Без Пардон

Во врска со последните случувања и кандидатурата на Стевчо Јакимовски за градоначалник на Општина Карпош, Локалниот Клуб на Социјалдемократската младина на Македонија – Карпош официјално соопштува: ЛК СДММ Карпош и сите негови членови цврсто и одлучно стојат на ставот на бојкот на изборите и за следење на политиките на СДСМ и претседателот Бранко Црвенковски. Локалниот клуб на СДММ Карпош, најостро ја осудува кандидатурата на Стевчo Јакимовски и поднесувањето на негова советничка листа, со што не се почитува одлуката на коалицијата “Сојуз за иднината”. Воедно би сакале да ја информираме јавноста дека единствен официјален профил на Локалниот клуб на СДММ Карпош е facebook профилот Локален Клуб СДММ Карпош, додека “ЛК СДММ Карпош” и “СДММ Карпош” се ЛАЖНИ профили, и преку истите се злоупотребува официјалното име и став на ЛК СДММ Карпош. За затворање на лажните профили покрената е процедура.
сите 11 | | | веќе видена

Повеќе од два часа полицајци во Полска, со помош на локалните редари и сопственикот на едно засолниште за кучиња, ловеле свиња која побегнала од фармата. Причина за оваа необична потера било тоа што животното дошло до многу прометен пат и им правело пречки на возачите, поради што морала да интервенира полицијата.
сите 4 | | | веќе видена

Претставници на неколку меѓународни компании во наредните две до три недели ќе ја посетат Македонија на поконкретни разговори пред да донесат конечна одлука за инвестирање. - До средината на март очекуваме поконкретни средби со компании кои се пред донесување одлука за инвестирање во Македонија. Станува збор за компании од автомобилската индустрија, електрониката, чевларската индустрија од Америка, Западна Европа,Турција и Јапонија, изјави за МИА директорот на Дирекцијата за Технолошко-индустриски развојни зони Виктор Мизо. Владин тим предводен од вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески минатата недела ги претстави можностите за инвестирање пред бизнис секторот во Украина, која годинава е прва дестинација каде Владата прави економска презентација. Директорот Мизо, кој беше дел од делегацијата, истакна дека можностите се претставени пред 200 компании, а интерес поконкретен пројавиле компании од областа на туризмот, експлоатација на минерални суровини, градежништвото, машинското производство, како ...
сите 20 | | | веќе видена

Вилата на Дедиње во која живее Јованка Броз, вдовицата на Јосип Броз Тито, вчера била мета на крадец. Крадецот провалил во подземниот дел од вилата „Бор“ во која живее Јованка. За сега не е познато што се е украдено од таму, како ни каде била Јованка во тој момент. Полицијата веднаш извршила увид на лице место.
сите 25 | | | веќе видена

Мажите тешко можат без жени (како и тие без нив) но има работи кои така ги живцираат, што најчесто веднаш би побегнале не гледајќи каде. Не е ниту чудно што скоро на секој јазик може да се најде „поговорка“ која говори дека „мажите не можат без жените, ниту пак жените без мажите“ Бидејќи и жените велат дека не можат со мажите, но ниту без нив, за добробит на заедничкиот живот не би било лошо малку да се прилагоди и одбегнува барем она што се наоѓа на врвот на скалата на „ме нервира кај жените“ (редоследот на мааните на скалата секако дека е променлив) 1. Глуми светица Секоја чест на жените кои се навистина чедни, но таквите се многу поретки за разлика од оние кои упорно тврдат дека никогаш не „шврљале“, го измамиле типот, а наводно спиеле и со само еден пред сегашниот дечко. Сето тоа е потполно непотребно бидејќи мноштвото мажи такви работи и не прашуваат. 2.Критикува други жени Мажите имаат свои маани, но многу почесто ќе кажат нешто позитивно за друг маж, додека жените во просек се склони кон ...
сите 7 | | | веќе видена

Крадец изминатиов викенд извршил тешка кражба во куќата на 37-годишниот А.Н. во скопското село Крушопек. Крадецот насилно го отворил прозорецот од купатилото, влегол во куќата и извршил пребарување, по што украл од спалната соба 150.000 денари и разновиден златен накит, со што направил штета од околу 450.000 денари. Од полицијата информираат дека извршен е увид и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 20 | | | веќе видена

Полицијата информира дека утринава околу 3 часот непознато лице извршило разбојништво во тобако лоцирано на улицата Пано Мударов во Кавадарци. Разбојникот заканувајќи и се со нож на 27-годишната вработена Д.Н. украл од неа 36.000 денари. Полицијата извршила увид и информира дека се преземаат неопходните мерки за расчистување на случајот.
сите 9 | | | веќе видена

