Биди Така

Во вооружениот напад што се случи во близина на Елисејските Полиња загина еден полицаец. Од министерството за внатрешни работи велат дека уште е рано за да се открие мотивот зад нападот. Елисејските Полиња се под постојан надзор на полицијата и безбедносните сили откако еден полицаев беше убиен и уште еден повреден во нападот што се случи пред неколку часа во Париз. Според првичните информации, напаѓачот е соборен и убиен. Од полицијата велат дека најверојатно се работи за терористички напад, додека пак други сметаат дека мотивот е кражба. Од француското МВР велат дека е прерано за било каква конкретна информација поврзана со мотивите. Регионот околу Елисејските Полиња за кратко е евакуиран и е под постојан надзор на полициските сили. Нападот се случи неколку дена пред претседателските избори во Франција. Во државата, по нападите во 2015-та, зголемени се нивоата на безбедност и претпазливост.
сите 160 | | | веќе видена

Нема човек, односно нема жена која што има доволно облека. Секогаш се јавува оној проблем дека „немаме што да носиме“. Најчесто причината за тоа е дека не знаеме колку облека имаме и голем дел од неа е во задниот дел од шкафот што чека некогаш да биде облечена. За среќа, има начин како да ја диплите облеката за секогаш уредно да можете да видите што имате и што би можеле да облечете. Погледнете!
сите 10 | | | веќе видена

„Ова е дел од Струмичкото поле под селата Иловица и Штука. Ова поле е едно од најплодородните не само во Македонија и регионот, туку и пошироко. Што да посееш ќе никне. Колку што се сеќавам, татко ми, кој беше земјоделски инженер, кажуваше дека во 70-те, експерти на Обединетите Нации биле тука и потврдиле дека оваа почва е меѓу најквалитетните земјоделски регион и во светот. По 20-30 години, сето ова може да биде мртво.“ by Krum Velkov РУДНИК ЗА ЗЛАТО ИЛОВИЦА: ПОСЛЕДИЦИ 1. Долгорочно, рудникот, чиј концесионер е Euromax Resources Ltd. од Канада, Британска Колумбија, ќе направи целосна промена на релјефот. Половина од убавата, кротка планина Огражден едноставно ќе ја снема. Тоа негативно ќе го афектира и еко-системот на Беласица, која е во непосредна близина. Ќе го афектира и целото поле, се разбира. 2. Опасни тешки метали и хемиски супстанци ќе ги загадат возухот, водата и земјиштето. Водите ќе имаат намален а pH вредност и зголемени концентрации на следниве тешки метали: цинк, алуминиум, арсен, бакар, ...
сите 34 | | | веќе видена

20 април е канабис ден или познат како “weed day” Cannabis sativa var. indica е растение кое потекнува од Централна Азија. Попознатo e како “канабис” или “марихуана”. Се користи за лекување од страна на традиционалните култури, уште од пред многу илјадници години. Канабисот содржи високи нивоа на тетрахидроканабинол (THC) – канабиоид најчесто е познат по своите психоактивни својства. Од оваа причина производите на канабис се често етикетирани како контраверзни и се силно регулирани и забранети во голем број на земји од целиот свет. Во последниве децени и има заеднички глобален притисок за легализацијата на марихуаната и производите добиени од неа, како и нивно воведување во конвенционалните медицински третмани. Се надеваме дека ова лековито растение ќе ни каристи како лек за многу болести во 21от век. 1. Стрес и анксиозност Во современото општество, стресот е зголемен на највисоко ниво, како еден од нашите најзначајни ризици по здравјето. Нашите предци стресот го искусувале во кратки интервали, за време на ...
сите 3 | | | веќе видена

Бред Пит е сингл после повеќе од една декада. Дали е спремен да продолжи со љубов после разводот со Анџелина Џоли? Откако се разделија со Џоли минатиот септември, Бред е повторно на „пазарот“ и како што кажува „People“ магазинот, тој веќе почнал да се гледа со други девојки. Иако тој моментално нема нова сериозна врска, тој почнал да оди на состаноци. Најголемите „виновници“ за ова биле неговите пријатели, бидејќи не сакале тој само да седи дома. Неговите најблиски изјавиле дека моментално тој не сакал да оди сам на состаноците, туку најпријатно му било да има со него барем уште еден пар. Пријателите на Џоли и Пит кажале дека тие двајца конечно ги имаат „закопано секирите“. Бред Пит откако се раздели од Анџелина почнал ново хоби – правење на скулптури. Покрај неговото хоби, тој се концентрира на кариерата и најмногу од сè, на нивните 6 деца. Иако имаше гласини дека Бред се гледа со Сиена Милер, ова беше демантирано од двете страни. Што ќе се случува понатаму во љубовниот живот на актерот, останува да видиме.
сите 13 | | | веќе видена

