Биди Така

Кога помислуваме на работата на архитектите, секогаш во глава ни се појавуваат фотографии од возвишени облакодери, урбаниот развој или комерцијални објекти. Нивните лични проекти често се занемаруваат. Што е со нивните куќи? Сигурно, како креативни типови, животните простори кои архитектите ги креираат за себеси може да ги рангираме како едни од најинтригатните домови некогаш дизајнирани. Во прилог, профилирани некои од најинтересните приватни живеалишта на архитекти од целиот свет. „Villa S“, Берган, Норвешка – Тод Сандерс
| | веќе видена

Оваа зелено вино е всушност направено од марихуана и е достапено во САД. Луѓето досега пиеле различни видови на вино, илјадници години. Црвено, бело, розе, сино, во кое уживале. Но дали некогаш сте слушнале за зелено вино? Зелено вино ака Канабис вино веројатно постои уште од откривањето на канабисот и виното. Ова вино се прави од органски одгледувана марихуана (канабис) во комбинација со високо квалитетно бело грозје. Ферментацијата е на пониски температури, за да се зачуваат терапевтски ефекти на марихуаната. Така виното ќе биде без високо ниво на THC, односно примарното психоактивно соединение. Креаторите експериментирале со двата типа на марихуана, sativa и indica, за да се најде биланс меѓу ефектот на “подигнување и релаксирачко чувство.” Финалниот производ е опишан како “Суптилно вино, со ефект на расположение, а на крајот на ноќта ќе спиете навистина добро. Тоа навистина е најдоброто од двата производи, вкусно вино со медицински бенефиции”.
сите 3 | | | веќе видена

Здравата храна најчесто не е вкусна, но тоа не е правило особено кога е во прашање бананата . Во продолжение прочитајте какви здравствени придобивки би имале доколку јадете само по две банани на ден. Крвниот притисок се враќа во нормала Еден од основните факти е дека бананите го намалуваат крвниот притисок. Тоа е така од причина што тие во својот состав содржат 420 mg калиум. Помага при намалување на телесната тежина Бананите се богати со влакна. По само една изедена банана вие ќе се чувствувате сити во наредните 2-3 часа. Се намалува ризикот од појава на анемија Бананите содржат големо количество на железо кое пак го стимулира произведувањето на црвени крвни клетки. Тие исто така содржат витамин B6 кој помага при регулирање на нивото на глукоза во крвта. Се намалува нивотот на стрес Бананите докажано може да го подобрат вашето расположение. Тие содржат триптофан којшто му е потребен на нашиот организам со цел да се добие серотонин, односно „хормонот на среќа“. Во просек една банана содржи 27 mg магнезиум, ...
сите 6 | | | веќе видена

На сите ни е добро познато дека љубовта на братот кон сестрата е силна, неизмерна и неверојатно заштитничка. 13 годишниот Антони, одлучил љубовта кон својата 5 годишна сестра, Бела, да изрази на еден сосема поинаков и несекојдневен начин. Тој одлучил да направи едно изненадување и ја вовел својата Бела во инспиративна бајковита приказна. Дали успеала неговата идеја , погледнете сами.
сите 5 | | | веќе видена

Нема кој не ја обожава комбинацијата од Нутела и лешници, споена во прекрасниот десерт Фереро Рошер. Elise Strachan е австралијанска слаткарка, позната по нејзините мафини. Таа во 2011-та година ја има основано страницата „ MyCupcakeAddiction“ , каде постојано објавува нови рецепти. Таа дава и идеи за украсување и совети за успешно печење на торти и колачи. Затоа нејзината страница е толку посетувана и популарна и има многу фанови. Во меѓувреме има издадено две книги. Едната е издадена во 2013-та година и е за рецепти за торти и колачи, а другата е за слатки прослави, издадена во 2016-та година. ФЕРЕРО РОШЕР ТОРТА Метод за подготовка: Загрејте ја умерено рерната на 175 °C. Лешниците ставете ги во широк сад за печење, да се печат на умерена температура, околу 15 минути. Подгответе си го омилениот чоколаден бисквит и исечете го во округла форма. Стопете чоколадо и разлејте го во длабок сад за да формирате чоколаден сад во кој ќе го сместите бисквитот. Следетете ги понатамошните инструкции за да ја подготвите ...
сите 15 | | | веќе видена

Веројатно имате забележано дека со текот на годините ви се менува и начинот на перцепција. Така некако стојат работите и со љубовта! Како поминува времето така ви се менува вкусот при избор на партнер, сакате различни места за излегување, си го организирате времето на еден сосема поинаков начин и сето тоа е нормално. Погледнете како изгледаат љубовните ситуации пред и по 30-тата.
сите 7 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека пеглата може да се користи и за нешто повеќе освен за уредно средување на алиштата и постелнината. Доколку немате идеја за што конкретно, време е да го погледнете видеото во продолжение.
сите 8 | | | веќе видена

