Биди Така

Мелатонинот на природен начин го враќа балансот на ритамот ден-ноќ, особено за оние кои имаат нестандардно работно време или оние кои страдаат од несоница предизвикана од различни фактори. Мелатонинот се лачи во хипофизата и истиот ни помаѓа да го контролираме природниот циклус на спиење. Дополнително, може да се зема и како додаток во исхраната, особено кај лицата кои имаат периодични несоници предизвикани поради најразлични причини. Исто така, постојат и природни извори на мелатонин, односно намирници кои што го стимулираат неговото лачење, во случаи на несоница. Наместо суплементи, за подобар сон можете да користите ананас, банани и портокали, коишто се на врвот на листата на намирници кои стимулираат лачење на мелатонин и тоа ананасот за 266%, бананите за 180%, а портокалите за 47%. Меѓу останатите продукти што помагаат во зголемување на излачувањето на мелатонин се и овесот, пченката шеќерец, оризот, доматите и јачменот.
сите 5 | | | веќе видена

„Магично око“ – серии на книги со автостереограмски слики . Овој тип на слики овозможуваат некои луѓе да видат 3D објекти при фокусирање на 2D фотографии. Овие книги почнале да се издаваат во 1979-та година, но најпознати биле во 90-тите. „Магично око“ сликите најлесно се гледаат доколку се на хартија, а не на екран, па доколку можете и сакате, испечатете некоја од сликиве и само следете ги инструкциите. Сликите не мора да се испечатени во боја. Како да ја видите 3D сликата? Ставете ја сликата пред нос. Буквално. Таа треба да е заматена. Фокусирајте се на тоа да гледате низ сликата, како да гледате во далечина. Полека оддалечете ја сликата од вашето лице и повторно, фокусирајте се на длабочината на сликата. Немојте да трепкате додека го правите ова. Штом ќе ја согледате скриената слика и длабочината, ќе можете гледате наоколу, низ сликата и да го видите целиот 3D модел. Колку подолго гледате, толку појасна ќе стане илузијата. Колку подалеку ја држите сликата, толку подлабока станува. *3D објектите полесно ...
сите 10 | | | веќе видена

Тимот на Мајнц му зададе нови главоболки на Баерн Баерн Минхен едвај успеа да стигне до еден бод против тимот на Мајнц. Првиот гол на натпреварот го постигна Бојан Кркич уште во 3-тата минута од натпреварот. По една одлично скроена акција на „Баварците“, Арјен Робен го изедначи резултатот на 1-1 во 16-тата минута од првиот дел. При крајот на првото полувреме, Даниел Бросински од пенал го најави големото изненадување и го доведе својот тим во водство од 1-2. Во вториот дел, тимот на Баерн беше поконкретен и успеа во 73-тата минута да го изедначи резултато на 2-2, со голот на Тиаго. И покрај иницијативата на тимот од Минхен, резултатот остана непроменет. Тимот на Дармштад има мали шанси да се спаси од испаѓање во понизок ранг. Сепак, тоа не беше причина да го изненади тимот на Хамбургер и да му ги помати сметките во борбата за опстанок. Со головите на Ајтак Сулу и Феликс Плате, Дармштад го најави големото изненадување. До крајот на натпреварот, со авто-голот на Фабиан Холанд, тимот на Хамбургер дојде само до ...
сите 12 | | | веќе видена

Што е аутизам? Тоа е нарушување во развитокот на мозокот, што се појавува кај малите деца и влијае во најголем дел кај комуникациските и социјалните вештини. Аутизмот не е одредена болест, туку тоа е огромен спектар на состојби и честопати се нарекува аутистичен спектар на растројство (АСР). Интересен е фактот дека некои форми на аутизам се резултат на недостаток на ендоканабиноиди . Канабисот, со фитоканабиноидите , како THC и CBD , можат да помогнат во балансирање на системот ендоканабиноиди и да ги олеснат симптомите на аутизам. Речиси 2 милиони луѓе страдаат од една или друга форма на аутизам. Тоа бројка е преголема, но сепак тие не се вклучени на листата на болести кои се лекуваат со канабис. Тоа е така бидејќи досега нема конкетни резултати од лекувањето. Оваа година, 2017 година, постои панел дискусија закажана во Мичиген, за да се разговара за третман на деца со аутизам со медицинска марихуана. Поддршката за медицинска марихуана како одржлив третман на аутизмот, секојдневно расте. Но рацете на ...
сите 3 | | | веќе видена