Четири различни едноставни рецепти за да направите мали торти во чаша или шолја. Потребно ви е малку брашно, млеко, екстракт од ванила и зејтин. За додатоците можете да одлучите и сами. За да направите една ваква торта потребни ви се само 3 минути! Погледнете го видеото за инспирација и пријатно јадење! http://biditaka.mk/wp-content/uploads/2017/04/anbEorB_460sv.mp4
сите 33 | | | веќе видена

Нова егзопланета има потенцијал за знаци на живот сличен на нашиот . Оваа планета се наоѓа на 40 светлосни години од Земјата, а е еден и пол пат поголема од нашата планета. Оваа втора Земја прави целосна ротација околу џуџеста ѕвезда LHS 1140 на секои 25 дена. Поради позицијата на која што се наоѓа, се верува дека оваа планета има вода во течна состојба, а можеби и живот сличен на нашиот. Се наоѓа доволно блиску до нас, така што астрономите се надеваат дека со новата генерација на големи телескопи ќе можат да проверат дали има вода на оваа Земја и други услови за живот. Дејвид Шарбоно од центарот за астрофизика на Харвард-Смитсониан универзитетите кажува дека оваа планета е доста блиску до нас. Односно, доколку Млечниот Пат го гледаме како да е со големина на САД, LHS 1140 и Сонцето би ги собрало во Централ Парк. Џејсон Дитман – научникот кој што го водеше тимот што ја откри оваа планета изјавил: „Оваа е највозбудливата егзопланета која што ја имам видено во последната декада“. Оваа Земја е околу 6 пати ...
сите 13 | | | веќе видена

Елон Маск во неговата Тесла гигафабрика, го направи најевтиното електрично возило. Корекцијата на цената следеше откако модел 3 возилото, се подготвува за продажба оваа година. Во САД, речиси 30 проценти од луѓето се возат сами во автомобил. Тоа влијае врз емисиите на штетни гасови и на глобалното затоплување. Автомобилите и камионите учествуваат со околу 24 фунти на јаглерод диоксид и други штетни гасови, на секој галон на гас. Секој сериозен напор за да се намалат глобалните емисии за затоплување и борбата против климатските промени, вклучува развивање „почисти“ возила. Еден од шампионите во овој фронт е Тесла и неговите електрични автомобили . Иновативна компанија на Елон Маск, главен приоритет и е правењето на најевтиниот електричен автомобил. Тесла гигафабриката најави намалување од 5,000$ на цената за моделот S 75 и неговата варијанта со погон на сите тркала 75D. Тие се напојуваат со струја од батерија од 75kWh. Цените се движат од 69.500$ и 74.500$, соодветно. Во исто време, падот на цените е ...
сите 5 | | | веќе видена

Најнов тренд во однос на бојата на косата е космичка коса. Девојките кои што се доволно храбри за ваква боја на коса можат буквално да го имаат универзумот во коса. Ова е една од варијациите на пастелна, виножито и холографска коса. Разликата, освен во боите е тоа што луѓето кои што имаат ваква комбинација од бои на коса прават колаж од слики каде што ја споредуваат бојата на косата со галаксијата од која што е инспирирана фризурата. Како и да е, овие бои на универзумот не се лесни за одржување, морате да одите на фризер барем еднаш месечно за да ги обновите боите кои што би можеле да го изгубат сјајот. Исто така, важно е косата да се суши со топол, но не жежок воздух и да ги користите сите препарати за заштита на косата и бојата. Во продолжение погледнете некои од фризурите инспирирани од универзумот.
сите 21 | | | веќе видена

Како би изгледале луѓето во 5000-та година и од што зависи тоа? Погледнете како би се развиле доколку се случи едно од трите можни сценарија: воден свет – поради глобалното затоплување; населување на друга планета или ново ледено доба. Добро утро и пријатно кафе!
сите 12 | | | веќе видена

