Без Пардон

Опозицијата од недела ќе ги продолжи протестите. -Ние немаме желба и намера за радикализација на целата политичка ситуација. Ние немаме намера за такво сценарио, но тоа зависи од однесувањето на власта, секоја акција има и контрареакција. Радикализација не значи насилство, туку побројни протести, поголема масовност, перманентност и низа други демократски методи – изјави лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во вчерашното гостување во емисијата „Пресинг“ на телевизијата Алфа.
сите 5 | | | веќе видена

Повеќе од 300 лица без гардероба ја посетиле изложбата „Голи мажи“ во виенскиот музеј “Леополд”. - Млади и стари мажи и жени шетаа голи низ музејот, кој обезбедил водичи кои биле облечени за сите групи кои покажале интересирање за изложбата. Посетителите биле од Австрија, Германија, Словачка и Русија. Организирање на вечер на голи во музеј било на барање на здруженијата на нудисти. Изложбата „Голи мажи“ содржи околу 300 уметнички дела од минатите два века.
сите 7 | | | веќе видена

Грчката полиција трага по две момчиња, кои се осомничени дека учествувале во терористичката организација „Заговор на јадрата на огнот“. Од страна на полицијта беа објавени снимки од нив и нивните податоци. Двете момчиња се студенти и против нив се издадени наредби за апсење. Тие се обвинети дека учествувале во грабежи на банки и други вооружени напади, а исто така и во неодамнешната моќна експлозија во трговскиот центар крај Атина, во која беа ранети две лица. Според тврдењата на полицијата едниот од студентите е син на грчки армиски офицер од резервниот состав, а другиот е син на синдикалец.
сите 3 | | | веќе видена

Додека останатите пациенти биле во трпезаријата на јадење, 45-годишниот Тони Ѓ. Се обесил во Невропсихијатриската болница во Гевгелија. Радовишанецот го искористил момент и се обесил во тоалетот, во близина на трпезаријата, вчера околу 17:20 часот. Полицијата извршила увид на местото на несреќата.
сите 8 | | | веќе видена

Спектакуларен грабеж на дијаманти и злато чија вредност се проценува на 350 милиони евра се случи синоќа на аеродромот во Брисел. Грабежот бил изведен речиси како во холивудските филмови. Додека авионот на Свис ерлјанс кој требал да ги пренесе драгоценостите во Цирих чекал да полета, четворица криминалци во две возила се пробиле на пистата и заканувајќи се со огнено оружје ги одзеле торбите во кои се наоѓале златото и дијамантите. Малку подоцна полицијата ги пронашла запалени возилата користени во грабежот но од криминалците засеге нема ни трага.
сите 54 | | | веќе видена

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска го започнува проектот за „Подобрување на јавната свест за безбедноста на храната“. Како што информираат од Агенцијата, проектот ќе се реализира во пет општини во Македонија и е наменет за целото население, од аспект на потрошувачи. Овој проект вклучува промотивно-едукативни презентации со кои ќе бидат опфатени градинките, училиштата, факултетите, јавните институции. Во рамки на проектот кој се реализира со финансиска подршка на Јапонската организација JICA – Japan International Cooperation Agency ќе се дискутира за начинот на чување и складирање сурова, приготвена и термички обработена храна, за начинот и значењето на означувањето на производите наменети за конзумација, за најчестите заболувања предизвикани од храна, најчести случаи и примери за труење со храна, разлика меѓу квалитет и безбедност на храна. Една од општините која е избрана за спрведување на овој проект е општина Гази Баба. За таа цел денеска и утре во општинската зграда на Гази Баба ќе се ...
сите 12 | | | веќе видена