Канцеларијата на Светска банка во Македонија информира дека за нов директор на оваа институција во земјава е назначена Татијана Проскурјакова. Таа на оваа позиција доаѓа од местото Советник за операции за Аргентина, Парагвај и Уругвај. Проскурјакова доаѓа во Македонија откако од оваа функција си замина Лилија Бурунчук. Кариерата Проскурјакова во Светска банка започнала во 1992, низ работа на различни позиции во централната канцеларија на банката во Вашингтон, како и во канцелариите низ светот, работејќи претежно на оперативни работи (во Европа, Централна Азија, Јужна Америка и Карибите), управување со портфолиото на Светска банка (Јужна Америка) и корпоративната стратегија (кај Потпретседателот за Операции на Светска банка). Помеѓу 2003 и 2007, Проскурјакова работела како советник на извршниот директор што ја претставувал Руската федерација во Бордот на директори на Светска банка. Татијана Проскурјакова дипломирала на Економскиот факултет на Московскиот државен универзитет, а магистрирала во истата научна ...
сите 9 | | | веќе видена

Со вечерашната изведба на претставата „Сонот на Цепенко” во режија на Кирил Петрески, прилепскиот театар при ЦК „Марко Цепенков“ ќе одбележи 63 години од формирањето. Љубителите на театарот ќе уживаат во музичката кореодрама во режија на Кирил Петрески, со која се раскажува сонот на Цепенков, но и видувањата на режисерот на творештвото на Марко Цепенков. Во театарската хроника е забележано дека завесата во Театарот „Војдан Чернодрински“ се кренала на 18 февруари во 1950 година, со премиерата на „Кир Јања”, од Ј.С.Поповиќ, во режија на Ацо Михајлоски. - Досега се прикажале над 360 премиери. Најгледана е „Солунски патрдии”, а веднаш потоа „Од кол на кол”, и двете во режија на Коле Ангеловски. Во изминатите 62 години театарска традиција, пред 1,5 милиони посетители сме одиграле илјадници комедии, драми, трагедии – вели Тони Чатлески, директор на ЦК „Марко Цепенков“. Последните години театарот постигна големи успеси со претставите „Тапани во ноќта“ и „Кавкаскиот круг со креда“ и двете во режија на Мартин ...
сите 12 | | | веќе видена

Додека човекот го полираше својот нов автомобил, неговиот 4-годишен син зеде камче и изгреба неколку линии од една страна на автомобилот. Човекот се налути, ја зеде раката на детето и многу пати го удри со големиот клуч, не размислувајќи што прави. Во болницата, детето ги изгуби сите негови прсти на раката како последица на многуте скршеници. Кога го посети детето во болницата, со болни очи тоа го праша “Тато, кога моите прсти ќе пораснат повторно?” Човекот беше многу повреден и без зборови, со солзи во очите тргна назад кон автомобилот и многу пати го удри со ногата. Уништен од своите постапки… седна пред автомобилот. Во тој момент ги виде гребнатинките. Детето имаше напишано: “ТЕ САКАМ ТАТО”.
| | веќе видена

Поради откажување на турнејата, 26 годишната пејачка ќе изгуби 20 милиони евра, кои ќе ги заработеше од концертите во САД. Гага откажа 25 концерти во САД, поради повреда на колкот, која ќе мора да ја санира со операција. По операцијата, пејачката ќе мора да мирува, па не е познато кога ќе може да се врати на концертите.
сите 13 | | | веќе видена

Славната фолкерка Лепа Брена и нејзиниот сопруг Боба Живојиновиќ уживаат во зимските радости на Копаоник. Освен што скија, Брена времето го поминува и во базен во кој не влегува без крзнена капа. „Капата ја чува главата“ – ретко кој не ја слушнал оваа поговорка. Но педесетдвегодишната пејачка ја сфаќа премногу сериозно. Oсвен што скија, таа времето го поминува и во базен. Поради тоа што базенот е на отворено, Брена освен во костим за капење, како што обично луѓето тоа го прават, плива и со шубара на главата. Фотографијата која ја прикажува како плива во базен со крзнена капа ја објавила на својот Твитер.
сите 3 | | | веќе видена

Откако Северина (40) го остави, Милан Поповиќ (47) го поврзува со младата актерка Марија Каран (30), а потоа и со Ана Сакиќ. Поповиќ во неколку наврати изјави дека му е жал што ја прекинал свршувачката со Северина, но единствениот комнетар на пејачката на неговите „жалопојки“ бил дека е убаво што се труди. Српскиот „крал“ на бакарот очигледно сè уште не ја преболел Северина, за што може да посведочи и ќерката на српскиот актер Драган Бјелогрлиќ – Миа (16). Таа, имено, поради љубовните маки на Милан не може да учи, пишуваат српските медиуми. - Се замолува свршеникот на Северина да ги совлада своите емоции, бидејќи веќе половина час се обидувам да учам и упорно ме прекинува една иста нејзина песна што тој ја пушта – се пожалила Миа.
сите 16 | | | веќе видена

