Биди Така

Заборавете на залудното трошење на пари за купување на „Spinner“ од локалната продавница. Сега можете цел ден да го вртите вашиот виртуелен симулатор и тоа комплетно бесплатно. Развиена и дизајнирана од страна на програмерот Мајк Боџ, FFFFidget е веб-страна со интерактивна симулација која ви дозолува да си играте со виртуелнниот „Spinner“ слично како со реалната играчка. Апликацијата е многу едноставна. Сѐ што треба да направите за играчката да почне да се движи е да ја отворите веб-страната и со курсорот од глушецот да го имитирате вртењето. Вртењето се одива во неколку циклуси – во зависност од силината на почетниот спин. Можете да го сопрете вртењето и да вежбате колку сакате. На видеото во продолжение погледнете како изгледа целото тоа: http://cdn2.tnwcdn.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2017/05/ezgif-1-0f66678d83.mp4
| | веќе видена

За потребите на серијата „Arrow“, односно акциските сцени, бил ангажиран каскадер, но од продукцијата решиле да го искористат атлетскиот став на Стивен Амел, за да можат да го научат како да биде некој друг, односно нешто друго. Џејмс Бамфорд е координатор на акционите сцени, кој бил ангажиран како двојник на Стивен Амел. Тој решил дека актерот поседува доволно природни атлетски таленти, па во меѓувреме го подучувал на основните принципи на самоодбрана и боречки вештини. Она што го научил, Амел го искористи во изданието на „American Ninja Warrior: Celebrity Edition“. Тој ги освои сите пречки без многу напор, како вистински суперхерој кој го спасува Стар Сити.
| | веќе видена

Турција е позната по многу работи, но дефинитивно во листата може да го вброиме и најспецифичниот турски сладолед. Интересно е тоа што овој сладолед е нестандардно густ, со богат млечен вкус. Па, доколку сакате да јадете сладолед во Турција нема шанса да ги промашите сладоледџиите, но каква услуга ќе ви понудат тие, за тоа никој не може да гарантира. На видеата во продолжение можете да погледнете дека не е секогаш едноставно да јадете сладолед во Турција, но дефинитивно добивате и шоу-програма при послужувањето.
сите 7 | | | веќе видена

Заедничкиот живот со партнерот секогаш изгледа како интересен предизвик и искачување на скалило погоре во врската, но дали е тоа добра идеја зависи од ситуација до ситуација. Како и да е, спојувањето на женската бурна природа и машкиот див свет често знае да биде комплицирана комбинација. Комик-артистот Јехуда Ади Девир преку комични илустрации го прикажал заедничкиот живот со својата сопруга. Па, каква инспирација му дала жена му, погледнете на стрип-фотографиите во предолжение.
сите 4 | | | веќе видена

Атрактивниот акробат и изведувач на шипка Сауло Сармиенто, познат како Лео, пред нешто повеќе од една година го остави без здив жирито на „Britain’s Got Talent“, па дури и машкиот дел од судиите. Комичните коментари на воодушевување малку ја разладија „запалената“ публика, а Лео дефинитивно докажа дека има талент. За добро утро ние ќе се обидеме да ве потсетиме како изгледаше неговиот прв настап на песната „Feeling good“. Па, имајте убав почеток на денот и уживајте во вашето утринско кафе.
сите 2 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Антолог” од Скопје со големо задоволство го најавува објавувањето на романот „Виљево” од хрватскиот писател Лука Бекавац. Романот е добитник на наградата на Хрватската академија на науките и уметностите во 2014 година, наградата „Јанко Полиќ Камов” на Хрватското друштво на писатели во 2014 година, како и на Наградата за литература на Европската Унија во 2015 година. Преводот на македонски е на Ѓорги Крстевски. „Виљево” почнува со монолог препишан од лоша снимка, каде што осамен глас отвора панорама на речиси ненаселената Славонија, загубена во лето и во прав, а завршува со опсесивен коментар на пожолтени страници од нечиј дневник од Втората светска војна, додека во темниот простор помеѓу чека суровиот транскрип од дијалог во кој се случува напнато одмерување на силите. Севкупно пред нас е ризична потрага по место каде што би можело да почне заедничката приказна. Ретко кој писател може толку лесно да манипулира со жанровите, нудејќи клучеви со кои романот може да се отвори и како трилер, ...
сите 4 | | | веќе видена

