Биди Така

Познатите диџеи HARDWELL и AFROJACK, официјално ги најавија нивните настапи на претстојниот фестивал OHRID CALLING 2017, кој ќе се одржува на 01 и 02 август, на стадионот „Билјанини извори“, во организација на Авалон Продукција. Како што и претходно веќе најавивме, HARDWELL и AFROJACK за прв пат доаѓаат во Македонија, како хедлајнери на фестивалот, кој иако годинава ќе го има своето второ издание, веќе стана препознатлив бренд во Македонија и во регионот. AFROJACK е еден од најтиражните изведувачи на дeнешницата, а воедно можеби и највлијателниот диџеј и продуцент. Неговото доаѓање во Македонија со нетрпение се очекуваше во целиот регион, а ова ќе биде и единствениот негов настап на овие простори. Зад себе има Греми награда, а неколку години по ред, како и годинава, се наоѓа во топ 10 најдобри диџеи според сите релевантни диџеј листи. Високотиражниот хитмејкер HARDWELL, пак, со години е во топ 3 најдобри диџеи на светската ранг листа, а воедно е и најмладиот на кој тоа му пошло од рака. Директните преноси на ...
сите 67 | | | веќе видена

Годинава се навршија 45 години од првиот дел на култниот филм „Кум“. „Кум“ е филмот кој ја разбрануваше јавноста пред, а и по неговот прикажување . Ден денес важи за еден од најдобрите филмови на сите времиња, но и за еден од најконтраверзните. По 45 години од неговото прикажување, актерите се собраа повторно заедно на сцена. Предводени од генијалецот кој стоеше позади овој проект, Френсис Форд Копола, присутни беа и Ал Пачино, Роберт Де Ниро, Талиа Шир, Роберт Дувал Џејмс Кан. Публиката ги дочека со громогласен аплауз. Актерите споделуваа интересни случки од снимањето на филмот, а и што се случувало потоа. Ал Пачино, кој го глумеше ликот на Мајкл Корлеоне, изјави дека веднаш по снимањето на филмот, актерите се опиле и дискутирале за тоа што очекуваат од него: „Никој од нас не очекуваше ништо посебно. Бевме млади наивни и неискусни. Сите мислевме дека филмот е вистинска утка и дека по него нема да има студио што ќе сака да не најми“. Повеќе на оваа тема, елабориравме тука , па ако имате време повелете ...
сите 6 | | | веќе видена

Актерките Мејим Бјалик и Мелиса Рауч добија покачување на хонорарите за 11-тата и 12-тата сезона од серијата „The Big Bang Theory“. Откако претходно во јавноста излезе информацијата дека Мејим Бјалик и Мелиса Рауч, кои ги толкуваат Ејми и Бернадет во „The Big Bang Theory“ земаат значајно помали хонорари од останатите, конечно и тие двете добија покачување. Двете актерки првпат се појавија во третата, а станаа регуларен дел од екипата во четвртата сезона. Поради тоа, тие земале доста помали хонорари од оние кои во серијата се уште од самиот почеток. До 10-тата сезона тие биле плаќани помеѓу 175.000-200.000 долари по епизода, но откако останатите решиле да издвојат од нивните хонорари, со цел Мејим и Мелиса да добијат покачување, од Ворнер Брос ТВ најавиле дека и двете ќе добиваат по 500.000 долари за секоја епизода во којашто ќе глумат во 11-та и 12-та сезона.
сите 2 | | | веќе видена

Прво таткото, а сега и мајката на Никола се болни од карцином. Здравствената состојба на мајката се искомплицирала и итно се потребни парични средства за нејзино лекување. АЈДЕ ДА ПОМОГНЕМЕ! На семејството на Шиндре му треба нашата помош! Никола Ристевски Трансакциска: 210 501 677 133 541 НЛБ Тутунска pic.twitter.com/u9wpkr5DgE — Neb. Gelevski – Bane (@banekoma) May 3, 2017
сите 2 | | | веќе видена

