Без Пардон

Ова што го прави Бранко Црвенковски е исклучително штетно. Тој одработува за туѓи интереси. Од однесувањето на Гркот Бранко единствено се радува Грција! – изјави денеска премиерот на Република Македонија Никола Груевски. Нагласи дека и покрај укажувањата на европските дипломати и на меѓународната заедница дека е штетно за државата таквото однесување, Црвенковски сепак за да ја спаси својата политичка кариера одлучил да повлече таков чекор и да ги бојкотира изборите. Како што рече, Црвенковски деновиве е централна тема во грчките медиуми, а неговите ставови кои постојано се цитирани таму, во понатамошниот период ќе бидат искоритсени против Република Македонија со што повторно би и’ се наштетило на нашата земја. -Треба да биде јасно дека доколку добиеме негативен извештај од ЕУ оваа година тоа ќе биде лична заслуга на Бранко Црвенковски и директен резултат на неговите срамни политики во кои пред се ја става сопствената кариера и личниот интерес пред инетересот на граѓаните и на Република Македонија, рече ...
сите 25 | | | веќе видена

Уште една во низата болести која кај нас спаѓа во табу теми е импотенцијата – се пораширена болест во светот која го погодува секој десетти маж. Многу од нив патат со години не бараат помош, некои заради срам, а некои заради неупатеност за достапните третмани. Импотенцијата е како што е познато невозможност за постигнување и задржување на ерекцијата потребна за задоволување на полов однос. Што е причина за импотенција? Повеќето мажи многу ретко доживуваат „неуспех“ што обично се припишува на стрес, замор, лошо расположение или моментална алкохолизирана состојба. До неодамна се сметало дека главни причини за импотенцијата се со психогена природа. Денес владее мислењето дека психолошката причина е резервирана за помлади мажи, додека кај постарите мажи во 70% случаи е подлога за некои медицински пореметувања или болест. Зачестеноста на импотенцијата се зголемува со стареењето. Пет отсто од мажите на возраст од 40 години има проблеми со импотенцијата. Но, за жал само мал дел бара помош од лекар. Најчеста и ...
| | веќе видена

Ние во овој момент се бориме за поголема демократија во Македонија, меѓутоа нека извинат демократско право на граѓаните е да имаат право на избор, а ние со ваков потег го оневозможивме правото на избор на граѓаните, изјави Стевчо Јакимовски во Вестите на Канал 5. -На последните два состанока јас јасно и гласно кажав дека сметам дека треба да се оди на локални избори, особено на последниот состанок каде што имав едночасовна аргументирана полемика со претседателот Црвенковски и јас сум длабоко уверен дека донесов навистина тешка но вистинска одлука, затоа што моето мислење е дека опозицијата треба да оди на локални избори, дека треба да го зголеми бројот на општините кои што ќе ги управува во натамошниот временски период и дека тие се силен логистички ресурс на опозицијата кој што и е потребен во битката со актуелната власт. Тој рече дека смета оти концептот сето тоа да се збрише и да се оди директно фронтално со противник кој што е бројчано поголем, кој што е технички послен кој што има многу поголеми ...
сите 27 | | | веќе видена

Press24 повикувајќи се на свои извори во ДИК, пишува дека скоро цела советничка група на СДСМ во Кисела Вода, преминала на списокот на СДУ. Гордана Андонова, Славица Новачевска, Зоран Ефремов и Јовица Димовски и Чедомир Саздовски како носител влегоа во изборната трка и покрај одлуката за бојкот на нивната партија. Тие се носители на листата на Социјалдеомкратската унија.
сите 16 | | | веќе видена

Гоце Величковски, фаворитот на СДСМ за Росоман на овие локални избори, поднел своја кандидатура за градоначалник на Општина Росоман, дознава Денешен.мк. Величковски на овие локални избори ќе оди преку партијата на Јанко Бачев, Народно движење за Македонија. -Ние сме луѓе кои живееме во Росоман, тоа е наше место и ние мораме да се бориме за Росоман. Лесно им е на оние во Скопје. Тоа е моја лична одлука, а тоа и го бараа жителите на Росоман од мене, вели Величковски за Денешен. Гоце Величковски беше во два мандати градоначалник на Росоман како кадар на СДСМ. Останува отворено прашањето дали Величковски ќе го снајде истата судбина како сите оние кои си дозволија да не ја послушаат одлуката на Црвенковски.
сите 14 | | | веќе видена

Најстариот словенечки град Птуј половина век е познат по Курнетувањето – , карневал кој е најголем етонолошки и културен настан во овој дел од Европа.Настанот е именуван по мистичниот лик Курентот кој е типичен за Птуј и неговата околина.Курентот претставува повеќе од маска и означува симбол на владеењето на доброто над злото, светлината над темнината и воспоставува врска со исконската човечка природа.Во 2013 година Курентовањето се случуваше од 3 до 12 февруари,каде што се приклучија маски од целиот свет. Курентот е традиционална карневалска фигура на Птуј.Настанал од народни традиции, многу одамна маската ја носеле само немажени момчиња, но денес маската курент ја носат мажи,жени и деца.Постојат два типа на куренти: курент со пердуви и курент со рогови.Курентот е облечен во овча кожа-палто,околу половината носи синџир со звона, на нозете хеланки и тешки чизми.На главата има капа со маска а во левата рака држи стап со на врвот кожа од еж. Во последните неколку години карневалот започнува на 2- ри ...
сите 7 | | | веќе видена

