека најголемите „уништувачи на забавата“ се кријат во карактерот и внатрешната психолошка состојба на партнерот, „За нешто повеќе од 30 години јас станав дел од илјадници врски. Една работа знам со сигурност, а тоа е дека малите работи се всушност најголемите проблеми“, објаснува Тери. Верувале или не, немањето време за себе е една од основните причини за разидување на партнерите. Тери објаснува дека на секој човек му е потребен простор за себеси, токму затоа врските во кои партнерите си ја даваат потребната слобода се едни од најуспешните. Дали е тоа навистина така, проценете сами.
сите 4 | | | веќе видена

Кина ќе гради вертикална шума во Нанџинг и таа ќе се состои од две згради, во чија изградба ќе се вклучат 1.100 дрвја и над 2.500 грмушки и растенија во надеж за подобрување на квалитетот на воздухот во градот. Ако е успешно ова иновативно решение, може да се повтори во други делови на Кина и други земји погодени од загадувањето, се со цел подобар квалитет на воздух на луѓето од целиот свет. Кина е во потрага кон повеќе иновативни решенија за проблемите со загадувањето. Повеќе од осум милиони луѓе живеат во Нанџинг, вториот град по големина во регионот на Источна Кина. Таму е тешко да се најде простор за да се засадат нови дрвја, за борба против загадувањето на градот. Како алтернатива, во Нанџинг ќе изгради вертикална шума со функционални спратови. Тие ќе служат како згради за „дишење“ и ќе можат да го апсорбираат јаглеродниот диоксид и да производуваат кислород истовремено. Во оваа вертикална шума, односно две згради, ќе се вклучат 1.100 дрвја и над 2.500 грмушки и растенија. Зградите ќе бидат високи 107 ...
сите 21 | | | веќе видена

Запознајте ја Наријана, малата сибирска Снежана по која збудалеа модните агенции од целиот свет. Наријана живее во Јакита, Сиберија, а својот прекар го добила поради својата свилена коса и неверојатниот порцелански изглед. Таа е всушност единствената блондинка во својата фамилија. Покрај сите понуди од страна на модните агенции и нивното настојување, нејзината мајка сѐ уште не дозволува оваа бела принцеза да влезе во светот на модата и да започне своја модна кариера. „Кога ќе порасне, таа ќе одлучи што сака да биде и каде и за кого ќе работи“ – објаснува нејзината мајка. Како изгледа оваа 8-годишна албино девојка која со својата убавина го освои целиот свет, погледнете сами.
| | веќе видена

Овие фотографии со Х-зраци од бремени животни е нешто што ќе ве натера да се изненадите! Природата е полна со интересни факти. Дали сте знаеле дека кога станува збор за бременост, кај опосумот трае само 14 дена, додека кај слониците е до 23 месеци. Светски рекорд за родени повеќе кученца и запишан во Гинисовата книга е 24 кученца. 1. Х-здраци низ бремена желка 2. Х-зраци низ бремена мајмунка 3. Х-зраци низ бремена кучка 4. Х-здраци низ бремена змија 5. Бремено киви 6. Х-здраци низ бремена мачка 7. Х-зраци низ бремена свиња 8. Бремена срна 9.
сите 9 | | | веќе видена

СЗО објави дека во следната година ќе се тестира првата вакцина против маларија, особено на територијата на Африка. Во 2015-та, како последица на маларијата починале 429.000 луѓе, а стотици милиони биле заразени. Голем дел од нив никогаш не закрепнуваат целосно. Од 2000-та до 2015-та е забележан огромен напредок во поглед на справувањето со маларијата, а стапката на смртност е намалена за цели 62%. Ова се должи на поефикасното справување со комарците преносители на маларија, свесноста за болеста, но и подобрите лекарства. Африка е континент каде што маларијата има највисока стапка, па поради тоа вакцините ќе бидат тестирани првично во Кенија, Гана и Малави. Лабораториските испитувања дале одлични резултати, па затоа се очекува и практичното применување на вакцината да придонесе за значајно намалување на смртноста, но и на случаите на заразени лица со оваа болест.
сите 9 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда помеѓу 6,9 и 7,1 степени, го погоди западниот брег на Чиле, односно главниот град Сантијаго. Без оглед на јачината, не е причинета голема штета. Од центарот за предупредување за ризици од цунами изјавиле дека не се очекува овој земјотрес да предизвика цунами. Според локалните центри за управување со кризи, нема никакви структурни штети, освен што мобилната мрежа на повеќе места кратко била во прекин. Чиле се наоѓа на трусно подрачје наречено Пацифички огнен прстен, каде што низ историјата се забележани голем број земјотреси, меѓу коишто има и катастрофални. Поради тоа се инвестирало во сеизмичка инфраструктура, па така овој потрес, како и оној од декември 2016-та, не предизвикале значајна штета.
сите 48 | | | веќе видена