Во рамките на големата светска турнеја „57th & 9th“ по повод истоимениот албум, на 15-ти октомври во арената „Борис Трајковски“ во Скопје, концерт ќе одржи едно од најголемите светски музички имиња на сите времиња- Стинг! Стинг заедно со The Rolling Stones, Брус Спрингстин, U2, Depeche Mode, Coldplay…, е претставник на таканаречената А-листа на артисти од областа на рок музиката. Стинг е веќе на промотивна светска турнеја од февруари годинава, во која ги опфаќа сите континенти. Дел од летото му е резервирано за Европа, а на почетокот на септември настапува во Јужна Америка, додека во Европа повторно се враќа со серија на концерти од средината на септември до крајот на октомври. На оваа турнеја, Стинг свири неколку песни од навистина извонредниот нов албум, како и најголемите хитови од неговата соло кариера: „Fragile“, „Desert Rose“, „Fields of Gold“…, како и од времето на легендарната група The Police: „Message in the bottle“, „Walking on the moon“, „Every breath you take“… Lineup-от на неговиот придружен ...
сите 76 | | | веќе видена

НАТО се приклучува во коалиција против Исламската држава, потврди генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој исто така тврди дека приспојувањето кон коалицијата ќе се случи денес, на самитот на којшто ќе присуствува и американскиот претседател, Доналд Трамп. Според Столтенберг, на овој начин се испраќа силна политичка порака дека НАТО секогаш е посветена на борбата против тероризмот, на територија на целиот свет. Коалицијата против ИД е предводена од САД. Извор Мета
сите 93 | | | веќе видена

Режисерот се извини и им се заблагодари на фановите за поддршката Човекот кој стои позади филмските хитвои, „Man of Steel“, „Watchmen“ и „Batman vs Superman: Dawn of Justice“, најави дека се повлекува од проектот „Justice League“. Тој во март се соочи со вистинска трагедија, кога неговата ќерка Отом Снајдер, си го одзеде животот. Од студиото „Warner Bros“ доби две недели да се соземе и да продолжи со снимање. Сепак, тој смета дека тоа не е доволно. Зек, заедно со својата сопруга Дебора, која е и продуцент на филмот, се повлекуваат за да можат да поминат што е можно повеќе време со фамилијата. Шпекулациите одат дотаму, што наводно од челните луѓе на „Warner Bros“, му понудиле да го одложат снимањето на филмот за друг датум. Како што изјави и самиот режисер: „ Едноставно не можам да продолжам вака. Милсев дека ќе можам да го завршам овој филм. Сепак морам да мислам на своите деца. Сега сме им потребни нив. Секако и нам ни е потребно време за да ја преболиме нашата ќерка. Никогаш не сакав овој тежок момент да ...
сите 2 | | | веќе видена

Потресно признание на Брајан Меј за состојбата на Фреди Меркјури пред неговата смрт Лидерот на познатиот британски рок бенд „Queen“, Фреди Меркјури важи за еден од најдобрите вокалисти на сите времиња. За жал, тој во 1991-та година почина на 45 годишна возраст поради компликациите што му ги нанесе ХИВ. Често ги избегнуваше медиумите, а во последните денови, тој комплетно се изолираше од јавноста. Медиумите веќе шпекулирале нешто не е во ред со пејачот, но ПР-от на бендот ги негирал сите шпекулации околу неговото здравје. Сепак, еден ден пред да почине, тој се појави во јавност и ја соопшти веста дека боледува од оваа болест. Веќе наредниот ден, како што изјавија неговите колеги од бендот, тој не се разбудил од попладневната дремка. За тоа низ какви болки поминувал додека боледувал, говори неговиот колега од бендот, Брајан Меј. Тој вели дека имал отворени рани низ целото тело и дека комплетно ја загубил функцијата на едната нога пред смртта: „ Се сеќавам дека вечеравме заедно. Фреди се сврте накај мене и ми ...
сите 3 | | | веќе видена

