Без Пардон

Во организација на Македонското здружение за култура, обичаи и традиции „Гороцвет“ и Сојузот на Македонците со исламска религија денеска ќе се одбележат 62 години од раѓањето на поетот и есеист Трајан Мартиноски. Мартиноски роден е на 19 февруари 1951 година во село Нерези, Струшко. Починал на 4 мај 1999 година во Охрид. Средното образование го завршил во Струга, а Филолошки факултет во Скопје. Бил член на ДПМ од 1989 година. Автор е на книгите „Премолчано време“ (поезија, 1982), „Дулбија“ (поезија, 1988), „Голтки“ (поезија, 1990), „Христовиот син“ (поезија, 1994), „Гробот на Чинго“ (есеј, 1995), „Говорот на цвеќето“ (есеј, 1995), „Писмото на сликата“ (оглед за пејзажот на сликарот Јордан Манасиевски, 1955), „Одговор на писмото“ (есеј, 1996), „Петнаесет пеења за карванот на цвеќето на мирот“ (1998), „Брезоњо-биографија на каменот и цветот“ (патопис, 1998), „Еригон петнаесет години потоа“ (кон драмската претстава „Еригон“ од Јордан Плевнеш, 1999), „Кон културното наследство“ (Наум Целаковски, трудови, ...
сите 4 | | | веќе видена

На кејот на реката Вардар, градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски ги пушти во употреба двете нови пристапните рампи, од пешачката патека на насипот кон пешачката патека на кејот. Направените две пристапни рампи на овој потег ќе служат за полесно симнување на патеката на кејот на р. Вардар, на велосипеди, деца со ролери, колички за деца, колички за лица со хедникеп и други. За овие активности општината од својот буџет издвои средства во висина од околу 400.000,00 денари, а работите ги изведуваше фирмата АДРА.
сите 5 | | | веќе видена

Американската сојузна држава Мисисипи вчера, со задоцнување од дури 148 години, и формално го ратификуваше 13 амандман на Уставот на САД со кој се забранува ропството. Овој потег, да се формализира ратификувањето на амандманот кој веќе бил усвоен од страна на Конгресот на Мисисипи, бил мотивиран од граѓани кои го гледале филмот Линколн на Стивен Спилберг. Тринаесетти амандман е една од трите дополнувања на американскиот Устав изгласани по крајот на Граѓанската војна, во 1865 година, и со него се забранува ропството или присилното слугување, освен како казна за која личноста е осудена. Американските сојузни држави го усвоиле овој амандман уште истата 1865 година, вклучително со поддршка и од најголем дел на државите на Југот, кои се бореле за задржување на ропството во Граѓанската војна. Но, властите на Мисисипи не го испратиле актот на ратификување на амандманот до Вашингтон со што тој не добил правна сила на ратификување на уставен амандман. Дури годинава, а особено по прикажувањето на филмот Линколн, во ...
сите 4 | | | веќе видена

Адам Ланза, убиецот на 26 луѓе, меѓу кои 20 деца во училиште во американската сојузна држава Конектикат во декември лани, сакал да убие повеќе луѓе од Норвежанецот, Андерс Брејвик. За напомена, Брејвик уби 77 луѓе во Осло и на островот Утаја, во 2011 година. Според телевизијата „Си-Би-Ес“, Ланза го гледал Брејвик како ривал. Службеници запознаени со истрагата на пукањето во Њутаун, тврдат дека Ланза за нападот го избрал локалното училиште бидејќи проценил дека тоа е најлесниот начин да ја оствари целта, бидејќи има најмногу луѓе. Полициски портпарол на Конектикат ги отфрли информациите како неточни шпекулации. - Теоријата на „Си-Би-Ес“ е неоснована. Се уште немаме утврдено мотив. Тоа е неточно – изјави тој. Во информациите на „Си-Би-Ес“ не се посочува како истражителите дознале за желбата на Ланза да го следи Брејвик.
сите 12 | | | веќе видена