Западот го доби првиот полуфиналист во Голден Стејт Вориорс; Торонто ја искористи предноста на домашен терен Вечерашните натпревари од НБА плејофот донесоа уште еден полуфиналист . Покрај тимот на Кливленд Кавалирс, на заслужен одмор ќе одат и момците од Голден Стејт Вориорс. Тие го добија и четвртиот дуел со Портланд со резултат од 128-103. Натпреварот беше се само неизвесен. Кај гостите од Калифорнија, најефикасен беше Стеф Кари со 37 поени, 7 скока, 8 асистенции и 2 украдени топки. Кај домаќините, најефикасен беше Демјан Лилард со 34 поени. Комплетно потфрли неговиот колега Си Џеј МекКалум кој постигна „едвај“ 6 поени. Вориорси, сега ќе го чекаат подобриот од дуелот помеѓу Клиперс и Џез, кој е изедначен (2-2) и е сигурно дека ќе се одиграат уште најмалку 2 натпревари. Во дуелот на Истокот, помеѓу Торонто Репторс и Милвоки Бакс, Репторси со високи 118-93, поведоа во серијата со 3-2. Одлична партија кај репторси прикажа крилниот центар Норман Пауел со 25 поени, 4 скока и 4 асистенции. Кај Бакс, најефикасен ...
сите 146 | | | веќе видена

Истражувачите, научници и докторите, се во постојана потрага по лек, за уништивање на рак клетки. Пациентите кои страдаат од оваа болест исто така се во потрага за подобрување на третманот на рак. Оваа дегенеративна болест влијае врз пациентите но и нивните семејства. Хемотерапијата помага многу, но тоа е бавен и болен процес без апсолутна гаранција дека ќе биде достоен за тоа. Со хемотерапијата освен болните, се уништуваат и здравите клетки. При лекувањето со зрачење, се убиваат канцерогените клетки во телото, заедно со здравите клетки. На некој начин, овој метод му штети на болниот при лекувањето. Затоа лекарите се во потрага по уште подобар начин. Долгоочекуваната научна студија докажа дека анти-канцер лекот се наоѓа во нашиот двор! И тоа буквално! Истражувачите во Виндзор Регионалниот центар за рак во Онтарио, Канада, го пронашле лекот во коренот од глуварче! Глуварче за уништување на рак клетки Џон Ди Карло добил леукемија на 72 години. По исцрпувачките, неефективни третмани, тој е испратен дома за да ...
сите 11 | | | веќе видена

Паметните домови кои биле опишувани во книгите на писателите од жанрот „научна фантастика“ во минатото, денес стануваа реалност. Некои нови уреди исполнуваат и многу амбициозни фантазии. Додека голем дел од овие модерни гаџети остануваат во доменот на луксузот, постојат и уреди кои имаат сосема прифатлива цена и кои можат да ви го направат животот полесен. Погледнете ги овие футуристички производи и поклонете си ги себеси или на оние кои ги сакате. iRobot Rumba – Станува збор за еден од првите апарати кои се појавуваат во ерата на паметните домови. Roomba автоматската правосмукалка прерасна во еден исконски уред, кој живее со својата популарност. August Smart Lock – Паметните брави се многу корисни и практични – го користете вашиот телефон за да му отклучите на вашето куче да влезе дома додека вие сте на одмор, или ја отклучувате вратата од вашиот автомобил кога треба да носите торби од пазарење. Chamberlain Garage Opener – Слично како паметната брава, оваа алатка претставува уред кој го контролира ...
сите 8 | | | веќе видена

Па што друго може да се очекува од еден модерен париски апартман освен еминентен стил, уметничка нитка и авангарден дизајн? Овој проект подразбира спојување на два ката од стар замок од XVII век со цел да се добие дополнителен простор за децата во фамилијата. Оригиналната архитектура е зачувана максимално – прекрасни дрвени подови, врати и прозорци, надополнети со модерни додатоци. Ентериерот во станот се одликува со минимализам, опремен е со современи и уметнички форми и дизајн, храбар избор на бои и паметни архитектонски решенија за максимална прозрачност на светлина во просториите.
сите 10 | | | веќе видена