По повод ,,18 февруари – Денот на Меѓународнитe Воени спортови“, во организација на Генералштабот на АРМ, денес на Воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, се одржа спортски ден со припадниците на АРМ од гарнизонот Скопје и Министерството за одбрана. Овој спортски настан, кој во АРМ се одбележува веќе осма година по ред, истовремено се одржува во сите гарнизони на АРМ, воедно оваа година се одбележуваат 65 години од основањето на Меѓународниот Совет на воени спортови. Спортскиот настан се одбележа со организација на спортски натпревари во следните дисциплини: крос на 8 km за мажи и на 4 km за жени, мал фудбал, кошарка и пинг-понг. Кросот за припадниците на гарнизонот Скопје, се одржа на патеката покрај кејот на Вардар, а останатите спортови во спортската сала на воениот стадион. Претседателот на Меѓународниот совет на воени спортови во МО и АРМ полковникот Борко Симоски во своето обраќање пред присутните учесници на спортскиот настан напомена дека целта на овој проект е промовирање на здравје, физичка ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако му заврши четиримесечниот престој на воена должност во Авганистан, принцот Хари му се врати на она што најмногу го сака – забавувањето! Во еден лондонски клуб се забавувал со своите пријатели, но и ѕвездите од реалните шоуа, а во текот на вечерта бил фатен како флертува со членката на женскиот бенд „Pussycat Dolls“, Ешли Робертс. - Одлично се забавуваше со пријателите, но не го пропушти ниту флертувањето со згодните девојки меѓу кои беше и Ешли Робертс од „Pussycat Dolls“. Сепак, многу брзо повторно му се посвети на друштвото со кое дојде во клубот, рекол еден од гостите во клубот.
сите 6 | | | веќе видена

Царинската управа им поделила откази на двајца царински работници кои земале поткуп од тајни цариници кои се преставиле дека се граѓани, извести Царинската управа. Отказните решенија се базирани по судска одлука, откако судот за едниот цариник одредил шест, а за другиот 12 месеци казна затвор. Од Царинската управа известија дека во март пред четири години на граничниот премин Ќафасан, од цариник со прикриен идентитет, осудените цариниците побарале и зеле пари за да не пресметаат и наплатат царински и други давачки или да ја одземат стоката. Подоцна, двајцата царински службеници биле суспендирани, а против нив била поднесена кривична пријава.
сите 13 | | | веќе видена

Полицаец од граничната полиција е повреден во сообраќајката која денеска се случила во центарот на Тетово. Од полицијата известија дека возилото „ланд ровер дефендер“ со полициски таблици што го управувал 33-годишниот М.А од Раковец, вработен во Полициската станица за граничен надзор Попова Шапка се судрило со „форд транзит“ кое го возел 45-годишниот Н.С од Лешок. Во несреќата повреден е возачот на „роверот“ и сопатникот од „фордот“ кои со друго возило се пренесени во тетовската клиничка болница.
сите 16 | | | веќе видена

Девојка од Албанија и државјанин на Косово се протерани од Македонија, откако се откриени дека нелегално престојувале во земјава, извести полицијата. Тие, според МВР се откриени при полициската контрола спроведена вчера утро. Во такси возило е откриена 23-годишната Д.С. од Албанија, а подоцна во возило „форд фиеста“ со тетовски таблички што го управувал косовскиот државјанин М.К. е откриено дека нема соодветни документи, па бил приведен, а потоа и протеран од државава.
сите 6 | | | веќе видена

Сурови напаѓачи кои собираат делови од тела на албино африканци за да ги користат во вештерски ритуали му отсекле рака на 7 – годишно момче, јавија медиумите. Момчето од Танзанија со другарчињата се враќало од училиште кога било нападнато и останало без рака бидејќи имало бела кожа. Ова е последен во серијата крвави напади врз албино луѓе во земјата. Сега момчето со име Мвигули Магеса се опоравува во болница. Само неколку дена претходно албино мајка на четири деца била нападната со мачета и и била отсечена раката. Полицијата за овој случај уапсила 5 лица а била пронајдена и раката во распаѓање, скриена во поле. Во Танзанија, албино луѓето се убиваат и телата им се сакатат поради раширеното верување дека амајлија направена од нивните делови на тело нсои големо богатство и просперитет. Албинизам е генетска состојба која се карактеризира со отсуство на меланинска пигментација на кожата, косата и очите која пак штити од ултравиолетовите зраци. Луѓето кои страдаат од оваа состојба се дискриминирани и осудувани ...
сите 4 | | | веќе видена

