Без Пардон

Околу седум илјади луѓе учествувале во „војната со домати“, манифестација која трета година по ред се одржува во градот Квилон во Чиле. За борбата се потрошиле повеќе од 40 тони домати, кои ги обезбеди локалната власт.
сите 2 | | | веќе видена

Бијонсе од својата исхрана го исклучила месото и се што е од животинско потекло за да се врати во топ форма, како пред бременоста. Строгиот режим на исхрана што за Бијонсе е специјално направен од страна на врвни нутриционисти вклучува само овошје, зеленчук, житарици и семки. Нејзиниот индивидуален инструктор во една прилика ни открива како Бијонсе успеа така брзо да се врати во форма и да намали доста килограми веднаш после раѓањето на нејзината ќерка. „Обично своите клиенти ги советувам да јадат што повеќе овошје и зеленчук додека се на диета. Бијонсе во моментов јаде само еден вегетеријански оброк во текот на денот“, вели Марко Боргес. Бијонсе од својата исхрана сосема ги исфрлила месото и сите производи од животинско потекло. Јаде само еднаш на ден за да ја врати својата идеална тежина. Иако за време на бременоста претежно конзумирала вегетеријанска храна за да не накачи многу килограми, таа овој пат целосно се одлучила за тој режим на исхрана.
сите 6 | | | веќе видена

Познатата хрватска пејачка се приклучи кон кампањата „Даруваме розов живот“ во рамките на Европската коалиција за борба против рак на дојка сликајќи се топлес. Од собраните пари организацијата планира да купи апарат за еднократно зрачење со кој кај многу жени навремено би се открила оваа лоша болест.
сите 10 | | | веќе видена

Во село близу Врање кавгите меѓу двајца браќа ги забавуваат случајните минувачи и мештаните кои поминуваат по нивната улица. Еден од браќата поставил табла со патоказ на која пишува што тој мисли за својот брат кој наводно се занимавал со рушење црни магии. На необичната табла пишува „Prevarant i lažov je tu“ (Измамникот и лажгото е тука). Нивната кавга најверојатно ќе се реши на суд, рекол Миле Стојменовиќ, кој е обвинет дека е „крадец и измамник“. - Не сакам ништо да зборам, нека му служи на чест. Јас само ја работам мојата работам, а нему тоа му пречи и без обзир на неговите глупости, мене луѓето и понатаму ми веруваат – рекол Миле Стојменовиќ.
| | веќе видена

Охриѓанец заработи кривична пријава поради полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години. Се работи за 36-годишниот А.А. од Охрид кој ноќта помеѓу 16-ти и 17-ти овој месец се обидел да изврши полов напад врз десетгодишен малолетник кој му бил роднина. Настанот се случил во една од собите во куќата каде заедно живееле. На обидот за полов напад, му претходел удар со тупаница по грбот и употреба на физичка сила од А.А. врз малолетното лице како начин да го заплаши, да ја злоупотреби и искористи неговата немоќ да се спротивстави на таквите обиди. Во намерата да го изврши половиот напад, А.А. бил спречен од неговиот брат кој спиел во истата просторија и го забележал. Полицијата веднаш го приведе А.А. против кого и досега биле поднесувани пријави по повеќе основи за сторени кривични дела.
сите 11 | | | веќе видена

Во рамки на планираните саемски презентации за оваа година од страна на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во периодот од 14-17 февруари 2013 година, Република Македонија првпат беше присутна на саемот за туризам „Бит 2013“ во Милано, Италија. Македонските туристички потенцијали беа презентирани на италијанскиот пазар со штанд на кој исто така земаа учество и туристички агенции од нашата земја, кои италијанскиот пазар го одредиле како таргет. Во текот на четиридневното промовирање, соопшти денеска Агенцијата, беше организирана презентација на туристичкиот потенцијал на Македонија пред туроператори и новинари од Италија, како и пред потенцијални туристи, проследена со дегустација на традиционална македонска храна и вино. Презентацијата беше отворена од страна на генералниот конзул на Република Македонија во Италија, Амон Бајрамовски кој истакна дека позитивните билатерални односи помеѓу двете земји и одличните дипломатски, економски и политички односи преставуваат добра основа за проширување на ...
сите 14 | | | веќе видена

Тереза Монталво од Тексас за Денот на вљубените добила несекојдневен подарок-родила два пара идентични близнаци, што се случува многу ретко. Четирите бебиња се родени со царски рез, во триесет и првата недела од бременоста во женската болница во Хјустон, пренесува „Ројтерс“. Среќните родители биле изненадени кога дознале дека наместо едно, ќе добијат повеќе бебиња. Во 10-тата недела од нејзината бременост таа дознала од својот лекар дека носи близнаци. Веќе наредниот преглед утврдено е и трето отчукување на срце, а на семејството Монталво подоцна им е соопштено дека очекуваат четворка. Лекарите велат дека шансите една жена природно да роди два пара идентични близнаци се еден наспрема 70 милиони. Новороденчињата Ејс и Блејн се тешки 1,64 и 1,79 килограми и се родиле на 14 февруари во 8.51 часот, а некоја минута подоцна, на свет дошле и нивните браќа Кеш и Дилан, тешки 1,33 и 1,53 килограми. Тереза и Мануел Монталво велат дека ова не е крај, бидејќи понатаму сакаат да имаат и девојче.
сите 13 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети апелирал до членовите на изборниот штаб на партијата да избегнуваат провокации и навреди. Тој нагласил дека ДУИ не е само политичка партија, туку тоа е партија која ги спојува визиите кои се реализираат, и ги повикал помалите политички партии да им се приклучат во заеднички настап и победа на претстојните локални избори.
сите 4 | | | веќе видена