Познати се сите детали за диџеите кои ќе ја делат сцената со суперстар диџејот HARDWELL, на вториот фестивалски ден на OHRID CALLING 2017, на 02-ри август, на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид. Станува збор за познатите диџеи DANTE KLEIN и KILL THE BUZZ, кои годинава го придржуваат HARDWELL на неговата светска турнеја. DANTE KLEIN светската публика го запознава преку неговиот настап на Tomorrowland во 2015 година и оттогаш неговата кариера расте во нагорен правец. Соработува со некои од најголемите диџејски имиња во моментов, како HARDWELL, Dimitri Vegas, Like Mike, Sam Feldt и многу други. Неговиот сингл насловен „Let Me Hold You“ има милионски прегледи на Youtube и Spotify. На светската електронска сцена KILL THE BUZZ станува познат со неговиот сингл „Party Hard“, во издание на продуцентската куќа на HARDWELL, Revealed Recordings. Истиот сингл премиерно го изведува HARDWELL на Tomorrowland во 2012 година и добива огромна поддршка од публиката и идни соработки со диџеите: David Guetta, Benny Benassi, ...
сите 4 | | | веќе видена

Амбер Хард си ја „одбележа територијата“, обајвувајќи фотографии со милијардерот Елон Маск, со нејзиниот кармин на неговото лице. Фотографиите се објавени на Instagram, за време на нивната вечера во Австралија. Таа го привлече вниманието со насловот на фотографијата: “дрзок”. Тие на фотографијата изгледаат доста блиски, а нејзината рака била ставена на рамото на 45-годишниот Тесла иноватор и претприемач, Елон Маск . Во текот на денот парот бил забележан како се забавува.
сите 13 | | | веќе видена

Возбудлива ноќ во НБА лигата, во која Кливленд со 4-0 ја затвори серијата со Индијана Тимот на Кливленд Кавалирс со 106-102 го совлада тимот на Индијана Пејсерс. Тие ја добија серијата со 4-0 и се првите полуфиналисти во НБА Плејофот. Сега ќе го чекаат подобриот од дуелот помеѓу Милвоки Бакс и Торонто Репторс, кој најверојатно ќе потрае (изедначено 2-2). Најефикасен кај Кавалирс беше Леброн Џејмс, кој за неверојатни 44 минути, успеа да постигне 33 поени, 10 скока, 4 асистенции а имаше и уште 4 украдени топки. Кај Индијана, тотално потфрли нивниот играч број 1, Пол Џорџ кој успеа да дојде до учинок од „само“ 15 поени, 7 скока и 6 асистенции. Возбудливо беше и на дуелот помеѓу Хјустон Рокетс и Оклахома Сити Тандер, кој заврши со резултат од 113-109. Рокетс сега поведоа со 3-1 во серијата и се на чекор до пласман во полуфиналето. Ништо ново кај тимот на Тандерс, Расел Вестрбрук со нов трипл-дабл или 35 поени, 14 скока и 14 асистенции. Сепак овој учинок на Вестбрук не беше доволен да се запрат Рокетси. Кај нив, ...
сите 146 | | | веќе видена

Креациите од фондант се дефинитивно едни од најомилените, особено кога се во прашање децата. Во денешно време од фондант може да се направи буквално сѐ, од кармин и штикли до вртелешки и замоци. За почеток доволно е само да имате идеја, алатки за обработка на фондантот можете да најдете речиси секаде, а околу начинот на изработка можеме да ви помогнеме малку и ние. На видеата во продолжение можете да погледнете како на едноставен начин да направите фигури на животинчиња, секако со веќе добро изработен фондант. За изработката да биде поинтересна можете да ги вклучите и вашите најмали, тие секако ќе бидат воодушевени.
сите 16 | | | веќе видена

Уште еден доказ дека луѓето се неверојатни. Изгледа на дечково му се здосадило за црта со бои или пак кога бил мал му ги криеле за да не прави хаос по дома, па решил да оди чекор напред. Тој прави цртежи со помош на карамелизиран шеќер. Ви посакуваме добро утро и наздравје кафето. Уживајте!
сите 12 | | | веќе видена

next