Кратката проза на Михаил Булгаков по својот книжевен дострел стои рамо до рамо со неговите романи и драмски текстови. Пишувани во 1920-ите години и претежно објавувани во тогашните весници и списанија, овие раскази се полигонот во кој се развива писателскиот гениј на Булгаков. Тие неретко наликуваат на стилски етиди и тематски скици за идните долги прозни дела на овој книжевен еретик. Елементите на мрачност, гротескност и сатиричност – карактеристични за општата поетика на Булгаков – се подлога на стилот и тематските преокупации и на неговата кратка проза. Расказот, впрочем, и во неговиот случај се јавува како антиципација и сублимација на богатството на авторската фантазија. Доколку сакате да ја имате оваа книга во вашата домашна библиотека, можете да ја нарачате тука .
| | веќе видена

Мајкрософт ни е добро позната компанија на сите, исто како и името Бил Гејтс. Ова се неколку кул факти поврзани со компанијата. 1. Првичното име било Мајкро-софт (анг. Micro-soft) што било сложенка составена од „микрокомпјутер“ и „софтвер“. При регистрирањето на фирмата, цртичката била избришана. Првото седиште било некаде во Ново Мексико, но потоа е префрлено во Редмонд, Вашингтон. Основачи на компанијата се Бил Гејтс и Пол Ален. 2. Вработените во Мајкрософт на прекар се нарекуваат „софти“. 3. Секој вработен на првиот ден и на секоја годишнина понатаму, прославува со половина килограм M&M бонбони. 4. Во седиштето на компанијата има уметничка галерија што служи за одмор и ослободување од стрес. Освен од популарни уметници, Мајкрософт купува уметнички дела и од локални и не толку познати уметници. 5. Во почетокот се обиделе да дизајнираат и хардвер. Нивниот прв хардверски производ е „МС Маус 1.0“. 6. Во кампусот на компанијата има многу зајаци. Некој од вработените некогаш донел зајак во кампусот во Редмонд и ...
сите 2 | | | веќе видена

„This Is Us“ е американска ТВ-серија, семејна драма, што уште по првите неколку епизоди беше одлично прифатена од публиката низ светот. Приказната започнува со поврзаноста на неколку личности на основа на датумот на раѓање и како тие се слични и/или различни. Во главните улоги ги гледаме Мајло Вентимиља, Менди Мур (не е сменета воопшто од времето на „A Walk To Remember“), Стерлинг Браун, Криси Мец, Џастин Хартли, Сузан Вотсон, Крис Саливан и Рон Џонс. „This Is Us“ доби неколку номинации на повеќе ТВ-награди. По завршувањето на првата сезона, серијата е обновена за уште две, со можност за продолжување и понатаму. Кејт, Кевин и Рандал се браќа и сестра, деца на Џек и Ребека. Двајца од нив се дел од тројка, од кои едното бебе не го преживува породувањето, а третиот го посвојуваат, бидејќи Ребека и Џек се решени од болница да си заминат со три бебиња. Во текот на серијата се испреплетуваат настани од минатото, од повеќе фази од животот на семејството. Жанровски, „This Is Us“ варира меѓу семејна драма, комедија и ...
сите 7 | | | веќе видена

Актерката Меган Маркл, која во „Suits“ ја глуми Рејчел Зејн, веќе извесно време е во врска со принцот Хари, а сега конечно е прифатена како дел од кралското семејство. За некој да влезе во Кенсингтонската палата треба да поседува лична карта и писмена покана. Овој протокол важи дури и за принцовите Вилијам и Хари, а и за војвотката Кејт. Неодамна, низ портите на Кенсингтонската палата успеала да помине и Меган Маркл, што значи дека таа веќе е третирана како еднаква на сите кои живеат таму. Со ова, таа е еден чекор поблиску да стане рамноправен член на кралското семејство, а во секој момент се очекува и принцот Хари да ја запроси. Маркл исто така, е блиска и со Вилијам и Кејт. Според извори блиски на кралското семејство, актерката одлично се снаоѓа во улогата девојка на принц. Тие двајца се среќни заедно и веќе прават планови за иднината, а Маркл дефинитивно се подготвува да живее живот на принцеза.
сите 20 | | | веќе видена