Секоја жена сака да воспостави удобен и среќен живот со својот партнер. Меѓутоа таа желба за држење на работите под контрола многу лесно може да се претвори во жртвување и чувство на несигурност. Во продолжение прочитајте кои 4 работи не треба да ги прави ниедна жена за човекот кој го сака. Се обидувате да ги реши сите негови проблеми Особено кога станува збор за финансиите, никогаш не се обидувајте да го „извлечете“ својот партнер од неговите проблеми. Доколку постојано го правите истото, на крајот ќе сфатите дека живеете со човек којшто е беспомошен, нерешителен и не сака да презема никаква одговорност. Купувате скапи подароци Мажите се суетни, па доколку на својот сакан му купите скап поклон, а знаете дека тој не може да си дозволи да ви подари нешто соодветно, вие само си правите контрауслуга. Ваквиот гест може само да направи вашиот сакан да се чувствува безвредно и мизерно. „Што ти реков?“ Ова се зборови кои дефинитивно ниеден маж не сака да ги слушне. Дури и ако сте 100% во право, едноставно ...
сите 30 | | | веќе видена

Милиони луѓе ќе ја откријат вистината за ракот, во документарецот чија премиера беше на 16ти мај 2015 год. Малку познатите факти и начинот како да се победи, ќе биде раскажан од луѓе кој ја преживеале оваа страшна болест и од доктори кои секојдневно се соочуваат со многу вакви пациенти. Над 100 научници и доктори учествуваат во овој проект, каде доказите околу лекувањето на ракот ќе ги раскажат во документарецот. Моќниот документарец за вистината за ракот, кога за прв пат кога бил емитуван имал ограничен пристап. Сега можете БЕСПЛАТНО да го гледате, се со цел поголема информираност. Со тоа ќе ги откриете најефикасните начини за спречување и победување на ракот. 131 врвни експерти во светот ќе ги раскажат искуствата, кои нема да се слушнете на друго место.
сите 4 | | | веќе видена

Хотелот „Тодос Сантос“ во Баха Калифорнија, којшто во 50-тите се викал „Калифорнија“, а сега го користи тоа во маркетиншки цели, доби тужба од бендот. Во дописот на „The Eagles“ до федералниот суд во Лос Анџелес се вели дека сопствениците на хотелот го убедуваат гостите дека гостуваат во легендарниот угостителски објект за којшто се пее во песната „Hotel California“. Според „The Eagles“, оригиналниот назив на хотелот датира од раните 50-ти, но истиот веќе има сменето многу имиња . Сегашните сопственици го купиле во 2001-ва и од тогаш, го користат оригиналното име во маркетиншки цели. Маички, приврзоци и други брендирани материјали се продаваат во рецепцијата, а низ звучниците секогаш се слушаат песни од „The Eagles“. Од сопствениците и менаџментот на хотелот сè уште нема никаков коментар.
сите 16 | | | веќе видена

Доколку немате кој да ви го чува детето, или пак не сте во можност да најмите бебиситерка, тогаш обратете се кај најдобриот пријател на човекот – кучето. Ова кутре ужива да си игра со бебето, а и бебето со него. Вистински и неразделни пријатели уште од мали нозе.
сите 5 | | | веќе видена