Менувањето на фризура е една од најголемите дилеми со којашто се соочуваат жените ширум светот. Долга или кратка, пеглана или виткана, омбре или црвена секогаш е тешко да се пресече. Сепак, доколку сакате да изберете фризура којашто е релативно лесна за одржување, а и стои речиси на секоја жена, тогаш дефинитивно е време да се одлучите за боб. Зависно од должината и тоа дали сте повеќе љубител на прекршена или на права коса, боб фризурата едноставно можете да ја прилагодите по ваш вкус. Речиси секоја славна личност била дел од боб-клубот. Погледнете ги фотографиите во продолжение одберете што најмногу ви се допаѓа.
сите 4 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека Кети Пери освен што знае да пее таа е и извонредна домаќинка? Веројатно ова е еден од малкупознатите факти за неа, но без разлика на сѐ очигледно е дека таа одлично се снаоѓа во кујната. Како изгледа нејзината пита од цреши погледнете сами. Bon Appѐtit!
сите 13 | | | веќе видена

„Ел Класико“ натпреварот е секогаш атрактивен за гледање, а посебно кога во него учествуваат легенди кои на времето го носеле дресот на Барса и Реал и оставиле длабока трага во историјата на фудбалот. „Формата е моментална, класата е вечна“. Оваа изрека ја потврдија ветераните на двата најдобри шпански клуба во историјата – Реал Мадрид и Барселона. Тие синоќа во Бејрут одиграа спектакуларен натпревар од хуманитарен карактер. За екипата на Барса настапија легендите Роналдињо, Лудовиг Жили, Ерик Абидал, Гаиска Мендиета, Андони Гојкочеа, Мигуел Ангел Надал, Замброта, Едмилсон, Симао, Едгар Давидс, Франческо Коко и други. За екипата на Реал Мадрид настапија легендите Роберто Карлос, Фернандо Мориентес, Кристијан Карембу, Савио, Фернандо Санц, Гуереро и други. Главна ѕвезда на „Ел Класико“ вечерта беше магионичарот Роналдињо кој со своите три асистенции и донесе победа на екипата на Барселона со резултат 3:2 (1:1). Првиот гол за Барселона неодоливо потсетува на голот кој Барса пред 11 години го постигна на Сан ...
сите 2 | | | веќе видена

На интернет порталите постојат стотици статии во кои може да се најдат корисни совети и трикови коишто ќе ви го олеснат животот. Сепак, кога ќе влезете во кујна едноставно применувате рутински подготовки на оброците и не се ни обидувате да се сетите на некоја поедноставна варијанта со којашто ќе си го скратите времето поминато во сецкање или готвење. Во продолжение погледнете неколку едноставни трикови коишто дефинитивно ќе ви го поедностават времето поминато во кујна.
сите 3 | | | веќе видена

Една од најпопуларните Фејсбук групи „Здрава храна, здрави деца“ , покрај блогот и апликацијата , добива и печатено издание. Во книгата има рецепти за здрави оброци, препораки за исхрана, како и совети што се засноваат на препораките на Светската здравствена организација. Автори на овој „Бебе Готвач“ се основачите на групата „Здрава храна, здрави деца“ – Елена Петковска и Ирина Наков. Идејата за печатено издание доаѓа од традиционалната потреба да се има отворена книга во кујна за да се следи рецептот и да се подготви оброкот. Исто така, одлично ќе им се најде и на оние кои ги чуваат децата и се задолжени да им подготват храна, а не се доволно вешти со технологијата. Фејсбук-групата функционира повеќе од две години. Дел од рецептите во книгата може да се најдат и на апликацијата, но исто така се додадени и нови, автентични, што може да се приготват со свежи намирници што ги има на нашите пазари. Сите фотографии што се користени во печатениот „Бебе Готвач“се автентични (дело на Марјан Петковски). За таа цел, ...
сите 11 | | | веќе видена

За да оформите совршено тело за на плажа, јасно е дека треба да сте дисциплинирани со режимот на исхрана и активно и напорно да вежбате барем 3-4 пати во неделата. Сепак, за да ја постигнете таа цел не мора да фрлате пари за вежбање во скапи фитнес центри, специјални диети или креми за намалување на обемот. Сѐ што ви е потребно е еден стол и 10 минути слободно време во текот на денот кои ќе ги искористите за вежбање. Во продолжение погледнете 4 вежби кои ќе ви помогнат на брз начин да се ослободите од тромавото стомаче.
сите 3 | | | веќе видена

Девојче патувало 200 километри заедно со својот татко само да го види Гризман. Кога се сретнале, девојчето побарало автограм од футбалерот, ама на него изгледа му се брзало па само си ги одминал. Нормално девојчето се расплакало, а на татко и не му се верувало каков морон бил Французинот. Во позадина може да се види Фернандо Торес како застанува да се поздрави и слика со фановите, кои се во многу поголем број. И тие едни што биле тука за Гризман, тој не им излегол во пресрет. Да се надеваме дека не било ништо лично и дека се брзал бидејќи имал потреба од голема нужда, а не може да трпи. Во секој друг случај, девојчето треба да го фрли тој дрес од него и да си набави еден од Торес. Туку со среќата што тој ја има, може да ја промаши, па да биде дупла штетата.
сите 3 | | | веќе видена