Горан Јешиќ, секретарот за земјоделие на Војводина на својот твитер профил напишал дека резултатите на првата анализа на млекото во Војводина покажала дека во 29 од 35 испитани примероци има зголемен процент на афлатоксин. Според него, главната причина за ова е пченката што се користи како храна за стоката. Тој напишал дека резултатите биле испратени до српската влада и денеска очекува препораки за итни мерки. На твитер, според Б92, Јешиќ напишал дека ситуацијата е алармантна и дека не гледа никаква причина зошто млекото и досега не е повлечено од продажба, пренесува index,hr. Пред неколку дена, по вонредната контрола на млекото во Србија, Министерството за земјоделие на Србија објави дека резултатите покажале дека млекото е сигурно за пиење. Јешиќ ги објави и резултатите од истражувањето. Максимално дозволената концентрација на афлатоксинот М1 во мелкото е 0,050 микрограма на еден килограм. Според листата, што е на неговиот личен веб-сајт сет афлатоксин имало и во млекото на Мегле, нишка млекара, сомбор ...
сите 88 | | | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес го национализираше шпанскиот конгломерат кој води три главни боливиски аеродроми, и тоа е трета шпанска компанија која боливиската Влада ја национализираше во последните десет месеци. Тоа наиде на гневен одговор на шпанското Министерство за надворешни работи кое соопшти дека е „многу разочарано“ поради тоа што немало предупредувања и „особено поради полициската окупација на канцеларијата“. Министерството наведе дека ќе „ги разгледа целокупните односи со Боливија по овој „непријателски чин и други слични мерки“ кои левичарската Влада на Моралес неодамна ги презеде против шпанските компании. Компанијата „Сабса“ управува со аеородромите во Ла Паз, Санта Круз и Кочабамба. Тоа е конголмерат на две компании – „Абертис Инфраструктурас СА“ од Барселона и шпанската агенција за аеродроми „Аена“.
сите 10 | | | веќе видена

Поради снежната бура, речиси 14.000 домови по атлантското крајбрежје во Канада се без струја. Во провинцијата Њу Брансуик наврнаа околу 40 сантиметри снег, а на исток од Монтреал во провинцијата Квебек, над 60 см. Брзината на ветрот на запад од островот Њуфаундленд е 170 км/час. Заради невремето затворени се училишта. Откажани се летови во Халифакс и Сент Џонс. Голем број патишта се затворени за сообраќај поради исклучително намалена видливост и снег. На околу 120 км јужно од Ливерпул провинција Нова Шкотска, потонал рибарски брод, а петчлен екипаж е во неизвесност.
сите 2 | | | веќе видена

На твитер-профилот започнала бурна дебата помеѓу нејголемите фанови на Јелена Карлеуша и оние „другите“, откако една обожователа твитнала дека во писмената задача во училиште пишувала за српската пејачка. Откако девојчето и го пратила твитот на Јелена Карлеуша, во кој се пофалила дека за писмената задача со тематика: „Личноста на која и се воодушевувам“, одбрала да пишува токму за омилената пејачка, започнала силна дебата помеѓу Карлеуша и оние кои се им се потсмеваат на луѓето чиј идол е Јелена. Да потсетиме, ова не е прв пат Јелена Карлеуша да се спомнува во врска со образовниот систем, а во јули минатата година прашање за нејзе се најде и на приемниот испи на Филозофскиот факултет во Ниш.
сите 5 | | | веќе видена

Областа Ласити, на грчкиот остров Крит, прогласи отцепување од Грција и најави дека ќе воведе пасошка контрола во влез на својата територија. Одлуката за независност на Ласити, која се наоѓа во источниот дел на Крит, стапува во сила на 21 февруари. Како што е објаснето, ваквата одлука е донесена поради незадоволството од мерките на владата во Атина во сферата на здравството, образованието и услугите. Повеќе детали за карактерот и структурата на „новата држава“ се очекува да бидат соопштени утре.
| | веќе видена

Во општина Дебар, во трката за градоначалничкото место се тројца кандидати, двајца предложени од политичка партија и еден независен кандидат, јави А1Он. На сите тројца ова име е првпат да учествуваат на локални избори. - Кандидатури поднесоа Ружди Љата, од ДУИ, Меџит Дика од ДПА и Ибрахим Колари независен кандидат – изјави претседателот на Општинската Изборна Комисија, Адриан Марку. Љата е дебарски муфтија, Дика е дипломиран машински инжињер во пензија, додека Колари е бизнисмен, кој повеќе од триесет години работи во САД а над десет години има свој бизнис и во Дебар. Според Марку, за локалните избори се поднесени пет советнички листи и тоа две незвисни, односно предложени од група граѓани, потоа советничка листа предводена од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, како и од ДУИ и од ДПА. Советот на општина Дебар брои 15 советници, потсетува А1Он.
сите 5 | | | веќе видена

Седумдесет и пет годишниот Садри Д. од тетовско Теарце починал вчера околу 15:15 часот додека бил на гости кај пријателка. Според информациите од полицијата, додека Садри и пријателката седеле и разговарале во нејзиниот дом му се слошило по што падал во безсознание. Жената веднаш повикала Брза помош, а лекарите ја констатирале неговата смрт. На неговото тело немало траги на насилство, а истото е предадено на обдукција.
сите 5 | | | веќе видена