Возбудлива ноќ во рамките на НБА лигата, Голден Стејт Вориорс подобри од Јута Џез, Бостон дури по продолжение славеше над Вашингтон Очигледно дека Вориорс добро се одмориле и спремиле за дуелот со Јута Џез. 11-те пауза ги искористија на најдобар начин, совладувајќи го тимот на Јута Џез со 106-94. Најкорисен играч кај Голден Стејт беше Стеф Кари со 22 поени, 7 скока и 5 асистенции. Кај Џезерите, комплетно потфрли нивниот ростер, каде немаше играч со повеќе од 13 поени (Руди Гобер). Вориорс поведо со 1-0 во серијата, а наредниот натпревар се игра за 2 дена во Оракл Арената. Многу повозбудлив и неизвесен натпревар прикажаа тимовите на Бостон Селтикс и Вашингтон Визардс. Потребни беа дополнителни 5 минути, за тимот на Селтикс да го победи Визардс. Ајзеа Томас се надмина себеси и постигна личен рекорд од 53 поени на натпревар (претходниот му беше 47). Покрај тие 53 поени, Томас забележа 4 скока и 4 асистенции. Кај Визардси, најефикасен беше Џон Вол, со 40 поени и 13 асистенции. Сега, Селтикс водат во серијата со ...
сите 168 | | | веќе видена

Дали сте фан на Хари Потер? Дали сакате да ги обновите вашите четки за шминкање? Еве како на едноставен, брз и лесен начин да ги претворите вашите четки за шминкање во магичните стапчиња од Хари Потер.
сите 7 | | | веќе видена

Средени веѓи се нешто кое што го практикуваат и мажи и жени. Некои веѓите си ги средуваат сами, а некои одат кај професионалци. Како и да е, понекогаш се случува некоја утка и веѓите не изгледаат баш најдобро. Луѓево, односно девојкиве не да имаат утнато. Погледнете и насмејте се.
| | веќе видена

Одличен начин да потрошите некој саат на домашен проект. Овој сеф нема да ви ги заштити работите од крадци, но може да ги сокрие вашите тајни од домашните. Погледнете како да направите сеф од картон кој што се заклучува со комбинација од бројки. Може да ви треба малку повеќе време, но изгледа одлично, а и можете да го декорирате како сакате.
| | веќе видена

Истражувачите откриле дека белите дробови играат далеку посложена улога кај цицачите, отколку што мислевме. Со новите докази се откри дека тие не само што дирекно учествуваат во дишењето, туку тие исто така играат клучна улога во создавањето на крв. Во експерименти со глувци, тимот од Универзитетот на Калифорнија открил дека тие произведуваат повеќе од 10 милиони тромбоцити (мали крвни клетки) на час, што е еквивалентно на мнозинството на тромбоцити во крвотокот кај животните. Ова оди против децениската претпоставката дека коскената срцевина ги произведува сите наши крвни компоненти. Истражувачите од Универзитетот на Калифорнија, Сан Франциско, открија досега голем број матични клетки на крвта, што допринесува во ткивото на белите дробови да се формираат крвни клетки. Тоа значи дека е погрешна претпоставката дека тие главно живеат во коскената срцевина. “Ова откритие дефинитивно укажува дека белите дробови се многу пософистицирани во поглед на тоа дека тие не се само за дишење туку се и клучен партнер во ...
| | веќе видена

Дванаесет животи однесе новата мистериозна болест што се појави во Либерија, потврди Светската здравствена организација. 21 лице, меѓу кои и деца, со симптоми на главоболка, збунетост и дехидрираност, побарале лекарска помош. Притоа, им биле направени испитувања за ебола, жолта треска и ласа-треска, но сите тестови биле негативни. Исто така, дел од заболените биле позитивни на маларија, но не и сите од нив. Она што е заедничко за сите болни е дека еден ден пред да ги забележат симптомите, најголем дел од нив присуствувале на погреб на христијанскиот лидер во Гринвил. Од 21-те заболени, 12 веќе починале како последица на оваа мистериозна болест. Лекарите напорно работат да ја изолираат причината за зараза и смрт кај овие лица. Оние кои се јавиле навреме на лекар веќе се во стабилна здравствена состојба. Исто така организирано е безбедно погребување за оние кои не преживеале. Како безбедносни мерки, вработените во болниците се облечени во изолациски униформи, слични како оние кога се ширеше епидемијата на ...
сите 7 | | | веќе видена