Од секогаш се мислело дека мажите и жените работите ги гледаат сосема поразлично, сега тоа и се докажало. Додека жените сметаат дека совршен маж треба да биде 20 сантиметри повисок од нив, мажите се најсреќни кога нивната партнерка е само 8 сантиметри пониска од нив. Истражувачите испитале 700 мажи и жени во врска со висината на идеалниот партнер. Се испоставило дека најидеална висина кај мажите е 190 сантиметри, а кај жените 175 сантиметри. Само за илустрација, Бред Пит е висок 180, а Анџелина Џоли 172 сантиметри.
сите 5 | | | веќе видена

Страшна болест и сиромаштија го пратат детето Елведин Деронјиќ од населбата Паланка, Брчко. Елведин е мал, но голем борец. Се родил без еден бубрег, а сега другиот му откажува. Врз сите овие маки, лекарите дијагностицирале тумор во стомакот, кој денес треба да му биде отстранет. Колку е несреќна судбината на ова момче говори и тоа што неговата мајка починала неколку месеци откако родила мртво бебе. Освен што е тажен поради смртта на мајка си, детето се бори за својот живот. Живее со татко си во куќа која е во лоши услови. Таткото, инаку е неспособен за работа, а малкуте пари ги заработува работејќи како пастир. Сето тоа не е доволно за лекувањето на Елведин. Единствениот начин да се спаси е трансплантација на бубрег за што се потребни најмалку 15.000 евра, кои таткото на Елведин ги нема. Поради тоа хуманистите од Брчко покренаа акција за помош. Сите надежи некако ги гледаме во трансплантацијата на бубрег, која би требало да се изведе во Србија. И покрај тешката болест и животот кој го живее со татко си, ...
сите 4 | | | веќе видена

За пет проценти “Балкан енерџи груп” од денеска ги намалува цените за парно греење. Од Компанијата најавуваат и дека парното наместо до 21 часот, ќе грее до полноќ, пишува press24.
сите 23 | | | веќе видена

Во Русија криза нема или барем не за најбогатите луѓе кои продолжуваат да се зголемуваат, достигнувајќи до бројката од 131 милијардери во 2013-та година. Само за месец и половина од почетокот на 2013 година, клубот на “милијардери” се здобил со 11 нови членови. Во 2012-та година, руските милијардери биле 120, а во 2011-та „само“, 114. Најмалку биле во 2009-та година, една година по избувнувањето на светската криза – „само”, 49 лица. Во 2008-та година, пред кризата да го погоди светот, милијардери во Русија биле 101. Најбогатиот човек во Русија моментно е сопственик на “Металоинвест”, Алишер Усманов со богатство од 18.72 милијарди долари. Втор по богатство со 17.3 милијарди е Владимир Лисин, директор на НМЛК, а третото место му припаѓа на сопственикот на “Ренова”, Виктор Векселберг со 15.94 милијарди. Првите петмина ги сочинуваат и, Михаил Фридман (“Алфа Груп”, 15.32 милијарди ) и поранешниот претседателски кандидат, Михаил Прохоров со 15.25 милијарди долари. Во топ-10 се Алексеј Мордашов, Леонид Михелсон, ...
сите 16 | | | веќе видена

Жулијан Сабау од Швајцарија го пропатувал цел свет со велосипед кој му бил украден во подрум во Белград. Велосипедот на Швајцарецот исчезнал од заедничките простории во зграда во Нов Белград. Швајцарецот, кој е оженет со Србинката Алексанадра, со која живее во Нов Белград вели дека тоа се случило пред 6 ноќи. - Провалиле во заедничките простории во кои станарите ги чуваат велосипедите, но само нашиот велосипед беше вреден и само тој е украден – објаснила Александра. Жулијан по двегодишното пропатување останал без велосипедот, но се надева дека исто како Јапонецот, Рио Асаџи на кого минатото лето го снајде истата судбина, сепак ќе го најде велосипедот.
сите 7 | | | веќе видена