Дека скапиот порок-цигарите можат да бидат уште поскапи, докажува и најновиот вид на цигара, оној кој на крајот останува златен пепел. Софистицираниот луксуз ги наведе произведувачите да прават се поквалитетни верзии на прочуените „Кохибе“, па така се издава сет на ограничени серии направени по повод 40-годишнината на оваа компанија, каде што пакувањето на „никотинот“ чини неверојатни 18.846 долари. Сега е направена најпрестижната серија на цигари кои ќе ги задоволи и најпознатите лица Се работи за рачно направени ролни цигари „London cut bourbon“ и „Gold Hand -Rolled Cigar“ од кои настанува златен пепел. Познавачите наведуваат дека цигарите горат совршено и оставаат златен пепел поради тоа што висококвалитетниот тутун е обвиткан во 24 каратна хартија од злато, која како што велат, дава дополнително уживање.
сите 13 | | | веќе видена

Мајка на своите две ќерки им „подари“ седум естетски зафати во вредност од 100.000 евра, за да го добијат телото на Џенифер Лопез. Но, иако операциите поминале многу успешно, 23-годишната Џенифер и 20-годишната Карен, сега проаѓаат низ многу тежок период, бидејќи нивните облини привлекуваат големо внимание, па се принудени да ги сокриваат „бујните“ облини. Обликувањето на носот и забите, зголемување на гради, намалување на стомакот и зголемување и подигнување на задникот, се само некои од драстичните зафати на кои се одлучиле овие две девојки.
| | веќе видена

Веќе некое време се шпекулираше дека пејачката на „The Black Eyed Peas“, Ферги, е бремена, но таа конечно ја потврди оваа среќна вест. Пејачката на Твитер објави дека навистина е бремена и го очекува своето прво дете. -Јас, Џош и бебето сме еднакво на три, напиша таа на Твитер. Ферги и Џош Духамел се во брак три години и велат дека се пресреќни што конечно ќе станат родители.
сите 10 | | | веќе видена

Денеска во 13 часот во Скопје официјално ќе биде поставен камен темелникот на новата катна гаража. Гаражата ќе биде лоцирана во близина на Музејот на холокаустот. Организициските работи околу катната гаражa се обврска на Јавното претпријатие за стопанисување со стамбен и деловен простор.
сите 56 | | | веќе видена

Погледнете ги сметките за струја и парно на иселеници од Бугарија кои живеат во Чикаго. Според порталот Mk News, овие се сметките за декември – јануари од станот во кој живее четиричлено семејство. Тие месечно за струја плаќаат 69,87 долари, додека за парно – 104,40 долари. Четиричленото семејство живее во 170 квадратни метри и имаат месечни примања од околу 6.000 евра. Трошоците за струја и парно се само 3 проценти од месечната заработка на семејството, ибјавува Mk News. Кај нас, македонско семејство кое живее во стан од 60 квадратни метри, плаќа струја од 1500 до 3000 денари и парно од 2000 до 3000. За многу семејста тоа е повеќе од 50 % од месечните приходи.
сите 7 | | | веќе видена

Министерот за економија, Ваљон Сараќини, ја предводи македонската делегација на меѓувладината унгарско-македонска Мешовита комисија за економска соработка, согласно со Договорот за економска соработка меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Унгарија склучен на 12 мај 2011 година, чија Прва седница ќе се одржи на 19 и 20 февруари 2013 година, во Будимпешта. Комисијата ќе заседава во рамки на четирите работни групи, и тоа: развој на бизнис, соработка со мали и со средни претпријатија и трговија; енергетика; земјоделство и индустрија; туризам, а во рамки на оваа Прва седница на Комисијата се очекува да се потпишат неколку договори за соработка меѓу двете земји.Делегацијата на Унгарија ја предводи г-н Петер Сијарто, Државен секретар за надворешна политика и надворешна трговија во Кабинетот на премиерот, воедно Претседател на унгарскиот дел на Комисијата, а за време на престојот во Будимпешта министерот за економија, Ваљон Сараќини, ќе оствари средба и со претседателот на Владата на Република ...
сите 39 | | | веќе видена

24 годишната Ајдреа Мидерс, се качила на сцената, и почнала да танцува пред 200 ученици во основно училиште во Њујорк. Ајдреа тоа го направила пред почетокот на наставата. Иако на почетокот танцувањето изгледало невино, таа потоа почнала да ја соблекува облеката. За само неколку секунди, пристигнале чуварите и ја отстраниле.
сите 2 | | | веќе видена

next