„Ниедна болест, вклучувајќи го и ракот, не може да опстане во алкална средина“ – Доктор Ото Варбург, добитник на Нобелова награда за откривање на рак, во 1931 год Во последно време многу е популаризирана темата за алкална храна и одржување на алкална средина на организмот. Важноста на pH вредноста на телото, научно било докажано уште многу одамна. Еден од првите научници и воедно доктор кој истражувал за ова е доктор Ото Варбург, кој добил Нобелова награда за физиологија, во 1931 год. Што е pH? Хемиски, pH (водороден показател) е мерка за концентрација на водородни јони (H+) во раствор. Раствори со ниски концентрации на водород имаат висока pH вредности и обратно, раствори со висока концентрација на водород имаат ниска pH вредност. рН скалата е од 1 до 14, со тоа што 7 е средина и тоа е pH вредноста на чиста вода – неутрална. Над 7 е алкална, под 7 е кисела. Во оптимални услови, вашето тело треба да има pH помеѓу 7,0 и 7,4- благо алкално. Ова се однесува на pH вредноста на крв, лимфа и цереброспиналната ...
сите 7 | | | веќе видена

Океанските медузи се признаени за први животински видови на Земјата, после децениското истражување од страна на научниците. Во последната деценија, зоолозите истражуваа за најстарата гранка од животинското семејството. Долго време на врвот од листата беа сунѓерите, но сепак останала доза на сомневање дека можеби тие не се првите животински видови на Земјата. Одговорот на ова прашање може да има големо влијание врз размислувањето на научниците за тоа како нервниот систем, дигестивниот тракт и други основни органи еволуирале кај посовремените животни. Тим од еволутивни биолози од Универзитетот Вандербилт и од Универзитетот во Висконсин-Медисон, имаат измислено нов пристап, специјално дизајниран, за да ги решат спорните прашања за филогенетско дрво на животот. Новиот пристап наведува категорично кон реброносните медузи (lat. Ctenophora, eng. comb jellies). Начинот и нејзината примена, на овој и 17 други контроверзни филогенетски односи е објавен на интернет на 10ти април, во списанието Nature Ecology & ...
| | веќе видена

Изедовте премногу Велигденски јајца овој викенд? Без мака, 100гр темно чоколадо можат да ви помогнат! Темното чоколадо е антиоксиданс, богато е со растителни влакна, железо, магнезиум и бакар. Овие хранливи состојки позитивно влијаат на нашето здравје. Темното чоколадо е направено од семе на дрвото какао и тоа е еден од најдобрите извори на антиоксиданси на планетата. Истражувањата покажуваат дека темното чоколадо (без шеќер!) може да ви го подобри здравјето и да го намали ризикот од срцеви заболувања. 1. Темното чоколадо е многу хранливо Ако купите квалитетно темно чоколадо со висок процент на какао, тоа е многу здраво. Содржи оптимален процент на растителни влакна и е преполнo со минерали. 100 грама темно чоколадо со 70-85% какао содржи: ПДД*- Препорачана Дневна Доза -11 грама растителни влакна -67% од ПДД* за железо -58% од ПДД за магнезиум -89% од ПДД за бакар -98% од ПДД за манган Содржи и калиум, фосфор, цинк и селен. 100 грама темно чоколадо е прилично голема количина за дневен внес. Сите овие ...
сите 11 | | | веќе видена

Солта и биберот се дел од нашата трпеза уште многу одамна, но зошто е тоа така? Добро, знаеме за солта дека не само што е клучен елемент во природата туку и ги прави јадењата многу повкусни. Но зошто не сол и кари? Или сол и буковец? Или сол и шафран?!? Од каде доаѓа оваа комбинација? Погледнете! Добро утро и пријатно кафе!
сите 13 | | | веќе видена