Сите како деца сме играле џамлии на ќар. Оној што ќе ќареше најмногу џамлии, беше прогласен за херој. Сите останати, со празни раце си одевме дома и баравме од баби, дедовци, мајки, татковци и ама буквално сите роднини, да „фрлат“ некоја паричка за да можеме да си купиме нови. А и не само џамлии, туку и патики, бидејќи тие што ги носевме се кинеа на секој месец-два од правење „шлајки.“ Нормално, целта беше едноставна: да се ОБИДЕМЕ, да си го вратиме изгубеното „богатство.“ Со секоја нова купена кутија џамлии, се надевавме дека баш таму се наоѓа „коњакот“. Така беше тоа, барем некогаш. Сега се тепаат кој е прв во Кантер или Дота. Може и тоа време пројде. Навистина не знам за што сега се расправаат децава. Милан, Јувентус? Барса, Реал? Нема врска,. Секоја генерација со свој ксмет. Ако случајно на некој му текне пак да ја модернизира играва, или ако излезе по Фејсбук некоја онлајн игра „Candy Marble Master Saga“, можеби пак ќе биде тоа во мода. Е сега. Ако се пак во мода џамлиите, тогаш сигурно ќе ви требаат ...
| | веќе видена

Актерот кој остана запаметен како еден од најдобрите кои некогаш го екранизирале Џејмс Бонд, почина на 89-годишна возраст. За смртта, јавноста дозна од неговите деца, кои известиле дека Мур починал во Швајцарија, по кратка борба со ракот. Покрај улогата како Бонд, тој значаен придонес даде и како амбасадор на УНИЦЕФ во 1991. Интересно е тоа што Мур бил повикан на аудиција за Бонд, но не можел да се усогласи распоредот со ТВ-ангажманите. Сепак, откако Конери го снимил последниот Бонд, Роџер Мур „влетал“ во улогата, оставајќи три незаборавни филма од франшизата. Откако му го предаде тајниот агент на Тимоти Далтон, Мур се појави во уште неколку филма, но ниту една улога не ја надмина значајноста на Бонд.
сите 55 | | | веќе видена

Макаронси се едни од најпопуларните колачиња во последно време. Тие се француски колачиња, кои наликуваат на мини сендвичиња и најчесто се прават во најразлични бои и се полнат со различни филови. Овие мали колачи се направени од две округли „школки“, залепени со фил. Школките се прават од белки од јајца, шеќер во прав, бадемово брашно и шеќер во гранули. Постојат многу варијации на филот којшто може да се користи за изработката на овие слатки мали колачи. Најпознати се ганаш филот, овошен фил, фил со путер и со овошни џемови. Интересен е фактот дека макаронсите се едни од ретките продукти за кои употребата на обојувачи е широко прифатена во слаткарството. Нивните различни бои овозможуваат полесно разликување на нивните вкусови во продавниците. Еден фантастичен рецепт за макаронски е претставен на видеото, каде и практично ќе можете да ги видите сите детали и финеси за нивната подготовка. Се работи за јагода чизкејк макаронси. На вас ви останува да ги засукате ракавите и да ги подготвите. Се разбира и да ...
сите 14 | | | веќе видена

Зошто жените имаат менструален циклус? – предавање на Ted-Ed Ние сме едни од ретките животни на планетава кои имаат менструален циклус. Како нас се и мајмуните, човеколиките мајмуни и лилјаците. При менструален циклус се трошат многу хранливи материи и се истоштува организмот. Кај нас жените е најредовен (еднаш месечно)и ни носи и физички непријатности. Која е логиката, зошто имаме месечниот циклус? Одговорот е во бременоста. Организмот секој месец се припрема за евентуална бременост и доколку не се случи, тогаш има редовен месечен циклус. Но, тоа е само една половина од приказната. Другата половина се однесува на целиот тек на бременоста и снабдувањето на фетусот со нутритиенти. Погледнете го видеото и дознајте ги сите информации за еволуцијата на менструацијата.
сите 4 | | | веќе видена

Без Ленард и Паркер, Сан Антонио не може да му парира на Голден Стејт Вориорс Со резултат од 129-115, Голден Стејт Вориорс го порази тимот на Сан Антонио Спарс и го освои финалето на Западната конференција. Со вкупен резултат во серија од 4-0, Вориорс е првата екипа која обезбеди НБА финале. Иако важеа за фаворити, не се очекуваше дека така лесно ќе пројдат покрај Спарси. Сепак, отсуствата поради повреди на Тони Паркер и Каваи Ленард си го направија своето. Џинобили, Гасол и Олдриџ не беа доволни за да се спречат расположените Кари и Дурент. Кари постигна 36 поени и 6 асистенции, додека Дурент имаше учинок од 29 поени и 12 скока. Од друга страна, кај Спарс најефикасен беше младиот Кајл Андерсон, кој постигна 20 поени. Наптреварот го одбележа Ману Џинобили, кој го одигра последниот професионален наптревар во кариерата.
сите 85 | | | веќе видена