Непозната личност ја удрила Ријана со чаша и и’ ја расекла ногата, пишуваат британските весници. Пејачката која моментално е во Лондон за да ја претстави својата прва модна колекција отишла со неколку манекенки во престижниот ноќен клуб „The Box“ за да го прослави успехот, но завршила во болница. Личноста најпрво вербално ја нападнала пејачката довикувајќи ја со погрдни имиња, потоа и зборувала за врската со Крис Браун, за на крај да фрли чаша по неа. Нејзиниот пол и идентитет засега не се познати. Како што велат британските медиуми, Ријана со коленото облеано во крв веднаш го напуштила клубот за да побара медицинска помош. Се претпоставува дека пејачката ќе ја бара правдата на суд.
сите 20 | | | веќе видена

Новинарите на BBC денеска започнаа 24-часовен штрајк поради отпуштање на дел од вработените, што според нив, ќе се одрази на телевизиската и радио програмата на јавниот сервис. Штрајкот започна од синоќа на полноќ, а уследи откако пропаднаа преговорите за 30-тина вработени на кои им се закануваат откази. Претставникот за односи со јавност на BBC изјави дека куќата ја разбира тешката ситуација околу отпуштањата, но дека е разочаран поради штрајкот и покрај напорите што ги вложуваат за поддршка на членовите на синдикатот. Според синдикатот, од 2004 година до денес во BBC се затворени 7.000 работни места. Eдно од барањата е шестмесечен мораториум на отпуштања.
сите 47 | | | веќе видена

Работничкиот синдикат на шпанската авио-компанија “Иберија” стапи во пет дневен штрајк поради плановите на компанијата да отпушти петина од вработените. Како резултат на тоа откажани се повеќе од 1.000 летови. Синдикатите кои го претставуваат мнозинството вработени, вклучувајќи ги и пилотите, стујардесите и носачите на багаж, за денеска најавија дека ќе протестираат околу мадридскиот аеродром “Барахас”, а вечерва се најавени улични протести во центарот на Мадрид. Се претпоставува дека од штрајкот најпогодени ќе бидат околу 70.000 патници. Револтот на вработените доаѓа откако шпанската авиокомпанија Иберија најави дека ќе отпушти 3807 работници како резултат на програмата за намалување на трошоците која има за цел да се подобри профитабилноста на компанијата откако доживеа значајни загуби од 2008 година. Иберија, која е дел од групацијата ИАГ заедно со Бритиш ервејс од 2011 година, најави намалување на трошоците за околу 19 проценти од вкупната работна сила на компанијата која изнесува околу 20.000 работници. ...
сите 10 | | | веќе видена

Според општинската Изборна комисија во Струга, во законски предвидениот рок за претстојните локални избори, кандидатури за градоначалници поднесле три партии и тоа ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, јави Охрид прес. Според информациите на порталот, поднесени се и пет советнички листи и тоа една ВМРО-ДПМНЕ со коалционите партнери, ДУИ, ДПА и НДП, како и една советничка листа на група избирачи. Од ВМРО-ДПМНЕ кандидат за градоначалник е Владо Кочоски, од ДУИ Арбен Лабеништа и од ДПА, Зејадин Села. Носител на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата е Никола Затуроски, на ДУИ, Агим Салкоски, на ДПА, Абдула Ќазимоски, НДП, Ардијан Демири и носител на независната листа на група избирачи е Скендер Бектеши.
сите 20 | | | веќе видена

Македонија ја стресоа дваесетина земјотреси со епицентри во леринското епицентрално подрачје во соседна Грција. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје информираат дека нивните апарати вчера попладне регистрирале четири земјотреси кои најмногу се почувствувале во битолско-ресенскиот регион. Во 17:48 часот бил почувствуван најсилниот земјотрес. Според информациите, тој бил почувствуван во битолско-ресенскиот регион со интензитет од четири до пет степени според Европската макросеизмичка скала–1998. Во Охридскиот регион, земјотресот бил почувствуван со интензитет од три степени. Во 13:06 часот, 13:19 часот и во 13:40 часот биле почувствувани земјотреси во населените места од битолско-ресенскиот регион, со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.
сите 4 | | | веќе видена

Државната изборна комисија ДИК во текот на денов се очекува да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до завршувањето на рокот, во саботата на полноќ. Овие податоци ќе станат официјални утре, откако на полноќ завршува рокот за приговори за отфлените листи од ОИК и нивна корекција. Во меѓувреме, Комисијата за верификција на фактите работи на проверка на кандидатите. Оние кои се кандидираат првпат ќе мора да го поминат филтерот на лустрациска, пред да бидат гласани од граѓаните. Од лустрациска истакнуваат дека во никој случај нема да се попречи изборниот процес. ОИК по потврдувањето на листите на кандидати за членови на Совет и листите на кандидати за градоначалник ги доставува до ДИК заради утврдување на редоследот во единствената листа на кандидати. Рокот за ова изборно дејство истекува на полноќ на 22 февруари. На полноќ на 24 февруари ДИК го заклучува избирачкиот список во кој се извршени сите промени кои произлегле од ...
сите 35 | | | веќе видена

next