Клинт Иствуд ќе режира вистинска приказна од нападите во Париз, приказна за тројца Американци кои спречија терористички акт. Филмот уште нема официјален наслов, а е базиран на книгата „The 15:17 To Paris: The True Story Of A Terrorist, A Train, And Three American Heroes“. Книгата има тројца автори. Авторите Ентони Седлер, Алек Скарлатос и Спенсер Стоун патувале низ Европа. Кога биле во Париз, во нивниот воз бил отворен оган од автоматска пушка. „Го погледнав Спенсер и му реков да одиме. Тој го фати напаѓачот за врат, а јас му го одзедов оружјето и му го фрлив што подалеку“, изјавил Скарлатос. Тие тројца биле прогласени за национални херои на САД и Франција, затоа што успеале да го онеспособат 25-годишниот Мароканец Ајуб Ел Казани да убие најмалку 500 луѓе. Во последните две години, Париз е честа цел на напади со најразличен мотив. Најголемиот од сите беше оној од 2015-та, што започна во концертната сала Батаклан, како и нападот на редакцијата на „Шарли Ебдо“.
сите 48 | | | веќе видена

Руски хакер е осуден на 27 години затвор што ќе ги отслужува во еден од федералните затвори во САД. Роман Селезнев е обвинет дека украл броеви од кредитни картички и истите ги продавал онлајн. Тој е син на познат руски пратеник, Валери Селезнев. Обвинет е дека има украдено илјадници идентитети, преку кои доаѓал до информации за кредитни картички, а потоа истите ги продавал онлајн. Негова цел биле над 3700 финансиски институции и повеќе од 500 бизниси низ светот. Загубата од неговите криминали е проценета на 170 милиони долари. Според судот, тој е единствениот хакер кој успеал да доведе до толкава загуба, па затоа е казнет и со повисока затворска казна од вообичаената во вакви случаи. Селезнев беше уапсен во 2014-та, на Малдивите.
сите 8 | | | веќе видена

Сите прашања што останаа неодговорени во четвртата, Нетфликс ќе ни ги одговори во петтата сезона од „House of Cards“, на 30-ти мај. Она што сите ги интересира е како Френк Андервуд ќе се справи со новонастанатата ситуација по претседателските избори? Дали ќе се помири или пак, ќе го разбуди макијавелистот во себе ? Click to view slideshow.
| | веќе видена

Вежбањето јога е вистинскиот избор за опуштање после напорниот и стресен ден. На следното видео можете да ги видите техниките на опуштање, истегнување и правилно дишење, за да се ослободите од мускулна згрченост и нервна напнатост. Добро утро и пријатно кафе!
сите 15 | | | веќе видена

Откриена е нова состојба на материјата што има потенцијал да придонесе за напредокот на микро-технологијата и квантните компјутери. Тридимензионален квантен течен кристал е откриен благодарение на физичарите од Калтек (не се Ленард, Шелдон и Раџ, а Хауард па ич). Ова е сосема нова состојба на материјата, а физичарите очекуваат дека ќе биде применлива во подобрувањето на квантните компјутери. Молекулите на стандардниот течен кристал се движат слободно како да се течност, но со правецот се ориентирани како кај цврстите тела. Истите можат да бидат синтетички произведени или пак, да ги има во природата. Квантните течни кристали се откриени во 1999-та и од обичните се разликуваат во тоа што електроните се движат по определени оски. Електроните од тридимензионалните квантни течни кристали имаат покажуваат магнетни својства, во зависност од правецот по којшто се движат по нивните замислени оски. Практично, ако се наелектризираат, се претвораат во магнети. Физичарите од Калтек веруваат дека благодарение на оваа нова ...
| | веќе видена

Во полуфиналето на Лигата на шампиони ќе гледаме мадридско дерби. Реал Мадрид ќе играат против Атлетико, додека пак Јувентус против Монако. Реал и Монако ќе бидат домаќини на првите мечеви, што ќе се одиграат на втори и трети мај, додека пак реваншите ќе се играат една седмица подоцна. Ждрепката ја изврши легендарниот напаѓач на Ливерпул и на репрезентацијата на Велс – Јан Раш.
сите 20 | | | веќе видена