Нова мета на цел на терористите, овој пат во Манчестер Експлозиите кои одекнаа за време на концертот на Аријана Гранде во Манчестер, полицијата ги квалификува како терористички напад. Градот е сè уште блокиран и полицијата трага по сторителите. 19 починати и уште 60 повредени е епилогот од нападот. Оваа бројка на починати и повредени може да се зголеми, бидејќи неколку лица кои присуствувале на настанот, сè уште не можат да се пронајдат. Нападот се случил само неколку минути, од кога пејачката го завршила настапот. Таа на својот официјален Твитер профил напиша: „ Навистина ми е жал. Останав без зборови.“ Првичните информации велат дека се работи за бомбаш самоубиец. broken. from the bottom of my heart, i am so so sorry. i don’t have words. — Ariana Grande (@ArianaGrande) May 23, 2017
сите 281 | | | веќе видена

Силно обезбедување во Манчестер, откако се слушнала силна експлозија на концерт на Аријана Гранде На концертот во Манчестер на позната пејачка Аријана Гранде, одекнало силна експлозија. Пејачката само што го завршила концертот и веднаш се слушнало силен одек од некои делови на Манчестер арената. Фановите биле видно исплашени и во паника почнале да ја напуштаат арената. Полицијата била веднаш алармирана и го обезбедила целиот објект. Моментално целиот град е затворен, а полицијата сè уште истражува што ја предизвикало таа експлозија. За сега, потврдени се и жртви и повредени, но нема точна бројка. Во официјалното соопштение на полиција, ги замолува граѓаните да ја избегнуваат областа околу Манчестер арената. Можноста и пејачката да е една од настраданите сè уште не е отфрлена. Police statement on incident at Manchester Arena pic.twitter.com/gaKASukx9a — G M Police (@gmpolice) May 22, 2017
сите 109 | | | веќе видена

Имавте тежок ден на работа? Погледнете ги фотографиите од ова насмеано геко, покрај неговата играчка геко и ќе заборавите на сите тешки моменти. Сите фотографии можете да ги погледнете на Instagram .
| | веќе видена

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство го најавува објавувањето на книгата „Чернобилска молитва“ од белоруската нобеловка Светлана Алексиевич. Алексиевич е добитничка на Нобеловата награда за литература во 2015 година, а ова е втора книга од неа објавена во „Антолог“, после „Војната нема женско лице“. Преводот на македонски е на Игор Станојоски. „Чернобилска молитва“ е чудесна и потресна книга за личните соочувања на луѓето погодени од најголемата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото. 26 април 1986 година, Чернобил. Сведоштво од кое се ежи кожата. Каталог на трауми на луѓе погодени од катаклизмични настани чии ефекти беа пренесени низ целата планета. Болка, страв, бес и несигурност, кои сè уште се присутни како реалност или како заканувачка опасност што демне. Авторката дозволува оние што живееле и сè уште живеат во погодените области да ја раскажат сопствената приказна. Гласови на жени сведоци на грозоморното умирање и распаѓање на телата на нивните сопрузи погодени од ...
сите 7 | | | веќе видена

По многу години, „Твин Пикс“ се враќа на ТВ-екраните со двочасовна премиера на првата епизода на каналот „Шоутајм“. Некои нешта се сменети, но некои останале исти и по толку години. Најголемиот дел од оригиналната екипа се враќа и во новата „Твин Пикс“. Новата сезона е уште позната и како „Твин Пикс: Враќањето“ и е продолжение на познатата серија од 90-тите. Режисер, секако, останува Дејвид Линч. Две епизоди беа прикажани на филмскиот фестивал во Кан. Меѓу новите членови на актерската екипа се и Лора Дерн, Наоми Вотс, Мајкл Сера, Џим Белуши и Џенифер Џејсон Ли.
сите 5 | | | веќе видена

next