Ким Кардашиан се прослави со секс снимката со поранешното момче Реј Џеј, а откако скандалот се заборави, нејзиниот брат Роб повторно ја потсети јавноста за ова со цел да ја посрамоти. Новата кавга во семејството Кардашиан, овој пат помеѓу Ким и Роб, прикажана е во новата епизода на шоуто „Kourtney & Kim take Miami“. Ова не е прв пат Роб и Ким жестоко да се скараат пред камерите, но помладиот брат сега излекол тешка артилерија и се заканил дека ќе ја посрамоти неа и нејзиното сегашно момче, Каније Вест. Роб Кардашиан зборувал со Ким за тоа како се носи со она што го мисли јавноста за него после раскинувањето со британската пејачка Рита Ора. Иако Ким имала добронамерни совети и му велела да престане сешто да пишува на Твитер, тој побеснел и почнал да и’ се заканува, велејќи дека се надева дека скандалот со порно филмот ќе ја прогонува цел живот. Daily Mail пишува дека Роб после некое време сфатил дека многу ја вознемирува бремената Ким, и и’ се јавил да и’ се извини, а своето однесување го препишал на тагата ...
сите 12 | | | веќе видена

Осуммината крадци, чија цел била пратка со дијаманти и злато на белгискиот аеродром, успеале да го минат обезбедувањето маскирани како полицајци, соопшти денеска белгиското обвинителство. Тие возеле две црни возила со полициски обележја и сини ротациски полициски светла, изјави Ине Ван Вимерш, портпаролка на Обвинителството. Акцијата им била добро подготвена, тie биле професионалци, додаде таа и нагласи дека засега немаат информации за идентитетот на крадците. Инцидентот траел не повеќе од пет минути, тврди Ван Вимерш. Според белгиските медиуми, во пратката имало злато и 10 килограми дијаманти, а според некои процени, вредноста изнесува 350 милиони евра.
сите 39 | | | веќе видена

Зелената училишна табла, сунгерот и кредата заминаа во историјата. 66 училишта од цела Македонија добија интерактивни електронски табли, кои ќе го заменат класичниот начин на пишување на старите табли. Со нив, учениците полесно ќе ги совладаат наставните содржини, со што ќе се подобри квалитетот и успехот нса наставата. Македонски Телеком ја заокружи донацијата за поддршка на проектот на Владата „компјутер за секое дете“, со донација на овии 66 табли. Предноста на паметните табли во однос на класичните , е тоа што овие интерактивни електронски табли може да функционира како компјутерски екран осетлив на допир. Обуката за работа со паметните табли ја поминаа околлу 130 наставници. Министерот за образование и наука Панче Кралев и главниот извршен директор на Македонски Телеком Даниел Сас, денеска присуствува на презентација на интерактивните табли во основното училиште „Св. Кирил и Методиј“. Кралев посочи дека целта на овие смарт-табли е да се подобри воспитно-образовниот процес. Извршниот директор на ...
сите 23 | | | веќе видена

Бугарскиот имигрант Дејан Дејанов (29) ја нападнал Британката Џенифер Милс-Вестли (60) во една продавница во градот Санта Круз на Канарските Острови нанесувајки и десетина убоди со нож во грбот и по вратот,а потоа и ја отсекол главата. Грозоморното убиство кое предизвикувајки револт и згрозеност во Шпанија,се случи во мај минатата година. Полицијата набргу го откри Дејанов и го уапси,а во локалниот суд во овој град на островите денеска почна неговото судење. На првото рочиште, бугарскиот имигрант рече дека на ништо не се сеќава и отфрла дека тој е човекот на снимките направени од безбедносните камери во продавницата,кој ја напаѓа и ја убива Британката. Тој признава само дека пред да биде уапсен, бил дрогиран,со крек кокаин и со ЛСД. Пред поротниците, Дејанов тврди дека воопшто и не живеел на Канарските Острови,како и дека бил „воден од гласови кои го насочувале како да се однесува и што да прави“. Гласовите ми велат дека јас сум ангел на Исус Христос,испратен за да создадам нов Ерусалим-вели бугарскиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Дејан Милачиќ (35) познат како Џин кој во саботата беше убиен со 7 куршуми во грб, ќе биде погребан утре во неговото родно Цетиње, Црна Гора. Мотивот за ликвидацијата полицијата засега го бара во борбата за превласт во работите со обезбедувањето. Милачиќ работел како обезбедување во клубот „Teatro”, па во сличен инцидент, во 2008 година бил застрелан во нога. На сослушување во полиција била повикана и пејачката Ана Николиќ, на која сега покојниот Милачиќ и бил лично обезбедување.
| | веќе видена

Засега непознал сторител вчера подметнал пожар во комби на битолската телевизија „Орбис“, но за среќа не нанел огромна штета. Изгореле инструмент-таблата и левата врата. СВР Битола информира дека инцидентот се случил вчера меѓу 23 и 23.10 часот, набргу откако еден вработен од телевизијата го паркирал комбито на улицата Кочо Палигора во Битола. Пожарот бил бргу изгаснат. Полицијата трага по сторителот.
сите 8 | | | веќе видена

Израелски снајперист објави фотографија на Инстаграм на која може да се види како држи на нишан палестинско дете. Фотографијата предизвика бурни реакции ширум светот. 20-годишниот снајперист Мор Островски ја отстрани фотографијата, а подоцна го избриша и профилот на Инстаграм. Израелската војска се огради од постапките на овој војник и нареди целосна истрага во врска со овој инцидент.
сите 13 | | | веќе видена

next