Српскиот премиер Ивица Дачиќ и неговиот косовски колега Хашим Тачи денеска повторно ќе се сретнат во Брисел, во рамки на дијалогот поддржан од ЕУ, а главна тема ќе бидат институциите на северот на Косово и статусот на офицерите за врска во Белград и во Приштина. Анонимен функционер во Брисел, пред состанокот изјави дека ова ќе биде најтешката рунда досега и дека поради сложеноста на проблематиката, разговорите најверојатно ќе продолжат и утре. Српскиот премиер во пресрет на состанокот изјави дека датумот за преговори кој Србија го очекува од ЕУ оваа пролет, не е главната причина за интензивирање на дијалогот туку потребата да се пронајде решение кое ќе биде во корист на српското население на Косово.
сите 69 | | | веќе видена

Новинарите во грчките приватни и државни медиуми денеска организираат 24 часовен штрајк во знак на солидарност со утрешниот генерален штрајк во Грција што го свикаа двата најголеми синдикати. Грчките новинари соопштија дека за да можат да известуваат за генералниот штрајк, тие нема да работат еден ден порано. Портпаролот на грчката Влада Симос Кедикоглу го осуди штрајкот на новинарите и истакна дека партијата Сириза сакала да создаде информативен мрак за време на посетата на францускиот претседател Франсоа Оланд на Атина.
сите 37 | | | веќе видена

Најмалку 20 луѓе се повредени, а 11 уапсени во судирите меѓу антивладините демонстранти и полицијата кои синоќа се случија во центарот на Софија. Меѓу повредените неколкумина се полицајци. Инцидентот се случил пред зградата на националниот парламент, каде неколку илјади граѓани протестираа против зголемувањето на цените на струјата и бараа оставка од премиерот Бојко Борисов. Полицијата поставила кордон, кој демонстрантите го опсипале со камења. Целиот центар на бугарската престолнина бил блокиран, бидејќи демонстрантите го блокирале сообраќајот на главните градски булевари, што предизвикало сообраќаен колапс. Антивладини демонстрации синоќа биле одржани и во Пловдив, Варна и уште неколку градови, а за денеска се најавени нови протести.
сите 27 | | | веќе видена

Народната банка на Македонија во редовниот Квартален извештај наведува дека индексот на цените на становите бележи пад од 0,5% на квартална основа, што претставува трето последователно намалување на вредноста на становите во текот на 2012 година. Покрај падот на цената на живеалиштата во периодот октомври–декември 2012 година, негативен тренд е забележан и во два други квартали од минатата година, и тоа во првите три месеци падот изнесувал 1,3%, додека во второто тримесечје се засилил со намалување од дополнителни 1,8%. Од Народната банка говорат дека падот на цената на становите на годишна основа изнесувал 3,5% во последниот четврти квартал од 2012 година. Од централната банка во последниот извештај наведуваат дека кредитирањето со станбени кредити почнало забрзано да расте од второто тримесечје на 2012 година, тренд којшто забавил во третото тримесечје и продолжил да расте со иста стапка во последното тримесечје од минатата година. Народната банка на Македонија ги изготвува пресметките за овој вид ...
сите 5 | | | веќе видена

Во текот на ноќта до просториите на „Република“ од анонимни извори е доставено ДВД со видео материјал од завчерашната средба меѓу Стевче Јакимовски и лидерот на опозицијата, за која самиот Црвенковски вчера тврдеше дека поминала без кавги, а Република објави дека била во напната атмосфера. Веднаш по оваа средба Јакимовски ја достави својата кандидатура за градоначалник на Карпош. „Република“ вчера објави детален текст за тоа што се случувало во текот на последните часови во саботата кога истече рокот за пријавување на кандидати и градоначалници за локалните избори. Видеото доставено од анонимен автор, кое што најверојатно е снимено со мобилен телефон, a е со релативно лош квалитет, најверојатно ќе биде објавено во текот на денот по консултација со правни експерти кои треба да објаснат дали објавувањето на ваков материјал не е кривично дело. Иако се работи за аматерска снимка од двајца јавни личности за чии јавни средби и појавувања јавноста има право да знае, сепак објавувањето мора да биде согласно ...
сите 15 | | | веќе видена