Првоосомничениот за вчерашниот напад во Париз, кај Елисејските Полиња, се вика Карим Шофри и најверојатно неговото дело е инспирирано од ИСИЛ. Шофри бил осуден на 20-годишна затворска казна, откако се обидел да убие полицаец во 2001-ва, но пред два месеца бил ослободен. Иако првично не беа познати мотивите за овој напад, многумина веруваа дека се работи за терористички акт. Се верува дека Шофри го паркирал неговото Ауди откако полицијата го запрела. Во возилото биле пронајдени пушка и ножеви. Во меѓувреме ИСИЛ презедоа одговорност, но тие го идентификуваа напаѓачот како Абу Јусуф од Белгија. Шофри им е познат на властите по неколку инциденти во кои што негова цел била да убие полицаец. Претседателските кандидати Марин Ле Пен, Франсоа Филон и Филип Путу ги осудија овие напади. Ле Пен повика Франција веднаш да ја врати контролата на границата и да се депортираат сите странци осомничени за терор.
сите 33 | | | веќе видена

Деталите за првиот фестивалски ден на OHRID CALLING 2017 , којшто ќе се одржи на 01 август во Охрид на стадионот „Билјанини извори“ се веќе дефинирани. На првиот фестивалски ден на кој како главна ѕвезда ќе настапи популарниот AFROJACK, шоуто ќе го отвори младиот и талентиран диџеј RAVITEZ. DJ RAVITEZ е млад диџеј од Холандија, чија кариера започнува пред 7 години. Неговата работа и страст кон музиката првично ја забележува тимот на Nicky Romero од Protocol Recordings, а потоа и AFROJACK кој го зема во неговиот тим, давајќи му привилегија да ја дели сцената со некои од најголеми имиња на светската електронска сцена и со него е придружуван на турнеите по светот и фестивалите како: Ultra Music Festival (Мајами), Tomorrowland (Белгија), EDC (Лас Вегас), Untold Festival (Романија) и многу други. Билетите за фестивалот OHRID CALLING ќе бидат пуштени во продажба од понеделник (24.04.2017) преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија, Југотон и онлајн, по цени од: 1000 денари ПАРТЕР 1.500 денари ...
сите 17 | | | веќе видена

За вљубниците на хороскопот и специфична шминка, оваа галерија е полн погодок за вас! Зад оваа прекрасна шминка стои Сетера Хосеини ( Setareh Hosseini ), мејкап артистка од Торонто. Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби
сите 11 | | | веќе видена

Со помош на интернетот и модерната технологија, се открија овие прекрасни скулптури, создадени од уметниците низ светот. Нивните творци едноставно ги рушат сите правила, кои владееле со светот на ликовната уметност. 1.Вондерленд, Канада 2. Карма, САД 3. Последната вечера, САД 4. Дијаманти, Австралија 5. Балансирана скулптура, Дубаи 6. Споменик на виолинистот, Холандија 7. Порше на фестивалот на брзината, Велика Британија 8. „Качи се, симни се“, Австралија 9. Неизбежноста на времето, Грција 10. Гравитацијата на слонот, Франција 11. Тркач, Грција 12. Подводни скулптури, Мексико 13. Али и Нино, Грузија
сите 2 | | | веќе видена

Дизајнирањето на детски соби може да биде тешка задача, бидејќи треба да се разгледаат многу аспекти. Просторијата мора да биде безбедна средина за едно дете и треба да се вклучат многу забавни елементи, за омилените активности на вашето дете. На пример, ако вашето дете сака да чита, тогаш знаеме дека собата ќе ја трансформираме во мини библиотека со совршен агол на читање и сл. Доколку немате доволно голем простор за детска соба, тогаш морате да ги прилагодите неопходните елементи во помал простор. Тоа може да се постигне со правење на конструкција за мала куќа, во која ќе биде вклучен забавниот дел на детето. Исто така може да се постави и клупа, која ќе служи како совршен агол за читање. Погледнете ја листата подолу и да уживате!
сите 4 | | | веќе видена

Погледнете како да ја направите оваа тренди фризура која што ќе ви одговара за секоја пригода и со секој фустан. Можете да пробате да ја направите дома или само покажете го видеото на вашиот фризер и чувствувајте се шик и убаво. Добро утро и пријатно кафе!
сите 10 | | | веќе видена

next