„Ако Груевски обезбеди решение на проблемот со името и старт на преговори за членство во ЕУ, СДСМ е подготвен да се откаже од барањето за предвремени избори“, во интервју за НОВА открива лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски. За објавената кандидатура на Стевче Јакомовски за учество на локалните избори Црвенковски изјави: -Ќе се срами и тој и неговото семејство.
сите 23 | | | веќе видена

Ние како опозиционери подадовме рака во интерес на Република Македонија да се учествува на изборите, пренесе Охридпрес. - Доколку се има волја во ВМРО-ДПМНЕ, таа подадена рака треба да ја искористат за доброто на Македонија, вели градоначалникот Александар Петрески, по истекувањето на рокот за поднесување на градоначалничката кандидатура, кое тој не го направи. - Без добро организирани локални избори и без учество на опозицијата тоа многу лошо ќе се одрази врз Македонија и ќе имаме многу лош извештај и за ЕУ и за НАТО интеграциите. Пораките што се добија од ЕУ беа прецизно упатени и до опозицијата за која се кажа дека не треба да ги бојкотира изборите , но и до власта која е најодговорна за целата ситуација и која треба да направи се, за да се надмине оваа криза што ја создадоа тие, изјави Петрески. Доколку не попушти власта во своите намери, тој најави дека ќе ја почитува партиската одлука да не излегува на избори. Според него опозицијата дала компромисни решенија, но очекува , истото тоа да го направи и ...
сите 4 | | | веќе видена

Од финалето и победнички избор на публиката од М2 потрагата по таленти, гевгелискиот пејач непрекинато во музичките води, деновиве ја сними песната “Land of fire” која ќе се натпреварува на националниот избор за песна на Евровизија за Ерменија. Ваквиот продор на Игор на сцената во Ерменија е резултат на соработката со директорот на фестивалот “Голден Мелоди“ – Михалис Антониу од Кипар, кој е автор на песната. Истата е предвидена да влезе во националниот евровизиски избор за песна на Евросонг што ќе ги брани боите на Ерменија. Изведувачот е избран како резултат на победничкиот скор на Игор во сите пет категории на проектот „Passport to the world“ (Пасош за светот), со што овој престижен композитор и автор решил да ја прошири интернационалната соработка со гласот на нашиот Игор Узунов. - За мене тоа е огромна чест. Ја с бев замолен како солиден изведувач да отпеам демо за песната. Се надевам дека овој прочуен композитор ќе се натпреварува на изборот за песна на Евровизија за Ерменија, изјави Игор не криејќи ...
сите 10 | | | веќе видена

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле листа на кандидати за претстојните локални избори. Во изјава за МИА, британскиот европратеник вели дека сите политички актери во Македонија треба да најдат решение што би било во интерес на државата. - Како што јасно им кажав на сите политички лидери во вашата земја при мојата посета минатата недела, Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори. Сите политички партии имаат одговорност да најдат решение што е во поголем интерес за земјата како целина, изјави Ховит за МИА.
сите 17 | | | веќе видена

Откако СДСМ извести дека од членството ја исклучило охриѓанката Јованка Точко која според најголемата опозициска партија е носител на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори во Охрид, од владеачката партија експресно известија дека Точко никогаш не била член на СДСМ. - Ако беа толку храбри ги повикуваме да им објаснат на своите членови и симпатизери, зошто не кандидираа свои кандидати за градоначалник и советничка листа во Охрид. Ако мислеа дека имаат некаква шанса во Охрид веројатно ќе го направеа истиот потег како и кандидатот во Општина Карпош Стевчо Јакимоски, нагласуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 17 | | | веќе видена

Уметникот Јован Балов од Прима Центар Берлин ја врати наградата „Петар Хаџибошков“ која во 2011 година му ја додели Галеријата Остен, извести порталот А1Он. Целото недоразбирање меѓу Балов и Галеријата Остен, според уметникот, почнало откако потпишале договор тој да биде куратор на 10 германски сликари, кои требало да изложуваат во Скопје. Балов обезбедил 10 уметници, потпишал договор за курирање на изложбата со Остен. Но, вели Балов, тој потоа открил дека Музејот на цртеж, каде што било договорено да бидат изложувани делата, според него, воопшто не постои. Тој ја врати статуетката затоа што со целата збрка според него бил нарушен неговиот авторитет и углед на берлинската сцена, извести А1Он. Дополнително, Балов освен статуетка која ја добил за неговите уметнички достигнувања од Остен, обвинува дека никогаш не ја добил и финансиската награда од 5.000 долари, пренесува порталот.
сите 4 | | | веќе видена

Тело на пратеник во регионалниот парламент во Липецка, е пронајдено забетонирано во буре во близина на Москва. Според руската полиција, телото на Михаил Пахомов било најдено во подрум од приватна гараж, во близина на селото Обуково. Пахомов бил пријавен за исчезнат на почетокот на минатата недела. За неговото убиство биле уапсени 11 осомничени, меѓу нив и 40-годишниот, Евгениј Харитонов, поранешен прв човек на комуналната служба на московскиот регион. Тој е осомничен дека го наредил убиството на пратеникот. Тој бил уапсен во авион пред да полета од аеродром во главниот град на Русија.
сите 14 | | | веќе видена

next