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи. Од нив 25 се независни кандидати за градоначалници, а 93 советнички листи. На полноќ заврши рокот за приговори за отфлените листи од Општинските изборни комисии (ОИК). ДИК се уште не ги соопштува имињата на кандидатите за градоначалници, и советничките листи. ОИК по потврдувањето на листите на кандидати за членови на Совет и листите на кандидати за градоначалник ги доставува до ДИК заради утврдување на редоследот во единствената листа на кандидати. Рокот за ова изборно дејство истекува на полноќ на 22 февруари. Жрепката за утврдување на единствената листа на кандидати за членови на Советот на општината, односно Советот на Град Скопје и единствена листа на кандидат за градоначалник на општината, односно Градот Скопје, ДИК ќе ја одржи на 24 февруари. Претходно ДИК ги известува овластените претставници на подносителите на листите за одржување на ждрепката. ...
сите 19 | | | веќе видена

Време е Австралија конечно да го признае легитимното право на самоопределување на Македонија како суверена нација, порача австралискиот министер за имиграција и државјанство Брендан О’Конор на средбата со делегација на ОМД. - Имам зборувано во јавноста и во австралискиот Парламент барајќи Австралија конечно да го признае легитимното право на самоопределување на Македонија како суверена нација и сите права загарантирании со Повелбата на ОН и до ден денес стојам зад моите изјави. Овие суштински прашања повторно ќе ги пренесам до премиерот Гиллард и министерот за надворешни работи Боб Кар, истакнал О’Конор, кој како што соопштува денеска ОМД е голем пријател на македонската заедница. На средбата станало збор и за начините како министерот О’Конор може да ги зајакне и продлабочи односите помеѓу Австралија и Македонија, како и помеѓу австралиската влада и македонската заедница во Австралија. - На средбата се зборуваше и тоа дека Австралија конечно треба да ја признае Република Македонија под нејзиното уставно име ...
сите 23 | | | веќе видена

Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од СДСМ на Бранко Црвенковски да ја промени одлуката да не учествува на локалните избори закажани за 24 март. Ова го јавуваат грчките медиуми, додавајќи дека со одлуката на опозицијата не се согласуваат две мали партии од опозициската коалиција. Весникот „Нафтемборики“ пишува дека Српската напредна странка во Македонија и Партијата за европска иднина (ПЕИ), кои иако изјавиле дека остануваат во коалицијата, соопштиле дека ќе одат со свои кандидати на локалните избори. Според извори на грчката државна агенција АНА-МПА, неколку опозициски лидери ја изразиле својата загриженост за одлуката да се бојкотираат локалните избори, но своето мислење не го искажале јавно. Според истите извори, опозициските лидери кои не се согласуваат со одлуката да не се учествува на локалните избори, сметаат дека ќе биде штетно за опозицијата да загуби некои општини во кои сигурно ќе победеше, како што се ...
сите 7 | | | веќе видена

Дека љубовта ги руши сите бариери и дека не постојат километри кои можат да ја оддалечат љубовта потврдува и приказната која почнува во босанското место Живиница, во близина на Тузла, во 2005 година, пренесува босанскиот портал, doznajemo.com. Уште како средношколка, Наташа Ѓоковиќ имала свои сoништа и ги следела своите желби. Нејзина нaјголема желба била да го запознае Тоше Проески, нашата поп ѕвезда. Нејзините другари од училиште не можеле да веруваат колку љубов искажувала кон Тоше, бидејќи секоја писмена и секоја тема во училиште пишувала само за него. Нејзините блиски велат дека во нејзината соба немало празен простор во кој немало залепено фотографии од нашиот пејач. - Светот на Наташа се срушил пред нозе кога и јавиле дека популарниот пејач, кој толку го сака загинал во сообраќајна несреќа. Била потресена, болна и неколку дена во шок, и не сакала да се помири со тоа дека Тоше не е повеќе меѓу живите – пишува doznajemo.com. Од сета таа љубов кон Тоше, Наташа го научила дури и македонскиот јазик и токму ...
сите 7 | | | веќе видена