Се проценува дека 70% од жените доживуваат болки во градите пред месечен циклус, во текот на нивниот живот. Тоа е познато како циклична масталгија (mastalgia) или циклична mastodynia. Овој симптом влијае на многу жени и е со различен степен на сериозност. Причината за сето тоа се сведува на хормоните. Во првата половина од менструалниот циклус на жената, нивото на естроген се зголемува во телото, предизвикувајќи им на млечните канали на дојките да се зголемат. Кога од јајниците се ослободува јајце клетката, телото произведува зголемено ниво на прогестерон да се задебели ѕидот на матката. Ова е начин на подготовка за имплантација на оплодената јајце клетка во матката, како и подготовка за бременоста на телото. Прогестеронот предизвикува зголемување на крвотокот во млечните жлезди. Заедно, двета хормона естроген и прогестерон, резултираат со чувството на болка во градите. Покрај општата болка, жените чувствуваат и други симптоми на градите, особено непосредно пред да почне менструација. Ткивото на градите ...
сите 7 | | | веќе видена

Холографска коса нов тренд по кој сигурно ќе биде запаметена оваа 2017-та година. Овие бои на коса се добиваат кога ќе се помеша плава (или платинеста) боја на коса со прамени во боја на лаванда, нежно розево и светло сино. Холографската коса изгледа одлично, а сликите можете да ги погледнете подолу. Повеќе вакви фризури и бои можете да видите на Bored Panda .
сите 16 | | | веќе видена

Леонардо ди Каприо и Елон Маск, разговарале за Тесла гигафабриките кои произведуваат литиум-јонски батерии, како и за климатските промени и иднината на алтернативните извори на енергија. Преземање чекори кон иднината, за независност од фосилни горива, е повеќе од важно, од било кога. Тесла гигафабрики Тесла фабриките произведуваат литиум-јонски батерии, поддршка на Тесла возилата и обезбедување на батерии со ниска цена со користење на алтернативни извори на енергија. Во неодамнешното видео, извршниот директор и основач, Елон Маск изјави: “Направивме пресметки за да дознаеме што би било потребно за целиот свет да премине кон одржлива енергија. Потребни се 100 Тесла гигафабрики”. Леонардо ди Каприо се сретнал со Елон Маск, минатата година во неговата гигафабрика, за да разговараат за обновливите извори на енергија и за иднината на енергија, како и влијанието врз климатските промени. Лео ни е добро познат по неговите дискусии за алтернативни извори на енергија и климатски промени. Всушност, тој неодамна го ...
сите 16 | | | веќе видена

Фрида Кало како една од најпознатите сликарки во Мексико, остана запаметена по својата бунтовна уметност и начинот на којшто ги изразувала своите политички гледања. Малку познат е фактот дека таа зад себе оставила неверојатни парчиња облека и накит. Сопругот на Фрида, Диего Ривера, по нејзината смрт во 1954-тата година одлучил гардеробата на својата сопруга да ја скрие и заклучи во бањата од нивниот дом во Мексико Сити. Овие импресивни парчиња биле пронајдени дури во 2004-тата година. Јапонскиот фотограф Ишуичи Мијако ја имал привилегијата да ги овековечи овие неверојатни ремек дела од гардероберот на Фрида. Како изгледа целото тоа погледнете сами.
сите 10 | | | веќе видена

Од сите животни коишто човекот ги има припитомено, кучињата се нашите најстари пријатели. Ова пријателство трае повеќе од 30 000 години, но како од група диви волци дошто до тоа да имаме мало бушаво кученце до нас? Конечно можете да ја видите еволуцијата и како луѓето и кучињата заедно станале ова што се денес. Дали ние ги припитомивме кучињата или тие нас? Добро утро и пријатно кафе!
сите 12 | | | веќе видена

Таткото на хрононутриција е францускиот доктор Алан Делабо. Тој во осумдесетите години го измислил концептот на хрононутриција. Исхраната се концепира на распоред на намирниците во оброците под одредена саатница во текот на денот, се со цел максимална искористеност на нутритиентите и следење на биолошкиот часовник. Со тоа, организмот ќе ја добие енергијата потребна во текот на денот и таа нема да биде складирана во телото како резерва, така да нема ризик од непожелни облини. НАПОМЕНА: Ова се основни насоки за хроно исхрана, не е програм за слабеење!!! Ако ги следите препораките, можете да си го подобрите општото здравје, фигурата и ќе изгубите килограми и сантиметри, но најважно е дека ќе се храните здраво! Хроно исхраната е вештина и начин на консумирање на сите намирници, во точно определено време, за да тие бидат искористени соодветно и да се задоволат потребите на организмот со енергија и при тоа да не се наталожуваат неискористени масти и енергија во организмот, кои доведуваат до дебелеење. Станува збор ...
сите 19 | | | веќе видена

next