Научниците дошле до нови сознанија што укажуваат на потеклото на „Крвавиот водопад“ на Антарктикот. Веќе долго време, научниците и истражувачките експедиции се обидувале да го најдат потеклото на црвениот водопад што се појавил на глечерот Тејлор на Антарктикот. Прв пат бил откриен во 1911-та. Според универзитетот „Алјаска Фербанкс“ и колеџот „Колорадо“, оваа црвена вода, позната како „Крвавиот водопад“ доаѓа од извор на солена вода стар неколку милиони години, заробен под глечер. Оваа вода е богата со железо, но поради староста, истото оксидира и така ја добива светло црвената боја. Исто така, дојдено е до сознание дека сепак може да има проточна вода под смрзнатите глечери, поради тоа што и при самото смрзнување, водата испушта одредена количина на топлинска енергија, поради што под мразот се создава некаков тек.
| | веќе видена

Од Нетфликс пуштија нов трејлер за „House of Cards“ и веќе целосно е јасно – Френк Андервуд знае што е најдобро за Америка. Во трејлерот, Френк (Кевин Спејси) и се обраќа на Клер (Робин Рајт), велејќи: „Американците не знаат што е добро за нив. Но, јас знам што точно им треба.“ Новата сезона од „House of Cards“ излегува на 30-ти мај.
| | веќе видена

За оние кои што се фанови на декупаж техниката, а и за оние кои што сакаат да почнат со ова, погледнете го ова видео за да научите како да направите кул декупаж тегли. Добро утро и пријатно кафе!
сите 8 | | | веќе видена

Месечниот хороскоп за Мај, 2017-та можете да го видите овде. Преку хороскопот ќе можете да дознаете повеќе за тоа што ве чека овој месец. Погледнете какви ќе бидат вашето здравје, љубов кариера, па дури и пари или семејни врски. Овен: Луѓето родени во овој знак ќе мораат да се одлучат што сакаат понатаму во животот во текот на овој месец. Дозволете на вашите најблиски да ви помогнат со кариерата. Парите нема да ви бидат проблем се до 20-ти месецов. Венера и Јупитер ќе се погрижат вашата љубов да цвета. Нема да имате никакви проблеми со здравјето во мај. Бик: За биковите фамилијата и фамилијарните врски ќе доминираат во месец мај. Кариерата ќе ви оди нагоре. Овој месец е совршен за да заработите некој денар плус. За биковите кои што не се во врска или брак, мај е одличен да почнете да се забавувате. Почнете да вежбате и поздраво да јадете за да ја задржите вашата фигура. Близнаци: Марс ќе ви помогне вашата кариера да оди нагоре, исто како и сметката во банка. Спиритуалноста ќе биде голем дел од вашето ...
сите 57 | | | веќе видена

Многу животни ја лажираат смртта за да го избегнат предаторот, но женските вилински кончиња ја лажираат смртта за да ја избегнат сексуалната злоупотреба од машките единки. Звучи неверојатно, но така е. Сето ова е малку драматично и е екстремна тактика, за да се избегне секс, но тие го прават ова заради избегнување на досадните додворувачи. Фотографија на André Karwath/Wiki Commons Кога доаѓаат несаканите машки обожаватели, доаѓа до зуење и женските одеднаш се фрлаат на земја и ја лажираат смртта. Во една студија од еколошко друштво од Америка, било претставено ваквото однесување кај 27 единки од вкупно 31 вилински коњчиња. Овој процент укажува на тоа дека ова може да биде многу повеќе од заеднички тактика на однесување. Сепак, кај 6 од единките се случила копулација иако женките лажирале смрт, на машките тоа не им пречело. Според водечкиот истражувач Rassim Khelifa од Универзитетот во Цирих, Швајцарија, јасно е зошто женските вилински коњчиња биле лукави и веднаш штом полетуваат мажите и почнуваат да зујат, ...
| | веќе видена

next