Познатата пејачка Бритни Спирс, ја покажа својата витка фигура Долго време се збореше за Бритни Спирс и за нејзиниот хаотичен живот. Доживеа нервен слом, си ја избричи главата и имаше и неколку пијани испади во јавност. Работата отиде до таа мера, што нејзиниот поранеше сопруг поведе постапка за старателство. Во еден момент таа успеа да „качи“ и некој килограм плус, па често се подбиваа со нејзе таблоидите. Изгледа требаше да наполни 35 години и да созрее. Таа ги зема работите во свои раце и конечно си го доведе животот во ред. Бритни настапуваше во Вегас скоро секоја вечер, па сега си земала одмор и ги откажала сите настапи. Таа е видена на Хаваи како ужива со семејството. Не само што ужива, туку и ја покажа својата витка става и може да се види дека таа никогаш не изгледала подобро.
сите 7 | | | веќе видена

Нуклеарната катастрофа во Чернобил се случи на денешен ден пред 31 година Она што требаше да биде обичен работен ден за вработените во Чернобил, излезе дека е наголемиот кошмар. Кошмар кој не го ни сонувале. На 26 април, 1986 експлодираше нуклеарниот реактор во фабриката Чернобил. Има две приказни околу евакуацијата на градот. Едната е дека властите веднаш повикале сите граѓани под итно да ги напуштат своите домови. Вистинската е дека: Тамошните власти во прв момент се јавиле со соопштение дека експлодирал дел од фабриката, но велеле дека нема простор за паника и дека сите се сигурни и можат безбедно да си продолжат со дневните активности. Сепак неколку часа потоа, била мобилизирана и армијата на Советскиот Сојуз, која почнала да оди од врата на врата и да повикува на ИТНА евакуација. Оние кои биле на работа, им било наредено веднаш да го напуштат работното место и да се упатат кон своите домови. Оттаму, ги пакувале само најнеопходните нешта. Потоа, се снаоѓале сами, кој како знае и умее. 350000 луѓе го ...
сите 8 | | | веќе видена

Неочекувано, во Кенија имало толку голем одзив на излезеност на гласачи, што дури и немало доволно гласачки ливчиња за сите. Во 21 општина во Кенија изборите биле прекинати откако било утврдено дека нема доволно гласачки ливчиња за сите оние кои излегле да гласаат. Поради тоа што никогаш досега немало масовни одзиви, биле испечатени малку изборни материјали. Наводно, гласачите биле поткупувани со два долари, за да излезат и да го дадат својот глас. Останува да видиме како ќе се реши оваа несекојдневна ситуација.
сите 5 | | | веќе видена

Летниот одмор за Оклахома може да започне откако беа поразени по 4-ти пат од Хјустон Интересна вечер во рамки на НБА плејофот, откако Хјустон со 4-1 во серија, ги елиминираше Оклахома Сити Тандер. Неверојатните 47 поени, 11 скока и 9 асистенции на Расел Вестбрук не беа доволни за да обезбеди уште најмалку еден натпревар во серијата. Своја ноќ имаше бекот на Рокетси, Џејмс Хардем, кој постигна 34 поени, 8 скока и 4 асистенции. Хјустон сега ќе го чека подобриот од натпреварот помеѓу Мемфис и Сан Антонио, во кој по победата вечерва, Спарси водат во серијата со 3-2. Најефикасен кај победниците беше Каваи Ленард со 28 поени. Кај Гризлис, Мајкл Конли уфрли 26 поени. Во третиот натпревар вечерва, Јута Џез успеа на гостински терен да ги совлада Лос Анџелес Клипер и да поведе во серијата со 3-2. За разлика од претходниот натпревар помеѓу овие два тима, Гордон Хејворд имаше своја ноќ и со 27 поени беше најефикасен кај Џезерите. 28-те поени на Крис Пол не им помогнаа многу на Клиперси, кој сега ќе мораат да бркаат ...
сите 131 | | | веќе видена

Новите студии докажуваат дека оралните пилули за контрацепција имаат силно негативно дејство врз квалитетот на животот и благосостојбата кај здравите жени. Двојно слепи проби, рандомизирани, плацебо-контролирани студии, покажале дека здравите жени покажале намалување на квалитетот на животот, расположението и физичка благосостојба, по преземањето пилули за контрацепција. Дејството е изразено после 3 месеци од земањето на терапијата, со активни супстанци етинилестрадиол и левоноргестрел. Наодите се зајакнале со претходните истражувања, каде јасно е докажано дека жените се бореле со несаканите ефекти по земањето на контрацептивни пилули. Досега немаше значајни докази дека тие влијаат и на депресија, но најновите струдии го докажуваат и тоа. „И покрај фактот дека околу 100 милиони жени ширум светот користат контрацептивни пилули, многу малце знаеме за изненадувачките ефекти на пилулите по здравјето на жените”, вели водечкиот истражувач Анжелика Линден Хирсберг од Институтот Каролинска во Шведска. На научна ...
сите 9 | | | веќе видена

next