Владината мерка за отпис на долговите по однос на обврски од пензиско и од здравствено осигурување заради поддршка на ликвидноста во стопанството и надминување на последиците од светската економска криза е ставена денеска на дневен ред во Собранието на Република Македонија. Целта на оваа мерка на Владата е да им се излезе во пресрет на барањата на стотици македонски фирми кои се однесуваат на заостанати обврски по основ на пензиско и здравствено осигурување. Се проценува дека вредноста на каматите кај долгот по основ на пензиско осигурување изнесува 40 проценти од долгот. Со два нови предлог закони, едниот за пензиско и другиот за здравствено осигурување, се овозможува на фирмите за сиот настанат долг по основ на придонеси за пензиско осигурување заклучно со 1 јануари 2009 година, да се отпишат каматите доколку во рок од шест месеци од денот на поднесување на барањето фирмата ја плати главницата на заостанатиот долг. Исто така се овозможува да се отпишат каматите за долгови по различни видови на придонеси ...
сите 33 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вечер ќе има средба со граѓаните од општина Аеродром. На средбата ќе се дискутира за мерката откуп на земјиштето за бесправни објекти кои добиле правен статус и за последните предложени измени и дополнувања на Законот за градежно земјиште. Средбата ќе се одржи во ОУ „Гоце Делчев“, населба Горно Лисиче.
сите 8 | | | веќе видена

Во Министерството за внатрешни работи денеска ќе се одржи работен состанок на оперативниот штаб на МВР задолжен за реализирање на обврските поврзани со претстојните локални избори. Состанокот ќе го води министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.
сите 35 | | | веќе видена

Општината Пландиште во Србија, која е дом на голема македонска заедница, го прогласи македонскиот јазик за службен јазик на општината. Локалното население во Пландиште ја поздрави иницијативата со надеж за подобрување на односите помеѓу Македонија и Србија. Оваа иницијатива е охрабрувачки пример за другите општини со големо македонско население во Србија, како и во Албанија, Грција и Бугарија. -По распаѓањето на Југославија, јазичните и малцинските права кои Македонците во Србија ги уживаа во голема мера беа укинати. Драго ми е да видам дека работите може да се променат на подобро за нашата македонска заедница во Србија. Прогласувањето на македонскиот јазик за официјален укажува на фактот дека локалните власти имаат капацитет да вратат некои од укинатите права, рече претседавачот на одборот на ОМД Стојан Николов. ОМД се надева дека и другите општини во Србија со големи македонски заедници, како на пример Јабука и Панчево, ќе го следат примерот на општина Пландиште.
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе ги прими членовите на карате репрезентацијата на Република Македонија, кои учествуваа на Европското првенство за кадети и постари јуниори, што се одржа од 8 до 10 февруари во Коња, Република Турција. Повод за приемот на делегацијата на карате федерацијата на Македонија е остварениот успех на македонските репрезентативци, кои освоија еден златен и два бронзени медали на Европското првенство каде учествуваа 800 натпреварувачи од 44 земји.
сите 14 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ Македонија се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има на планинските места во западниот и југозападниот дел од државата, но без да се задржува на коловозот и без пречки во сообраќајот. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците каде можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница кои можат да го попречат движењето на возачите.
сите 44 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег, а на планините само снег. На места врнежите ќе бидат пообилни. Температурата се движи од нула до седум степени. Во Скопје слично време, со температура до четири степени.
сите 45 | | | веќе видена

next